نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ سازی شهرداری مشهد برای افزایش مشارکت مردمی به‌ ویژه در پرداخت قبوض و عوارض روند رو به رشدی داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، جواد آرین‌ منش ظهر سه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه توسعه فعالیت‌های شهرداری در افزایش میزان مشارکت مردم نقش تعیین کننده‌ ای داشته، اظهار کرد: این نهاد طی چند سال گذشته توانسته است فرهنگ‌ سازی مناسبی را در خصوص افزایش مشارکت‌ ها در همه بخش‌ها انجام دهد.

وی در ادامه از توسعه خدماتی همانند ساخت پل‌ های هوایی، ایجاد معابر، آسفالت و بحث خدمات شهری که به ‌سرعت در شهرداری این کلان شهر توسعه پیدا کرده است، خبر داد و افزود: شهرداری برای ارائه خدمات از دولت هزینه‌ای دریافت نمی کند و تنها با مشارکت شهروندان این فعالیت‌ ها مستمر شده و ادامه پیدا می کند.

وی عدم تمایل برخی مردم در پرداخت قبوض را ضعیف بودن اطلاع رسانی دانست و اعلام کرد: دراین‌ باره آگاه ‌سازی به خوبی انجام نشده است، زیرا باید شهروندان مطلع شوند که در ازای پولی که به شهرداری پرداخت می‌کنند، خدمات دریافت می کنند.

آرین ‌منش همچنین به افزایش دریافت هزینه‌ها از شهروندان اشاره کرد و افزود: این مهم باید با دقت بررسی شود تا برای اقشار آسیب ‌پذیر مشکل ‌آفرین نباشد.

۱۳٩٠/۱/۳۱ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به غیرقانونی بودن کمک دولت به باشگاه‌های حرفه‌ای از محل اعتبارات دولتی، خاطرنشان ساخت: باشگاه‌داری در کشور ما ساده نیست.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصی در ورزش گفت: براساس تبصره ؟ ماده 13 دولت مکلف شده است که از بودجه و اعتبارات دولتی کمکی به باشگاه‌های حرفه‌ای نداشته باشد زیرا این باشگاه‌ها پول‌های گزافی به صورت مستقیم مانند پرسپولیس و استقلال و یا به صورت غیرمستقیم مثل باشگاه‌های فولاد، ذوب آهن و سپاهان از منابع دولتی دریافت می‌کردند و از جیب دولت تغذیه می‌شدند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس اضافه کرد: چنین تیم‌هایی از اعتبارات خوبی برخوردار هستند و قراردادهای سنگین با بازیکنان، مربیان و کادر فنی می‌بندند و از آنجایی که باشگاه‌های خصوصی قادر به رقابت با آنها نیستند و درآمدی ندارند، ضعیف باقی می‌مانند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ورزش و باشگاه‌داری از توجیه اقتصادی برخوردار نیست، اظهار کرد: باشگاه‌های خصوصی در دنیا معمولا با درآمدهای ناشی از پخش تلویزیونی، اسپانسر، تولید کالا با برند باشگاه و فروش بلیط امور خود را انجام می‌دهند و البته بیشترین درآمد آنها نیز از محل پخش تلویزیونی است که این موضوع در کشور ما ساماندهی نشده است و باشگاه‌ها از این محل درآمدی ندارند.

آرین‌منش اضافه کرد: تنها منبع درآمدی باشگاه‌های ما از طریق فروش بلیط است که مبلغ زیادی نمی‌شود و قاعدتا باشگاه را قادر نمی‌سازد که بتواند قراردادهای هنگفت با کادر تیم ببندد و آنها باید بدون اینکه درآمدی داشته باشند، هزینه کنند.

وی با بیان اینکه باشگاه‌داری در کشور ما ساده نیست، گفت: اگر باشگاه خصوصی بخواهد با باشگاه‌های دولتی که از منابع دولت تامین می‌شوند رقابت کنند، طبیعی است که شرایط کاملا نابرابر است و می‌توان حاصل این اتفاق را در نتایجی که تیم‌ها به دست می‌آورند مشاهده کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگ به طرح جامعه نظام باشگاه‌داری اشاره کرد و افزود: این طرح در کمیسیون فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است و در همین راستا کمیته ویژه‌ای متشکل از نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان تربیت بدنی و اتحادیه باشگاه‌ها تشکل شده است.

 

۱۳٩٠/۱/۳۱ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اجتماعی

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مهلت 9 ماهه دولت عراق برای اخراج منافقان از خاک این کشور شک‌برانگیز است.

 

 

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد‌ اظهار داشت: دادن چنین مهلتی در حالی که دستگیری و اخراج منافقان در چند روز امکانپذیر است، این مسئله را در سایه‌ای از شک و ابهام قرار داده و نشان دهنده حمایت آمریکا، رژیم صهیونیستی و اروپا از گروهک تروریستی منافقان است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: عملکرد گروهک منافقان در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی ایران چیزی جز ترور و وابستگی به بیگانه نبوده و متاسفانه دست تعدادی از این افراد به خون بهترین جوانان کشور آغشته است.
وی با اشاره به روابط خوب میان دولت مردمی عراق و جمهوری اسلامی ایران گفت: تنها راهکار موجود برای گرفتن و مجازات منافقان، اقدام از طریق حقوق بین‌المللی، مراجع قانونی بین‌المللی و همچنین اقدامات دیپلماتیک است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت عراق می‌تواند با نشان دادن اقتدار و حاکمیت خود، برای رسیدگی به جرائم تروریستی این گروهک و محاکمه و مجازات آنان اقدام کند.

۱۳٩٠/۱/۳٠ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با توجه به تعیین 12 اسفند به عنوان روز برگزاری انتخابات مجلس نهم، یادآور شد: گروه‌های اصولگرا از شروع سال جدید تحرک خود را برای ورود به عرصه انتخابات آغاز کرده‌اند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگا خانه ملت راجع به تعیین زمان انتخابات از سوی وزارت کشور، گفت: از آنجا که هفتم خرداد سال ۹۱ مجلس نهم شروع به کار خواهد کرد سه ماه پیش از آن تاریخ باید انتخابات مجلس برگزار شود تا فرصت انجام مرحله دوم انتخابات در برخی مناطق وجود داشته باشد.
نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی درباره وظیفه تشکل‌های سیاسی در ایجاد فضای پرنشاط انتخاباتی، تصریح کرد: فعالیت احزاب لازمه تحقق دموکراسی در یک نظام مردمسالار است. اگرچه تشکل‌های سیاسی فراگیر در ایران وجود ندارند؛ اما همین احزاب و گروه‌های کوچک در ایام انتخابات با تحرک خود فضای رقابت‌ها را گرم کرده‌اند. البته این مسئله به معنای رد ضرورت پاگیری تشکل‌های فراگیر، توانمند و پاسخگو در کشور نیست.
عضو فراکسیون موتلفه اسلامی مجلس، افزود: گروه‌های اصولگرا از شروع سال جدید تحرک خود را برای ورود به عرصه انتخابات نهم مجلس شورای اسلامی آغاز کرده‌اند. طیف حامی دولت در‌‌ همان روز‌های نخست نشست داشت، جبهه پیروان خط امام و رهبری اول اردیبهشت در تهران جلسه می‌گذارد، طیف قالیباف، جبهه رهپویان انقلاب اسلامی و جمعیت ایثارگران نیز هریک برنامه‌هایی را در همین رابطه دارند.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اظهار کرد: از آبان ماه سال گذشته جلساتی با هدف وحدت میان طیف‌ها و سلائق اصولگرایان انجام شد که به تشکیل کمیته سه نفر ("غلامعلی حداد عادل"، "حبیب اله عسگراولادی" و "علی اکبر ولایتی") و تدوین منشور اصولگرایی انجامید.
وی با بیان اینکه انتظار بیشتری از آن کارگروه سه نفره وجود دارد، ادامه داد: این افراد باید هرچه سریع‌تر راهکار وحدت آفرین میان گروه‌های اصولگرا را تدوین و عملیاتی کنند تا به منشور اصولگرایی جامه عمل پوشیده شود.
براساس اعلام "مصطفی محمد نجار" وزیر کشور انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه
۱۲ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

۱۳٩٠/۱/۳٠ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

عضو کمیسیون اصل 44 مجلس واگذار نشدن باشگاه های استقلال و پیروزی به بخش خصوصی را به دلیل اقتصادی نبودن این اقدام و روشن نبودن صورت های مالی دانست.

 

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به حضور "علی سعیدلو" در کمیسیون اصل44  مجلس که - دوشنبه 29 فروردین ماه- صورت گرفت، گفت: جلسه امروز به گزارش آقای سعیدلو درباره ورزش و چگونگی روند اجرایی شدن اصل 44 در دستگاه ورزش اختصاص داده شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44، تربیت بدنی موظف شده است نسبت به واگذاری سه موسسه و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و باشگاه‌های پیروزی و استقلال تا پایان سال 89 به بخش خصوصی اقدام کند، که این امر به دلیل مشکلات و موانع متعدد از جمله عدم اقتصادی بودن، روشن نبودن صورت های مالی و برخی ابهامات قانونی تاکنون محقق نشده است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: باشگاه‌های پیروزی و استقلال در گذشته به عنوان موسسه فرهنگی ورزشی دولتی بوده است که از سال 1387 به صورت شرکت سهامی خاص درآمده و از آنجا که سهام این شرکت‌ها دولتی است و از سوی دیگر نیز در سال 1383 هیئت وزیران بر واگذاری صددرصد باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال به روش مزایده تاکید داشته است و لازم است تا تکلیف این باشگاه‌ها از حیث واگذاری مشخص شود.

آرین منش همچنین از در حال بررسی بودن طرح جامع نظام باشگاه داری در کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد.

۱۳٩٠/۱/۳٠ساعت ٩:۱۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اجتماعی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید براینکه ورود بخش خصوصی به عرصه فرهنگ باید با محوریت تقویت زیرساخت‌های فرهنگی صورت گیرد، خاطرنشان ساخت: عرصه فرهنگ، عرصه‌ای حساس و مهم است و باید گام به گام و با دقت زمینه را برای ورود بخش خصوصی به این عرصه فراهم کرد.

 

"جواد آرین‌منش" در بازدید از خبرگزاری خانه ملت درباره ضرورت خصوصی شدن رسانه‌ها خصوصا در عرصه رادیو و تلویزیون به منظور کاهش گرایش به شبکه‌های ماهواره‌ای، گفت: صداوسیما جزو موضوعات حاکمیتی است که مسوولیت آن از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می‌شود، بنابراین خصوصی شدن به مفهمومی که در دنیا وجود دارد به این صورت که افراد بتوانند شبکه رادیو تلویزیونی ایجاد کنند و خودشان اداره و تامین محتوای آن را برعهده داشته باشند، با مصالح نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: واگذاری امور خدماتی صداوسیما به بخش خصوصی منعی ندارد اما امور حاکمیتی آن را نمی‌توان به بخش خصوصی واگذار کرد زیرا وحدت ملی ما در گرو رسانه ملی است و اگر قرار باشد در هر نقطه‌ای از کشور یک شبکه رادیویی و تلویزیونی با خرده فرهنگ‌های مختلف ایجاد شود و گرایشات ناسیونالیستی رواج داده شود، وحدت ملی ما دچار اختلاف و تشتت و تفرقه می‌شود.

وی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم شبکه تلویزیونی خصوصی داشته باشیم اما اینکه صداوسیما بتواند برنامه‌هایی را تولید کند و از طریق شبکه‌های کابلی خدمات بیشتری ارائه بدهد، مشروط بر آنکه زیر نظر صداوسیما باشد، امکان پذیر است.

آرین منش همچنین درخصوص ورود بخش خصوصی به مطبوعات گفت: به طور کلی هنوز رسانه‌ها اعم از دیجیتال یا مکتوب در جامعه ما نیازمند یارانه و حمایت دولت هستند و ما کمتر روزنامه‌ای را در کشور سراغ داریم که به مرحله خودکفایی و سوددهی رسیده باشد که بتواند امورش را اداره کند.

وی افزود: در طرح جامع نظام رسانه‌ای که در کمیسیون فرهنگی در حال بررسی است، جنبه‌های حمایتی، هدایتی و نظارتی مورد توجه قرار گرفته و مشارکت اصحاب رسانه در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت بر کار با این طرح افزایش پیدا می‌کند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: حوزه فرهنگ اصلا اقتصادی نیست و نباید در نتیجه‌بخشی کارهای انجام شده در این حوزه عجله کرد زیرا ما می‌خواهیم کار انسان‌سازی انجام بدهیم و قاعدتا دولت باید هزینه این کار را بپردازد زیرا اگر قرار باشد ورود بخش خصوصی صرفا اقتصادی باشد، ممکن است برخی آسیب‌ها را به دنبال داشته باشد و بنابراین نمی‌ارزد دولت از سرمایه‌گذاری در این بخش کم کند زیرا هیچ جا به اندازه بخش فرهنگ بازده ندارد.

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ کمترین سرمایه‌گذاری و بیشترین بازده را دارد، تصریح کرد: نیازمند قوی‌سازی و ارائه زیرساخت‌ها در بخش فرهنگ هستیم تا بسترهای ورود بخش خصوصی فراهم شود.

۱۳٩٠/۱/۳٠ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

   نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گزارش اولیه طرح قانونی نظام جامع رسانه ها در کمیسیون فرهنگی آغاز شده است از تهیه طرح قانونی نظام جامع رسانه های همگانی خبر داد. 

 

 

'جواد آرین منش' به برگزاری جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: بمنظور رفع خلاء قانونی در حوزه رسانه ها بویژه رسانه های نوین کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حال تهیه طرح قانونی نظام جامع رسانه های همگانی است.
وی در این گفت وگو که اداره اخبار و رسانه های گروهی مجلس روز یکشنبه آنرا منتشر کرد، درخصوص محتوی این طرح اظهار داشت: در چهارچوب اولیه این طرح، به تعریف رسانه های همگانی و انواع آن پرداخته شده و گونه های متخلف رسانه ها نظیر رسانه های مسلسل، برخط، موردی، محلی، بین المللی و ... تعریف شده است.
آرین منش ادامه داد: سپس مبحث رسالت رسانه ها و اصول اخلاق حرفه ای و سازمان نظام رسانه ای، شورای عالی نظام رسانه ای، چگونگی نظارت، حمایت و هدایت رسانه ها، چگونگی تاسیس رسانه، حقوق و تکالیف رسانه ها، همچنین مسئولیت های مدنی، کیفری و انتظامی مورد توجه قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: کمیته تخصصی تدوین طرح قانونی نظام جامع رسانه ها مرکب از 2 عضو کمیسیون فرهنگی، مشاور رسانه ای کمیسیون و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران رسانه ای با استفاده از اقدامات علمی صورت گرفته در حال تهیه طرح مزبور می باشد و ظرف یک ماه آینده طرح مزبور در کمیسیون فرهنگی مطرح خواهد شد و سپس مراحل قانونی آن در مجلس طی خواهد شد.

۱۳٩٠/۱/٢٩ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از بررسی پیش‌نویس طرح قانون جامع رسانه‌ها در جلسه امروز کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس پیش نویس اولیه طرح قانونی نظام جامع رسانه‌ها را آماده کرد تا پس از تکمیل آن را به صحن علنی مجلس بیاورد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره جلسه امروز - یکشنبه 28 فروردین ماه -  کمیسیون فرهنگی مجلس که با محوریت تدوین قانون جامع رسانه‌ها برگزار شد، گفت: به منظور رفع خلاءهای قانونی در حوزه رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های نوین، کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در حال تهیه طرح قانونی نظام جامع رسانه‌های همگانی است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درخصوص محتوای این طرح اظهار کرد: در چارچوب اولیه این طرح به تعریف رسانه‌های همگانی و انواع آن پرداخته شده و گونه‌های مختلف رسانه‌ها نظیر رسانه‌های مسلسل(نشریاتی که روزانه منتشر می شود)، برخط (آن لاین)، موردی، محلی و بین‌المللی تعریف شده است.

وی به بخش‌های دیگر این قانون اشاره کرد و افزود: مبحث رسالت رسانه‌ها، اصول اخلاقی حرفه‌ای، سازمان نظام رسانه‌ای، شورای عالی نظام رسانه‌ای، چگونگی نظارت، حمایت و هدایت رسانه‌ها، چگونگی تاسیس رسانه‌ها، حقوق و تکالیف رسانه‌ها و همچنین مسوولیت‌های مدنی، کیفری و انتظامی در بخش‌های بعدی این قانون مورد توجه قرار گرفته است.

آرین‌منش اعلام کرد: کمیته تخصصی تدوین طرح قانونی نظام جامع رسانه‌ها مرکب از دو عضو کمیسیون فرهنگی، مشاور رسانه‌ای کمیسیون و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران رسانه‌ای با استفاده از اقدامات علمی صورت گرفته است و در حال تهیه طرح مذکور هستند.

وی خاطرنشان ساخت: ظرف یک ماه آینده طرح قانونی نظام جامع رسانه‌ها در کمیسیون فرهنگی مطرح خواهد شد و سپس مراحل قانونی آن در مجلس طی می‌شود.

۱۳٩٠/۱/٢٩ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر ضرورت تنوع در عرصه موسیقی، حمایت از موسیقی سنتی ایرانی را خواستار شد و خاطرنشان ساخت: ورود انواع و اقسام موسیقی‌ به کشور باید هدایت شده باشد.

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره وضعیت موسیقی در کشور گفت: موسیقی ما مانند یک بازار آهنگری شده زیرا انواع و اقسام موسیقی‌ها به کشور ورود پیدا کرده؛ درحالی‌که این امر باید هدایت شده باشد و با نظارت و کنترل، از ترویج بی‌رویه انواع موسیقی‌های وارداتی به خصوص موسیقی غربی جلوگیری کرد و تولیدات هم کاملا تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره موسیقی سنتی ایرانی افزود: موسیقی اصیل سنتی ایرانی که معمولا با بهره‌گیری از اشعار شعرای بزرگ و گران‌سنگ پارسی‌زبان اجرا می‌شود و حاوی پندها و حکمت‌های ارزشمند و به دور از ویژگی‌های موسیقی غربی است، امتیازات بسیار مثبت و فراوانی دارد و باید مورد توجه رسانه‌ها به‌خصوص صداوسیما قرار بگیرد.

وی اظهار کرد: اگر قرار شود آموزش‌هایی در حوزه موسیقی وجود داشته باشد، اهتمام ما به موسیقی سنتی ایرانی و پارسی است زیرا هویت ملی ما را در برابر موسیقی غربی که متاسفانه در جامعه رو به گسترش است و موسیقی ایرانی سنتی ما را تحت تاثیر خود قرار داده، حفظ می‌کند.

آرین‌منش با تاکید بر ضرورت تنوع موسیقی در جامعه متناسب با نیاز مخاطبان تصریح کرد: نسل جوان امروز با توجه به دسترسی به رسانه‌های گوناگون و شنیدن انواع و اقسام سبک‌های مختلف موسیقی، انتظار دارد تنوع در کار موسیقی ایرانی وجود داشته باشد و من فکر می‌کنم اهتمام به این امر می‌تواند موجب تنوع شود.

وی گفت: افزایش تولید در عرصه موسیقی، توجه بیشتر صداوسیما و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند تنوع موسیقایی در کشور را نیز به دنبال داشته باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تلاش برای حذف برخی انواع موسیقی را نادرست دانست و خاطرنشان ساخت: قاعدتا ما نمی‌توانیم برخی انواع موسیقی را حذف کنیم ولی می‌توانیم آنها را با فرهنگ، سنت‌ها و ارزش‌های خودمان آمیخته کنیم تا در حدی که مجاز تلقی می‌شود، پیام‌رسان ارزش‌های ملی و فرهنگی ما باشد و بنابراین به جای حذف، باید آن را در خدمت فرهنگ ایرانی اسلامی خود قرار دهیم.

وی درخصوص موسیقی موسوم به زیرزمینی گفت: توصیه‌ها بر این است که بی‌رویه به ترویج موسیقی و آموزش آن پرداخته نشود و شاید همین تاکید باعث افراط وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی در این زمینه شده و سخت‌گیری‌هایی که در صدور مجوزها انجام داده، باعث شده موسیقی از مکان‌های رسمی دور و به صورت زیرزمینی انجام شود و متاسفانه کنترل و نظارت دقیقی هم بر این نوع موسیقی انجام نمی‌شود.

۱۳٩٠/۱/٢٩ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

    نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به برخی قوانین ناظر بر حمایت از حق تولیدکنندگان، نبود قانون جامع حق کپی رایت در کشور را نتیجه کم‌کاری وزارت ارشاد و دولت دانست و خاطر نشان ساخت: اینها مسائلی نیست که مجلس ابتدائا به آن ورود پیدا کند، بلکه نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است.

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره قانون حق مولف در کشور گفت: اگر هنرمندی در داخل کشور اثری را پدید می‌آورد، باید از تکثیر غیرمجاز آن جلوگیری شود؛ ما در عرصه قانونگذاری تا حدودی به این حوزه ورود پیدا کرده‌ایم و قوانینی که در سال‌های اخیر تصویب شد، ناظر بر این موضوع بود ولی هنوز از جامعیت لازم برخوردار نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس توضیح داد: قانون حق مولف جزو موارد اجرایی است؛ وزارت ارشاد باید بررسی و ارزیابی کند که ما در کجا با خلاء قانونی مواجهیم، یا در کجا رعایت این قوانین به نفع پدیدآورندگان و مصالح کشور است، سپس لایحه آن را به مجلس ارائه کند زیرا اینها مسائلی نیست که مجلس ابتدائا به آن ورود پیدا کند بلکه نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است که متاسفانه وزارت ارشاد در این زمینه کاری انجام نداده است.

وی درباره ضرورت پیوستن ایران به قانونی جهانی کپی رایت توضیح داد: اگر ما قوانین بین‌المللی را بپذیریم، در آن صورت هر اثر فرهنگی، هنری، سینمایی که در داخل کشور تکثیر و کپی‌برداری شود، باید حقوق پدیدآورندگان خارجی را تامین کند و در این صورت باید محصولاتی از این دست به چندبرابر قیمت فعلی فروخته شود. در حالیکه ما اکنون در بخش‌های متعددی مثل سینما و بازی‌های یارانه‌ای، صدها نوع تولیدات خارجی را در در داخل کشور تکثیر می‌کنیم و با قیمت ارزان در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهیم.

آرین‌منش توضیح داد: از آنجا که توازنی در تولید محصولات فرهنگی و هنری میان ما و کشورهای دیگر وجود ندارد و مثلا در بازی‌های یارانه‌ای، تعداد تولید در داخل کشور در حد و اندازه‌ای نیست که اگر حقوق دیگران را رعایت کنیم و آنها هم حقوق ما را رعایت کنند، به منفعت جمهوری اسلامی باشد، لذا پیوستن ما به قانون جهانی کپی رایت در کشور نیازمند تأمل است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر رعایت حقوق پدیدآورندگان داخلی و فرهنگ‌سازی در این زمینه، درباره موسیقی‌هایی که از صداوسیما پخش می‌شود و اینکه آیا به رعایت حق مولف توجه می‌کند یا خیر، گفت: صداوسیما اصلا مجاز نیست آثار هنرمندان را بدون اجازه پخش کند کمااینکه وقتی برخی هنرمندان مانند آقای شجریان خواستار استفاده نکردن صداوسیما از اثر خود شدند، دیگر کار آنها پخش نشد.

وی با بیان اینکه معمولا صداوسیما آثار هنرمندان را برای پخش خریداری می‌کند، افزود: من به نظر من این قضیه دو طرفه است یعنی اگر کاری به صورت رایگان از هنرمندی در صداوسیما پخش می‌شود، قاعدتا باعث اشتهار او نیز می‌شود زیرا بسیاری از هنرمندان که مشهور هم نیستند، مایلند تا آثارشان از طریق رسانه پخش شود تا در جامعه شناخته شوند. 

۱۳٩٠/۱/٢٩ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس بر ضرورت رفع مظلومیت از بخش فرهنگ و هنر تاکید کرد و درباره معافیت مالیاتی هنرمندان خاطر نشان ساخت: امیدواریم چنین برنامه‌هایی جنبه عملیاتی پیدا کند و از حالت شعاری خارج شود.

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص ضرورت معافیت مالیاتی برای هنرمندان گفت: اصحاب فرهنگ و هنر در سال‌های گذشته در کشور ما مظلوم واقع شده‌اند؛ البته در سال‌های اخیر با تاکیدات و توصیه‌های رهبر انقلاب مبنی بر رفع مظلومیت از بخش فرهنگ و هنر، شاهد جهشی در بودجه و اعتبارات فرهنگی هستیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه این اعتبارات در سال‌های گذشته محقق نشد، افزود: شاخصی تحت عنوان ارتقای شاخص فرهنگی استان‌ در بودجه فرهنگی استان‌ها در نظر گرفته شده بود که متاسفانه بخش قابل ملاحظه‌ای از این اعتبارات در سال‌های گذشته محقق نشد اما رویکرد مثبتی در مجلس و دولت در جهت حمایت از بخش فرهنگ هنرمندان و اصحاب رسانه وجود دارد و امیدواریم برنامه‌های حمایتی از هنرمندان نظیر معافیت مالیاتی جنبه عملیاتی پیدا کند و از حالت شعاری خارج شود.

وی با اشاره به این مطلب که آنچه در جهت کاهش درآمدهای دولتی باشد، باید در قالب لایحه به مجلس بیاید،‌ اظهار کرد: باید در جهت تحقق برنامه‌هایی از قبیل معافیت مالیاتی هنرمندان، منتظر ارائه لایحه به مجلس باشیم؛ زیرا مواردی که هزینه‌هایی را برای دولت ایجاد خواهد کرد و در جهت کاهش درآمدهای دولتی باشد، قاعدتا باید در قالب لایحه به مجلس بیاید.

آرین‌منش تصریح کرد: مجلس و کمیسیون فرهنگی به طور قطع از طرح‌ها و لوایحی که حرکت‌های فرهنگی و هنری و تسهیلاتی را برای هنرمندان و تولیدکنندگان و خبرنگاران ایجاد کند، حمایت می‌کند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره اختصاص این مصوبه در راستای معافیت مالیاتی سینماگران و ضرورت تعمیم آن به هنرمندان سایر رشته‌های هنری گفت: این امکان وجود دارد که اگر چنین لایحه‌ای از سوی دولت ارائه شود، در مجلس به هنرمندان سایر رشته‌ها نیز تعمیم داده شود.

۱۳٩٠/۱/٢۸ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار هوشمندی وزارت ارشاد و برخورد جدی با رفتار توهین‌آمیز دولت انگلیس در جلوگیری از حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب لندن شد و تاکید کرد: این اقدام دولت انگلیس مطمئنا با اغراض سیاسی صورت گرفته است.

 

"جواد آرین منش" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به کارشکنی دولت انگلیس در جلوگیری از حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب لندن، پشت صحنه تمامی حرکت‌های به ظاهر فرهنگی انگلیس را استعماری دانست و گفت: حرکت‌های به ظاهر فرهنگی و هنری استعمار پیر، در جهت پیاده سازی اهداف سیاسی او در غالب‌های مختلف است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس  آثار ضد استعماری ناشران ایرانی را  خاری در چشم استکبار جهانی دانست و تصریح کرد: برخورد‌ حذفی دولت انگلستان در جلوگیری از حضور کشور‌های آزادی خواه و مستقل با هدف عدم گسترش کتب و آثاری است که به افشاگری ماهیت آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی می‌پردازد.

وی هوشمندی وزارت ارشاد برای برخورد با این مسائل را ضروری توصیف و تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با این برخورد‌ها باید سیاست‌هایی را عملی و اجرا کند که اقتدار و عزت ایرانیان و جمهوری اسلامی زیر سوال نرود.

آرین منش انجام اقدامات مشابه و حذف حضور ناشرین انگلیسی با اهداف توطئه‌گری را الزامی عنوان کرد.

نمایشگاه کتاب لندن ۲۲ تا ۲۴فروردین ماه سال جاری در لندن برگزار شد که انگلستان در پاسخ ویزای ناشران ایرانی با نامه‌ای توهین آمیز هدف حضور ایرانیان را در انگلستان مسائلی جزحضور در نمایشگاه عنوان و آن‌ها را متهم به قصد سکونت دائمی و عدم بازگشت به ایران پس از اتمام نمایشگاه کرد.

۱۳٩٠/۱/٢۸ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:واحد پولی کشور نیاز به اصلاح دارد،زیرا ریال درحال حاظر فاقد کارایی و ارزش است.

جواد آرین‌منش،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت:ریال امروزه فاقد خرید و فروش در بازار مبادلاتی است،بنابراین این اقدام مفید بوده و سبب افزایش اعتبار واحد پول ملی می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت:چرا باید واحد پولی داشته باشیم که عملا هیچ گونه کاربردی در معاملات ندارد و تنها در محاسبات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرین‌منش با اشاره به موضوع تورم ادامه داد:مردم نباید تصور کنند که اگر چند صفر از پول‌ها حذف شود،این امر کاهش نرخ تورم را دربر دارد؛زیرا که تورم تابع متغیرها،ساز وکارها و فعل و انفعالات متعدد اقتصادی دیگری است و هرگاه حجم پول در کشور متناسب با تولید و تقاضا نباشد سبب ایجاد تورم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:همه ساله مقادیری اسکناس در کشور چاپ می‌شود که خود این امر مستلزم هزینه‌های فراوانی برای کشور است.

آرین‌منش ادامه داد:معمولا سرانه اسکناس در کشورها بین 12تا 14 برگه است در حالی که سرانه اسکناس در ایران 114 برگه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:این امر به معنای صرف هزینه‌های زیاد برای چاپ اسکناس در کشور است،البته موضوع حذف صفر از واحد پولی در ایران باید با درنظر گرفتن همه ملاحظات اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی و همراه با اطلاع‌رسانی و توضیحات علمی و کارشناسی لازم برای مردم صورت گیرد.

آرین‌منش گفت:از دیگر پیامدهای اجرای این بحث،سهولت تبدیل کالا به واحد پول،پیشگیری از رشد حجم پول در کشور و بی ارزش شدن ریال،کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس،مبادله،حمل و نقل،نگهداری و آسان‌سازی محاسبات پولی و افزایش اعتمادمردم به پول ملی در برابر سایر واحدهای پولی دنیا است.

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: دلیل برگردانده شدن طرح نظارت نمایندگان بر عملکرد مجلس، تمام عیار نبودن و نداشتن جامعیت بود.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: دلیل برگردانده شدن طرح به کمیسیون مربوطه تمام عیار نبودن آن بود، به عنوان مثال در حوزه‌های انتخابیه که وکلای مردم برای حل مشکلات موکلان خود برخی اقدامات را انجام می‌دهند، در این مورد کمی دست نمایندگان بسته می‌شد.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همیشه فرمایشات رهبر معظم انقلاب فصل‌الخطاب بوده و نمایندگان نیز بر کارگشا بودن نظرات ایشان هم عقیده هستند بنابراین با این پشتوانه بعد از تصویب بودجه، اجرای این طرح نیز در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد و به تصویب می‌رسد.
وی ادامه داد: البته این طرح باید ضمن برخورداری از پختگی بالا، با یک کار کارشناسی دنبال شود تا بتواند نتایج مطلوبی را برای همگان در برداشته باشد.
آرین‌منش اظهار داشت: اجرای طرح نظارت نمایندگان بر عملکرد خود موجب قرار گرفتن مجلس شورای اسلامی بر جایگاه اقتدار می‌شود.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: با توجه به نظر مساعد مقام معظم رهبری بر اجرای طرح نظارت نمایندگان بر عملکرد مجلس، اجرای این طرح سبب تقویت جایگاه نمایندگان و جلوگیری از وارد شدن آسیب و خدشه به کار وکلای ملت است.
وی تصریح کرد: نظارت بر نمایندگان از اموری است که در راستای بهبود عملکرد و افزایش کارآمدی مجلس، نقش بسیار مؤثری را ایفا می‌کند و تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه موجب شد مجلس به این مهم توجه ویژه‌‌ای کرده و طرح نظارت بر امور نمایندگان تهیه شده و به مجلس تقدیم شود.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اجرای این طرح جزو مهم‌ترین مسائل جاری کشور است و تصویر طرح نظارت نمایندگان بر عملکرد مجلس در راستای قانون‌گذاری و در راس بودن مجلس است.
وی تاکید کرد: طرح از مدت‌ها پیش تهیه و تنظیم شده و با استقبال نمایندگان و وکلای ملت همراه بود اما برخی از بندهای آن با اشکالاتی همراه بود و جامع و کامل نبود، بنابراین برای اصلاح این بندها به کمیسیون مربوطه برگردانده شد تا با بررسی بیشتر و برطرف شدن ابهامات در صحن علنی بررسی شود.

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت:

تحقق جهاد اقتصادی منوط به همت مضاعف و عزم ملی است.

 

'جواد آرین منش' روز پنجشنبه در نشست شورای اداری شهرستان مشهد افزود: عزم جدی دولت برای ایجاد 5/2 میلیون فرصت شغلی در سال جاری امری بی سابقه است که می تواند موجب جهش اقتصادی در کشور شود.
وی اظهار داشت: کشور ما در جریان بحران اقتصادی جهان خیلی خوب دوام آورد و هرچند در این زمینه مشکلاتی ایجاد شد اما با توجه به اهداف تعریف شده در برنامه پنجم توسعه و چشم انداز 20 ساله و وجود زمینه ها و بسترهای لازم به نظر می رسد موفق عمل کردیم.
او افزود: پایین آوردن میزان بیکاری که هم اینک 13 تا 14 درصد است به هفت درصد در پایان برنامه پنجم توسعه و تک رقمی شدن میزان تورم از جمله مسائلی است که باید عزم ملی و همت مضاعف در همه ارگانها و سازمانها برای این منظور باشد.
آرین منش اظهار داشت: اجرای قانون هدفمندی یارانه ها که بخشی از جهاد اقتصادی محسوب می شود بطور طبیعی مقداری بر میزان تورم کشور افزود اما با مدیریت همه جانبه نباید اجازه داد تا تورم بیشتر شود زیرا به تبع آن در مردم نارضایتی ایجاد می شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه گفت: انتخابات مجلس نهم در پایان سال جاری قرار دارد که مهمترین کار، افزایش میزان مشارکت سیاسی مردم همانند سالهای گذشته است.
وی تصریح کرد: قطعا میزان رضایتمندی در میزان مشارکت مردم و عرصه های انتخاباتی تاثیرگذار است و باید توجه داشت که پایین آمدن میزان مشارکت مردم شرایط کشور را در عرصه بین المللی تحت تاثیر قرار می دهد.
نماینده مشهد گفت: اگر رشد اقتصادی کشور را 5/1 درصد در نظر بگیریم، در پایان برنامه پنجم اوسعه بطور متوسط این رقم باید به هشت درصد برسد لذا حضور جدی در این عرصه لازم است.
وی با بیان اینکه سال 90 سال خوبی برای کشور در عرصه اقتصاد است افزود: وجود صندوق توسعه ملی که به دستور رهبری ایجاد شد و اندوخته آن از محل 20 درصد از درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز تامین می شود، بستر مناسبی برای رشد است.
او ادامه داد: هم اینک 15 هزار میلیارد دلار ذخیره این صندوق است که با دو برابر شدن آن در سال جاری می توان تحولی عظیم در عرصه اقتصاد ایجاد کرد. 
 

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

رئیس مجمع نمایندگان استان:

رشد اقتصادی در پایان برنامه پنجم باید به ۸ درصد برسد

رشد اقتصادی کشور باید در پایان برنامه پنجم توسعه به طور متوسط به ۸ درصد برسد. به گزارش خراسان، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان مشهد در سال ۹۰، با بیان این که اگر رشد اقتصادی کشور را یک و نیم درصد در نظر بگیریم، باید تا پایان برنامه پنجم توسعه به ۸ درصد برسد، گفت: یک سوم این رشد از محل بهره وری یعنی استفاده مطلوب و مناسب از نیروی انسانی و امکانات موجود صورت می گیرد. جواد آرین منش با یادآوری این که در شرایطی می خواهیم این کار را انجام دهیم که چند اقدام مهم را به طور هم زمان در حال اجرا داریم، افزود: یکی از این اقدامات اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی است به گونه ای که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه، ۲۵ درصد اقتصاد کشور تعاونی شود. وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز اظهار داشت: اجرای این قانون اقدام مهم دیگری است که امسال آثار اقتصادی آن بیش از سه ماه گذشته نمایان می شود و به دنبال خود مقداری تورم خواهد داشت. آرین منش با تاکید بر این که هر چقدر هم که برای کنترل قیمت ها تلاش کنیم، ناگزیر آثار طبیعی این مسئله، نرخ تورم را به دنبال خواهد داشت، گفت: باید این امر به درستی مدیریت شود در غیر این صورت، افزایش نرخ تورم باعث نارضایتی مردم می شود و وحدت ملی تحت تاثیر قرار می گیرد. وی با اشاره به خواسته دولت برای ایجاد ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار فرصت شغلی در سال ۸۹ تصریح کرد: تاکنون به نیمی از این امر نرسیده ایم و اگر محقق شود، جهاد و جهش بزرگی است و شاید به خاطر این مسائل باشد که رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهاد اقتصادی نامیدند. در این جلسه فرمانده لشکر ۷۷ پیروز ثامن الائمه(ع) گفت: امروز سربازان ارتش در نیروهای سه گانه و قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، از زمین، هوا و دریا حدود کشور را پاس می دارند. در ادامه جلسه، حسن موحدیان، فرماندار مشهد نیز با اشاره به سال جهاد اقتصادی افزود: اگر در جهاد انسجام و هماهنگی نباشد به جایی نخواهد رسید و باید به تصمیم جمعی و قانون احترام گذاشت. موحدیان تاکید کرد: فرمانداری برابر دستورالعمل های خود، برای سرپرست ها اقداماتی را انجام می دهد که باید به طبقه چهارم پست فرمانداری مراجعه کنند. فرماندار مشهد ادامه داد: دهیاران موظفند شناسنامه افراد فوت شده را به ثبت احوال بدهند تا اطلاعات به روز شود و کسی که فوت کرده یارانه ای برایش واریز نشود. وی در مورد افرادی که ثبت نام کرد ه اند و هنوز یارانه ای برای آن ها واریز نشده است، نیز گفت: کسی که شماره حساب داده و کد رهگیری ثبت نام نیز دارد اما وجهی برایش واریز نشده است باید به دفتر آمار استانداری مراجعه کند تا وضعیت آن ها بررسی شود.

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با تاکید براینکه عدم تصویب بودجه سال جاری نباید بهانه‌ای برای عدم پرداخت به موقع اعتبارات نهادهای فرهنگی و هنری باشد، خاطرنشان ساخت: تا زمان ابلاغ بودجه تاخیری وجود دارد اما وزارت ارشاد باید پیگیر این تاخیرات باشد تا خللی در فعالیت نهادهای فرهنگی و هنری پیش نیاید.

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با  خبرنگار خانه ملت درباره اعلام خانه تئاتر مبنی بر محدود برگزار شدن جشن‌های تئاتری در کشور به دلیل نرسیدن بودجه، گفت: خانه‌های هنری، تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی فرهنگی و هنری مثل خانه هنرمندان، خانه سینما، خانه تئاتر و یا سایر انجمن‌های نمایش که در استان‌ها هستند، معمولا از طریق کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اداره می‌شوند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: معمولا تا زمان ابلاغ بودجه تاخیری وجود دارد ولی به هر حال باید چنین تاخیراتی از طریق وزارت ارشاد مورد پیگیری قرار گیرد تا این کمک‌ها سریعتر وصول شود که امسال با توجه به اینکه رسیدگی بودجه تا پایان سال گذشته تمام نشد، اعتبار بیست هزار میلیارد تومانی در اختیار دولت قرار گرفت و بنابراین دولت عملا از ابتدای سال می‌تواند کار، کمک‌ها و پرداخت‌هایش را شروع کند و هیچ تاخیری هم نباید در این زمینه به وجود آید.

وی درخصوص پرداخت نشدن کامل بودجه سال گذشته چنین تشکلاتی هنری از جمله خانه تئاتر،‌ توضیح داد:سال گذشته از همه بودجه‌ها کاسته شد و به دلیل مشکلاتی که دولت داشت و با کاهش درآمدهای دولتی و اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها روبرو بود، بیشتر از هفتاد درصد بودجه تعریف شده، اختصاص داده نشد اما امسال وضعیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی هنری بهتر از سال گذشته خواهد بود.

آرین‌منش درخصوص تاخیراتی که از جانب وزارت ارشاد در تزریق بودجه به وجود می‌آید و باعث مشکلاتی در فعالیت آنها می‌شود، تصریح کرد: چنین خانه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌هایی کمک‌گیرنده هستند؛ یعنی وزارت ارشاد هیچ الزام حتمی به اینکه به آنها کمک کند، ندارد و در صورتی که فعالیت آنها در راستای برنامه‌ها و اهداف وزارت ارشاد باشد، به آنها کمک می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با چنین وضعیتی، خانه ها برای ادامه فعالیت خود سردرگم خواهند شد،‌خاطر نشان ساخت: شاید وابسته شدن این تشکل‌ها به بودجه وزارت ارشاد به طور صددرصد درست نباشد و در اساسنامه آنها هم به این نکته توجه شده که یکی از منابع درآمدی آنها کمک‌های دولتی است و منابع دیگری را هم در اساسنامه می‌بینند که البته معمولا محقق نمی‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره حضور خود در شورای سیاستگذاری جشنواره‌های تئاتری و اینکه چقدر اهالی تئاتر می‌توانند امیدوار باشند تلاشی در جهت تزریق بودجه آنها صورت بگیرد، گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس حامی تشکل‌های غیردولتی فرهنگی و هنری است و اهتمام کمیسیون در سال‌های اخیر افزایش اعتبارات تشکل‌ها و انجمن‌های فرهنگی و هنری مردمی بوده است.

۱۳٩٠/۱/٢٤ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: واحد پولی کشور نیاز به اصلاح دارد، زیرا ریال در حال حاظر فاقد کارایی و ارزش است.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با اشاره به حذف چهار صفر از پول ملی اظهار داشت: ریال امروزه فاقد خرید و فروش در بازار مبادلاتی است، بنابراین این اقدام مفید بوده و سبب افزایش اعتبار واحد پول ملی می‌شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید واحد پولی داشته باشیم که عملا هیچگونه کاربردی در معاملات ندارد و تنها در محاسبات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آرین‌منش با اشاره به موضوع تورم ادامه داد: مردم نباید تصور کنند که اگر چند صفر از پول‌ها حذف شود این امر کاهش نرخ تورم را در بر دارد زیرا که تورم تابع متغیرها، ساز وکارها و فعل و انفعالات متعدد اقتصادی دیگری است و هرگاه حجم پول در کشور متناسب با تولید و تقاضا نباشد سبب ایجاد تورم می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: همه ساله مقادیری اسکناس در کشور چاپ می‌شود که خود این امر مستلزم هزینه‌های فراوانی برای کشور است.
آرین‌منش ادامه داد: معمولا سرانه اسکناس در کشورها بین 12تا 14 برگه است در حالی که سرانه اسکناس در ایران 114 برگه است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: این امر به معنای صرف هزینه‌های زیاد برای چاپ اسکناس در کشور است، البته موضوع حذف صفر از واحد پولی در ایران باید با در نظر گرفتن همه ملاحظات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همراه با اطلاع‌رسانی و توضیحات علمی و کارشناسی لازم برای مردم صورت گیرد.
آرین‌منش گفت: از دیگر پیامدهای اجرای این بحث سهولت تبدیل کالا به واحد پول، پیشگیری از رشد حجم پول در کشور و بی ارزش شدن ریال، کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس، مبادله، حمل و نقل، نگهداری و آسان‌سازی محاسبات پولی و افزایش اعتماد مردم به پول ملی در برابر سایر واحدهای پولی دنیا است.

۱۳٩٠/۱/٢۳ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس روزآمدی و ارتقای شاخص‌های کیفی مطبوعات را ضروری دانست و تاکید کرد: فضای مطبوعاتی کشور باید پویاتر، فعال‌تر و توانمندتر از چیزی باشد که امروز در جامعه شاهد آن هستیم.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت فضای مطبوعاتی کشور را دچار نارسایی‌های متعدد دانست و گفت: نارسایی‌هایی در مطبوعات کشور وجود دارد و بسیاری از مطبوعات و رسانه‌های چاپی کشور در سال‌های اخیر به روزمرگی و ایستایی مبتلا شده‌اند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با تأکید بر تأثیرات مهم مطبوعات در ارتقای فرهنگ عمومی جامعه، تصریح کرد: فضای مطبوعاتی کشور باید پویاتر و توانمندتر از چیزی باشد که امروز در جامعه شاهد آن هستیم، در همین راستا مطبوعات باید با ارتقای سطح کیفی شاخص‌های اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی، فضای منفعل مطبوعاتی کشور را متحول کنند.

وی روزآمدی و ارتقای شاخص‌های کیفی مطبوعات را ضروری دانست و گفت: لازمه تحول و پویایی مطبوعات کشور، انسجام و تحرک قدرتمند و توجه ویژه به انتظارات و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

آرین منش با اشاره به تغییر و تحولات در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: نمی‌توان درباره ساختار جدید معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، زودهنگام قضاوت کرد، بلکه باید برای مدتی عملکرد این معاونت را در حوزه مطبوعات با دقت بررسی کنیم تا ببینیم این معاونت می‌تواند انتظارات مردم و مجلس و مطبوعات را فراهم کند یا خیر.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی عملکرد معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختار پیشین را ضعیف ارزیابی کرد و ادامه داد: یکی از مهم‌ترین انتظارات مجلس و کمیسیون فرهنگی از معاونت مطبوعاتی، همکاری در تهیه قانون جامع رسانه‌ها بود که متأسفانه تاکنون هیچ اقدام عملیاتی و قابل دفاعی در راستای تحقق این قانون ازسوی معاونت مطبوعاتی انجام نگرفته است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با توجه به تغییرات معاونت مطبوعاتی در چند ماه اخیر، عملکرد این معاونت بهبود یابد و بتواند انتظارت جامعه مطبوعات و سایر نهادهای مرتبط با مطلوعات را برآورده کند.

۱۳٩٠/۱/٢۳ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: هنر شهید آوینی این بود که همواره در خدمت ارزش‌های دینی قرار داشت.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: شهید آوینی، شهیدی بسیجی، متعهد، متخصص و نمادی از یک هنرمند با اخلاص بود.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: شهید آوینی توانست با ایثارگری خود در خط مقدم جبهه و انعکاس واقعیت‌های دفاع مقدس به مردم و نسل آینده رسالت زینب گونه‌ای را در انتقال پیام انقلاب اسلامی و شهدای راه آزادی را ایفا کند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به همزمانی سالروز شهادت شهید آوینی با تبریک ولادت حضرت زینب، تصریح کرد: این تقارن و همزمانی به مفهوم ایفای یک رسالت مشترک تلقی می‌شود، همچنان که حضرت زینب پیام‌آور نهضت عاشورا بود، شهید آوینی نیز با هنر و قلم خود انعکاس دهنده پیام رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس بود.
آرین‌منش تاکید کرد: سالروز شهادت شهید آوینی، روز هنر انقلاب اسلامی نامیده شده است و هنر شهید آوینی در خدمت ارزش‌های دینی قرار داشت.
وی افزود: امروز در خاورمیانه و جهان اسلام خیزشی صورت گرفته و انقلاب اسلامی به عنوان یک الگوی تمام عیار مورد توجه آزادی خواهان مسلمان جهان قرار گرفته است و در چنین شرایطی ما نیازمند شخصیت‌هایی همچون شهید آوینی هستیم تا با قلم و هنر خود پیام انقلاب اسلامی را به اکثر نقاط جهان برسانند و انتقال دهند.
عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: هنرمند متعهد کسی است که با قلم، زبان و هنر خود پیام ارزشمند الهی را انعکاس بدهد و امروز ما در جامعه هنری امان نیازمند شهید آوینی های فراوانی هستیم تا در غالب هنر پیام رسان خون شهیدان انقلاب اسلامی باشیم.

۱۳٩٠/۱/٢۱ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها در کمیته تخصصی این کمیسیون خبر داد و گفت: متأسفانه با وجود قول‌های مکرر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای به سرانجام رساندن قانون جامع رسانه‌ها، ارائه این قانون در قالب لایحه محقق نشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست به تعهدات اخلاقی خود عمل کند.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به فرصت دوماهه کمیته تخصصی برای تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، اظهار داشت: پس از نهایی شدن پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، این طرح به مدت یک ماه در کمیسیون فرهنگی بررسی و اصلاح می‌شود و نهایتا طرح جامع رسانه‌ها تا سه ماه آینده به صحن مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس حضور کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه رسانه را در تهیه پیش‌نویس طرح جامع رسانه‌ها، موجب دقت و اعمال نظرات کارشناسی در تهیه این طرح دانست و ادامه داد: در کمیته تخصصی تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، "حمید رسایی" و اینجانب از کمیسیون فرهنگی، "سیدجلال فیاضی"، مدیرعامل سابق ایرنا به عنوان مشاور رسانه‌ای کمیسیون، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی کارشناسان مورد وثوق در عرصه رسانه حضور خواهند داشت.

 

قانون مطبوعات، بخشی از قانون جامع رسانه‌ها خواهد بود

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه طرح جامع رسانه‌ها حاوی سه بخش اصلی است، تصریح کرد: قانون پیشین مطبوعات در کمیته تخصصی بررسی و اصلاح قرار خواهد شد و به عنوان یکی از سه بخش اصلی طرح جامعه رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

آرین منش بخشی از رسانه‌ها بویژه رسانه‌های نوین و دیجیتال را فاقد قانون درست و مشخص دانست و گفت: بخش دیگری از طرح جامع رسانه‌ها، مربوط به رسانه‌های دیجیتال و نوین است که در این بخش برای رسانه‌هایی که فاقد قانون مشخصی هستند، قوانین متناسب و مخصوص طرح خواهد شد.

وی با اشاره به بررسی جداگانه قوانین مربوط به سازمان صدا و سیما تصریح کرد: قوانین مربوط به صدا و سیما در طرح جامع رسانه‌ها مطرح نمی‌شود، بلکه کمیسیون فرهنگی تهیه قانون جامع صدا و سیما را در دستور کار دارد که این طرح قوانین جامع حوزه صدا و سیما را سامان‌دهی خواهد کرد.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: قسمت سوم طرح جامع رسانه‌ها، شامل قوانین و مقررات حمایتی و نظارتی بر علمکرد رسانه‌ها می‌شود که در این بخش نیز، ابزارهای حمایت از رسانه‌های مختلف و راهکارهای قانونی نظارت برعملکرد آنها بررسی خواهد شد.

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعهدات اخلاقی خود درباره تهیه قانون جامع رسانه‌ها عمل نکرده است

آرین منش با اشاره به گذشت دو سال و نیم از اولین اقدامات برای قانون جامع صدا و سیما، اظهار داشت: در ابتدا قرار بر این بود که قانون جامع رسانه‌ها در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود تا پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی به تصویب برسد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در عمل به تعهدات خود ضعیف و ناموفق دانست و گفت: متأسفانه با وجود برگزاری نشست‌های متعدد و قول‌های مکرر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای به سرانجام رساندن قانون جامع رسانه‌ها، ارائه این قانون در قالب لایحه محقق نشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست به تعهدات اخلاقی خود عمل کند.

 

کمیسیون فرهنگی مصمم به رفع خلأهای قانونی حوزه رسانه است

آرین منش ازعدم همکاری دولت برای نهایی شدن قانون جامع رسانه‌ها ابراز تأسف کرد و گفت: کمیسیون فرهنگی برای رفع خلأهای قانونی حوزه رسانه مصمم است و قصد دارد در یک سال باقی مانده از مجلس هشتم این قانون را به سرانجام برساند و تصویب کند.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس بنا دارد تا پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها را تهیه کند و آن را در قالب طرح به مجلس تقدیم کند تا پس از بررسی و اصلاحات مورد نیاز، قانون جامع رسانه‌ها تصویب شود و خلأهای قانونی حوزه رسانه‌ها برطرف گردد.

 

۱۳٩٠/۱/٢۱ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

 

 

روزنامه شهرآرا در بخش اقتصادی خود در گفتگو با جمعی از صاحبنظران اولویت های اقتصادی شهری در سال جهاد اقتصادی را بررسی نموده است که در همین رابطه رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی سال جهاد اقتصادی را سال رونق چرخ‌های صنعتی عنوان کرده و می‌گوید: سال89 به لحاظ کمبود نقدینگی و دریافت تسهیلات بانکی سال خوبی برای صنعت استان خراسان رضوی نبود؛ از این رو برخی از کارخانه به دلیل کمبود نقدینگی، کاهش شدید تولید را تجربه کرده و برخی دیگر به اجبار تعدیل نیرو را برگزیدند، اما با توجه به بسته بانکی سال جدید امیدواریم شرایط صنعتگران بهبود یابد.

جواد آرین منش با تاکید بر وجود 15هزار میلیارد دلار ذخیره درصندوق توسعه ملی می‌افزاید: اندوخته این صندوق طبق قوانین باید در بخش‌های غیردولتی، صنعتی و تعاون هزینه شود بنابراین رونق اقتصادی در بخش صنعت به وقوع خواهد پیوست. نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی ‌دیگر عامل رشد صنعت در سال90 را شرایط منطقه و افزایش قیمت نفت در جهان خواند و خاطرنشان می‌کند:‌ در سال جاری مجمع نمایندگان استان، مسئولان استانداری و اداره کل صنایع و معادن با تعامل و برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند آسیب‌های بخش صنعت را مرتفع کرده و توسعه صنعت در غرب مشهد را در دستور کار قرار دهند.

 

 

۱۳٩٠/۱/٢٠ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: ایجاد تحول در نظام اقتصادی توسط مقام معظم رهبری در این سال این اهمیت را بیشتر از گذشته نشان می‌دهد.
جواد آرین‌‌منش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تصریح کرد: نامگذاری سال90 با نام جهاد اقتصادی، نشانگر اهمیت نشان دادن توانایی نظام اسلامی ‌در حل مشکلات اقتصادی به دنیا است. نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ‌تاکید کرد: ملت مسلمان ایران با سرلوحه قرار دادن این شعار در زندگی خود عزت و اقتدار ملی ایرانیان را بر عرصه‌های بین‌المللی به نمایش می‌گذارند. وی با بیان اینکه کاهش نرخ بیکاری در دستیابی به رشد اقتصادی موثر است، ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری به هفت درصد و افزایش اشتغال گام‌های موثری در دستیابی به جهاد اقتصادی و تقویت رشد اقتصادی کشور است. وی اظهارداشت: سرمایه‌گذاری و جلب سرمایه‌گذاران و ترغیب و تشویق آنان به سرمایه‌گذاری نقش اساسی بر پیشرفت اقتصادی کشور دارد.

۱۳٩٠/۱/۱۸ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

 

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خواستار تشکیل شورای راهبردی در تمام دستگاه‌های مسئول جهت برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی شد.

جواد آرین منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس به تبیین بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سال جهاد اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: توسعه اقتصادی کشور مجموعه پیوسته‌ای از فعل و انفعالات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و توجه به یک بُعد آن مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه به بافت جوان جمعیت کشور اشاره کرد و افزود: اکثر جمعیت کشور را جوانان حدود 20 تا 30 ساله تشکیل می دهند جوانانی که دانشجو یا فارغ التحصیل بوده و جویای کار هستند پس لازم است نقطه اتکای جهاد اقتصادی متوجه اشتغال جوانان باشد زیرا توجه به این امر یکی از زیر ساخت‌های توسعه که همان نیروی انسانی کارآمد است را تأمین کرده و ما را به اهداف چشم انداز 20 ساله نزدیک‌تر خواهد کرد.

*آحاد جامعه مخاطب فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری‌های سالیانه هستند

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تمامی آحاد جامعه را مخاطب فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری‌های سالانه دانست و خاطرنشان کرد: بر هر سازمان و گروه لازم است که مصادیق مرتبط با خود را در ارتباط با شعارهای سالیانه شناسایی کند و تمام تلاش خود را در جهت تحقق آن به کار بندد.

نماینده مردم مشهد در خانه ملت به تبیین وظایف قوا در جهت تحقق اهداف جهاد اقتصادی پرداخت و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی باید نرم افزارهای قانونی لازم جهت توسعه اقتصادی کشور را فراهم کند تا دولت بتواند با استفاده از آن در مسیر شتابان توسعه حرکت کند و در مقابل دولت هم وظیفه دارد قوانین مصوب را با جدیت به کار بندد و ضعف‌های قانونی را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد.

وی در همین رابطه ادامه داد: دستگاه قضایی نیز باید به مقابله با فساد اقتصادی بپردازد و تلاش خود را در جهت اجرای فرامین 8 ماده ای مقام معظم رهبری و برخورد با مفسدان اقتصادی به کار بندد.

آرین منش وظایف رسانه ها در سال جهاد اقتصادی از دیدگاه مقام معظم رهبری را برشمرد و گفت: ارائه اطلاعات صحیح و دقیق در زمینه اقتصادی، توانمند کردن مردم برای مشارکت مستقیم در توسعه اقتصادی، توجه به مفاهیم جهاد اقتصادی و مصادیق آن و بررسی و شناسایی عملکرد دستگاه های مسئول از عمده وظایف رسانه ها به ویژه صدا و سیماست.

*برنامه پنجم توسعه همگام و منطبق با اهداف جهاد اقتصادی است

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه خواستار تشکیل شورای راهبردی در تمام دستگاه‌های مسئول جهت برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی شد و اظهار داشت: تشکیل چنین شورایی می‌تواند برنامه‌ها و فعالیت‌های هر سازمانی در ارتباط با جهاد اقتصادی را مشخص کرده و آسیب‌ها و نارسایی‌هایی که زمینه ساز عدم تحقق این شعار است را شناسایی و برطرف کند همچنین این شورا می‌تواند راهکارهای تحقق ارتقاء بهره وری که یکی از بخش های مهم فرمایش مقام معظم رهبری در پیام نوروزی بود را مشخص کند.

وی برنامه پنجم توسعه را همگام و منطبق با اهداف جهاد اقتصادی دانست و گفت: الزامات برنامه پنجم توسعه شامل بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع موجود، اجرای کامل سیاست‌های اصل44، ایجاد فرصت‌های شغلی، راه‌های کاهش وابستگی به نفت، اصلاح نظام مالیاتی، توسعه بخش تعاون به 25 درصد تا پایان برنامه، توجه به توسعه کشاورزی و صنعت، بهبود حمل و نقل و تأمین مسکن و ضرورت توجه به بهره‌وری به طوری که یک سوم رشد اقتصادی ناشی از ارتقاء بهره‌وری باشد در این برنامه مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند ما را به مطالبات رهبری در زمینه جهاد اقتصادی رهنمون سازد.

۱۳٩٠/۱/۱٧ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با تأکید بر توسعه زیرساخت‌های پذیرایی از زائران گفت: زیرساخت‌های پذیرایی از زائران و اسکان آنها در مشهد متناسب با جمعیت و شرایط زائرپذیر آن رشد نکرده است.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: شهر مشهد و دست‌اندرکاران آن امسال خود را بیش از سال‌های گذشته برای پذیرایی از مهمانان نوروزی آماده کرده بودند.
نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در نوروز 90 حدود 38 دستگاه به صورت شبانه‌روزی در مشهد به زائران امام رضا (ع) خدمات ارائه می‌کردند.
وی ادامه داد: مشهد یکی از بزرگ‌ترین مراکز زائرپذیر در کشور است و ورود میلیون‌ها زائر در تعطیلات نوروز و تابستان، بسیج بین همه دستگاه‌ها برای ارائه خدمات مطلوب به زائران امام رضا (ع) را می‌طلبد.
آرین‌منش با اشاره به اینکه زیرساخت‌های پذیرایی از زائران در مشهد باید توسعه یابد، اظهار داشت: زیرساخت‌های پذیرایی از زائران و اسکان آنها در مشهد متناسب با جمعیت و شرایط زائرپذیر آن رشد نکرده است.
وی ادامه داد: مسئولان در شهر مشهد باید به دنبال جذب و استفاده مناسب از امکانات بودجه زیارت برای ساخت و زیرساخت‌های مطلوب باشند.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به اینکه هدف همه خدمتگزاران رضایت زائران بارگاه امام رضا (ع) است، گفت: امید است زائران امام رضا (ع) مشهد را با خاطره‌ای خوش ترک کرده باشند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: انتظار اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس ارتقای برنامه‌های نوروزی صدا و سیما برای پر کردن اوقات فراغت مردم در این ایام است.
وی با بیان اینکه ارزیابی برنامه‌های صدا و سیما را نمی‌توان در یک جمله خلاصه کرد، گفت: برنامه‌های صدای جمهوری اسلامی ایران پربار و شایسته بود و از لحاظ کمی رشد مطلوب داشت.
آرین‌منش افزود: سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز برنامه‌های غنی و شایسته‌ای برای پخش در ایام نوروز آماده کرده بود اما در تلویزیون برنامه‌های ضعیف نیز مشاهده می‌شد.
وی ادامه داد: ارتقای کمی و کیفی برنامه‌های صدا و سیما در ایام تعطیلات به ویژه نوروز که اوقات فراغت مردم در کنار تلویزیون پر می‌شود باید در دستور کار مسئولان صدا و سیما و سیاست‌گذاران آن قرار گیرد.

۱۳٩٠/۱/۱٧ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اجتماعی

 

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت:

عزم ملی برای رسیدن به جهاد اقتصادی ضروری و وظیفه همه آحاد ملت است.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد‌ اظهار داشت: ایجاد تحول در نظام اقتصادی توسط مقام معظم رهبری در این سال این اهمیت را بیشتر از گذشته نشان می‌دهد.
نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نامگذاری سال 90 با نام جهاد اقتصادی نشانگر اهمیت نشان دادن توانایی نظام اسلامی در حل مشکلات اقتصادی به دنیا است.
وی تاکید کرد: ملت مسلمان ایران با سرلوحه قرار دادن این شعار در زندگی خود عزت و اقتدار ملی ایرانیان را بر عرصه‌های بین‌المللی به نمایش می‌گذارند.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی افزود: اگر با تاکید بر جهاد اقتصادی بنیه اقتصادی کشور افزایش یابد و ایران از لحاظ اقتصادی به اهداف 20 ساله دست یابد اقتدار نظام در عرصه بین‌المللی تضمین می‌شود.
آرین منش با تاکید بر این موضوع که تدوین شاخص‌های اقتصادی برای دستیابی به اهداف جهاد اقتصادی ضروری است، گفت: دستیابی به رشد هشت درصدی که در پایان برنامه پنجم، ایران باید به آن دست یابد و نقش ارتقای بهره‌وری در تعیین رشد و یک سوم رشد اقتصادی که باید بر پایه افزایش بهره‌وری صورت گیرد برخی از شاخص‌های مطرح شده در حوزه تحول و جهاد اقتصادی است.
وی با بیان اینکه کاهش نرخ بیکاری در دستیابی به رشد اقتصادی موثر است، ادامه داد: کاهش نرخ بیکاری به هفت درصد و افزایش اشتغال گام‌های موثری در دستیابی به جهاد اقتصادی و تقویت رشد اقتصادی کشور است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری و جلب سرمایه‌گذاران و ترغیب و تشویق آنان به سرمایه‌گذاری نقش اساسی بر پیشرفت اقتصادی کشور دارد.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری بخش دولتی به تنهایی پاسخگوی نیاز اقتصادی کشور نیست و جلب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و ایجاد تعاونی‌ها خلا اقتصادی و سرمایه‌گذاری کشور را از بین می‌برد.
نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور و ترغیب آنها به سرمایه‌گذاری در داخل کشور نیز گام موثری در افزایش رشد اقتصادی کشور است.
وی نقش رسانه‌ها را برای جلب مشارکت‌های مردم موثر دانست و اظهار داشت: رسانه‌ها به ویژه رادیو و تلویزیون نقش موثری در جلب مشارکت‌های مردمی و توانمند کردن آنها در اقتصاد کشور دارند.
آرین‌منش با بیان این موضوع که در سال 90 تنها نباید به جهاد اقتصادی توجه کرد، گفت: توجه به حوزه علم و فناوری، تحول آموزش و پرورش، توجه به دانشگاه‌ها و فرهنگ عمومی ضرورت دارد و برای دستیابی به جهاد اقتصادی باید به این موضوعات نیز توجه و از ظرفیت‌های آن استفاده مناسب کرد.
وی تاکید کرد: اگر زیرساخت‌های جهاد اقتصادی محقق نشود رسیدن به این پیام مهم و روشنفکرانه امکانپذیر نیست.
وی به نقش همه دستگاه‌ها در تحقق این هدف اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس باید در کاهش خلاهای قانونی، دولت برای ایجاد لوایح مناسب و قوه قضائیه در برخورد با مفسدان اقتصادی تلاش کند.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: تکرار صرف شعار جهاد اقتصادی پیامد مثبتی برای اقتصاد کشور ندارد و باید مردم و دستگاه‌ها و در صدر آن دولت برای تحقق این موضوع تلاش کنند.
وی افزود: هنگامی‌که آثار عملی این شعار در همه ابعاد زندگی ایرانیان مستتر شود آحاد ملت، دولت و مجلس در کنار یکدیگر از نتایج نسبت آن استفاده می‌برند.

۱۳٩٠/۱/۱٦ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر پیچیدگی روند بازگرداندن آثار باستانی قاچاق شده به خارج از کشور، خاطرنشان ساخت: وابستگی سازمان‌های بین المللی به لابی‌های صهیونیستی باز گرداندن آثار باستانی به داخل کشور را مشکل کرده است.

"جواد آرین منش" درگفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه بسیاری از آثار باستانی در دوران قبل از انقلاب به خارج ازکشور منتقل شده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی در جهت بازپس گیری این حق ملی انجام داده که قابل تقدیر است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی عملکرد سازمان میراث فرهنگی را با توجه به توفیقات این سازمان در بازگرداندن این آثار به داخل کشور طی سال‌های اخیر مثبت ارزیابی کرد و افزود: باز پس گیری باید در حجم بیش‌تری انجام می‌شد اما این موضوع را نباید ضعف عملکردی این سازمان قلمداد کرد.
وی ادامه داد: بازگرداندن این آثار به داخل کشور نیازمند تامین اعتبارات مالی در کنار پیگیری‌های مستمر و سازمان یافته است و نباید تنها سازمان میراث فرهنگی را مسئول دانست بلکه باید کمک کرد با تامین اعتبارات لازم زمینه برای بازگرداندن این آثار گرانبها و ارزشمند به کشور فراهم شود.
آرین‌منش وابستگی سازمان‌های بین المللی به لابی‌های صهیونیستی را از موانع اصلی در بازگرداندن این سرمایه‌های ملی به داخل کشور دانست و تاکید کرد: نفوذ قدرت‌های اروپایی و آمریکایی در سازمان‌های بین المللی سد بزرگی بر سر راه است و ضروری است دستگاه دیپلماسی و فرهنگی کشور با استفاده از راهکارهای قانونی و حقوقی دامنه دخالت این قدرت‌ها را کاهش دهند. وی نقش نظارتی کمیسیون فرهنگی بر سازمان میراث فرهنگی را به عنوان یکی از متولیان فرهنگی کشور بسیار تاثیرگذار و مهم دانست.

 

 

 

۱۳٩٠/۱/۱٥ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

هنرمندان حوزه هنری می‌توانند زمینه پیشرفت جامعه را فراهم کرده و کشور را به سمت جبران عقب‌ماندگی و دستیابی به آرمان‌های انقلاب و امام راحل هدایت کنند.

به گزارش ایسنا، جواد آرین‌منش نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه خبری حوزه هنری تاکید کرد: تحقق شعارهای سالانه و نامگذاری سال‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی نیازمند مقدمات و الزامات اجرایی آن است.

وی افزود: نخستین اقدام برای تحقق شعار سال90 این است که مفهوم شعار جهاد اقتصادی تبیین شود.

وی با بیان اینکه ‌یکی از الزامات تحقق شعارهای سالانه فرهنگ سازی است، افزود: فراهم کردن زمینه‌های فکری و فرهنگی یکی از مهمترین اقدامات برای تحقق شعار جهاد اقتصادی است.

آرین‌منش ادامه داد: در فرهنگ‌سازی، گروهی که بیش از دیگران می‌توانند در فراهم کردن زمینه فکری و فرهنگی و تحقق شعار جهاد اقتصادی موثر باشند، هنرمندان هستند.

وی افزود: این هنرمندان کسانی هستند که مفهوم جهاد را به درستی می‌شناسند و اعتقاد راسخ به جهاد دارند و جهاد اقتصادی را یک اقدام ارزشی،‌ معنوی و الهی می‌دانند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حوزه هنری یک نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی است،‌تصریح کرد: حوزه هنری محل تجمع هنرمندان متعهد جهادی و کسانی است که دوران جنگ را به خوبی تجربه کردند و مفهوم جهاد را به خوبی درک می‌کنند.

آرین منش ادامه داد: هنرمندان این مرکز می‌توانند به خوبی پیام جهاد اقتصادی را به مردم و آیندگان منتقل کنند.

وی اظهار داشت:آنان دارای تجارب گران سنگی هستند که با بهره‌گیری از این تجربیات به راحتی می‌توان به اهداف از پیش تعیین شده جهاد اقتصادی دست یافت

۱۳٩٠/۱/۱٠ساعت ٩:٠۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

"جواد آرین‌منش" درگفت‌وگو با خبرنگارخانه ملت گفت: تولیدات داخلی صداوسیما در نوروز 90 از کیفیت و مطلوبیت لازم برخوردار نبوده‌اند و این برنامه‌ها در برطرف کردن اساسی‌ترین خواسته مخاطبان که شامل فیلم‌نامه و بازی مناسب است، موفق عمل نکرده‌اند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس، افزود: تولیدات صداوسیما نسبت به سال گذشته با یک سیر نزولی و کیفیت نامناسب همراه بوده و در جامه عمل پوشاندن به انتظارات مخاطبان، ناموفق عمل کرده است.

وی تأکید کرد: طنز و فکاهی به عنوان محور اصلی برنامه‌های نوروزی شناخته می‌شوند و در خصوص آموزنده بودن این برنامه‌ها تردیدی اساسی وجود دارد.

 

برنامه‌های نوروزی فاقد نکات آموزنده هستند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با بیان این موضوع که برنامه‌های نوروزی صدا و سیما فاقد نکات آموزنده هستند، گفت: از برنامه‌های صداوسیما این انتظار می‌رفت که در کنار شاد بودن، نکات آموزنده‌ای را به مخاطبان انتقال دهند؛ اصلی که چندان از سوی مسئولان صدا و سیما مورد توجه قرار نگرفته است.

آرین منش در خصوص لزوم رقابت رسانه‌های داخلی با رسانه‌های خارجی به منظور جذب مخاطبان داخلی، افزود: نباید مرعوب رسانه‌های خارجی و دگراندیش شویم، این رسانه‌ها بدون در نظر گرفتن جنبه‌های اخلاقی و آموزشی، در تلاش هستند تا از طریق جذابیت‌های بصری، زمینه را برای جذب مخاطب فراهم کنند، بر همین اساس نباید در این زمینه از آنها پیروی کنیم.

 

عدم استفاده صدا وسیما از ظرفیت‌های موجود

وی صداوسیما را نسبت به تولید آثار فاخر برای مخاطبان داخلی، موظف دانست و تصریح کرد: متاسفانه صدا و سیما از تمام ظرفیت‌های خود برای تولید آثار مطلوب بهره نمی‌برد، این در حالی است که با تکیه بر هنرمندان توانمند ایرانی، می‌توان در تولید کالاهای فرهنگی برای رسانه ملی، گام‌های مناسبی را برداشت.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی در پایان استفاده از لهجه خاص در فیلم‌های نوروزی را نادرست دانست و گفت: هر چند مسئولان صدا و سیما، با سوء نیت از لهجه خاصی در سریال‌ها استفاده نکرده‌اند؛ اما باید مسئولان چنان حساب شده در این حوزه قدم برمی‌داشتند تا تصور تمسخر لهجه شهرستانی از سوی صدا و سیما در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌شد، نکته‌ای که متاسفانه در برنامه‌های نوروزی چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

۱۳٩٠/۱/۱٠ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

آرین منش در ارزیابی وضعیت حوزه چاپ و نشر در سال گذشته:

حمایت‌های دولتی از حوزه چاپ و نشر کافی نبوده است

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به عدم خودکفایی صنعت چاپ و نشر کشور در بسیاری از حوزه‌ها، تأکید کرد: کمک‌های دولتی به حوزه چاپ و نشر در سال گذشته کافی و در حد مطلوب نبوده است و این حوزه مهم از فرهنگ کشور نیازمند افزایش حمایت و اعتبارات است.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در ارزیابی وضعیت حوزه چاپ و نشر کشور در سال گذشته اظهار داشت: صنعت چاپ و نشر در ایران به لحاظ کاغذ با عدم خودکفایی روبرو است، به طوری که بخش قابل ملاحظه‌ای از کاغذ مصرفی کشور از اندونزی و دیگر کشورهای وارد می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار سوء قیمت بالای کتاب و محصولات فرهنگی در کشور، ادامه داد: اگر قرار باشد کتابی که با کاغذ وارداتی تولید می‌شود، به قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده برسد، قیمت کتاب به شدت بالا می‌رود و این امر آثار نامطلوبی بر شاخص‌های فرهنگ عمومی کشور خواهد داشت.

وی بر ضرورت حمایت از حوزه نشر به منظور ارتقای شاخص‌های فرهنگ عمومی تأکید کرد و گفت: برای جلوگیری از بالا رفتن بهای کتاب، حوزه چاپ و نشر نیازمند کمک‌های دولتی و یارانه مناسب برای بخش کاغذ است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نوسازی صنایع چاپ را در راستای بهینه سازی تولید ضروری دانست و تصریح کرد: نوسازی سیستم چاپی کشور مستلزم ارائه تسهیلات به چاپخانه داران برای ورود دستگاه‌های جدید و حمایت دولت و سیستم بانکی برای پرداخت این تسهیلات است.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر دستگاه‌های چاپ کشور وارداتی است و از آلمان، هند و چین و دیگر کشورها وارد می‌شود؛ بنابراین صنعت چاپ و نشر کشور نیازمند پیشرفت و رسیدن به حدی از خودکفایی و نوسازی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یادآور شد: دولت در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص کرده بود که 30 درصد از درآمدهای ناشی از هدفمند شدن یارانه‌ها، درجهت حمایت و نوسازی به صنایع اختصاص یابد.

وی با اشاره به مشکل تخصیص منابع و بودجه‌ها در بسیاری موارد، افزود: طبق اطلاعات کمیسیون فرهنگی، مبلغی از درآمدهای هدفمند شدن یارانه‌ها به حوزه صنعت چاپ اختصاص پیدا نکرده است و بخش‌های فرهنگی کشور و بویژه حوزه چاپ و نشر در سال گذشته از این اعتبارات بی بهره بوده اند.

 آرین منش میزان کمک‌های دولتی را به توسعه و نوسازی چاپ کشور در سال گذشته، ناکافی توصیف کرد و اظهار داشت: ضروری است دولت سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در حوزه چاپ و نشر داشته باشد و با حمایت از صنایع چاپ برای نوسازی، بهینه‌سازی و خودکفایی زمینه‌های پیشرفت این صنعت را فراهم کند.

۱۳٩٠/۱/۸ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اقدام دیوان محاسبات در بررسی همزمان بودجه دستگاه‌ها در طول سال را مثبت ارزیابی کرد و تاکید کرد: با این وجود گزارش تفریغ بودجه نهادهای فرهنگی در سال 89 با تاخیر به کمیسیون رسید و کمیسیون نتوانست در بررسی لایحه بودجه 90 از این گزارش به نحو مطلوب استفاده کند.

" جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت عملکرد دیوان محاسبات در بررسی همزمان اعتبارات دستگاه‌ها و نحوه هزینه‌کرد بودجه تخصیص یافته را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و گفت: طبق قانون دیوان محاسبات موظف است پس از پایان یافتن سال، بررسی بودجه دستگاه‌ها را در آن سال آغاز کند و گزارش تفریغ بودجه دستگاه‌ها را به کمیسیون‌های مربوط ارائه دهد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس افزود: نحوه بررسی بودجه دستگاه‌ها در قانون، این ایراد را دارد که نمی‌توان از نتایج حاصل از بررسی بودجه هر سال، در تصویب بهتر و واقع‌بینانه‌تر بودجه سال بعد از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم بررسی و پژوهش در مورد بودجه هر سال و بهره‌گیری از نتایج آن در بودجه‌بندی سال بعد، تصریح کرد: از سال گذشته دیوان محاسبات اقدام مثبتی در جهت بررسی بودجه انجام داده است و بودجه دستگاه‌ها را همزمان در طول سال بررسی می کند که این حرکت در جهت بررسی عملکرد دستگاه‌ها و نحوه بودجه‌بندی اعتبارات آنها در سال بعد بسیار موثر و مطلوب است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: در سال جاری گزارش تفریغ بودجه نهادهای فرهنگی با تاخیر به  کمیسیون رسید و کمیسیون نتوانست در بررسی لایحه بودجه 90 از این گزارش به نحو مطلوب و موثری استفاده کند.

وی با بیان اینکه کمیسیون در بررسی بودجه 90 به دلیل عدم دسترسی به گزارش تفریغ بودجه دچار مشکلاتی شد، ادامه داد: متأسفانه به دلیل دیرکرد چند روزه ارسال گزارش تفریغ بودجه، کمیسیون فرهنگی از جزئیات عملکرد هزینه‌ای دستگاه‌های فرهنگی در سال 89 مطلع نبود و نتوانست بررسی جزئی بودجه سال 89 را در تصویب بهتر لایحه بودجه 90 مد نظر قرار دهد.

آرین منش با تأکید بر اینکه این تأخیر چند روزه از ارزش کار مثبت دیوان محاسبات نمی‌کاهد، تصریح کرد: دیوان محاسبات در ارائه گزارش تفریغ بودجه گام عظیمی برداشته و توانسته است دیرکرد و عقب ماندگی ارائه گزارش را که گاه به چند سال می‌رسید، در حد چند روز کاهش دهد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با تلاش بی وقفه مسئولان دیوان محاسبات، از سال آینده مشکل تأخیر چندروزه ارائه گزارش تفریغ بودجه نیز مرتفع شود و مجلس بتواند از دستاورد مثبت دیوان محاسبات به نحو مطلوب استفاده کند.

 

۱۳٩٠/۱/٧ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد سفر مقام‌ معظم‌ رهبری به پایتخت معنوی ایران را منشا تحولات تاریخی و عظیمی بر‌شمرد و اظهار داشت: مسلما این سفر موجب ایجاد گام‌های بلند در تحولات استان خراسان رضوی ‌به ویژه کشور نیز می‌شود.
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته مردم، علما و بزرگان استانی و کشوری ارزش این سفر را دانسته و امیدواریم بیش از استقبال ظاهری، به استقبال معنوی که همان عمل به منویات رهبری است، بپردازیم.
وی با تاکید بر استقبال باشکوه از ولی امر مسلمین‌ افزود: زائران و مجاوران حریم رضوی پیش از این امتحانات بزرگی را پشت سرگذاشته و افتخاراتی را در تاریخ ثبت ‌کرده‌اند و در سفر مقام‌ معظم‌ رهبری نیز با استقبال با‌شکوه از مقتدای خود، حماسه‌ ماندگار دیگری در تاریخ ثبت می‌کنند.
آرین‌منش خاطرنشان کرد: تحول اقتصادی امری‌ تدریجی بوده و به مرور زمان خود را نشان می‌دهد اما به طور کلی سیر این تحولات کند بوده که امیدواریم این روند شتاب بیشتری بگیرد.

۱۳٩٠/۱/٧ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اجتماعی