به نقل از شهرآرا رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت پدر جواد آرین منش نماینده مردم مشهد را تسلیت گفت.

 

 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی درگذشت پدر جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات را تسلیت گفت. وی اظهار داشت: مطلع شدیم پدر همکار عزیزمان آقای آرین منش به رحمت ایزدی پیوست، به ایشان و بیت محترمشان از جانب خود و همه نمایندگان مجلس و نمایندگان مجمع استان خراسان رضوی تسلیت عرض می کنم و برای آن مرحوم علوّ درجات از درگاه الهی را طلب می نمایم.

 


 

۱۳٩٠/۳/٢٥ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت پدر گرامی آقای آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات را به ایشان تسلیت عرض نمودند که متن پیام بدین شرح می باشد:

« کل من علیها فان »

جناب آقای آرین منش نماینده محترم مردم شریف مشهد مقدس و کلات در مجلس شورای اسلامی،

خبر درگذشت والد محترم موجب تأثر همه همکاران شما در مجلس شورای اسلامی گردید.

همنشینی با انبیاءعظام و اولیاء کرام و علوّ درجات آن مرحوم در محضر ربوبی را از درگاه حضرت منان مسئلت داریم.

مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی

 


 

۱۳٩٠/۳/٢٥ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

« بازگشت همه به سوی اوست »

با نهایت تأسف درگذشت بزرگ خاندان شادروان

حاج حسن آرین منش

 

پدر نماینده محترم مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی

و رئیس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی

را به اطلاع کلیه دوستان و آشنایان می رساند

مجلس ترحیم مرحوم چهارشنبه و پنجشنبه

صبح 5/9 الی 5/11 و بعداز ظهر 5 الی 7

منعقد می باشد

آدرس برگزاری مراسم چهارشنبه(25/3/90) حسینیه نصرت واقع در خیابان ابن سینا (چهارراه دکترا)

آدرس برگزاری مراسم پنجشنبه (26/3/90) مسجد امام خمینی(ره) واقع در میدان امام خمینی(ره)

۱۳٩٠/۳/٢٥ساعت ۱٠:٥٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت : ادغام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و وزارت ارشاد موضوع فراسازماني گردشگري را به حاشيه مي برد.

 

 

جواد آرين منش روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : طرح اين ادغام پيش از اين در كميسيون فرهنگي مجلس مطرح و با آن مخالفت شده بود.
وي در خصوص دليل مخالفت نمايندگان با اين طرح، گفت : بحث گردشگري موضوعي فرا سازماني است و اگر درصدد توسعه صنعت گردشگري، جذب گردشگر و ارتقا سطح درآمدهاي ارزي و تحقق اهداف اقتصادي در اين عرصه هستيم توسعه زيرساختهاي گردشگري ضروري است كه با ادغام اين سازمان محقق نمي شود.
وي تصريح كرد : ادغام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موجب كاهش سطح مديريت در اين سازمان و در نهايت منجر به تداخل وظايف و عدم امكان وجود هماهنگي رياست سازمان بعنوان معاون رييس جمهور با ساير وزارتخانه ها مي شود.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت : رياست اين سازمان در جايگاه معاونت رييس جمهور مي تواند با ساير دستگاه ها و وزارتخانه ها به منظور توسعه گردشگري هماهنگي كند اما در صورتي كه عالي ترين مقام اين سازمان در حد وزير و يا زير مجموعه وزارتخانه اي تعيين شود، نمي تواند به وزيران همتراز خود اشراف و تسلط لازم را داشته باشد.
وي افزود : تامين زير ساختهاي گردشگري ضرورتي است كه با هماهنگي ساير بخش ها محقق مي شود و در اين ميان تامين نياز گردشگران از جمله مراكز اقامتي، راه، حمل و نقل و غيره از مواردي است كه بايد دولت در تحقق آنها عزمي جدي داشته باشد.
وي با بيان اينكه اين ادغام مي تواند منجر به افزايش نظارت مجلس بر سازمان ميراث فرهنگي و پاسخگو بودن وزير در برابر مسائل اين سازمان شود، گفت : مي توان راههاي ديگري براي افزايش نظارت و تقويت پاسخگويي اين سازمان يافت اما نبايد فراموش كرد كه موضوع گردشگري ، ميراث فرهنگي و صنايع دستي از مباحث مهمي هستند كه نيازمند توجه ويژه مي باشند.


 

۱۳٩٠/۳/٢٥ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت بايد پيوست فرهنگي طرح هاي كلان كشوري را براساس نظام نامه مهندسي كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي تهيه مي شود، آماده كند.

 

 

'جواد آرين منش' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا با بيان اينكه موضوع پيوست فرهنگي از الزامات طرح هاي برنامه پنجم توسعه است، اظهار داشت: پيوست فرهنگي در كشور ما براي جلوگيري از پيشگيري از وقوع آثار منفي طرح ها ضرورت دارد.
وي با بيان اينكه درمورد پيوست فرهنگي طرح ها در ساير كشورها تاكنون مطالعات زيادي صورت گرفته است، افزود: طرح هاي مهم اقتصادي، اجتماعي و صنعتي بايد پيوست فرهنگي داشته باشند تا اين پيوست مانع از بوجود آمدن آثار سوء در اين طرح ها شود.
پيوست فرهنگي ازجمله موارد ذيل نقشه مهندسي فرهنگي كشور است كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در دست بررسي است.
پيوست فرهنگي دستگاه ها را موظف مي كند تا در تمام طرح هاي كلان و بزرگ خود همچون طرح هاي اقتصادي، صنعتي، اجتماعي، تجاري و غيره، موضوعات فرهنگي را لحاظ كنند.
آرين منش همچنين در مورد 'سند تحول و نوسازي نظام آموزشي كشور' گفت: نظام آموزش و پرورش و آموزش عالي هم اكنون در شوراي عالي انقلاب فرهنگي درحال بررسي هستند.
وي با بيان اينكه نظام آموزش و پرورش براساس فرهنگ ايراني اسلامي ما شكل نگرفته و يك الگوي وارداتي است، افزود: بايد تلاس كرد براساس برنامه هاي پنجم و توصيه هاي رهبر معظم انقلاب كه بر تحقق الگوي ايراني اسلامي توسعه تاكيد دارند، الگوي ايراني اسلامي آموزش در نظام آموزشي كشور پياده شود.
آرين منش توضيح داد كه، نظام آموزشي براساس فرهنگ ايراني اسلامي، توجه به نيازها و فرهنگ بومي و توجه به مطالبات مردمي در مورد آموزش عالي بويژه در حوزه علوم انساني صدق مي كند.
وي افزود: ممكن است گفته شود كه در حوزه علوم مهندسي، پزشكي و تجربي تجربيات دنيا براي ما قابل استفاده است، اما الگوهاي علوم انساني رايج در دانشگاه هاي ساير كشورها هرگز با مباني فكري و ايدئولوژي ما هماهنگي نداشته و نيازمند تجديدنظر و بازنگري فلسفه نظام آموزشي در كشور است.
سند تحول و نوسازي نظام آموزشي كشور نيز ازجمله اسناد بالادستي است كه هم اكنون در دستوركار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار دارد.

۱۳٩٠/۳/٢٥ساعت ٩:۳٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی نظارت بر خانه‌های هنری در صورت تصویب طرح نظارت بر سازمان‌های مردم‌نهاد را متمایز از آنچه تا کنون انجام می‌شده، ندانست و خاطر نشان ساخت: قرار نیست با این طرح، وزارت کشور بر نهادهایی مثل خانه سینما یا تئاتر نظارت کند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره چگونگی طرح نظارت بر سازمان‌های مردم‌نهاد در صورت تصویب بر خانه‌های هنری مانند سینما، تئاتر و موسیقی، گفت: نظارت بر نهادهای هنری، جدا از آنچه که تاکنون بوده، نخواهد بود، سازمان مردم نهادی که به فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌پردازد، هم مجوز خود را از وزارت ارشاد می‌گیرد و هم توسط این وزارتخانه مورد نظارت قرار می‌گیرد و قرار نیست وزارت کشور بر نهادهایی مثل خانه سینما یا تئاتر نظارت کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس توضیح داد: در حال حاضر تعدادی سازمان مردم نهاد وجود دارد که یا بدون مجوز فعالیت می‌کنند و تحت نظارت سازمان خاصی نیستند و یا تداخل وظایف میان آنها وجود دارد؛ لذا هدف از این طرح سامان‌دهی این سازمان‌ها است و قرار نیست کار متمایزی از آنچه تاکنون انجام شده، انجام شود.

وی با توضیح اینکه کلیات طرح نظارت بر سازمان‌های مردم نهاد به تصویب رسیده، اما به دلیل برخی ایرادات و اشکالات، چند ماه مسکوت گذاشته شده، ‌اضافه کرد: در حال حاضر تعدادی از سازمان‌های مردم‌نهاد مجوز خود را از وزارت ارشاد می‌گیرند و تعدادی نیز از فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و ...اما این طرح می‌خواهد شورایی مرکب از همه نهادهایی که در مورد سازمان‌های مردم نهاد نقش دارند، تشکیل شود تا نسبت به سامان‌دهی و نظارت و هدایت و حمایت این سازمان‌ها و نیز چگونگی صدور مجوز، ادامه کار، نظارت و کمک و مساعدت تصمیم‌گیری کند.

نظارت در نظارت به وجود نمی‌آید

آرین‌منش درمورد مشکل نظارت در نظارت شدن این طرح که توسط برخی مسئولان فرهنگی اظهار شده، توضیح داد: من نقطه مبهمی در این طرح نمی‌بینم و اتفاقا بحث نظارت در نظارت وجود ندارد؛ بلکه مشخص می‌شود کدام سازمان و دستگاه به کدام موسسات مردم‌نهاد نظارت خواهند داشت؛ خانه‌های فرهنگی اکنون توسط وزارت ارشاد مورد نظارت قرار می‌گیرند و در آینده و با قانونی شدن این طرح نیز وزارت ارشاد متولی نظارت بر آنها می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه با تصویب شدن این طرح زمینه‌های سوء‌استفاده و نفوذ عوامل بیگانه در این سازمان‌ها و مواردی از این دست شناسایی می‌شود، ‌افزود: این طرح در محتوای سازمان‌های مردم‌نهاد وارد نمی‌شود؛ بلکه ساز و کار تاسیس، تشکیل و نحوه اخذ مجوز سازمان‌های مردم نهاد در آن است و قاعدتا هر سازمان مردم‌نهادی نیز اساس‌نامه دارد که باید در چارچوب مشخص زیر نظر دستگاهی فعالیت کند و با این طرح دریچه‌های نفوذ بیگانگان که با نام سازمان مردم نهاد کار جاسوسی در کشور می‌کنند، مشخص و شناسایی می‌شود.

اگر مسئولی دغدغه دارد، با کمیسیون فرهنگی در میان بگذارد

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه اگر کسی دغدغه‌ای دارد، با کمیسیون تخصصی مربوطه در میان بگذارد، تصریح کرد: از آنجا که برخی ابهامات و نظرات در خصوص این طرح وجود داشت، فعلا مسکوت مانده و بنابراین اگر کسی دغدغه، نگرانی، پیشنهاد و نظری در این موضوع دارد، می‌تواند با کمیسیون تخصصی مربوطه در میان بگذارد و درخصوص مباحث فرهنگی نیز اگر مسوولان نهادهای مهم متقاضی باشند، می‌توانند به کمیسیون فرهنگی بیایند.


 

۱۳٩٠/۳/٢۳ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تولید آثار و محصولات مخرب فرهنگی علیه ایران از سوی هالیوود و سایر موسسات فرهنگی، هنری و سینمایی وابسته به استکبار جهانی، را جزئی از پروژه ناتوی فرهنگی غرب علیه ایران دانست و تاکید کرد: ما باید بتوانیم پیام برحق خود را برای انتقال به دنیا، با استفاده از رسانه‌های بین‌المللی و ابزارهای پرجاذبه‌ای همچون سینما، صداوسیما و ماهواره‌ها منتقل کنیم

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره اقدام برخی شرکت‌های فیلمسازی غربی در تولید فیلم‌ها و سریال‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام،‌ گفت: تولید آثار و محصولات مخرب فرهنگی علیه ایران از سوی هالیوود و سایر موسسات فرهنگی، هنری و سینمایی وابسته به استکبار جهانی، جزئی از پروژه ناتوی فرهنگی است و اینگونه نهادها عمله و کارگر فرهنگی امپریالیزم تلقی می‌شوند که با دلارهای اختصاص یافته از سوی آمریکا و جذب برخی هنرمندان وابسته، مبادرت به تولید آثار فرهنگی علیه ایران می‌کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مورد بغض و کینه استکبار جهانی است،‌ افزود: از آنجا که جمهوری اسلامی ایران کانون هدایت بیداری منطقه تلقی می‌شود و الهام‌بخش انقلاب‌های اخیر خاورمیانه است، بیش از سایر کشورهای انقلابی مورد بغض و کینه استکبار جهانی است؛ لذا تلاش امریکا، رژیم صهیونیستی و سایر عوامل وابسته آن است که به تعبیر خودشان توپخانه حرکت خیزش اسلامی را با ابزارهای سیاسی، فرهنگی و هنری، تحریم‌های اقتصادی و تهدید نظامی با ایران‌هراسی و روش‌هایی از این دست مورد هدف قرار دهند و متاسفانه سینما و هنر به عنوان یک ابزار در خدمت هالیوود و استکبار جهانی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: ما باید بتوانیم پیام برحق خود را برای انتقال به دنیا، با استفاده از رسانه‌های بین‌المللی و ابزارهای پرجاذبه‌ای همچون سینما، صداوسیما و ماهواره‌ها منتقل کنیم و معتقدیم چون پیام ما حق و منطبق با فطرت انسان‌هاست، ‌با هزینه بسیار کمتر قابل انتشار و دریافت از سوی آزادی‌خواهان جهان خواهد بود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه ما از نظر توان مالی قادر به مقابله به مثل نیستیم، تصریح کرد: طبیعی است که با توجه به امکانات کشورمان، ما قادر نخواهیم بود هزینه‌های میلیارد دلاری در این حوزه‌ها صرف کنیم و ‌به لحاظ حجم سرمایه‌گذاری و هزینه و دلار توان مقابله به مثل نداریم و قادر به هماوردی با آنها از لحاظ سرمایه‌گذاری نیستیم؛ اما معتقدیم چون کلام و سخن و پیام ما حق است،‌ با سرمایه‌گذاری بسیار کمتری هم قادر خواهیم بود در جهت خنثی کردن اقدامات سلطه‌جویانه امپریالیزم جهانی قدم برداریم.


 

۱۳٩٠/۳/٢۳ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: رسانه‌ها جز ارکان مهم‌ توسعه سیاسی کشور محسوب می‌شوند، لذا باید در راستای ارتقاء سطح آگاهی و مشارکت مردم برنامه داشته باشند.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با ایسنا، رسانه‌ها را بازوان توسعه سیاسی در هر کشوری قلمداد کرد و گفت: در این میان طبعا نقش صدا و سیما به دلیل گستردگی نفوذ و تاثیرگذاری و برخورداری از مخاطبان بسیار فراوان بیش از سایر رسانه‌هاست و انتظار هم این است که صدا و سیما و رسانه‌ها در راستای سیاست‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی، قانون اساسی و منویات و انتظارات رهبری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حضور پیدا کرده و اهداف بلند نظام را تعقیب و زمینه‌های تحقق آن اهداف را فراهم کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس، در عین حال انتظار ارتقاء سطح آگاهی‌ها و دانش مردم، تلاش در جهت ایجاد وحدت و انسجام ملی، ترویج آموزه‌های دینی، تقویت نقش و جایگاه ولایت فقیه و بالا بردن سطح مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین پرهیز از مسائل جناحی یا موضوعاتی که مردم، جامعه و مسوولان را از مسیر صحیح و اصولی خارج می‌کند را در حوزه سیاسی مورد توجه قرار داد.

وی در همین راستا بر نقش تعیین کننده و اثرگذار رسانه‌ها و به ویژه صدا وسیما در این راستا تاکید کرد و گفت: به طور متوسط در۳۲ سال گذشته، هر سال یک انتخابات بزرگ برگزار شده، لذا یکی از وظایف رسانه‌ها در این راستا ارتقاء سطح دانش، آگاهی و مشارکت مردم است که باید همواره رسانه ملی و سایر رسانه‌ها برای این امور و این که چگونه مردم را به نقش و اهمیت انتخابات و جایگاه مجلس واقف کنند، برنامه داشته باشند.

آرین‌منش ادامه داد: هم‌چنین رسانه‌ها باید وظایف و ماموریت‌های مجلس شورای اسلامی و عملکرد قوه مقننه و حتی ویژگی‌های یک انتخابات سالم و شرایط یک نماینده موفق را برای مردم تبیین کنند تا آن‌ها بتوانند آگاهانه انتخابات کرده و در نهایت مجلس قوی،‌ توانمند، مستقل و در راستای منویات رهبری، قانون اساسی و سیاست‌های بلند کشور شکل گیرد که باعث توسعه،عمران، آبادانی، عزت و استقلال میهن اسلامی باشد.


 

۱۳٩٠/۳/٢۳ساعت ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

رفته رفته به فصل تابستان نزديک مي شويم و خانواده ها بار ديگر طبق روال گذشته به اصطلاح «کاسه چه کنم» را براي غني ساز ي اوقات فراغت فرزندان خود به دست مي گيرند. در اين زمينه جواد آرين منش نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي علت کاستي هاي موجود در اين زمينه را به طور تلويحي ضعف برنامه ريزي ها و مديريت دولت در تعيين تکليف وزارت ورزش و جوانان عنوان مي کند و با بيان اين که سياست گذاري درباره اوقات فراغت بر عهده سازمان ملي جوانان گذاشته شده است، مي گويد: متاسفانه اين سازمان بخشي از وزارت ورزش و جوانان شده و دولت در اقدامي خلاف قانون معرفي وزير مربوطه را به تاخير انداخته است و هم اکنون فاقد سرپرست است. وي تاکيد مي کند: به طور قطع برنامه هاي اوقات فراغت نيز در تابستان امسال دستخوش اين بي قانوني ها و نابه ساماني هاي ايجاد شده در وزارت ورزش و جوانان قرار خواهد گرفت. آرين منش در پاسخ به اين که چه بايد کرد تا کارها در مسير واقعي خود قرار بگيرد، با اشاره به اين که بعضي دستگاه ها وظيفه سياست گذاري فرهنگي، بعضي قانون گذاري و تعدادي نيز وظيفه اجرايي را بر عهده دارند، اين گونه مي گويد: انتظار داريم نهادي مثل شوراي عالي انقلاب فرهنگي، سياست هاي کلان اوقات فراغت کشور را تدوين کند تا در صورت نياز به قانون، در مجلس تصويب و در غير اين صورت توسط دستگاه هاي اجرايي متولي، عملياتي شود. وي دستگاه هاي اجرايي متولي را آموزش وپرورش، دانشگاه ها، سازمان هاي فرهنگي و موسسات هنري، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان ملي جوانان مي داند و اضافه مي کند: بايد هر کسي در جايگاه خود انجام وظيفه کند و در اين حوزه، مردم و نهادهاي عمومي مانند شهرداري ها و کانون هاي مساجد نيز وارد عرصه اجرا شوند. آرين منش با تاکيد بر اين که لحاظ کردن تنوع در برنامه هاي اوقات فراغت يک اصل تلقي مي شود، توضيح مي دهد: اگر مي خواهيم برنامه هاي اوقات فراغت مورد استقبال قرار بگيرد، بايد متفاوت از برنامه هاي آموزشي طي سال باشد. وي درباره چگونگي تحقق اين امر مي گويد: براي تطبيق برنامه ها بانيازهاي جوانان بايد از جاذبه هاي اردو، طبيعت و فضاي سبز، ورزش و برنامه هايي اين چنيني استفاده شود.

اردوهاي جهادي

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي با بيان اين که در حوزه اوقات فراغت از بحث اردوهاي جهادي غفلت شده است، تصريح مي کند: اردوهاي جهادي علاوه بر دارا بودن بعد سازندگي، عمران و توسعه براي کشور، درغني سازي اوقات فراغت نيز موثر است. آرين منش با يادآوري شرکت جوانان در اردوهاي جهادي براي عمران و آبادي کشور، اظهار مي دارد: اين امر با توجه به سال جهاد اقتصادي، جوانان را با محروميت هاي مناطق آشنا و زمينه را براي رفع مشکلات مناطق محروم مهيا مي کند. وي تاکيد مي کند: اگر از انرژي انباشته شده جوانان در راستاي توسعه کشور و جهاد اقتصادي استفاده کنيم، اين امر شايد مفيدترين اقدامي باشد که در تابستان امسال انجام مي دهيم.

خانواده ها هم نقش دارند

آرين منش در عين حال تصريح مي کند: قرار نيست موضوع غني سازي اوقات فراغت را فقط جزو وظايف و مأموريت هاي دولت بدانيم بلکه خانواده ها نيز نقش اساسي در اين زمينه دارند و بايد نظارت و برنامه ريزي دقيقي براي جوانان داشته باشند. نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سال هاي قبل از انقلاب که نهادهاي دولتي هيچ گونه برنامه اي براي اوقات فراغت نداشتند، مي گويد: بار اوقات فراغت را خانواده ها عهده دار مي شدند و جوانان را به سمت حرفه آموزي، امور فني و حرفه اي و اشتغال زايي هدايت مي کردند که اين کار باعث کسب تجربه براي آن ها مي شد.

غني سازي اوقات فراغت

از آرين منش مي خواهيم تعريفي از غني سازي اوقات فراغت ارائه دهد که پاسخ مي دهد: دو اصطلاح پر کردن و غني سازي در ارتباط با اوقات فراغت استفاده مي شود که متأسفانه هر نوع اقدامي را بدون داشتن هدف و برنامه، براي پر کردن اوقات فراغت انجام مي دهيم. وي با بيان اين که اين نوع برنامه ريزي تنها سبب بطالت و تلف کردن عمر جوانان و نوجوانان مي شود، اضافه مي کند: در بحث غني سازي، مسائل آموزشي، پرورشي و ارتقاي سطح آگاهي ها و دانش نوجوانان و جوانان را در ساعات بيکاري مدنظر داريم. آرين منش ادامه مي دهد: در بحث غني سازي، برنامه هاي غير مستقيم، متنوع و پرجاذبه و خارج از فضاي رسمي آموزش و پرورش مورد توجه قرار مي گيرد که نهادها، مراکز فرهنگي و آموزشي و يا کانون هاي فرهنگي مساجد و مردم در اين راستا اقداماتي انجام مي دهند. وي با اشاره به اين که اگر فرصت هاي آزاد نوجوانان و جوانان را محاسبه کنيم، معادل عمر يک نسل مي شود، مي گويد: ۱۰۰ روز وجود دارد که در هر روز ۱۰ ساعت را اگر براي هر ۱۳ ميليون دانش آموز و ۴ ميليون دانشجو محاسبه کنيم، عمر نسلي مي شود که سرمايه عظيمي است.

برنامه هاي کليشه اي

در ادامه گفت و گو درباره برنامه هاي مرتبط با اوقات فراغت در مشهد مي پرسيم که اين گونه پاسخ مي دهد: مشهد متفاوت از ديگر شهرها نيست و در اين کلان شهر نيز برنامه هاي کليشه اي از سوي برخي دستگاه هاي فرهنگي همه ساله اجرا مي شود.

فقط ۵ درصد براي فعاليت هاي پرورشي

وي با بيان اين که ۹۵ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف پرداخت حقوق کارکنان مي شود، مي گويد: فقط ۵درصد اعتبار به تمام فعاليت هاي پرورشي و اجتماعي آموزش و پرورش اختصاص مي يابد. جواد آرين منش با تأکيد بر اين که بودجه اختصاص يافته به اوقات فراغت نسبت به نياز جامعه بسيار کمتر است، يادآور مي شود: در عين حال اعتبارات حوزه فرهنگي در استان ها که مي توان آن را به اين امر اختصاص داد، از جهش خوبي برخوردار است.

وقتي از وي رقم دقيق بودجه اي را که براي اوقات فراغت اختصاص يافته است، مي پرسيم، پاسخ مي دهد: بودجه ها ريز نمي شود تا بتوان گفت چند درصد بودجه آموزش و پرورش ويژه اوقات فراغت است.

وي اضافه مي کند: بحث بودجه اوقات فراغت درون اعتبارات آموزش و پرورش قرار دارد.


 

۱۳٩٠/۳/٢٢ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مردم مشهد در مجلس در همايش تبیین جایگاه آموزش در روند توسعه صنعت چاپ گفت: كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در تعاملاتي كه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشته است، بارها آمادگي خود را براي حمايت از اين صنعت اعلام كرده است.

جواد آرين‌منش اظهار داشت: كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در تعاملاتي كه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشته است، بارها آمادگي خود را براي حمايت از اين صنعت اعلام كرده است. آرين‌منش در ادامه تصريح كرد: در مجلس نمي‌توانيم طرح‌هايي را ارائه دهيم كه بار مالي دارند و حتما بايد موضوع در قالب بودجه سالانه يا لايحه‌اي مستقل به مجلس ارائه شود.
وي سپس افزود: برخي دستگاه‌هاي چاپ به علت وارداتي بودن در حوزه تجهيزات، فرسودگي‌هايي دارد و نياز به بازسازي اين تجهيزات براي توسعه صنعت چاپ يك ضرورت است. نماينده مردم مشهد گفت: بازسازي صنعت چاپ و ماشين‌آلات فرسوده قطعا با حمايت دولت و سيستم‌هاي بانكي، امكانپذير است تا صنعت چاپ داراي پويايي و توسعه شود.
وي خاطرنشان كرد: استان خراسان رضوي داراي ظرفيت مطلوبي در صنعت چاپ است و با پيشرفت و بهسازي آموزش و بازسازي سيستم‌ها مي‌تواند علاوه بر تامين نياز خود، در ساير استان‌ها و كشورهاي همجوار و آسياي ميانه، نياز كشورهاي همسايه را تامين كند. وي سپس افزود: درباره مصوبات سفر دوم رياست جمهوري و هيئت‌دولت به استان خراسان رضوي، بايد اعتراف كرد بخش اعظم اين مصوبات، اجرايي نشده است.
نماينده مردم مشهد در مجلس نيز گفت: ايران در صنعت چاپ و بسته‌بندي از وضعيت نسبتا مطلوبي در منطقه خاورميانه و كشورهاي همسايه برخوردار هستند.


 

۱۳٩٠/۳/٢٢ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با اشاره به دیدار مجمع نمایندگان خراسان رضوی با آیت‌الله علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد،‌ به گلایه وی از فقدان سازوکار برای برخورد قانونی با هنجارشکنان اشاره کرد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به دیدار مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی با امام جمعه مشهد گفت: در این دیدار، آیت‌الله‌علم الهدی به انتظار خود از مجلس در زمینه ورود به عرصه فعالیت‌های فرهنگی و پیشگیری از ناهنجاری‌های فرهنگی اشاره کردند و متذکر شدند این نابهنجاری‌ها در جامعه در حال گسترش روزافزون است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: انتظار آیت‌الله علم‌الهدی از مجلس، اهتمام ویژه و توجه به مساله حجاب و عفاف و ضرورت اجرایی شدن طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب و امر به معروف و نهی از منکر است و ایشان همواره دغدغه و نگرانی خود را از فقدان سازوکار لازم برای برخورد قانونی با هنجارشکنان اعلام می‌کنند و خواستار خروج مجلس و دولت از حالت بی‌تفاوتی نسبت به مخدوش شدن ارزش‌های اسلامی و توجه ویژه به مسائل فرهنگی دینی هستند.

وی ادامه داد: امام جمعه مشهد بر ضرورت استفاده بهینه از اعتبارات فرهنگی استانی تاکید کردند و خواستار آن شدند که در بودجه‌ای که تحت عنوان اعتبارات ارتقای شاخص‌های فرهنگی به استان‌ها اختصاص پیدا می‌کند، از علما، روحانیون و ائمه جمعه در جهت مصرف بهینه آن نظرخواهی شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی خاطر نشان ساخت: آیت‌الله علم‌الهدی معتقدند برای تعیین اولویت‌های فرهنگی در هر شهرستان، ائمه جمعه می‌توانند مشاورین امینی باشند و گلایه‌مند بودند که در سال گذشته این اتفاق نیفتاده است.

 


 

۱۳٩٠/۳/٢۱ساعت ۱:٥٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: در بودجه سال 90 نيم درصد از اعتبارات جاري دستگاه‌هاي اجرايي بايد الزاما به توسعه و ترويج فرهنگ قرآني اختصاص يابد.

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش صبح امروز در همايش تجلي تجربيات قرآني در بنياد پژوهش‌هاي آستان قدس اظهار داشت: در بودجه سال 90 براي نخستين‌‌بار نيم درصد از اعتبارات جاري دستگاه‌هاي اجرايي الزاما بايد به توسعه و ترويج فعاليت‌هاي قرآني اختصاص يابد كه مجموع اين‌ها رقم قابل ملاحظه‌اي در بودجه سال 90 براي توسعه فرهنگ قرآني است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: در 32 سال پس از انقلاب فعاليت‌هاي زيادي در حوزه علوم قرآني انجام شده و تعداد انتشارات و كتب علوم قرآني از جهش فوق العاده‌اي برخوردار بوده است.
وي افزود: دانشكده‌هاي قرآني نيز رشد داشته و مراكز پژوهش گام‌هاي بلندي براي توسعه و ترويج فرهنگ قرآني برداشته‌اند و در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها در حوزه قرآني، تحقيقات و پژوهش‌هاي گسترده‌اي صورت گرفته است.
آرين‌منش ادامه داد: با اين وجود، فرهنگ قرآني در جامعه ساري و جاري نشده است و نيازمند تلاش همگاني براي نهادينه كردن فرهنگ قرآني در كشور هستيم.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس، با بيان اينكه در مجلس گام‌هايي براي توسعه و ترويج فرهنگ قرآني برداشته شده كه تاكنون بي‌سابقه بوده است، تاكيد كرد: تاكنون هرگز در قانون‌گذاري، برنامه‌هاي پنج ساله براي قرآن نداشتيم، اما در اين دوره ماده 4 برنامه پنجم توسعه بر منشور توسعه فعاليت‌هاي قرآني تاكيد كرده است.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي، با اشاره به آسيب‌ها و چالش‌ها در حوزه فعاليت‌هاي قرآني، افزود: با تمام فعاليت‌هايي كه صورت گرفته اما هنوز آسيب‌ها و اشكالاتي در اين راه وجود دارد چرا كه هنوز بسياري از فارغ‌التحصيلان دبيرستاني و دانشگاهي ما در روخواني و صحيح خواندن عقب هستند.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس تاكيد كرد: در آموزش و پرورش بايد تحولات اساسي اتفاق بيفتد كه اخيرا كارهايي صورت گرفته اما جنبه نمايشي آن از جنبه محتوايي‌اش خيلي بيشتر است.
وي با بيان اينكه هنوز نمي‌توانيم مربي آزاد و غير دولتي براي آموزش قرآن در آموزش و پرورش استخدام كنيم، تصريح كرد: اين يك نقيصه جدي است و اگر قرار باشد تجربيات مبادله شود و اتفاق شايسته‌اي در حوزه قرآني رخ دهد، اين جريان بايد از طريق آموزش و پرورش صورت گيرد.
آرين‌منش خاطرنشان كرد: نهادهاي دولتي و غيردولتي را در شوراي هماهنگي فعاليت‌هاي قرآني شهرستان مشهد گردهم آورديم و در بخش غيردولتي چهره‌هاي شاخص را شناسايي كرديم و ظرفيت آنان را براي برنامه توسعه با اعتبارات دولتي و غيردولتي راه انداختيم.

۱۳٩٠/۳/۱۸ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از حضور معاون هنری وزیر ارشاد در کمیسیون متبوع خود برای ارائه گزارش از وضعیت بخش‌های مختلف هنری تحت نظر این معاونت طی هفته‌ آینده خبر داد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره نحوه نظارت بر معاونت‌های وزارت ارشاد از سوی کمیسیون فرهنگی، گفت: وزارت ارشاد از تنوع موضوعی خاصی برخوردار است و وزیر مربوطه از بابت این گستره کاری، مرتبا در جلسات مختلف کمیسیون فرهنگی حاضر می‌شود اما هیچ زمان فرصت آن پیش نیامده که معاونت‌های این وزارتخانه بتوانند گزارش کاملی از کار خود را به نمایندگان ارائه کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به این که بیش از یک سال از عمر مدیریتی آقای شاه‌آبادی به عنوان معاون هنری وزیر ارشاد می‌گذرد، افزود: در طول فعالیت آقای شاه آبادی از آغاز، فرصتی برای ارائه گزارش از سوی ایشان فراهم نشده و به این منظور ما از ایشان دعوت کرده‌ایم تا با حضور در کمیسیون درباره مسائل مختلف عرصه‌های هنری توضیحات و گزارشی ارائه کنند.

وی اضافه کرد: در گذشته ما معاونت‌ها و وزیر را با هم دعوت کرده بودیم که هیچ وقت فرصت ارائه گزارش به حوزه‌های کوچک‌تر این وزارتخانه نرسیده بود و با وجود آن که رشته‌های تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی در این معاونت مشغول به کار هستند ، لازم است اعضای کمیسیون فرهنگی در جریان وضعیت هنر در رشته‌های مختلف قرار بگیرند و در جلسه مذکور معاونت هنری وزیر ارشاد تنها حاضر می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی در پاسخ به اینکه آیا سوال خاصی از معاون هنری وزیر مطرح می‌شود، گفت: حضور ایشان برای پاسخ به سوال نماینده خاصی نیست زیرا ما در این مدت به خاطر سوالات بارها از وزیران دعوت کرده و خواسته‌ایم که پاسخگو باشند؛ اما این بار خواستیم به صورت دیگری باشد و آنها بتوانند آزادانه درباره فعالیت‌های خود گزارش دهند.

آرین منش تاریخ حضور معاونت هنری وزیر ارشاد در کمیسیون فرهنگی را یکشنبه ۲۲ خرداد ماه جاری اعلام کرد.


 

۱۳٩٠/۳/۱۸ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اعتبارات بخش‌های هنری در سال‌های اخیر را دارای رشد اعلام کرد و ضمن درخواست از شهرداری تهران برای حضور جدی‌تر در حل مشکلات حوزه تئاتر، خاطرنشان ساخت: تئاتر شهر وضعیت مطلوبی ندارد.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره مسائلی که برای ساختمان تئاتر شهر پیش آمده و کاشی‌های دیواره آن مورد سرقت قرار گرفته، گفت: ماجرای تئاتر شهر سال‌هاست تحت تاثیر مشکلاتی مثل مترو و مسائلی از این دست قرار داشته و وضعیت مطلوبی ندارد و انتظار داریم که مشکل تئاتر شهر نیز که یک مساله دیرینه است به سرانجام برسد.

نماینده مردم مشهد و کلات درباره ساختمان تئاتر شهر که به عنوان یک اثر ملی مورد ثبت قرار گرفته است، اضافه کرد: در مورد تئاتر شهر از شهرداری انتظار حمایت بیشتری داریم؛ هر چند این ارگان در سال‌های اخیر کمک‌های بسیار خوبی برای رشد و توسعه هنر در شهر تهران انجام داده که ساخت فضاهای فرهنگی و هنری، حمایت از هنرمندان، تولید آثار فرهنگی، هنری و سینمایی جزو اقدامات مثبتی بود که شهرداری تهران داشته است.

وی درباره تئاتر کشور با بیان این که وضعیت فعلی مناسب نیست، توضیح داد: با توجه به سابقه‌ای که ما از این هنر در کشورمان داریم، وضعیت قابل قبولی را شاهد نیستیم؛ چه به لحاظ زیرساخت‌ها و سالن‌ها که با کمبودهای جدی مواجه هستیم، ضمن آنکه رونق لازم در این هنر ایجاد نشده و من گمان می‌کنم یکی از دلایل این است که تولیدکنندگان این گونه آثار سعی نکردند آثار خود را منطبق با نیاز جامعه تولید کنند درحالی‌که اگر این اتفاق بیفتد، هنر تئاتر در کشور ما با اقبال خوبی از سوی همه اقشار مردم روبرو خواهد شد.

آرین‌منش با بیان این که از مجلس انتظار نمی‌رود وارد مسائل اجرایی و ریز رشته‌های مختلف هنری شود، افزود: آنچه در توان مجلس است و کمکی که می‌تواند داشته باشد، حمایت‌های کلی و تخصیص اعتبارات و بودجه بیشتر است که در سال‌های اخیر، عرصه هنر رشد فزاینده‌ای در اعتبارات بخش هنر در رشته‌های مختلف داشته؛‌ ضمن آنکه اگر احیانا موانع و خلاهای قانونی در جهت توسعه و رشد هنر در رشته‌های مختلف وجود داشته باشد، آمادگی برطرف کردن آن را داریم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی درباره بودجه تئاتر در سال جاری گفت: بودجه بخش‌های هنری همه ساله افزایش داده شده است اما نحوه توزیع اعتبارات در بخش‌های مختلف به وزارت ارشاد و معاونت هنری بازمی‌گردد که سمت و سوی اعتبارات‌شان در هر حوزه چقدر باشد.

 


 

۱۳٩٠/۳/۱۸ساعت ۸:٤٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب‌رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، توسعه و ترويج الگوي اسلامي- ايراني را راهي براي احياي فرهنگ و معماري ايراني دانست.

به گزارش شهرآرا، جواد آرين‌‌منش اظهار داشت: حركت به سمت ترويج الگوي اسلامي- ايراني، توسعه و پيشرفت كشور را در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و... به همراه دارد.
وي با بيان اين مطلب كه مشهد مي‌تواند در زمينه معماري اسلامي و ايراني پيشتاز و پيشگام باشد، گفت: حضور بارگاه منور رضوي در شهر مشهد مي‌تواند در گسترش معماري اسلامي تاثيرگذار باشد و به نوعي شهر مشهد به عنوان پايتخت معنوي كشور مي‌تواند مروج فرهنگ اسلامي و رضوي در كشور باشد. اين نماينده مجلس تصريح كرد: در حوزه معماري و شهرسازي بايد الگوي وارداتي غرب را كنار بگذاريم و به سمت توسعه الگوي بومي، متاثر از فرهنگ اسلامي- ايراني پيش برويم. آرين‌منش افزود: تبلور فرهنگ اسلامي- ايراني را مي‌توان در آثار و بناهاي تاريخي ديد اما در چند سال اخير به دليل ورود عناصر فرهنگي بيگانه، معماري ما تحت‌تاثير قرار گرفته است.


 

۱۳٩٠/۳/۱٢ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي، توسعه و ترويج الگوي اسلامي را راهي براي احياي فرهنگ و معماري ايراني دانست.

به گزارش واحد دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) جواد آرين منش با بيان اين مطلب اظهارداشت: حرکت به سمت ترويج الگوي اسلامي ايراني توسعه و پيشرفت کشور را در عرصه هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و... به همراه خواهد داشت.

وي تصريح کرد: در حوزه معماري و شهرسازي بايد الگوي وارداتي غرب را کنار بگذاريم و به سمت توسعه الگوي بومي، متاثر از فرهنگ اسلامي ايراني پيش برويم؛ در گذشته در زمينه معماري پيشگام بوديم و تبلور فرهنگ اسلامي ايراني را مي توان در آثار بناهاي تاريخي ديد اما متاسفانه در چند سال اخير به دليل ورود عناصر فرهنگي بيگانه معماري ما تحت تاثير قرار گرفته است.

آرين منش ادامه داد: امروز شهرها و ساختمانها از نمادهاي ايراني اسلامي که تبلور ارزش ديني است خالي شده است به طوري که احياي مجدد آن مي تواند گام مهم و تاثير گذاري در تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه کشور بردارد.

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي اظهارداشت: برگزاري اين جشنواره در صورتي که با اهدافي مبتني بر چشم انداز کشور پايه گذاري شود مي تواند ما را به سمت ترويج معماري اسلامي ايراني سوق دهد.

وي با بيان اينکه مشهد مي تواند در زمينه معماري اسلامي و ايراني پيشتاز و پيشگام باشد، گفت: حضور بارگاه منور رضوي در شهر مشهد ميتواند درگسترش معماري اسلامي تاثير گذار باشد و به نوعي شهر مشهد به عنوان پايتخت معنوي کشور مي تواند مروج فرهنگ اسلامي و رضوي در کشور باشد.


 

۱۳٩٠/۳/۱٢ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، توسعه و ترويج الگوي اسلامي را راهي براي احياي فرهنگ و معماري ايراني دانست.

 

جواد آرين‌‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: حركت به سمت ترويج الگوي اسلامي ايراني، توسعه و پيشرفت كشور را در عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و ... به همراه دارد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در حوزه معماري و شهرسازي بايد الگوي وارداتي غرب را كنار بگذاريم و به سمت توسعه الگوي بومي، متاثر از فرهنگ اسلامي ايراني پيش رويم.
آرين‌منش افزود: در گذشته در زمينه معماري پيشگام بوديم و تبلور فرهنگ اسلامي ايراني را مي‌توان در آثار بناهاي تاريخي ديد اما در چند سال اخير به دليل ورود عناصر فرهنگي بيگانه معماري ما تحت تاثير قرار گرفته است.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس ادامه داد: امروز شهرها و ساختمان‌ها از نمادهاي ايراني اسلامي كه تبلور ارزش ديني است خالي شده است به طوري كه احياي مجدد آن مي‌تواند گام مهم و تاثيرگذاري در تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه كشور بردارد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: برگزاري جشنواره‌ها در صورتي كه با اهدافي مبتني بر چشم‌انداز كشور پايه‌گذاري شود مي‌تواند ما را به سمت ترويج معماري اسلامي ايراني سوق دهد.
وي با بيان اين مطلب كه مشهد مي‌تواند در زمينه معماري اسلامي و ايراني پيشتاز و پيشگام باشد، گفت: حضور بارگاه منور رضوي در شهر مشهد مي‌تواند در گسترش معماري اسلامي تاثير گذار باشد و به نوعي شهر مشهد به عنوان پايتخت معنوي كشور مي‌تواند مروج فرهنگ اسلامي و رضوي در كشور باشد.


 

۱۳٩٠/۳/۱۱ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دکور فیلم‌های تاریخی و دینی به لحاظ گردشگری دارای جاذبه‌های زیادی هستند، گفت: این دکورها می‌تواند به عنوان یک شهرک سینمایی تاریخی به ثبت رسیده و از آن بهره‌برداری اقتصادی نیز کرد.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در مورد عدم حمایت کافی مسئولان هنری کشور از تولید آثار فاخر و دینی، گفت: سریال‌های دینی مثل مجموعه مختارنامه بار ارزشی بسیاری برای مخاطبان دارند و مسئولان برای ادامه حیات تهیه کنندگان این مجموعه‌ها باید اهتمام وی‍ژه‌ای به خرج دهند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با اشاره به هزینه‌های میلیاردی برای تولید چنین مجموعه‌هایی افزود: سریال‌های فاخر هزینه‌های بسیاری برای طراحی دکور صرف می‌کنند و نباید این هزینه‌ها پس از اتمام سریال از بین برود.

وی ادامه داد: با توجه به تاکید رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر اصلاح الگوی مصرف، باید از کلیه منابعی که برای تولید یک سریال‌های تاریخی صرف می‌شوند در نوبت‌های بعد هم برای مجموعه‌هایی مشابه بهره برداری شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه دکورهای سریال‌های تاریخی از بعد جاذبه گردشگری نیز باید مورد توجه قرار گیرند، تاکید کرد: این در تمام دنیا مرسوم است که پس از تمام شدن یک پروژه عظیم سینمایی، مردم برای بازدید از این فضا‌ها به محل تصویربرداری می‌روند و دیدن دکورهای مجموعه آن هم از نزدیک برای آن‌ها جذاب است.

آرین منش خاطر نشان کرد: بخشی از طولانی شدن زمان تولید سریال‌های تاریخی، به ساخت دکور‌ها اختصاص دارد، چه اشکالی دارد که این دکور‌ها به خوبی نگهداری شوند و در پروژه‌های بعدی با اندکی تغییر مورد استفاده قرار گیرند؟ قطعا تهیه کنندگانی که قصد تولید سریالی از این دست را دارند درشروع کار دغدغه کمتری خواهند داشت.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه برای دکورسریال مختارنامه رقم‌های میلیاردی هزینه شده است، گفت: این دکور می‌تواند به عنوان یک شهرک سینمایی تاریخی به ثبت برسد، قطعا مخاطبان بسیاری دوست دارند این فضا‌ها را از نزدیک ببینند و دولت می‌تواند از محل این دکور‌ها برای بازدید عمومی استفاده کند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون در کشور به جاذبه گردشگری این دکور‌ها توجه نشده گفت: اقتصاد سینمای کشور ما رونق لازم را پیدا نکرده است و به همین دلیل برای این مساله برنامه ریزی نشده است و ضروری است دولت برای اقتصادی کردن سینما برنامه‌ریزی جدی‌تر داشته باشد.

آرین منش تصریح کرد: دکورفیلم‌های تاریخی و دینی سرمایه ملی است و دولت باید برای حفظ این سرمایه‌ها برنامه ریزی بلند مدت اتخاذ کند.

به گفته تهیه کننده سریال «مختارنامه» قطعه زمین ۷ میلیارد تومانی احمدآباد مستوفی که بخش عظیمی از دکور سریال «مختارنامه» در آن ساخته شده برای مانایی و بقای خود نیازمند حمایت است. در حال حاضر برای دکور مجموعه تاریخی «مختارنامه» ماهانه ۸ میلیون و ۴۹۰ هزار تومان اجاره پرداخت می‌شود. لازم به ذکر است که دکورهای سریال «مختارنامه» در احمدآباد مستوفی تا حدود ۱۰ سال آینده کاملاً سالم و پابرجا باقی می‌ماند و برای سایر فیلم‌سازان که آثار مذهبی یا تاریخی می‌سازند قابل استفاده است.


 

۱۳٩٠/۳/۱٠ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس از احتمال لغو جلسه کمیسیون متبوع خود در روز سه‌شنبه – ۱۰ خردادماه - به دلیل حضور نمایندگان در مرقد امام ‌راحل خبر داد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت گفت: با توجه به برنامه حضور نمایندگان در مرقد امام خمینی(ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل،‌ احتمال آن وجود دارد که جلسه کمیسیون فرهنگی در روز سه‌شنبه لغو شود.

نماینده مردم مشهد و کلات توضیح داد: برنامه حضور نمایندگان در مرقد بنیانگذار انقلاب در ساعت ۱۱ صبح خواهد بود که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تا اقامه نماز به طول خواهد انجامید و پس از آن نیز تا پایان برنامه ساعت حدود ۳ بعدازظهر می‌شود و من بعید می‌دانم جلسه کمیسیون فرهنگی برگزار شود.

وی به برنامه حضور وزیر کشور در این کمیسیون اشاره کرد و گفت: با توجه به برنامه فردا و همچنین برگزاری جلسه هیئت دولت، وزیر کشور در این جلسه حضور نخواهد داشت و سوال درباره وضعیت حجاب و عفاف در کشور و ارائه گزارش وی به زمانی دیگر موکول خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی زمان بررسی این موضوع را پس از تعطیلات مجلس و بازگشت نمایندگان از حوزه انتخابیه اعلام کرد و درباره زمان انتخابات هیئت رییسه کمیسیون نیز گفت: احتمالا این انتخابات در هفته اول پس از بازگشت نمایندگان از حوزه انتخابیه برگزار می‌شود.

 


 

۱۳٩٠/۳/۱٠ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی رعایت و ترویج آزادی بیان در رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی را ضروری دانست و گفت: رعابت آزادی بیان در رسانه‌ها، مقدمات ایجاد فضای باز عقیده و اظهار نظر و نیز رشد و تکامل جامعه انسانی را فراهم می‌کند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به نقش و جایگاه مهم آزادی بیان در رسانه‌های جمهوری اسلامی و بویژه رسانه ملی، تأکید کرد: صداوسیما به عنوان رسانه ملی و مردمی، باید آزادی بیان را در تمام ساحات برنامه‌ریزی‌های خود مدنظر قرار دهد و از این راه در جهت هدف اصلی رسانه ملی، یعنی رشد و پیشرفت جامعه گام بردارد.

نماینده مردم مشهد و کلات مجلس تکامل و رشد جامعه را رسالت اصلی صداوسیما دانست و تصریح کرد: رسانه ملی ضمن رعایت چارچوب‌های مسئولیت و وحدت‌بخشی در گستره آزادی بیان، باید دین‌گرایی، پرهیز از اهانت به افراد و اندیشه‌ها و دوری از نابسامانی و هرج و مرج را در جامعه گسترش دهد.

آرین‌منش با بیان اینکه صداوسیما باید دانشگاه باشد و نقش آگاهی‌رسانی را به درستی ایفا کند، اظهار داشت: استفاده از فضای رسانه ملی برای تحکیم آزادی بیان و اظهار دیدگاه‌ها و اندیشه‌های گروه‌های مختلف، منجر به رشد و کمال جامعه و توسعه آگاهی‌های افراد خواهد شد و تخریب و اهانت به افراد و ارزش‌های گروهی را از بین خواهد برد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی بیان دیدگاه‌های عالمانه و منتقدانه را مهم‌ترین عامل رشد آگاهی در جامعه توصیف کرد و ادامه داد: کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است، ‌می‌تواند با بروز و ظهور در رسانه ملی جایگاه آزادی بیان و اندیشه را بیش از پیش تقویت کند.

آزادی بیان، باید همراه با مسئولیت و در جهت کمال انسانی باشد

آرین منش آزادی بیان را مورد قبول و تأکید دین اسلام توصیف کرد و ادامه داد: از دیدگاه اسلام، انسان موجودی آزاد آفریده شده و آزاد است تا دیدگاه‌ها، اعتقادات و احساسات خود را بدون ترس و واهمه بیان کند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به ویژگی‌ها و معیارهای آزادی حقیقی در دین اسلام، گفت: اسلام آزادی برای آزادی را مورد قبول و پذیرش قرار نمی‌دهد، بلکه در اسلام آزادی هدفمند و همراه با مسئولیت که در جهت رشد و کمال انسانی باشد، مورد توجه و تأکید است.

وی ضمن تأکید بر ضرورت هماهنگی چارچوب آزادی بیان با شرایط و مصالح جامعه، تصریح کرد: آزادی مورد تأکید اسلامی، آزادی است که منجر به نفاق سیاسی و تخریب افراد و اندیشه‌های دیگر نشود و مصالح جامعه و منافع ملی را مخدوش نکند.

آرین منش ادامه داد: آزادی حقیقی و مورد قبول اسلام بی‌قید و شرط نیست، بلکه آزادی است که ضوابط، محدودیت‌ها و شرایط را رعایت می‌کند و حریم خصوصی افراد را از تجاوز و تعرض حفظ می‌دارد.

فرصت نقد و مناظره را به مسائل سیاسی و جناحی محدود نکنیم

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی ایجاد وحدت و انسجام ملی را یکی از مهم‌ترین وظایف رسانه‌ها دانست و تأکید کرد: رسانه ملی نباید برای گسترش آزادی بیان و آزاداندیشی، در میان مردم و اندیشه‌ها شکاف و رخنه ایجاد کند، بلکه مبنای کار رسانه ملی باید گسترش آزادی بیان در کنار حفظ و حراست از ارزش‌های انقلاب و قانون اساسی باشد.

آرین منش با تأکید بر لزوم پرهیز از مباحث اختلاف‌برانگیز در رسانه ملی، تصریح کرد: نباید فرصت نقد و گفت‌وگو و مناظره را به مسائل سیاسی و جناحی محدود کنیم و شکاف‌های سیاسی را عمیق‌تر سازیم، بلکه مسائل فرهنگی، فکری و اجتماعی و حتی مسائل سیاسی بدون حاشیه و حقیقی از ظرفیت بالایی برای بحث و نقد و بیان افکار برخوردارند و باید به این مسائل پرداخته شود.

وی ادامه داد: اساس کار رسانه ملی در ترویج آزادی بیان باید تبعیت از قانون اساسی و رهنمودهای رهبری و نیز حفظ شأن ارزش‌های فکری و فرهنگی همه گروه‌ها و افراد جامعه باشد تا آزادی بیان رشد و تکامل جامعه و گسترش آگاهی همگانی را با خود به ارمغان بیاورد.


 

۱۳٩٠/۳/٩ساعت ٢:۳٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش صبح امروز در جمع اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري استان خراسان رضوي، اظهار داشت: با توجه به انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي بايد تمام نيروهاي اصولگرا به ويژه نيروهاي خط امام و هبري با يك اتفاق آرا، در ارائه يك ليست واحد از كانديداي مورد نظر خود، نسبت به آينده كشور برنامه‌ريزي كنند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي، جبهه پيروان خط امام و رهبري را از جمله تشكل‌هاي فعال اصولگرايي دانست و افزود: اين تشكل در طول تاريخ انقلاب اسلامي در تمام عرصه‌هاي سياسي، حضور فعالانه و منسجم داشته است.
رئيس جبهه پيروان خط امام و رهبري خراسان رضوي، تاكيد كرد: همچنين جبهه پيروان خط امام و رهبري اين استان به دليل نهادينه بودن بالا، حتي در دوره مظلوميت جريان اصول‌گرايي، يك ليست بسيار قابل اطمينان عرضه مي‌كرد.
وي ادامه داد: اين در حالي بود كه جريان غالب آن دوره در ليست‌هاي جبهه پيروان خط امام و رهبري ساير استان‌ها دخالت‌هاي زيادي مي‌كرد.
آرين‌منش با بيان اينكه سال گذشته توسط اين تشكل بيش از هفت همايش با محوريت وحدت اصول‌گرايان در استان خراسان رضوي برگزار شده است، افزود: مهم‌ترين هدف اين گونه همايش‌ها، ايجاد وحدت و همگرايي بين جريان اصول‌گرا حول محور ولايت مطلقه فقيه است.
وي تصريح كرد: همچنين نقد و آسيب‌شناسي و تقويت هم‌افزايي و هم‌گرايي بين نيروهاي جبهه پيروان خط امام و رهبري براي حضور در انتخابات آينده مجلس شوراي اسلامي از ديگر اهداف اين جلسات است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي و رئيس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي تصريح كرد: بعد از انتخابات نخست شوراهاي اسلامي شهر و روستا كه دوران مظلوميت جريان اصولگرايي بود همين جلسات موجب تشكيل مجالس هفتم و هشتم و دولت‌هاي نهم و دهم و نقش ارزنده اصولگرايان در آنها شد.
آرين‌منش با بيان اينكه در طول شش سال گذشته، دولت احمدي‌نژاد كارنامه خوبي را از خود به جاي گذاشته است، ابراز داشت: دستيابي به فعاليت‌هاي نوين، كاهش مشكلات مسكن، اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، اجراي اصل 44 قانون اساسي و تصويب و آغاز برنامه پنجم توسعه كشور در اين شش سال به وقوع پيوست.
وي به انتظار مقام معظم رهبري براي اجراي صحيح اصل 44 قانون اساسي و كاهش مشكلات طرح هدفمندسازي يارانه‌ها از سوي دولت اشاره كرد و گفت: همچنين بايد در آينده‌اي نزديك نرخ بيكاري كشور به هفت درصد كاهش و رشد اقتصادي به هشت درصد برسد.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس، تضعيف دولت را به نفع هيچ كس ندانست و خاطر نشان كرد: گروه انحرافي وارد شده به پيكره دولت موجب اين تضعيف شده و اين امر خود را در آثار تورمي اخير جامعه به خوبي نشان مي‌دهد.


 

۱۳٩٠/۳/۸ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی تعدیل نرخ خدمات پستی را گام مهمی در ارتقا فرهنگ روزنامه‌خوانی دانست و تاکید کرد: برای توسعه بستر مطالعه نشریات باید قیمت‌های آن را در جامعه تا حد معقولی کاهش داد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت افزایش قیمت خدمات پستی را در ‌‌نهایت باعث گران شدن مطبوعات برای مصرف کننده دانست و گفت: در شرایطی که هنوز بسترهای روزنامه‌خوانی و شاخص مطالعه نشریات در جامعه قابل قبول نیست و شمارگان نشریات با شرایط کشورمان که یک کشور فرهنگی است تناسب ندارد، گران شدن نشریات باعث کاهش خوانندگان و ضربه به اقتصاد مطبوعات است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تعدیل نرخ خدمات پستی را عامل مهمی در تسهیل جریان اطلاع‌رسانی مکتوب توصیف و تصریح کرد: نرخ منطقی و متعادل خدمات پستی باعث قیمت مناسب روزنامه‌ها و مجلات می‌شود و فرهنگ اشتراک و مطالعه را بالا می‌برد.

وی در خصوص نقاط مثبت ارتقا فرهنگ اشتراک در جامعه، خاطرنشان کرد: رواج فرهنگ اشتراک علاوه بر آثار مثبت اجتماعی و اقتصادی باعث شناخت بهتر و دقیق‌تر مدیران مطبوعات از مخاطبان خود و بازخورد نظرات در نشریات می‌گردد.

آرین منش ارتقا شاخص مطالعه نشریات در جامعه را نیازمند همکاری بخش‌های مختلف فرهنگی و غیرفرهنگی دانست و تاکید کرد: حمایت دولت و وزارت ارشاد از نشریات و توجه وزارت ارتباطات و پست و مخابرات به تسهیل امر انتقال و ارسال نشریات گام مهمی در جهت ارتقا جایگاه مطبوعات در کشور است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی از تعدیل نرخ خدمات پستی مطبوعات از رقم پایه ۱۱۰ تومان برای تک شماره به ۶۰ تومان خبر داده است.


تغییرات مدیران در بازه‌ زمانی کوتاه مدت فرهنگ جامعه را تضعیف می‌کند
آرین منش در ادامه در خصوص انتصاب جدید مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی گفت: شناخت دقیق نسبت به مدیر جدید این بخش هنوز ندارم اما رییس قبلی با گذشت زمانی حدود یک سال به تجربه‌ای دست یافته بود که می‌توانست برای وزارت ارشاد مفید باشد چراکه با تسلطی که بر این حوزه پیدا کرده بود زمان بازدهی وی فرارسیده بود.

وی تغییرات سریع و پی در پی در حوزه فرهنگ را تاسف‌آور و مشکل‌آفرین خواند و افزود: تغییرات بی‌برنامه مدیران و سرعت بالای جایگزینی آن‌ها در حوزه فرهنگ تنها نابه‌سامانی و تضعیف این حوزه را سبب خواهد شد.

 


 

۱۳٩٠/۳/۸ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی ادامه فعالیت هنرمندانی را که در خارج از کشور فعالیت داشته و قصد بازگشت به کشور را دارند، بلامانع دانست و خواستار برخورد توام با رافت اسلامی با این قشر از هنرمندان شد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره فعالیت هنرمندان در کشورهای دیگر، گفت: در شرایط کنونی مفهوم فرار مغزها با گذشته کاملاً متفاوت شده است زیرا جهان به دهکده کوچکی تبدیل شده که رفت و آمدها و ارتباطات به شدت گسترش پیدا کرده و اینکه هنرمند ایرانی در یک فیلم خارجی به عنوان هنرپیشه شرکت کند یا فردی از خارج کشور در نقشی از فیلم‌های ایرانی شرکت کند، می تواند امری عادی و طبیعی قلمداد شود.

نماینده مردم مشهد و کلات با تاکید بر حفظ ارزش‌ها و خط قرمزهای نظام در اینگونه فعالیت‌ها، افزود: هنرمند خارجی می تواند در داخل کشور ما با رعایت ضوابط و مقررات حضور پیدا کند و نقش آفرینی داشته باشد زیرا ما باید سعی کنیم تا جایی که ممکن است جاذبه حداکثری داشته باشیم و از موضع فرهنگی با این مسائل برخورد کنیم.

وی اظهار کرد: ممکن است هنرپیشه‌ای از ایران به خارج از کشور رفته باشد، متوجه شرایط فرهنگی این کشورها شده باشد و احساس کند با آن شرایط و ویژگی‌ها که در آنجا وجود دارد، نمی تواند ادامه همکاری داشته باشد و بخواهد برگردد؛ قاعدتاً برگشتن این افراد به داخل کشور ممانعت قانونی نخواهد داشت.

آرین‌منش با بیان اینکه هرگونه سخت‌گیری دراین حوزه باعث هدر رفتن هزینه‌های مملکت و استفاده نکردن از نیروهای متخصص در حوزه فرهنگ و هنر می شود، توضیح داد: انتظار این است که هنرمندان ایرانی شئون اسلامی را در داخل یا خارج از کشور رعایت کنند زیرا ایشان سفیران جمهوری اسلامی در خارج از کشور هستند و باید به جایی برسیم که خودشان در دنیای امروز که به لحاظ اخلاقی و فرهنگی به بن بست رسیده، الگو ارائه کنند.

وی ارگان تصمیم گیرنده برای ادامه فعالیت بازیگرانی که مدتی در خارج از کشور فعالیت داشته‌اند، معاونت سینمایی وزارت ارشاد دانست و افزود: اگر کسانی به خارج از کشور رفته و در برخی فیلم‌ها ایفای نقش کرده و ظاهر شدند که با شئونات نظام اسلامی مطابقت نداشته؛ اگر به این نتیجه رسیده باشند که اشتباه کرده‌اند، می توانند برگردند و در روش‌ها و رفتارهای خود تجدیدنظر کنند و اینکه این افراد بتوانند در یک فیلم نقش آفرین باشند یا خیر و ضوابط و شرایط آن را دارند یا خیر، به حوزه معاونت سینمایی وزارت ارشاد باز می گردد که قطعاً با رعایت رافت اسلامی با اینگونه افراد برخورد خواهد شد.

 


 

۱۳٩٠/۳/۸ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: حضور فعال زنان در عرصه‌هاي مختلف، نشان از اهتمام ويژه‌ نظام جمهوري اسلامي به اين قشر دارد.

به گزارش واحد دريافت دريافت خبرخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، جواد آرين‌منش، هفته بزرگداشت مقام زن را فرصتي براي ارزيابي جايگاه زنان در جامعه اسلامي ما و بررسي آثار و برکات اين حضور دانست و افزود: حضور فعالانه و تاثيرگذار زنان در عرصه‌هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي و ارتقاي سطح سواد و آگاهي‌هاي اجتماعي بخشي از حضور چشمگير زنان است.

وي تصريح كرد: توسعه دانش و تخصص در بين زنان، اقبال روز افزون دختران به تحصيلات عالي، تکميلي و حوزوي - به طوري که در حال حاضر بيش از 60 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها را دختران و زنان تشکيل مي‌دهند- نيز بخشي از حضور زنان در جامعه‌ اسلامي است.

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس، هم‌چنين بروز خلاقيت‌ها و ابتکارات چشمگير زنان در عرصه‌هاي علمي و فناوري را نشانگر اهتمام ويژه‌ نظام مقدس جمهوري اسلامي در جهت ايجاد فرصت‌هاي مناسب براي رشد و شکوفايي استعداد زنان برشمرد.

وي خاطرنشان کرد: نقش موثر زن در تحکيم بنيان خانواده و تربيت نسلي توانمند، آگاه و مفيد براي کشور را هيچ کس نمي‌تواند کتمان کند و بي ترديد مردان موفق را زنان توانمند پشتيباني مي‌کنند.

نماينده مردم مشهد در مجلس با بيان اين كه حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف در صورتي که همراه با حفظ اصول و شئونات باشد نه تنها مشکلي ندارد بلکه براي پيشرفت و توسعه کشور نيز لازم است، گفت: با گذشت 32 سال از انقلاب اسلامي نيازمند اين هستيم که بازنگري و آسيب شناسي چگونگي حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف را انجام دهيم تا به اين ترتيب نقاط ضعف اين حضور رفع شود و نقاط قوت آن تقويت گردد.

آرين‌منش در ادامه گفت: بايد حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف همراه با منطق باشد، زيرا تامين معاش خانواده بر عهده‌ مردان است و هيچ ضرورتي ندارد که زنان با کم توجهي به وظايف خود در خانواده، جاي مردان را بگيرند.

وي يادآور شد: آموزه‌هاي ديني، جايگاه واقعي زنان را مشخص كرده و همه مي‌دانيم كه با توجه به توانايي‌هاي زنان در امور منزل، تربيت فرزندان و سرپرستي عاطفي خانواده، جايگاه و منزلت او با مرد غير قابل قياس است.

نايب رييس كمسيون فرهنگي مجلس، با تاکيد بر بازنگري و آسيب‌شناسي در فعاليت زنان با توجه به شرايط روحي، جسمي، توانمندي ها و علايق و سلايق زنان گفت: پيشگيري از سوء استفاده از وجود زنان و دختران جوان در محيط‌هاي کاري و استثمار آنان به عنوان نيروي کار ارزان با توجه به بالا بودن نرخ بيکاري در جامعه، نکته‌اي است که بايد مورد توجه و اهتمام دولت قرار گيرد.

وي اظهار داشت: پرداخت دستمزدهاي بسيار پايين و بيمه نکردن زنان و دختران شاغل از سوي موسسات و دستگاه‌هاي غير دولتي از مسائلي است که بايد هر چه زودتر آن را مديريت کرد.

نماينده مردم مشهد در مجلس تصريح کرد: دستمزدهاي خارج از ضوابط، عدم در نظر گرفتن قانون کار در به کارگيري زنان و دختران و غيره از مصاديق بهره کشي و استثمار زنان است که در اين ميان برخي مسائل اخلاقي و سوء استفاده‌ها هم حائز توجه است.

آرين‌منش در عين حال فراهم کردن فضاي مناسب کار و ايجاد فرصت‌هاي شغلي متناسب با تحصيلات و شئون اسلامي نکته حائز اهميتي دانست و تاكيد كرد که بايد اين مساله در برنامه‌ريزي در اين عرصه مورد توجه و عنايت قرار گيرد.

 


 

۱۳٩٠/۳/٧ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، تصویب سند پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم کشور را نیازمند هماهنگی کمیسیون فرهنگی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواند و تأکید کرد: این سند پایداری آثار فرهنگی کشور را تضمین می‌کند.

 

 

جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت از تهیه طرح پیش‌نویس سند پیوست فرهنگی در کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد و گفت: در راستای توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری و تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه مجلس با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف به تهیه و تنظیم سند پیوست فرهنگی برای تمامی طرح‌های مهم اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و ... هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی سند پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم کشور را گامی مهم در تثبیت آثار و حفظ رویکردهای فرهنگی کشور خواند و افزود: در این طرح به رویکردهای فرهنگی، اعتقادی و دینی کشور در طرح‌های کلان توجه می‌شود تا پیشرفت در عرصه‌های مختلف جامعه، مسائل فرهنگی را تخریب و منزوی نکند.

وی ادامه داد: لحاظ مسائل فرهنگی در ساخت و ساز شهر‌ها و توجه صاحبان صنایع بزرگ به هم‌خوانی فناوری‌های جدید با جغرافیای فرهنگی منطقه از جمله مسائل مورد بررسی و تأکید در این سند است.

آرین‌منش، هماهنگی مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی را برای تهیه و جمع‌بندی نهایی این سند را ضروری توصیف و تصریح کرد: پیش نویس این سند که با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس تهیه شده در کمیسیون فرهنگی در حال نهایی شدن است و بر اساس تکلیف برنامه پنجم توسعه و فرمایشات رهبر معظم انقلاب، قصد کمیسیون فرهنگی مجلس هم هماهنگی با شورای عالی انقلاب برای نهایی شدن کار است.

آرین منش در توضیح اهداف این سند یادآور شد: بعضی از طرح‌های اقتصادی و اجتماعی گاهی آثار سویی در حوزه فرهنگ می‌گذارند که این آثار سوء نه تنها باید پایان یابد، بلکه تلاش شود که هر طرح اقتصادی، اجتماعی و یا آموزشی در کشور همراه با نتایج مثبت خاص خود، آثار فرهنگی مناسبی نیز برای کشور داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از تصویب سند پیوست فرهنگی برای طرح‌های بسیار مهم و کلان اقتصادی، صنعتی، فرهنگی، آموزشی و... در راستای افزایش رویکردهای فرهنگی، اعتقادی و دینی در طرح‌های کلان کشور خبر داده است. تصویب نهایی این طرح بر اساس برنامه پنجم توسعه باید با هماهنگی مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت پذیرد.

۱۳٩٠/۳/٧ساعت ٧:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از سهيم كردن شوراي ايرانيان خارج از كشور در بودجه فرهنگي استان‏ها مي‏گويد: براساس مصوبه مجلس، يكهزار و 500 ميليارد ريال اعتبار براي ارتقاي شاخص فرهنگي استان‏هاي كشور اختصاص داده شده است.
جواد آرين‌منش در گفتگو با شهرآرا افزود: بااين‌حال در زمان ابلاغ بودجه90 در كنار استان‌ها نام شوراي ايرانيان نيز كه در مصوبه مجلس ذكر نشده بود، آمده‌است كه اين موضوع با اعتراض اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس روبه‏رو شده به‌طوري كه آن‏ها اين موضوع را به رئيس مجلس انعكاس دادند و خوشبختانه آقاي لاريجاني نيز قول پيگيري موضوع را داده‏اند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سئوال كه اين اقدام چه تاثيري بر ميزان بودجه زيارت دارد، خاطرنشان مي‌كند: از آنجا كه نمايندگان مجلس، رديف بودجه مستقلي را براي بودجه زيارت در نظر گرفته‌اند، بنابراين گنجاندن نام شوراي ايرانيان تاثيري بر ميزان بودجه زيارت ندارد و منجر به كاهش اين بودجه نخواهد شد.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از عدم تخصيص بودجه فرهنگي در سال گذشته توسط دولت به خراسان رضوي تصريح مي‌كند: متاسفانه سال گذشته فقط 25درصد از بودجه فرهنگي به استان تخصيص داده شد كه اين موضوع باعث نگراني نمايندگان از تكرار اين مسئله در بودجه امسال است؛ از اين رو نمايندگان خراسان رضوي به‏صورت جدي تخصيص بودجه فرهنگي در امسال را در دستور كار خود قرار داده‏اند.


 

۱۳٩٠/۳/٥ساعت ۱٠:٤٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس کمیسیون فرهنگی عملکرد مدیریت فرهنگی کشور در جذب، هدایت و حمایت همه ظرفیت‌های هنری ناموفق دانست و تاکید کرد: مدیریت فرهنگی باید شرایطی به وجود ‌آورد که نخبگان کشور در حوزه‌های مختلف را حفظ کند.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره مدیریت فرهنگی کشور در حوزه سینما اظهار کرد: همه سینما دولتی نیست و بنابراین مدیران تنها می‌توانند آن را هدایت کنند؛ نقش دولت در سینما هدایت، حمایت و نظارت است و فراتر از این نمی‌تواند برود و من معتقدم مدیریت فرهنگی کشور نتوانسته حوزه سینما و جامعه هنری را مدیریت کند و وزارت ارشاد توانایی جذب و هدایت و حمایت همه ظرفیت‌های هنری کشور را نداشته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره تاثیر ضعف مدیریت فرهنگی بر خروج هنرمندان از کشور گفت: در همه حوزه‌ها تعدادی افراد وجود دارند که به سمت غرب گرایش دارند و مسئله فرار مغزها درمیان اندیشمندان، دانشمندان بزرگ و پژوهشگران کشور نیز وجود دارد که در برخی موارد نگران‌کننده است زیرا ما سرمایه‌های خود را از دست می‌دهیم .

وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی خط قرمزهایی دارد، تصریح کرد: رفت و آمد هنرمندان و بازیگران به خارج از کشور نباید از خط قرمزهایی که نظام مقدس جمهوری اسلامی تصویب کرده، بگذرد و مدیریت فرهنگی باید شرایطی را به وجود می‌آورد که نخبگان کشور در حوزه های مختلف را حفظ کند و ما باید زمینه کار در داخل کشور فراهم کنیم و آنقدر تولید داشته باشیم که از استعدادها و ظرفیت‌های بازیگران و هنرمندان در داخل کشور استفاده کنیم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه موارد نادری نیز با انگیزه های مختلف ممکن است وجود داشته باشد، افزود: اگر کسی بخواهد از کشور خارج شود، نمی‌توان مانع او شد اما می‌توان به گونه‌ای عرصه فرهنگ را مدیریت کرد که نتیجه مطلوبی بدهد.

 


 

۱۳٩٠/۳/٥ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خراسان با اعلام اين خبر افزود: اين پيش نويس در راستاي اصول ۲۴ و۱۶۸ قانون اساسي تهيه شده و به دنبال رفع خلا ءهاي قانوني در زمينه رسانه هاي همگاني است.

جواد آرين منش گفت: در اين پيش نويس محورهاي قانوني رسالت رسانه ها و اصول اخلاق حرفه اي، چگونگي تشکيل سازمان نظام رسانه اي جمهوري اسلامي ايران، شوراي عالي نظام رسانه، چگونگي تاسيس رسانه ها، حقوق و تکاليف رسانه ها و رسانه نگاران، مسئوليت هاي مدني و کيفري رسانه ها و هيئت منصفه رسانه ها مورد توجه قرار گرفته است.

وي تصريح کرد: توسعه و تقويت رسانه هاي همگاني مستلزم اهتمام دولت و مجلس و مشارکت اصحاب رسانه و نيروهاي فکري و دانشگاهي است و مجلس شوراي اسلامي در سال هاي اخير با توجه به رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين زمينه اهتمام ويژه اي داشته است.

نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي افزود: در قانون برنامه پنجم توسعه حرکت به سمت الگوي ايران اسلامي پيشرفته و توسعه، اهتمام به موضوع مهندسي فرهنگي، فراهم کردن زيرساخت هاي توسعه رسانه هاي همگاني و رفع خلاء هاي قانوني مورد توجه قرار گرفته است.

وي اذعان داشت: اگرچه در سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي رسانه ها از رشد و توسعه قابل ملاحظه اي برخوردار بوده اند ولي هنوز شاخص هاي موجود با شرايط و جايگاه انقلاب اسلامي متناسب نيست چرا که رسالت انقلاب اسلامي رسالتي جهاني است و انتقال پيام ارزشمند انقلاب به خارج از کشور مستلزم برخورداري از رسانه ها و خبرگزاري هاي قدرتمند است.

 


 

۱۳٩٠/۳/٤ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی نظارت بر تبلیغات را مانع انحراف فعالیت‌های فرهنگی کشور از ارزش‌های اصیل جامعه دانست و تاکید کرد: در مواقعی که قرار است قانونی اجرایی شود، کمیسیون فرهنگی دولت موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد اما این کمیسیون فاقد اختیار قانون‌گذاری است.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت نظارت بر تبلیغات را در هر رسانه یا دستگاهی عامل ساماندهی و مانع انحراف فعالیت‌های فرهنگی از بدنه ارزش‌های اصیل جامعه دانست و گقت: نظارت باید مستمر و دارای سازوکار قانونی و مشخص باشد

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی توجه به ماهیت و اختیارات هر قوه را برای برنامه‌ریزی دقیق و تدوین قوانین معتبر ضروری توصیف و تصریح کرد: برای دولت و زیر مجموعه‌های آن تنها اختیار اجرایی در نظر گرفته شده است و وزارت ارشاد نمی‌تواند برای کمیسیون فرهنگی دولت حق قانون گذاری قائل شود.

وی تدوین پیش‌نویس قانون نظارت بر مطبوعات را در جای خود عملی قادر تقدیر دانست و تاکید کرد: ایده و هدف این قانون پسندیده و مورد تایید و استقبال کمیسیون فرهنگی مجلس است اما نباید شان نظارتی و قانون گذاری مجلس را سبک شمارند و برای دولت حق قانون گذاری قائل شوند.

آرین‌منش خاطرنشان کرد: دولت نمی‌تواند قانونی را وضع کند یا تغییر دهد بدون اینکه نظر مجلس را در این تغییرات لحاظ کند تمامی دستگاه‌های کشور باید بتوانند در تنظیم برنامه‌های خود دستگاه اجرایی را دستگاه قانون‌گذاری مجزا کنند.

وی کمیسیون فرهنگی دولت را دارای اختیارات مشخص و شفافی در قانون دانست و گفت: در مواقعی که قرار است قانونی اجرایی شود، کمیسیون فرهنگی دولت موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهد و این کمیسیون فاقد اختیار قانون‌گذاری است.

مدیر کل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی از تهیه و تدوین پیش نویس قانون جدید تبلیغات در نیازمندهای مطبوعات خبر داد و اذعان داشته است که پیش نویس یاد شده، پس از تایید معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، از سوی این معاونت برای تصویب و ابلاغ به هیات وزیران ارسال خواهد شد و این قانون نیازی به مصوبه مجلس شورای اسلامی ندارد و تصویب کمیسیون فرهنگی دولت یا شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی شدن آن کافی است.


 

۱۳٩٠/۳/۳ساعت ٢:٢٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: زبان شعر و هنر بهترين قالب براي انتقال مفاهيم ارزشمند است.
وي با بيان اينک شعر آييني ريشه در باورها و عقايد ما دارد افزود: برخي اشعار مي تواند به توليد آثاري بپردازد که باعث جاودانگي ارزش هاي الهي و ديني شود.جواد آرين منش اظهار داشت: خراسان هميشه پايگاه عاشقان و دوستداران اهل بيت(ع) بوده و برگزاري اين کنگره فرصت مغتنمي براي استان است.وي با انتقاد از برگزاري همايش ها و کنگره هاي تکراري و بدون نتيجه در عرصه ادبيات و شعر گفت: با پرهيز از کارهاي تکراري بايستي وارد حوزه هايي مثل شعر آييني شويم که تابه حال کاري در خور آن صورت نگرفته است


 

۱۳٩٠/۳/۳ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی سیاسی‌کاری را نقطه ضعف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برشمرد و با اشاره به طرح نمایندگان به منظور الحاق این سازمان به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: پیش از این هم این سازمان به همین صورت اداره می‌شد و عملکرد حوزه گردشگری مطلوب‌تر بود.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره عملکرد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سال‌های اخیر به عنوان یک سازمان سیاسی مطرح شد و سیاسی شدن این سازمان چه در زمان مدیریت آقای مرعشی، یا آقایان مشایی یا بقایی، باعث وارد آمدن لطمات جدی به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی شد.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به جمع‌آوری امضای نمایندگان برای الحاق سازمان میراث فرهنگی به وزارت ارشاد توضیح داد: طرحی که از سوی جمعی از نمایندگان مجلس در حال تهیه و تدوین است، ناظر بر ادغام سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و اکنون که رویکرد برنامه پنجم و عزم دولت مبنی بر ادغام وزارتخانه‌ها، تجمیع سازمان‌های دارای ماموریت مشابه و کوچک کردن بخش‌های دولتی است، به نظر می‌رسد دولت هم از این طرح استقبال کند.

وی افزود: در گذشته نیز نحوه اداره سازمان فرهنگی دقیقا به همین صورتی بود که در این طرح نمایندگان پیشنهاد داده‌اند؛ یعنی وزارت ارشاد تجمیعی از سازمان‌های فرهنگی مختلف بود و سازمان میراث فرهنگی به عنوان یک معاونت در وزارت ارشاد ایجاد شده بود و دقیقا همان کاری را انجام می‌داد که اکنون در قالب سازمان انجام می‌دهد. بهتر است صرفا امور حاکمیتی مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری زیر نظر دولت باشد و امور تصدی‌گری آن به بخش غیردولتی و تعاونی‌ها واگذار شود.

   

سازمان میراث فرهنگی در قالب معاونت وزیر پاسخگوی مجلس می‌شود

آرین‌منش اظهار کرد: اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان معاونتی یا سازمانی زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت کند، اهداف برنامه محقق می‌شود، تصدی‌گری دولتی در بخش‌های گردشگری کاهش پیدا می‌کند و رئیس سازمان میراث فرهنگی در قالب معاونت وزیر پاسخگوی مجلس نیز خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اگر این سازمان‌ها در قالب معاونت وزارت یا وزارتخانه نباشد، قابل نظارت نخواهد بود؟ توضیح داد: کار نظارت نشدنی نیست اما با توجه به مشغله‌هایی که رئیس جمهور دارد، وی نمی‌تواند مانند یک وزیر در کمیسیون حاضر شود، به سوال نمایندگان پاسخ دهد، در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی حضور پیدا کند و در پیگیری امور جاری که مربوط به حوزه‌های انتخابیه است، عملکرد مورد نظر نمایندگان را داشته باشد.

نماینده مردم مشهد با بیان اینکه در حال حاضر نمایندگان برای مشکلات حوزه انتخابی خود به وزرا مراجعه و مسائل خود را بیان می‌کنند و پیگیری می‌شود، افزود: طبیعی است رئیس جمهور با توجه به مشغله فراوان امکان پاسخگویی ندارد و چابکی لازم در سازمان‌های وابسته به رئیس جمهور وجود ندارد. بنابراین اولی است که سازمان‌هایی مانند محیط زیست، تربیت بدنی، میراث فرهنگی و گردشگری، انرژی اتمی و تمام سازمان‌هایی که در قالب معاونت رئیس جمهور اداره می‌شوند، به وزارتخانه تبدیل شوند تا رئیس جمهور نیز فارغ‌البال بتواند کار نظارت و مدیریت عالی خود را انجام دهد؛ لذا ما فکر می‌کنیم که تجمیع آنها در یک وزارتخانه برای این حوزه بهتر است.

   

اهداف پیش‌بینی شده برای سازمان میراث فرهنگی هرگز محقق نشد

آرین‌منش درخصوص عملکرد این سازمان که پیش از این در قالب وزارتخانه فعالیت داشت، گفت: به نظر من در آن شرایط عملکرد بهتری داشت زیرا اصلا هدف تبدیل شدن آن از معاونت ارشاد به سازمان این بود که بتواند به عنوان یک سازمان فرادستی، بخش‌های دیگر از قبیل وزارت راه، حمل و نقل، مسائل مرتبط با منابع طبیعی و دیگر دستگاه‌های مرتبط را که مرتبط با حوزه گردشگری است، در قالب معاونت رئیس جمهور هماهنگ کند و باعث شود گردشگری از توسعه چشمگیری برخوردار شود و یکی از مهم‌ترین منابع درآمد کشور و ارزآور باشد. اما این اهداف هرگز تاکنون محقق نشده است.

   

با مدیریت جدید، بیم تداوم سیاسی کاری سازمان میراث فرهنگی وجود دارد

نایب رییس کمیسیون فرهنگی ادامه داد: نه تنها اهدافی که در ابتدا برای ایجاد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نظر گرفته شده بود، محقق نشد و این سازمان به یک سازمان قدرتمند و توانمند و هماهنگ تبدیل نشد، بلکه عملا به یک سازمان دست و پاگیر و فاقد متولی و نظارت‌ناپذیر تبدیل شد که هیچ‌گاه نتوانست به ماموریت‌های خود که جذب گردشگران خارجی و رونق اقتصاد گردشگری بود، جامه عمل بپوشاند. زیرا یکی از اهداف سازمان میراث فرهنگی این بود که آمار گردشگران به صورت جهشی توسعه پیدا کند، اما سیاسی شدن این سازمان درست با جذب گردشگر منافات دارد.

وی در خصوص انتخاب مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: من شناختی از آقای احمدزاده ندارم اما می‌دانم که از نیروهای نزدیک به آقای مشایی و بقایی است و بنابراین بیم سیاسی شدن دوباره این سازمان و تداوم سیاسی‌بازی آن همچنان وجود دارد زیرا نامه‌ای که از استانداران برای حمایت از خانه‌نشینی رییس جمهور فرستاده شد، توسط ایشان تهیه شده بود.


 

۱۳٩٠/۳/۳ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با باین اینکه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها بخش فرهنگ را دچار مشکلات زیادی کرده است، گفت: اگر دولت برنامه‌های حمایتی عرصه فرهنگ را اجرا نکند، این مشکلات منجر به تعطیلی این بخش‌ها خواهد شد.

 

 

"جواد آرین منش " در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با انتقاد از روند تاثیرگذاری قانون هدفمند کردن یارانه‌ها درحوزه فرهنگ، گفت: بسته‌های حمایتی پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی، فرهنگ، هنر و سایر بخش‌ها  ضرورت جدی و انکار ناپذیری بوده که متاسفانه تاکنون عملیاتی نشده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: با وجود صراحت کامل در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هنوز شاهد تحولات تاثیرگذار در حوزه‌های مختلف نیستیم و مقوله فرهنگ و هنر هم در این جریان با مشکلات متعددی همراه شده است.

وی با اشاره به افزایش قیمت‌ آب و برق برخی موسسات فرهنگی از جمله سینماها، گفت: ‌اگر روند صعودی افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه داشته باشد در حوزه چاپ و نشر و سینما‌ها مشکلات بیشتری ایجاد خواهد شد، چرا که این مجموعه‌ها به طور طبیعی درآمد اقتصادی زیادی ندارند و با افزایش قیمت‌ها مجبور می‌شوند دراین جریان برای ادامه حیات، قیمت خدمات را بالا ببرند که در این شرایط مخاطبان خود را از دست می‌دهند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: اگر دولت اهتمام جدی‌تری به حوزه فرهنگ و هنر نداشته باشد، تمامی بخش‌های فرهنگی دچار آسیب‌های جدی شده و تعطیل می‌شوند.

آرین منش ابراز امیدواری کرد: بسته فرهنگی مورد نظر قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرایی شود تا تولید کنندگان آثار فرهنگی و هنری امنیت فکری بیشتری در ادامه مسیر فرهنگی داشته باشند.

علیرضا سجاد‌پور مدیر کل نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی وزارت ارشاد در مورد مشکل قبض‌های سینما داران گلایه کرد و گفت قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشکلات بسیاری را در عرصه فرهنگ و هنر ایجاد کرده است.


 

۱۳٩٠/۳/۳ساعت ٩:۱٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: حضور فعال زنان در عرصه های مختلف اجتماع، نیازمند بازنگری و آسیب شناسی است تا به این ترتیب نقاط ضعف این حضور رفع و نقاط قوت آن تقویت شود.

 

به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، جواد آرین منش ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور زنان در عرصه ‌های مختلف باید همراه با منطق باشد زیرا تأمین معاش خانواده بر عهده‌ مردان است و هیچ ضرورتی ندارد که زنان با کم توجهی به وظایف خود در خانواده، جای مردان را بگیرند.

وی یادآور شد: آموزه‌های دینی، جایگاه واقعی زنان را مشخص کرده و همه می ‌دانیم که با توجه به توانایی‌های زنان در امور منزل، تربیت فرزندان و سرپرستی عاطفی خانواده، جایگاه و منزلت او با مرد غیرقابل قیاس است.

وی تأکید کرد: لذا این بازنگری و آسیب ‌شناسی، باید در فعالیت زنان با توجه به شرایط روحی، جسمی، توانمندیها و علایق و سلایق زنان صورت گیرد.

عضو مجمع نمایندگان استان در خصوص جزئیات بازنگری حضور زنان تصریح کرد: پیشگیری از سوء استفاده از وجود زنان و دختران جوان در محیط های کاری و استثمار آنان بعنوان نیروی کار ارزان با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در جامعه، نکته ای است که باید مورد توجه و اهتمام دولت قرار گیرد.

وی اظهار داشت: پرداخت دستمزدهای بسیار پایین و بیمه نکردن زنان و دختران شاغل از سوی مؤسسات و دستگاه های غیردولتی، از مسائلی است که باید هر چه زودتر آن را مدیریت کرد.

وی تأکید کرد: فراهم کردن فضای مناسب کار و ایجاد فرصت‌های شغلی متناسب با تحصیلات و شئون اسلامی، نکته حایز اهمیتی است که باید در برنامه ریزی در این عرصه مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

وی بیان کرد: هفته بزرگداشت مقام زن، فرصتی برای ارزیابی جایگاه زنان در جامعه اسلامی ما و بررسی آثار و برکات این حضور است.

وی اظهار داشت: حضور فعالانه و تأثیرگذار زنان در عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی، ارتقای سطح سواد و آگاهی‌های اجتماعی بخشی از حضور چشمگیر زنان است.

وی گفت: توسعه دانش و تخصص در بین زنان، اقبال روز افزون دختران به تحصیلات عالی، تکمیلی و حوزوی به طوری که در حال حاضر بیش از 60 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را دختران و زنان تشکیل می‌ دهند، نیز بخشی از حضور زنان در جامعه‌ اسلامی است

۱۳٩٠/۳/٢ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی از جلسه امروز صبح (دوشنبه ۲ خردادماه) کارگروه ورزش کمیسیون فرهنگی با نمایندگانی از جامعه ورزش کشور خبر داد.

 

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت از جلسه امروز صبح (دوشنبه ۲ خردادماه) کارگروه ورزش کمیسیون فرهنگی با نمایندگانی از ورزش کشور خبر داد و گفت: اعضای کارگروه ورزش کمیسیون فرهنگی با نمایندگان اتحادیه‌های ورزشی کشور، نماینده‌ای از سازمان تربیت بدنی و کارشناسانی از مرکز پژوهش‌های مجلس جلسه‌ای خواهد داشت تا با اخذ نظر نمایندگان باشگاه‌ها، از پیشنهادهای آنها در جهت تدوین نظام باشگاه‌داری ایران و راه‌های تامین منابع آنها استفاده کند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی افزود: طرح تدوین قانون نظام جامع باشگاه‌داری ورزش در کمیسیون فرهنگی در دست بررسی است اما آنچه به عنوان طرح اولیه در این موضوع آمده بود، تنها به این جمله بسنده کرده بود که لازم است باشگاه‌ها خصوصی شوند و از منابع دولتی استفاده نکنند.

وی توضیح داد: وقتی این طرح به کمیسیون فرهنگی رسید، به این جمع‌بندی رسیدیم مطلبی که تحت عنوان نظام جامع باشگاه‌داری مطرح شده، اصلا به کیفیت باشگاه‌داری نمی‌پردازد، بنابراین در صدد برآمدیم تا با دعوت از نمایندگان اتحادیه‌های ورزشی کشور در جهت تدوین نظام باشگاه‌داری ایران، راه‌های تامین منابع آنها و استفاده از الگوهای رایج دنیا نظیر بهره‌گیری از درآمدهای ناشی از پخش مسابقات، منابع مردمی، فروش اقلام و کالاها، اسپانسر، بازیکن و سایر راه‌ها برای حرکت به سمت باشگاه‌داری خصوصی و عدم وابستگی آنها به منابع دولتی را مورد بررسی قرار دهیم.

آرین‌منش با اشاره به برنامه پنجم توسعه اظهار کرد: در برنامه پنجم توسعه استفاده از منابع دولتی برای ورزش حرفه‌ای ممنوع شد، بنابراین لازم است راه‌هایی اتخاذ شود تا باشگاه‌ها بتوانند با منابع مالی دیگر و درآمدهایی که خواهند داشت، ‌خود را اداره کنند تا نهایتا باشگاه‌داری در ایران دارای توجیه اقتصادی باشد.

وی از حضور رییس اتحادیه باشگاه‌های ایران به عنوان نماینده باشگاه‌های کشور و نماینده‌ای از سازمان تربیت بدنی به نیابت از حوزه ورزش در این جلسه خبر داد.


 

۱۳٩٠/۳/٢ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

سایت اطلاع رسانی جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی همزمان با روز معلم به نشانی اینترنتی www.ArianManesh.ir افتتاح شد.

مطالب و محتوای این وب سایت شامل:

  1. اطلاع از آخرین رویدادهای سیاسی و فرهنگی روز.
  2. یادداشت
  3. متن کامل نطق های پیش ار دستور
  4. گزارش عملکرد در مجلس شورای اسلامی
  5. رزرو اینترنتی وقت ملاقات
  6. عضویت رایگان در خبرنامه سیاسی اجتماعی و فرهنگی سایت
  7. ارسال پیام
  8. گالری تصاویر

و...


 

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: بازنگري در چگونگي حضور زنان در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و غيره ضرورت است.

 

' جواد آرين منش ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : حضور فعال زنان در عرصه هاي مختلف نشان از اهتمام ويژه نظام جمهوري اسلامي به اين قشر دارد.
وي گفت : به نظر مي رسد بعد از گذشت 32 سال از عمر پربركت انقلاب اسلامي ، بازنگري در چگونگي حضور زنان در عرصه هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي با توجه به ظرفيت ها ، توانمندي ها و شرايط جسمي و روحي اين قشر يك ضرورت باشد.
وي اظهارداشت : بايد در خصوص چگونگي فعاليت زنان در جامعه نقشه جامع و مدوني داشته باشيم كه متغييرهايي مانند انطباق تحصيلات و فرصت هاي شغلي با بازار كار و ويژگي هاي روحي و جسمي و آموزه هاي ديني در آن مورد توجه قرار گيرد.
آرين منش گفت: آسيب شناسي حضور زنان در عرصه هاي اجتماعي و پيشگيري از سوء استفاده از وجود زنان و دختران جوان در محيط هاي كاري و عدم استثمار آنان به عنوان نيروي كار ارزان با توجه به بالا بودن نرخ بيكاري در جامعه نكته اي است كه بايد مورد توجه و اهتمام دولت قرار گيرد.
وي افزود : پرداخت دستمزدهاي بسيار پايين و بيمه نكردن زنان و دختران شاغل از سوي موسسات و دستگاه ها از مسائلي است كه بايد هر چه زودتر آن را مديريت كرد.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي بيان كرد: دستمزدهاي خارج از ضوابط ، در نظر نگرفتن قانون كار در به كارگيري زنان و دختران و غيره از مصاديق بهره كشي و استثمار زنان است كه در اين ميان برخي مسائل اخلاقي و سوء استفاده ها هم حايز توجه است.
وي تاكيد كرد: فراهم نمودن فضاي مناسب كار و ايجاد فرصت هاي شغلي متناسب با تحصيلات و شئون اسلامي نكته حايز اهميتي است كه بايد در برنامه ريزي در اين عرصه مورد توجه و عنايت قرار گيرد.
او افزود : هفته بزرگداشت مقام زن ، فرصتي براي ارزيابي جايگاه زنان در جامعه اسلامي ما و بررسي آثار بركات اين حضور است.
آرين منش اظهار داشت: حضور فعالانه و تاثير گذار زنان در عرصه هاي اجتماعي، سياسي، فرهنگي و اقتصادي، ارتقاي سطح سواد و آگاهي هاي اجتماعي بخشي از حضور چشمگير زنان است.
وي افزود : توسعه دانش و تخصص در بين زنان، اقبال روز افزون دختران به تحصيلات عالي ، تكميلي و حوزوي نيز بخشي از حضور زنان است ، زيرا در حال حاضر بيش از 60 درصد ظرفيت دانشگاه ها را دختران و زنان تشكيل مي دهند.
آرين منش اظهار داشت: همچنين بروز خلاقيت ها و ابتكارات چشمگير زنان در عرصه هاي علمي و فناوري نشانگر اهتمام ويژه اي است كه نظام مقدس جمهوري اسلامي در جهت ايجاد فرصت هاي مناسب براي رشد و شكوفايي استعداد زنان داشته است.
وي افزود : نقش موثر زن در تحكيم بنيان خانواده و تربيت نسلي توانمند، آگاه و مفيد براي كشور را هيچ كس نمي تواند كتمان كند و بي ترديد مردان موفق را زنان توانمند پشتيباني مي كنند.
اين نماينده مجلس تاكيد كرد: حضور زنان در عرصه هاي مختلف در صورتي كه همراه با حفظ اصول و شئونات باشد نه تنها مشكلي ندارد بلكه براي پيشرفت و توسعه كشور نيز موثر است.
وي افزود : بايد حضور زنان در عرصه هاي مختلف همراه با منطق باشد زيرا تامين معاش بر عهده مردان است و هيچ ضرورتي ندارد كه زنان با كم توجهي به وظايف خود جاي مردان را بگيرند.

۱۳٩٠/۳/۱ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: