نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: امسال اعتباري بيش از 17 ميليارد به صندوق توسعه ملي كشور واريز مي‌شود.

 

 

جواد آرين‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: سال گذشته نيز از محل 20 درصد درآمدهاي نفتي كشور، افزون بر 15 ميليارد دلار به صندوق توسعه ملي واريز شده بود، همين عامل اميدي براي افزايش كارآفريني و اشتغال‌زايي در كشور و توسعه و رشد اقتصادي جامعه است.
وي رونق اقتصادي را نتيجه تلاش و كوشش زياد دانست و افزود: فرصت‌هاي زيادي توسط افزايش اعتبار صندوق توسعه ملي براي كشور به وجود مي‌آيد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: منابع ايجاد شده در طول سال‌هاي گذشته را بسيار مطلوب ارزيابي كرد و ادامه داد: در همين راستا با ايجاد شدن اين ميزان منابع بايد فرصت‌هاي شغلي كشور نيز افزايش يابد.
آرين‌منش به تصميم دولت براي ايجاد 2.5 ميليون شغل در سال جاري اشاره كرد و متذكر شد: در صورت نبود كوشش و تلاش اقتصادي در اين ارتباط، به اين نرخ بالا هرگز نمي‌رسيم.
وي با بيان اينكه سهميه خراسان رضوي از اين ميزان چيزي بيش از 240 هزار شغل است، افزود: امسال سه موضوع قانون نحوه اداره سازمان صدا و سيما، قانون جامع رسانه‌ها و طرح پيوست فرهنگي طرح‌هاي مهم از جمله مهم‌ترين دستورات كار مجلس شوراي اسلامي است.
عضو مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي به وضعيت نامطلوب شغلي و وضعت مالي خبرنگاران اشاره كرد و افزود: استثمار موجود در عالم رسانه‌ها مانند بسياري از جاهاي ديگر به علت كمبود ميزان شغل در جامعه است.
وي تاكيد كرد: در همين راستا نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي مشغول تهيه طرح جامع رسانه‌هاي همگاني هستند.
آرين‌منش تصريح كرد: همچنين به دنبال اصلاحات صورت گرفته كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي دنبال تهيه طرح ويژه در اين زمينه و افزايش مشاركت رسانه‌ها در اين ارتباط هستند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از ابداع واژه رسانه‌نگاران در اين مورد خبر داد و خاطر نشان كرد: با اين واژه تكليف بسياري از رسانه‌هاي ديجيتال نيز در عالم كار رسانه‌اي مشخص مي‌شود.
وي تصريح كرد: مادامي كه ميزان فرصت شغلي در جامعه كم باشد مشكلات پيش رو روز به روز افزايش مي‌يابد.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي متذكر شد: خبرنگاران جزو زحمتكش‌ترين و وظيفه‌شناس‌ترين اقشار جامعه‌اند كه بايد به آنها توجه ويژه‌اي شود.

 


 

۱۳٩٠/٢/۳۱ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس حمایت بیشتر و جدی‌تر از معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ضروری دانست و تأکید کرد: حذف نیروهای متعهد و حزب‌اللهی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مصلحت این وزارتخانه و جامعه فرهنگی کشور نیست.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به برخی اظهارات درباره ورود جریان‌های انحرافی به بدنه وزارت راشاد خصوصا معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نباید اجازه دهد که دیگران درمورد عزل و نصب‌های این وزارتخانه تصمیم‌گیری کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات تصمیم‌گیری مستقل وزیر ارشاد درباره معاونت‌های این وزارتخانه را ضروری توصیف کرد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از اعمال نفوذ و دخالت افراد و جریان‌های خارج از این وزارتخانه در عزل و نصب‌ها جلوگیری کند و استقلال وزارت فرهنگ و معاونت‌های آن را تأمین نماید.

آرین منش با اشاره به حضور نیروهای متدین، انقلابی و متعهد در معاونت سینمایی  وزارت فرهنگ تصریح کرد: حذف و کنار گذاشتن نیروهای توانمند و متعهد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نگران‌کننده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی ضمن تأکید بر لزوم تصمیم‌گیری‌های درست و کارشناسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ادامه داد: وزیر فرهنگ نباید اجازه دهد تغییرات عجولانه و غیراصولی در معاونت‌های این وزارتخانه، بدنه وزارت فرهنگ را ضعیف و ناکارآمد کند.

آرین منش عملکرد کلی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تلاش مسئولان معاونت سینمایی همواره در راستای سالم‌سازی سینما و نیز تقویت جریان‌های متعهد در سینمای کشور بوده است.

وی افزود: اگرچه ایرادات و کاستی‌هایی در فعالیت‌های معاونت سینمایی وجود دارد، اما عملکرد این معاونت نشان از تلاش و اقدامات مثبت مسئولان این معاونت در حوزه مسائل سینما بوده است.


 

۱۳٩٠/٢/۳۱ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت: «يقين دارم در جريان سقوط تيم فوتبال پيام به دسته 2 فوتبال کشور عوامل ذي نفوذ دخالت داشته‌اند.» جواد آرين‌منش در برنامه تلويزيوني ورزش خراسان‌رضوي افزود: «متأسفانه فدراسيون فوتبال حق استان خراسان‌رضوي را آشکارا در اين مورد تضييع کرد و يقين دارم که در اين جريانات عوامل ذي‌نفوذي دخالت داشته‌اند.» وي در پاسخ به سؤال مجري اين برنامه مبني بر صحت صحبت‌هاي وي که گفته بود کفاشيان مرا با 4 دليل براي پذيرش سقوط پيام به دسته 2 قانع کرد، افزود: «من چنين حرفي نزده‌ام. در نامه‌ا‌ي به کفاشيان از وي تقاضا کردم که در اين قضيه، عدالت و انصاف لازم را داشته‌ باشد زيرا اطلاعات دقيقي مبني بر دخالت عوامل ذي‌نفوذ در اين تصميم‌گيري‌ها داريم و حق استان خراسان‌رضوي نبايد ضايع شود.» آرين‌منش با بيان اين‌که در کجاي آيين‌نامه انضباطي فدراسيون فوتبال آمده است، از تيمي که در معرض سقوط است مي‌توان کسر امتياز کرد، افزود: «آقاي کفاشيان فقط همين يک سؤال را به من جواب بدهد که چگونه مي‌توان از يک تيم به خاطر بدهکاري آن هم به يک باشگاه ديگر کسر امتياز کرد.» وي صحبت‌هاي کفاشيان را با مستندات ناسازگار دانست و اظهار کرد: «طبق گفته کفاشيان باشگاه پيام، 46 بدهکار دارد. واقعا متأسفم حداقل پرونده باشگاه را نگاه کنند چرا‌که حداقل 14 تا 16 مورد از اين بدهکاري‌ها در حضور شريفي، رئيس سابق کميته انضباطي تسويه حساب شد.»

۱۳٩٠/٢/۳۱ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با استقبال از برگزاری جشنواره هایی با محوریت ارتقا شاخص‌های فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی، تاکید کرد: آموزش حقوق شهروندی و رعایت اصول انسانی در غالب سینما، فیلم و هنر ابتکار عمل قابل تقدیری است که باید با جدیت پیگیری شود.

 

 

"جواد آرین‌منش"در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت تنظیم روابط انسانی و تصحیح ناهنجاری‌های زندگی شهری و ارتقا فرهنگ شهر‌نشین را از مهمترین رسالت‌های هنر دانست و گفت: سینما، فیلم، هنرهای تجسمی، موسیقی و تئاتر ابزارهایی هستند که باید در خدمت تعالی و ارتقا زندگی بشری باشند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی توسعه فرهنگ و آموزش رفتارهای زندگی شهروندی را از طریق سینما دارای تاثیرگذاری بهتر و بیشتر توصیف و تصریح کرد: برگزاری هر چه بهتر این جشنواره باید به جد پیگیری شود چرا که اکران فیلم‌هایی با مضامین حقوق شهروندی و فرهنگ شهرنشینی باید با دید کارگاهی برای ریشه‌یابی و رفع مشکلات زندگی شهری برگزار شود.

آرین‌منش با تاکید بر لزوم توجه به روابط انسانی در تمامی هنرها، گفت: روابط انسانی پایه تمامی ساختارهای جامعه است و هیچ جامعه‌ای بدون آموزش شهروندان به نقطه قابل قبول در شاخص‌های شهرنشینی نرسیده است.

وی جشنواره فیلم شهر را کارگاهی برای فیلمسازانی که دغدغه حقوق انسانی دارند و کلاسی برای آموزش زندگی برتر شهری برای مردم عنوان کرد.

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، چهارمین جشنواره بین المللی فیلم شهر را با هدف جلب مشارکت هنرمندان فیلمساز به شهر و موضوعات شهری با رویکرد محوری "شهری انسانی برای انسان شهری" و با عنایت به الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت از ۱۸اردیبهشت تا اول خرداد ماه سال ۱۳۹۰ به صورت رقابتی برگزار می‌کند.


 

۱۳٩٠/٢/٢٩ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی تشکیل کارگروهی ویژه بین دولت و مجلس برای اجرایی شدن قانون وزارت ورزش و جوانان را غیرضروری دانست و با تاکید بر تشکیل وزارت ورزش و جوانان اظهار کرد حتی اگر قانون ابهام داشته باشد، دولت باید آن را اجرایی کند و سپس خواستار رفع ابهام شود.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره پیشنهاد دولت مبنی بر تشکیل کارگروه بین دولت و مجلس برای اجرایی شدن قانون وزارت ورزش و جوانان، گفت: قانونی که تصویب می‌شود، باید اجرایی شود. وقتی قانون تصویب شده است، تشکیل کارگروه معنایی ندارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان، توضیح داد: کلیات قانون این است که سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان در یکدیگر ادغام و وزارت ورزش و جوانان تشکیل شود؛ حتی اگر دولت بخواهد مصوبه برنامه پنجم توسعه را که بر کاهش تعداد وزارتخانه‌ها تاکید دارد، مورد توجه قرار دهد، باید شرح وظایف وزارتخانه جدید و ساختار تشکیلاتی آن را تهیه و به مجلس ارائه می‌کرد.

وی اظهار کرد: اگر برفرض اینکه ابهامی هم در قانون وجود داشته باشد، دولت باید بلافاصله پس از تصویب قانون سرپرستی را مشخص می‌کرد تا پس از اجرای قانون و نصب سرپرست و شروع به کار وزیر مربوطه، ابهامات پیگیری شود اما تاکنون که بیش از سه ماه از تصویب قانون گذشته، وزیری به مجلس معرفی نشده است.

آرین‌منش افزود: به نظر من عدم اجرای قانون از سوی دولت نمی‌تواند توجیه داشته باشد زیرا نه در قانون اساسی و نه در قوانین جاری به این نکته اشاره نشده که اگر دولت ابهامی در مصوبه‌ای داشت، آن را اجرا نکند بلکه باید ضمن اجرا کردن در مرحله اول، برای رفع ابهام استفساریه به مجلس بدهد تا مشکل مرتفع شود.

وی درباره راهکار رفع ابهامات احتمالی گفت: مجلس کاملا آمادگی دارد تا اگر قانونی که به تصویب رسیده نقایص و کاستی دارد، آن‌ها را مرتفع کند. چنین چیزی در قانون نداریم که دولت مصوبه‌ای را برای رفع ابهام از یک قانون مصوب مجلس، بیش از چهار ماه معطل نگه دارد و به بهانه داشتن ابهام قانون را اجرا نکند. ما معتقدیم با تشکیل وزارتخانه و شروع به کار وزیر یا سرپرست، ابهامات هم می‌توانست مرتفع شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی خاطر نشان ساخت: تاکنون چیزی به کمیسیون فرهنگی مجلس مبنی بر تشکیل کارگروه مشترک بین دولت و مجلس در این خصوص ارائه نشده و هیچ ابهامی به فراکسیون منعکس نشده است.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢٩ساعت ٩:۱٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: شعراي به نامي چون حكيم عمر خيام سرمايه‌هاي جاويدان ملي هستند.

 

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش عصر امروز در كنگره ملي شعر از توس تا نيشابور در محل تالار مجتمع امام رضا (ع) مشهد اظهار داشت: خيام يكي از نوابغ عالم شعر، ادب و دانش بوده كه نور پرفروغش موجب روشني راه فرهيختگان شده است.
وي مشاهير و مفاخر بزرگ فرهنگي مدفون در استان خراسان رضوي مانند فردوسي، خيام و عطار را جزو سرمايه‌هاي جاويدان ملي دانست و افزود: بايد براي اصحاب فرهنگ و هنر پاسداشتي مناسب و در خور شان آنها گرفت.
عضو مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي به شخصيت والاي حكيم ابوالقاسم فردوسي اشاره كرد و ادامه داد: شخصيت‌هاي بزرگ مثل فردوسي موجب سربلندي ايران در زمينه ادبيات و علم شده‌اند.
آرين‌منش به طراحي الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت مورد نظر مقام معظم رهبري اشاره كرد و گفت: پاسداشت و بزرگداشت مفاخر فرهنگي مشاهيري چون فردوسي، خيام و عطار به رسيدن و دستيابي به اين موضوع كمك شاياني مي‌كند.
وي تصريح كرد: در فضاي قانون پنجم توسعه يكي از مهم‌ترين تكاليف بر دوش مسئولان و دولت همين طراحي الگوي اسلامي و ايراني پيشرفت است.
آرين‌ منش الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت را نمودي براي توسعه كشور دانست و متذكر شد: در اين راستا بايد به بحث مفاخر فرهنگي و جايگاه ويژه و فرهنگي آنها توجه ويژه‌اي صورت پذيرد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي بزرگ‌ترين رسالت اديان مختلف را برقراري قسط و عدل عنوان كرد و گفت: قسط و عدل نيز به معناي قرارگيري هر چند در جاي خود است.
وي به انديشه‌هاي والاي اسلام ناب محمدي اشاره كرد و گفت: نظام اسلامي ايران نيز با همين رويكرد در پي ايجاد يك عدالت اجتماعي و توازن در آن در جامعه است.
آرين‌منش با اشاره به بيانات اخير مقام معظم رهبري در جمع نخبگان كشور در ارتباط با سياست‌هاي راهبردي نظام افزود: مجلس شوراي اسلامي نيز در قانون‌گذاري‌هاي خود اهتمام كامل را داشته است.
وي به دلايل مهاجرت هنرمندان از شهرهاي خود و اسكان در پايتخت اشاره كرد و گفت: فراهم نبودن برخي از زيرساخت‌هاي لازم در اين زمينه موجب بروز اين پديده شده است.
نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه مقام معظم رهبري هميشه وضعيت مطلوب را با وضعيت موجود مقايسه مي‌كنند، افزود: هنوز تا رسيدن به جامعه مطلوب و مورد نظر رهبر فرزانه انقلاب فاصله زيادي وجود دارد.


 

۱۳٩٠/٢/٢٩ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي در گفتگو با شهر آرا با بيان اينكه در زمينه بازار بورس با توجه به موقعيت و جايگاه شهر مشهد بايد بيش از اين‌ها مطرح شويم، مي‌گويد: مشهد، قطب اقتصادي شرق كشور و محل ساماندهي معاملات و مبادلات منطقه خراسان است؛ از اين‌رو طبيعتا رونق بازار بورس مي‌تواند وضعيت اقتصادي استان را سامان داده و از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها جلوگيري به عمل آورد، بنابراين رسيدن به رتبه يك كشوري بايد در برنامه‌هاي سال‌جاري محقق شود.
جواد آرين‌منش با تاكيد بر قابليت زعفران براي حضور در بورس اختصاصي منطقه خراسان افزود: در صورتي‌كه بازار بورس زعفران در استان خراسان راه‌اندازي شود، بي‌ترديد در بحث‌هاي كشاورزي، صادرات، برند‌سازي و رسيدن به ثبات اقتصادي موفق‌تر از امروز خواهيم بود. نماينده مشهد با اشاره به مزيت‌هاي تالار بورس متمركز در اين شهر گفت: البته امروز با كارگزاري‌ها‌ي پراكنده ، بورس خراسان به‌خوبي كار مي‌كند، اما اگر بخواهيم موج جديد از حضور مردم در بورس را تجربه كنيم بايد تالاري متمركز براي بورس در نظر بگيريم، زيرا بي‌ترديد وجود يك محل براي تجمع‌ و اطلاع‌رساني لحظه به لحظه، انگيزه و اعتماد شهروندان را بالا مي‌برد.


 

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۱٢:٤٩ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

جواد آرين‌منش نماينده مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي طي نامه‌اي رسمي به علي كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال ايران ضمن اعلام حمايت مجمع نمايندگان خراسان رضوي از حقوق ورزش استان، از وي خواست راي به ادامه حضور باشگاه پيام در مسابقات ليگ دسته اول كشور بدهد.
متن نامه بدین شرح می باشد:

برادر گرانقدر جناب آقای کفاشیان

ریاست محترم فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم

احتراماً همانگونه که استحضار دارید اساس جمهوری اسلامی ایران و کلیه روابط حاکم بر آن بر مبنای حق ، عدالت و انصاف مبتنی است و هرگونه حق کشی ، اعمال نفوذ ، و عمده کردن گرایشات قومی و منطقه ای که باعث تضییع حقوق مردم گردد ، مذموم و محکوم است.

متأسفانه در ماجرای پدید آمده برای باشگاه ورزشی پیام خراسان برخی دخالت ها و روابط ناسالم برحقیقت سایه انداخته و بیم آن می رود در صورت عدم مدیریت صحیح و اصولی جنابعالی ضمن تضییع حقوق ورزش استان ، باعث بروز مشکلاتی گردد.

اینجانب به نمایندگی از سوی مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه هشدار جدی به حضرتعالی و مسئولین فدراسیون ، و اینکه مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی با تمام وجود از حقوق ورزش استان دفاع خواهد نمود، درخواست می کنیم نسبت به پیشگیری از تضییع حقوق ورزش خراسان رضوی و ادامه حضور باشگاه پیام در مسابقات لیگ دسته یک کشور که حق مسلم این تیم است ، اهتمام لازم را مبذول فرمائید.

قبلاً از عنایت حضرتعالی سپاسگزاری و قدر شناسی می نمایم.

با تشکر – آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۱٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس مصمم است كه قانون جامع رسانه هاي همگاني را در سالجاري نهايي و مصوب كند.

 

'جواد آرين منش' سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگاران افزود: پيش نويس قانون جامع رسانه هاي همگاني با اهداف حمايت از حقوق دست اندركاران رسانه ها، نظارت بيشتر بر عملكرد آنها، افزايش امنيت شغلي خبرنگاران و جلوگيري از تضييع حقوق آنان به تازگي تهيه شده است.
به گزارش ايرنا وي ادامه داد: براي بررسي ابعاد مختلف پيش نويس قانون جامع رسانه هاي همگاني از هفته آينده جلساتي با مديران عامل و مدير مسوولان خبرگزاري ها و رسانه هاي كثير الانتشار كشور برگزار مي شود.
وي بيان كرد: در قانون جامع رسانه ها به نحوه رسيدگي به تخلفات و استفاده حداكثري از ظرفيتهاي آنها عنايت خاص مي شود.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: متاسفانه به دليل بيكاري در كشور از جمله در بين قشر تحصيلكرده، نوعي استثمار و بي عدالتي و تضييع حقوق شاغلين در بخشهاي مختلف جامعه اعم از اقتصادي، فرهنگي و غيره وجود دارد.
وي اظهار داشت: اين دسته از شاغلين با حقوق و مزاياي كم و در شرايطي كه امنيت شعلي لازم ندارند، مشغول به كار هستند و البته اين استثمار و بي عدالتي تنها منحصر به رسانه هاي ارتباط جمعي نيست.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: با اين وجود افزايش امنيت شغلي به يكي از دغدغه هاي بخشي از خبرنگاران رسانه ها تبديل شده و به دليل نبود فرصت شغلي لازم آنان ناچارند در شرايط تضييع حقوق و با حقوق ناچيز به فعاليت رسانه اي خود ادامه دهند.
وي اظهارداشت: حقوق اين دسته از خبرنگاران توسط برخي از مديران رسانه هاي ارتباط جمعي كشور تضييع مي شود و مجلس در قانون جامع رسانه ها از حقوق دست اندركاران رسانه ها حمايت مي كند.
او گفت: تا زماني كه فرصتهاي شغلي از تعداد افراد جويان كار كمتر باشد ، زمينه استثمار اين دسته از شاغلين فراهم است.
آرين منش گفت: از مجموع 5/2 ميليون فرصت شغلي كه دولت متعهد به ايجاد آن طي سالجاري در سطح كشور شده، 240 هزار نفر مربوط به استان خراسان رضوي است.
وي افزود: تحقق همه جانبه اين ميزان فرصت شغلي مستلزم ايجاد بسترهاي موثر است كه يكي از آنها تامين اعتبار لازم مي باشد.
او گفت: ميزان بودجه صندوق توسعه ملي كه از محل 20 درصد درآمدهاي نفتي كشور تامين مي شود، هم اكنون 16 ميليارد دلار است كه با توجه به افزايش قيمت نفت ، پيش بيني مي شود كه بودجه اين صندوق تا پايان سالجاري به 32 ميليارد دلار افزايش يابد.
آرين منش با اشاره به اينكه مشاهير و مفاخر فرهنگي و ادبي از سرمايه هاي مهم ملي ما هستند،
افزود: در صدر قانون برنامه پنجم توسعه كشور دولت مكلف به طراحي الگوي ايراني و اسلامي توسعه شده است.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: تعريف جايگاه مفاخر فرهنگي مانند فردوسي ، خيام و عطار كه هويت و زبان فارسي مديون آنها است مي تواند به ما در تدوين الگوي ايران و اسلامي توسعه كمك شايان توجهي بكند.
وي با اشاره به فرمايشات اخير مقام معظم رهبري مبني بر تلاش براي گسترش عدالت در بخشهاي مختلف جامعه گفت: مجلس شوراي اسلامي در قانون گذاري هاي خود اهتمام جدي به ايجاد زمينه هاي لازم براي تامين و تحقق قسط و عدل در عرصه هاي مختلف شامل فرهنگي ، اجتماعي و اقتصادي دارد.

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب ‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از تغییر پی‌درپی مدیران حوزه فرهنگی، خاطرنشان ساخت: کمیسیون فرهنگی در راستای وظایف نظارتی خود مطمئنا از وزیر ارشاد در این مورد توضیح خواهد خواست.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره تغییر مکرر مدیران در بدنه اجرایی دستگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: تغییر پی‌درپی مدیران در هیچ حوزه‌ای به نفع و مصلحت کشور نیست، اما متاسفانه در برخی وزارتخانه‌ها به صورت مکرر این موضوع اتفاق افتاده است و باعث ایجاد اختلال در اداره امور می‌شوند زیرا افراد جدیدی که در راس این سمت‌ها قرار می‌گیرند به زمان نیاز دارند تا بتوانند با اشراف کامل در حوزه کاری خود دست پیدا کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به تغییر مدیران در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، درباره تغییر مدیرکل مطبوعات داخلی این وزارتخانه اظهار کرد: من تغییر مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد را ضایعه‌ای در این عرصه می‌دانم زیرا معتقدم آقای قاضی‌زاده پس از گذشت یک‌سال به اشراف کامل در حوزه مطبوعات و رسانه‌های داخلی پیدا کرده بود و عملکرد خوبی نیز در این زمینه داشت.

وی افزود: متاسفانه تغییر معاونت مطبوعاتی وزیر ارشاد، تغییرات مدیران زیرمجموعه را به دنبال داشته که ما از آن استقبال نمی‌کنیم زیرا اعتقاد داریم وزارت ارشاد با این قبیل کارها، خود را از داشتن نیروهای کارآمد و صالح و متخصص محروم می‌کند.

آرین‌منش به نظارت کمیسیون فرهنگی مجلس بر چنین تغییراتی اشاره کرد و توضیح داد: جلسات مشترکی در راستای تعامل بین مجلس و دولت با وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار می‌شود که اولین دیدار ما به منظور طرح پاره‌ای از سوالات از وزیر احتمالا در هفته آینده خواهد بود و در ‌آنجا نیز مسئله تغییر مدیریت‌ها در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد مورد سوال قرار می‌گیرد.

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین به اداره کردن برخی مجموعه‌ها بدون انتصاب مدیران و توسط سرپرست اشاره کرد و گفت: چنین اتفاقی نیز خلأیی در چارت اداری سازمان به‌وجود آورد و جزو اشکالاتی است که باید برطرف شود.

درحالی طی چند روز گذشته خبر عزل مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد منتشر شد که رییس کارگروه مد و لباس نیز اخیرا تغییر کرده، دفتر موسیقی وزارتخانه قریب به یک سال است که با سرپرست اداره می‌شود و اداره چاپ وزارت ارشاد مسوول ندارد.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر کشور در زمینه ارتقا کیفیت وسایل ارتباط جمعی طی سال‌های اخیر تاکید کرد: دیجیتالی شدن و استفاده از فیبرنوری در تمامی شبکه‌های کشور به منظور پوشش کامل نیاز‌های ارتباطی جامعه ضروری است.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی را عامل تبدیل دنیا به دهکده کوچکی دانست و گفت: سرعت گسترش وسایل ارتباط جمعی در اشکال گوناگون به قدری بالا است که انسان‌های عصر امروز را در انتخاب استفاده از آنها غافلگیر می‌کند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی بر پیشرفت‌های چشمگیر ایران در زمینه ارتقا کیفیت وسایل ارتباط جمعی تاکید کرد و افزود: در برنامه چهارم توسعه به لحاظ توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی جهش قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم، به طوری که اگر ما در چند زمینه نسبت به برنامه جلو‌تر باشیم یکی از آنها توسعه ارتباطات و زیر ساخت‌های ارتباطی است.
آرین‌منش پیشرفت رسانه‌های جمعی داخلی را طی سال‌های اخیر مناسب توصیف کرد و گفت: تلویزیون، رادیو و مطبوعات افزایش کمی و کیفی مناسبی داشته و با تلاش بیشتر باید عقب ماندگی خود را نسبت به وضعیت ارتباطی دنیا جبران کنیم.
وی دیجیتالی شدن سیستم‌های ارتباطاتی را ضرورت قابل توجهی برای پیشرفت شاخص‌های ارتباطی کشور معرفی و تاکید کرد: دیجیتالی شدن و استفاده از فیبر نوری در تمامی شبکه‌های کشوربه منظور پوشش کامل نیاز‌های ارتباطی جامعه ضروری است.
‏۲۷ اردیبهشت (هفدهم ماه مه) یادآور گردهمائی نمایندگان ‏‏۲۰ کشور جهان در سال ۱۸۶۵ و تأسیس نخستین اتحادیه ‏بین‌المللی با عنوان اتحادیه تلگراف است. به همین مناسبت ‏این روز به نام روز جهانی ارتباطات و نیز جامعه ‏اطلاعاتی نامگذاری شده است. در واقع هدف از این اقدام ‏جلب توجه دولت‌ها و مردم جهان به مقوله ارتباطات و ‏فناوری اطلاعات در عصر حاضر است.


 

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۸:٤٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی استفاده از فناوری نوین در انتخابات آینده را یک ضرورت خواند و گفت: در شرایط فعلی به دلیل آماده نبودن امکانات و زیرساخت‌های لازم در کشور، امکان برگزاری انتخابات مجلس نهم به صورت رایانه‌ای وجود ندارد.

 

 

"جواد آرینمنش" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص اظهارات وزیر کشور مبنی بر برگزاری انتخابات مجلس نهم به صورت رایانهای با اشاره به پیشرفتهای انجام گرفته در زمنیه اینترنت و فناوریهای جدید در کشور، گفت: اگرچه حرکت به سمت استفاده از فناوریهای نوین در انتخابات به دلیل بالا رفتن سرعت پیشرفت کار، دقت در شمارش آرا و صرفهجویی در نیروی انسانی یک ضرورت جدی است، اما مادامی که زیر ساختهای لازم به شکل کاملا مطمئن فراهم نشود، انجام این کار نوعی ریسکپذیری تلقی میشود.

نماینده مردم مشهد و کلات آموزش و فرهنگسازی لازم در بین برگزارکنندگان و مردم را از دیگر مواردی دانست که قبل از برگزاری انتخابات باید به آن توجه لازم صورت گیرد.

عضو حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه تنها آمادگی وزارت کشور برای برگزاری انتخابات شرط نیست، خاطرنشان کرد: علاوه بر وزارت کشور، شورای نگهبان به عنوان نهاد نظارت کننده به امر برگزاری انتخابات، باید توانایی لازم در این زمینه را برای تایید صحت و دقت کار کسب کند.

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه باید زیرساختهای لازم برای برگزاری انتخابات رایانه‌ای فراهم شود، یادآور شد: چنانچه زیرساختهای لازم برای برگزاری انتخابات الکترونیکی فراهم نشده و اطمینان کامل در صحت اجرای این کار وجود نداشته باشد، ممکن است برگزاری چنین انتخاباتی آسیبهای جدی به دنبال داشته باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان دادن آموزشهای لازم به مجریان، ناظران شورای نگهبان به منظور تایید کامل صحت عملکرد برگزاری انتخابات و مردم را از جمله زیر ساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات رایانه‌ای عنوان کرد.

او در پایان با تاکید بر اینکه در برگزاری چنین انتخاباتی باید شرایط جغرافیایی کشور، پراکندگی روستاها، مناطق محروم و نابرخوردار، واحدهای سیار و همچنین دهها متغیر دیگر در نظر گرفته شود، تصریح کرد: در شرایط کنونی به دلیل آماده نبودن زیر ساختها امکان برگزاری انتخابات به صورت رایانه‌ای وجود ندارد، مگر این که شرایط به طور کامل فراهم شود.

طی روزهای اخیر، وزیر کشور از آمادگی برگزاری انتخابات رایانه‌ای از سوی این وزارتخانه خبر داده است. "مصطفی محمد نجار" اما برگزاری رایانه‌ای انتخابات را منوط به هماهنگی با سایر دستگاه‌ها از جمله  نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، شورای نگهبان و ...دانسته است. 

 


 

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی از آماده بودن گزارش نمایندگان کمیسیون‌های فرهنگی و سیاست خارجی و امنیت ملی از سفر به عتبات عالیات برای قرائت در صحن مجلس خبر داد.

 

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره گزارش از سفر عتبات عالیات کمیسیون‌ فرهنگی گفت: گزارش عتبات عالیات هیئتی از نمایندگان شامل برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی و سیاست خارجی و امنیت ملی آماده شده و به زودی در صحن علنی قرائت خواهد شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس توضیح داد: به دنبال مکاتبه‌ها، شکایت‌ها و ایرادهایی که در مسیر خدمات‌رسانی به زائران عتبات عالیات در سال‌های گذشته به کمیسیون فرهنگی رسیده بود، عده‌ای از نمایندگان در سال ۱۳۸۹ به سفر عتبات عالیات اعزام شدند و در آنجا با زائران، دست‌اندرکاران کاروان‌های زیارتی و مسئولان کشور عراق از جمله وزیر حج، گردشگری و استانداران استان‌های ذی‌ربط جلسات مشترکی برگزار کردیم.

وی افزود: این هیئت گزارشی درباره عتبات عالیات و ناهماهنگی‌هایی که وجود دارد، تهیه کرد که اکنون آماده است و پس از طی مراحل اداری در مجلس، به زودی در صحن علنی قرائت خواهد شد.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢۸ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

در پي اظهارات مشاور کميسيون فرهنگي مجلس در تدوين قانون نظام جامع رسانه ها مبني بر تشکيل هيئت صدور پروانه رسانه نگاري و روزنامه نگاري براساس اين قانون، آرين منش نايب رئيس اول کميسيون فرهنگي به خراسان گفت: آن چه که بيان شده پيش نويس طرح قانون جامع رسانه هاست و اصلاح خواهد شد.

 

 

جواد آرين منش نايب رئيس اول کميسيون فرهنگي و نماينده مشهد در مجلس در گفت وگو با خراسان در اين باره اظهار داشت: آن چه که بيان شده پيش نويس اوليه طرحي است که هنوز به تصويب نرسيده و بايد مورد بررسي کميسيون و کارشناسان رسانه اي قرار بگيرد.وي در ادامه اضافه کرد: محورهاي پيش نويس در راستاي هدايت، حمايت و نظارت روزنامه نگاران مورد اهتمام و توجه قرار گرفته است. در اين پيش نويس به صلاحيت روزنامه نگار، صلاحيت روزنامه نگار در زمان ورود به عرصه خبرنگاري، آموزش هايي که بايد روزنامه نگار ببيند و هم تخلفات و ساير ابعاد توجه شده است.

وي در پاسخ به اين سوال که به نظر مي رسد تشکيل هيئت بررسي صلاحيت روزنامه نگاران، استقلال روزنامه نگاران را تحت تاثير قرار مي دهد گفت: هرگز اين گونه نيست اتفاقا اين قانون تلاش دارد ميزان مداخله دولت را در اداره امور رسانه ها به حداقل برساند و از ظرفيت رسانه ها براي آموزش، جذب نيروها، نظارت درست بر عملکرد رسانه استفاده کندو نظارت دولت بر رسانه ها را کاهش  دهد.آرين منش در عين حال تاکيد کرد: اين پيش نويس هنوز صددرصد نيست و با ارائه پيشنهادها و نظرهاي کارشناسان و نمايندگان مجلس تغيير خواهد کرد.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢٧ساعت ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

سایت اطلاع رسانی جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی همزمان با روز معلم به نشانی اینترنتی www.ArianManesh.ir افتتاح شد.

مطالب و محتوای این وب سایت شامل:

  1. اطلاع از آخرین رویدادهای سیاسی و فرهنگی روز.
  2. یادداشت
  3. متن کامل نطق های پیش ار دستور
  4. گزارش عملکرد در مجلس شورای اسلامی
  5. رزرو اینترنتی وقت ملاقات
  6. عضویت رایگان در خبرنامه سیاسی اجتماعی و فرهنگی سایت
  7. ارسال پیام
  8. گالری تصاویر


 

۱۳٩٠/٢/٢٦ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با مناسب توصیف کردن روند تولید کتاب در کشور، چرخه توزیع آن را معیوب دانست و خاطر نشان ساخت: توجه به راه‌اندازی کتابفروشی‌های بیشتر و برگزاری نمایشگاه کتاب، راه برون‌رفت از چرخه توزیع معیوب کتاب است.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در بررسی وضعیت چرخه تولید تا توزیع کتاب، گفت: دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های اخیر توجه و اهتمام جدی در خصوص تولید کتاب داشته و نشر ما با روند رو به رشدی مواجه بوده است به طوری که آمار و شمارگان تولید کتاب، قریب به ۱۲ برابر افزایش را نسبت به سال‌های اول انقلاب نشان می‌دهد و سالانه نیز حدود ۶۰ هزار عنوان کتاب چاپ اول و مکرر در کشور داریم که رقم قابل ملاحظه‌ای است.

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: کتاب در کشور ما تولید خوبی دارد اگرچه هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود دارد؛ به طوری‌که متوسط شمارگان تولید هر کتاب در کشورمان حدود ۴هزار نسخه است و این برای کشوری که ۷۲میلیون نفر جمعیت دارد، بیش از۹۰ درصد باسواد هستند و آمار فارغ‌التحصیلان مراکز دانشگاهی آن نیز از جهش خوبی برخوردار بوده، رقم بسیار نازلی است هرچند در مقایسه با گذشته به لحاظ تیراژ و تنوع وضعیت خوبی داریم.

وی با بیان اینکه به موازات روند افزایشی تولید و نشر کتاب، در خصوص توزیع و مطالعه کار جدی انجام نشده است، اظهار کرد: اگر ما پروسه تولید، توزیع و مصرف را در مورد کتاب مانند سایر کالاهای غیرفرهنگی مدنظر قرار دهیم، در رکن تولید گام های بلندی برداشته شده اما در زمینه توزیع در مرحله بعد قرار داریم و در مرحله مصرف و نرخ مطالعه بعدتر از آن هستیم.

آرین‌منش با تاکید بر اینکه در حوزه توزیع ما با چرخه معیوبی مواجه هستیم، توضیح داد: یکی از راه‌های توزیع در حوزه کتاب،‌ برگزاری نمایشگاه است؛ در حالی‌که نمایشگاه‌های کتاب به صورت متمرکز برگزار می‌شود یعنی چراغ نمایشگاه‌ها در برخی نقاط کشور روشن است و تعداد آنها با انگشتان یک دست برابری می‌کند، ما در سال تنها یک نمایشگاه بزرگ به نام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را داریم و در کنار آن تعدادی نمایشگاه در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود که که کیفیت و کمیت آن در مقایسه با نمایشگاه تهران از زمین تا آسمان است.

   

توزیع ناعادلانه اعتبارات وزارت ارشاد در برپایی نمایشگاه‌های کتاب در کشور

وی با اشاره به اینکه ابعاد نمایشگاه‌های استانی کتاب در حد یک صدم نمایشگاه بین‌المللی تهران است، اضافه کرد: گاهی نمایشگاه‌ کتاب در شهرستان‌ها به چند میز خلاصه می‌شود و یک شرایط  کاملا نابرابر و تبعیض‌آمیز در برپایی نمایشگاه‌های کتاب در کشور وجود دارد و اعتباراتی که در اختیار وزارت ارشاد است، از این جهت کاملا ناعادلانه توزیع می‌شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی از  کتابفروشی‌ها به عنوان دیگر عنصر مهم در چرخه توزیع کتاب نام برد و گفت: از جمله دیگر مراکز توزیع کتاب، فروشگاه‌های کتاب هستند که تعداد آنها به دلیل غیراقتصادی بودن در سراسر کشور اندک است زیرا کتاب فروشی به دلیل فقدان توجیه اقتصادی، به عنوان یک شغل مستقل با اقبال روبرو نمی‌شود و در حال حاضر کتاب فروشانی که صرفا به کتاب فروشی مبادرت می‌کنند، یا با عشق و علاقمندی خود این کار را ادامه می‌دهند و یا لوازم‌التحریر و کتاب را در کنار هم عرضه می‌کنند تا شاید بتوانند کار خود را ادامه بدهند.

   

تعداد کتابفروشی‌ها در سطح شهرستان‌ها بسیار محدود است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تعداد کتابفروشی‌ها را در سطح شهرستان‌ها بسیار محدود و انگشت‌شمار توصیف کرد و افزود: در مناطق روستایی نیز که انبوهی از جمعیت ایران را در خود جای داده است، هرگز کتابفروشی وجود ندارد و بنابراین توزیع کتاب در سطح کشور با یک چرخه معیوب مواجه است و نتیجه آن است که کتاب‌های خوب در کشور ما تولید می‌شود اما به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد.

آرین‌منش همچنین به نرخ مطالعه و کتابخوانی در کشور اشاره کرد و توضیح داد: نرخ مطالعه و کتابخوانی نیازمند تحول اساسی در نظام آموزش و پرورش و دانشگاهی است و باید از نظام حفظی به سمت کارهای پژوهشی و تحقیقاتی تحول و تغییر پیدا کند تا جایگاه مطالعه و تحقیق در نظام آموزش و پرورش شایسته باشد تا به موجب آن، کتابخوانی رونق پیدا کند و در آن صورت است که عرضه و تقاضا می‌تواند متناسب باشد تا مانند همه کالاها با بالا رفتن تقاضا، عرضه افزایش پیدا کند و چرخه تولید و توزیع اقتصادی شود و جمع بیشتری از افرادی که علاقمند هستند وارد حوزه نشر و توزیع کتاب شوند و کتابخوانی ترویج شود.

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس آمریکا و اسراییل را چهره های اصلی تروریسم دنیا دانست و تاکید کرد: به هم پیوستن رسانه‌های آزاد برای مبارزه با تروریسم می‌تواند ریشه تروریسم را در جوامع انسانی بخشکاند.

 

 

"جوادآرین منش" درگفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت کنفرانس بین المللی" ائتلاف جهانی علیه تروریسم برای صلح عادلانه "را تلاش قابل تقدیری به منظورریشه‌کن کردن تروریسم در جهان دانست و گفت: افشای چهره واقعی تروریستی آمریکا و صهیونیسم که در پشت صحنه اکثر ترورهای جهان نقش اصلی را برعهده دارند و شناخت ریشه‌ها، علل و آثار تروریسم در جهت شناسایی مبانی نظری و مفاهیم دقیق آن باید در صدر برنامه‌های این همایش مورد توجه قرار بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی شناسایی بازیگران اصلی صحنه تروریسم جهان را عاملی در جهت یافتن روش‌های بر‌تر مبارزه با این پدیده توصیف و تصریح کرد: مبانی فکری غنی ایرانی و اسلامی از ابتدا تا کنون در جهت مبارزه با پدیده تروریسم و پیامدهای ناشی ازآن از جمله ناامنی و کشتار همت داشته است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس زبان هنر را بین‌المللی، فراملیتی و فرا مرزی معرفی و تاکید کرد: رسالت هنرمندان در انعکاس چهره پلید تروریسم گامی اساسی در جهت مبارزه و ریشه کنی این بلای انسانی از تمامی قومیت‌ها و ملیت‌ها است.

آرین منش مجلس شورای اسلامی را دارای عزمی همیشگی و جدی برای همراهی با جریان مبارزه با تروریسم در تمامی دنیا معرفی و تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۷۸ با تصویب قانون الحاق ایران به کنوانسیون سازمان کنفرانس اسلامی برای مبارزه با تروریسم عزم جدی خود در مقابله با تروریسم به اثبات رساند.

وی ادامه داد: این قانون شامل یک مقدمه و ۴۲ ماده است که براساس آن کشور‌های عضو متعهد می‌شوند که تحت هیچ شرایطی در جهت حمایت، ساماندهی و تامین مالی از تروریسم  گامی برندارند.

آرین منش اکثر رسانه‌های پرمخاطب دنیا را در دنیای امروز ابزارهای تبلیغی نظام سلطه، استکبار جهانی و صهیونیسم دانست و افزود: وسایل ارتباط جمعی مطرح امروز دنیا با وارونه جلوه دادن حقیقت سعی در پوشاندن چهره تروریستی امریکا و اسراییل دارند و حرکت این رسانه‌ها در جهت تامین منافع نظام سلطه است.

وی پیشرفت‌های روز افزون تکنولوژی را کلید رسوا کننده پشت پرده فعالیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای استکبار جهانی معرفی و تاکید کرد: پیشرفت روز افزون تکنولوژی به تدریج راه را بر مخفی‌کاری صهیونیسم و آمریکا می‌بندد و بازی‌های دروغین رسانه‌ای آن‌ها را برای موجه جلوه دادن ماهیت این کشور‌ها رسوا می‌سازد.

آرین منش رسانه‌های جمهوری اسلامی را پیشتاز برای بیان حقایق و معرفی چهره تروریستی آمریکا و اسراییل توصیف و تصریح کرد: شبکه‌ها و خبرگزاری‌های بین المللی جمهوری اسلامی در حال حاضر دست به افشاگری مناسبی بر علیه استکبار جهانی زده اند و به هم پیوستن اینگونه از رسانه‌های آزاد برای مبارزه با تروریسم می‌تواند این پدیده را از جوامع انسانی پاک کند.


 

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

پیام مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی به مناسبت برپایی همایش جاودانه ها

(یادواره 300 شهید فرهنگی و دانش آموزان آموزش و پرورش ناحیه 4 مشهد)

 

 

متن پیام:

بسم الله الرحمن الرحیم

من المؤمنین رجالٌ صَدقوا ما عاهدوا الله علیه فَمِنهُم مَن قضی نحبه و منهم مَن ینتظر و ما بدلوا تبدیلا

با درود به ارواح طیبه شهیدان و روح بلند و ملکوتی و همیشه جاودان امام راحل عظیم الشأن و سلام به محضر ولی فقیه زمان و رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی)

برای صاحبان خرد و اندیشه عطر و بوی شهادت و روح فداکاری و مجاهدت در همیشه تاریخ محسوس است ، اگر ده ها و صدها سال دیگر نیز بگذرد آنچه باید به عنوان بالاترین ارزشها محسوب گردد همواره ارزش شهادت و فداکاری شهیدان عزیز و والا مقام است.

زمان ممکن است همه چیز را کهنه کند لکن ارزش شهید و شهادت ارزشی ماندگار و جاودانه است ، چرا که اسوه هایی همچون اباعبدالله الحسین (ع) در عمل این جاودانگی را به ما آموخته اند.

رحمت خداوند بر شهدای معلم و معلمان شهید، سلام بر شهدای عزیز دانش آموز که در عرصه عمل ، معلم هزاران استاد شدند و درس فداکاری و ایثار را به جامعه آموختند. درود بر سردار شهید برونسی و سرداران شهید خراسان.

هنوز چند روزی از تشییع پیکر پاک سردار رشید اسلام برونسی نگذشته است که شاهد برپایی همایش جاودانه ها ، یادواره 300 شهید فرهنگی و دانش آموز آموزش و پرورش ناحیه 4 مشهد مقدس هستیم. اقدامی ارزشمند و ستودنی که حاکی از آگاهی و درک والای دست اندرکاران آن است.

مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین راهگشا در قانون برنامه توسعه کشور و قانون بودجه سال جاری تلاشی هرچند ناچیز را در جهت قدر شناسی از خانواده های معزز شهید و ایثارگران صورت داده است.

مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی نیز رفع موانع قانونی در جهت ترویج فرهنگ شهادت و ایثار و خدمت به خانواده های شاهد و ایثار گر را جزو وظایف ذاتی خویش می داند و از برگزار کنندگان این همایش ارزشمند سپاسگزاری و قدرشناسی می نماید.

توفیقات روزافزون همه عزیزان را از خدای سبحان مسئلت می نمایم.

واسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی

24/2/1390

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ارسال نامه‌ای به روسای دستگاه‌های فرهنگی کشور خبرداد و گفت: در این نامه از آنها خواسته شده است که در خصوص عملکردشان و میزان اجرایی شدن مصوبات مجلس به کمیسیون فرهنگی گزارش دهند.

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس در راستای اقدامات نظارتی خود نامه‌ای به روسای دستگاه‌های فرهنگی کشور ارسال کرده تا در خصوص عملکردشان و میزان اجرایی شدن مصوبات مجلس به این کمیسیون گزارش دهند.

نماینده مشهد و کلات افزود: این کار در حوزه فعالیت دبیر نظارتی کمیسیون با انتصاب آقای عرب‌زاده به عنوان دبیر نظارتی کمیسیون فرهنگی آغاز شده تا از این طریق حوزه نظارتی کمیسیون فعالیت بیشتری را در خصوص نظارت بر دستگاه‌ها و چگونگی اجرای مصوبات فرهنگی داشته باشد.

وی اعلام کرد: گزارش دستگاه‌های فرهنگی باید تا پایان اردیبهشت جاری ارائه شود و بالطبع رسیدگی به آنها نیز در دستور کار کمیسیون فرهنگی پس از مراجعه از حوزه‌های انتخابیه قرار خواهد گرفت.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ۸:٠٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از سفر افراد غیر مرتبط و حضور آن‌ها در جشنواره فیلم کن با بودجه و هزینه دولت، خاطرنشان ساخت: تمامی افرادی که با هزینه دولت در جشنواره فیلم کن حضور پیدا کرده‌اند باید گزارشی از دستاوردهای شرکت در این جشنواره برای سینمای کشور را به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه دهند.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت جشنواره فیلم کن را محل حضور فیلمسازان و فعالان عرصه تولیدی سینما دانست و گفت: این جشنواره محلی برای گردهمایی هنرپیشگان، فعالان و تولید کنندگان عرصه فیلم است و افرادی که به عنوان نماینده از جانب جمهوری اسلامی در این جشنواره حضور پیدا می‌کنند باید درمباحث جشنواره فعال بوده و حرفی برای گفتن داشته باشند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سفر افراد غیر مرتبط و حضور آن‌ها در جشنواره فیلم کن با بودجه و هزینه دولت، تاکید کرد: تا به امروز هیچ گزارشی حاکی از دستاوردهای حضور هیئت‌های اعزامی به جشنواره که با هزینه دولت سفرکرده‌اند به کمیسیون فرهنگی ارائه نشده است.

وی ادامه داد: گزارشی که حکایت از دستاوردهای حضور مدیران در جشنواره کن داشته باشد و بتواند به عنوان تجربه‌ای برای سینمای کشور محسوب شود، خواسته‌ای است که از حقوق مسلم مجلس در بحث‌های نظارتی حاصل می‌شود و هیئت اعزامی موظف به ارائه این گزارش است و مطمئنا کمیسیون فرهنگی پیگیر این مساله خواهد بود.

آرین منش مصرف بودجه بیت‌المال را نیازمند دقت دانست و افزود:  بودجه کشور باید برای مساله‌ای هزینه شود که از نتیجه بخش بودن آن اطمینان حاصل شده باشد‌‌ همان طور که باید در حال حاضر بپرسیم مدیرانی که با بودجه کشور عازم جشنواره کن می‌شوند آیا شرکت کنندگان لازم و مفیدی برای ارتقا سطح سینمای ایران هستند؟ آیا حضور این افراد در جشنواره فیلم کن جایگاه سینمای جمهوری اسلامی را بالا می برد؟

حضور مدیران سینمایی در جشنواره فیلم کن هرساله با حواشی بسیاری همراه است و تعداد کثیری از مدیران عرصه فرهنگی کشور با انتقاد از بی‌نتیجه بودن اعزام هیئت مدیران برای ارتقا سینمای ایران، این جشنواره را محل حضور فعالان سینمایی می‌دانند.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی دعوت از وزیر کشور، سوال از وزیر ارشاد، ارائه گزارش سفر اعضای کمیسیون به عتبات عالیات را از جمله برنامه‌های کمیسیون متبوع خویش پس از مراجعه نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه اعلام کرد.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص دستور کار کمیسیون فرهنگی بعد از بازگشت نمایندگان از حوزه‌های انتخابیه، گفت: ما بیش از بیست سوال از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، زیارتی و برخی مسائل مربوط به مدیریت‌های منطقه‌ای، مدیریت‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها داریم که آقای حسینی باید در کمیسیون حضور پیدا کند و پاسخگوی سوالات باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: کمیسیون فرهنگی همچنین یک دعوت از وزیر کشور خواهد داشت تا در ارتباط با اقدامات صورت گرفته در زمینه عفاف و حجاب در آستانه فصل تابستان گزارشی را ارائه کند و نیز گزارش سفر اعضای کمیسیون به عتبات عالیات تهیه شده که در دستور قرار خواهد گرفت و به مجلس ارائه خواهد شد.

وی همچنین اضافه کرد: مقدمات و پیش نویس سه طرح جامع مدیریت صدا وسیما، طرح جامع رسانه‌ها و طرح پیوست فرهنگی طرح‌های مهم کشور نیز  آماده شده که آنها نیز در دستورکار کمیسیون قرار خواهد گرفت.


 

۱۳٩٠/٢/٢٥ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: كاهش و كمبود سينما به پديدآوردندگان و سازندگان آثار سينمايي بر مي‌گردد.

 

 

جواد آرين‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد‌ اظهار داشت: امروزه سينماها در طول زمان در كلانشهرها رو به كاهش هستند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي افزود: اين پديده نيازمند يك آسيب شناسي جدي است و بايد علل اين اتفاق در كشور مورد بررسي كارشناسان قرار گيرد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: به طور كلي سينماداري امروزه به يك موضوع غيراقتصادي مبدل شده است.
وي ادامه داد: از ديدگاهي ديگر توليدات آثار سينمايي با روحيه مردم ما هماهنگي ندارد، بنابراين مردم از رفتن به سينما به جز تعداد معدودي فيلم استقبال زيادي نمي‌كنند.
آرين‌منش تصريح كرد: در همين زمينه، ساخت فيلم اگر در شهرها و تمام نقاط همگاني شود قطعا سبب توسعه سينماهاي زيادي در سراسر شهر مي‌شود.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينكه در مشهد حدود 15 سالن سينما فعال و حدود 5 هزار و 452 صندلي در تمام سينماهاي مشهد وجود دارد، گفت: بعد از انقلاب 2.5 برابر افزايش جمعيت داشته‌ايم كه اين ارقام با تعداد سينماهاي ما برابري نداشته و با فرهنگ جامعه سازگار نيست.
وي ادامه داد: بايد تمهيداتي براي ساخت سينما به وجود آيد، چون واقعا نيازمند اين رسانه هستيم.
آرين‌منش درباره‌ تغيير كاربري سينماها گفت: سينما زماني قادر به اداره آن نيست بايد آن را يا واگذار كند يا از طريق مراجع قانوني پيگير آن شود.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي، سينما را عرصه توليداتي براي ارتقاي فرهنگ جامعه معرفي كرد و گفت: اطمينان از وضعيت اكران و سلامت آن سبب دلگرمي اهالي فعال اين حوزه است.

۱۳٩٠/٢/٢٤ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: نشریات دانشجویی باید به مسائل پیرامون خود به ویژه به مسائل جنبش دانشجویی توجه کنند.

 

 

به گزارش ایسنا، "جواد آرین منش" در آستانه برگزاری پنجمین جشنواره نشریات دانشجویی منطقه ۹ دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: توجه به نقطه نظرات مقام معظم رهبری در نشریات دانشجویی موجب ارتقاء سطح آگاهی های عمومی و توجه به کرسی های آزاد اندیشی می شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر رعایت خط قرمزها از سوی نشریات دانشجویی خاطرنشان کرد: نشریات دانشجویی از سیاست های فرهنگی نظام نباید خارج شوند و در این راستا باید قانون مطبوعات در کشور مورد توجه این نشریات نیز باشد.

آرین منش با اشاره به اینکه توجه به فعالیت‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشجویان ضرورتی جدی و انکارناپذیر است، اظهارداشت: آینده کشور و دستیابی به اهداف بلند سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام در دستان دانشجویان امروز است و در این راستا توجه به فعالیت های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دانشجویان چون نشریات دانشجویی، ضرورتی جدی است.

وی افزود: نشریات دانشجویی فرصتی برای بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات دانشجویان است و می تواند زمینه ای برای شروع فعالیت مطبوعاتی آنها محسوب شود چرا که در حال حاضر فعالیت در اینگونه نشریات منجربه تربیت نیروی انسانی ماهر در عرصه رسانه می شود.

نمانده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نشریات دانشجویی، فرصتی برای توجه به مسائل اجتماعی و سیاسی جامعه است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که رهبر معظم انقلاب انتظار دارند دانش جویان با مسائل سیاسی و اجتماعی جامعه بیگانه نباشند، در این راستا این نشریات می تواند زمینه رشد دانشجویان در عرصه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محسوب شود.

پنجمین جشنواره نشریات دانشجویی منطقه ۹ دانشگاه آزاد ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برگزار می شود.

۱۳٩٠/٢/٢٤ساعت ٩:٠٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران به عنوان يك اجتماع بزرگ فرهنگي و مكاني براي تبادل فكر و انديشه نام برد و گفت: اين نمايشگاه ويتريني براي نمايش نقاط قوت و ضعف حوزه نشر است.

 

 

'جواد آرين منش ' در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با بيان اينكه برگزاري نمايشگاه كتاب تاثير چشمگيري در توسعه فرهنگي كشور و ارتقا جايگاه كتاب و نشر دارد گفت‌: اين رويداد مي تواند رونق اقتصاد نشر را به همراه داشته باشد.
وي با بيان اينكه اين ويترين كارنامه نشر كشور را در معرض ديد مسوولان و مردم قرار مي دهد اظهارداشت: چگونگي رشد، ركود يا ثبات حوزه نشر در اين رويداد فرهنگي مشخص مي شود.
عضو كميسون فرهنگي مجلس اظهار داشت: نمايشگاه كتاب گامي است در جهت پركردن بهينه اوقات فراغت جوانان و آشنايي با تازه هاي نشر كشور است.

* دغدغه كميسيون فرهنگي افزايش اعتبارات حوزه فرهنگ است
وي تصريح كرد كه معاونت فرهنگي وزارت ارشاد موظف است تحولات حوزه نشر اعم از توليد، توزيع و تامين نيازهاي ناشران را مورد توجه قرار داده و به زير ساختهاي توسعه اين صنعت اهميت دهد.
آرين منش در پاسخ به اين سوال كه مجلس تا چه ميزان پيگير اقدامات فرهنگي بوده است گفت: مجلس و كميسيون فرهنگي همواره در جهت توسعه فرهنگ و رفع چالش هاي موجود تلاشهاي مجدانه اي داشته كه مهمترين آن دغدغه افزايش اعتبارات است، خوشبختانه اين اعتبارات در سالهاي اخير افزايش قابل ملاحظه اي پيدا كرده است.
وي گفت: علاوه بر تلاش براي افزايش بودجه وزارت ارشاد و سازمانهاي فرهنگي، افزايش بودجه هاي استاني، برپايي نمايشگاههاي كتاب استاني و گزارش گيري از اقدامات مسوولان در اين حوزه را پي گيري كرده است.
آرين منش به ديدار معاونت فرهنگي وزارت ارشاد با اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس اشاره كرد و گفت: در اين ديدار بهمن دري گزارشي از اقدامات انجام شده در برپايي نمايشگاه كتاب ارائه و چالشهاي پيش روي حوزه نشر را مطرح كرد؛ با دريافت اين گزارشات سعي داريم در اين فصل كه بودجه كشور بسته خواهد شد تلاشي براي افزايش اعتبارات و رفع كاستي ها و موانع حوزه فرهنگ داشته باشيم.

* گامهاي خوبي در جهت هدفمند كردن اعتبارات برداشته شده است
آرين منش با ياد اوري اينكه گامهاي مهمي در جهت هدفمند كردن بودجه ها برداشته شده گفت : بودجه كشور در حال بررسي است و هفته آينده در صحن مجلس مطرح خواهد شد ، خوشبختانه اعتبارات بخش فرهنگ از رشد خوبي برخوردار است.

* فضاي حاكم بر نمايشگاه دغدغه مسوولان فرهنگي است
وي در پاسخ به ديگر سوال ايرنا در خصوص اينكه هر سال نمايشگاه برگزار مي شود تا چه حد پي گير برطرف كردن كاستي هاي آن بوده ايد، گفت‌: هر ساله يك كار علمي و پژوهشي در مورد نمايشگاه انجام و ضعفها و قوتهاي آن بررسي مي شود، مجموعه اين بررسي ها مبناي كار نمايشگاه بعدي قرار مي گيرد.
آرين منش با تاكيد بر اينكه بخش قابل ملاحظه اي از اين نقاط ضعف نسبت به گذشته برطرف مي شود گفت: يكي از دغدغه هاي موجود، فضاي حاكم بر نمايشگاه است ، انتظار كميسيون فرهنگي در ديدار با مسوول برگزاري اين نمايشگاه، ايجاد فضاي سالم اسلامي در اين مكان است.
وي افزود: از آنجا كه نمايشگاه كتاب مكان مقدسي است ضرورت رعايت شئونات اسلامي و اخلاقي از طرف برگزار كنندگان و غرفه داران جزو مطالبات كميسيون فرهنگي بوده و هست.
به گفته آرين منش ارتقا كمي و كيفي سطح نمايشگاه ، خارج شدن از حالت تمركز گرايي و برگزاري نمايشگاه در هر سال در يك استان بزرگ از ديگر مطالبات اين كميسيون است؛ با برگزاري نمايشگاه در استانهاي داراي ظرفيت توازن در توزيع اعتبارات بين پايتخت و ديگر استانها برقرار مي شود.

* مكان برگزاري نمايشگاه بايد در شان اين رويداد فرهنگي باشد
عضو كميسيون فرهنگي مجلس برگزاري نمايشگاه را در يك زمان خيلي مناسب ندانست و افزود: به اعتقاد من عرضه تمامي اثار داخلي و خارجي در يك مكان و زمان محدود امكان استفاده كامل از همه فضاها و داشته ها را به مخاطبان نمي دهد.
وي با تاكيد بر اينكه نمايشگاه با انبوه بازديد كننده روبه رو است گفت: در اين فضا نمي توان همه محصولات را رصد كرد، اگردر طول سال نمايشگاههايي با موضوعات مختلف در قالب نمايشگاههاي تخصصي مثل دين ، كودك ونوجوان ، آموزشي و پزشكي برگزار شود، مي توان كمك بزرگي به مخاطبان در پيدا كردن آنچه مي خواهند كرد.

*اراضي عباس آباد بهترين گزينه براي نمايشگاه كتاب
وي در پاسخ به اينكه آيا اراضي عباس آباد براي برگزاري نمايشگاه مناسب است گفت: بازديدي از اين مكان شده است ، اگر يك شهر فرهنگي با طراحي مناسب در آن ايجاد شود مي تواند به عنوان فضاي ثابت نمايشگاهي مورد استفاده قرار گيرد.
به نظر مي رسد اين فضا بهترين گزينه براي كنارهم قرار گرفتن مراكز فرهنگي باشد.
بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران تا 24 ارديبهشت در مصلي برپاست.

۱۳٩٠/٢/٢۱ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: كميسيون فرهنگي مجلس آمادگي تضمين حقوق مولفان، مصنفين و پديدآورندگان آثار سينمايي را دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش صبح امروز در مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم رشد در خراسان رضوي اظهار داشت: هرگونه لايحه‌اي كه اگر حقوق پديدآورندگان آثار سينمايي را تضمين كند و به مجلس ارائه شود؛ كميسيون فرهنگي از آن استقبال مي‌كند.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي، يكي از مشكلات بزرگ در عرصه محصولات فرهنگي را فقدان قوانين خواند و گفت: در كشور ما همه ساله اقدامات غير قانوني در راستاي كپي آثار فرهنگي هنري اعم از صوتي و تصويري صورت مي‌گيرد، كه اين موضوع از سوي ديگر نبود قانون حمايت از مالكيت معنوي و كپي رايت را در بر مي‌گيرد.
وي با اشاره به فعاليت وزارت فرهنگ وارشاد و عملكرد اين وزارتخانه افزود: قانون حمايت از مالكيت معنوي بايد توسط مديران و مسئولان مديريت شود و با توجه به اينكه عملكرد وزارت فرهنگ وارشاد اجرايي است، يكي از وظايف اصلي آن پيگيري فعاليت‌هاي سمعي و بصري غير قانوني باهمكاري نيروي انتظامي است.
آرين‌منش از وجود تعداد زياد محصولات سمعي و بصري غير مجاز در مشهد خبر داد و گفت: در نقاط مختلف شهر مشهد مراكز توزيع و عرضه كننده محصولات غير مجازي به وفور وجود دارد، و نيروي انتظامي و وزارت فرهنگ وارشاد برخورد جدي تاكنون نداشته است.
آرين‌منش از اجراي طرح پاكسازي مناطق مشهد از سي‌دي‌هاي غير مجاز از جانب اداره ارشاد ابراز خرسندي كرد و گفت: دستگاه‌ها اگر هر مقدار تخلفات را در راستاي اينگونه طرح‌ها پيگيري و پديده كپي و سي‌دي غير مجاز را ريشه كن كنند گامي اساسي در فضاي فرهنگي جامعه به وجود اورده‌اند.
وي در زمينه موقعيت شهر مشهد با اين پديده گفت: در مقايسه با ساير شهرها؛ به طبع مشهد مقدس يك شهر مذهبي است و انتظار ما از دستگاه‌ها اين است كه شهري سالم را داشته باشيم و از آن به عنوان يك نماد ياد كنيم، بنابراين قوانين جامع و كامل‌تري را در زمينه اين موضوع بايد در نظر بگيريم.

۱۳٩٠/٢/٢۱ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس آیین‌نامه‌های موردی برای رسانه‌های مختلف را غیرضروری دانست و خاطر نشان ساخت: دولت باید به جای ارائه آیین‌نامه، لایحه جامع نظام رسانه‌ای را که سه سال در دست گرفته، زودتر ارائه می‌کرد.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درخصوص اقدام دولت برای تدوین آیین‌نامه روزنامه‌نگاری حرفه‌ای گفت: قرار بود معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، پیشنهادات خود را در قالب یک لایحه به مجلس ارائه کند زیرا خود آنها در جریان جزییات کار قرار داشتند و اصلا انتظار ما این است دولت به جای آنکه آیین نامه‌های جداگانه تهیه کند و بخواهد هر کدام در هر آیین‌نامه‌ها به یکی از مشکلات اهالی رسانه یا اصحاب جراید و مطبوعات بپردازد، در تهیه آن لایحه جامع همکاری بیشتری با کمیسیون فرهنگی مجلس می‌کردند و قانونی جامع تهیه می‌شد تا دربردارنده همه این موارد باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره لایحه دولت در این خصوص توضیح داد: سه سال است می‌گویند کار عمیقی در دولت انجام شده؛ اما اگر ما نمایندگان صبر ایوب هم داشتیم، دیگر تمام شده؛ هرچند ما ترجیح می‌دادیم این کار در قالب لایحه به مجلس می‌آمد تا اگر بار مالی برای دولت وجود دارد، با قانون اساسی مغایرت نداشته باشد اما چون تاکنون با گذشت سه سال و پیگیری‌های مکرر، در قالب لایحه به نتیجه نرسید، کمیسیون فرهنگی مجلس دست به کار شد تا بتواند طرحی در این زمینه ارائه کند.

وی درخصوص طرح جامع رسانه‌ها که در کمیسیون فرهنگی مجلس پیگیری می‌شود، توضیح داد: در طرح جامع رسانه‌های همگانی که در کمیسیون فرهنگی در حال تدوین است، دستگاهی به نام سازمان نظام رسانه‌ای جمهوری اسلامی پیش بینی شده که وظیفه آن حمایت از حقوق حرفه‌ای رسانه‌نگاران و شئون اجتماعی آنها است و رسانه‌نگار هم شامل رسانه‌های جدید و قدیم می‌شود.

آرین‌منش اظهار کرد: سامان‌دهی وضعیت رسانه‌نگاران، تدوین مقررات و ضوابط خاص صنفی، حقوق عمومی و شهروندی، موضوع اعطای پروانه رسانه‌نگاری، وحدت رویه، ارتقای دانش و توانمندی حرفه‌ای و حمایت از رسانه‌نگاران و موسسات حرفه‌ای رسانه‌ای در امور مالیاتی و اقدام برای رفع مشکلات رفاهی، مالی و تامین اجتماعی رسانه‌نگاران در این طرح پیش‌بینی شده که در کمیسیون فرهنگی در حال تهیه است و پیش نویس اولیه آن فراهم شده است.

روز گذشته - دوشنبه 19 اردیبهشت - "محمدجعفر محمد زاده" معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران حوزه کتاب از ارائه آئین‌نامه کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری به دولت خبر داده بود.


 

۱۳٩٠/٢/٢۱ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس نسبت به معطل ماندن معرفي وزير ورزش و جوانان انتقاد كرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)،‌ جواد آرين‌منش در نمايشگاه كتاب درباره ميزان تعامل دولت و كميسيون فرهنگي مجلس اظهار كرد: به هر حال اختلاف سليقه وجود دارد، و هم اكنون برخي از مصوبات مجلس شوراي اسلامي هنوز اجرايي نشده است. از جمله مصوبه راه‌اندازي وزارت ورزش و جوانان و معرفي وزير آن كه با وجود گذشت سه چهارماه از تصويب، هنوز معرفي نشده است و الان مدت‌هاست كه مهلت قانوني دولت براي اين امر تمام شده است.

وي در پاسخ به سوالي درباره تفاوت بودجه فرهنگي سال 90 نسبت به سال گذشته خاطرنشان كرد: بودجه فرهنگي در سال گذشته از رشد قابل ملاحظه‌اي برخوردار بود، و بودجه امسال در مقايسه با سال گذشته از رشد كمي برخوردار است. ما سال گذشته شاهد رشد قابل ملاحظه‌ بودجه بوديم و اگر اعتبارات تخصيص پيدا مي‌كرد وضعيت حوزه فرهنگ خوب بود.

آرين‌منش ادامه داد: اما متاسفانه سال گذشته اعتبارات اختصاص داده شده به حوزه فرهنگي تحقق پيدا نكرد. از جمله اين بودجه‌ها يك ميليارد و 500 هزار تومان اعتبارهاي استاني بود كه تحت عنوان شاخصه‌هاي ارتقا فرهنگ در استان‌ها تدوين شده بود كه محقق نشد.

آرين‌منش گفت: ما معتقديم اگر همين بودجه به طور كامل اختصاص پيدا مي‌كرد نيازهاي اساسي و اوليه حوزه فرهنگ تامين مي‌شد.

وي هم‌چنين در پاسخ به اين سوال كه بودجه فرهنگي در سال جديد چقدر خواهد بود؟ گفت: هم اكنون رقم بودجه در حال جمع بندي است و به عدد دقيقي نرسيده‌ايم، اما فكر مي‌كنم بودجه بخش فرهنگ در سال 90 حدود 5 هزار ميليارد تومان باشد.

 


 

۱۳٩٠/٢/٢٠ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه افراد انتخابی از لیست 13 نفره، به نمایندگی از یک طیف یا سلیقه‌ای از اصولگرایان و نه به عنوان مقام مسئول اجرایی، در جلسات حضور پیدا می‌کنند، گفت: در صورتی که اهداف لیست 9 نفره محقق نشود گزینه دیگر تهیه‌ لیست انتخاباتی همچون رویه انتخابات مجلس هشتم است.

 

 

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه با تشکیل کمیته سه نفره، فرمولی مشابه انتخابات مجلس هشتم برای رسیدن به وحدت بین اصولگرایان را شاهد هستیم، گفت: اصولگرایان بعد از برگزاری نشست‌هایی با رییس‌جمهور که منجر به تشکیل کمیته‌ی سه نفره شد اهتمام خود را بر این گذاشتند تا برای رسیدن به همگرایی در انتخابات آینده به فرمول مشابه انتخابات مجلس هشتم دست پیدا کنند.

وی افزود: به طور کلی می‌توان گفت که تلاش اصولگرایان بر این است که در انتخابات مجلس نهم هیچ جریان و سلیقه‌ای حذف نشود و یک فهرست واحدی تشکیل شود.

نماینده مردم مشهد در مجلس در ادامه یادآور شد: به نظر بنده حوادث اخیری که در کشور رخ داد همگرایی اصولگرایان را برای انتخابات آینده بیشتر کرد به طوری که این جریان تلاش می‌کند با توجه به این اتفاقات از آسیب و تفرقه مصون بماند.

آرین‌منش افزود: البته اگر رییس‌جمهور 9 نفر را از بین 13 نفر انتخاب نکند قاعدتا رویه‌ی انتخابات گذشته دنبال می‌شود به طوری که اضلاع سه‌گانه جریان اصولگرا دو نماینده انتخاب می‌کنند تا این 6 نفر در هر استان پنج نفر از شخصیت‌های مورد وثوق طرفین را انتخاب کرده تا سرانجام ترکیب 11 نفره‌ای به عنوان جمع فراگیر و بی‌طرف بر همه استان‌ها دست پیدا کند که به تدوین و تهیه‌ی فهرست و لیست انتخاباتی بپردازد.

وی در پایان تاکید کرد: البته از این نکته نباید غافل شد که این افراد و یا شخصیت‌هایی که قرار است رییس‌جمهور از آن لیست 13 نفره انتخاب کند به عنوان مسئولیت و یا پست‌شان در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند، آنها به نمایندگی از یک طیف و یا سلیقه‌ای از اصولگرایان حضور دارند از این رو می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نظرات دولتی‌ها و یا مجلس و قوه قضائیه در انتخابات دخیل نیست.

۱۳٩٠/٢/٢٠ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با اشاره به روند رو به رشد استقبال از کتاب در کشور، حضور جدی ناشران در نمایشگاه کتاب و برگزاری برنامه‌های جنبی را موید رشد کمی و کیفی نمایشگاه دانست.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت پس از بازدید از بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که عصر روز گذشته - یکشنبه 18 اردیبهشت ماه - صورت گرفت، گفت: با وجود توسعه رسانه‌ها و پدیدار شدن رسانه‌های جدید، کتاب همچنان جایگاه والایی به عنوان یک ابزار ارتباطی و انتقال‌دهنده تفکرات و اندیشه‌های انسانی و انتقال دانش دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه تولید کتاب و نشر آثار مکتوب و استقبال از آن دارای رشد فزاینده‌ای در کشور است، افزود: کتاب از ماندگارترین ابزارهای ارتباطی و انتقال‌دهنده دستاوردهای بشری از نسلی به نسل دیگر بوده است و نمایشگاه‌های کتاب نیز از باشکوه‌ترین باشگاه‌های فرهنگی است که در جهت توسعه فرهنگی و ارتقای سطح دانش و آگاهی و انتقال تجربیات و دستاوردهای فکری نقش بی‌بدیلی ایفا می‌کند.

وی درخصوص ویژگی نمایشگاه کتاب توضیح داد: آگاهی از آخرین تحولات عرصه چاپ و نشر، فراهم آوردن امکان عرضه و تبادل کتاب، دستیابی به نقاط ضعف و قوت صنعت چاپ و نشر، تبادل افکار و اندیشه‌ها میان ناشران داخلی و خارجی، رونق بازار نشر و دسترسی مخاطبان به آخرین انتشارات از جمله نتایج برپایی نمایشگاه‌های بزرگ کتاب کشور است.

آرین‌منش به حضور گسترده تشکل‌های صنفی نشر در بیست‌وچهارمین نمایشگاه کتاب اشاره و اضافه کرد: ازجمله ویژگی‌های این دوره نمایشگاه کتاب،‌حضور گسترده و مشارکت تشکل‌های صنفی نشر و همکاری بیش از 20 تشکل صنفی، صبغه مردمی نمایشگاه را افزایش داده است. ضمن آنکه شرکت 2376 ناشر داخلی با 211273 عنوان کتاب و عرضه 196200 عنوان کتاب خارجی، آن را به لحاظ کمی معتبر کرده است.

وی تصریح کرد: برنامه‌های متنوع جنبی، تشکیل سراهای اهل قلم، کارنامه نشر، کودک و نوجوان، کرسی‌های آزاداندیشی و همچنین غرفه ویژه حضرت زهرا(س) باعث پربارترشدن بحث کیفی نمایشگاه این دوره شده است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی خواستار تمرکززدایی نمایشگاه بین‌المللی از تهران شد و گفت: انتظار کمیسیون فرهنگی مجلس این است که نمایشگاه کتاب، حداقل به مراکز استان‌ها منتقل شود.


 

۱۳٩٠/٢/۱٩ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسون فرهنگی مجلس معتقد است مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر ادغام نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی وجاهت قانونی ندارد.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درخصوص ادغام نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: بررسی و مقایسه ماهیت وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی بیانگر تفاوت اساسی میان این دو نهاد است به‌طوری‌که اولی نقش راهبردی و حاکمیتی را برعهده دارد و دومی نقش تصدی‌گری فرهنگی را عهده‌دار است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: کتابخانه ملی موسسه‌ای آموزشی، تحقیقاتی است که زیر نظر مستقیم ریاست جمهوری اداره می‌شود و موسسه‌ای کاملا دولتی شناخته می‌شود در حالی‌که برابر قانون تاسیس و نحوه اداره نهاد متابخانه‌های عمومی کشور، مصوب تاریخ 17/2/1382 مجلس شورای اسلامی، ماهیتا نهاد عمومی غیردولتی است و صرفا واژه کتابخانه نمی‌تواند نمی‌تواند باعث ادغام یک نهاد غیردولتی و دولتی شود.

وی اظهار کرد: تقریبا در کلیه کشورهای جهان کتابخانه‌های ملی به‌صورت مستقل و وابسته به بالاترین مقام اجرایی کشور است و کتابخانه‌های عمومی زیر نظر شهرداری‌ها که از موسسات غیردولتی و مردم نهاد هستند، اداره می‌شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه سیاست‌های کلان کشور، واگذاری امور تصدی‌گری به مردم و کوچک‌سازی بدنه دولت است و نه گسترش و حجیم شدن بخش دولتی، اضافه کرد: این مصوبه دولت، 5هزار نیرو را به دولت خواهد افزود.

وی همچنین خاطر نشان ساخت: شورای عالی اداری فاقد اختیارات لازم در خصوص آن دسته نهادهایی است که بر اساس مصوبات مجلس شورای اسلامی ایجاد شده است و هر دو نهاد مزبور دارای قانون مصوب مجلس هستند.


 

۱۳٩٠/٢/۱٩ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از بازدید اعضای این کمیسیون از بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در عصر دیروز خبر داد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت گفت: رییس و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، دیروز، یک‌شنبه، 18 اردیبهشت از نمایشگاه کتاب تهران بازدید کردند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: در این دیدار که ساعت 4 تا 8 بعد ازظهر انجام شد، با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونان فرهنگی و مسوولان نمایشگاه دیدار داشتیم و درباره کم و کیف نمایشگاه کتاب گفت‌وگو نمودیم.

وی با اشاره به جلسه‌ای که اعضای کمیسیون فرهنگی پیش از برگزاری نمایشگاه کتاب با مسوولان و برگزارکنندگان آن داشتند، اظهار کرد: در این جلسه معاون فرهنگی گزارشی درباره عملکرد و اقدامات انجام شده برای برگزاری این نمایشگاه ارائه کرد و اعضای کمیسیون نیز نقطه نظرات خود را به منظور بهتر برگزار شدن این نمایشگاه اعلام کردند.

۱۳٩٠/٢/۱٩ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: در لايحه بودجه امسال توجه خاصي به بخش كشاورزي و بهداشت و درمان شده است.
جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي توجه خاص و ويژه‌اي به بحث بهداشت، درمان و آموزش پزشكي دارند.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي، يكي از مهم‌ترين بخش‌هاي اقتصادي كشور را بخش كشاورزي عنوان كرد و ادامه داد: در همين راستا نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي نگاه ويژه‌اي را به اين بخش دارند.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي با اشاره به اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها در سال گذشته، افزود: با اين حال به دليل نمود آثار تورمي اين طرح در سال جاري، بايد دولت نسبت به اعمال نظارت‌ها و ارائه بسته‌هاي حمايتي خود به بخش‌هاي آسيب‌پذير و نيارمند توجه بيشتري داشته باشد.
وي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها را در يك مرحله بسيار حساس عنوان كرد و گفت: بايد جلوي آثار تورمي طرح هدفمندسازي يارانه‌ها گرفته شود.
آرين‌منش با بيان اينكه بايد به مباني الگوي اسلامي ـ ايراني پيشرفت توجه بيشتري صورت پذيرد، افزود: اشتغال آفريني در گروي رسيدن به اهداف عاليه اين الگوي پيشرفته است.
وي با اشاره به سالروز شوراها گفت: شوراها نمونه بارزي از مردم سالاري ديني در خور شان ملت است.
نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي عنوان كرد: شوراها پس از گذشت سال‌هاي متمادي نقش ويژه‌اي را در گسترش فعاليت‌هاي مختلف داشته‌اند.
وي با بيان اينكه براي رسيدن به نقطه آرماني چشم‌انداز 20 ساله نظام، حركت فعلي جوابگو نيست، تاكيد كرد: در پنج سال آينده بايد نرخ بهره‌وري كشور رشدي بيش از هشت درصد داشته باشد.
آرين‌منش با اشاره به آغاز دهه پيشرفت و عدالت افزود: طبق برنامه پنجم توسعه كشور بايد در طول اين مدت ساختار نظام بانكي كشور نيز اصلاح و ساماندهي شود.
وي اشتغال آفريني را يكي از موضوعات مهم عرصه اقتصادي كشور دانست و خاطرنشان كرد: با تشكيل صندوق توسعه ملي و با ذخيره 20 درصد از درآمدهاي حاصل از فروش نفت، كمك زيادي به اين موضوع مهم در كشور مي‌شود.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: تاكنون نيز بالغ بر 15 ميليارد دلار معادل 150 هزار ميليارد ريال در اين صندوق ذخيره سازي شده است.
وي اعتبارات اين صندوق را براي ايجاد زيرساخت‌ها و افزايش پروژه‌هاي عمراني ذكر كرد و افزود: با اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها و اختصاص مبلغي از اين طرح به صندوق توسعه ملي، رقم ذخيره اين صندوق در سال جاري از مرز 30 ميليارد دلار عبور مي‌كند.
آرين‌منش ابراز اميدواري كرد كه در سال منسوب به جهاد اقتصادي فعاليت‌هاي اقتصادي كشور رشدي مضاعف داشته باشد.

 

 


 

۱۳٩٠/٢/۱۸ساعت ۱٠:٤۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به روح کلی برنامه پنجم مبنی بر کوچک سازی دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها تاکید کرد: چشم انداز کلی این قانون مبنی بر اختیار دولت برای ادغام مراکز تحت نظارت مجلس نیست.

 

 

 "جوادآرین منش" در گفت‌و‌گو با خبر نگار خانه ملت قانون تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی را مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۲ معرفی کرد و گفت: بر اساس قانون اساسی، زمانی که یک نهاد تحت نظارت بخش ویژه‌ای مثلا مجلس یا یک وزارتخانه تاسیس می‌شود، هرگونه تغییر در اساسنامه یا وضعیت کلی آن منوط به اجازه نهاد اولیه‌ای است که اساسنامه آن را به تصویب رسانده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی این نهاد را یک نهاد غیر دولتی دانست و افزود: کتابخانه و مرکز اسناد کتابخانه ملی نیز مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و تحت نظارت آن فعالیت می‌کنند.

وی تغییر در ساختار تشکیلات و اساسنامه نهاد‌های که مصوب مجلس هستند را منوط به اجازه قوه مقننه خواند و تصریح کرد: روح کلی حاکم بر قانون برنامه پنجم کوچک‌سازی دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها است؛ اما این به معنی اختیار دولت برای ادغام مراکزی که مصوب مجلس هستند، نیست.

 "حبیب الله عظیمی" معاون کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران اخیرا از ادغام نهاد کتابخانه‌های عمومی در سازمان استاد و کتابخانه ملی بر اساس تصویب شورای عالی اداری کشور خبرداده است.

 


 

۱۳٩٠/٢/۱۸ساعت ٩:۳۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

    نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با تاکید بر ضرورت ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران سینما، خواستار نظارت وزارت ارشاد در این خصوص شد و خاطرنشان ساخت: نباید شرایطی که در ورزش حرفه ای رخ داد، وارد سینما شود.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره قانونمندشدن دستمزد بازیگران سینما گفت: ضابطه‌مند شدن دستمزد بازیگران سینما به مصلحت توسعه سینمای کشور است و نباید به این سمت برویم تا فضایی که در ورزش حرفه‌ای اتفاق افتاد، در سینما نیز رخ بدهد و رقابت ناسالمی بین تولیدکنندگان فیلم‌های سینمایی در ارائه دستمزد بالاتر به بازیگران در بگیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: دستمزد بالاتر به بازیگران در نهایت باعث بالا رفتن هزینه تولید می‌شود و در صورت نداشتن گیشه ورشکستگی تولیدکنندگان سینما را به همراه خواهد داشت و بنابراین ایجاد یک ضابطه و ساماندهی دستمزد بازیگران سینما ضرورتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به عنوان ناظر در این خصوص فعالیت وآن را کنترل کند.

وی با تاکید بر مشارکت تشکل‌های صنفی سینمایی در زمینه‌های مرتبط با خودشان اظهار کرد: سینماگران باید در مسائل مربوط به خود حضور داشته باشند و اظهارنظر کنند؛ اما اگر شرایطی مشابه سایر بخش‌ها در سینما به وجود آید، نیازمند آن هستیم که نهادی در زمینه امور حاکمیتی و دستمزدها نظارت داشته باشند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره ضرورت داشتن یا نداشتن ورود وزارت ارشاد به موضوع دستمزد بازیگران سینما با توجه به این که این وزارتخانه در سایر امور حمایتی مانند بیمه هنرمندان وارد نمی‌شود، توضیح داد: مهم این است که چه کسانی این دستمزدها را می‌گیرند و اگر به صاحبان ذی حق برسد، مطلوب است. باید برای دستمزدها کف و سقفی تعیین شود تا از حالت طبیعی خارج نشود؛ نه این که وارد ریز و جزئیات آن شوند.

وی خاطرنشان ساخت: نباید به وسیله دستمزد حمایت سازی کرد، زیرا در غیر این صورت فرصت از سایر بازیگران توانمند گرفته می‌شود و تنها عده‌ای خاص می‌مانند که در تمام فیلم ها حضور دارند و تعداد کثیری نیز کنار می‌مانند و من معتقدم باید توزیع عادلانه صورت بگیرد.


 

۱۳٩٠/٢/۱۸ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با اشاره به اینکه بودجه دستگاه‌‌های فرهنگی در سال گذشته متاثر از قانون هدفمندی یارانه‌ها به صورت کامل اختصاص پیدا نکرد، اظهار کرد: در بودجه امسال برای توسعه فرهنگ و هنر اعتبارات خوبی لحاظ شده است که اگر به موقع و کامل پرداخت شود شاهد رونق بخش فرهنگ در کشور خواهیم بود.

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره بودجه مصوب بخش فرهنگی کشور در سال جاری و مقایسه آن با سال گذشته گفت: بودجه فرهنگی در مقایسه با سال گذشته در مواردی از رشد نسبی برخوردار است اما مشکلی که در سال گذشته وجود داشت، عدم تخصیص کامل اعتبارات فرهنگی و مخصوصا اعتباراتی بود که برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی در استان‌ها اختصاص پیدا کرده بود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با اشاره به اختصاص اعتبار 1500 میلیارد تومانی برای شاخص‌های فرهنگی استان‌ها افزود: متاسفانه در سال گذشته فقط حدود 25 درصد این رقم داده شد و 75 درصد اعتبارات شاخص‌های فرهنگی در سال گذشته تخصیص  نیافت و در مورد بودجه دستگاه‌های فرهنگی هم تقریبا هیچ دستگاه فرهنگی موفق نشد اعتبارات خود را به صورت کامل دریافت کند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بودجه‌ها تحت تاثیر اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار گرفت، اظهار کرد: بودجه‌‌ها در سال گذشته به دلیل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به صورت کامل تخصیص پیدا نکرد اما اگر امسال همین مقداری که اختصاص داده شده و در بسیاری موارد رشد نسبی نسبت به سال گذشته داشته، به موقع پرداخت شود، بودجه مناسبی خواهد بود.

آرین‌منش با اشاره به اینکه بودجه برخی حوزه‌ها مثل تولید فیلم‌های فاخر از رشد خوبی برخوردار شده، اضافه کرد: در توسعه فرهنگ و هنر و در اجرای برخی مواد برنامه پنجم که تکالیفی را برعهده دولت گذشته اعتبارات خوبی اختصاص داده شده و برای اولین بار است به توسعه فرهنگ زیارت در کشور و یا ساماندهی مد و لباس و عفاف و حجاب در بودجه و به خصوص در مجلس توجه شده است.

 وی ادامه داد: اگر بودجه‌ها به طور 100درصد اختصاص پیدا کند، قابل ملاحظه خواهد بود و می‌تواند رونقی در بخش فرهنگ را به وجود آورد. زیرا بودجه‌های فرهنگی در سال 89 تحت تاثیر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به صورت کامل اختصاص پیدا نکرد و برخی از آن بودجه در جاهای دیگر هزینه شد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی درخصوص تمهیدات برای تامین اعتبارات مصوب مجلس برای دستگاه‌ها گفت: یکی از دلایلی که بودجه‌ها به طور کامل اختصاص پیدا نمی‌کند، ‌عدم تحقق درآمدهای بودجه است که در بودجه امسال سعی بر این بوده بودجه واقعی و متناسب با درآمدهای کشور تنظیم شود و ما فکر می‌کنیم با توجه به رشد درآمدهای نفتی و افزایش قیمت نفت که متاثر از مسائل خاورمیانه و منطقه است،‌ اگر با همین روند ادامه پیدا کند،‌100درصد بودجه تحقق پیدا کند.

   

ملاک میزان رشد بودجه دستگاه‌های فرهنگی مصوبات مجلس است

آرین‌منش ملاک رشد بودجه دستگاه‌های مختلف فرهنگی را مصوبات سال گذشته مجلس شورای اسلامی عنوان و اعلام کرد: کمیسیون فرهنگی مبنای بودجه دستگاه‌ها را مصوبات سال گذشته مجلس در نظر گرفته است و مصوبات مجلس بیش از مصوباتی بود که در لایحه دولت پیش‌بینی شده و بودجه برخی دستگاه‌ها که در سال گذشته نسبت به سال قبل کاهش پیدا کرده بود، در مجلس ترمیم و اضافه شد.

وی تاکید کرد: بودجه فرهنگی در سال گذشته و در سال جاری در مجلس افزایش پیدا کرده است و سعی بر آن شده که هیچ دستگاهی کمتر از بودجه‌ای که سال گذشته مجلس تصویب کرده، در قانون دریافت نکند.


 

۱۳٩٠/٢/۱۸ساعت ٩:٢۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي با اشاره به بررسي اعتبارات عمراني استان ها در جلسه عصر چهارشنبه کميسيون تلفيق ، افزود: اعتبارات استان ها در اين کميسيون بر مبناي همان اعتباراتي که در لايحه بودجه ۹۰ آمده بود ، به تصويب رسيد.

 

 

آ رين منش شب گذشته در گفت وگو با خراسان ادامه داد: بخشي از بررسي لايحه بودجه باقي مانده که از جمله آن اعتبارات استاني بود که مقداري اختلاف نظر وجود داشت وکميسيون تلفيق اين بخش را به پايان رساند و اعتبارات عمراني استان ها در کميسيون تلفيق نهايتا همان ميزاني تصويب شد که در لايحه آمده بود.وي اظهار داشت: پيشنهادي ارائه شده بود که براساس آن بخشي از اعتبارات فرهنگي کم مي شد و به سرجمع اعتبارات عمراني استان ها اضافه مي شد. نماينده مردم مشهد افزود: اما با در نظر گرفتن معکوس سرانه استان ها، (يعني اگر استان هايي از محروميت بيشتري برخوردار هستند، مي بايست از آن رقم متمرکز سهم بيشتري دريافت مي کردند) اگر چه اعتبارات استاني ما قدري اضافه مي شد، اما نسبت بودجه ما به جاي افزايش ، کاهش مي يافت و از آنجايي که اين پايه اي براي بودجه سال هاي آينده مي شد نمايندگان خراسان رضوي با اين پيشنهاد مخالف بودند و قاعدتا ترجيح دادند آن چه که در لايحه آمد، همان مبناي تصميم گيري قرار گيرد. وي ادامه داد: تلاش مي کنيم از اعتبارات متمرکزي که در اختيار وزارت خانه ها و وزرا قرار دارد سهم بيشتري دريافت کنيم تا سهم واقعي استان ازبودجه دريافت شود.آرين منش هم چنين در مورد تصويب بودجه زيارت و بودجه ارتقاي شاخص هاي فرهنگي در صحن علني گفت: اين موارد در جلسه علني روز پنج شنبه (امروز) مورد بررسي قرار مي گيرد.

۱۳٩٠/٢/۱٥ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی تدوین قانون حمایت از مالکیت فکری و معنوی در کشور را ضروری دانست و گفت: رعایت حقوق مؤلفان و پدیدآورندگان آثار هنری، فکری و فرهنگی در داخل کشور، ضرورتی جدی و انکارناپذیر است.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت تدوین قانون جامع حمایت از مالکیت فکری و معنوی را لازمه سامان یافتن عرصه تولید محصولات فرهنگی توصیف کرد و اظهار داشت: هدف اصلی از تهیه قانون مالکیت فکری و معنوی، حفظ و حراست از حقوق پدیدآورندگان آثار فرهنگی و نیز پیشگیری از تکثیر بدون مجوز و غیرقانونی آثار سمعی و بصری در کشور است.

نماینده مردم مشهد و کلات با بیان اینکه ملحق شدن ایران به قوانین بین المللی کپی رایت با منفعت کشور در تعارض است، تصریح کرد: پیوستن ایران به قوانین و پروتکل‌های بین المللی کپی رایت موجب می‌شود قیمت محصولات فرهنگی وارداتی به ایران، اعم از آثار صوتی و تصویری و بازی‌های رایانه‌ای به شدت افزایش پیدا کند و مردم قدرت خرید این محصولات را از دست بدهند.

آرین منش حجم تولید محصولات فرهنگی در داخل را در مقایسه با محصولات فرهنگی وارداتی ناچیز دانست و تأکید کرد: تولید محصولات سینمایی، سمعی، بصری، رایانه‌ای، کتاب و نشریات در داخل کشور نسبت به حجم محصولات وارداتی بسیار اندک است، در نتیجه پیوستن به قوانین بین المللی کپی رایت و به تبع آن افزایش قیمت محصولات وارداتی در نهایت به لحاظ اقتصادی به نفع ایران نخواهد بود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با تأکید بر لزوم رعایت حقوق مؤلفان آثار هنری در داخل کشور، اظهار داشت: عدم رعایت حق مالکیت فکری و معنوی در داخل کشور موجب می‌شود تولید آثار هنری برای تولیدکنندگان آن سود و منفعت اقتصادی در بر نداشته باشد.

وی افزود: عدم سودآوری تولید محصولات فرهنگی برای تولیدکنندگان آن باعث تضییع حقوق آنها می‌شود و مؤلفان آثار هنری دیگر تمایلی به ادامه فعالیت در این عرصه نخواهند داشت.

آرین منش در پایان ابراز امیدواری کرد لایحه حمایت از مالکیت فکری و معنوی هرچه سریع‌تر تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود تا مجلس بتواند با بررسی و تصویب آن، اقدام اثرگذاری در راستای حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار فکری و فرهنگی انجام دهد.

پیش نویس لایحه حمایت از مالکیت فکری همزمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب منتشر می‌شود و در دسترس نهادهای فرهنگی و فعالان عرصه فرهنگ قرار می‌گیرد تا نظرات و پیشنهادهای آنها در تدوین لایحه حمایت از مالکیت فکری مدنظر قرار بگیرد.

پیش نویس این لایحه که در قالب ضمیمه جدیدترین شماره نشریه "صنعت نشر" منتشر می‌شود، در نظر دارد مواد قانونی و تبصره‌های در نظر گرفته شده برای این لایحه را در اختیار دست‌اندرکاران فرهنگی کشور قرار دهد.

۱۳٩٠/٢/۱٥ساعت ۸:٠٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی از بازدید اعضای این کمیسیون از نمایشگاه بی‌ المللی کتاب خبر داد و گفت: کمیسیون فرهنگی در بازدید از نمایشگاه بین‌المللی کتاب، نشست مشترکی با مسئولان برگزاری این نمایشگاه خواهد داشت.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آغاز به کار نمایشگاه بین‌المللی کتاب اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مانند سال‌های گذشته، از نمایشگاه کتاب بازدید و در نشست مشترک با مسئولان برگزاری این نمایشگاه دیدار خواهد کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات، ادامه داد: با توجه به بررسی لایحه بودجه 90 در مجلس، زمان دقیق بازدید کمیسیون فرهنگی از نمایشگاه بین المللی کتاب متعاقبا اعلام خواهد شد.

 


 

۱۳٩٠/٢/۱٥ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی هرگونه تغییر و بازبینی در اساسنامه خانه سینما را منوط به اجازه و تصویب شورای فرهنگ عمومی دانست و تاکید کرد: تغییرات اخیر اساسنامه خانه سینما بدون تصویب شورای فرهنگ عمومی صورت گرفته و ساختار این نهاد را از دیدگاه مسئولان سینمایی کشور غیر قانونی کرده است.

 

 

"جوادآرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت درباره سخنان معاون سینمایی وزارت ارشاد مبنی بر غیرقانونی بودن ساختار خانه سینما و عدم تخصیص بودجه تا زمان قانونی شدن فعالیت‌های این نهاد، گفت: اساسنامه خانه سینما مصوب شورای فرهنگ عمومی است و متن اساسنامه‌ای که به توصیب شورای فرهنگ عمومی یا مجلس شورای اسلامی می‌رسد تنها در صورت موافقت و اجازه مرجع تصویب کننده اولیه می‌تواند اصلاح شده یا تغییر کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تغییرات اساسنامه خانه سینما را بدون نظارت شورای فرهنگ عمومی غیر مجاز دانست و گفت: اساسنامه خانه سینما در ابتدای تاسیس به تصویب شورای فرهنگ عمومی رسیده است و بنا بر اطلاعاتی که کمیسیون فرهنگی در این زمینه دارد این اساسنامه به تازگی از جانب هیئت مدیره خانه سینما مورد بازنگری قرار گرفته و تغییراتی داشته است.

 وی تاکید کرد: این بازبینی با نظارت شورای فرهنگ عمومی نبوده بنابراین اگر مسئولان سینمایی کشور در جایی خانه سینما را با شرایط فعلی و تغییرات اساسنامه آن، نهاد غیر مجاز می‌دانند، بر طبق قوانین، صحیح می‌باشد.

آرین منش درباره برخی خبرها مبنی بر دیدار اهالی خانه سینما با کمیسیون فرهنگی در خصوص مسائل مالی خانه سینما، گفت: اعضای خانه سینما جلسه‌ای با کمیسیون فرهنگی مجلس نداشته‌اند اما اگر خواهان تشکیل جلسه‌ای باشند می‌تواند طی درخواستی تمایل خود را ابراز کنند.

"جواد شمقدری" به تازگی پرداخت هر بودجه‌ای به خانه سینما را از سوی نهادهای دولتی به دلیل غیرقانونی بودن ساختار این نهاد سینمایی، غیرمجاز و قابل پیگیری از سوی سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرده است.


 

۱۳٩٠/٢/۱٤ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نشست بازکاوی مناسبات فرهنگی ایران و عراق را گامی مهم در جهت شناسایی عمیق مشترکات فرهنگی و آغازی جهت توسعه روزافزون روابط فرهنگی دو کشور دانست.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت در خصوص برگزاری کنفرانس بازکاوی مناسبات فرهنگی ایران و عراق گفت: نشست بازکاوی مناسبات فرهنگی ایران و عراق که به همت کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در محل ساختمان مشروطه مجلس برگزار شده است، گامی در جهت شناسایی عمیق مشترکات فرهنگی دو کشور دوست و برادر، جمهوری اسلامی ایران و عراق و آغازی جهت توسعه روزافزون روابط فرهنگی دو کشور است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: کشورهای ایران و عراق جزو پیشگام‌ترین کشورهای مستقل و ضداستکباری منطقه محسوب می‌شوند که می‌توانند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و دیگر کشورهای مترقی و انقلابی مسلمان، هسته‌های اولیه تمدن بزرگ اسلامی را در دوران کنونی رقم بزنند.

وی با بیان اینکه استقبال بسیار خوبی از این کنفرانس صورت گرفت، تصریح کرد: استقبال بسیار خوب اندیشمندان و فرهیختگان دو کشور از این کنفرانس، بیانگر پیوندهای عمیق فکری و فرهنگی میان دو کشور است که هرگز رژیم‌های استبدادی و مداخله بیگانگان در طول تاریخ قادر نبوده است ارتباطات عمیق و مبادلات فرهنگی دیرینه دو کشور را به فراموشی بسپارد و حتی در دوران سرکشی حاکمان خون‌‌آشامی چون صدام و حزب بعث، مانع گسستن پیوندهای فرهنگی بوده‌اند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: حضور چهره‌های شاخصی چون "ابراهیم جعفری" و "احمد چلبی" نشان‌دهنده تاثیرات سیاسی این کنفرانس در روابط دو کشور نیز هست.

۱۳٩٠/٢/۱٤ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي شيرين ترين و تلخ ترين خاطرات خود را از روزهای تحصیلش در گفت وگو با گزارشگر خراسان بيان مي کند و مي گويد: در سال هاي قبل از پيروزي انقلاب دوران دبستان، دبيرستان و دانشگاه را سپري کردم نظام آموزشي ما در آن زمان کاملا سنتي بود و از شيوه هاي تعليم نامناسبي استفاده مي شد و تنبيه در مدارس يک امر کاملا رايج و طبيعي بود.

به طوري که تصوير ذهني مان از ناظم و معاون مدرسه افرادي بودند که شلاق يا چوب يا خط کش در دستشان گرفته بودند.

«جواد آرين منش» مي افزايد: در سن ۶سالگي به کلاس اول وارد شدم و چهره اي که از معلم در ذهنم ترسيم شد، يک فرد خشن بود که شلاق چرمي و لاستيکي به دست داشت.

در همان روزهاي اول پس از درس املا معلم به ما دانش آموزان گفت: «فقط کساني که نمره ۲۰ بگيرند شلاق نمي خورند و بقيه به تعداد نمره کمتر از ۲۰ شلاق مي خورند!»

با اين روش تربيتي در دوران ابتدايي، خشونت در ذهن دانش آموزان متبادر مي شد و اغلب کودکان هم به درس و مدرسه چندان علاقه مند نبودند و اتمام دوران مدرسه، مثل آزادي از زندان کوچک لذت بخش بود.

وي درباره بهترين خاطره خود از معلمان مي گويد: در دبيرستان و دانشگاه، معلمان بسيار خوبي داشتم که يکي از بهترين آن ها، آقاي سيادت، دبير عربي مان بود که هميشه از وي به عنوان شخصيتي برجسته، مومن و متقي و داراي وجدان کار ياد مي کنم و هنوز هم به ايشان تلفن مي زنم و حالشان را مي پرسم.

آرين منش تصريح مي کند: برخي از معلمان باشخصيت برجسته خود نه تنها دانش بلکه معنويات و ارزش هاي انساني را به شاگردانشان منتقل مي کنند که اين در شخصيت گرفتن دانش آموزبسيار تاثيرگذار است.

۱۳٩٠/٢/۱۳ساعت ۳:٠٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، منش مبارزه با انحراف را محور اصلی تفکر استاد مطهری دانست و تصریح کرد: مقابله جدی و بدون تسامح در برابر انحراف، بزرگترین درسی است درسی که باید از زندگی این شهید آموخت.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در بیان جایگاه استاد مطهری نزد امام خمینی (ره) گفت: استاد مطهری تنها شخصی بود که امام خمینی وی را پاره تن خود نامید و تمامی آثار استاد مطهری را بدون استثنا آموزنده و روان‌بخش توصیف کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با محتوای غنی آثار شهید مطهری خاطرنشان کرد: نگاه با بصیرت به آموزه‌های استاد مطهری کارگشای تمامی بحران‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی امروزاست چراکه کتب ایشان تا حدی غنی و پر محتوا است که می‌تواند سال‌ها سوژه و الگوی نسل جوان، معلمان، سیاستمداران و تمامی افراد دیگر جامعه قرار گیرد.

آرین‌منش مبارزه با انحراف را محور اصلی تفکر استاد مطهری دانست و تصریح کرد: درسی که تمامی افراد جامعه در حال حاضر از زندگی استاد مطهری باید بیاموزند مقابله جدی و بدون تسامح در برابر انحراف است.

وی در ارتباط با این خصیصه برجسته شهید مطهری تاکید کرد: رصد افکار و اندیشه‌های انحرافی و پاسخگویی به این افکار و اندیشه‌های الحادی در تمام زندگی استاد به وفور دیده می‌شود چنانچه استاد سخنرانی‌های بسیار پرباری در زمینه پاسخگویی به تفکرات مارکسیسم و مکاتب غربی دارد و در ‌‌نهایت نیز گروه منحرف فرقان اقدام به حذف این مبارز بزرگ کرد.

آرین‌منش استاد مطهری را اسوه تمامی معلمان تاریخ دانست و افزود: شناسایی انحراف و هشدار و مبارزه با آن باید الگوی تمامی مردم در جامعه امروز باشد.

وی در باره نقش تفکرات شهید مطهری در پیروزی انقلاب اسلامی، تاکید کرد: نقش مهم استاد مطهری در پیروزی انقلاب تا اندازه‌ای است که به جرات می‌توان گفت تفکرات وی چکیده ناب اصول انقلاب است و اتکا به آموزه‌های استاد مبانی فکری انقلاب را استوار می‌کند.


 

۱۳٩٠/٢/۱۳ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه اگر وضعيت معيشتي معلمان بهبود نيابد، کیفیت آموزش تحت‏الشعاع قرار می‌گیرد، مي‏گويد: در مجلس هفتم در جهت عقب ماندگي‌هاي فاحشي كه بين پرداخت حقوق معلمان با ساير مشاغل بود، گام‌هايي برداشته شد.
جواد آرين‏منش با بيان اينكه قانون مديريت كشوري نيز بر همين مبنا تدوين شد، در گفتگو با شهرآرا مي‏افزايد: در اين قانون نيز مقداري از فاصله حقوقي قشر فرهنگيان با ساير مشاغل كاسته شد.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان مي‌كند: در اين قانون همچنين آمده است كه حقوق معلمان بايد 10درصد بيشتر از ساير مشاغل باشد و به تناسب نرخ تورم افزايش يابد.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه متاسفانه دو سالي است كه افزايش حقوق معلمان متناسب با قانون مديريت كشوري و نرخ تورم افزايش نيافته است گفت: اگر اين امر استمرار يابد كيفيت آموزش بيش از پيش تحت تاثير قرار خواهد گرفت.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي همچنين خاطر نشان‌كرد: مجلس شوراي اسلامي با اهتمام ويژه‌اي افزايش حقوق معلمان را متناسب با نرخ تورم در دستور كار قرار داده است.
وي تاكيد مي‏كند: البته اهميت درجه تعليم و تربيت را با معيار پول نمي‏توان سنجيد و اين زيبنده مقام بالاي معلم نيست ولي بايد مطالبات بحق اين قشر پرداخت شود.


 

۱۳٩٠/٢/۱٢ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر ضرورت تمرکززدایی از برگزاری نمایشگاه کتاب در تهران خاطر نشان ساخت: هر سال نمایشگاهی با میلیاردها تومان اعتبارات در تهران برگزار می‌شود بدون اینکه فرصت استفاده از آن برای علاقمندان در سایر شهرستان‌ها به وجود آید.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در آستانه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران گفت: نمایشگاه کتاب اگرچه بزرگترین رویداد فرهنگی در حوزه نشر کتاب و مطبوعات محسوب می‌شود و تاثیر بسیار زیادی نیز در رونق بازار نشر دارد، اما با آسیب‌ها و نقطه ضعف‌هایی نیز روبرو است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: نکته مهم در برگزاری جشنواره کتاب تمرکززدایی از آن است زیرا هر سال نمایشگاهی با میلیاردها تومان اعتبارات در تهران برگزار می‌شود بدون اینکه این نمایشگاه فرصت آن را فراهم کند که همه علاقمندان از اقصی نقاط کشور بیایند و از آن استفاده کنند.

وی اضافه کرد: در حوزه کتب خارجی، بسیاری از مراکز بزرگ دانشگاهی مثل مشهد، اصفهان و شیراز و دانشگاهیان و اساتید دوست دارند از این نمایشگاه استفاده کنند ضمن اینکه امکان آن وجود دارد که هر بار این نمایشگاه در شهرهای مختلف کشور برگزار شود درحالی‌که همه ساله در تهران برگزار می‌شود و توزیع عادلانه‌ای در جهت ارائه امکانات مربوط به کتاب در سطح کشور صورت نمی‌گیرد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص بعد بین‌المللی جشنواره کتاب گفت: تعداد کشورهایی که در نمایشگاه کتاب کشور ما حضور پیدا می‌کنند، هرساله افزایش دارد زیرا کشورهای شرکت کننده نمایشگاه را موفق ارزیابی کردند و میزان فروش آنها قابل ملاحظه بوده و بنابراین هرساله بر تعداد آنها افزوده می‌شود که نشان‌دهنده موفقیت بین‌المللی جشنواره کتاب ایران است.

وی گستره و تنوع کتب در نمایشگاه را خوب ارزیابی کرد و افزود: از آنجا که وزارت ارشاد در این قسمت ورود پیدا می‌کند و کتاب‌ها را با توجه به تاریخ وارد می‌کند، سعی دارد تازه‌های کتاب در این نمایشگاه عرضه شود.

آرین منش درخصوص حضور نداشتن برخی کتب، ناشران و نویسندگان به دلیل وجود شائبه برخورد سیاسی توضیح داد: کتاب هایی که از وزارت ارشاد مجوز می‌گیرند، مشکل حضور در نمایشگاه ندارند؛ مگر در برخی مواردی که در بازنگری و یا چاپ مجدد، متوجه برخی اشکالات در محتوای آن می‌شوند و برای آنها اصلاحیه در نظر گرفته شده است؛ البته تعداد این کتب اندک است.

وی خاطر نشان ساخت: اگر برخی ناشران یا نویسندگان در نمایشگاه نیستند، شاید خودشان تمایل ندارند و شرایط نمایشگاه را مطابق با شرایط خود ندیده‌اند. 


 

۱۳٩٠/٢/۱٢ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه اصحاب فرهنگ و هنر باید در تصمیمات مربوط به خودشان حضور جدی داشته باشند، خاطر نشان ساخت: این خانه‌ها، انجمن‌ها و مجامع در چارچوب فعلی قادر نیستند کاری انجام دهند و باید آنها را توانمندتر و فعال‌تر کرد.

 

 

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افتتاح و راه‌اندازی سرای روزنامه نگاران گفت: باید ساز و کار مشارکت اصحاب فرهنگ و هنر در کار خودشان مهیا شود و چرا که در آینده قرار نیست دولت برای اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه تصمیم‌گیری کند، بلکه مشارکت اهالی این حوزه‌ها حتما باید لحاظ شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: اگر این خانه‌ها، انجمن‌ها و مجامع در چارچوب فعلی قادر نیستند کاری انجام دهند، باید آنها را توانمند کرد و این مهم، نیاز به حمایت دولت دارد تا خودشان بتوانند نظارت بر کار خودشان را عهده‌دار شوند زیرا هرچقدر این حوزه گسترش پیدا کند، امکان نظارت‌های دولتی کمتر خواهد شد و این مجامع عهده‌دار نظارت بر حوزه خود خواهند شد.

وی درباره راه‌اندازی سرای روزنامه نگاران و تعطیلی انجمن صنفی روزنامه نگاران اظهار کرد: بحث انجمن‌های صنفی و ارشاد از سال‌های گذشته در حوزه‌های مختلف وجود داشته و اختلاف نظرهایی نیز دراین خصوص وجود داشته زیرا یک قانون نظام صنفی وجود دارد که صنوف را تحت نظارت و پوشش قرار می‌دهد و یک قانون هم درباره وظایف، اهداف و ماموریت‌های وزارت ارشاد اسلامی است.

نایب رییس کمیسون فرهنگی مجلس توضیح داد: برخی از موسسات فرهنگی زیر پوشش وزارت ارشاد است و برخی از آنها علاوه بر نظارت‌های وزار ت ارشاد، قانون نظام صنفی هم درباره آنها تسری دارد و در اینجا ما دچار یک نوع دوگانگی هستیم؛ مانند بحث چاپخانه‌داران که از یک سو قانون نظام صنفی بر آنها حاکم است و از طرفی هم قانون نظارتی وزارت ارشاد که این  در برخی موارد به نفع صنوف بوده و این امر گاهی به ضرر آن.

وی افزود: اصحاب فرهنگ هرجا به نفع‌شان شده، متمایل به این قانون می‌شدند و گاهی آن قانون و من فکر می‌کنم یک کاسه شدن اینها امر مطلوبی است اما با این توجیه که حوزه‌های فرهنگ و هنر اعم از چاپ، نشر، مطبوعات، کتاب، محصولات سمعی بصری، سینما و هنرهای تجسمی همگی نیازمند حمایت‌های دولت هستند زیرا بدون آن امکان توسعه فرهنگ و هنر در شرایط فعلی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، باعث افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد که عموم مردم و علاقمندان قادر به استفاده از تولیدات فرهنگی و هنری و امکانات فرهنگی و هنری نخواهند بود.

۱۳٩٠/٢/۱٢ساعت ۸:۱۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت: دستگاه‌هاي كشور مي‌توانند نيم درصد اعتبارات خود را به توسعه فعاليت‌هاي قرآني اختصاص دهند.

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش در مجمع نمايندگان خراسان رضوي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اعتبارات عمراني كشور در سال جاري دو برابر مي‌شود.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي بيان داشت: بودجه امسال داراي ويژگي‌هايي است كه مهم‌ترين آنها تداوم قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، ايجاد 2.5 ميليون فرصت شغلي در كشور، رشد بخش تعاون، رونق بخش مسكن، افزايش صادرات غيرنفتي و توجه به بخش‌هاي كشاورزي و سلامت است.
وي اظهار داشت: ايجاد 2.5 ميليون فرصت شغلي در كشور يك شگفتي براي بخش اشتغال كشور است كه ايجاد اين ميزان اشتغال جديد مي‌تواند در كاهش نرخ بيكاري در كشور بسيار مثمر ثمر باشد.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي از توجه نمايندگان مجلس به فعاليت‌هاي مذهبي و قرآني در بودجه سال 90 خبر داد‌.
آرين‌منش تاكيد كرد: همچنين دستگاه‌ها مي‌توانند يك درصد اعتبارت خود را صرف ورزش همگاني و 0.5 تا سه درصد اعتبارت خود را صرف پژوهش كنند.
وي اظهار داشت: اعتبارات راه روستايي، اختصاص رديف مستقل براي بودجه زيارت، اختصاص اعتبارات پرداخت مطالبات پيمانكاران و اعتبارات مقاوم‌سازي از ديگر ويژگي‌هاي بودجه سال 90 است.
عضو مجمع نمايندگان خراسان رضوي ادامه داد: در نظام اسلامي ما حرف نخست و آخر را همواره مقام معظم رهبري مي‌زند و آنان كه غير اين فكر مي‌كنند قطعا اشتباه مي‌كنند‌ و مجلس نيز اجازه نخواهد داد تا قطب و محور انقلاب اسلامي تضعيف شود.

 


 

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ۱٠:٢۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

رييس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي مهمترين ويژگيهاي بودجه امسال كشور را رشد بخشهاي خصوصي و تعاوني و افزايش اشتغال دانست.

 

 

'جواد آرين منش' روز شنبه در نشست شوراي اداري استان خراسان رضوي افزود: از ديگر خصوصيات مهم اين بودجه مي توان به افزايش بيش از دو برابري اعتبارات عمراني، كمك به رونق بخش مسكن، تسهيل در فرآيند توسعه صادرات غيرنفتي، توجه خاص به مساجد و مصلاها و توسعه فرهنگ قرآني، بخشهاي كشاورزي، سلامت و حمل و نقل عمومي اشاره كرد.
وي گفت: در بودجه امسال ميزان اعتبارات عمراني كشور با افزايش دو برابري نسبت به پارسال به 40 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در بودجه امسال پنج هزار ميليارد تومان نيز به پرداخت مطالبات پيمانكاران طرحهاي عمراني و هزار ميليارد تومان به مقاومسازي مدارس اختصاص يافت.
آرين منش همچنين به نامگذاري 'سال جهاد اقتصادي' از سوي مقام معظم رهبري اشاره كرد و همت و كار مضاعف و تلاش بيش از پيش بخشهاي مختلف را از ضرورتهاي جهاد اقتصادي دانست.
وي گفت: ميزان بودجه امسال كشور 517 هزار ميليارد تومان است كه 173 هزار ميليارد تومان اين ميزان بودجه هاي عمومي، 88 هزار ميليارد تومان جاري و بقيه عمراني است.
او در ادامه افزود: با عنايت به اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها و تاثير آن در تورم بخشهاي مختلف، مسوولان ذيربط بايد با اتخاذ تدابير مناسب آثار تورمي حاصل از اجراي اين قانون را كنترل كنند.
وي با اشاره به راه اندازي صندوق توسعه ملي در سال گذشته نيز گفت: ميزان ذخائر اعتباري اين صندوق از 15 هزار ميليارد دلار، امسال به 30 هزار ميليارد دلار افزايش يافت و براي بخش تعاون هم از اين محل اقدام خوبي انجام خواهد شد.

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي در جلسه شورای اداری استان گفت: رسيدن به اهداف بلند که در افق چشم انداز برنامه بيست ساله کشور طراحي شده و مدنظر مقام معظم رهبري مي باشد، با حرکت فعلي محقق نخواهد شد و نيازبه يک جهش اقتصادي دارد.

 

جواد آرين منش افزود: سال جاري از چند جهت داراي اهميت است و بايد مديران با تلاش بيشتر و دقت در اجراي برنامه به برنامه هاي اعلامي جامه عمل بپوشانند، چرا که امسال اولين سال اجراي برنامه پنجم مي باشد، برنامه اي که مي توان گفت دومين گام بلند در راستاي اجراي سند چشم انداز بيست ساله کشور است.
وي افزود: همچنين پيش بيني مي شود در سال جاري برخي از آثار تورمي اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها آشکار شود و بايد با مديريت و جديت اين تبعات کنترل شود.وي اصلاح نظام اداري و بانکي و قانون کار را ضروري دانست و اظهار داشت: نرخ بيکاري جوانان خراسان رضوي 16 درصد مي باشد و بايد از تمام ظرفيتها براي کاهش نرخ بيکاري جوانان استفاده شود.آرين منش تشکيل صندوق توسعه ملي را تکليف رهبري به مجلس و دولت دانست و گفت: با ذخيره 20 درصد درآمدهاي نفتي هم اکنون 15 هزار ميليارد تومان موجودي اين صندوق مي باشد که در سال جاري اين رقم به 30 هزار ميليارد تومان خواهد رسيد و اگر برنامه ريزي دقيقي براي صرف اين مبالغ صورت گيرد، قطعاً گامهاي مؤثري در راه توسعه کشور برداشته خواهد شد.
وي افزود: اجراي قانون هدفمندسازي يارانه ها و استمرار اجراي تکليف اصل 44 قانون اساسي، حمايت از تعاوني ها، ايجاد اشتغال، رونق بخش مسکن، بهبود فضاي کار و توجه خاص به کشاورزي از محورهاي اصلي برنامه هاي سال 90 خواهد بود.همچنين پرداخت مطالبات پيمانکاران از دولت با اعتبار پنج هزار ميلياردي و دو برابر شدن اعتبارات راه روستايي، اعتبار 88 ميلياردي رديف ويژه زيارت براي شهر مشهد از خبرهاي خوش آرين منش در اين جلسه بود.


 

۱۳٩٠/٢/۱۱ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي گفت: مقام معظم رهبري و فرمايشات ايشان فصل ‌الخطاب اختلافات بين قواست.

 

 

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، اظهار داشت: قواي سه‎گانه به اين مسئله واقف هستند كه رهبري انقلاب فصل ‌الخطاب است و از ايشان نبايد پيش بگيرند يا عقب بمانند.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي، با اشاره به ديدار اخير مردم فارس با رهبر معظم انقلاب و فرمايشات مهم ايشان عنوان كرد: در هفته‌اي كه گذشت تمام رسانه‌هاي بيگانه و ضدانقلاب با چنان شوري سعي در القاي شكاف ميان دولت و رهبري داشتند كه گويي تمام مشكل جهان همين است.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس تصريح كرد: امروز رهبري با حمايت قاطع خود نقشه‌ها و توطئه‌هاي آنان را يك‌بار ديگر نقش بر آب كردند.
آرين‌منش ادامه داد: در قانون اساسي نيز بيان شده كه قواي سه‌گانه در امور داخلي يكديگر دخالت نكنند و ارتباط تنگاتنگي داشته باشند و هرگاه اختلافي داشتند رهبر معظم انقلاب با مصلحت‌انديشي و تدبير خود مسئله را حل كنند و اتفاق هفته گذشته نيز اين‎چنين بود.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي خاط‌رنشان كرد: قواي سه‌گانه و توده مردم رهبر معظم انقلاب را فصل ‌الخطاب اختلافات مي‌دانند و پيش از اين نيز ولايت‌مداري و تبعيت پذيري از ايشان را ثابت كرده‌اند.
اين مسئول تنها راه وحدت و انسجام را تبعيت از رهبري دانست و اضافه كرد: قواي سه‎گانه نيز اين موضوع را رعايت كرده‌اند و اجازه نمي‌دهند رسانه‌هاي بيگانه و استكبار از اقدامات جزئي شكاف ميان قوا درست كنند.
وي حفظ ارزش‌هاي نظام و انقلاب را ضروري دانست و متذكر شد: كساني كه سعي مي‌كنند اختلاف بين قوا و خصوصاً دولت و رهبري را مطرح كنند نظام در مقابل آنها مي‌ايستد و اجازه سوءاستفاده را به آنها نمي‌دهد.
آرين‌منش يادآور شد: در حال حاضر دشمنان با ابزار فرهنگي و جنگ نرم سعي در ايجاد شكاف بين مسئولان نظام را دارند كه هوشياري مسئولان عالي‌مرتبه نظام در اين ميان توطئه‌هاي دشمان را خنثي مي‌كند.

 


 

۱۳٩٠/٢/۱٠ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی گفت: تحقق جهاد اقتصادی منوط به همت مضاعف و عزم ملی است.

 

 

به گزارش روزنامه قدس خراسان رضوی، "جواد آرین منش" در نشست اخیرشورای اداری شهرستان مشهد افزود: عزم جدی دولت برای ایجاد 5/2 میلیون فرصت شغلی در سال‌جاری امری بی‌سابقه است که می‌تواند موجب جهش اقتصادی در کشور شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کشور ما در جریان بحران اقتصادی جهان خیلی خوب دوام آورد و هرچند در این زمینه مشکلاتی ایجاد شد اما با توجه به اهداف تعریف شده در برنامه پنجم توسعه و چشم‌انداز 20 ساله و وجود زمینه‌ها و بسترهای لازم به‌نظر می‌رسد موفق عمل کردیم. او افزود: پایین آوردن میزان بیکاری که هم اینک 13 تا 14 درصد است به هفت درصد در پایان برنامه پنجم توسعه و تک رقمی شدن میزان تورم از جمله مسائلی است که باید عزم ملی و همت مضاعف در همه ارگانها و سازمانها برای این منظور باشد.

آرین منش اظهار داشت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها که بخشی از جهاد اقتصادی محسوب می‌شود به‌طور طبیعی مقداری بر میزان تورم کشور افزود اما با مدیریت همه جانبه نباید اجازه داد تا تورم بیشتر شود زیرا به تبع آن در مردم نارضایتی ایجاد می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه گفت: انتخابات مجلس نهم در پایان سال‌جاری قرار دارد که مهم‌ترین کار، افزایش میزان مشارکت سیاسی مردم همانند سال‌های گذشته است.

وی تصریح کرد: قطعا میزان رضایتمندی در میزان مشارکت مردم و عرصه‌های انتخاباتی تاثیرگذار است و باید توجه داشت که پایین آمدن میزان مشارکت مردم شرایط کشور را در عرصه بین‌المللی تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

نماینده مشهد گفت: اگر رشد اقتصادی کشور را 5/1 درصد در نظر بگیریم، در پایان برنامه پنجم اوسعه به‌طور متوسط این رقم باید به هشت درصد برسد لذا حضور جدی در این عرصه لازم است.

وی با بیان اینکه سال 90 سال خوبی برای کشور در عرصه اقتصاد است افزود: وجود صندوق توسعه ملی که به دستور رهبری ایجاد شد و اندوخته آن از محل 20 درصد از درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز تامین می‌شود، بستر مناسبی برای رشد است.


 

۱۳٩٠/٢/٧ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه وزارت ارشاد به لحاظ قانونی التزامی به اختصاص و پرداخت بودجه به نهاد‌های فرهنگی غیردولتی ندارد،تاکید کرد: با این وجود وزارت ارشاد به عنوان یکی از متولیان اصلی عرصه فرهنگ باید از این نهادهای فرهنگی غیردولتی حمایت کند و اجازه ندهد روند فعالیتی آنها به دلیل کمبود اعتبار تعطیل شود.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت درباره اعلام خانه تئا‌تر مبنی بر طلب ۱۰۰ میلیون تومانی  از وزارت فرهنگ و ارشاد در  سال گذشته ، گفت: تشکل‌ها و سازمان‌های غیردولتی فرهنگی و هنری مثل خانه هنرمندان، خانه سینما، خانه تئا‌تر و یا سایر انجمن‌های نمایش در سطح استان‌ها معمولا از طریق کمک‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اداره می‌شوند و اگرچه به عنوان نهاد دولتی محسوب نمی‌شوند اما بر اساس هماهنگی و قرار داد بین آن‌ها و وزارت ارشاد حقوق مالی خاصی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی این نهاد‌ها را «کمک بگیران» از دولت خواند و افزود: با وجود آنکه وزارت ارشاد به طور موظف و قانونی ملزم به پرداخت بودجه به نهاد‌های غیر دولتی فرهنگی نیست اما این نهاد‌ها با انعقاد قرار داد و انجام سفارشاتی که برای کار از وزارت خانه دریافت می‌کنند صاحب حقوق مالی می‌شوند و در پی همین قرار داد وزارت ارشاد موظف به پرداخت حقوق این افراد و نهاد‌ها در اسرع وقت است.

وی عدم پرداخت مبالغ  قراردادهای منعقد شده بین این نهاد‌ها و وزارت ارشاد را خلاف قانون توصیف و تصریح کرد: وزارت ارشاد به خودی خود موظف به پرداخت بودجه به این نهاد‌ها نیست اما زمانی که با آن‌ها برای سفارشی قرارداد امضا می‌کند باید متعهد به پرداخت آن باشد و هیچ توجیهی برای عدم پرداخت به موقع تعهدات قابل قبول نیست.

آرین منش در توضیح جایگاه نظارتی مجلس تصریح کرد: در صورتی که درخواستی مبنی بر لزوم نظارت مجلس مطرح شود، کمیسیون فرهنگی رسالت نظارتی خود را به طور کامل انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه وزارت ارشاد التزام قانونی به پرداخت و اختصاص بودجه خاص به خانه تئا‌تر ندارد، تاکید کرد: در اساسنامه این نهاد‌ها راه‌های دیگری نیز برای تامین اعتبارات آن‌ها ذکر شده است که معمولا محقق نمی‌شود پس کمک وزارت ارشا د به این نهاد‌ها در حالت کلی نه با جنبه وظیفه‌ای و قانونی بلکه باید بر اساس احساس مسئولیت نسبت به عرصه فرهنگی کشور صورت گیرد.

آرین‌نژاد حمایت‌های مقطعی را چاره مناسبی ندانست و افزود: پیشرفت عرصه‌های هنری و فرهنگی نیازمند اهتمام و توجه همیشگی است و پرداخت مقطعی کسری از بدهی‌ها و فراموشی مجدد مسئولیت حمایت مالی و معنوی، حوزه تئا‌تر و سینما را به نابودی می‌کشاند

مدیرعامل خانه تئا‌تر مدعی است خانه تئا‌تر از بودجه سال گذشته ۱۰۰ میلیون تومان بستانکار است و این مبلغ هنوز به ما پرداخت نشده است. این در حالی است که خانه تئا‌تر بابت فعالیت‌هایی که انجام داده مبلغ ۴۵ میلیون تومان بدهکار است. در پی آشفتگی مالی حوزه تئاتراخیرا تعدادی از مدیران این عرصه استعفا داده‌اند. با وجود حمایت مقطعی انجام شده در روز‌های اخیر در جهت پرداخت کسری از این بدهی‌ها واقدامات حمایتی دیگر، امنیت مالی حوزه تئاتردر هاله‌ای از ابهام است.

 


 

۱۳٩٠/٢/٧ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس رمز موفقیت و تعالی انقلاب اسلامی ایران را در طول سه دهه اخیر، حفظ وحدت و انسجام ملی و اسلامی دانست و تأکید کرد: مهم‌ترین رسالت و مأموریت رسانه‌ها ایجاد وحدت و یکپارچگی در جامعه است و رهبر معظم انقلاب از رسانه‌های خدمت‌گزار و متعهد انتظار دارند تا از ورود به مسائل بحث‎برانگیز و اختلاف‌افکن پرهیز کنند

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مطبوعات نباید تنش و اختلاف را در جامعه القا کنند، اظهار داشت: رسالت مطبوعات و رسانه‌ها، تلاش جهت ایجاد یکپارچگی و همدلی میان قوای سه‌گانه، مردم و مسئولان است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تأکید مقام معظم رهبری بر پرهیز رسانه‌ها از بزرگ‌نمایی اختلافات را مهم توصیف کرد و گفت: رسانه‌ها به هیچ عنوان نباید به دنبال برجسته کردن شکاف‌ها و اختلاف سلیقه‌های موجود در جامعه باشند؛ چرا که عمده و بزرگ نشان دادن اختلاف نظرها، در میان صفوف به هم پیوسته مردم و مسئولان، شکاف ایجاد می‌کند و همدلی موجود در جامعه را مخدوش می‌سازد.

آرین منش ادامه داد: رهبر معظم انقلاب از رسانه‌های خدمت‌گزار و متعهد موجود انتظار دارند تا از ورود به مسائل بحث‎انگیز و اختلاف‌افکن پرهیز کنند و اجازه ندهند به دلیل اختلاف سلیقه‌های کوچک و جزئی، وحدت و یکپارچگی مردم و مسئولان متزلزل شود.

   

رسانه‌ها در تحکیم همدلی و انسجام جامعه نقش‌آفرین هستند

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس رمز موفقیت ایران اسلامی را حفظ و حراست از وحدت و یکپارچگی مردم و مسئولان دانست و گفت: ملت ایران همواره با تبعیت پذیری از ولایت فقیه و با حفظ همدلی و هماهنگی توانسته‌اند از فراز و نشیب‌های پیش روی انقلاب اسلامی با موفقیت عبور کنند و در همه دوران‌های حساس و سرنوشت‌ساز کشور، ثابت کرده‌اند که هیچ چیز نمی‌تواند وحدت و یکدلی آنها را از میان ببرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه وحدت کلمه همواره مورد تأکید امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری بوده است، تأکید کرد: نقش رسانه‌ها در رسیدن به وحدت کلمه و بالاترین حد انسجام و اتحاد، بسیار اثرگذار و اساسی است.

وی افزود: همه رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی، امروز نیز باید همانند گذشته، در راستای حفظ و تقویت پایه‌های وحدت و اتحاد ملی و اسلامی گام بردارند و از سخنان و مطالب تفرقه‌انگیز و متزلزل دوری کنند، چراکه حیات با عزت ایران اسلامی در گرو حفظ و حراست از وحدت مردم و مسئولان است.

   

میزان توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری، معیار ارزیابی عملکرد رسانه‌ها است

آرین منش توجه رسانه‌ها به انتظارات و توقعات رهبر معظم انقلاب را ضروری دانست و تصریح کرد: میزان توجه هر رسانه به رهنمودها و انتظارات مقام معظم رهبری، معیار ارزشیابی و بررسی عملکرد آن رسانه در راستای وحدت‌بخشی و انسجام‌دهی به جامعه است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به وجود خط مشی‌ها و عملکردهای مختلف در میان رسانه‌های کشور، اظهار داشت: نمی‌توان عملکرد رسانه‌های کشور را به سادگی بررسی و ارزیابی کرد، مگر آنکه ملاک و معیار مشخص و درست و متقنی برای آن قرار دهیم.

وی ادامه داد: معیار مناسبی برای آنکه بدانیم عملکرد یک رسانه و تأثیر آن بر جامعه مثبت بوده است یا مخرب، منویات، انتظارات و رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

آرین منش محور وحدت مردم و مسئولان کشور را ولایت فقیه دانست و گفت: مردم و مسئولان کشور همواره با تبعیت از ولایت فقیه و گرد آمدن حول این محور اساسی وحدت و همدلی خود را حفظ کرده‌اند و امروز نیز رسانه‌ها به عنوان ابزار وحدت‌بخش در جامعه، باید تابع ولی فقیه باشند.

   

مقام معظم رهبری از رسانه‌ها توقع بیشتری دارند

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به توصیه مقام معظم رهبری جهت حفظ وحدت و دوری از اختلاف ازسوی رسانه‌ها، تأکید کرد: این فرمایشات مقام معظم رهبری نشان می‌دهد که ایشان از عملکرد و خط مشی برخی از رسانه‌ها راضی نیستند و به همین دلیل تشخیص دادند که حوزه رسانه‌ها نیاز با تأکید و توصیه دوباره به وحدت و انسجام دارند.

آرین منش ادامه داد: گاهی برخی از رسانه‌ها به گونه‌ای تیتر می‌زنند و برنامه می‌سازند که نه تنها وحدت‌بخش نیست بلکه به جای انسجام بخشی به جامعه اختلافات جزئی را بزرگ می‌کند و همین امر موجبات نارضایتی مقام معظم رهبری را از رسانه‌ها ایجاد کرده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با توجه به تأکیدات و توصیه‌های مقام معظم رهبری، رسانه‌ها در تصحیح و بهبود عملکرد خود تلاش کنند، از حواشی و مسائل تفرقه‌افکن و اختلاف‌‌انگیز بپرهیزند و دوباره در جهت حفظ و حراست از وحدت مردم و مسئولان گام بردارند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته - یکشنبه 4 اردیبهشت ماه -  در دیدار با وزیر کشور و جمعی از فرماندهان و مسؤولان نیروی انتظامی، با اشاره به مسؤولیت سنگین رسانه ها، مطبوعات، گروه ها و افراد تأثیرگذار برای حفظ آرامش روانی مردم، تأکید کردند: شرایط کنونی کشور بسیار آرام و مناسب و روحیه مردم هم مستحکم است بنابراین مسؤولان، نخبگان سیاسی و فرهنگی و فعالان مطبوعات و رسانه های مجازی نباید به گونه ای سخن بگویند و یا مطلبی منتشر کنند که القای نبود آرامش و دو دستگی در کشور شود، زیرا این موضوع، خلاف واقع است.

۱۳٩٠/٢/٥ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: موج بیداری دانش آموزان مرگ دیکتاتوریهای منطقه را سرعت می‌بخشد، دانش آموزان امروز که رهبران و مدیران آینده خواهند بود خیلی زودتر از آنچه که توقع داشتیم توانستند به رشد سیاسی برسند و همبستگی آنها باعث ایجاد یک جبهه قدرتمند انقلابی مرکب از دانش آموزان در اقصی نقاط جهان خواهد شد.

به گزارش اتحادیه انجمنهای اسلامی دانش آموزان خراسان رضوی 'جواد آرین منش' همزمان با 'نخستین مجلس از سلسله مجالس پاسداشت شهدای بیداری اسلامی' افزود: اینگونه حرکتهایی که رخ داده در صورتی که هماهنگ باشد خودش می‌تواند موجی از آگاهی بخشی را به دانش آموزان منطقه نشان دهد و باعث ارتقا سطح آگاهیهای نوجوانان و جوانان در رابطه با ماهیت حکومتهای ضدمردمی شود.
وی گفت: افق جهانی بودن این حرکتها نسبت به ماهیت حکومتهای دموکراسی منطقه باعث بروز رشد سیاسی دانش آموزان می‌شود، اقدامی که از سوی اتحادیه انجمنهای دانش آموزی خراسان رضوی آغاز شده نشان دهنده بیداری این نسل جوان است.
آرین منش اظهار داشت: از آنجا که جهان از طریق رسانه‌های گروهی به یک دهکده کوچک تبدیل شده و پیامها از این طریق به سرعت از یک نقطه به نقطه دیگر جهان انتقال پیدا می‌کند، همبستگی دانش آموزان را به عنوان نماد قدرت به جهانیان نمایش می‌دهد.
این نماینده مجلس اینگونه حرکتهای مردمی را که از بدنه مردم و دانش آموزان در حال شکل‌گیری است ستود و افزود: دولتها، احزاب آزادیخواه، دولتمردان و رسانه های گروهی هم باید از اینگونه حرکتها حمایت کنند.

۱۳٩٠/٢/٥ساعت ۱٠:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه تاریخ‌نگاری را ضروری دانست و تأکید کرد: نگارش تاریخ انقلاب اسلامی و انتقال ارزش‌های انقلاب به نسل جوان، راه انقلاب اسلامی ایران را تداوم و استمرار می‌بخشد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با مسئولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی، اظهار داشت: تأکید مقام معظم رهبری بر توجه به اصول دقت و صحت در نگارش تاریخ انقلاب اسلامی و ارائه این تاریخ به نسل جوان، در راستای انتقال ارزش‌های انقلاب به نسل جوان و تداوم این انقلاب در آینده است.

نماینده مردم مشهد و کلات آشنایی نسل جوان با تاریخ انقلاب را برای ادامه راه انقلاب اسلامی ضروری دانست و گفت: انقلاب اسلامی ایران باید تا زمان انقلاب جهانی اسلام و ظهور امام عصر (عج) ادامه و استمرار داشته باشد و این مهم تنها با آشنا کردن جوانان با انقلاب و تاریخ آن محقق خواهد شد.

آرین منش اظهار داشت: امروز جوانان ایران اسلامی باید ادامه دهنده راه انقلابی باشند که امام خمین (ره)، مقام معظم رهبری و مجاهدین و رزمندگان انقلاب و دفاع مقدس در راه آن خون داده‌اند و جان خود را نثار کرده‌اند؛ بنابراین نسل جوان باید با آرمان‌ها و آرزوهای انقلاب اسلامی و تاریخ رشادت‌ها و مجاهدت‌های انقلابیون این مرز و بوم آشنا شوند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر نگارش تاریخ انقلاب اسلام برای نسل جوان انقلاب، تصریح کرد: اگر بتوانیم جوانان را با واقعیت‌ها و رویدادهای سرنوشت‌ساز دوران انقلاب آشنا کنیم، این نسل در ادامه راه انقلاب و حراست از ارزش‌های اسلامی و والای این انقلاب موفق خواهد بود.

وی نقش رسانه‌ها را در گسترش و توسعه آشنایی نسل جوان با تاریخ انقلاب، مؤثر دانست و تأکید کرد: تلویزیون، سینما و سایر رسانه‌ها برای تولید برنامه‌های مستند و تاریخی خود نیازمند مستنداتی از تاریخ و وقایع گذشته هستند.

آرین منش ادامه داد: رسانه‌های جمعی می‌توانند با تغذیه کردن از اسناد و تاریخ انقلاب اسلامی، فیلم‌نامه‌ها و بنیادهای برنامه‌های خود را جهت‌دهی کنند و از این برنامه‌ها جهت ارائه تاریخ انقلاب اسلامی و اسناد مستند آن دوره به مردم بهره ببرند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اسناد انقلاب اسلامی را دستمایه ارزشمندی برای تولیدات سینمایی و تلویزیونی توصیف کرد و گفت: اسناد و تاریخ انقلاب اسلامی حاوی هزاران سوژه ارزشمند درباره ایثارگری‌ها و مجاهدت‌‎های انقلابیون ایران اسلامی است که این سوژه‌ها می‌تواند در اختیار پدیدآورندگان آثار هنری فاخر قرار بگیرد و دستمایه خلق آثاری ارزشمند باشد.

آرین منش در پایان انقلاب اسلامی ایران را الگوی کشورهای منطقه در برپایی انقلاب اسلامی توصیف کرد و گفت: کشورهای مسلمان منطقه در بیداری و خیزش اسلامی از انقلاب اسلامی ایران الگو گرفته‌اند؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران باید با اهتمام بیشتر در نگارش تاریخ دقیق و صحیح انقلاب و مستندسازی وقایع آن دوره، الگوی جامع و همه جانبه‌ای از انقلاب اسلامی به کشورهای منطقه ارائه دهد.

۱۳٩٠/٢/٤ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت به تشریح برنامه‌های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در دو بعد قانون‌گذرای و نظارت، در سال آخر عمر مجلس هشتم پرداخت.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به برنامه‌های کمیسیون فرهنگی در سال پایانی عمر مجلس هشتم، آنها را به دو بخش تقسیم کرد و گفت: بخش اول؛ سلسله برنامه‌ها و اقداماتی است که در حوزه نظارت کمیسیون طرح می‌شود و معمولا کمیسیون فرهنگی از طریق انجام بازدید از سازمان‌ها و موسسات، طرح سوال، تحقیق و تفحص و بررسی‌هایی که در خصوص عملکرد بودجه دستگاه‌ها صورت می‌گیرد، دیدارها و گزارشات کتبی که از طریق سازمان‌ها دریافت می‌کند و همچنین با کمک مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات، عملکرد سازمان‌های فرهنگی، هنری و ورزشی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه یک دبیر نظارتی برای کمیسیون انتخاب شده، افزود: به دنبال ایجاد معاونت نظارت در مجلس که آقای باهنر مسئولیت آن را برعهده دارند، در کمیسیون‌ها هم دبیر نظارتی انتخاب شد که کار آن ارتباط با دستگاه‌ها و گرفتن اطلاعات و بررسی عملکرد و ارائه گزارش به کمیسیون است و این کار در راستای تقویت عملکرد نظارتی مجلس در مقایسه با گذشته صورت گرفته استو می توان گفت کمیسیون فرهنگی مجلس در تعاملات مثبتی که با بخش نظارت مجلس داشته عملکرد بسیار خوب و موفقی داشته است.

وی بخش دوم فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی را در حوزه قانون گذاری دانست و توضیح داد: چند طرح مهم و اساسی در دستور کار کمیسیون است که طرح جامع نظام باشگاه داری، طرح جامع نظام رسانه‌ها، طرح نظارت و مدیریت بر صدا و سیما و طرح پیوست فرهنگی طرح‌های مهم در کمیسیون فرهنگی در حال تهیه و تدوین است.

آرین‌منش اضافه کرد: کمیسیون فرهنگی در حال تهیه گزارشی از وضعیت عتبات عالیات و مشکلات زائرین دراین حوزه است که با بازدیدهایی که صورت گرفته، آن را تکمیل می‌کند تا آن را به صحن علنی مجلس ارائه دهد.

 نقش اصحاب رسانه غیردولتی در طرح نظام رسانه‌ها پررنگ است

نایب رییس کمیسیون فرهنگی درخصوص طرح جامع نظام رسانه‌ها گفت: در حوزه رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های نوین، خلاء‌های قانونی وجود دارد و تنها قانون موجود، قانون مطبوعات است که مرتباً مورد بازنگری قرار گرفته و به آن تبصره زده شده در حالی که ماهیت روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب و دیجیتال متفاوت است و بنابراین به قانون خاص احتیاج دارد و بنابراین ما فکر می‌کنیم قانون جامع رسانه‌ها چارچوب کار را برای رفع خلاء‌ها طراحی می‌کند.

آرین‌منش اضافه کرد: یکی از بخش‌هایی که در این قانون برای پیشگیری از سلیقه‌ای عمل کردن دیده شده، پررنگ شدن نقش مدیران مسئول و اصحاب رسانه در بخش غیردولتی است که دولت برای اعمال نظارت بر رسانه‌ها از وجود خود اصحاب رسانه استفاده خواهد کرد و این کار مشابه نظارتی است که در سایر صنوف نیز دیده می‌شود.

 برخی سایت‌ها بی‌دلیل فیلتر شده‌اند

آرین‌منش درخصوص بحث اینترنت پاک که از جانب برخی مسوولان مطرح شده، توضیح داد: باتوجه به پشرفت‌هایی که در این زمینه صورت گرفته اگر بتوانیم اینترانت ملی داشته باشیم تا دسترسی به اینترنت بین‌المللی را با حذف مواردغیراخلاقی میسر کند، قطعا مفید خواهد بود.

وی با بیان اینکه زیرساخت‌های این طرح در کشور فراهم شده، افزود: اگر چنین اتفاقی در کشور رخ بدهد، ما هم می‌توانیم از امکانات و فرصت‌هایی که در شبکه جهانی وجود دارد، استفاده کنیم و هم پالایشی دراین فناوری نوین برای دسترسی عموم مردم فراهم خواهد شد.

نماینده مردم مشهد در مجلس در پاسخ به این سوال که سنگ محک تشخیص سایت‌های پاک و ناپاک چیست، گفت: تشخیص سایت‌های غیراخلاقی کار سختی نیست؛ البته شاید نشود فیلترینگ را به گونه‌ای انجام داد که همه سایت‌هایی که مسدود می‌شوند، به درستی فیلتر شده باشند. امروزه فیلترینگ سایت‌ها تنها با دادن برخی واژه‌ها و کدها انجام می‌شود و پالایش دقیق صورت نگرفته و برخی سایت‌ها بی‌دلیل فیلتر شده‌اند؛ در حالی‌که با یک کار و بررسی علمی ‌قابل انجام است و شورایی در این خصوص تشکیل شده است و حتی این مشکل در قانون جامع رسانه‌ها دیده شده است.

 از جنبه‌های مثبت اینترنت و ماهواره‌ محروم نشویم

آرین‌منش درخصوص فعالیت سایت‌های اینترنتی و شبکه‌های ماهواره‌ای گفت: اینها مانند تیغ دولبه‌ای هستند که از یک سو می‌توانند فواید زیادی برای جامعه داشته باشند زیرا به هر حال ما هیچ‌گاه نمی‌توانیم خود را از دسترسی به شبکه‌های جهانی در حوزه ماهواره و اینترنت محروم کنیم زیرا دنیا از طریق این شبکه‌ها به یک دهکده تبدیل شده، ارتباطات گسترش پیدا کرده، دانشگاه‌ها و مراکز اداری علمی پژوهشی از این طریق قابل دسترسی است. اما از سوی دیگر، ابزاری برای استعمارگران و مهاجمین به فرهنگ است تا از این طریق به کشورها دست پیدا کنند واهداف خود را محقق کنند.

وی تاکید کرد: باید بادقت سعی کنیم تمهیداتی بیاندیشیم تا از جنبه‌های مثبت این فناوری‌ها محروم نشویم و همچنین این ابزارها وسیله‌ای برای تخریب اخلاقیات در جامعه ما نشود.

 تنوع صدا و سیما آنقدر نبوده که ما را از ماهواره‌ بی‌نیاز ‌کند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی در پاسخ به این سوال که چقدر ضعف رسانه صدا و سیما و کمبود شبکه‌های آن باعث شده مردم به شبکه‌های ماهواره‌ای گرایش پیدا کنند، اظهار کرد: صدا و سیما آنقدر توسعه و تنوع پیدا نکرده که ما را کاملاً از دسترسی به منابع و ماهواره‌ها بی‌نیاز ‌کند و ما نیازمند آن هستیم که بر تنوع شبکه‌ها اعم از علمی پژوهشی سرگرمی و ورزشی بیافزاییم. البته اگر روند رشد رسانه ملی را از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا الان مورد توجه قرار دهیم، از دو شبکه تلویزیونی در قبل از انقلاب به جایی رسیده‌ایم که قریب 40 شبکه تلویزیونی به علاوه تعداد بسیاری شبکه‌های رادیویی در کشور فعال هستند اما هنوز کافی نیست.

وی اضافه کرد: تبدیل سیستم‌های آنالوگ به دیجیتال در صدا و سیما مانعی بود که در این راه وجود داشته و البته هنوز هم به طور کامل برطرف نشده و نیازمند توجه و تخصیص اعتبارات ویژه است تا با رفع این نقیصه‌ها که در راستای توسعه زیرساخت‌هاست، شاهد افزایش شبکه‌ها در کشور باشیم زیرا صدا و سیما نیز اعلام آمادگی کرده با دیجیتالی شدن، تعداد شبکه‌های جدید افزایش پیدا کند و نیاز جامعه و نسل جوان را مرتفع شود.

 عملکرد خبرگزاری خانه ملت چشمگیر و مطلوب بوده است

آرین‌منش در پایان صحبت‌های خود درخصوص فعالیت‌های خبرگزاری خانه ملت گفت: آنچه ما در این بازدید دیدیم و در ماه‌های اخیر شاهد آن بودیم، می‌توان گفت خبرگزاری خانه ملت از روند رو به رشد و بسیار خوبی به لحاظ کمی و کیفی برخوردار شده و جایگاه ویژه‌ای را در میان خبرگزاری‌های رسمی کشور پیدا کرده و البته شایسته نیز همین است که خبرگزاری متعلق به قوه مقننه، انعکاس دهنده اخبار، رویدادها، تصمیمات و مصوبات مجلس شورای اسلامی باشد تا مرجع سایر رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها به ویژه در ارتباط با اخبار مربوط به قوه مقننه باشد.

وی افزود: منشاء اخبار مجلس باید خانه ملت باشد و این خبرگزاری بیش از سایر خبرگزاری‌ها در خصوص صحت اخبار در این زمینه مسئولیت دارد و باید پاسخگوی نمایندگان مجلس هم باشد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی خاطر نشان ساخت: من معتقدم به منظور دستیابی خبرگزاری خانه ملت به منشاء اخبار و انعکاس صحیح و دقیق رویدادهای مجلس و کمیسیون‌های تخصصی، لازم است خبرنگاری از این رسانه در کمیسیون‌های تخصصی حضور داشته باشند تا ضمن دسترسی آسان تری نسبت به مصوبات، اطلاعات و نمایندگان، بتوانند پیام نمایندگان را به ملت برسانند.

۱۳٩٠/٢/٤ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از رسیدگی به وضعیت و عملکرد خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون فرهنگی خبر داد و گفت: ایرنا باید نماد ولایت‌مداری و تبعیت از مقام معظم رهبری باشد و مستندترین و صحیح‌ترین اخبار و اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران را خبرگزاری رسمی نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و تأکید کرد: خبرگزاری ایرنا متعلق به جریان، گروه، قوه و یا فرد خاصی نیست، بلکه متعلق به نظام است و باید اخبار نظام جمهوری اسلامی ایران را با صحت و شفافیت منعکس کند.

نماینده مردم مشهد و کلات با بیان اینکه ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: خبرگزاری ایرنا موظف است مستندترین، شفاف‌ترین و دقیق‌ترین اخبار و رویدادها را به اطلاع مردم برساند و از سانسور خبری و دستکاری اخبار بپرهیزد.

آرین منش ایرنا را موظف به بازتاب خبری اطلاعات و اخبار قوای سه گانه و منویات مقام معظم رهبری توصیف کرد و ادامه داد: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران باید اخبار صحیح و درست را بدون کم و زیاد کردن  انعکاس دهد و به هیچ عنوان حق ندارد بنا بر سلیقه شخصی مدیر این خبرگزاری،  مبادرت به دستکاری و تحریف اخبار مربوط به مقام معظم رهبری نماید.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با انتقاد از عملکرد و اقدامات اخیر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی پس از اتمام بررسی لایحه بودجه 90 در مجلس، بررسی وضعیت و عملکرد ایرنا را بنا بر وظیفه، در دستور کار خود قرار خواهد داد.

وی نظارت بر سازمان‌های فرهنگی کشور را وظیفه کمیسیون فرهنگی مجلس دانست و اظهار داشت: نظارت بر عملکرد کمی و کیفی و نحوه هزینه‌کرد بودجه و اعتبارات همه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی که از بودجه‌های دولتی تغذیه می‌کنند، برعهده کمیسیون فرهنگی مجلس است.

آرین منش با تأکید بر ضرورت نظارت بر سازمان‌های فرهنگی که اعتبارات دولتی به آنها تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: کمیسیون فرهنگی موظف است بر فعالیت نهادهای فرهنگی دولتی اعم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صدا و سیما، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و ده‌ها مؤسسه فعال در حوزه فرهنگ، زنان، جوانان و خانواده نظارت مستمر و دقیق داشته باشد.

۱۳٩٠/٢/۳ساعت ٢:٤۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، معاونت سینمایی وزارت ارشاد را مسئول اصلی رسیدگی و شناسایی تمامی معضلات حوزه سینما معرفی و تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد براساس مسئولیتی که در این زمینه دارد در صدد ایجاد یک سازمان سینمایی در کشور برای رسیدگی به مسائل حوزه سینما در بحث‌های حمایتی، نظارتی و هدایتی است.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت اطمینان از وضعیت اکران و سلامت آن را باعث دلگرمی اهالی فعال این حوزه دانست و گفت: وضعیت انحصارطلبی و بازی‌های پنهان پشت پرده اکران فیلم‌های سینمایی دل بسیاری از هنرمندان را به درد آورده است

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، سینما را عرصه تولیداتی برای ارتقا فرهنگ جامعه معرفی و تاکید کرد: محل عرضه محصولات و تولیدات فرهنگی نباید دستخوش بازی‌های تجاری و دست‌های پنهان شود.

آرین منش از برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد برای راه‌اندازی سازمان خاصی برای رسیدگی به مسائل حوزه سینما و فیلم خبر داد و گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد براساس مسئولیتی که در این زمینه دارد درصدد ایجاد یک سازمان سینمایی در کشور برای رسیدگی به مسائل حوزه سینما در بحث‌های حمایتی، نظارتی وهدایتی است.

وی مهم‌ترین رسالت این سازمان را برطرف سازی مسائل و مشکلات حوزه اکران فیلم و حمایت از فعالان این حوزه دانست و افزود: امیدواریم انحصارطلبی‌هایی که در بحث سینما و اکران وجود دارد از این طریق مرتفع شود و عرصه اکران با اطمینان کامل فعالان آن در زمینه اجرای عدالت به فعالیت خود ادامه دهد.

جابه جایی نوبت اکران فیلم‌های سینمایی و عدم رعایت نوبت در زمان اجرا  بسیاری از فعالان این حوزه را آزرده و دلسرد کرده و هر ساله ضررهای مالی بسیاری را برای آنها در پی دارد. هنرمندان خواهان رسیدگی ارشاد و حوزه‌های سینمایی آن به این معضل سینمایی هستند.

۱۳٩٠/٢/۳ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

آرين منش، نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي نيز اختصاص دو رديف مستقل بودجه اي به زيارت و فرهنگ رضوي خراسان رضوي را به فال نيک گرفت و گفت: در گذشته 2 رديف ناپايدار و متفرق در بودجه وجود داشت که خوشبختانه در سال جاري اين رديفها مستقل و پايدار شده اند.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي اختصاص اين اعتبارات براي توسعه و ترويج فرهنگ زيارت و گسترش زيرساختها را ضروري خواند و افزود: طبق ماده 12 قانون برنامه پنجم توسعه ارايه تسهيلات به شهرداريها و بخشهاي غيردولتي و کمک هاي مستقيم به توسعه زيرساختها و امکانات زيارت براي دولت تکليف شده است.
وي درخصوص تفکيک بودجه زيارت به بخشهاي عمراني و جاري اظهار بي اطلاعي کرد و گفت: هنوزازخروجي کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي بيخبرم اما قرار بوده 80 درصد اين اعتبار صرف امورعمراني و 20 درصد به فعاليتهاي اجرايي اختصاص يابد.

۱۳٩٠/٢/۳ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، اصلاح قانون نفت و گاز و تدوین اساسنامه شرکت‌های ملی نفت و گاز را گامی برای پر کردن خلاء 33 ساله قانون درباره رابطه مالی دولت و نفت ارزیابی کرد و گفت: شفاف شدن هرچه سریعتر رابطه نفت و دولت در کشور که اساس اقتصاد آن نفت است، یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت از شفاف شدن رابطه مالی دولت و درآمدهای نفتی بواسطه تصویب اساسنامه شرکت‌های ملی نفت و گاز، استقبال کرد و گفت: ارائه اساسنامه برای شرکت‌ ملی نفت و شرکت ملی گاز، باید سال‌ها پیش از سوی دولت صورت می‌گرفت، اما متاسفانه تمامی دولت‌هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در رأس کار بودند، از ارائه این اساسنامه‌ها که موجب شفاف شدن رابطه مالی دولت و نفت می‌شد خودداری کردند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه داشتن اساسنامه برای فعالیت شرکت‌های ملی نفت و گاز یک ضرورت است نه یک انتخاب؛ تصریح کرد: وجود قوانین صریح و روشن درباره نفت و نهادهایی که مربوط به آن هستند موجب می‌شود که تخلف در این دستگاه پر پول به حداقل برسد و بسیاری از اتهام‌ها و حرف و حدیث‌های ناروا نیز از روز نفت و فعالان عرصه نفت برداشته شود.

 تشکیل هیئت نظارت بر قراردادهای نفتی، راهکاری برای حفظ منافع ملی

آرین منش با اشاره به تصویب تشکیل هیئت نظارت بر قراردادهای نفتی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون نفت و گاز، گفت: تشکیل این هیئت که نمایندگانی از سه قوه در آن حضور دارند موجب حداقلی شدن اشتباهات در بستن قراردادهای نفتی می‌شود و امکان بروز تخلف را نیز به کمترین حد ممکن کاهش می‌دهد.

وی تصریح کرد: ممکن است اصلاح قانون نفت و گاز نتواند همه مشکلات را حل کند، اما از بسیاری از ایرادهایی که ممکن است در آینده این بخش اتفاق بیفتد جلوگیری می‌کند و همین امر باعث می‌شود که جلوی نادیده گرفته شدن منافع ملی و بیت‌المال در بسیاری از موارد گرفته شود.

 اصلاح قانون نفت و گاز اولین قدم برای تدوین اساسنامه شرکت‌های ملی نفت و گاز

نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه شنبه (30 فروردین) با تصویب کامل طرح پیشنهادی کمیسیون انرژی درباره اصلاح قانون نفت و گاز، مسیر کمیسیون انرژی برای ارائه دیگر طرح‌های مربوط به اصلاح رابطه نفت و دولت را هموار کردند.

نمایندگان روز سه شنبه پس از تصویب کلیات طرح یک فوریتی اصلاح قانون نفت و گاز که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان گام اول تغییر قوانین مربوطه به درآمدهای نفتی کشور است، وارد بررسی جزء به جزء این طرح شدند و در یکی از مواد این طرح دولت را موظف به تشکیل هیئتی متشکل از نمایندگان سه قوه برای نظارت بر قراردادهای نفتی کردند. بسیاری از کارشناسان، تصویب این طرح را مقدمه اصلاح رابطه مالی دولت و درآمدهای نفتی کشور می‌دانند.

تدوین اساسنامه شرکت‌های ملی نفت و گاز، از ابتدای مجلس هشتم بر عهده کمیته‌ای ویژه در کمیسیون انرژی گذاشته شد. این کمیته پیش از این درباره ضروری بودن اصلاح قانون نفت و گاز به عنوان اولین گام تدوین اساسنامه این شرکت‌ها تأکید کرده بود.

۱۳٩٠/٢/۳ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

کمیسیون فرهنگی مجلس به زودی عملکرد خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه ایران را مورد بررسی قرار می دهد.جواد آرین منش، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و نماینده مشهد در مجلس به خراسان گفت: سازمان خبرگزاری  جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) از جمله موسسه هایی است که به لحاظ عملکرد، هزینه کرد اعتبارها و بودجه ها تحت نظارت کمیسیون فرهنگی است. وی افزود: انتظار مجلس از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران این است که به عنوان رسانه متعلق به نظام نمونه ای از ولایت مداری و تبعیت پذیری از رهبری را به جامعه ارائه کند و فرهنگ اطاعت  پذیری را به طور عملی نشان دهد. آرین منش تصریح کرد: از این رو توقع می رود صادقانه نسبت به پوشش اخبار و اطلاعات عمل کند تا مردم اخبار دقیق و صحیح را از این رسانه دریافت کنند.به همین دلیل کمیسیون فرهنگی عملکرد خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران و روزنامه ایران را بررسی خواهد کرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا از مسئولان این رسانه ها برای حضور در کمیسیون دعوت شده است، اظهار داشت: در حال حاضر خیر، اما اگر ضرورتی احساس شود این کار صورت می گیرد.

۱۳٩٠/٢/۱ساعت ۸:٤۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی

جواد آرين منش، نايب رئيس اول کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خراسان در پاسخ به اين سوال که با توجه به تبعات انتشار و توزيع سي دي «ظهور نزديک است» آيا اين کميسيون به صورت خاص اين موضوع را پي گيري کرده است، گفت: کميسيون فرهنگي مجلس تاکنون جلسه اي درباره اين موضوع نداشته و اطلاعات ما در اين زمينه در حد اطلاعاتي است که در رسانه ها منعکس شده است. آرين منش افزود: با اين حال، در جلسه روز سه شنبه گذشته شوراي فرهنگ عمومي کشور که به رياست سيدمحمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد ابعاد مختلف اين موضوع بررسي شد. نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس تاکيد کرد: به نظر مي آيد با توجه به گسترش تاسف انگيز رواج خرافات در سال هاي اخير، در کنار اقدامات قضايي که بايد صورت گيرد، تمرکز بايد روي ابعاد فرهنگي اين موضوعات باشد و پي گير برنامه  آگاهي بخشي به مردم مي تواند حتي بيش از برخوردهاي قضايي، در پيش گيري از اين مسائل موثر باشد. نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اين که توزيع گسترده سي دي «ظهور نزديک است» نشان دهنده اقدام سازمان يافته در توليد و توزيع آن است، افزود: در چنين شرايطي، نهادهاي مرتبط با موضوع مهدويت و به ويژه علما و پژوهش گران بايد با شدت بخشيدن به فعاليت هاي خود، حقايق مهدويت را بيش از پيش براي عموم مردم باز گويند.

۱۳٩٠/٢/۱ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: