عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، تاكيد كرد كه امكان ايجاد راديو و تلويزيون خصوصي به مفهوم رايج در دنياي غرب در ايران وجود ندارد و خصوصي‌سازي تلويزيون تنها به معناي تقويت همكاري صدا و سيما با بخش خصوصي درامور فني، توسعه شبكه و توليد برنامه است.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) اظهار داشت: خصوصي‌سازي صدا و سيما به معناي رايج در غرب كه يك شبكه خصوصي راه‌اندازي كند و آن‌چه مورد نظرش است را ارايه دهد، ‌مغاير قانون اساسي كشور ماست و قطعا كسي اجازه ندارد كه تلويزيون خصوصي به اين معنا تاسيس كند و به موازات صدا و سيما توليد برنامه داشته باشد.

وي افزود: آن‌چه در حال حاضروجود دارد اين است كه صدا و سيما امور حاكميتي را عهده‌دار است و در امور غيرحاكميتي مثل توليد برنامه، توسعه شبكه، امور فني و ... با بخش خصوصي همكاري مي‌كند و اين‌گونه اقدامات توسط اين بخش انجام مي‌شود و در طرح نظارت بر اداره صدا و سيما نيز قرار است به اين بحث توجه بيشتري صورت گيرد.

نماينده‌ي مردم مشهد در مجلس ادامه داد: با توجه به اهميت و جايگاه صدا و سيما و تاثيرات عميق رسانه ملي بر روح، روان، اقتصاد و سياست جامعه كه نيازمند كنترل و نظارت حاكميت است، در قانون اساسي كشور ما انتخاب رييس سازمان صدا و سيما بر عهده‌ي عالي‌ترين مقام كشور يعني رهبري گذاشته شده است.

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس، درباره‌ي طرح نظارت بر اداره صدا و سيما كه در اين كميسيون در حال بررسي است خاطرنشان كرد: طرح جديد درصدد برطرف كردن يك خلاء قانوني در حوزه‌ي صدا و سيماست كه قانون اساسي تكليف كرده كه اين خلاء توسط مجلس برطرف شود.

آرين‌منش تصريح كرد: در حال حاضر ما براي نحوه‌ي اداره صدا و سيما، قانون مشخص مصوب بعد از اصلاحات صورت گرفته در قانون اساسي نداريم، البته يك سري آيين‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها براي نحوه‌ي اداره صدا و سيما وجود دارد كه صدا و سيما بر اساس آن اداره مي‌شود اما براي اين‌كه جايگاه حقوقي و قانوني آن مشخص شود طرح نظارت بر صدا و سيما تهيه شد كه انشاءالله با همكاري صدا و سيما به سرانجام خواهد رسيد.

وي در پايان خاطرنشان كرد: طرح نظارت بر صدا و سيما عملا به دو طرح تبديل شده، يك طرح پيشنهاد آقاي مطهري بوده و يك طرح ديگر كاملا پخته و كارشناسي شده با همكاري مركز پژوهش‌هاي مجلس تهيه شده و بيش از دو سال است كه در كميسيون فرهنگي مطرح است و آن‌چه براي ما اصالت دارد همين طرح است.

به گزارش ايسنا، طرح نظارت بر اداره صدا و سيما كه يك فوريت آن 29 تيرماه سال جاري در مجلس به تصويب رسيده بود در كميسيون‌هاي فرهنگي و برنامه و بودجه در حال رسيدگي است؛ امكان راه‌اندازي راديو و تلويزيون خصوصي از مهم‌ترين مواد اين طرح به شمار مي‌آيد.


 

۱۳٩٠/٥/٢٩ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با پذیرفتن وجود خلاءهای قانونی در حوره فرهنگ و هنر، ‌خاطرنشان کرد: در مجالس هفتم و هشتم، حتی یک لایحه هم در حوزه فرهنگ و هنر به مجلس ارایه نشده است.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره گزارش مرکز پژوهشهای مجلس با عنوان "چالش‌ها و خلاء‌های قانونی حوزه هنر" تصریح کرد: قطعا خلاءهای قانونی در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد، اما مجریان هر جا که با خلاء یا کمبود یا تعارض قانونی مواجه می‌شوند باید موضوع را انعکاس دهند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه مجریان همین دولت هستند، افزود: من ضعف را متوجه دولت می‌دانم زیرا وقتی در کاری با کمبود قانون مواجه می‌شود، باید برای تصحیح آن پیشنهاد و لایحه بدهد؛ در حالی که در دوره‌های هفتم و هشتم حتی یک لایحه در حوزه هنر ارائه نشده است.

وی اضافه کرد: کمیسیون فرهنگی مدتهاست از دست اندرکاران و مسوولان درخواست کرده اگر در این زمینه پیشنهاداتی دارند، ارائه کنند تا اعضا بتوانند خلاءهای قانونی این حوزه را برطرف کنند.

آرین منش همچنین گفت: اگر مرکز پژوهشهای مجلس گزارش‌هایی در این خصوص دارد، باید ابتدا آنها را به کمیسیون فرهنگی تحویل دهد تا این کمیسیون بتواند با اشراف بیشتری وارد عمل شود.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به طرح نظام جامع‌ رسانه‌ای اظهار داشت:‌ همانطور که کمیسون در حوزه مطبوعات راسا وارد عمل شده، آمادگی دارد برای رفع خلاءهای قانونی دیگر در حوزه فرهنگ و هنر اقدام کند.

چندی پیش مرکز پژوهشهای مجلس در گزارشی که اخیرا منتشر کرده، ضمن اشاره به اینکه برخی از امور بنیادین در هر حوزه نیازمند داشتن قواعد و تنظیمات است،‌ بر ضرورت شکیل کردن مقررات بر اساس الگوهای متعارف،‌ تعیین چارچوب‌ها و استانداردهای هر حوزه و ضوابط حاکم بر آن و توجه به مسائل روز حوزه هنر تاکید کرد.

 


 

۱۳٩٠/٥/٢٧ساعت ٩:٠۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه استکبار جهانی به دنبال انزوای ما در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی است، اعلام کرد: حضور در محافل بین‌المللی می‌تواند گام مهمی در جهت حضور و بالندگی جمهوری اسلامی باشد.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درمورد حضور فرهنگی بین‌المللی ایران در مجامع جهانی گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران در محافل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، بین‌المللی و استقاده از تریبون‌هایی که در سطح جهان وجود دارد، برای معرفی و انتقال پیام‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران فرصتی مغتنم است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: با توجه به اینکه شبکه رسانه‌ای بین‌المللی در اختیار استکبار جهانی و صهیونیزم بین‌المللی قرار دارد و آنها به طور مداوم در جهت تخریب جمهوری اسلامی و تحریف پیام‌ آن هستند، استفاده از این فرصت‌ها می‌تواند در جهت ابهام‌زدایی و شفاف کردن مواضع جمهوری اسلامی مفید و موثر باشد.

وی با بیان اینکه مجامع هنری، فرهنگی، سینمایی با ساختارهای فرهنگی دنیای غرب طراحی شده است، ‌اظهار کرد: ممکن است این گونه مجامع پذیرای پیام جمهوری اسلامی نباشند؛ اما وظیفه ما در این مجامع آن است که حالت انفعال نداشته باشیم؛ بلکه با حضور فعالانه رسالت خود را انجام دهیم.

عضو کمیسیون فرهنگی فراگیری تکنیک‌ها و فنونی را که در عرصه هنر سینما و تئاتر وجود دارد، از جمله وجوه مفید این حضور برشمرد و اضافه کرد: ما باید علوم و دانش‌ها را از هر نقطه جهان که باشد، جویا باشیم زیرا قصد داریم در عرصه بین‌الملل جایگاه والا و شایسته‌ای داشته باشیم.

آرین‌منش ادامه داد: حضور ما در محافل بین‌المللی در شرایطی که استکبار جهانی به دنبال انزوای ما در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی است، می‌تواند گام مهمی در جهت حضور و بالندگی جمهوری اسلامی باشد.

وی همچنین توضیح داد: کمیسیون فرهنگی مجلس درمورد لوایحی که خواستار صدور مجوز برای حضور در میدان‌های بین المللی بوده، رویکرد مثبت دارد.


 

۱۳٩٠/٥/٢۳ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو هيات پنج نفره ورزش استان خراسان رضوي گفت:انتقال تيم پيام نيشابور به مشهد بر خلاف اخلاق، ضوابط و قراردادها است.

اواخر هفته گذشته قائم مقام باشگاه فرهنگي و ورزشي پيام خراسان از قطعي شدن انتقال اين باشگاه از مشهد به نيشابور و آغاز تمرينهاي تيم در اين شهر خبر داد.
جواد آرين منش روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا گفت: عنوان تيم پيام با نام مشهد همراه است و در شكل گيري اين تيم ، جوانان و نوجوانان منطقه خيابان طبرسي اين شهر با همت والاي خود نقش آفريني كردند.
وي افزود:پس از حرفه اي شدن اين تيم و دست به دست شدنهاي پي در پي آن همواره يك شرط وجود داشته است و آن شرط بر طبق قراردادهاي شكل گيري تيم، عدم خروج تيم از مشهد تحت هر شرايطي است.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت: مالكيت اين تيم متعلق به هيچ فردي نيست و فقط اداره آن از سوي استانداري به افراد واگذار شده است، نه فروش و انتقال آن.
وي با تاكيد بر اينكه استانداري و اداره كل تربيت بدني استان نسبت به ادامه حيات اين تيم در مشهد وظيفه جدي دارند، گفت:اين امر جزو مطالبات مردم و نمايندگان مردم از مسوولان استان است.
آرين منش اظهارداشت: در صورتي كه مسوولان و مديران فعلي اين باشگاه قادر به اداره و تداوم فعاليت تيم در مشهد نيستند، افرادي هستندكه توانايي و علاقمندي ادامه كار را داشته باشند بنابراين هيچ مسوولي امكان واگذاري تيم فوتبال پيام را بدون قيد و شرط را ندارد.
او با تاكيد بر اينكه ريشه اين تيم در شهر مشهد قرار دارد و هزاران طرفدار و تماشاچي پيام در اين شهر هستند، گفت: بنابراين با هر گونه انتقال امتياز باشگاه پيام مشهد به خارج از شهر مشهد مخالف هستيم و آمادگي باز پس گيري اين تيم از مسوولان فعلي آن كه با عدم مديريت و درايت خود چنين وضعيتي را رقم زده اند، داريم.
اين نماينده مجلس بيان كرد: انتقال تيم پيام صريحا بر خلاف اخلاق ، ضوابط و قراردادها است و هيات فوتبال مشهد نيز بايد در اين رابطه پاسخگو باشد.
وي در ادامه با اشاره عدم رغبت اعضاي هيات پنج نفره ورزش استان به تشكيل جلسه ،گفت: به دليل عدم توجه به تصميمات اين هيات در واگذاري باشگاههاي پيام و ابومسلم ، عملا از كار كنار كشيده و بيش از يكسال است كه با عدم پيگيري تربيت بدني به برگزاري جلسات و نبود رغبت در اعضاي جلسات هيات برگزار نشده است.
وي گفت: اين در حالي است كه توسعه ورزش استان و شناسايي و حل و رفع مشكلات ورزش از مهمترين اهداف تشكيل اين هيات در خراسان رضوي است حال آنكه متاسفانه تصميمات اين هيات از سوي استاندار ابلاغ و پيگيري نمي شود.
سردار غياثي فرمانده بسيج سپاه منطقه خراسان رضوي، مهندس پژمان شهردار مشهد، مهندس حسين پور معاون عمراني استاندار خراسان رضوي، داوري مدير كل تربيت بدني استان و آرين منش نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي اعضاي هيات پنج نفره ورزش استان خراسان رضوي هستند.


 

۱۳٩٠/٥/٢٢ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه به نفع جامعه رسانه‌ای کشور است که نظام جامع رسانه در قالب لایحه آورده شود، خاطر نشان ساخت: اگر لایحه دولت به زودی نیاید، طرح کمیسیون را به جریان خواهیم انداخت.اگر دولت لایحه جامع رسانه‌ای را به سرعت ندهد، طرح مجلس به جریان می‌افتد

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت در مورد اظهار نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه نظام جامع رسانه به شکل کامل تدوین شده، گفت: این صحبت‌ها که "آماده است" و "می‌خواهیم بدهیم" موضوع دو سال و نیم پیش تا به حال است و این را که اکنون می‌گویند کامل شده، از یک ماه پیش گفتند و کمیسیون از آن زمان کار خود را متوقف کرده تا لایحه‌ای که مورد نظر آقای وزیر است، به کمیسیون برسد که هنوز نرسیده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه پیش‌نویس طرح نظام جامع رسانه آماده شده، افزود: پیش نویس کمیسیون آماده شد، اما نهایی نشد و در همین مرحله به دلیل پیام‌ها و پیغام‌های متعدد از سوی وزارت ارشاد متوقف است تا بالاخره ببینیم این لایحه چه زمانی به سرانجام رسیده و دولت آن را تصویب می کند تا به کمیسیون برسد.

وی اعلام کرد: هدف آن است که یک کار کامل ارائه شود و ترجیح کمیسیون این است که اگر لایحه برسد، آن را در دستور قرار بدهد و از امتیازاتی که در طرح ِ تهیه شده وجود دارد، استفاده کند تا یک قانون کامل و جامع تهیه شود.

آرین‌منش با تاکید بر اینکه به نفع جامعه رسانه‌ای کشور است که لایحه به مجلس بیاید، اظهار کرد: اگر لایحه باشد، طبعا مواردی که نیازمند تخصیص اعتبارات است و بار مالی دارد، با ایراد شورای نگهبان مواجه نخواهد شد؛ اما اگر به صورت طرح باشد، شورای نگهبان به مواردی که باعث افزایش هزینه‌های دولت شود یا کاهش درآمدهای آن را در پی داشته باشد، ایراد می‌گیرد و آنرا مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی می‌داند و بنابراین به نفع جامعه رسانه‌ای است که لایحه به مجلس بیاید تا هزینه‌های احتمالی آن هم در لایحه پیش‌بینی شده باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی در پاسخ به این پرسش که کمیسیون فرهنگی تا چه زمانی برای رسیدن لایحه دولت صبر می‌کند، گفت: تاکنون کمیسیون در دو یا سه مرحله بر سر این موضوع متوقف شده و فعلا نیز ما تا پایان تعطیلات دست نگه می‌داریم؛ اما اگر نیامد، همین طرح را به جریان خواهیم انداخت.

وی درخصوص چگونگی رایزنی بین دولت و مجلس در مورد این مسئله، اظهار کرد: ارتباط بین دولت و مجلس در این مورد از طریق معاونت پارلمانی وزارت ارشاد پیگیری می‌شود.


 

۱۳٩٠/٥/٢٢ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با اشاره به عقب ماندگی‌های کشور در ۵ ماه گذشته، اعلام کرد:‌ جبران عقب‌ماندگی‌های کشور نیازمند فعالیت سریع دولت است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت "جواد آرین‌منش" نماینده مردم مشهد و کلات در گفت وگو با نشریه "قدس" به بیان نظرات خود درباره رای اعتماد مجلس به ۴ وزیر پیشنهادی،‌ انتخابات دور نهم مجلس شورای اسلامی و طلب ایران از بابت پول نفت در چند کشور پرداخته است. متن این گفت وگو به این شرح است.

چه پیامی در رای اعتماد مجلس به ۴ وزیر پیشنهادی نهفته بود؟

مجلس شرایط سال ۱۳۹۰ را به خوبی درک می‌کند و تحقق اهداف بلند نامگذاری این سال که سال جهاد‌اقتصادی است نیازمند عزم ویژه دولت و مجلس قوای سه‌گانه و آحاد مردم بخش خصوصی بخش تعاونی با یک همدلی برای تحقق جهاد‌اقتصادی در کشور و ایجاد فرصت‌های شغلی در حدی است که دولت تعیین کرده است همان‌طور که می‌دانید دولت قرار است امسال ۵/۲ میلیون فرصت شغلی ایجاد کند. انجام این‌کار نیازمند مقدماتی است نخستین گام ساماندهی وزارتخانه‌ها بود ادغام‌ها که از مدت‌های قبل مورد‌نظر بود تعیین تکلیف شوند و وزارتخانه‌هایی که بدون وزیر مانده بودند تکلیفشان روشن شود تا بتوانند در جهت این اهداف و ایجاد یک حرکت و جهاد موفق باشند.

منظور شما این است که مجلس با این رای قاطع می‌خواست به دولت بگوید که هر چه سریعتر به کارها رسیدگی کند؟

پیام مجلس این است که دولت سریع‌تر حرکت جهادی‌‌اش را آغاز کند و مجلس هم در واقع نوعی اعلام حمایت و پشتیبانی کرد چرا که به‌هرحال ایجاد فرصت‌های شغلی و رونق اقتصادی مسلما باید توسط مثلا وزارتخانه‌ جدید صنعت تجارت و معدن است که باید ۳۰ درصد فرصت‌های شغلی را ایجاد کند به‌هرحال این فرصت‌های شغلی در بخش صنعتی یا تجارت یا بازرگانی یا بخش خدمات یا بخش نفت هست که باید این فرصت‌های شغلی ایجاد شود از سوی دیگر در وزارت کار و تعاون باید این فعالیت‌ها انجام بشود چون ۲۵ درصد اقتصاد کشور باید تعاونی بشود به‌هر‌حال بایستی کار به سرعت از سوی دولت انجام بشود لذا مجلس پشتیبانی خودش را از دولت با رای قاطع به وزرا ‌نشان داد.

۵ ماه از سال گذشته و ما وزارتخانه‌هایی داریم که اگر‌چه به‌صورت اسمی کار ادغامشان انجام شده ولی عملا هنوز کاری برای این ادغام‌ها انجام نشده، فکر می‌کنید با این فرصتی که از ابتدای سال از دست داده‌ایم دولت می‌تواند گام‌های بلندی ‌بردارد که این عقب‌ماندگی جدی را جبران کند؟

به‌هر‌حال یک عقب ماندگی‌های جدی در این ۵ ماه اول سال داشتیم و هنوز در مورد برنامه‌هایی که دولت داشته تقریبا ابتدای راه هستیم اعتبارات هنوز در حد لازم ابلاغ نشده و یک عقب‌ماندگی جدی دولت در این زمینه دارد به‌ویژه در جهت استفاده از منابع ارزی کشور مخصوصا صندوق توسعه ملی که الان ما ۲۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی داریم که باید در اختیار بانک‌ها قرار بگیرد و سپس در اختیار بخش خصوصی قرار داده شود تا یک رونق اقتصاد کشور ایجاد شود و از ظرفیت صنایع استفاده لازم صورت بگیرد لذا جبران این عقب‌ماندگی نیازمند فعالیت سریع دولت است.

به‌هر‌حال مجلس پشتیبانی‌‌اش را اعلام کرد و در واقع چراغ سبز به دولت نشان داد، انتظار مجلس از دولت چیست؟

انتظار مجلس این است که حرکتی که لازم است در حوزه اقتصاد کشور اتفاق بیفتد و به شکل مطلوب اجرا شدن قوانین و به‌ویژه قانون سیاست‌های اصل ۴۴، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، ایجاد فرصت‌های شغلی، کاهش تورم این اهداف بالاخره به ظهور و بروز برسد مخصوصا در سالی که کارنامه مجلس و دولت از سوی مردم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد در سال منتهی به انتخابات مشکلات هر‌چه سریع‌تر کاهش پیدا کند.

فکر می‌کنید انتخابات اسفند ماه مجلس بر انتظارات نمایندگان مجلس از دولت تاثیر گذاشته است؟

بالاخره مجلس امسال کارنامه ۴ ساله خودش را در معرض قضاوت مردم قرار بدهد، مردم برای رای دادن به نمایندگان حق دارند که عملکرد نمایندگان خودشان را در مجلس هشتم مورد بررسی قرار بدهند لذا قطعا عملکرد مجلس و دولت در میزان مشارکت مردم تاثیر خواهد گذاشت.

ایران طلب‌هایی از چند کشور از جمله چین و هند و کره در زمینه نفت دارد، فکر می‌کنید وزیر جدید نفت خواهد توانست راه حلی عملی برای وصول این طلب‌ها اجرا کند؟

وزیر جدید نفت را ما وزیر توانمندی دیدیم به‌دلیل این‌که ایشان در طول سال‌های دوران دفاع مقدس به‌عنوان یک مدیر عالی توانمند در جنگ حضور داشته و بعد از آن هم در پروژه‌های بزرگ نفتی کارهای بسیار بزرگی را انجام داده بنابراین ما فکر می‌‌کنیم از یک توان بالایی برخوردار است البته مشروط به این‌که از یک تیم همکاران متخصص متعهد استفاده کند قطعا هیچ وزیری به تنهایی قادر نیست که کارهای بزرگ انجام بدهد مگر این‌که تیم قوی و متخصصی داشته باشد امیدواریم که ایشان با دعوت از نیروهای متخصص نفت در این مهم موفق باشد.


 

۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مهاجرت‌ها با اهداف خاصی صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: همه دانشجویانی که به قصد ادامه تحصیل ایران را ترک می‌کنند، نخبه نیستند.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در مورد مهاجرت نخبگان از کشور گفت: همه کسانی که به قصد ادامه تحصیل یا غیرتحصیل از ایران می‌روند در زمره نخبگان شمرده نمی‌شوند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: عده‌ای هم به انگیزه‌های دیگری از کشور مهاجرت می‌کنند که این مهاجرت‌ها را نمی‌توان فرار مغز‌ها محسوب کرد.

وی بابیان اینکه برخی با انگیزه‌های سیاسی از ایران می‌روند افزود: درجریان انتخابات سال ۸۸برخی نخبگان و چهره‌های علمی، گرایش‌های سیاسی خود را بروز دادند و دیدگاه‌های ضد نظام آن‌ها باعث شد که مجبور به ترک وطن شوند.

آرین منش یکی از دلایل مهاجرت عده معدودی از نخبگان علمی کشوررا این چنین عنوان کرد: متاسفانه برخی از نخبگان به دلیل بی‌توجهی مسئولان نسبت به توان علمی و تحقیقاتی آن‌ها مهاجرت کرده‌اند.

وی ادامه داد: دستیابی به جایگاه اول علمی منطقه طبق اصول سند چشم انداز بیست ساله کشور هدف ماست و مهاجرت هر یک از نخبگان به کشورهای دیگر زنگ خطر بزرگی برای توسعه علم در کشور است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به حمایت‌های دولت از نخبگان افزود: دولت قول‌های مساعد بسیاری داده و در برنامه پنجم توسعه هم اعتبارات بسیار خوبی در حوزه پژوهش پیش بینی شده که زمینه را برای ماندگاری نخبگان فراهم می‌کند.

آرین منش ادامه داد: برنامه پنجم توسعه اهتمام ویژه‌ای به توسعه بخش علمی کشور دارد و هر سال نیم درصد به سهم تولید ناخالص داخلی برای پژوهش افزوده می‌شود و تا پایان برنامه پنجم سه درصد از تولید ناخالص داخلی در مسیر پژوهش هزینه خواهد شد. 

 وی خاطرنشان کرد: طبق آخرین گزارش رئیس جمهور در دیدار رهبر فرزانه انقلاب، روند مهاجرت نخبگان معکوس است و زمینه برای بازگشت نخبگان به کشور فراهم شده است.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٩ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

جواد آرین منش نماینده مردم مشهد وکلات در مجلس شورای اسلامی و نایب ریس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از اولین دبیرستان هوشمند هیات امنایی فاتح در مشهد مقدس بازدید کرد.

به گزارش مشهد نیوز ،دبیرستان دخترانه فاتح اولین دبیرستان هوشمند کشور می باشد که در مشهد مقدس فعال است.

 

۱۳٩٠/٥/۱۸ساعت ٩:٤۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: با هدف حمايت از حقوق خبرنگاران و تامين نيازهاي به حق آنان قانون نظام جامع رسانه ها با همكاري مشترك دولت و مجلس تصويب مي شود.

جواد آرين منش روز دوشنبه به مناسبت روز خبرنگار در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: خبرنگاران در جامعه ما عناصري پر تلاش ، ايثارگر و توانمند هستند كه در سخت ترين شرايط ، رسالت اطلاع رساني خود را به بهترين نحو به انجام رسانيده اند.
وي با تبريك روز خبرنگار به كليه خبرنگاران و فعالان عرصه خبر و اطلاع رساني گفت: براي حل مشكلات خبرنگاران و ساماندهي عرصه اطلاع رساني و قانونمند نمودن عرصه اطلاع رساني، مجلس شوراي اسلامي با تدوين قانون نظام جامع رسانه ها در صدد رفع خلاءهاي قانوني در اين زمينه است.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت:اميدواريم از اين طريق با ارتقاي سطح آگاهي و دانش خبرنگاران و اصحاب رسانه و همچنين پيشگيري از تضييع حقوق آنان، اقدام شايسته اي انجام گردد.
نايب رييس كميسيون فرهنگي با اشاره به آماده شدن پيش نويس اين طرح ، گفت:علاوه بر اين دولت نيز لايحه را با همين عنوان آماده نموده است كه به زودي تقديم مجلس خواهد كرد.
آرين منش با بيان اينكه در نهايت از تلفيق طرح تهيه شده از سوي مجلس و لايحه دولت، تصويب قانون جامع رسانه ها در دستور كار مجلس قرار مي گيرد، گفت: قطعا يكي از قوانيني كه مجلس در تصويب آن اصرار دارد، قانون نظام جامع رسانه ها است كه در دوره مجلس هشتم به سرانجام خواهد رسيد.
وي تاكيد كرد:ارتقاي دانش تخصصي خبرنگاران و داشتن تحصيلات مرتبط با حوزه اطلاع رساني يك ضرورت جدي است.
وي گفت:مراقبت از ورود اشخاص به عرصه خبرنگاري و لحاظ نمودن حداقل شرايط لازم براي اين حرفه مي بايست بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد و در اين رابطه وزارت ارشاد بعنوان متولي عرصه اطلاع رساني مسووليت مستقيم جهت اهتمام در اين رابطه دارد.
آرين منش در ادامه گفت:توسعه اطلاعات و اطلاع رساني يكي از نيازهاي اساسي جامعه بشري و يكي از الزامات تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامي و از جمله اركان توسعه كشور در ابعاد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي محسوب مي شود.
آرين منش اظهارداشت:اطلاع رساني اساسا مبناي برنامه ريزي در يك جامعه آزاد و دموكراتيك است زيرا از جمله حقوق مردم دانستن و آگاهي از رويدادهاي داخلي و خارجي است و شناخت از عملكرد مسوولان است.
وي گفت: مشاركت مردم در امور نيازمند آگاهي آنان از رخدادهاي كشور در داخل و خارج است
پيروزي و تداوم انفلاب اسلامي نيز تا كنون بر پايه مشاركت مردم استوار بوده و تداوم راه انقلاب نيز نيازمند مشاركت مردم در عرصه هاي گوناگون است.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت:مشاركت مردم نيازمند آگاهي و شناخت از مسائل و آگاهي مردم مرهون عملكرد مطلوب و مناسب حوزه اطلاع رساني و خبرنگاري است بنابراين شغل خبرنگاري و اطلاع رساني را بايد زيربناي مشاركت و توسعه كشور دانست.
وي تاكيد كرد:تحقق رسالت اطلاع رساني نيازمند ساماندهي، ضابطه مند كردن و ارتقاء آگاهي هاي خبرنگاران و شفاف سازي جامعه اطلاع رساني است.
وي با بيان اينكه هم اينك در حوزه خبرنگاري و اطلاع رساني در كشور روند رو به رشد و تكاملي را طي مي كنيم، گفت: اما هنوز تا رسيدن به وضعيت آرماني فاصله زيادي وجود دارد كه بايد با افزايش تخصص و توان حرفه اي خبرنگاران به اين وضعيت برسيم.

۱۳٩٠/٥/۱٧ساعت ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر حق مردم برای اطلاع از رویدادهای کشور اظهار کرد: عملکرد مطلوب حوزه اطلاع‌رسانی و خبرنگاری، می‌تواند نقش مشارکتی مردم را بالا ببرد و آنها را در امور کشور شریک کند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به فرارسیدن روز خبرنگار، این قشر از جامعه را مشعل‌داران عرصه اطلاع‌رسانی معرفی کرد و گفت: توسعه اطلاعات و اطلاع‌رسانی یکی از نیازهای اساسی برای تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی و از جمله ارکان توسعه کشور در ابعاد سیاسی،‌ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با بیان اینکه اطلاعات پایه و اساس برنامه‌ریزی است، افزود: در یک جامعه آزاد و دموکراتیک، اطلاع‌رسانی یک حق برای مردم است تا از رویدادهای کشور، عملکرد مسوولان و آنچه در جامعه می‌گذرد، مطلع باشند.

وی مشارکت مردم در امور را نیازمند آگاهی آنها از رخدادهای درون کشور و اتفاقات خارج ازآن دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی بر پایه مشارکت مردم استوار بود و تداوم راه آن نیازمند مشارکت و آگاهی مردم از امورات است؛ بنابراین عملکرد مطلوب حوزه اطلاع‌رسانی و خبرنگاری، می‌تواند نقش مشارکتی مردم را بالا ببرد و آنها را در امور کشور شریک کند.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه باید اطلاع‌رسانی را زیربنای توسعه و مشارکت مردم در توسعه تلقی کرد، ادامه داد: تحقق رسالت اطلاع‌رسانی نیازمند ضابطه‌مند کردن، سامان‌دهی و شفاف سازی و نیز حمایت، هدایت و نظارت خبرنگاران کشور است که در حوزه وظایف و ماموریت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد.

وی درخصوص ذهنیت مسوولان و مدیران کشور از جایگاه حرفه خبرنگاری و چگونگی تعامل با اصحاب رسانه اظهار کرد: عملکرد مسوولان در ارتباط با خبرنگاران وضعیت متفاوتی دارد؛ در برخی از دستگاه‌ها که به اهمیت جایگاه خبر و اطلاع‌رسانی آگاهی بیشتری دارند، مشارکت‌ها بالا است و در برخی از حوزه‌ها این مشارکت‌ها کمتر است.

آرین‌منش ایجاد ارتباط متناسب میان اهالی رسانه و مسوولان اجرایی را ضرورت دانست و تاکید کرد: باید هم معاونت اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد و هم دولت در این زمینه اهتمام لازم را داشته باشند و مجلس نیز سعی می‌کند خلاءهای قانونی برای ارتقای جایگاه اطلاع‌رسانی را برطرف کند و در همین راستا قانون جامع رسانه‌ها را در جهت پر کردن خلاء این عرصه، در دست تدوین دارد.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٧ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: تغيير نام ليگ برتر فوتبال از خليج فارس به ايرانسل، كج سليقگي بزرگي در حفاظت از نام خليج فارس محسوب مي شود.

جواد آرين منش روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: مسوولان سازمان ليگ برتر ايران
با هدف درآمد زايي مبادرت به عقد قراردادي با شركت ايرانسل نمودند كه در قبال دريافت مبلغي معادل حدود 30 ميليارد ريال نام ليگ برتر خليج فارس به نام اين شركت تغيير يابد.
وي با بيان اينكه اگر نگوييم اين يك اقدام ضد ملي است، به طور حتم اين حركت يك كج سليقگي بزرگ فرهنگي است.
وي اظهار داشت: در شرايطي كه دشمنان انقلاب اسلامي و جمهوري اسلامي ايران در سالهاي اخير با تحريف نام خليج فارس و تبديل آن به خليج عربي در نقشه هاي جهاني سعي در زير سووال بردن مالكيت ايران بر جزاير سه گانه و تضييع حقوق حقه ايران در قالب يك توطئه بزرگ دارند، اين اقدامات امري عجيب و باور نكردني است.
نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت: اين در حالي است كه تلاشهاي ارزشمندي از سوي انديشمندان و محققان صورت گرفته است تا پيشينه درخشان و بسيار طولاني نام خليج فارس همچنان بر تارك نقشه كشور درخشش داشته باشد.
وي بيان كرد:به اين ترتيب به حراج گذاشتن نام خليج فارس به بهاي سودآوري اندك و ناچيز اگر نگوييم يك خيانت آشكار بلكه يك حركت زشت و نادرست است كه سريعا بايد با لغو اين قرار داد به جبران اين اشتباه پرداخت.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس تاكيد كرد:در صورت عدم لغو قرارداد فوق كه به معناي صحه گذاشتن و عدم پيگيري موضوع است،قطعا وزير جديد ورزش و جوانان در مجلس احضار و نخستين سووال از وي توسط اعضاي كميسيون فرهنگي مطرح خواهد شد.

۱۳٩٠/٥/۱٦ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به پایین بودن نرخ مطالعه و کتابخوانی در کشور، ارتقای جایگاه کشور در این زمینه را نیازمند عزم ملی برشمرد و تصریح کرد: اگر نظام آموزش و پرورش از تکیه بر محفوظات به تحقیق و مطالعه گرایش پیدا کند، در بالا بردن نرخ مطالعه در کشور موثر خواهد بود.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره راه‌اندازی شبکه اجتماعی کتاب‌خوانان در کشور که با هدف ارتقای سرانه مطالعه صورت گرفته است، گفت:راه‌اندازی چنین شبکه‌هایی می‌تواند بخشی از راهکار افزایش سرانه مطالعه باشد که در کنار آن ارائه مشاوره به کتاب‌خوانان، آموزش روشهای تندخوانی و صحیح‌خوانی، برگزاری مسابقات کتابخوانی و نیز برپایی نمایشگاه‌های کتاب در رفع موانع کتابخوانی موثر است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یکی از موانع کتابخوانی را عدم دسترسی به کتاب برشمرد و افزود: توزیع کتابخانه‌های عمومی ما در سطح کشور به صورت مناسبی انجام نشده؛ در برخی شهرها تعداد کتابخانه‌ها فراوان است و برخی مناطق مثل روستاهای بزرگ و پرجمعیت حتی دارای یک کتابخانه هم نیستند و کتاب در اختیار علاقمندان قرار نمی‌گیرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه برپایی نمایشگاه‌های کتاب در کلان شهرها و تهران متمرکز است، اظهار کرد: اگر موانع قرارگیری کتاب در دسترس علاقمندان رفع شود و در کنار آن راهکارهایی مانند ایجاد شبکه اجتماعی، مبادله کتاب، ارائه تسهیلات خرید، اعطای بن کتاب و بسیاری اقدامات دیگری انجام شود، سرانه مطالعه افزایش خواهد داشت.

آرین‌منش پایین بودن نرخ مطالعه و کتابخوانی را از مشکلاتی کشور ما دانست و تصریح کرد: سرانه مطالعه کتب غیردرسی برای دانش‌آموزان و دانشجویان و نیز مطالعه کتب عمومی و نشریات برای عامه مردم در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته دنیا از نرخ پایین‌تری برخوردار است.

وی با اشاره به ضرورت تحول در نظام آموزش و پررش گفت: تحول در نظام آموزش و پررش می‌تواند در جهت رونق کتابخوانی موثر باشد؛ یعنی اگر نظام آموزش و پرورش ما از تکیه بر محفوظات دانش‌آموزان و دانشجویان به تحقیق و مطالعه گرایش پیدا کند و مطالعه و تحقیق و توجه به خلاقیت و ابتکار در ارزیابی‌ها و ارزشیابی‌های آموزشی جایگزین محفوظات بشود، قطعا می‌تواند در بالا بردن نرخ مطالعه در کشور موثر باشد.


 

۱۳٩٠/٥/۱٦ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي، ترسيم جايگاه واقعي خبرنگاران در نظام اطلاع‌رساني كشور را مانع از بهره‌كشي و استثمار خبرنگاران دانست.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا(، گفت: رسانه‌ها يكي از زيرساخت‌ها و اركان توسعه كشورها به حساب آمده و خبرنگاران بازوان توانمند رسانه‌ها در انعكاس واقعيت‌ها به جامعه به شمار مي‌روند.

نماينده مردم مشهد با اشاره به نقش ارتباطي رسانه‌ها ميان جامعه و مسئولان كشور گفت: رسانه‌ها توان به وجود آوردن زمينه‌هاي لازم براي توسعه كشور در ابعاد سياسي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي را دارند. خبرنگاران و نويسندگان و ساير دست‌اندركاران رسانه‌ها سربازان عرصه اطلاع رساني هستند از اين رو لازم است براي توسعه رسانه‌ها و مطبوعات جايگاه واقعي خبرنگاران در نظام اطلاع‌رساني ترسيم و تبيين شود تا از بهره‌كشي و استثمار خبرنگاران جلوگيري شود.

نايب رييس كميسيون فرهنگي اظهار كرد: شاهديم برخي از رسانه‌ها تحت عنوان "خبرنگاران افتخاري" از علاقه افراد سوء استفاده كرده و از آنان بهره‌كشي مي‌كنند. كميسيون فرهنگي براي ساماندهي حوزه رسانه و تبيين نقش و جايگاه خبرنگاران درصدد تهيه طرح جامع رسانه‌هاست كه با اين طرح بازنگري در قانون مطبوعات و رسانه‌ها رقم خواهد خورد.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در قانون فعلی برای رسانه‌ها خلاء‌های بسیاری وجود دارد،‌ اظهار کرد: در قانون جامع رسانه‌ها موارد متقنی برای نظارت بر رسانه‌ها و حل مشکلات این عرصه پیش‌بینی شده است.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت درباره خلاء‌های قانون فعلی رسانه‌ها، گفت: درقانون فعلی رسانه‌ها بیشتر به رسانه‌های مکتوب تکیه شده و برنامه‌ای برای رسانه‌های دیجیتال اعم از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و... تدوین نشده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: اخذ مجوز در پایتخت یکی دیگر از معضلات دست و پاگیر قانون رسانه‌ها است که موجب بروز مشکلات بسیاری برای اهالی رسانه در استان‌ها می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه تنها قانون درحوزه رسانه‌ها، مربوط به قانون مطبوعات است، افزود: در سال‌های اخیر با ورود اینترنت، رسانه‌های دیجیتالی در فضای سایبر شروع به فعالیت کرده‌ و هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود و این در حالی است که در قانون مطبوعات برای رسانه‌های جدید مواردی در نظر گرفته نشده است.

آرین‌منش اضافه کرد: با وجود تاسیس سایت‌های اطلاع رسانی جدید، لازم است تکلیف این رسانه‌ها و خبرنگاران آنها روشن شود.

این نماینده مجلس در تشریح قانون جامع رسانه‌ها که از سوی کمسیون فرهنگی مجلس مطرح شده است،‌ خاطرنشان کرد: این قانون در راستای اصول بیست و چهارم و یکصد و شصت و هشتم قانون اساسی و در اجرای بند ب ماده یکصد و شانزده قانون برنامه، تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: در این قانون رسالت رسانه‌ها و اصول اخلاق حرفه‌ای مورد توجه قرار گرفته و سازمانی با عنوان "نظام رسانه‌ای" با هدف حمایت از حقوق حرفه‌ای خبرنگاران،‌ ساماندهی رسانه‌ها، فراهم کردن زمینه ارتباطات منطقه‌ای و بین المللی رسانه‌ها و همچنین نظارت بر حسن اجرای تمامی بند‌های آن پیش بینی شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ویژگی‌های طرح قانون جامع رسانه‌ها،‌ خاطرنشان کرد: نحوه تاسیس رسانه‌ها در این قانون در نظر گرفته شده و هیئتی عالی برای رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها پیش بینی شده است.

آرین منش درباره حمایت‌های قانون جامع رسانه‌ها از فعالان رسانه‌ای،‌گفت: برای حمایت مالی از اهالی رسانه صندوقی در نظر گرفته شده که امورمالی و تامین اجتماعی رسانه نگاران را دنبال خواهد کرد.

قانون جامع رسانه‌ها تمرکز را از پایتخت می‌گیرد

وی با بیان اینکه قانون جامع رسانه‌ها تمرکز را از پایتخت می‌گیرد، اظهار داشت: برای کاهش مشکلات عرصه رسانه درسایر نقاط کشورهم سازمان نظام رسانه‌ای با هدف پیگیری امور رسانه‌ها در استان‌ها پیش بینی شده تا اهالی رسانه در سایر استان‌ها برای صدور مجوز به تهران نیایند.

این نماینده مجلس در مورد صدور پروانه انتشار رسانه‌ها، گفت: قوانین و شرایطی برای کسانی که مجوز رسانه‌های مکتوب یا غیرمکتوب دارند و یا در انتظار اخذ مجوز رسانه‌ای هستند تدوین شده که به زودی اعلام می‌شود.

آرین منش در مورد لایحه دولت برای رسانه‌ها نیز گفت: لایحه‌ای توسط دولت برای رسانه‌ها تنظیم شده که ظاهرا مشترکات فراوانی با طرح کمیسیون فرهنگی دارد و مجلس منتظر دریافت این لایحه است تا در صورت وجود اشتراک، این لایحه و طرح را در هم ادغام کند.

وی تاکید کرد: تمامی آنچه در طرح جامع رسانه‌ها دنبال شده، حل مشکلات جاری رسانه هاست که به زودی با تصویب نهایی به مرحله اجرا در خواهد آمد.


 

۱۳٩٠/٥/۱٥ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

در روزنامه امروز خراسان آمده است ، در حالي که حدود ۲ دهه از شکل گيري ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر گذشته و بيش از ۳ دهه از تصويب قانون اساسي که اصل هشتم آن به اين فريضه مهم اختصاص يافته، سپري شده هنوز بسترهاي قانوني اجراي اين اصل مهم و حياتي فراهم نشده است.

اين در حالي است که در خود اين اصل از ساز و کار قانوني آن سخن گفته شده و آمده است: «در جمهوري اسلامي ايران دعوت به امر خير، امر به معروف و نهي از منکر وظيفه اي است همگاني و متقابل بر عهده مردم نسبت به يکديگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت، شرايط و حدود وکيفيت آن را قانون معين مي کند.»

غفلت بزرگ از اصل هشتم قانون اساسي

اهميت امر به معروف و نهي از منکر در تفکر اسلامي تا آن جاست که در قرآن کريم بارها در کنار اقامه نماز، از احياي اين اصل مهم ديني سخن رفته است. با توجه به اهميت اين موضوع، پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به هنگام تدوين قانون اساسي کشور، اصل هشتم اين قانون به مسئله مهم امر به معروف و نهي از منکر اختصاص يافت.

اما تاکنون اين اصل مهم که به شکل کلي در قانون اساسي مطرح شده است و مي بايست در اين چند دهه اي که از عمر انقلاب مي گذرد، قوانين موردنياز براي اجراي آن تصويب مي شد، مورد غفلت واقع شده و ساز و کارهاي قانوني و اجرايي آن مهيا نشده است. به گونه اي که وقتي افراد جامعه به طور فردي به وظيفه شرعي و اخلاقي خود، امر به معروف و نهي از منکر عمل مي کنند، به دليل خلاء قوانين موردنياز و نبود پشتوانه اجرايي حتي مورد ضرب و جرح نيز واقع مي شوند.

جراحت شديد دو تن از طلبه ها در هفته هاي اخير (حجت الاسلام فرزاد فروزش و امير خليلي) که اقدام به امر به معروف کرده بودند، بار ديگر اين موضوع را در کانون توجه رسانه ها و مردم قرار داد و اين سوال هاي مهم را مطرح کرد که چرا در جامعه زمينه هاي اجراي امر به معروف و نهي از منکر آن چنان فراهم نيست و ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر که از سال ۷۲ توسط مقام معظم رهبري تشکيل شده، در راستاي اجراي اين اصل مهم ديني که در قانون اساسي نيز بر آن تاکيد شده، چه اقداماتي را انجام داده است.

ستاد احياي امر به معروف کارنامه قابل دفاعي ندارد

جواد آرين منش نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس نيز اگرچه به خلاء قوانين مورد نياز در زمينه امر به معروف و نهي از منکر اذعان دارد و برخي نهادها مثل ستاد احياي امر به معروف و البته دولت را به دليل تاخير در تقديم لايحه امر به معروف و نهي از منکر که از تصويب آن در هيئت دولت حداقل ۵سال مي گذرد، مقصر مي داند، اما در عين حال معتقد است: ستاد احياي امر به معروف آن قدر دايره اختياراتش وسعت دارد که بتواند عملکرد مناسبي در اين زمينه داشته باشد. اما مي بينيم اين ستاد کارنامه قابل دفاعي را از خود ارائه نکرده است. حداقل اين نهاد مي توانست در زمينه امر به معروف فرهنگ سازي کند که اين اتفاق هم نيفتاده است.

وي با تاکيد بر اين که اگر مشکل خلاء قانوني و نبود ساختارهاي اجرايي وجود داشت، اين ستاد مي توانست پيشنهادهاي خود را به دولت يا مجلس ارائه کند زيرا روال رايج اين است که هر دستگاه و نهادي که نيازمند وضع قانون جديد يا اصلاح قوانين فعلي است، پيشنهادهاي خود را به مجلس يا دولت ارائه مي کند که متاسفانه خيلي دير چنين پيشنهادي از سوي اين ستاد به مجلس ارائه شد.

لايحه اي که در دولت معطل مانده است

نايب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي نيز به کم کاري دولت در اين زمينه اشاره مي کند و مي افزايد: چند سالي از ارائه پيشنهادهاي ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر به دولت مي گذرد که اين پيشنهادها در هيئت دولت هم به تصويب رسيده است و لايحه آن مي بايست به مجلس ارائه مي شد اما متاسفانه چند سالي است که اين لايحه معطل مانده و دولت اقدامي در اين زمينه انجام نداده است تا جايي که جمعي از نمايندگان مجلس به صورت پيشنهاد داخل مجلسي طرحي را تهيه کردند و راسا وارد اين موضوع شدند و در صدد برآمدند تا قوانيني را در اين زمينه به تصويب مجلس برسانند.


 

۱۳٩٠/٥/۱٢ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

جواد آرين منش، عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خراسان درباره ضرورياتي که به تصويب يک فوريت طرح اداره و نظارت بر سازمان صداوسيما انجاميده است، اظهار کرد: در ذيل اصل ۱۷۵ قانون اساسي که در آن به نصب و عزل رئيس سازمان صداوسيما توسط رهبر معظم انقلاب پرداخته شده، بر اين نکته تاکيد شده است که خط مشي و ترتيب اداره سازمان صداوسيما و نظارت بر آن را قانون معين مي کند. بر همين اساس يا دولت و يا مجلس بايد با ارائه لايحه يا طرحي چگونگي مديريت و نظارت بر عملکرد سازمان صداوسيما را مشخص مي کردند که اين امر از نزديک به يک سال قبل و با مطالعاتي در مرکز پژوهش هاي مجلس آغاز شد. مجلس در اين زمينه رايزني هايي با مسئولان صداوسيما هم انجام داد و در نهايت پيش نويسي که تهيه شد، تلفيقي از پيشنهادهاي مختلف در اين زمينه است.

آرين منش در اين باره که وضعيت کنوني اداره و نظارت بر صداوسيما چه نقيصه هايي دارد و اداره اين سازمان اکنون بر چه مبنايي صورت مي گيرد، گفت: روندي که هم اينک در سازمان صداوسيما وجود دارد عبارت است از اين که رهبر معظم انقلاب فردي را طبق قانون اساسي به رياست سازمان صداوسيما منصوب مي کنند اما جزئيات اداره اين سازمان بزرگ و عريض و طويل و از آن جمله نظارت بر توليدات صداوسيما و نحوه استخدام ها روال خاص خود را طي مي کند. گرچه شورايي متشکل از نمايندگان ۳ قوه بر سازمان صداوسيما نظارت مي کند اما اين موضوع هيچ منافاتي با اين مسئله ندارد که براي جلوگيري از تغييرات در سازمان صداوسيما بر مبناي سلايق فردي و همچنين جلوگيري از دستخوش تغيير شدن ساختار و تشکيلات اين سازمان با تغيير مديريت ها، مانند ديگر دستگاه ها قانوني براي اداره و نظارت بر سازمان صداوسيما تصويب شود.

عضو کميسيون فرهنگي مجلس افزود: هم اينک اداره سازمان صداوسيما در عرصه هاي مختلف آن بر اساس آيين نامه ها و دستورالعمل هاي صادر شده از سوي رئيس اين سازمان صورت مي گيرد.

مقام معظم رهبري تاکيد کردند مجلس بايد به وظيفه نظارتي خود عمل کند

آرين منش در همين زمينه به ديدار کميسيون فرهنگي مجلس هفتم با رهبر معظم انقلاب اشاره و اظهار کرد: در آن ديدار از رهبر معظم انقلاب کسب تکليف کرديم که آيا مجلس مي تواند بر عملکرد سازمان هايي که روساي آن ها توسط ايشان تعيين مي شوند، نظارت کند؟ مقام معظم رهبري در پاسخ به اين موضوع تاکيد کردند که مجلس بايد به وظيفه نظارتي خود عمل کند.

وي خاطرنشان کرد: در واقع اين تاکيد به اين معناست که روساي سازمان هايي که توسط مقام معظم رهبري منصوب مي شوند نمي توانند با استناد به نحوه انتصاب خود از توضيح درباره عملکردشان شانه خالي کنند و البته فراهم کردن زمينه اي براي پاسخ گويي اين سازمان ها و نظارت بر آن ها نيازمند تصويب قانون است .

عضو کميسيون فرهنگي مجلس افزون بر اين در پاسخ به اين سوال که خصوصي سازي در طرح اداره صدا و سيما چه جايگاهي دارد و آيا مي توان طبق اين طرح بخشي از کارکردهاي صداو سيما را در چارچوب اصل ۴۴ قانون اساسي به بخش خصوصي واگذار کرد، گفت: در صدر اصل ۴۴ قانون اساسي برخي سازمان ها از خصوصي سازي مستثنا شده اند که از آن جمله سازمان صدا و سيماست به ديگر سخن واگذاري آن بخش از وظايف صدا و سيما که مربوط به امور حاکميتي و سياست هاي کلان اين سازمان مي شود، ممنوع است. آرين منش افزود: در عين حال هم چنان که اکنون نيز روي مي دهد، بخشي از توليدات، امور فني و ... در سازمان صدا و سيما را مي توان به بخش خصوصي واگذار کرد.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱۱ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از اعزام مدیران دولتی با استفاده از بودجه وزارتخانه به جشنواره‌های فرهنگی خارجی تاکید کرد: هیئت‌های اعزامی به جشنواره‌های فرهنگی، باید ترکیبی از نمایندگان بخش خصوصی و فعالان حوزه‌های این جشنواره‌ها در کنار مدیران دولتی باشند.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در خصوص اعزام هیئت‌هایی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بودجه دولتی به جشنواره‌های فیلم، سینما، هنرهای تجسمی، تئا‌تر و... گفت: متاسفانه این وزارتخانه منطق درخشان و روشنی در خصوص اعزام چنین هیئت‌هایی با بودجه وزارتخانه به جشنوراه‌های فرهنگی خارجی و بین المللی ندارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم حضور حداقلی دست اندرکاران دولتی حوزه سینما و تئا‌تر در هیئت‌های اعزامی به جشنواره‌های بین المللی و خارجی افزود: انتظار داریم که هیئت اعزامی ترکیبی از مدیران دولتی و نمایندگان بخش غیر دولتی، افرادی از سازمان‌های مردم نهاد و فعالان مطرح و بر‌تر عرصه فرهنگ باشند تا در ارتقا سطح فرهنگ کشور کمک کنند.

وی ادامه داد: اعزام فعالان و دست اندر کاران این حوزه‌ها به جشنواره‌ها باعث می‌شود که دوره آموزشی بر‌تر و مهمی را بگذرانند و با استفاده از تجربیاتی که در این زمینه کسب می‌کنند به دنبال بهبود و ارتقا سطح سینما و تئا‌تر و دیگر عرصه‌های هنر کشور باشند.

آرین منش خاطرنشان کرد: اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس معمولا جلسات مشترکی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین وی برگزار می‌کنند که در این جلسات به بحث پیرامون مسائل فرهنگی کشور می‌پردازیم اما دستاوردهای سفر هیئت‌های اعزامی به جشنواره‌های بین المللی تا به امروز مورد بررسی جدی قرار نگرفته است.

وی ادامه داد: در جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون که با حضور "سیدمحمد حسینی" برگزار می‌شود، این موضوع مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با موثر دانستن برگزاری هفته‌های فرهنگی در جهت معرفی خرده‌فرهنگ‌ها، خواستار حرکت در راستای وحدت ملی و برجسته نکردن تفاوت‌ها و اختلاف‌های میان اقوام شد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره برگزاری هفته‌های فرهنگی استان‌های مختلف گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی در جهت معرفی خرده‌فرهنگ‌ها و فرهنگ بومی بسیار موثر است؛ البته باید مراقبت لازم را داشته باشیم که در این بازسازی‌ها و احیای فرهنگی، به ارزش‌های والای انسانی و اسلامی عنایت داشته باشیم و بر روی آن بخش از عناصر فرهنگی که ممکن است باعث ایجاد شکاف و تفرقه بین اقوام شود و یکپارچگی و وحدت ملی را بر هم بزند، تمرکز نکنیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: در شرایطی که با تهاجم فرهنگی روبرو هستیم و دنیای غرب به دنبال یک پارچه‌سازی فرهنگی در جهان و تسلط بر کشورها است، طبعا احیای فرهنگ بومی و پاسداشت عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی می‌تواند ما را در مصونیت بخشیدن در برابر تهاجم فرهنگی توانمندتر بکند.

وی به نقش رسانه ملی در جهت تقویت وحدت ملی ضمن توجه به ارائه و معرفی فرهنگ‌های مختلف اشاره کرد و توضیح داد: رسانه ملی، شبکه‌های استانی را به دلیل پاسداشت ارزش‌ها و فرهنگ بومی، محلی و منطقه‌ای و نیز توجه به تنوع فرهنگی که در کشور ما وجود دارد، ایجاد کر د و طبعا این رسانه می‌تواند در جهت احیای ارزش‌ها و نیز یکپارچه‌سازی و وحدت ملی نقش موثری را ایفا کند.

عضو کمیسیون فرهنگی محدود نشدن برگزاری هفته‌های فرهنگی به یک زمان کوتاه و مخاطبان محدود و منحصرا در تهران را خواستار شد و با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی دقیق و جامع برای اجرای این‌گونه برنامه‌ها اظهار کرد: اگر این قبیل کارها با برنامه انجام شود، می‌تواند نقش موثری در معرفی، احیا و حفظ سنت‌های کهن ایرانی و خرده‌فرهنگ‌های مناطق مختلف کشور داشته باشد؛ مشروط بر اینکه این برنامه‌ها فقط در تهران متمرکز نباشد و این نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به صورت چرخشی در نقاط مختلف کشور حرکت پیدا کند.

برپایی هفته هنر استان‌های مختلف در تهران از جمله سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ و صیانت فرهنگ‌های مختلف کشور اعلام شده است.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از تدوين پيش‌نويس طرح نظام جامع رسانه‌هاي همگاني خبر داد.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: طرح فوق در هفت فصل تدوين شده است كه فصل اول اين طرح علاوه بر تعريف رسانه‌ها، رسالت رسانه‌هاي مكتوب و ديجيتال و اخلاق رسانه‌اي را پوشش داده است.

وي افزود: در فصل دوم اين طرح تشكيل سازمان نظام رسانه‌اي و امور حاكميتي آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و امور تصدي‌گري به اصحاب رسانه، مطبوعات و رسانه‌هاي جديد محول مي‌شود. در اين فصل نقش رسانه‌ها پررنگ‌تر از قبل شده است به عبارت ديگر مشاركت مردمي در سازمان نظام رسانه‌اي به مراتب بيشتر از گذشته خواهد بود.

نماينده مردم مشهد افزود: تشكيلات، وظايف و اختيارات سازمان نظام رسانه‌اي در استان‌ها يكي ديگر از ابعاد مورد توجه قرار گرفته در اين طرح است. انتخابات شوراها، انتخاب اعضاي هيات مديره سازمان‌هاي نظام رسانه‌اي در استان‌ها و هيات صدور پروانه رسانه‌ها از ديگر ابعاد اين طرح است.

وي افزود: اين طرح رسانه‌نگاري در قوانين موجود را مورد بازنگري قرار داده است. حقوق و تكاليف رسانه‌ها نيز در اين طرح به صورت مفصل مورد بررسي قرار گرفته است ضمن آنكه حقوق و تكاليف رسانه‌ها در برابر حاكميت و مردم و همچنين مسئوليت‌هاي مدني انتظامي و كيفري رسانه‌ها در قالب اين طرح مشخص شده است.

نايب رييس كميسيون فرهنگي با بيان اينكه تخلفات و جرايم رسانه‌اي در طرح نظام جامع رسانه‌هاي همگاني از يكديگر تفكيك شده است، گفت: نحوه رسيدگي به جرايم رسانه‌ها و همچنين برگزاري دادگاه مطبوعات در اين طرح مورد توجه قرار گرفته است.

آرين‌منش با بيان اينكه همزمان با اين طرح در دولت نيز لايحه‌اي تحت همين عنوان در حال آماده‌سازي است، گفت: بنا داشتيم امضاهاي طرح فوق را جمع‌آوري كنيم ولي به دليل همزمان شدن آماده‌سازي لايحه‌اي تحت همين عنوان در دولت تا پايان هفته جاري به دولت فرصت ارائه اين لايحه را داده‌ايم.

وي افزود: در صورت ارسال لايحه به مجلس، طرح و لايحه نظام جامع رسانه‌هاي همگاني در يكديگر ادغام مي‌شود در غير اين صورت طرح نظام جامع رسانه‌هاي همگاني را پس از تعطيلات هفته آينده مجلس تقديم مي‌كنيم.

نماينده مردم مشهد با اشاره به برخي گمانه‌ها مبني بر قصد برخي از دولتمردان در ادغام خبرگزاري‌ها و رسانه‌ها و دولتي كردن حوزه رسانه‌اي گفت: به طور كلي ديدگاه دولت نبايد دولتي كردن امور غيردولتي باشد بلكه سياست بايد واگذاري تصدي‌ها از دولت به بخش غيردولتي باشد بنابراين انتظار است كه رويكرد دولت در لايحه نظام جامع رسانه‌هاي همگاني، كوچك‌سازي دستگاه‌هاي اجرايي و واگذاري امور به مردم باشد.

آرين‌منش با اشاره به يكي ديگر از نقاط قوت طرح نظام جامع رسانه‌هاي همگاني گفت: اين طرح خلاءهاي قانوني موجود در حوزه رسانه‌اي را برطرف مي‌كند چرا كه تنها قانون موجود در اين حوزه قانون مطبوعات است كه فقط رسانه‌هاي كاغذي را پوشش مي‌دهد و رسانه‌هاي ديجيتال، پايگاه‌هاي خبري، وبلاگ‌ها و وب‌سايت‌ها فاقد قانون لازم هستند.

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت:‌ براي استفاده از كالاهاي ملي با برنامه‌ريزي دقيق به فرهنگ‌سازي بپردازيم.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، به نقل از دبيرخانه سومين گردهمايي توليدكنندگان و صادر كنندگان نمونه كشور، محمدجواد آرين‌منش با اشاره به اين گردهمايي اظهار داشت: بايد همايش‌هايي كه منجر به ارتقاي بخش صنعت و توليد موثر ميشود، ‌برگزار شود.
وي با اشاره به راهكارهايي براي فرهنگ‌سازي استفاده از كالاهاي داخلي افزود:‌ بايد براي استفاده از كالاهاي ملي با برنامه‌ريزي دقيق به فرهنگ‌سازي بپردازيم تا مردم توليدات داخلي را به توليدات خارجي ترجيح دهند.
رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي با اشاره به واردات بي رويه خاطرنشان كرد: اين واردات در حال حاضر توليدكنندگان را دچار تهديدات جدي كرده است.
وي ادامه داد: در سال‌هاي اخير شاهد واردات كالاهايي از جمله ميوه و... هستيم كه واردات آنها درحال گسترش است و البته توان توليد آنها با كيفيت بالا در كشور موجود است.
نماينده مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد:‌ باتوجه به پيش‌بيني‌هاي انجام شده بايد دولت بتواند در سال 90 خصوصي‌سازي را طبق اصل 44 توسعه دهد و بايد پس از آن به حمايت از بخش توليد،‌ بخش تعاوني و بخش خصوصي بپردازد.
سومين گردهمايي توليدكنندگان و صادر كنندگان نمونه كشور، روزهاي 6 و 7 مرداد ماه در مشهد برگزار مي‌شود.


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي در نامه‌اي به مصطفي محمدنجار، وزير كشور خواستارشدند كه با بررسي دقيق و اقدام لازم، هر چه سريع‌تر به ماجراي تعيين تكليف حريم مشهد خاتمه داده شود.

متن نامه که به امضای ریاست مجمع می باشد به شرح ذیل می باشد:

برادر ارجمند جناب آقای مهندس محمد نجار

وزیر محترم کشور

سلام علیکم

احتراماً قریب دوسال است که ماجرای تعیین حریم مشهد مقدس موضوع گفتگوی رسانه ها با مردم و اختلاف میان مسئولین شهرستان های مشهد و طرقبه،شاندیز است.

از آن جا که اجرای قانون در این زمینه می تواند فصل الخطاب تلقی گردد و به این مناقشات و اختلاف نظرها پایان دهد ، خواهشمند است با عنایت به مجموعه مکاتبات صورت گرفته و مستندات موجود و با توجه به مصوبه جلسه 4/8/89 شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مبنی بر پیگیری و اصلاح مغایرت خط تقسیمات کشوری میان شهرستان مشهد و شهرستان تازه تأسیس طرقبه و شاندیز در مدت شش ماه توسط آن وزارت ، دستور فرمائید با بررسی دقیق و اقدام لازم به این ماجرا خاتمه داده شود.

توفیقات روزافزون حضرتعالی را از خداوند سبحان مسئلت می نمایم.

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

جواد آرین منش ، رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در نامه‌ا‌ي به معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور خواستار اختصاص اعتبارات مناسب براي خشكسالي خراسان رضوي شد.

متن نامه به شرح ذیل می باشد:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر عزیزی

معاون محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

سلام علیکم

احتراماً پیرو مذاکرات و جلسات قبلی و پیگیری های فراوان نمایندگان محترم استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی یکی از موضوعات اساسی و مشکلات حاد و جدی استان خراسان رضوی وقوع خشکسالی گسترده درسطح استان برای چهاردهمین سال متوالی است که اکثر قریب به اتفاق شهرستان های استان را متأثر نموده و چالش های فراوانی را به وجود آورده است به طوری که کمبود بارش باعث از بین رفتن کل کشت دیم استان و تلف شدن بسیاری از دام های وابسته به مرتع و خسارت سنگین دامداران و همچنین افت شدید منابع آبی و نیاز روستاها به آبرسانی سیار گردیده است.

لذا خواهشمند است دستور فرمائید اعتبارات مناسبی جهت جبران بخشی از این خسارات گسترده در اختیار این استان پهناور قرار گیرد.

توفیقات روز افزون حضرتعالی را در خدمت به محرومان از خدای سبحان مسألت می نمایم.

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی

 

 


 

۱۳٩٠/٥/۱٠ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مردم مشهد در مجلس گفت: فرمول وحدت اصولگرايان را در استان خراسان رضوي نيز اجرا مي‌کنيم.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خراسان، در خصوص تعيين ليست اصولگرايان براي حوزه انتخابيه مشهد اظهار داشت: اين‌كار شروع شده و در جلسه‌اي که پنج‌شنبه با حضور مهندس باهنر در مشهد برگزار شد، فرمول وحدت اصولگران که ايجاد يک جمع 15 نفره است، مورد بررسي قرار گرفت.

عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس افزود: ما سعي مي‎کنيم در استان خراسان تا جايي که قابليت اجرا دارد، فرمول وحدت اصولگرايان را عملي کنيم.

رييس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي در خصوص احتمال ارائه چند ليست جداگانه در انتخابات مجلس از طرف اصولگرايان در مشهد گفت: فکر مي‌کنم، اصولگرايان يک ليست بيشتر نداشته باشند.


 

۱۳٩٠/٥/٩ساعت ٩:٢٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مشکلات زیرساختی و کمبود امکانات را در پایین بودن سطح آموزش هنر در مدارس کشور اثرگذار دانست و تأکید کرد: تصریح کرد: متأسفانه هنر هنوز جایگاه واقعی خود را در نظام آموزش و پرورش ایران به دست نیاورده و به هیچ عنوان جدی گرفته نمی‌شود.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی برای کودکان را حرکتی نو، ابتکاری و ارزشمند دانست و گفت: توجه به تربیت و شناخت استعدادهای کودکان در زمینه هنر، فرصتی بسیار مهم در جهت پرورش استعدادهای هنر آینده کشور است.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به وضعیت نامطلوب آموزش هنر در مدارس و مراکز آموزشی کشور تصریح کرد: متأسفانه هنر هنوز جایگاه واقعی خود را در نظام آموزش و پرورش ایران به دست نیاورده و به هیچ عنوان جدی گرفته نمی‌شود، تا جایی که در بسیاری از مدارس به ساعات هنر در حکم زنگ تفریح نگاه می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مشکلات زیرساختی و کمبود امکانات را در پایین بودن سطح آموزش هنر در مدارس کشور اثرگذار توصیف کرد و ادامه داد: در نقاط محروم و دورافتاده کشور، هیچ امکانات زیرساختی برای آموزش هنر در دسترس نیست و مکان‌های متناسب برای آموزش‌های هنری و حتی متخصصان آموزش و تدریس هنر در این مناطق حضور ندارند.

وی افزود: اگر قرار باشد که ما به هنر کشورمان اهمیت بدهیم و ادامه راه هنرمندان پیشین را پی بگیریم، باید به تربیت کودکان و نوجوانان در زمینه هنر اهتمام بیشتری داشته باشیم.

آرین‌منش ارتباط مؤثر دستگاه‌های فرهنگی و هنری با آموزش و پرورش را در ارتقای سطح کمی و کیفی آموزش هنر در مدارس ضروری دانست و تأکید کرد: باید ارتباط میان آموزش و پرورش با نهادهایی مانند حوزه هنری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت‌های هنری این وزارتخانه برقرار شود تا از استعداهای هنری کودکان و نوجوانان به صورت جدی و هدفمند استفاده مطلوب صورت بگیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به تصویب قانون احیای معاونت پرورشی در سال ۱۳۸۶ گفت: هدف از قانون احیای معاونت پرورشی این بود که حوزه معاونت پرورشی دوباره قوت بگیرد و جایگاه مناسبی در آموزش و پرورش پیدا کند، اما این قانون هم مثل خیلی از قوانین دیگر با بی‌اعتنایی و بی‌توجهی مواجه شد.

وی در پایان اظهار داشت: اگر قانون احیای معاونت پرورشی اجرا می‌شد، آموزش و پرورش نیروهای جدید فرهنگی و هنری و پرورشی را با جایگاه‌هایی که در آن قانون تعریف شده است، استخدام می‌کرد و سطح آموزش‌های پرورشی و هنری در نهادهای آموزشی ارتقا می‌یافت، که متأسفانه هیچ کدام از این اقدامات صورت نگرفت.

نخستین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی کودک و نوجوان از سوی مرکز هنرهای تجسمی با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، استانداری و شهرداری اصفهان، موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان، موسسه فرهنگی اکو و مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنیصبح روز گذشته آغاز به کار کرد.

این در حالی است که در حاشیه برگزاری این جشنواره، بسیاری از صاحب‌نظران و کارشناسان معتقدند که آموزش هنر در کشور در وضعیت نامطلوب و غیرقابل قبولی قرار دارد و بیشتر نهادهای آموزشی کشور به آموزش هنر به کودکان و نوجوانان اهمیتی نمی‌دهند.

 


 

۱۳٩٠/٥/٩ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي گفت:‌ براي استفاده از كالاهاي ملي بايد با برنامه‌ريزي دقيق به فرهنگ‌سازي بپردازيم.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد به نقل از دبيرخانه سومين گردهمايي توليدكنندگان و صادركنندگان نمونه كشور، جواد آرين‌منش با اشاره به راهكارهايي براي فرهنگ‌سازي استفاده از كالاهاي داخلي افزود:‌ بايد براي استفاده از كالاهاي ملي با برنامه‌ريزي دقيق به فرهنگ‌سازي بپردازيم تا مردم توليدات داخلي را به توليدات خارجي ترجيح دهند.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به واردات بي‌رويه خاطر نشان كرد: اين واردات در حال حاضر توليدكنندگان را دچار تهديدات جدي كرده است.
وي ادامه داد: در سال‌هاي اخير شاهد واردات كالاهايي از جمله ميوه و... هستيم كه واردات آنها درحال گسترش است و البته توان توليد آنها با كيفيت بالا در كشور موجود است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد:‌ باتوجه به پيش‌بيني‌هاي انجام شده بايد دولت بتواند در سال 90 خصوصيسازي را طبق اصل 44 توسعه دهد و بايد پس از آن به حمايت از بخش توليد،‌ بخش تعاوني و بخش خصوصي بپردازد.
سومين گردهمايي توليدكنندگان و صادركنندگان نمونه كشور، روزهاي 6 و7 مردادماه ر مشهد برگزار مي‌شود.


 

۱۳٩٠/٥/٦ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: تمهيدات دولت در تنظيم بازار ماه رمضان ، نشان از برنامه ريزي جامع براي رفاه حال مردم در اين ماه مبارك دارد.

 

' جواد آرين منش ' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود : گزارش هاي ارائه شده از سوي وزارت بازرگاني و ادارات كل بازرگاني در استان هاي مختلف در خصوص تمهديات انديشيده شده براي تامين نيازهاي مردم در ماه مبارك رمضان، مطلوب و با برنامه ريزي لازم صورت گرفته است.
وي گفت: خوشبختانه تا كنون با اجراي برنامه هاي نظارت و كنترل قيمت ها، بهاي اقلام مورد نياز مردم در اين ماه در وضعيت خوب قرار دارد ، اما لازم است اين تمهيدات با قوت و قدرت بيشتري ادامه يابد.
او تاكيد كرد: با توجه به ظهور و بروز طبيعي آثار تورمي اجراي قانون هدفمندي يارانه ها كه از قبل پيش بيني شده بود، لازم است دولت با نظارت و جديت بيشتري در اين زمينه عمل كند.
آرين منش اظهار داشت: روند صعودي افزايش قيمت كالاهاي اساسي بايد از سوي دولت كنترل شود كه خوشبختانه برنامه ريزي در اين زمينه در حال انجام است.
وي با اشاره به حذف يارانه شير و افزايش قيمت آن در آستانه ماه مبارك رمضان، گفت: با توجه به نقش و جايگاه اين ماده غذايي در تامين سلامت مردم، لازم است دولت به صورتي كه مصلحت مي داند با ياري دادن توليد كنندگان در عرضه شير با نرخ مناسب از حذف آن از سبد غذايي خانواده هاي متوسط و فقير جلوگيري نمايد.
اين نماينده مجلس تاكيد كرد:بنابراين تقويت توجه دولت به حمايت از اقشار ضعيف و متوسط و افزايش اهرم هاي نظارتي در آستانه ماه مبارك رمضان و در طول اين ماه امري ضروري است.


 

۱۳٩٠/٥/٥ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی توجه به زیرساخت‌های فرهنگی را برای رشد و توسعه همه‌جانبه کشور ضروری دانست و تأکید کرد: هدف از تدوین نقشه جامع مهندسی فرهنگی کشور، داشتن نگاه بلند و همراه با بصیرت به آینده فرهنگی کشور و نیز نگاه سیستمی به مسئله فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی جامعه است.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت یکی از مهم‌ترین اهداف تدوین مهندسی فرهنگی را استقلال کامل فرهنگی دانست و گفت: یکی از اساسی‌ترین اهداف انقلاب اسلامی ایران توسعه فرهنگ ایرانی و اسلامی و نفی فرهنگ‌های وارداتی بوده است.

نماینده مردم مشهد و کلات با اشاره به مطرح شدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان محور تمدن نوین اسلامی در جهان امروز تصریح کرد: والاترین هدف جمهوری اسلامی ایران آن است که فرهنگ اسلامی جایگاه واقعی خود را به عنوان زیربنای اصلی توسعه کشور پیدا کند و فرهنگ‌های غربی و وارداتی به طور کلی طرد شوند.

   

مهندسی فرهنگی؛ تنظیم‌کننده روابط و تعاملات دستگاه‌های اثرگذار در حوزه فرهنگ

آرین‌منش توجه به زیرساخت‌های فرهنگی را برای رشد و توسعه همه‌جانبه کشور ضروری توصیف کرد و ادامه داد: توجه به فرهنگ و اهداف بلند فرهنگی نظام و نیز ساختارها و جایگاه نهادهای فرهنگی یک ضرورت مهم و حیاتی است که این امر در قالب مهندسی فرهنگی ازسوی مقام معظم رهبری مورد تأکید و توصیه قرار گرفته است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری از ابتدا شورای عالی انقلاب فرهنگی را موظف به تدوین و تهیه نقشه مهندسی فرهنگی کشور کرده‌اند، گفت: در نقشه مهندسی فرهنگی کشور، جایگاه هر یک از نهادهای فرهنگی، مأموریت هر کدام و نیز چگونگی تعامل میان دستگاه‌های اثرگذار در حوزه فرهنگ مشخص خواهد شد.

   

شورای عالی انقلاب فرهنگی قرارگاه مقدم فرماندهی در حوزه فرهنگ است

آرین‌منش با اشاره به تشکیل شورای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پیشبرد تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور تأکید کرد: هم‌اکنون با تلاش‌های دوساله شورای عالی انقلاب فرهنگی، نظام‌نامه مهندسی فرهنگی کشور که مقدمه تحقق مهندسی فرهنگی است، تهیه و تدوین شده است.

وی افزود: نظام‌نامه‌ای که شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه کرده است، بسترها و مقدمات ابلاغ و اجرایی شدن مهندسی فرهنگی را در کشور فراهم می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی را قرارگاه مقدم فرماندهی در حوزه فرهنگ دانست و تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مرکز اصلی مهندسی فرهنگی در کشور و حراست‌کننده این طرح است که بارها مورد توصیه و سفارش مقام معظم رهبری قرار گرفته است.

آرین‌منش طرح مسئله مهندسی فرهنگی ازسوی مقام معظم رهبری را مربوط به سال ۱۳۸۴ عنوان کرد و ادامه داد: متأسفانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه تدوین نقشه مهندسی فرهنگی به پاره‌ای از عقب‌ماندگی‌ها دچار بوده است که امیدواریم تا پایان سال جاری این تأخیر و تعلل برطرف و نقشه مهندسی فرهنگی به بهره‌برداری برسد.

   

هدف از تدوین مهندسی فرهنگی، نگاه سیستمی به زیرساخت‌های فرهنگی جامعه است

وی  اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی را موجب اصلاح فرهنگ عمومی جامعه دانست و گفت:  هدف از تدوین نقشه جامع مهندسی فرهنگی کشور، داشتن نگاه بلند و همراه با بصیرت به آینده فرهنگی کشور و نیز نگاه سیستمی به مسئله فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی جامعه بوده است.

آرین‌منش نقشه مهندسی فرهنگی را ابزاری در جهت رسیدن به اهداف بلند و متعالی فرهنگی نظام دانست و تأکید کرد: ایجاد فضای سالم برای رشد فضایل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا، بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی و طرد کامل عناصراستعمار فرهنگی و تحقق جامعه آرمانی فرهنگی و اسلامی از جمله اهداف اصلی و متعالی تدوین نقشه مهندسی فرهنگی کشور است.

طرح مهندسی فرهنگی نخستین بار در سال ۱۳۸۱ ازسوی مقام معظم رهبری برای اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد طرح و تبیین قرار گرفت و این شورا موظف شد تا با تعیین ساختاری مناسب، ضمن فراهم کردن زمینه اجرای طرح مهندسی فرهنگی، ارزیابی مستمری از روند انجام این طرح به عمل آورد.

در سال ۱۳۸۷ سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه کشور ازسوی مقام معظم رهبری به رئیس جمهوری ابلاغ شد که در این میان، امور فرهنگی در صدر سیاست‌های کلی این برنامه قرار داشت. مقام معظم رهبری در این سیاست‌ها خواستار تکمیل و اجرای طرح مهندسی فرهنگی کشور و تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم فرهنگی شدند و تکمیل و اجرایی شدن هرچه سریع‌تر طرح مهندسی فرهنگی را در کشور مورد تأکید قرار دادند.

در روزهای آغازین هفته جاری محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از مراحل نهایی تدوین نقشه مهندسی فرهنگی در این شورا خبر داد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی تا پایان امسال نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ارائه می‌دهد که در این نقشه، اصول، اولویت‌ها ، صحنه رقابتی و تحلیل شرایط محیط فرهنگی به خوبی لحاظ شده است.


 

۱۳٩٠/٥/٤ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

 

نماينده مردم مشهد در مجلس گفت: برای استفاده از کالاهای ملی بايد با برنامه‌ریزی دقیق، به فرهنگسازی بپردازیم.

به گزارش‌شهرآرا، جواد آرین‌منش با اشاره به راهکارهایی برای فرهنگسازی استفاده از کالاهای داخلی، افزود: باید برای استفاده از کالاهای ملی با برنامه‌ریزی دقیق به فرهنگسازی بپردازیم تا مردم، تولیدات داخلی را به تولیدات خارجی ترجیح دهند.
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اشاره به واردات بی‌رویه، خاطرنشان کرد: این واردات در حال حاضر تولیدکنندگان را دچار تهدیدات جدی کرده است.
در اين رابطه عضو مجمع نمايندگان خراسان رضوي مجلس نيز گفت:‌ در حوزه صادرات، بايد توليدكنندگان با افزايش سطح كيفيت به دنبال افزايش اين ميزان باشند.
حسين سبحاني نيا افزود: با اجراي هدفمند ي يارانه‌ها، در حوزه صادرات با نوساناتي مواجه شديم كه از جمله آن‌ها مي‌توان به گردش مالي كمتر، نوسان در نرخ ارز، كمبود نقدينگي اشاره كرد.


 

۱۳٩٠/٥/۳ساعت ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

15 مصوبه كارگروه زيارت همچنان در كش و قوس تشكيل معاونت زيارت و برنامه‌ريزي‌هاي ملي و استاني و هفت خوان تخصيص اعتبارات روي زمين مانده است، 15 مصوبه‌اي كه تعداد زيادي از آن‌ها از مصوبات كليدي و با اهميت براي راهگشايي امور در پايتخت معنوي ايران است. در قسمت دوم و پاياني گفتگو با جواد آرين منش، نماينده مردم مشهد با انتقاد از عدم اجرايي شدن مصوبات كارگروه زيارت،‌ از نحوه تخصيص اعتبارات استاني و سهم كم مشهد نيز گلايه كرد.
ظاهرا قرار است؛ تكليف بودجه زيارت در تهران مشخص شود و سهم هر بخش استان از بودجه هم در تهران تعيين شود و استانداري صرفا توزيع ‌كننده بودجه باشد. فكر نمي‌كنيد، اين مسئله ممكن است؛ باعث شود، برخي دستگاه‌ها براي دريافت سهم بيشتر،‌ اقدام به لابي‌گري و چانه‌زني در تهران بكنند؟
اينطور كه فكر مي‌كنيد، نيست. سال گذشته شاهد بوديم كه سرنوشت بودجه 200 ميليارد توماني اعتبارات شاخص‌هاي فرهنگي به 177 ميليارد تومان كاهش يافت و تازه از همين مقدار هم تنها 25 درصد آن تخصيص يافت كه همين مقدار كم هم عادلانه و با برنامه‌ صحيحي هزينه نشد،‌ اما در ادامه،‌ ماهيت اين بودجه منشأ اختلاف نظري شد ميان نمايندگان مشهد و استانداري كه طي آن نمايندگان مشهد اعلام كردندكه اين رقم تنها اعتبار زيارت و براي مشهد است، اما استانداري معتقد بود؛ اين بودجه استان است و ارتباطي با زيارت ندارد.
اين انتقاد كه گفتيد به نحوه هزينه‌كرد بودجه فرهنگي وجود داشت، چه مواردي بود؟
25درصدي كه براي اين كار اختصاص يافت، صرف چندين برنامه و همايش شد كه كارآمدي خاصي هم نداشت. با توجه به عملكرد نامناسب جدول ارتقاي شاخص‌‌هاي فرهنگي سال 89 و طرح اين موضوع در كميسيون فرهنگي مجلس، اين كميسيون از دولت در مورد آثار و نتايج اين اعتبار و شاخص‌هاي ارتقا يافته، سئوال پرسيد اما اين سئوال بي‌پاسخ ماند و كار تا آنجا كار پيش رفت كه برخي نمايندگان بحث تحقيق و تفحص از بودجه ارتقاي ‌شاخص‌‌‌هاي فرهنگي را مطرح كردند.
نتيجه بحث تحقيق و تفحص به كجا رسيد؟
تحقيق و تفحص انجام نشد اما در نهايت به بودجه سال 90، دولت دوباره همين اعتبارات را لحاظ كرد و اينجا بود كه ما نمايندگان مشهد بايد ابهامي كه در بودجه سال گذشته بودرا مشخص و شفاف مي‌كرديم و ابهام ما هم اين بود كه آيا اين پول بودجه زيارت است يا مصوبه سفر سوم و اگر قرار است؛ بودجه زيارت و مشهد باشد، ‌بايد تعيين تكليفش در مجلس باشد. از اين رو كار به اينجا رسيد كه من و دكتر قاضي‌زاده، ‌پيشنهادي را مشخص كرديم و از دولت درخواستيم تا در ارائه لايحه بودجه 1390، ‌اعتبارات بخش‌ شاخص‌هاي فرهنگي از اعتبارات زيارت تفكيك شود و اين شد كه دولت 88 ميليارد تومان براي زيارت و 85 ميليارد تومان براي ارتقاي ‌شاخص‌‌‌‌هاي فرهنگي استان اختصاص داد. اما نحوه هزينه كرد،‌ بودجه زيارت مرتبط است با كارگروه زيارت و اين كارگروه قبلاً‌ تصميماتي داشته كه اجرايي نشده است و درخواست ما از استاندار اين است كه در جهت پيگيري براي مصوبات كارگروه، از جانب دولت تلاش كنند.
اگر چه در مورد اين مسئله زياد حرف زده شده و به جايي هم نرسيده، اما مشهد با وجود داشتن 50 درصد جمعيت استان، تنها 23 درصد بودجه استان را به خود اختصاص داده است و مسئولان هم توجهي براي افزايش بودجه اين شهر ندارند.


 

۱۳٩٠/٥/۳ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت: با ساخت مجموعه‌هاي تلويزيوني در گونه‌هاي اجتماعي و طنز نيز مي‌توان مفاهيم معنوي و ارزشي را در ماه مبارك رمضان به مخاطبان منتقل كرد.

 

'جواد آرين منش' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا اظهار داشت: ماه مبارك رمضان ، ماه خودسازي و تذهيب نفس است و به همين خاطر برنامه‌هاي راديو و تلويزيون بايد متناسب با حال و هواي اين ماه روي آنتن برود.
اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس افزود: آثاري كه براي پخش در ماه مبارك رمضان ساخته مي‌شوند بايد علاوه بر جذابيت بصري ، از مضامين ديني و اخلاقي برخوردار باشند.
آرين منش، پرداختن به موضوعات معنوي را از نيازهاي مجموعه‌هاي تلويزيوني مربوط به ماه مبارك رمضان دانست و گفت:با توجه به حال و هواي روزه‌داراني كه به تذهيب نفس مشغول هستند، چنين مجموعه‌هايي در جذب مخاطب نيز موفق مي‌شوند.
نماينده مردم مشهد در مجلس بر ضرورت استفاده از كارشناسان ديني در ساخت فيلم‌ها و مجموعه‌هاي تلويزيوني ماه مبارك رمضان تاكيد كرد و گفت: درغير اين صورت فيلمسازان در مسايل خرافي و موهوم گرفتار مي‌شوند.
وي گفت: از دست اندركاران ساخت فيلم‌ها و مجموعه‌هاي تلويزيوني اين ماه مبارك انتظار مي‌رود كه آثاري به مخاطبان عرضه كنند كه مفاهيم معنوي را به بينندگان منتقل كند.
آرين منش در عين حال تاكيد كرد: داشتن پيام معنوي در آثار تلويزيوني و راديويي به معني ساخت آثار ماورايي و معنوي صرف نيست بلكه مي‌توان ارزش‌هاي ديني و انساني را در قالب‌هاي متعدد فيلم‌سازي مانند گونه اجتماعي و حتي طنز نيز به بينندگان عرضه كرد.
وي افزود: پيام‌‌هاي انساني، اسلامي و ديني در صورتي براي مخاطب مفيد خواهد بود كه در توليد اين آثار كيفيت فراموش نشود.

 


 

۱۳٩٠/٥/۳ساعت ٩:٥٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

اگر چه معاون سياسي امنيتي استاندار خراسان رضوي،‌ هفته گذشته وعده تعيين تكليف حريم مشهد را در اوايل هفته جاري داد، اما بحث و گفتگو با نماينده مردم مشهد در مورد خطاهاي قانوني تغيير در حريم مشهد و تأكيد وي بر اجراي قانون به همراه بررسي وضعيت امنيت در مشهد و خارج از مرزهاي اين شهر،‌ بخش اول گفتگوي شهرآرا با جواد آرين منش را تشكيل مي‌دهد كه در ادامه مي‌خوانيم:

موضوع حريم و تعيين تكليف آن واقعا از حد معمول طولاني‌تر شده. قبول داريد اين مسئله را؟
موضوع تعيين حريم مشهد و مرز بين دو شهرستان مشهد و شهرستان جديدالتأسيس طرقبه شانديز مسئله‌اي است كه مدت‌ها موضوع اخبار و گزارش
های رسانه‌ها و به ويژه شهرآراست و من معتقدم كه قوانين موجود و آیين نامه‌هاي وزارت كشور و وزارت مسكن، شرايط تشكيل شهرستان‌‌هاي جديد را كاملا مشخص و شاخص‌هاي تبديل يك بخش به شهرستان را كاملا مشخص كرده است كه در اين ميان مهم‌ترين شاخص، جمعيت است، بنابراين اختلاف نظرهايي از همان اول در مورد اين شهرستان جديد‌التأسيس وجود داشت كه نهايتاً با احتساب جمعيت برخي از مناطق مشهد و منطقه آب و برق، شهرستان طرقبه شانديز ايجاد شد و اين خود منشأ مناقشاتي شد كه طي آن عنوان ‌مي‌شود اگر جمعيت بخشي از مشهد باعث ايجاد اين شهرستان شده و اين جمعيت از مشهد منفك شده است، ‌قاعدتاً‌ اين مناطق بايد جزو شهرستان طرقبه شانديز باشد، اما‌ در عمل اين اتفاق نيفتاد و پس از شهرستان شدن طرقبه و شانديز،‌ دوباره وضعيت به حالت سابق برگشت و اين بخش‌ها جزو مشهد محاسبه شد و البته جزو مشهد نيز خواهد ماند.
ريشه اين اختلاف نظرها از همان اول با عدم قبول توافقات اوليه توسط فرمانداري طرقبه شانديز آغاز شد.
در مورد اختلاف نظرهايي كه وجود داشت، جلسات مشتركي برگزار شد و حدود اين شهرستان به صورت توافقي مشخص شد و قرار شد خط آكس 75 خطوط مرز اين دو شهر باشد اما در مراحل بعدي اين اتفاق نيفتاد و بخش‌هايي از محدوده‌هايي كه توافق شد جزو مشهد باشد، عملا زير نظر فرمانداري طرقبه شانديز اداره شد و اين مسئله موجب ايجاد اختلافاتي بين شهرداري‌هاي طرقبه شانديز و شهرداري مشهد شد.
تكليف نامه‌اي كه براي وزير كشور نوشته‌ايد، چه شد؟
نهايتاً ‌بايد مرجعي به اين ماجرا خاتمه دهد و نامه‌اي كه من از طرف مجمع نوشتم،‌ براي اجراي قانون و فصل‌الخطاب بود و چنانچه قانون در رأس همه موارد قرار گيرد، مشكلات حريم مشهد هم بايد زودتر از اينها حل و فصل مي‌شد. مسئول اجراي قانون هم در اين موضوع وزارت كشور است كه بايد تعيين كند خط مرز اين دو شهرستان را، البته اين نامه در وزارت كشور در دست بررسي است.
دكتر صلاحي اعلام كردند همه چيز در مورد حريم مشهد مشخص شده است اما اگر اين مسئله اعلام شود، ممكن است موجب نارضايتي مردم و نمايندگان مشهد و يا مردم طرقبه شانديز واقع شود.
اين ماجرا نفع و ضرري براي نمايندگان مجلس و مسئولان اجرايي نيست و برخلاف آنچه تصور مي‌شود، اختلافي هم بين نمايندگان مشهد و نماينده طرقبه شانديز وجود ندارد و همه ما اصرار بر اجراي قانون داريم و وزارت كشور و استانداري هم بايد براي اجراي قانون تلاش كنند.
تابستان سال 89 و در يكي از نطق‌‌هاي پيش از دستور مجلس، شما به مشكلات امنيتي و برخي ناامني‌ها اشاره كرديد. اخيرا هم مواردي در كشور به وجود آمده كه ضرورت توجه بيشتري را مي‌طلبد؛ مواردي مثل حوادث اصفهان، قتل مرحوم داداشي و ضرب و جرح چند تن از عامران به معروف. اين مسائل به قدري حساسيت برانگيز شده كه حتي آيت‌ا... مكارم شيرازي هم دو روز قبل از مطالبات عمومي براي برخورد بيشتر با اراذل و اوباش سخن به ميان آوردند.
امنيت يكي از اصلي‌ترين نيازهاي اجتماعي مردم در هر جامعه‌اي است و اين مطالبه در صدر همه درخواست‌‌هاي مردمي است. بروز برخي ناهنجاري‌ها باعث شده تا برخي از مردم وجود ديكتاتور را بپذيرند تا امنيت برقرار شود اما ما در جامعه‌اي اسلامي زندگي مي‌كنيم و بسياري از نيازهاي اساسي مردم از جمله امنيت تأمين شده است.
اقدامات انجام شده در حد قابل توجهي است اما هنوز بايد در مواردي توجه ويژه‌اي صورت گيرد.
قبول دارم در برخي مناطق جغرافيايي نارسايي‌هايي وجود دارد و در برخي نقاط شهرهاي بزرگ مثل مشهد، وجود برخي موارد ناامني به خوبي مشاهده مي‌شود و احساس مي‌شود حضور نيروهاي انتظامي و امنيتي كم‌رنگ‌تر است و همين امر باعث سوء استفاده اراذل و اوباش مي‌شود و مشكلاتي را باعث مي‌شود. سال گذشته مواردي از سرقت مسلحانه را در مشهد شاهد بوديم و به عنوان مثال در مورد طلافروشي‌‌ها كه البته اكثر عاملان آن دستگير مجازات شدند، اما هنوز در برخي شهرهاي كوچك و گاهي در روستا‌ها مصداق‌‌هايي از اين مسائل وجود دارد،‌البته به تازگي مجمع نمايندگان استان در نامه‌اي به استاندار خراسان رضوي، از وي خواسته‌اند تا معاون سياسي استاندارعلل افزايش ناهنجاري‌هاي اجتماعي در مشهد را مورد بررسي قرار دهد تا بتوان براي مقابله با آن بخش از معضلاتي كه ريشه در استان دارد برنامه‌‌ريزي مناسبي صورت گيرد. در اين ميان برخي از اين علل و عوامل فقط مختص مشهد نيست بلكه علل و عوامل كشوري و عمومي دارد و بايد علل و عوامل رشد برخي جرم‌ها بررسي شود زيرا گزارش‌هاي مكتوبي كه دريافت كرديم نشان از رشد نسبي ناهنجاري‌ها در استان است كه حكايت از رشد 16 تا 17 درصدي در مورد برخي جرم‌ها را نشان مي‌دهد. البته اين علل و عوامل فقط مختص مشهد نيست و ريشه عمومي دارد. مثلاً برخي موارد ريشه در بيكاري دارد و بيكاري 15 درصدي تا حدودي مي‌تواند باعث بروز اين مشكل شود و در برخي ناهنجاري‌ها هم مواد مخدر علت اصلي ماجرا است و در اين ميان نقش پليس در مقابله با ناهنجاري‌ها و اراذل و اوباش بسيار برجسته است و برخي مشكلاتي كه نيروي انتظامي با آن مواجه است، نيازمند توجه دولت و مجلس است.
خلأ‌هاي قانوني هم گاهي دست نيروي انتظامي رابراي برخورد مي‌بندد.
قبول دارم كه يكي از عوامل ناهنجاري‌،‌ خلأ‌هاي قانوني است كه بايد ما نمايندگان آن را برطرف كنيم. مثلا در مورد سلاح سرد،‌ با توضيحاتي كه دستگاه قضا به مجلس داد، قوانين تغيير كرد و حالا دست دستگاه قضا براي برخورد باز شده شده است. در اين ميان رفع خلأ‌هاي قانوني براي برخورد با اراذل و اوباش وظيفه ما است، تقويت نيروي انتظامي وظيفه دولت است و جديت بيشتر عوامل قضايي، اجراي احكام شرعي و ... توسط دستگاه قضا هم بايد مد نظر قرار گيرد.

 


 

۱۳٩٠/٥/٢ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تدوین منشور اخلاق نویسندگی را بسیار ضروری دانست و خاطر نشان کرد: این منشور باید در جهت حل مشکلات نویسندگان و حمایت از حقوق آن‌ها به درستی دنبال شود.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبر نگار خانه ملت در مورد ضرورت تدوین منشور اخلاق نویسندگی و دغدغه‌های نویسندگان گفت: نویسندگان همواره پرچمدار فرهنگ و هنر کشور بوده‌اند و نباید از زحمات آن‌ها به راحتی بگذریم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: این قشر فرهیخته نیازمند حمایت‌های جدی هستند و تدوین قوانین مطلوب باید در جهت شفاف شدن رسالت نویسندگان دنبال شود.

آرین‌منش با اشاره به رسالت پرشور قلم افزود: در اسلام قلم برابر با خون شهید قلمداد شده و این حرمت ویژه ایجاب می‌کند که همواره به حقوق فعالان عرصه قلم و نویسندگی توجه کنیم.

وی با اشاره به تدوین منشور اخلاق نویسندگی تصریح کرد: تدوین چنین منشوری با اجرای دقیق قوانین آن، راهی برای شناسایی نویسندگان متعهد از سایر نویسندگان است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: منشور اخلاق نویسندگی راه را بر نویسندگان منحرف و بی‌توجه به اخلاق می‌بندد و اجازه نمی‌دهد هر کسی با زد وبند و رانت‌خواری، ساحت مقدس قلم را خدشه دار کند.

آرین‌منش با بیان اینکه منشور اخلاق نویسندگی نباید به صورت مقطعی دنبال شود خاطر نشان کرد: کلیه بند‌های این منشور باید در بلند مدت دنبال شوند و نباید اجازه بدهیم این طرح هم دچار روزمرگی و فراموشی شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: اگر منشور اخلاق نویسندگی حمایت از حقوق مادی و معنوی نویسندگان را به خوبی دنبال کند، نویسندگان بدون دغدغه و با فراغت بیشتر رسالت قلم را دنبال خواهند کرد.

وی ابراز امیدواری کرد منشور اخلاق نویسندگی در حد شعار و اضافه کردن بر بوروکراسی‌های اداری نباشد بلکه به کاهش مشکلات مولفان کمک کند.

"علی شجاعی‌صائین" مدیرعامل خانه کتاب در حاشیه جشن روز قلم که در روز یک‌شنبه ۱۹ تیر ماه برگزار شد، از تدوین منشور اخلاقی نویسندگان خبر داد و مهم‌ترین هدف آن را اجرایی کردن قانون و رعایت حق مولف و اخلاق عنوان کرد.

 


 

۱۳٩٠/٥/٢ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تفاوت های فرهنگی و مشکلات اقتصادی مثل نبود شغل و مسکن را از مهمترین دلایل افزایش طلاق و کاهش ازدواج دانست.

"جواد آرین منش" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت علت افزایش ۱۶.۲ درصدی آمار طلاق و کاهش ۶.۳۰ درصدی ازدواج در سه ماهه اول سال ۹۰ را در تفاوت های فرهنگی زوج ها دانست و گفت:عواملی همچون عدم شناخت عمیق خانواده ها از یکدیگر از یک سو و مسائل اجتماعی و کم رنگ شدن نقشی که رسانه های گروهی در تحکیم بنیان ازدواج می توانند داشته باشند از عوامل افزایش طلاق و کاهش ازدواج است.

نمایند ه مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رسانه ملی که می تواند در تحکیم بنیاد خانواده نقش مهمی داشته باشد برنامه هایش به گونه ای شده است که نه تنها در جهت استحکام خانواده گام برنمی دارد بلکه مروج جدایی و طلاق به حساب می آید.

وی تصریح کرد: ناهنجاری‌های اجتماعی همچون اعتیاد و یا مشکلات دیگری مانند نبود اشتغال و مسکن و ضعف فکری و عقیدتی و دینی می تواند از جمله عوامل موثر در کاهش ازدواج و افزایش طلاق باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایجاد مراکز مشاوره کارآمد و توانمند برای مشاوره قبل از ازدواج و پس از آن مشاوره به زوج هایی که بعد از ازدواج دچار مشکل می شوند و قصد جدایی دارند را از کارهای مفیدی دانست که می تواند موجب افزایش آمار ازدواج و کاهش آمار طلاق شود.

آرین منش تاکید کرد: دولت و مجلس باید در ایجاد اشتغال و مسکن گام های اساسی بردارند تا سد مهمی را از سر راه ازدواج جوانان و بردارند.

طبق جدیدترین آمار ازدواج و طلاق در کشور میزان ازدواج در سه ماهه اول سال جاری ۶.۲۰ درصد کاهش و آمار طلاق نیز ۱۶.۲درصد افزایش نسبت به زمان مشابه سال پیش داشته است.


 

۱۳٩٠/٥/۱ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، عملکرد انجمن مفاخر کشور را در زمینه معرفی چهره‌های فاخر ایرانی ضعیف ارزیابی کرد و گفت: بی‌توجهی به فرهنگ و مفاخر ملی، به نوعی کمک کردن به خارجی‌ها است تا به راحتی مفاخر ایرانی را به نام خود ثبت کنند.

"جواد آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت ضعف مدیریت در عرصه فرهنگی را یکی از مهم‌ترین دلایل مهجوریت مفاخر ایران خواند و گفت: در سال‌های گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حفظ و صیانت مفاخر ایران زمین، انجمن مفاخر کشور را تأسیس کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین وظایف این انجمن معرفی دقیق چهره‌های فاخر و عرضه دستاوردهای فرهنگی آنها است که متاسفانه این انجمن تاکنون در این زمینه توفیقی به دست نیاورده است.

این نماینده مردم در مجلس با انتقاد از این که مردم شناخت دقیقی از مفاخر کشور ندارند، افزود: این ضعف وزارت ارشاد است که نتوانسته مردم را به مطالعه و تحقیق در باره مفاخر ایرانی ترغیب کند.

وی یادآور شد: مردم هر روز از خیابان‌هایی که به نام یکی از مفاخر ثبت شده است، عبورمی‌کنند، اما متأسفانه در باره آن شخصیت چیزی نمی‌دانند.

آرین‌منش، با تشریح تبلیغات وسیع خارجی‌ها در باره مفاخر غربی تصریح کرد: تبلیغات وسیع غرب در باره برخی از چهره‌های ادبی غربی آنقدر زیاد است که اگر به‌صورت تصادفی مثلا در باره "ویلیام شکسپیر" و یا "گوته" از مردم سئوال کنید، این افراد را بهتر از "خیام" و "عطار" می‌شناسند.

به گفته وی، ضعف عملکرد انجمن مفاخر موجب شده است که بسیاری از بزرگان علمی و فرهنگی جامعه ما از سوی خارجی‌ها معرفی ‌شوند وحتی ادعا ‌کنند که مثلا یک شخصیت ایرانی متعلق به آنها است.

این نماینده مردم در مجلس در باره قدمت فرهنگ و تمدن ایرانی اظهار کرد: در بررسی فرهنگ و تمدن غرب می‌بینیم که غربی‌ها در مقابل تمدن ایران حرفی برای گفتن ندارند و طبیعی است که به مفاخر ایرانی چشم داشته باشند.

وی با انتقاد از روند بی‌توجهی به مفاخر ایرانی در کشور گفت: اگر وزارت ارشاد در این زمینه اقدام‌های جدی نداشته باشد، هر روز شاهد این خواهیم بود که یکی از مفاخر گذشته و حتی معاصر ایران به نام یک کشور خارجی ثبت شود.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تأکید کرد: نسل‌های آینده ایران حق دارند که به این مفاخر مباهات کنند و اگر در این زمینه تدابیر جدی نداشته باشیم، بی‌تردید آیندگان هم این مفاخر را از آن خارجی‌ها خواهند دانست.


 

۱۳٩٠/٥/۱ساعت ۸:٥٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: