خبرگزاری فارس: نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: بسیج دانش‌آموزی نقش تاثیرگذاری در شناسایی استعدادها و تربیت مدیران آینده دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، جواد آرین‌منش عصر امروز در دیدار دانش‌آموزان بسیجی مشهد افزود: بسیج دانش‌آموزی نقش کلیدی و محوری در انتقال ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی ایران برعهده دارد.
نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: این نهاد از این نظر حائز اهمیت است که از یک سو دریافت‌کننده ارزش‌ها و از سوی دیگر انتقال‌دهنده آن به نسل جدید است.
وی اظهار داشت: بسیج از یادگاران ارزشمند امام راحل و از نهادهای بسیار پرافتخار در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب، نقش اساسی در استحکام نظام، پایداری و در تداوم انقلاب ایفا کرده است.
وی با تاکید بر نقش و جایگاه بی‌بدیل و بی‌نظیر بسیج دانش‌آموزی اظهار داشت: بسیج شجره طیبه‌ای است که نهال آن را امام به زمین نشاند و ثمرات شیرین درخت تناور بسیج را ما در جامعه خود احساس می‌کنیم و از آن برخورداریم.
وی تصریح کرد: بسیج دانش‌آموزی به عنوان نهادی قانونمند در مدارس کشور در کنار تعلیم و تعلم، در جهت‌دهی انقلابی و اسلامی به نوجوانان و دانش‌آموزان نقش مهم و موثری را ایفا می‌کند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش موثری که بسیج دانش‌آموزی می‌تواند در انتقال ارزش‌های والای نظام به نسل نوجوان و جوان جامعه داشته باشد افزود: بسیج دانش‌آموزی از نوجوانان و جوانانی که نسل سوم انقلاب هستند و دوران دفاع مقدس را درک نکردند ولی می‌توانند سهم والایی را در جمهوری اسلامی ایران ایفا کنند تشکیل شده است

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8708061424

۱۳۸٧/۸/٧ساعت ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از بررسی کلیات لایحه‌ی حمایت از خانواده در جلسه‌ی امروز کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد.

دکتر جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در خصوص جلسه‌ی امروز کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: در جلسه‌ی امروز دو موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. یکی لایحه‌ی حمایت از خانواده بود که کلیات آن بحث شد و بررسی نهایی آن به فردا موکول شد.

وی افزود: موضوع دوم گزارش دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور در مورد عملکرد و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به جلسه بود. گزارشات مهندس واعظی دبیر کل کتابخانه‌های عمومی کشور حاکی از این بود که با وجود تلاش‌هایی که در جهت توسعه‌ی فضاهای کتابخانه‌ای انجام شده و با وجود روند رو به رشدی که داشته‌ایم اما متاسفانه با اهداف برنامه‌ی چهارم فاصله‌ی زیادی وجود دارد.

نماینده‌ی مردم مشهد در خانه‌ی ملت، افزود: در واقع در مقایسه با شاخص‌های بین‌المللی کتاب و کتابداری و کتابخانه‌های عمومی هنوز فاصله‌ی ما زیاد است و در سال اول و دوم برنامه طبق گزارش ارایه شده در جهت اهداف برنامه‌ی چهارم تلاش آن‌چنانی صورت نگرفته، اما از سال سوم به بعد تحرکاتی در جهت تحقق اهداف برنامه صورت گرفته است که با این وجود هنوز نیز با این اهداف فاصله داریم.

به گفته‌ی آرین‌منش در مورد بهره‌وری از کتاب آماری وجود دارد مثلا تعداد کتب در حال حاضر در کتابخانه‌های عمومی حدود 16 میلیون جلد کتاب است که تا پایان برنامه‌ی چهارم باید این تعداد به 56 میلیون جلد کتاب برسد؛ در واقع این تعداد باید سه برابر شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، تصریح کرد: در مورد فضاهای کتابخانه‌ای نیز به ازای هر 100 نفر بایستی هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای داشته باشیم که در حال حاضر حدود 5/1 متر مربع است. در مورد سرانه‌ی کتاب نیز در ازای هر چهار نفر در حال حاضر یک جلد کتاب داریم در حالی که باید به ازای هر نفر دو کتاب در کتابخانه‌ی عمومی وجود داشته باشد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 1800 کتابخانه‌ی عمومی در کشور موجود است، افزود: این تعداد کتابخانه تا پایان برنامه‌ی چهارم باید به 2500 کتابخانه برسد و به موازات آن در جهت ارتقای سطح مطالعه و کتابخوانی اقدامات خوبی در حال حاضر انجام شده ولی هنوز با شاخص‌ها فاصله داریم.

این نماینده‌ی مجلس، خاطرنشان کرد: تصور می‌کنیم نهاد کتابخانه‌های عمومی برای رسیدن به اهداف خود نیازمند اعتبارات قابل ملاحظه‌ای هستند که در بودجه‌ی سال آینده باید به صورت مضاعف افزایش یابند. در واقع عزم جدی در بین مسوولان اجرایی برای توسعه‌ی کتابخانه‌های عمومی و حمایت از کتابخانه‌های خصوصی غیردولتی و بالا بردن سطح بهره‌بری از امکانات موجود باید صورت گیرد.

آرین‌منش تصریح کرد: هم‌چنین در جهت ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخانه نیازمند هماهنگی بین سازمان‌های فرهنگی مانند دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نهاد کتابخانه‌های عمومی، شهرداری‌ها، مساجد و کانون‌های فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم که سطح مطالعه و کتابخانه را با برنامه‌ریزی جامع و مناسب بالا ببرند.

نماینده‌ی مردم مشهد در خانه‌ی ملت، استفاده از روش‌های معمول در دنیا مانند برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی، روش‌های صحیح مطالعه و تندخوانی، برگزاری هفته‌ی کتاب و ... را در جهت توسعه‌ی کتابخانه‌ی عمومی مورد تاکید قرار داد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1222916&Lang=P

۱۳۸٧/۸/٧ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

خبرگزاری دانشجویان ایران - مشهد
سرویس: مجلس

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به جایگاه هنر در انتقال پیام و فراملی بودن جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) آثار فاخر این جشنواره یکی از بهترین ابزارهای انتقال مفاهیم دینی به خارج از مرزهای کشور خواهد بود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجوبان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، جواد آرین منش اظهار داشت: زمینه انتقال مسائل فرهنگی و مفاهیم اسلامی در خارج کشور فراهم است و جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) می تواند نقش موثری در این راستا ایفا کند.

وی به فراهم آمدن زمینه‌های لازم برای برگزاری این جشنواره در سطح بین المللی اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی های قابل قبولی در این زمینه انجام شده و روند کار رو به تکامل می باشد، اما برای تعمیق و افزایش کیفیت برنامه‌ها تلاش بیشتری نیاز است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اشتیاق تمامی استان‌های کشور برای سهیم شدن دراین جشنواره، بیان داشت: وقتی یک موضوع مشخص به یک استان واگذار شود، کار به‌صورت تخصصی تر پیگیری شده و این امر در بالا بردن کیفیت کار موثر خواهد بود که این یکی از نقاط قوت جشنواره ششم است.

آرین منش تلاش‌های صورت گرفته برای نشر معارف قرآنی در سال های اخیر را قابل تقدیر خواند و ابراز داشت: جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) یکی از اقدامات ارزشمند صورت گرفته در این زمینه است که توانسته حتی در سطح بین المللی نیز تاثیرگذار باشد.

وی بر ضرورت تاثیرگذاری این جشنواره در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری تاکید کرد و افزود: در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) باید علاوه بر بهره گیری از حضور چهره های شناخته شده و برجسته زمینه مشارکت کسانی که در چند سال گذشته استعدادهای خود را نمایان کرده‌اند نیز فراهم شود

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1222868&Lang=P

۱۳۸٧/۸/٧ساعت ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: