نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت كه كميسيون متبوعش در جلسات آتي خود بحث ديجيتالي شدن صدا و سيما را پيگري خواهد كرد.

جواد آرين‌منش نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، با اشاره به طرح صدا و سيما براي ديجيتالي كردن سيستم صدا و سيما و افزايش شبكه‌هاي دريافتي به بيش از 50 شبكه، گفت: صدا و سيما در حال بررسي مسائل فني براي ادامه ديجيتالي كردن شبكه‌هاي تلويزيون است.

وي با بيان اينكه ديجيتالي كردن سيستم صدا و سيما مورد رضايت مجلس است، افزود: بخشي از شبكه‌هاي صدا و سيما ديجيتالي شده است به طوري‌كه اكنون چندين شبكه سالم ماهواره از طريق سيستم دييجتالي قابل دريافت است و انشاالله اين اقدام صداوسيما در آينده با سرعت بيشتري ادامه خواهد داشت.

آرين‌منش ‌همچنين گفت كه در صورتي كه ديجيتالي شدن سيستم صدا و سيما به اتمام برسد، تمامي شبكه‌هاي استاني در سراسر كشور قابل دريافت خواهد شد.

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس در پايان تصريح كرد: كميسيون فرهنگي مجلس در جلسات آتي خود بحث ديجيتالي شدن صدا و سيما را پيگيري خواهد كرد.

 

 


 

۱۳٩٠/٤/٢۸ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بی‌توجهی به توسعه و حمایت از سینمای بومی تاکید کرد: با وجود آنکه دولت نهم و دهم تمرکز زدایی را همیشه در محور سیاست‌های خود عنوان کرده است اما در حوزه سینما هرگز در این زمینه موفق عمل نکرده و امور سینمایی و فعالیت فیلم سازی به طرز غیر عادلانه‌ای در پایتخت کشور متمرکز است.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با تاکید بر لزوم عنایت و توجه وزارت ارشاد به توانمندی‌های استان‌ها و شهرستان‌ها در زمینه فیلم و سینما گفت: بسیاری از هنرمندان برجسته کشور ما از شهرستان‌ها راهی تهران شده‌اند تا بتوانند از امکانات پایتخت برای پیشرفت و تحقق اهداف خود استفاده کنند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی شرط اصلی و اساسی رشد سینمای بومی کشور را ارائه امکانات و تسهیلات به مباحث فیلم سازی در شهرستان‌ها و استان‌ها توصیف و تصریح کرد: با اختصاص اعتبارات به شهرستان‌ها به میزان بسیار کمتر از این شاخص در تهران شاهد ارائه اثار درخشان و فاخری در حوزه فیلم و سینما خواهیم بود.

آرین منش با ابراز تاسف از تمرکز امکانات فیلم سازی و یادگیری این حرفه در تهران تاکید کرد: بالغ بر نود درصد فیلم سازان ما در شهرستان‌ها برای فعالیت در این حوزه راهی تهران شده‌اند و دوری از زادگاه آن‌ها و جدایی از ارزش‌های بومی و محلی این افراد سینمای بومی کشور کم رنگ و محو کرده است.

وی با اشاره به اینکه دولت در سال‌های گذشته سیاست‌های خود را در تمامی زمینه‌ها تمرکز زدایی اعلام کرده بود خاطر نشان کرد: تمرکز زدایی در خصوص سینما و فیلم سازی هرگز تا به امروز اجرا نشده است و هنرمندان کشور ناگزیرند برای بروز استعداد‌ها و توانمندی‌هایشان عازم تهران شوند.

آرین منش خواستار معکوس کردن جریان جدایی هنرمندان از مناطق بومی محل زندگیشان شد و افزود: احداث شهرک‌های سینمایی و ایجاد فضای تولید فیلم بر اساس ظرفیت‌های بومی و محلی می‌توند جهت این مهاجرت را معکوس کند و قدم مهمی در راستای حفظ ارزش‌های بومی به عنوان سپر مقابله با تهاجم فرهنگی محسوب شود.

معاون سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی اعلام کرده است وزارت ارشاد از ساخت فیلم‌های سینمایی بلند با محتوای بومی و با همکاری هنرمندان و فیلمسازان محلی حمایت می‌کند.

 


 

۱۳٩٠/٤/٢٠ساعت ۱٢:۳٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

2سال پس از پيگيري‌هاي رسانه‌اي درباره سرنوشت حريم شهر در محدوده غرب مشهد، هنوز اين پرونده پرماجرا باز است.طي اين مدت، بسياري از صاحبنظران نسبت به تبعات كوچك‌سازي حريم شهر مشهد و عدم تعيين تكليف مرزهاي حريم شهر كه پس از تشكيل شهرستان جديدالتاسيس طرقبه‌شانديز با خلل روبه‌رو شده، هشدار داده و تعلل مقامات استاني و كشوري در بازگردانيدن حريم مشهد به مرزهاي قانوني اوليه خويش را عامل به‌وجود آمدن موج جديدي از زمين‌خواري و حاشيه‌نشيني در اراضي غربي شهر دانسته بودند.

با وجود اين هشدارها كه از نمايندگان مجلس گرفته تا صنعتگران، كارگران، شوراي اسلامي شهر، مديران شهري و ديگر اقشار را دربر مي‌گرفت، گامي قطعي براي روشن‌شدن فرجام اختلاف نظرها درباره مرزهاي حريم مشهد برداشته نشد.
اما در جديدترين واكنش‌ها به سكوت مقامات مسئول در قبال ضرورت تعيين تكليف حريم پايتخت معنوي ايران، رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس در نامه‌اي به وزيركشور، خواستار پايان دادن به اختلاف‌نظرها و عمل به قانون شد.
ابراز تاسف از بلاتكليفي حريم شهر
مشروح اين نامه كه جواد آرين‌منش، نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي و رئيس مجمع نمايندگان استان خطاب به نجار، وزير كشور نگاشته، چنين است:
«احتراما موضوع تعيين مرز مشترك و حريم شهر مشهد مقدس با شهرستان جديدالتاسيس طرقبه‌شانديز مدت‌هاي زيادي است كه موضوع بحث و اختلاف‌نظر في‌مابين مسئولان مربوطه گرديده است. بديهي است؛ عدم تثبيت و شفافيت در اين زمينه روند توسعه شهر و برنامه‌ريزي را دچار اختلال خواهد نمود و زمينه را براي فرصت‌طلبان و زمين‌خواران و دلال‌ها مهيا مي‌نمايد و از طرف ديگر طرح جامع بازنگري شهر مشهد به‌دليل بلاتكليفي معطل مانده است كه جاي تعجب و تاسف است، درحالي‌كه قوانين و طرح‌هاي ناحيه شهري تا طرح جامع مشهد روشن‌كننده حدود و تعزر است، چرا استانداري محترم خراسان و وزارت كشور به‌عنوان فصل‌الخطاب به اين ماجرا پايان نمي‌دهند و قانون را اعمال نمي‌نمايند. لذا خواهشمند است؛ دستور فرماييد، در اين زمينه تسريع گردد.»
وعده تعيين تكليف حريم تا 8روز ديگر
اما نامه نماينده مردم مشهد در مجلس، تنها واكنش به عدم تعيين تكليف حريم شهر مشهد طي روزهاي اخير نبود، چراكه روز گذشته و در حاشيه جلسه علني شوراي اسلامي شهر، رئیس کمیسیون فنی‌، عمرانی و طرح‌ریزی شهری شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به تصمیم این كميسيون مبنی بر دعوت از وزیر کشور برای حضور در مشهد و تعیین‌تکلیف حریم این شهر، اظهار داشت: زمانی که مواضع شورا مطرح شد، یکی از مسئولان استانداری اعلام کرد که تا 15روز آینده تصمیم نهایی در مورد حریم مشهد گرفته می‌شود که از آن زمان 8 روز باقی مانده است. جواد داوودآبادی فراهانی تاکید کرد: اگر تا 8 روز دیگر مشکل حریم مشهد حل نشود، شورا وزیر کشور را دعوت کرده و یا خودمان خدمت ایشان می‌رسیم تا موضوع حريم مشهد مشخص شود.
به اين ترتيب اكنون با توجه به گذشت نزديك به 4ماه از سال90 و با عنايت به گفته‌هاي چندي پيش معاون شهرسازي شهردار مبني بر كافي‌بودن جلسات كارشناسي در اين خصوص، به نظر مي‌رسد؛ بايد منتظر راي قاطع وزير كشور درباره اصلاح مصوبه چندي پيش دولت كه به كوچك‌شدن مشهد مي‌انجاميد بود، چراكه ادامه وضعيت كنوني همان‌طور كه رئيس مجمع نمايندگان استان مطرح كرده است، تنها به سوء‌استفاده افراد سودجو خواهد انجاميد.

 

 


 

۱۳٩٠/٤/٢٠ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

آرین منش گفت : جمعی از نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی با عنایت به شرایطی که در سالهای اخیر برای باشگاه های ابومسلم خراسان و پیام مشهد پدید آمده است ، نامه ای را با عنوان استاندار محترم خراسان رضوی ارسال داشته اند و از وی خواستند تا جهت پایان دادن به کشمکش ها و مسایلی که مانع توفیقات این باشگاه ها گردیده ، بویژه مسئله مالکیت ابومسلم خراسان از طریق دستگاه قضایی اقدام نمایند.

متأسفانه مدیران باشگاه ابومسلم خراسان که قرار بود این نامه را به استاندار محترم خراسان رضوی تسلیم نمایند ، در هفته نامه نخست منتشر نمودند ، که این امر اخلاقاً صحیح نبود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود : استاندار محترم خراسان طی تماسی که با اینجانب داشتند از دریافت چنین نامه ای ، علیرغم گذشت چند هفته اظهار بی اطلاعی نمودند.

آرین منش افزود : انتظار می رفت نامه ای که به عنوان نمایندگان مجلس برای استاندار خراسان نوشته شده بود ، ابتدا به دست ایشان می رسید. لذا آنچه در هفته نامه نخست درج گردیده با مفاد این نامه مغایرت دارد ، و مخاطب اصلی این نامه استاندار محترم خراسان بوده نه مدیرکل تربیت بدنی و نمایندگان هیچگونه مکاتبه ای در این زمینه با آقای داوری مدیرکل تربیت بدنی خراسان نداشته اند.

 


 

۱۳٩٠/٤/۱٩ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

جواد آرین منش رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی و نماینده مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به مهندس علی آبادی سرپرست وزارت نفت خواستار انتقال سوخت گازوئیل کم گوگرد جهت استفاده در ناوگان اتوبوسرانی مشهد از پالایشگاه به شهر مشهد شد که متن نامه ارسالی در زیر آمده است:

" جناب آقای مهندس علی آبادی

سرپرست محترم وزارت نفت

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند شهر مقدس مشهد به عنوان دومین کلان شهر مذهبی جهان و پایتخت معنوی جمهوری اسلامی ایران با جمعیت حدود 3 میلیون نفر ، سالانه پذیرای 25 میلیون نفر زائر از سرتاسر کشور می باشد. به طوریکه روزانه 5/1 میلیون سفر درون شهری توسط 2000 دستگاه اتوبوس در سطح شهر به شهروندان و زائرین محترم خدمات ارائه می نمایند. لیکن با توجه به ماهیت سوخت مصرفی و کیفیت بسیار پایین آن لطمات جبران ناپذیری به محیط زیست این شهر و سلامت شهروندان و زائرین مضجع مطهر علی ابن موسی الرضا (ع) وارد می آید. این درحالی است که شهرهایی که درجوار پالایشگاه قرار دارند از سوخت مطلوب و استاندارد بهره مند می باشند. در همین راستا طی یکسال گذشته مکاتبات متعددی به منظور استفاده از سوخت نفت گاز کم گوگرد در دستور کار قرار گرفته ولی متأسفانه در پاسخ به آخرین مکاتبه انجام شده با آن وزارتخانه محترم ، مدیر عامل محترم شرکت پخش فرآورده های نفتی کشور ارائه این سوخت را منوط به پرداخت کامل کرایه حمل از مبدأ پالایشگاه توسط شهرداری مشهد دانسته اند ، که با عنایت به حجم بالای مصرف این سوخت و نیز بعد مسافت 1000 کیلومتری از نزدیکترین پالایشگاه مشمول هزینه زیادی می گردد که تأمین آن خارج از توان شهرداری مذکور می باشد. لذا از آن مقام محترم تقاضا دارد دستور فرمایند نفت گاز کم گوگرد مورد نیاز این کلانشهر نیز همانند هزینه های حمل دیگر شهرهای همجوار پالایشگاه از جمله شهرهای اصفهان و تبریز و هزینه انتقال از مبادی تولید تا انبار شرکت پخش ، توسط آن وزارتخانه محترم پرداخت گردد.

قبلاً از مساعدت جنابعالی کمال تشکر را دارد.

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی و

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی "


 

۱۳٩٠/٤/۱۸ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است که شاخص قرار دادن منشور اصولگرایی جامعتین در انتخاب کاندیداهای ‏اصولگرا برای انتخابات مجلس از سهم خواهی و انحراف گروه‌ها جلوگیری می‌کند. ‏

جواد آرین منش در گفتگو با مهر در خصوص سازوکارهای وحدت در میان اصولگرایان گفت: وحدت میان نیروهای ارزشی اصولگرا و معتقد به نظام جمهوری اسلامی رمز موفقیت انقلاب اسلامی در تداوم آن است.

وی افزود: وحدت موضوعی نیست که نیاز مقطعی نیروهای اصولگرا باشد بلکه یک ضرورت همیشگی و دایمی است و جزو توصیه‌های اکید امام (ره) در مقاطع انقلاب وحدت کلمه بود.

تبعیت پذیری از ولایت فقیه جزو ارکان اساسی تداوم اهداف اصولگرایی است

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه وحدت کلمه حول محور روحانیت و در ذیل توجه به رهنمودهای ولی فقیه در کنار هوشیاری و مشارکت مردم و تبعیت پذیری از ولایت فقیه جزو ارکان اساسی تداوم اهداف اصولگرایی است، اظهار داشت: یکی از مقاطع تبلور وحدت در جامعه زمان انتخابات است که اصولگرایان باید این نمود مشارکت ، وحدت و همدلی را در پای شعبه‌های اخذ رای به نمایش بگذارند.

مجریان و صاحب نظران زمینه مشارکت همه سلایق در انتخابات را فراهم کنند

آرین منش در خصوص حضور اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم گفت: جریان‌های وفادار به نظام و اصول انقلاب از هر طیف و سلیقه باید حضور داشته باشند و نباید تلاش کنیم بخشی از جامعه از مشارکت در عرصه انتخابات جا بماند .

وی ادامه داد: باید رقابت سالم و سازنده در میان همه طیف‌ها وفادار به انقلاب اسلامی ایجاد شود و مجریان و صاحب نظران زمینه مشارکت همه سلایق در انتخابات را فراهم کنند.

هدف از طراحی کمیته ۱۵ نفره مشارکت همه سلایق است

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در خصوص دلایل شکل گیری کمیته ۱۵ نفره اصولگرایان برای تعیین لیست انتخاباتی گفت: هدف از طراحی این ساز و کارها مشارکت همه سلایق است، زیرا در میان اصولگرایان طیف‌ها و سلایق مختلفی وجود دارد که هرکدام از آنها ضمن اینکه در اصول مشترک هستند، ممکن است در شیوه مدیریت و راه‌های دستیابی به اهداف با هم اختلاف سلیقه‌هایی داشته باشند.

وی تاکید کرد: هدف اصولگرایان از انتخاب این سازوکار این است که هیچ فردی از دایره وحدت دور نماند وهمه نظرات لحاظ شود تا یک مجلس قوی و اصولگرا تشکیل شود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در خصوص اینکه آیا سهمیه بندی در لیست های انتخاباتی اصولگرایان آفتی برای این جریان نیست، اظهار داشت: معتقدم این نوعی خرد جمعی در شناخت افراد است چرا که هر کسی حرف خودش را می‌زند و گزینه خودش را مشخص می‌کند و نهایتاً با خرد جمعی افراد انتخاب و گزینش می‌شوند ، بنابراین هدف سهم‌خواهی نیست و مشارکت همه گروه ها در تصمیمات کلی است و در نهایت با آرا نمایندگان این گروه ها و افراد انتخاب می‌شوند.

منشور جامعتین شاخصی برای ورود افراد به لیست‌های انتخاباتی اصولگرایان است

وی ادامه داد: برای اینکه نتیجه این حضور سلایق و گروه های مختلف در جریان اصولگرایی سهم خواهی و انحراف نشود باید شاخص داشته باشیم که منشور وحدت اصولگرایان که توسط جامعتین تدوین شد می‌تواند شاخصی برای ورود افراد به لیست‌های انتخاباتی اصولگرایان باشد.

آرین منش در پایان خاطرنشان کرد: جامعتین منشور شاخص تعیین افراد را مشخص کرده است و آن شاخص می‌تواند مبنای تصمیم گیری‌ها باشد.

 


 

۱۳٩٠/٤/۱۸ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: جشنواره بين المللي فرهنگي- هنري امام رضا(ع) بايد به اولين جشنواره کشور تبديل شود.
جواد آرين منش با اشاره به اين که جشنواره هاي ديگر نبايد اين جشنواره بزرگ را تحت تأثير قرار دهند، افزود: با افزايش جاذبه هاي جشنواره مي توان به اين هدف دست يافت و زمينه هاي حضور قشر عظيمي از هنرمندان، فرهيختگان و پژوهشگران را در اين جشنواره فراهم کرد.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي يادآور شد: مجلس شوراي اسلامي با ايجاد رديف بودجه اي ويژه به اين جشنواره درماندگاري و پايداري اين حرکت عظيم ملي و بين المللي گام برداشته است.

۱۳٩٠/٤/۱٦ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با ابراز امیدواری از بهتر شدن وضعیت امور و تولیدات سینمایی با تشکیل سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، نظر کمیسیون متبوعه خود نسبت به این اقدام را مثبت تلقی کرد و خاطرنشان ساخت: سازمان جدید باید در جهت چابک‌سازی حوزه سینمایی فعالیت کند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره تصویب تشکیل سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری از سوی شورای عالی اداری گفت: به نظر می‌رسد که این اقدام در جهت توجه بیشتر به حوزه سینماست و اگر این توجه موجب ارتقای کیفی، سالم‌سازی فضای سینما و اعمال نظارت بیشتر سازمان جدید بر تولیدات سینمایی و نهایتا تولید آثار فاخر سینمایی باشد، مبارک است؛ اما اگر باعث توسعه تشکیلاتی شود، خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس نظر کمیسیون فرهنگی مجلس نسبت به ادغام معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشکده هنر و رسانه و موسسه پژوهشی فرهنگ، هنر و ارتباطات در یکدیگر و تشکیل سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری تحت نظارت وزارت ارشاد را مثبت تلقی کرد و توضیح داد: اگر اینگونه ادغام‌ها و الحاق‌ها باعث پدید آمدن ارتقای کیفی شود، مثبت است؛ اما نمی‌توانیم اکنون قضاوت کنیم که در کنار هم قرار گرفتن این مجموعه باعث افزایش کارآیی شد یا خیر.

وی اظهار کرد: سازمان جدید باید در جهت چابک‌سازی حوزه سینمایی و کیفیت بخشی به سینما و حمایت، هدایت و نظارت بیشتر بر حوزه سینما منجر شود و حاصل آن در تولید آثار فاخر سینمایی و ارتقای کمی و کیفی جایگاه سینمای کشور دیده شود تا هم مورد اقبال سینماگران و هنرمندان باشد و هم مورد توجه دولت.

وزیر ارشاد باید در برابر سازمان جدید به مجلس پاسخگو باشد

آرین‌منش به بحث نظارت بر این سازمان اشاره کرد و گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بتواند در برابر سازمان جدید پاسخگویی لازم را به مجلس شورای اسلامی داشته باشد و این نکته برای نمایندگان حائز اهمیت است.

وی مدیریت یکپارچه در تمام کشور را از محسنات این اقدام برشمرد و افزود: این سازمان قاعدتا باید در استان‌ها نیز جایگاه روشن و مشخصی داشته باشد و اگر مشابه سایر سازمان‌های تحت نظر وزارت ارشاد مانند سازمان حج و زیارت، اوقاف و امور خیریه و فرهنگ و ارتباطات باشد، باید نمایندگی مستقل در استانها داشته باشد؛ زیرا همه این دستگاه‌ها جزو سازمان‌های تابعه وزارت ارشاد هستند و در استان‌ها هم نمایندگی دارند.

عضو کمیسیون فرهنگی با ابراز امیدواری از بهتر شدن وضعیت امور و تولیدات سینمایی با تشکیل سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، درباره ضرورت تامین نظر مجلس برای این ادغام توضیح داد: اگر شورای عالی اداری این تصمیم را با لحاظ کردن شرط توسعه نیافتن تشکیلاتی گرفته باشد، در حوزه اختیارات خود عمل کرده و نیاز به نظر مجلس نیست.

با تصویب شورای عالی اداری؛ معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشکده هنر و رسانه و موسسه پژوهشی فرهنگ، هنر و ارتباطات با تمامی امکانات، منابع،‌ تجهیزات، ‌اعتبارات، ‌تعهدات و نیروی انسانی در یکدیگر ادغام و عنوان آن به سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری کشور تغییر می‌کند.


 

۱۳٩٠/٤/۱٦ساعت ۸:٠۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: نويسندگان بايد فرهنگ ايثار و شهادت را با قلم خود به جامعه بشناسانند.
جواد آرين منش روز قلم را بهانه اي براي يادآوري منزلت و قداست و حرمت قلم دانست و افزود: قلم نه تنها در باور تاريخي و باستاني ما ريشه دارد بلکه در اسلام قداستي يافته که کلام خداوند به آن سوگند ياد مي کند.
وي با تبريک اعياد شعبانيه و روز قلم گفت: ترويج فرهنگ شهادت و ايثار براي صاحبان خرد و انديشه عطر و بوي شهادت و روح فداکاري و مجاهدت را در تاريخ محسوس مي کند و اگر ده ها و صدها سال ديگر نيز بگذرد، آنچه بايد به عنوان بالاترين ارزشها محسوب شود همواره ارزش شهادت و فداکاري شهيدان عزيز و والا مقام است.
وي تصريح کرد: نويسندگان با هنر نوشتن خود بهترين مروج براي فرهنگ ايثار و شهادت هستند و مي توانند نسل جوان را با ايثارگريهاي آنان آشنا کنند.
وي تأکيد کرد: جمع آوري منابع موجود از زندگينامه هاي شهدا مانند معدني است که اگر فرآوري شود استفاده و مشتري خاص را خواهد داشت.
وي تأکيد کرد: ما جاذبه هاي اين حرکت را نتوانستيم متجلي و به جامعه عرضه کنيم، بنابراين وظيفه هنرمندان و نويسندگان است که اين خلاء را پرکنند.
آرين منش تصريح کرد: بايد با هماهنگي دستگاه هاي فرهنگي و هنري سوژه هاي ناب را در اختيار کارگردانان سينما و سيما قرار دهيم، زيرا در همه جلسات با اصحاب هنر، فقر فيلم نامه را مهم ترين معضل مي دانند.


 

۱۳٩٠/٤/۱٥ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی وضع قوانین جدید و بازنگری در قوانین حوزه تئاتر و سینما برای حمایت از تولید آثار فاخر سینمایی را مطلوب دانست و اظهار کرد: همین که دولت برای توجه بیشتر به سینما و عرصه فرهنگ مبادرت به تشکیل شورای عالی سینما کرده، مطلوب است و باید امیدوار بود که به توسعه بیشتر این حوزه بیانجامد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره اقدام شورای عالی سینما برای بازنگری قوانین حوزه سینما و تئاتر، گفت: همین که آقای رئیس جمهور و دولت مبادرت به تشکیل شورایی کردند تا به سینما و عرصه فرهنگ توجه بیشتری کنند و مانع تولیدات ضد فرهنگی شوند و از ابتذال در سینما پیشگیری کنند، امر خوب، مطلوب و شایسته‌ای است و باید امیدوار بود که به توسعه بیشتر این حوزه بیانجامد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درباره ضرورت بازنگری قوانین حوزه سینما و تئاتر توضیح داد: ما قانونی به نام قانون سینما، قانون جامع سینما و از این قبیل نداریم بلکه تعدادی آیین نامه است که آنها هم دستپخت معاونت سینمایی و در یکی دو مورد مواردی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و شاید این شورا بنا دارد از مبانی، اصول، ساختارها، تشکیلات و قوانین پایه شروع کند و اینها را به عنوان زیرساخت‌های توسعه سینما در نظر گرفته و به آن توجه کرده‌اند که البته کار خوبی هم است.

وی در پاسخ به این سوال که مشکل حوزه تئاتر و سینما ضعف دستورالعمل‌ها، قوانین و آیین‌نامه‌ها بود یا اینکه در اجرایی شدن آن سهل‌انگاری و کم‌کاری صورت می‌گرفت، اظهار کرد: ما در حوزه فرهنگ، هنر و سینما عموما با خلاء قانون در حد چشمگیری مواجه نیستیم و قوانینی که دست و پا گیر و مانع حرکت متعالی سینما باشد، نداریم بلکه سیاست‌گذاری‌ها مبنای کار قرار می‌گیرد.

آرین‌منش اضافه کرد: اگر در شورای عالی سینما قوانینی وضع شود که از تولید آثار فاخر سینمایی حمایت کند، آن را امر مطلوب و پسندیده‌ای می‌دانیم تا کمک‌ها، حمایت‌ها و یارانه‌هایی را برای حمایت از آثار فاخر سینمایی ایجاد کند.

عضو کمیسیون فرهنگی درباره اعلام این شورا برای تدوین این مصوبات در قالب لایحه‌ای و ارائه آن به مجلس گفت: ما به عنوان کمیسیون فرهنگی از اینکه طرح جامع و سیاست‌های کلی و قوانینی که چگونگی حمایت، هدایت و نظارت بر سینما را مشخص کند و سینما با معیارهای دینی، شرعی، ایرانی، اسلامی و قوانین رسمی ما انطباق پیدا کند، استقبال می‌کنیم و کمیسیون فرهنگی کاملا آمادگی دارد هر گونه خلائی را که در این زمینه وجود دارد، مرتفع کند.


 

۱۳٩٠/٤/۱٥ساعت ٧:٤۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه اختلاف‌نظر نباید وحدت ملی را تهدید کند،‌گفت: یکی از عوامل موثر و تعیین‌کننده در پیروزی انقلاب و موفقیت نظام در همه مراحل موضوع وحدت ملی و انسجام نیروهای مومن و وفادار به اصول، آرمان‌ها و ارزش‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی بود.

"جواد آرینمنش" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت درباره صحبتهای امروز مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه، افزود: وحدت کلمه شعار و توصیه همیشگی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود که همواره آحاد ملت و مسئولان را به وحدت کلمه توصیه و توجه میدادند.

نماینده مشهد وکلات با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز در تمامی مقاطع همواره مردم و مسئولان را به وحدت، انسجام و یکپارچگی دعوت می‌کنند، خاطرنشان کرد: اختلاف آفتی است که بین صفوف فشرده مردم و مسئولان شکاف و رخنه ایجاد کرده و قدرت ملت را در مقابل دشمنان قسم خورده نظام زائل میکند.

اختلافنظر نباید به شکاف و اختلاف بین نیروها منجر شود

عضو حزب موتلفه اسلامی با تاکید بر اینکه اختلافات سلیقه میتواند وجود داشته باشد، ادامه داد: اما این اختلافنظر نباید به شکاف و اختلاف بین نیروها منجر شده و در نهایت وحدت ملی را تهدید کند.

آرینمنش با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری همواره بر فضای باز برای ارائه دیدگاهها و نظرات گوناگون در حوزههای مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... تاکید دارند تصریح کرد: اما ارائه نظرات متفاوت باید با هدف ایجاد سازندگی و در یک فضای آرام و دموکراتیک مطرح شود.

عضو کمیسیون فرهنگی افزود: در فضای آزاد بایستی فرصت ارائه نقطه نظرات و دیدگاههای گوناگون وجود داشته باشد، منوط به اینکه این دیدگاهها در جهت اهداف و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و با قصد سازندگی و تقویت نظام باشد.

مصالح ملی بر منافع گروهی، جریانی و جناحی ارجحیت داده شود

عضو فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد: همه دلسوزان نظام از هر سلیقه و دیدگاه و مکتب فکری میتوانند نظرات خود را بیان کنند، اما به شرطی که منجر به اختلاف نشود.

آرینمنش در پایان گفت: شایسته است بهترین سخنان بر اساس آموزههای دینی انتخاب و مصالح ملی بر منافع گروهی ، جریانی و جناحی ارجحیت داده شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه - ۱۳ تیرماه - در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه در سپاه، تأکید کردند: یکی از موارد بسیار مهم و ضروری برای ادامه حرکت تکاملی و رو به جلوی انقلاب اسلامی، پرهیز از دمیدن و مشتعل کردن فضای اختلاف، هیاهو و جنجال در جامعه است و همه دستگاهها و جریانهای سیاسی و فکری باید به حفظ وحدت، پایبندی عملی داشته باشند.


 

۱۳٩٠/٤/۱٤ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه حضور نماینده دولت در جمع اعضای خانه مطبوعات نظر تعیین کننده‌ای در تصمیمات این تشکیلات صنفی و غیردولتی نخواهد داشت و به معنای دولتی شدن آن نیست، تصریح کرد: حضور نماینده دولت در خانه مطبوعات به تعامل بیشتر با دولت می‌انجامد و رافع مشکلات جامعه مطبوعاتی خواهد بود.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به تغییرات جدیدی که در اساسنامه خانه مطبوعات به وجود آمده که حضور دو نماینده از اداره کل ارشاد استان و استاندار در این خانه مطبوعات را ضروری دانسته، گفت: این تصمیم بنا به نظر اعضای مجمع عمومی خانه مطبوعات ایران گرفته شده که هیچکدام از چهره‌های دولتی نیستند؛ ‌زیرا مجمع عمومی مرکب از کلیه اعضایی است که عضو آن تشکیلات هستند و وقتی مجموعه آنها به یک جمع‌بندی می‌رسند، عین دموکراسی است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس درخصوص شائبه دولتی شدن این نهاد صنفی به واسطه الزام حضور دو نماینده از استانداری و اداره کل ارشاد، توضیح داد: اگر مقام مسئولی به عنوان یک عضو ناظر در آنجا شرکت کند و اختیارات تام و ویژه‌ای نداشته باشد، دولتی نمی‌شود؛‌ بلکه ارتباط و تعامل با بخش دولتی را فراهم می‌کند و می‌تواند در حل مشکلات آن تشکل موثر واقع شود.

وی ادامه داد: اگر در اساسنامه پیش‌بینی می‌شد که خانه مطبوعات زیر نظر استاندار اداره شود، طبعا این تشکل را از حالت غیردولتی بودن خارج می‌کرد و اراده بخش دولتی بر آن سایه می‌انداخت که در این صورت امر مطلوبی نیست؛‌ اما صرف اینکه یک عضو دولتی در مجموعه تصمیم‌گیرندگان وجود داشته باشد، تغییر اساسی ایجاد نمی‌کند زیرا نظر تعیین کننده‌ای ندارد.

آرین‌منش در ارزیابی از عملکرد خانه‌های مطبوعات با بیان اینکه یک تشکل فرهنگی و صنفی است، اظهار کرد: خانه‌های مطبوعات تاکنون آن‌گونه که از آنها انتظار می‌رفت که در تحولات رسانه‌ها نقش‌آفرین باشند، نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا نکردند.

وی به قانون جامع رسانه‌ها که در کمیسیون فرهنگی در دست بررسی است، اشاره کرد و افزود: در تدوین قانون جامع رسانه‌ها، ‌نقش و جایگاه رسانه‌ها و اصحاب رسانه در تصمیم‌گیری‌ها پررنگ‌تر و جدی‌تر خواهد بود و ما امیدواریم که خانه‌های مطبوعات در قانون جدید نقش بیشتری را در جهت ارتقای کمی و کیفی و نظارت بر رسانه‌ها ایفا کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی درباره اساسنامه خانه‌های مطبوعات توضیح داد: خانه‌های مطبوعات در هر شهرستانی به موجب اساسنامه خود عمل می‌کنند که در تمام ایران ثابت نیست و در هر شهرستانی خاص خودش است اما قاعدتا بایستی همه این تشکل‌های فرهنگی برخی ملاحظات را رعایت کنند و در چارچوب ضوابط و قوانین خاصی فعالیت داشته باشند.


 

۱۳٩٠/٤/۱۳ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ابراز نگرانی سینماگران از تخلفات شورای صنفی نمایش، خاطرنشان کرد: شورای صنفی نمایش نباید با ایجاد تبعیض میان سینماگران حقوق آنها را ندیده بگیرد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به نگرانی اعضای شورای عالی تهیه کنندگان سینما از تخلفات شورای صنفی نمایش گفت: شورای صنفی نمایش نهادی است که باید به مشکلات جاری سینما در حوزه‌های مختلف رسیدگی کند نه اینکه عامل ایجاد نگرانی در میان سینماگران شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: قوانین در عرصه هنر برای کم کردن مشکلات سینماگران مصوب می‌شوند و اگر قرار باشد این قوانین از سوی نهادهای هنری کشور ندیده گرفته شود، دیگر هیچ جای امیدواری برای سینمای کشور باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به گلایه‌های سینماگران از شورای صنفی سینما خاطرنشان کرد: وظیفه این شورا حمایت از حقوق مادی و معنوی تهیه کنندگان سینماست و باید دید که چرا با عدم رعایت قوانین در این زمینه تخطی می‌کند.

آرین‌منش با بیان اینکه به زودی سازمان نظام صنفی سینما تشکیل می‌شود، تصریح کرد: این سازمان با طرح قوانین جدید راه‌های جدیدی را برای برون رفت از مشکلات حاکم بر سینمای کشور باز می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس همواره حامی هنرمندان کشور بوده است و در صورت نیاز به تصویب قوانین جدید در این زمینه تلاش خواهد کرد.

در آخرین نشست شورای عالی تهیه کنندگان که با حضور کلیه نمایندگان انجمن تهیه کنندگان مستقل، مجمع فیلمسازان و کانون تهیه کنندگان سینمای ایران تشکیل شد، حاضران پس از سخنان پیش از دستور نمایندگان سه تشکل اظهار نگرانی خود را از تخلفات شوری صنفی که براساس برخی شنیده‌‌ها با دستور مدیران سینمایی کشور صورت گرفته است، اعلام داشتند.


 

۱۳٩٠/٤/۱۱ساعت ۱:۳٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس از مخالفت اين كميسيون با ادغام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خبر داد و گفت: اعضاي كميسيون با اين ادغام مخالفت كردند.

 

'جواد آرين منش' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلماني ايرنا با اشاره به اينكه كميسيون فرهنگي مجلس امروز (سه شنبه) با حضور معاونان سازمان ميراث فرهنگي جلسه داشت، افزود: در اين جلسه بررسي طرح ادغام سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح شد كه در نهايت اعضا پس از شنيدن سخنان طراحان اين طرح و همچنين مخالفان و موافقان در نهايت با آن مخالفت كردند.
آرين اظهار داشت: اين طرح بعد از تعطيلات نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در دستور كار مجلس قرار خواهد گرفت.


 

۱۳٩٠/٤/۸ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس کوتاهی و عدم نظارت وزارت ارشاد بر مراکز توزیع فیلم را از عوامل به وجود آمدن سیستم توزیع تولیدات غیر فرهنگی و ضد اخلاقی در جامعه دانست و تاکید کرد: امروز شاهد توزیع محصولاتی در جامعه هستیم که شاید در ظاهر فرهنگی باشند اما اعتقادات و سلامت اخلاقی جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با انتقاد از شبکه پیچیده و منشعب توزیع محصولات غیر سالم فرهنگی گفت: حدود ۱ دهه پیش برای توزیع کالای فرهنگی مجاز و خوراک سالم فکری این حوزه مراکزی با عنوان فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و رسانه‌های تصویری ایجاد شد تا مسئول توزیع محصولات سالم فرهنگی در جامعه باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی کارکرد این سازمان‌ها را در مواردی خارج از قانون و مسیر اخلاقی تعیین شده در جامعه توصیف و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم نظارت درست، این مراکز به جای آنکه محصولات فرهنگی را ساماندهی کنند و خوراک سالم تحویل مردم دهند خود به بنگاه‌هایی برای توزیع فیلم‌ها و سی دی‌های غیر مجاز تبدیل شدند.

آرین منش ادامه داد: به دنبال این مراکز فروشگاه‌هایی با برچسب و تابلو‌های خاص برای توزیع محصولات فرهنگی داخلی یا محصولات خارجی که برچسب مجوز ارشاد را داشتند ایجاد شدند و حتی به دنبال آن شاهد ورود سوپرمارکت‌ها به دایره عرضه محصولات فرهنگی بودیم.

وی عدم نظارت و کوتاهی وزارت ارشاد را بر این مراکز و مرز‌ها را از عوامل به وجود آمدن سیستم ناسالم توزیع فیلم و تولیدات فرهنگی در جامعه دانست و تاکید کرد: از آنجایی که این مراکز با هزینه کم، سود بالایی به دست می‌آورند و کنترل دقیقی بر آن‌ها نیست امروز شاهد توزیع محصولاتی در جامعه هستیم که شاید در ظاهر فرهنگی باشند اما اعتقادات و سلامت اخلاقی جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهند.

آرین‌منش خاطر نشان کرد: همه خانواده‌ها و مردم جامعه دارای قدرت تشخیص و تمییز محصولات فرهنگی از دیدگاه سالم و مضر نیستند و این وظیفه دستگاه‌های قضایی و ارشاد است که نظارت و کنترل دقیقی بر مراکز پخش آن‌ها داشته باشد.

دبیر ستاد مبارزه با محصولات غیر مجاز از تشکیل ستادی زیر نظر وزیر ارشاد، به صورت فرا معاونتی و با بودجه مستقل خبر داده است.


 

۱۳٩٠/٤/۸ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: هنر كشور ما در زمينه محتوا دچار خلأهاي جدي است كه اين آسيب جز با حضور طلبه‌ها برطرف نمي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، به نقل از ستاد خبري سومين سوگواره لحظه‌هاي عاشورايي، جواد آرين‌منش اظهار داشت: برگزاري چنين رويدادهاي هنري زمينه را براي حضور پر رنگ طلبه‌ها در عرصه هنر و شكوفايي استعدادهاي هنري آنها فراهم مي‌كند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي به ضرورت حضور طلبه‌هاي حوزه علميه در عرصه هنر اشاره كرد و گفت: در حال حاضر ما در عرصه هنر به ويژه هنرهاي نمايشي با مشكلات و موانعي روبه‌رو هستيم كه حضور طلبه‌ها مي‌تواند اين خلأها و ضعف‌ها را برطرف كند.
وي با بيان اينكه هنرمندان متعهد، متدين و متخصص بايد در عرصه هنر حضور داشته باشند و آثار فاخر هنري را خلق نمايند، افزود: هنر كشور ما در زمينه محتوا دچار خلأهاي جدي است كه اين آسيب جز با حضور طلبه‌ها برطرف نمي‌شود.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه عرصه هنر نبايد در انحصار گروه خاصي قرار داشته باشد، تصريح كرد: اين عرصه نيازمند آن است كه همه اقشار جامعه به ويژه افراد متدين در آن حضور داشته باشند تا هنركشور به لحاظ محتوايي و تكنيكي رشد قابل قبول را پيدا كند.
وي با اشاره به اينكه طلبه‌هايي كه تاكنون در زمينه هنر فعاليت داشته‌اند، نقش بسيار موثري را در اين عرصه ايفا كرده‌اند، خاطرنشان كرد: اگر طلبه‌ها ضرورت حضور در عرصه هنر را دريابند در آينده مي‌توان به حضور پررنگ و تاثيرگذار آنها در اين زمينه اميدوار بود.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي همچنين با اشاره به اينكه سريال مختارنامه مقطعي حساس، چالش برانگيز و سرنوشت‌ساز از تاريخ اسلام را به زيبايي ترسيم مي‌كند، گفت: مردم ما با اين مقطع مهم از تاريخ اسلام ارتباط روحي و عاطفي دارند.
وي افزود: به دليل همين ارتباط روحي و علاقه، اين سريال با استقبال گسترده مردم روبه‌رو شده است.
وي با بيان اينكه سريال مختارنامه در تبيين فرهنگ و معارف عاشورايي نقش بسزايي داشته است، يادآور شد: اين سريال در حد بضاعت خود توانسته به واقعه عاشورا نزديك شود و بخش‌هاي مهمي از آن را ترسيم كند.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: گرچه فيلم‌نامه نويس مختارنامه بايد ظرافت‌هاي بيشتري را در متن رعايت مي‌كرد اما اين ضعف‌هاي محدود خللي به نقاط برجسته فراوان اين اثر وارد نمي‌كند.

 


 

۱۳٩٠/٤/٧ساعت ۱٠:۳٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

آرین‌منش عضو کارگروه تربیت بدنی مجلس در جلسه کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی برای پیگیری دلایل شکست تیم ملی امید و حواشی ایجادشده برای این تیم، خطاب به مسئولان فوتبال کشور گفت: برای یک بار در تاریخ ورزش کشور کوتاهی و قصور خود را به گردن بگیرید و از پیشگاه مردم عذرخواهی کنید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت جلسه کمیته تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس به منظور بررسی علل حذف تیم ملی فوتبلا امید با حضور رئیس فدراسیون فوتبال و دبیرکل کمیته ملی المپیک، صبح امروز –دوشنبه ۶ تیر ماه - در محل کمیسیون فرهنگی مجلس تشکیل شد.

در این جلسه علیرضا دهقانی، رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان، جواد آرین منش و سید رضا اکرمی، اعضای کمیسیون فرهنگی و نیز جمعی از مسئولان فوتبال کشور از جمله علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال، بهرام افشارزاده، دبیر کل کمیته المپیک، عزیز محمدی، رییس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران، مهدی تاج، نایب رئیس فدراسیون فوتبال، مهدی محمد نبی، دبیر فدراسیون فوتبال حضور داشتند.

علیرضا دهقانی، رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی در ابتدای جلسه با اشاره به اهمیت بحث ورزش برای آحاد مردم گفت: ورزش با احساسات مردم سر و کار دارد و باخت تیم ملی امید و مشکلاتی که برای این تیم ایجاد شد موضوعی بود که همه مردم و دوستداران ورزش خواهان پیگیری و روشن شدن جوانب آن بوده و هستند.

دهقان از مسئولان فدراسیون فوتبال و کمیته ملی المپیک خواست تا توضیحات خود را در این رابطه ارائه دهند.

افشارزاده: افراد اثرگذارتر در باخت تیم ملی امید باید تنبیه شوند

بهرام افشارزاده، دبیر کل کمیته المپیک در تشریح وضعیت تیم فوتبال امید در مسابقات اخیر گفت: در این دوره هماهنگی‌های لازم برای خروج بازیکنان سرباز برای شرکت در بازی‌ها انجام شد که توانستیم در عرض ۱۰ روز کارشان را انجام دهیم و اعزام این بازیکنان میسر شد. هواپیمایی اختصاصی گرفتیم که بتوانند ورزشکاران به راحتی بروند ۲۵ میلیون تومان هزینه اضافه دادیم تا هواپیما شب تیم را برگرداند. همچنین نشست‌های مشترک با مربیان، عقد قرارداد با کادر فنی، مکاتبات با کنسول ایران در عراق برای حمایت از تیم و ... ازجمله فعالیت‌های کمیته ملی المپیک برای حضور تیم ملی امید در بازی عراق بود.

افشارزاده باخت تیم ملی امید را اتفاق ناگواری توصیف کرد و ادامه داد: قبل از بازی برگشت تیم ملی امید ایران با تیم عراق، نامه‌ای از فیفا آمد که یک بازیکن ۲ اخطاره در بازی قبلی تیم ۸ دقیقه در زمین بازی کرده است و فدراسیون فوتبال باید تا موعد مقرر دلایل این اتفاق را برای فیفا ارائه دهد.

وی انعکاس این خبر را به بازیکنان تیم امید اقدام نادرستی خواند و تصریح کرد: این موضوع نباید به تیم انتقال داده می‌شد، اما متاسفانه این موضوع به بچه‌ها منتقل شد و موجب ایجاد تشویش و جو روانی و احساسی در تیم گشت.

دبیرکل کمیته ملی المپیک با اشاره به جلسه روز گذشته فدراسیون فوتبال و قرار تنبیه برای مقصران باخت تیم ملی امید گفت: در جلسه دیروز فدراسیون افرادی که به اندازه کافی دقت نکرده بودند و دقیقا مقصر بودند باید تنبیه می‌شدند که این اتفاق نیفتاد. افراد اثرگذارتر باید تنبیه می‌شدند.

کفاشیان: بررسی اخطارهای بازیکنان وظیفه سرپرستی تیم ملی امید بوده است

کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال بررسی دلایل باخت تیم ملی امید و مشکلات ایجاد شده برای این تیم ازسوی مجلس را اقدام مثبتی دانست و گفت: در اواخر اردیبهشت ماه جلسه‌ای تشکیل شد و قرار شد سرپرستی و کادر فنی تیم ملی امید متحول شود و به منصوریان و حاجیلو سپرده شود. سرپرست قبلی قرار شد کلیه مدارک تیم را به سرپرست جدید بدهد. این بی‌دقتی از همانجا آغاز شد. مدارک به سرپرست جدید داده شد و ۲ اخطاره بودن بازیکن در این مدارک دیده نشد.

کفاشیان بررسی اخطارهای بازیکنان را وظیفه اصلی سرپرستی تیم ملی امید توصیف کرد و ادامه داد: سرپرستی و کادر فنی باید همه مسائل را ببیند و وضعیت بازیکنان را در بازی‌های قبل چک کند که این کار به درستی صورت نگرفت.

نبی: کامیابی‌نیا باید در رابطه با اخطارهای خود حساسیت نشان می‌داد

مهدی محمد نبی، دبیر فدراسیون فوتبال هماهنگی بین کمیته ملی المپیک و فدراسیون را در این دوره از بازی‌های بسیار مطلوب و قابل قبول ارزیابی کرد و در تشریح اتفاقات پیش آمده برای تیم ملی امید گفت: در بازی رفت ایران و قرقیزستان یکی از بازیکنان به نام کمال‌الدین کامیابی‌نیا اخطارمی‌گیرد که در تاریخ ۱۴/۱۲/۸۹ نامه اخطار وی ازسوی فیفا به فدراسیون ابلاغ شد. همچنین در بازی برگشت ایران و قرقیزستان کامیابی‌نیا دوباره اخطار می‌گیرد که این نامه هم ازسوی فدراسیون به کمیته‌های مربوطه برای ثبت ارسال و به سرپرست تیم هم ارجاع شد. در پاراگراف آخر این نامه تأکید شده است که کامیابی‌نیا به علت دو اخطاره بودن نمی‌تواند در بازی بعد حضور پیدا کند.

نبی یکی از دلایل ناهماهنگی ایجاد شده درباره اطلاعات دو اخطاره بودن بازیکن تیم ملی امید را تغییر و تحولات سال جدید در کادر فنی این تیم دانست و تأکید کرد: در ۲۷ اردیبهشت ۹۰ قرار شد جلسه‌ای در فدراسیون با کمیته‌های ذی‌ربط برگزار و به کارگیری کادر جدید بررسی شود. در این جلسه مقرر شد سرپرست قبلی تیم امید، آقای پرهیزگار با سرپرست جدید یعنی حاجیلو جلسه تغییر و تحول را انجام دهند که فردای آن روز انجام شد و مدارک و مستندات منتقل شد.

وی افزود: در این جلسه بخشی از مدارک به سرپرست جدید ارائه شد و بخشی باقی ماند که حاجیلو باید درباره این اطلاعات و مدارک پیگیری و کسب اطلاع می‌کرد.

دبیر فدراسیون فوتبال با اشاره به نامه فیفا درباره حضور غیرقانونی کامیابی‌نیا در بازی برگشت تیم ملی امید با عراق اظهار داشت: پنجشنبه ۲ تیر که مسابقه برگشت ایران و عراق بود نامه‌ای به فدراسیون آمد که کامیابی‌نیا در بازی رفت ایران و عراق مجاز به بازی نبوده است و فدراسیون باید علت به‌کارگیری وی را تا اول جولای اعلام کند. در این نامه اشاره شده علاوه بر اینکه فدراسیون باید ادله استفاده از بازیکن غیرمجاز را توضیح دهد، رای بعدی براساس موادی است که علاوه بر اعلام نتیجه سه بر صفر بازی رفت به نفع عراق، فدراسیون فوتبال ایران باید تا مبلغ ۶ هزار فرانک سوئیس جریمه پرداخت کند.

نبی با بیان اینکه فدراسیون در جلسه‌ای نامه فیفا را بررسی کرد، گفت: فدراسیون باید به بازیکن و مربی و سرپرست اطلاع می‌داد که در بازی جدید دیگر از این فرد استفاده نکنند. این وظیفه قانونی فدراسیون بوده که به مسئولان تیم ملی امید اطلاع دهد.

وی با بیان اینکه شخص کامیابی‌نیا نیز باید در رابطه با اخطارهای خود حساسیت نشان می‌داده، تصریح کرد: بازیکن هم وظیفه داشته و باید ابراز می‌کرده که اخطاری بوده، اما متأسفانه کامیابی‌نیا نسبت به این موضوع حساسیت لازم را به خرج نداده است.

دبیر فدراسیون فوتبال مربی تیم ملی فوتبال ایران را سوپروایزر فنی تیم ملی امید دانست و گفت: مربی و سرپرست تیم ملی امید با کروش مشورت کردند و او گفت که باید داستان نامه فیفا به فدراسیون و اعلام نتیجه بازی رفت ایران و عراق با نتیجه سه بر صفر به نفع عراق را به نحو ملایمی به اطلاع بازیکن‌ها برسانید تا انسجام بیشتر شود و در بازی برگشت بتوانیم نتیجه بگیریم.

وی افزود: انتقال موضوع به بازیکنان تیم ملی امید برعهده مربی و سرپرستی تیم بوده و ربطی به فدراسیون فوتبال نداشته است. فدراسیون طبق وظیفه قانونی خود دو اخطاره بودن کامیابی‌نیا را به اطلاع مربی و سرپرست تیم رسانده است.

نبی تصریح کرد: فدراسیون فوتبال در تغییر و تحول و انتقال مدارک از سرپرست قدیم به سرپرست جدید نارسایی داشته است. در بخش بعدی هم فدراسیون موظف بود نامه را به اطلاع مربی و سرپرست برساند که وظیفه قانونی خود را انجام داد. انتقال موضوع به بازیکن‌ها نظر آقای کروش و سرپرستی تیم بود.

آرین منش: برای یک بار در تاریخ ورزش، از پیشگاه مردم عذر بخواهید

جواد آرین‌منش، عضو کمیته تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس مسئول یا مسئولانی از فوتبال کشور را در این اتفاقات مقصر توصیف کرد و گفت: برای یک‌بار در تاریخ ورزش کشور مسئولان از پیشگاه مردم به دلیل قصور خود عذرخواهی کنند و کوتاهی خود را گردن بگیرند.

آرین منش با بیان اینکه مردم از کارنامه فوتبال کشور ناراضی هستند تصریح کرد: حوادث ناگوار در فوتبال کشور پشت سر هم رخ می‌دهد و در حادثه اخیر درخواست می‌کنم کفاشیان و همه کسانی که مسئول بودند عذرخواهی کنند تا قدری از آلام مردم کاسته می‌شود.

محمدی: سرپرست تیم ملی امید مسئول اصلی شکست این تیم است

عزیز محمدی، رییس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران گفت: معلوم نیست ما چه گناهی در پیشگاه خدا کردیم که خداوند چنین غفلتی را مشمول حال فدراسیون کرده است و مسئولان فدراسیون را در برابر مردم و دوستداران ورزش کشور شرمنده ساخته است.

محمدی سرپرست تیم ملی امید را مسئول اصلی مشکلات این تیم دانست و تأکید کرد: سرپرست تیم وظیفه داشته این مسائل را بررسی و پیگیری کند و اگر مسئولیت قبول کرده باید پیگیر مسئولیت خود باشد.

وی افزود: فدراسیون فوتبال نیز در برخی مراحل انجام کار قصور کرده و ما باید از مردم عذرخواهی کنیم.

محمدی با اشاره به اخباری مبنی بر احتمال کارشکنی در باخت تیم ملی امید گفت: ما به دنبال نتیجه بودیم و این طور نیست که نخواهیم پیروز شویم و قصد داشته باشیم که تیم نتیجه نگیرد. اگر ما قصد سوئی داشتیم در این جایگاه قرار نمی‌گرفتیم.

دهقانی: مقصران اصلی چه کسانی هستند؟

علیرضا دهقان، رئیس کمیته تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی خطاب به افشارزاده گفت: آقای افشارزاده شما در صحبت‌هایتان گفتید که فدراسیون باید مقصران اصلی و افراد اثرگذار در باخت تیم ملی امید را تنبیه و برکنار کند. به نظر شما این مقصران اصلی چه کسانی هستند؟

افشارزاده: ترابیان به همه کارها نمی‌رسد

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به سؤال علیرضا دهقانی اظهار داشت: عباس ترابیان که سرپرست کمیته بین الملل فدراسیون فوتبال است، هم‌زمان چندین مسئولیت دارد و نمی‌تواند به همه کارها نمی‌رسد.

افشارزاده رسیدگی به مسائل بین‌المللی را نیازمند دقت بیشتر دانست و تصریح کرد: افرادی که چند پست دارند و به همه وظایف خود نمی‌رسند، باید مسئولیت‌هایشان کم شود تا به همه رسیدگی کنند.

تاج: بازی را در مسائل حاشیه‌ای باختیم

مهدی تاج، نایب رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه این فدراسیون تلش‌های بسیاری برای اعزام تیم ملی امید به بازی‌ها انجام داده است گفت: ما چندین بار برای اعزام این تیم به نظام وظیفه مراجعه کردیم و تلاش زیادی کردیم. این دوره برای اولین‌بار همه بازیکن‌هایی که سرباز بودند توانستند اعزام شوند.

تاج عذرخواهی را اقدام اولیه و ابتدایی فدراسیون فوتبال خواند و ادامه داد: ما بازی را در زمین نباختیم. ما در مسائل حاشیه‌ای باختیم و این بسیار نامطلوب است و مردم از این امر ناراضی هستند.

وی اعلام مفاد نامه فیفا به بازیکنان تیم ملی امید را اقدامی غیرحرفه‌ای توصیف کرد و ادامه داد: اعلام این موضوع به تیم، بازی را حساس و احساسی کرد و موجب شد مسائل حاشیه‌ای پررنگ شود و بازیکنان تیم نتوانند با روحسه و انسجام مناسب به بازی بروند.

نبی: موظف بودیم نامه را به طور کامل به سرپرست و مربی تیم انعکاس دهیم

نبی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا فدراسیون مفاد نامه را سریعا به اطلاع سرپرست و مربی تیم رساند و ایجاد حاشیه کرد، گفت: ما موظف بودیم نامه را به طور کامل به سرپرست و مربی تیم انعکاس دهیم، بنابراین عین متن نامه را به سرپرست تیم منعکس کردیم و برایش قرائت کردیم تا در بازی جدید از بازیکن اخطاری استفاده نشود.

وی افزود: طبق کدهای ۱۱۰ و ۱۵۵ انضباطی فیفا که در نامه ذکر شده بود، نتیجه بازی رفت ایران و عراق قطعا سه بر صفر به نفع عراق اعلام می‌شد. در نامه آمده بود که اگر دلایل فدراسیون برای بازی کردن کامیابی‌نیا برخلاف قوانین قانع‌کننده نباشد، این فدراسیون باید جریمه نقدی را نیز پرداخت کند.

.

تاج: خطای ما قطعی و آشکار بود

نایب رئیس فدراسیون فوتبال خطای تیم ملی امید در بازی دادن به کامیابی‌نیا را قطعی و آشکار توصیف کرد و گفت: استنادات فیفا درباره خطای ما قطعی بوده و چیزی نبوده که امکان تبرئه شدن ما وجود داشته باشد. این خطا آشکار است و آشکار است که نتیجه ۳-۰ اعلام خواهد شد.

تاج تصریح کرد: انعکاس مفاد نامه ازسوی فدراسیون به سرپرست قطعا درست بوده برای آنکه از استفاده از بازیکن جلوگیری شود و به فیفا دهن‌کجی نشود. اما انعکاس سرپرست به بازیکن‌ها نادرست بوده چرا که حاشیه‌سازی کرد.

کفاشیان: تعدد پست ترابیان موقتی است

کفاشیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا ترابیان چندین پست در فدراسیون فوتبال دارد، گفت: فدراسیون کارهای مرتبط بسیاری دارد و بسیاری از مسئولیت‌ها با هم مرتبط هستند. تعدد پست به صورت موقت وجود دارد و پس از سامان گرفتن برخی امور برطرف خواهد شد.

وی افزود: ترابیان از اول مذاکرات با کروش را در دست داشته و پس از آنکه کروش کاملا مستقر شود و مشکلات آن حل شود، تعدد پست ترابیان هم حل می‌شود.

محمدی: استعفای کفاشیان مشکلی را حل نمی‌کند

محمدی، رییس سازمان لیگ برتر فوتبال ایران با اشاره به اظهارات برخی رسانه‌ها مبنی بر لزوم استعفا و کناره‌گیری کفاشیان به دلیل شکست تیم ملی امید گفت: کفاشیان راحت‌تر است استعفا دهد اما استعفای او مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلات را دوچندان می‌کند.

وی تأکید کرد: کارهای خوب و زیربنایی در حال انجام است و اگر به خاطر هر مشکلی رئیس فدراسیون استعفا بدهد هیچ کاری رو به جلو و پیشرفت نخواهد رفت.


 

۱۳٩٠/٤/٧ساعت ۸:۳۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

حذف تيم ملي اميد از رقابت‌هاي مقدماتي المپيک لندن آن قدر تلخ بود که حتي مجلسي‌ها را هم به واکنش واداشت. به همين منظور کميته تربيت‌بدني و جوانان کميسيون فرهنگي مجلس براي بررسي علل حذف تيم فوتبال اميد با حضور رئيس فدراسيون فوتبال و دبيرکل کميته ملي المپيک، صبح ديروز در محل کميسيون فرهنگي مجلس تشکيل شد. در اين جلسه عليرضا دهقاني، رئيس کميته تربيت‌بدني و جوانان، جواد آرين‌منش و سيدرضا اکرمي، اعضاي کميسيون فرهنگي و نيز جمعي از مسئولان فوتبال کشور از جمله علي کفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال، بهرام افشارزاده، دبيرکل کميته ملي المپيک، عزيز محمدي، رئيس سازمان ليگ‌برتر فوتبال ايران، مهدي تاج، نايب رئيس فدراسيون فوتبال و مهدي محمد‌نبي، دبير فدراسيون فوتبال حضور داشتند.

جواد آرين‌منش، نماينده مردم مشهد و کلات و عضو کميته تربيت‌بدني و جوانان کميسيون فرهنگي مجلس و يکي از حاضرين در اين نشست مسئول يا مسئولاني از فوتبال کشور را در اين اتفاقات مقصر توصيف مي‌کند و به خراسان مي‌گويد: «‌کميته تربيت‌بدني مجلس تصميم گرفت بعد از ناکامي‌هاي اخيري که در فوتبال به وجود آمد و مردم را آزرده خاطر کرد اين اتفاق را با دعوت از مديران فدراسيون فوتبال بررسي کند. در اين بررسي متوجه شديم بخش مهمي از اين اتفاق ناشي از قصور مسئولان فدراسيون فوتبال بوده است. مديران فدراسيون هم گزارش‌هايي را از کارهاي انجام شده قرائت کردند. البته مديران فدراسيون فوتبال هم با اين که زحماتي براي اين فوتبال کشيده‌اند اما کارنامه فوتبال کارنامه قابل قبولي نيست.» نماينده مردم مشهد و کلات در خصوص دور بودن تيم اميد از المپيک هم مي‌گويد: «‌اين که تيم فوتبال اميد 40 سال از المپيک دور باشد اصلا اتفاق خوبي نيست و اين نشان دهنده يک عقب‌ماندگي در برنامه‌هاي فوتبال است. اين که تيم ما مقابل تيم عراق که از لحاظ سياسي بحران‌زده و مورد اشغال و از لحاظ اقتصادي با بحران روبه‌رو است شکست بخورد اصلا قابل قبول نيست. در اين جلسه از مديران فدراسيون خواستيم مطابق عرف در همه جاي دنيا وقتي قصور شخصي محرز مي‌شود استعفا بدهند و يا عذرخواهي کنند که آلامي باشد بر دردهايي که مردم از حذف تيم اميد کشيدند. البته متاسفانه در کشور ما اين گونه نيست و مديران ورزشي تا آخرين لحظه مقاومت مي‌کنند تا جايگاه‌شان را از دست ندهند. بايد مثل همه دنيا ناکام‌ها استعفا بدهند.» آرين‌منش از ماحصل اين جلسه هم به خراسان مي‌گويد: «‌مديران فدراسيون فوتبال قبول کرده‌اند که اشتباه انجام شده و همه مسائل به کادر‌فني بر نمي‌گردد. البته خود بازيکن هم در اين زمينه مقصر بوده و بايد مديران فوتبال را از 2 اخطاره بودنش مطلع مي‌کرده است.»


 

۱۳٩٠/٤/٧ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از جشنواره بين المللي امام رضا (ع) به عنوان حركتي بسيار ارزشمند براي گسترش فرهنگ رضوي در سطوح ملي و بين المللي ياد كرد.

 

 

'جواد آرين منش' روز يكشنبه با اعلام اين مطلب افزود: برگزاري جشنواره بين المللي امام رضا (ع) فرصت بسيار مغتنم نشر فرهنگ پر بار رضوي و نهادينه كردن آن در داخل و خارج كشور است و بايد از اين فرصت استفاده مطلوب كرد.
به گزارش روابط عمومي دبيرخانه دائمي جشنواره بين المللي امام رضا (ع) وي ادامه داد: اين جشواره به عنوان يكي از بي نظيرترين جشنواره هاي كشور مي تواند موجب توجه بيشتر به توليد آثار فاخر فرهنگ ساز در حيطه رضوي بوده و جامعه را به سوي معنويت سوق دهد.
وي گفت: ساير جشنواره ها نبايد اين جشنواره بزرگ را تحت تاثير خود قرار دهند و با افزايش جاذبه هاي جشنواره مي توان به اين هدف دست يافت و زمينه هاي حضور قشر عظيمي از هنرمندان ،فرهيختگان و پژوهشگران را در اين عرصه فراهم كرد.
وي بيان كرد: جشنواره بين المللي فرهنگي هنري امام رضا (ع) بايد به نخستين جشنواره كشور تبديل شود .
رييس مجمع نمايندگان خراسان رضوي گفت : مجلس شوراي اسلامي با ايجاد رديف بودجه اي خاص در ماندگاري و پايداري جشنواره بين المللي امام رضا (ع) به عنوان حركت عظيم ملي و بين المللي گام برداشته است .


 

۱۳٩٠/٤/٦ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: خلأ مديريتي و آثار نبود وزير وزارتخانه جديد التاسيس ورزش و جوانان كاملا مشهود است.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش صبح امروز در جمع خبرنگاران در محل دفتر مجمع نمايندگان خراسان رضوي اظهار داشت: هر وزارت و سازماني در شرايط نداشتن مدير دچار مشكلات اجرايي فراواني مي‌شود كه اين مشكلات در يك وزرات جديد‌التاسيس بيشتر نمايان است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي افزود: سرپرست موقت وزارت ورزش و جوانان نيز با اينكه موقتا نقش مديريت اين وزارتخانه را عهده‌دار است اما انتخاب وزير گام سريع‌تري را در جهت روند رشد اين وزارتخانه بر مي‌دارد.
وي كه سرپرست موقت اين وزارتخانه را يك چهره موفق در زمينه مديريت مطرح معرفي كرد، گفت: وي كه در درون وزارت تعاون كارنامه نسبتا موفق و خوبي داشته است اما از تحصيلات و تجربه مديريت ورزشي برخوردار نيست.
نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: از ويژگي‌هاي مورد انتظار مجلس براي دادن راي اعتماد مجلس به وزير ورزش و جوانان، داشتن تجربه و تحصيلات در زمينه ورزش و تربيت بدني است.
وي افزود: داشتن سابقه تربيت‌بدني و حضور در عرصه‌هاي ورزشي و همچنين مديريت در اين ارتباط، عامل بسيار موثري در پيشبرد جريان ورزشي كشور دارد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس صلاحيت‌هاي شخصي و عقيدتي را در انتصاب وزير ورزش و جوانان حائز اهميت عنوان كرد و گفت: داشتن صلاحيت‌هاي شخصي و اعتقادي و همچنين ايمان و تعهد به آرمان‌هاي بزرگ نظام و انقلاب در كنار تخصص و تجربه از ديگر شاخصه وزير اين وزارتخانه از نظر مجلس است.
وي افزود: در وزارت ورزش و جوانان كه بيشتر از هر قشري در جامعه با قشر جوان و سالم با ظرفيت‌هاي بالا سر و كار دارد، داشتن التزام به نظام و اعتقادات راسخ به اسلام و انقلاب از شاخصه‌هاي اصولي انتخاب وزير است.
آرين‌منش وجود يك بازه زماني براي انتخاب وزير پيشنهادي جديد را امري طبيعي دانست و گفت: براي بررسي و در نظر گرفتن گزينه‌هاي مختلف و افراد واجدالشرايط در پست وزارت ورزش و جوانان زماني لازم است و اين زمان فرصت‌سوزي محسوب نمي‌شود.

 


 

۱۳٩٠/٤/٦ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: افزوده شدن خانه مطبوعات به وزارت ارشاد كه با توسعه تشكيلاتي اين وزارتخانه همراه باشد خلاف اصل 44 قانون اساسي است.

جواد آرين‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، در ارتباط با اساسنامه پيشنهادي وزارت ارشاد در راستاي انحلال اساسنامه‌هاي فعلي خانه مطبوعات كشور و افزوده شدن آن به مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: مطابق اصل 44 قانون اساسي كشور، سبك‌سازي بدنه اجرايي دولت و واگذاري آن به بخش خصوصي در دستور كار قرار دارد.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: بر اين اساس افزوده شدن يك مجموعه به وزارتخانه‌ها خلاف اين اصل قانوني است.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به نقش خانه مطبوعات در عرصه‌هاي رسانه‌اي به عنوان يك تشكل صنفي مستقل گفت: خانه مطبوعات با توجه به نياز فضاي رسانه‌اي كشور به عنوان يك تشكل صنفي در اين حوزه تشكيل شده است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: هرگونه آئين‌نامه كه فعاليت آزاد رسانه و مطبوعات در كشور را محدود و تحت تاثير قرار دهد به گونه‌اي كه اين امر منطبق با اهداف قانون اساسي نباشد از نظر ما مردود است.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در ارتباط با اساسنامه پيشنهادي وزارت فرهنگ و ارشاد و اظهارنظرهاي موجود در ارتباط با اين اساسنامه كه اجرايي شدن آن را عاملي براي از ميان رفتن استقلال اين تشكل صنفي مطرح مي‌كنند افزود: در حال حاضر رسانه‌هاي تحت نظارت معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد به فعاليت مي‌پردازند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي خاطر نشان كرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي قوانين موجود حامي تشكل‌هاي مطبوعاتي است.


 

۱۳٩٠/٤/٦ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر غیر قانونی بودن ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گفت: ادغام این دو نهاد از ابتدا غیرقانونی بود و منتفی شدن آن به معنای آن است که رئیس جمهور و شورای عالی اداری پی به این مغایرت قانونی برده‌اند.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به منتفی شدن طرح ادغام کتابخانه ملی با نهاد کتابخانه‌های عمومی، این تصمیم را از ابتدا را نادرست و به دور از نگاه کار‌شناسی دانست و گفت: این تصمیم شورای عالی اداری نادرست بود چرا که به طور واضح و مشخص با قانون مغایرت داشت.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار خرسندی از منتفی شدن این ادغام تاکید کرد: ادغام یک سازمان دولتی در یک نهاد غیر دولتی به طور مشخصی غیرقانونی است و علاوه بر نقض قانون صدماتی را برای هر دو بخش در پی داشت که متاسفانه در ابتدای طرح این ادغام مورد توجه قرار نگرفت.

آرین منش با تاکید بر اینکه سازمان کتابخانه ملی و نهاد کتابخانه‌های عمومی هر دو براساس مصوبه مجلس تاسیس شده بودند، خاطر نشان کرد: هر گونه تغییر و یا تحول در ساختار‌های این دو نهاد باید بر اساس نظر و اراده مجلس شورای اسلامی باشد در غیر این صورت فاقد وجاهت قانونی است.

وی سازمان کتابخانه ملی را نهاد مهم فرهنگی در کشور دانست و افزود: اهتمام تمامی دستگاه‌های فرهنگی باید در جهت ارتقا جایگاه فرهنگی و کارکرد‌های نهاد‌های این حوزه در کشور باشد و از طرح‌هایی که گمان می‌رود ضربه‌ای به بحث‌ها و دستگاه‌های فرهنگی وارد سازد، به جد پرهیز شود.

آرین منش توجه به قانون را مهم‌ترین وظیفه همه مردم در هر جایگاهی توصیف و تصریح کرد: طرح‌ها، برنامه‌ها و تصمیم گیری‌ها علاوه بر اینکه باید بر اساس دید آینده نگر و کار‌شناسی تدوین شده باشد در ابتدای امر باید بر مبنای قانون تدوین شده و از اعمال سلیقه در آن پرهیز شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از منتفی شدن ادغام نهاد کتابخانه‌ها و کتابخانه ملی خبر داده و هر گونه تغییر در این دو نهاد را منوط به بررسی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است.


 

۱۳٩٠/٤/٦ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

پنجم تيرماه روز جهاني مبارزه با موادمخدر است كه متاسفانه هر سال تعدادي از نوجوانان و جوانان بر اثر غفلت و ناآگاهي در دام آن می افتند به‌گونه‌اي كه براساس آخرين آمار اعلام شده در حال حاضر بين 800تا يك‌ميليون و 700هزار نفر در كشور به موادمخدر آلوده‌اند. در اين ميان كنترل توزيع و مصرف موادمخدر در پايتخت معنوي ايران از اهميت بالايي برخوردار است.
بنابراين سئوالي كه اينجا مي‌توان مطرح كرد اين است كه وضعيت كنترل توزيع و مصرف موادمخدر در مشهد در حال حاضر به چه صورتي است و آيا اقدامات صورت گرفته براي اين مهم، كافي مي‌باشد؟
جواد آرين‌منش، نماينده مشهد و نايب‌رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، ‌خدمات كنترلي درخصوص موادمخدر را در مشهد مناسب نمي‌داند و به گزارشگر شهرآرا مي‌گويد: مجموعه اقداماتي كه طي سال‌هاي گذشته در راستاي پيشگيري از توزيع موادمخدر انجام گرفته، ناموفق بوده است.
آرين‌منش مي‌افزايد: نظام پيشگيري از توزيع موادمخدر، ناكارآمد و ناموفق بوده است، به‌طوري كه افراد مبتلا به موادمخدر در كمتر از 10دقيقه مي‌توانند مواد مورد نياز خود را در هر نقطه‌اي از شهر مشهد تهيه كنند.
وي با تاكيد بر اينكه دسترسي آسان به موادمخدر تنها مختص به مشهد نيست ، خاطرنشان‌ مي‌كند: توزيع‌كنندگان مواد در قالب شبكه‌ فعاليت مي‌كنند و به راحتي در هر نقطه‌اي از شهر انواع و اقسام مواد را توزيع كرده و به فروش مي‌رسانند.
آرين‌منش با تاكيد بر اينكه اگر دستگاه‌هاي متولي در اين سال‌ها ميزان انرژي‌اي را كه براي بستن فيزيكي مرزها و مبارزه با موادمخدر داشته‌اند، صرف آموزش و آگاهي‌بخشي مي‌نمودند، امروز شاهد وضعيت به مراتب بهتري بوديم، تصريح‌ مي‌كند: بايد زشتي‌هاي موادمخدر را براي جوانان تشريح كنيم تا مانع از گسترش پديده اعتياد و خريد و فروش مواد شويم.
وي ادامه مي‌دهد: دستگاه‌هاي قضايي و انتظامي ‌نيز با وجود كشفيات بالا در عرصه موادمخدر نتوانستند نظام توزيع را مختل نمايند.
آرين منش با اشاره به اينكه به موازات اقدامات پليسي و انتظامي‌ مي‌بايست اقدامات فرهنگي و آموزشي نيز افزايش یابد، خاطرنشان‌
مي‌كند: نهادهاي متولي شامل آموزش و پرورش، صدا و سيما، مطبوعات و رسانه‌ها نقش قابل تاملي در راستاي پيشگيري از توزيع و مصرف موادمخدر دارند.
وي ادامه مي‌دهد: عوامل اجتماعي و اقتصادي زيادي منجر به افزايش توزيع و مصرف موادمخدر در جامعه شده است.
به گفته آرين‌منش، ناهنجاري‌هايي مانند توزيع و مصرف موادمخدر، تك‌عاملي نيستند تا آنجاکه عواملي از جمله طلاق، فقر و گاهي ثروت، بيكاري و مشكلات روحي و رواني در رشد آن تاثير بسزايي دارد.


 

۱۳٩٠/٤/٥ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از مخالفت اعضاي اين كميسيون با ادغام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با وزارت ارشاد خبر داد.

 

 

جواد آرين منش روز شنبه در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر افزود:معتقديم ادغام دوباره سازمان ميراث فرهنگي با وزارت ارشاد نه تنها مشكلات را حل نمي كند بلكه موجب به حاشيه رفتن حوزه هاي گردشگري، صنايع دستي و ميراث فرهنگي مي شود.
وي گفت:حوزه گردشگري، حوزه اي فرابخشي است و توسعه آن نيازمند توجه به زير ساختهاي متعددي است كه از آن جمله مي توان به حمل و نقل، هواپيمايي، امنيت ، ايجاد راه هاي دسترسي به اماكن تاريخي و غيره اشاره كرد.
او بيان كرد:مجموعه اقداماتي كه بايد بعنوان زير ساخت حوزه گردشگري صورت گيرد تا موجب توسعه آن شود، هيچ كدام در اختيار وزارت ارشاد نيست ؛بنابراين ادغام دوباره اين سازمان با وزارت ارشاد موجب مي شود جايگاه حوزه گردشگري و اهدافي را كه در برنامه پنجم براي آن تعيين شده است زير سووال برود.
وي تاكيد كرد: بايد با توسعه گردشگري درآمد هاي غير نفتي كشور افزايش يابد و از قبل اين صنعت ارزشمند نيز پيام انقلاب اسلامي به دنيا صادر شود، حال آنكه با قرار گرفتن اين سازمان بعنوان زير مجموع وزارت ارشاد همه اين اهداف خدشه دار مي شود.
نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت:كوچك شدن دستگاههاي دولتي امر پسنديده اي است اما ادغام سازمان ميراث فرهنگي با وزارت ارشاد باعث مي شود نگاه فرابخشي به بخش گردشگري تنزل پيدا كند.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس گفت:در كنار فعاليت هاي بسيار متنوعي كه وزارت ارشاد دارد و با توجه به اينكه در حال حاضر نيز از عهده خيلي از امور مرتبط با خودش بر نمي آيد، ادغام ميراث فرهنگي با آن موجب به حاشيه رانده شدن هر يك از حوزه هاي گردشگري، صنايع دستي و ميراث فرهنگي و تنزل از وضعيت فعلي مي شود.
وي با اشاره به دغدغه نمايندگان در خصوص پاسخگو بودن سازمان ميراث فرهنگي در مقابل مجلس گفت: درست است كه سازمانهايي مانند ميراث فرهنگي، تربيت بدني و ساير سازمانهايي كه در قالب معاونت رياست جمهوري اداره مي شوند، پاسخگويي مناسب به مجلس ندارند اما نبايد پاسخگو بودن اين سازمانها به قيمت فدا كردن سازماني مهم همانند ميراث فرهنگي محقق شود.
آرين منش افزود:نبايد مسائل سياسي بر تصميمات سايه اندازد زيرا موجب مي شود كه تصميمات از مسير خود خارج شود.


 

۱۳٩٠/٤/٥ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اکران فیلم‌های سینمایی خارجی در سینماهای کشور را به نفع اقتصاد سینما ندانست و تاکید کرد: نمایش عمومی فیلم‌های خارجی در شرایطی که سینما‌های کشور برای اکران عمومی آثار تولیدی داخلی ظرفیت ندارند، هیچ توجیهی ندارد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در مورد اکران عمومی فیلم‌های خارجی در سینما‌های کشور، گفت: نمایش عمومی فیلم‌های خارجی در شرایطی که سینما‌های کشور برای اکران عمومی آثار تولیدی داخلی ظرفیت ندارند، هیچ توجیهی ندارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: اکران فیلم‌های خارجی در ایران به اقتصاد سینما لطمه وارد می‌کند و تولید کنندگان داخلی هم با چالش‌های تازه‌ای روبرو می‌شوند.

آرین‌منش با انتقاد از رویکرد بیشتر فیلم‌های خارجی که منعکس کننده فرهنگ منحط غربی هستند، اظهار داشت: آثار نمایشی خارجی هیچ سنخیتی با فرهنگ کشور ما ندارند و پخش این فیلم‌ها هزینه‌های بسیاری را در بر دارد.

وی اضافه کرد: فیلم‌های خارجی نیازمند سانسور، بازبینی و دوبله هستند که همین مراحل هزینه‌های زیادی را بر عرصه هنر تحمیل می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس لازمه رونق سینما را تولید فیلم دانست و خاطرنشان کرد: تولید فیلم‌های فاخر دولتی با حمایت‌های مادی و معنوی دولت امکان‌پذیر است و خریداری و اکران عمومی آثار خارجی، تولید کنندگان داخلی را هم بی‌انگیزه می‌کند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: فضای هنری کشور ما نباید به بازاری برای عرضه و مصرف فیلم‌های خارجی تبدیل شود چرا که ورود این فیلم‌ها سینما و فرهنگ ما را از بین خواهد برد.

طرح اکران عمومی فیلم های خارجی از سوی بنیاد سینمایی فارابی مطرح شد و پس از بحث‌های فراوان و اظهار نظرهای موافق و مخالف بر سر طرح اکران فیلم‌ خارجی در سینما‌ها، بنیاد سینمایی فارابی مصمم شده تا این طرح را به مرحله اجرا دربیاورد و تعدادی از فیلم‌های خارجی را در سینما‌ها اکران کند.

 


 

۱۳٩٠/٤/٥ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی اصولی در جهت شناسایی و جذب هنرمندان مستعد در حوزه سینمای دینی نداشته‌ایم، خاطرنشان ساخت: نمی‌توانیم کارنامه شاخص و درخشانی را در این حوزه عرضه کنیم.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در مورد وضعیت سینمای مذهبی در کشور، گفت: ما هنوز در مراحل اولیه هستیم و نمی‌توانیم کارنامه شاخص و درخشانی را در این حوزه عرضه کنیم به این دلیل که برنامه‌ریزی اصولی در جهت شناسایی، جذب و پرورش هنرمندانی که بتوانند آثار فاخر دینی تولید کنند، نداشته‌ایم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با اشاره به فعالیت دستگاه‌های هنری، افزود: نهادهای هنری مثل دانشکده صداوسیما یا حوزه هنری سازمان تبلیغات رسالت دارند تا زمینه تربیت این‌گونه هنرمندان را فراهم کنند و باید در سالهای گذشته نسبت به این مهم اقدام می‌کردند، اما در انجام رسالت‌های خود کوتاهی کرده و موفق نبوده‌اند.

وی با بیان اینکه گام‌هایی که در حوزه تولید فیلم‌های دینی برداشته شده، در مراحل مقدماتی است، اضافه کرد: اگر چه هر فیلمی که انتقال‌دهنده ارزش‌های دینی باشد، می‌تواند سینمای دینی نام بگیرد؛ اما به طور خاص، ارزش‌های دینی نظیر عدالت‌خواهی، استکبارستیزی، توجه به محرومان، خداگرایی و مفاهیمی از این دست می‌تواند با بهره‌گیری از جاذبه‌های سینما به صورت فیلم‌های قدرتمندی که مبتنی بر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی است، تولید بشود و الگویی از سینمای دینی را به دنیای تشنه امروز ارائه کند.

آرین‌منش درباره نقش جشنواره‌های دینی فیلم در ارتقای وضعیت کیفی این نوع سینما، توضیح داد: هنوز آثار برجسته و فاخری که حاصل این‌گونه جشنواره‌ها باشد، در سطح ملی عرضه نشده ولی همین برگزاری نیز در نوع خود مغتنم است.

وی ادامه داد: در صورتی که این جشنواره‌ها مبتنی بر یک برنامه بلند مدت و حساب شده استوار باشد، می‌تواند نوید بخش تربیت و شناسایی جوانان در عرصه سینمای دینی باشد تا در آینده بتواند به عنوان جشنواره‌های اصلی کشور جای پایی برای خود باز کند و انتقال‌دهنده مفاهیم و ارزش‌های دینی با بهره‌گیری از رسانه پرنفوذ و قدرتمند سینما به مخاطبین باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به کثرت سوژه در این سینما گفت: در این حوزه‌ها سوژه آنقدر فراوان است که ما هیچگاه با کمبود مضمون مواجه نخواهیم بود زیرا دین از جامعیتی در نظام اسلامی برخوردار است که همه شئون سیاسی، اقتصادی و نظامی را می‌تواند در برگیرد، بنابراین سینمای دینی گستره بسیار وسیعی دارد که تنها چند موضوع خاصی را که در فیلم‌ها می‌بینیم، دربرنمی‌گیرد و ما هرگز با کمبود مضمون و مفهوم در سینمای دینی مواجه نخواهیم بود.


 

۱۳٩٠/٤/٥ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کیمسیون فرهنگی مجلس انتصاب افراد غیرمتخصص در رأس نهادهای فرهنگی همچون کتابخانه ملی را نادرست و غیرکارشناسی دانست و تأکید کرد: در کارنامه صلاحی، سوابق برجسته فرهنگی و علمی دیده نمی‌شود و سوابق اجرایی وی هیچ سنخیتی با عرصه فرهنگی همچون کتابخانه ملی ندارد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به خبر انتصاب اسحاق صلاحی به ریاست کتابخانه ملی ایران گفت: کتابخانه ملی، گنجینه ذخایر علمی و فرهنگی یک کشور است و از شأن و جایگاه والای فرهنگی برخوردار است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس حفظ شأن فرهنگی کتابخانه ملی را ضروری دانست و تأکید کرد: در رأس نهاد فرهنگی همچون کتابخانه ملی، فردی باید قرار گیرد که از شخصیت‌های برجسته علمی، آموزشی و فرهنگی کشور باشد و در عرصه فرهنگ و کتاب تجربیات مؤثر و گران‌سنگی داشته باشد.

آرین منش با بیان اینکه رئیس کتابخانه ملی در دیگر کشورهای دنیا از میان مفاخر فرهنگی جامعه برگزیده می‌شود، تصریح کرد: قرار گرفتن در جایگاه ریاست کتابخانه ملی نیازمند سابقه طولانی کار فرهنگی و پژوهشی و نیز آشنایی به مسائل حوزه کتاب است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن انتقاد از انتصاب صلاحی به ریاست کتابخانه ملی، گفت: انتخاب فردی که در حوزه فرهنگ و کتاب جایگاه شناخته‌شده‌ای ندارد برای ریاست کتابخانه ملی، انتخاب نادرست و غیرکارشناسی است.

وی با اشاره به کارنامه و سوابق مدیریتی صلاحی اظهار داشت: در کارنامه رئیس جدید کتابخانه ملی، سوابق برجسته فرهنگی و علمی دیده نمی‌شود و مسئولیت‌های اجرایی وی همچون معاونت وزارت رفاه و یا معاونت فرماندهی نیروی دریایی، هیچ سنخیتی با عرصه فرهنگی همچون کتابخانه ملی ندارد.

آرین‌منش ابراز امیدواری کرد باتوجه به انتصاب صلاحی به عنوان رئیس کتابخانه ملی، وی بتواند با بهره‌گیری از شخصیت‌های توانمند و متخصص در حوزه کتابخانه ملی، جایگاه این نهاد فرهنگی را حفظ کند و ارتقا بخشد.

ادغام کتابخانه ملی و نهاد کتابخانه‌های عمومی وجاهت قانونی ندارد

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه ادغام کتابخانه ملی و نهاد کتابخانه‌های عمومی در شورای‌عالی اداری به تصویب رسیده است، گفت: این مصوبه تا زمانی که از سوی رئیس جمهوری برای اجرا ابلاغ نشود، قابلیت اجرا ندارد و نمی‌تواند اجرایی شود.

آرین منش ادغام کتابخانه ملی و نهاد کتابخانه‌های عمومی را خلاف قوانین موجود کشور توصیف کرد و ادامه داد: کتابخانه ملی یک نهاد دولتی و نهاد کتابخانه‌های عمومی یک نهاد عمومی غیردولتی است. بنابراین قوانین کشور ادغام یک نهاد دولتی با یک نهاد عمومی غیردولتی وجاهت قانونی ندارد و امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: انتصاب اسحاق صلاحی به ریاست کتابخانه ملی شاید نشان‌دهنده این باشد که دولت به اشتباه قانونی خود پی برده و می‌خواهد ادغام کتابخانه ملی و نهاد کتابخانه‌های عمومی را مسکوت بگذارد.

حامد یاری مدیرکل حوزه ریاست و امور بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از معرفی رئیس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور خبر داد.

با معرفی دکتر اسحاق صلاحی کجور مراسم معارفه وی به عنوان رئیس کتابخانه ملی ایران فردا ساعت ۱۰صبح در سالن یوسف شریعت‌زاده این سازمان با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

اسحاق صلاحی کجور پیش از این به عنوان عنوان رئیس ستاد احمدی‌نژاد در مازندران برای انتخابات سال ۱۳۸۸ و دوره دهم ریاست جمهوری معرفی شده بود. صلاحی کجور دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیکاست و معاونت وزارت رفاه وتامین اجتماعی، معاونت فرماندهی نیروی دریائی کشور، معاونت طرح وبرنامه وبودجه و عضویت در کمیسیون تخصصی اقتصاد هیأت دولتدر کارنامه وی دیده می‌شود.

 


 

۱۳٩٠/٤/٥ساعت ٧:۳٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي گفت: بدهي پيمانكاران را يكي ديگر از مشكلات اقتصادي دولت دانست و پيمانكاران بدهي خود را سريعتر به دولت پرداخت كنند.

 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش در همايش مديران تعاوني‌هاي مسكن مهر استان خراسان رضوي در سالن اجتماعات سازمان بازرگاني اظهار اشت: تاخير در بررسي و ابلاغ قانون لايحه بودجه سال 90 يكي از مهمترين علل اين مشكل در سال جاري است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: بايد مسئولان براي جامع عمل پوشاندن به بيانات مقام معظم رهبري در ارتباط با جهاد اقتصادي و مفهوم والاي آن، هرچه سريعتر يك سرو سامان ويژه به بخش اقتصاد ببخشند.
وي به برنامه پنجم توسعه كشور درباره نقش تعاوني‌ها اشاره كرد و متذكر شد: مطابق اين برنامه جامع بايد بيش از 25 درصد اقتصاد كشور تا پايان برنامه توسط تعاوني‌ها اداره شود.
آرين‌منش تاكيد كرد: هم اكنون چشم اميد مجلس شوراي اسلامي و دولت براي حل مسئله بيكاري و كمبود اشتغال به كارآفريني‌ها است.
وي با اشاره به تعهد دولت براي ايجاد بيش از يك ميليون و 100 هزار شغل در كشور در سال جاري، تصريح كرد: اين فرصت‌هاي شغلي تنها توسط بخش تعاوني و تعاونگران كشور محقق مي‌شود.
نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي توضيح داد: با اين حال در اين ارتباط بايد تمام تسهيلات و امكانات لازم براي تعاوني‌ها مهيا شود.
وي با بيان اينكه تا تسهيلات به اين بخش تزريق نشود، رسيدن به نقاط روشن و مورد هدف محقق نمي‌شود، ابراز داشت: بانك‌هاي عامل در اين راستا بايد همراهي و همكاري بسيار مناسبي را با تعاوني‌ها داشته باشند.
آرين‌منش بدهي پيمانكاران را يكي ديگر از مشكلات اقتصادي دولت دانست و عنوان كرد: با گذشته سه ماه از سال جهاد اقتصادي، هنوز بدهي جمعيت عظيمي از پيمانكاران طرح‌هاي عمراني پرداخت نشده است.
وي ابراز اميدواري كرد: با تلاش بيشتر هيئت دولت و با كمك مجلس شوراي اسلامي از آغاز ماه چهارم سال اين عقب ماندگي‌ها جبران شود.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي و رئيس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي وضعيت اقتصادي امسال كشور را بسيار خوب ارزيابي كرد و خاطر نشان كرد: پارسال از محل 20 درصد درآمدهاي نفتي كشور بيش از 15 ميليارد دلار به صندوق توسعه ملي اختصاص يافت.
وي با بيان اينكه امسال نيز موجود اين صندوق به 30 ميليارد دلار مي‌رسد گفت: درآمدهاي اين صندوق تنها صرف بخش خصوصي مي‌ شود.
آرين‌منش افزود: همچنين در بودجه امسال بيش از 400 ميليارد ريال به بخش عمران كشور اختصاص يافته است.

 


 

۱۳٩٠/٤/٤ساعت ۸:۱٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: