نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تکذیب مصاحبه با سایت ضد انقلاب جرس ، اظهار داشت: سایت جرس مشروعیت ندارد که بنده وقت خود را برای مصاحبه با ان ها بگذارم.

جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی عصرامروز ضمن تکذیب مصاحبه با سایت ضد انقلاب جرس ، اظهار داشت: سایت جرس مشروعیت ندارد که بنده وقت خود را برای مصاحبه با ان ها بگذارم.

وی ادامه داد:هربار که با تلفن خارج از کشور از طریق اینترنت برای مصاحبه تماس می گیرند بنده برای کشف صحت و سقم شماره تلفن ضمن قطع تماس پیگیر می شوم که مرکز شماره از کدام کشور بوده است تا در صورت مشخص شدن جایگاه آن رسانه خبری برای مصاحبه با آن ها اعلام آمادگی کنم ، که در تمامی موارد پاسخ بنده به درخواست گفتگوی تلفنی با این رسانه ها، جواب محکم "خیر " بوده است.

آرین منش تصریح کرد: بنده برای این اقدام غیر حرفه ای سایت مدعی جرس تکذیبه در سایت شخصی خود منتشر کرده ام که از شما خواهشمندم که آن را انتشار دهید.

به گزارش عصرامروز تکذیبه دفتر ارتباطات مردمی جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی که در سایت شخصی وی منتشر شده است به شرح زیر می باشد:

«از آنجاکه برخی سایت های ضد انقلاب و بیگانه با هدف ایجاد تفرقه و اختلاف نظر در جامعه و رو در روی یکدیگر قرار دادن جریان های اصولگرا مبادرت به درج اخبار نادرست می نمایند و اخیراً یکی از سایت های ضد انقلاب مبنی بر دست داشتن دولت در اختلاس های اخیر از قول جواد آرین منش نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ، مطرح نموده است ، هرگونه مصاحبه با جرس و سایت های دیگر و هرگونه اظهار نظری مبنی بر دست داشتن یا نداشتن دولت در اختلاس های اخیر شدیداً تکذیب می گردد.
بدیهی است بررسی و اظهار نظر در این خصوص از سوی مراجع قانونی و قوه قضائیه انجام خواهد شد.
(دفتر ارتباطات مردمی جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی)»

لازم به یادآوری است که سایت ضد انقلاب جرس در یک اقدام غیر اخلاقی هفته گذشته با انتشار گفتگویی کذب از سوی محمد جواد آرین منش از زبان وی مطرح کرده بود که دولت در اختلاس های اخیر نقش اصلی را داشته است.


 

۱۳٩٠/٦/۳٠ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی روز ملی شعر را فرصتی برای هم اندیشی و همدلی شاعران دانست و یاداور شد: در این روز باید گام‌های اساسی در جهت حل مشکلات شاعران و ادیبان برداشته شود.

جواد آرین منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به فرا رسیدن روز ملی شعر گفت: فلسفه نام گذاری روزهای مختلف در تقویم رسمی کشور، برگزاری بزرگداشت و همایش نیست بلکه بهانه ای برای توجه به یک مساله اساسی که شاید در طول یک سال از آن غافل مانده ایم.

نماینده مردم مشهد و کلات ادامه داد: روز ملی شعر و ادب مقدمه ارج گذاری بر تلاش‌های شاعران و ادیبان کشور است و شعر به عنوان یک قالب متعالی و ارزشمند، می‌تواند انتقال دهنده پیام‌های والا و ارزشی باشد .

آرین منش ادامه داد: روز ملی شعر، فرصتی برای پاسداشت شعرا و اندیشمندانی است که چراغ شعر و ادب ایران زمین را تا امروز فروزان نگه داشته‌اند.

وی با اشاره به تاثیرشاعران در گسترش بینش اجتماعی مردم تصریح کرد: شاعران پیوسته در روشنگری و اطلاع رسانی به آحاد مختلف اجتماع تاثیر گذار بوده‌اند و نمی‌توان نقش گسترده شاعران را در انتقال مفاهیم و ضرورت‌های روز جامعه ندیده گرفت.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه شاعران نقش ویژه‌ای در وحدت آفرینی در کشور دارند یاداور شد: ایران کشوری پهناور با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف است و ما شاعران ارزشمندی داریم که با گویش‌های مختلف شعر می‌گویند و این در حالی است که نگاه همه این افراد در زمینه شعر حفظ آرامش و امنیت ملی است.

آرین منش تاکید کرد: شاعران نیازمند برقراری آرامش در فضای زندگی و کار هستند و روز ملی شعر، فرصت مغتنمی است تا دغدغه‌های این گروه تاثیر گذار جامعه در نظر گرفته شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس روز ملی شعر را فصل تازه‌ای برای دیدار، همدلی، هم اندیشی و رفع مشکلات شاعران دانست.


 

۱۳٩٠/٦/٢٧ساعت ۱٢:۳٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

جواد آرین منش نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس مصاحبه با هرگونه سایت های ضد انقلاب و نقل قول از ایشان در مورد اختلاس های اخیر را شدیداً تکذیب نمود.

در اطلاعیه منتشر شده توسط دفتر ارتباطات مردمی جواد آرین منش آمده است:

" از آنجاکه برخی سایت های ضد انقلاب و بیگانه با هدف ایجاد تفرقه و اختلاف نظر در جامعه و رو در روی یکدیگر قرار دادن جریان های اصولگرا مبادرت به درج اخبار نادرست می نمایند .

اخیراً یکی از سایت های ضد انقلاب مصاحبه ای مبنی بر دست داشتن دولت در اختلاس های اخیر از قول جواد آرین منش نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ، مطرح نموده است ، هرگونه مصاحبه با جرس و سایت های دیگر و هرگونه اظهار نظری مبنی بر دست داشتن یا نداشتن دولت در اختلاس های اخیر شدیداً تکذیب میگردد.

بدیهی است بررسی و اظهار نظر در این خصوص از سوی مراجع قانونی و قوه قضائیه انجام خواهد شد.

(دفتر ارتباطات مردمی جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی) "


 

۱۳٩٠/٦/٢٧ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

احداث سد بالادستي روي رودخانه هريرود فعلا براي تامين آب مشهد و منطقه مشکل ساز نيست.

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در حاشيه جلسه رسيدگي به اعتراض نماينده کارگران استان در مورد اصلاح موادي از قانون کار با اعلام اين مطلب گفت: از سوي مجمع نمايندگان استان طرح انتقال آب از تاجيکستان پي گيري مي شود و مهار آب رودخانه هاي مرزي ازجمله کلات و درگز و انتقال آب از کشور تاجيکستان تا چند سال اخير نياز مشهد را به آب رودخانه هريرود منتفي خواهد کرد. آرين منش افزود: شرکتي براي انتقال آب از تاجيکستان تاسيس شده و در حالي پي گيري اين موضوع است.

وي متذکر شد: مقرر شده است با سرمايه گذاري خارجي توسط بخش خصوصي اين پروژه عملياتي شود.وي ميزان اعتبار مورد نياز اين پروژه را ۵هزار ميليارد تومان اعلام کرد و يادآور شد: مهار آب رودخانه هاي مرزي و اجراي پروژه انتقال آب از تاجيکستان آينده نياز آبي استان را تامين خواهد کرد و با اين اوصاف احداث سد بالادستي روي رودخانه هريرود خطري براي تامين آب شرب مشهد و منطقه محسوب نمي شود.

نماينده مردم تربت جام نيز در اين باره اظهار داشت: اکثر ساکنان حريم رودخانه هريرود حقابه داشتند و در آن جا کشاورزي مي کردند.

اسداللهي با بيان اين که به دليل مسائل امنيتي مردم اين منطقه مجبور به عقب نشيني شده اند ادامه داد: حق کشاورزان منطقه هريرود محفوظ است. وي با اشاره به مشکلات آب شرب در منطقه صالح آباد بر رفع مشکلات آب شرب اين مناطق نيز تاکيد کرد.


 

۱۳٩٠/٦/٢٦ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

رئيس مجمع نمايندگان استان گفت: ۸۶ ميليارد و 400 ميليون تومان يعني ۱۰۰ درصد اعتبارات فرهنگي به خراسان رضوي اختصاص داده شد.به گزارش خراسان، جواد آرين منش در حاشيه ديدار مجمع نمايندگان با استاندار خراسان رضوي، با اعلام اين خبر افزود: اين مهم، گام بزرگي بود که با پيگيري هاي مجمع نمايندگان و رسانه هاي استان محقق شد.وي با اشاره به اهم موضوعات مطرح شده در اين جلسه عنوان کرد: با توجه به مجوز معاون رئيس جمهور، امسال ۲۰۰ دانش آموخته در مقطع کارشناسي ارشد براي فعاليت در فرمانداري ها و بخشداري هاي استان استخدام مي شوند.وي با بيان اين که ۹۰ درصد از آب هاي استان صرف کشاورزي مي شود، اظهار داشت: در اين جلسه ضمن تأکيد بر استفاده مناسب از منابع آبي استان، عملياتي شدن سيستم آبياري مکانيزه در سال جاري به تصويب رسيد.نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: با توجه به خروج بخشي از آب استان از مناطق مرزي، تکميل هرچه سريع تر سدهاي نيمه تمام استان همچون سد «درونگر» درگز و سد «چهچهه و قره تيکان» کلات، پيگيري شد.آرين منش همچنين با تأکيد بر اجراي پروژه بلند مدت انتقال آب از تاجيکستان عنوان کرد: در مجمع نمايندگان استان در حال رايزني با مسئولان وزارت نيرو هستيم تا با کمک بخش خصوصي آب مورد نياز مشهد و استان از تاجيکستان تأمين شود.

پرداخت کليه مطالبات پيمانکاران طلبکار

وي سپس با اشاره به برگزاري جلسات مشترک با معاون برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور درباره استفاده از اعتبارات متمرکز اين معاونت براي توسعه و اتمام پروژه هاي نيمه تمام استان اظهار داشت: کليه مطالبات پيمانکاران طلبکار استان از دولت، تا پايان سال جاري پرداخت مي شود.آرين منش در پاسخ به ميزان اين مطالبات گفت: رقم کل مطالبات پيمانکاران استان توسط دکتر نياوند، معاون برنامه ريزي استاندار خراسان رضوي بررسي مي شود.رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي افزود: در اين جلسه با تصويب انتصاب فرماندار در شهرستان هايي که بدون فرماندار بودند، شهرستاني در استان به لحاظ مديريتي بلاتکليف نخواهد بود.به گفته وي در اين جلسه که خبرنگاران در آن حضور نداشتند، بر برگزاري جلسات مشترک با وزير نيرو، وزير راه و مسکن و مسئولان استان براي پيگيري و بررسي مشکلات استان تأکيد شده است.


 

۱۳٩٠/٦/٢٦ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:رسانه ملی و مطبوعات باید فعالیت مناسبی برای ورود به یک
انتخابات سالم داشته باشند؛چرا که انتخابات برای کشور یک مانور سیاسی و اقدامی
برای استحکام نظام و مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی است.

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت، جواد آرین‌منش در ارزیابی از فضای جامعه
در فرصت ۶ ماهه تا انتخابات و عملکرد اصولگرایان گفت: حرکت‌های انجام شده در ماه‌های
اخیر نشان از حرکت اصولگرایان به سمت وحدت و همگرایی دارد و به نظر می‌رسد
ابتکارعمل ایجاد وحدت میان اصولگرایان با جامعتین به همت شخصیت‌هایی چون آیت‌الله
مهدوی‌کنی و آقایان عسگراولادی، ولایتی و حداد عادل صورت گرفته است.

وی ادامه داد:‌احتمالا در روزهای آینده ترکیب ۸+۷ که ترکیبی از همه سلایق اصولگرا
است،‌ با حضور نمایندگان جبهه پایداری تکمیل خواهد شد.

این عضو کمیسیون فرهنگی، انتخابات پیش رو را انتخاباتی پرشور پیش‌بینی کرد و افزود:مردم با توجه و دقت به جریان انحرافی و فتنه سعی می‌کنند با هوشیاری و هوشمندی
مجلسی قوی،‌ اصولگرا و در خط مقام معظم رهبری شکل دهند.

آرین منش درباره میزان آمادگی افکار عمومی برای ورود به انتخابات ‌تصریح کرد:‌ درحال
حاضر افکار عمومی در حال شکل‌گیری است و در شهرهای کوچک زمینه برای حضور مردم در انتخابات در حال بوجود آمدن است و البته تشکل‌ها و احزاب سیاسی درشهرهای بزرگ
نیزباید برنامه‌ریزی منظمی در این رابطه داشته باشند.

وی همچنین گفت:رسانه ملی و مطبوعات باید فعالیت مناسبی برای ورود به یک انتخابات سالم
و با مشارکت حداکثری را داشته باشند و مردم را به تدریج برای حضور در انتخابات
آماده کنند، چرا که انتخابات برای کشور یک مانور سیاسی و اقدامی برای استحکام نظام و مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی است.

نماینده مردم مشهد در پایان عملکرد سران قوا را برای افکارعمومی الگو دانست و بیان کرد:‌ سران قوا باید سعی کنند وحدت و همگرایی را بالا ببرند و چالش‌های موجود را به
حداقل برسانند چرا که مصالح نظام باید به مصالح فردی و گروهی ترجیح داده شود.

۱۳٩٠/٦/٢٦ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر تاثیرات منفی فرهنگی زندگی دانشجویان ایرانی در کشور مالزی و دام‌های سیاسی و اخلاقی این کشور خواستارافزایش ظرفیت دانشگا‌های کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی و کاهش هزینه‌های تحصیلی به منظور رفع انگیزه ادامه تحصیل جوانان ایرانی در کشور مالزی شد.

جواد آرین منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در خصوص مهاجرت دانشجویان ایرانی به مالزی برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی گفت: در حال حاضر ظرفیت دانشگاه‌های کشور در مقاطع ورودی دانشگاه بسیار بالا است و ظرفیت تحصیلات تکمیلی نیز در حال افزایش است اما برای ادامه تحصیل در همین مقطع تب زیادی برای مهاجرت به کشور‌های آسیایی به خصوص مالزی وجود دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی مهاجرت به مالزی را دارای بار فرهنگی منفی برای جمعیت انسانی مهاجر دانست و افزود: عدم تطابقات فرهنگی کشور ما با مالزی و جریان‌های خاص منحط فرهنگی امروز کشور مالزی باعث می‌شود تا قشری که بعد از تحصیل به ایران باز می‌گردند در گیر بحران‌های فرهنگی باشند و یا پیش از بازگشت در دام‌های فساد فرهنگی این کشور گرفتار شوند.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد فضا و ظرفیت کافی آموزشی برای رفع هر گونه کمبود تحصیلی در کشور افزود: تا جای ممکن باید ظرفیت دانشگاه‌ها را در مقاطع تحصیلات تکمیلی افزایش دهیم تا انگیزه تحصیلی مهاجرت از بین برود و این مهم در برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده است.

آرین منش حضور دانشجویان در خارج از کشور را دارای آثار و پیادهای اخلاقی و فرهنگی توصیف و تصریح کرد: با افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و کاهش هزینه‌های تحصیلی می‌تواینم دلایل مهاجرت دانشجویی از جمله به کشور مالزی را کم کنیم و با توجه به خطرات و دام‌های فرهنگی و سیاسی در این کشور این دو محور باید با جدیت بیش تری پیگیری شود.

وی خواستار ایجاد بستر‌های لازم برای بازگشت دانشجویان ایرانی از کشور مالزی شد.


 

۱۳٩٠/٦/٢٤ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:


۱۵۳ ميليارد تومان به بخش کشاورزي استان براي تجهيز اراضي کشاورزي به سيستم آبياري مکانيزه اختصاص يافت.رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي روز گذشته در جلسه بررسي مشکلات آب کشاورزي با حضور نمايندگان استان ، مسئولان جهاد کشاورزي و شرکت آب منطقه خراسان رضوي با اعلام اين خبر گفت: با جلساتي که با وزير جهاد کشاورزي داشتيم مقرر شد ۱۰۰ ميليارد تومان علاوه بر اعتبارات ملي و استاني براي استفاده از آبياري مکانيزه براي خراسان رضوي لحاظ شود.جواد آرين منش با بيان اين که اين اعتبارات دو، سه روز پيش به استان تخصيص يافته است، اظهار داشت: علاوه بر اين مبلغ ۵۳ ميليارد تومان نيز در قالب اعتبارات استاني به بخش کشاورزي براي اين منظور تخصيص يافته است.نماينده مردم مشهد و کلات با اشاره به اين که «۱۰۰ ميليارد تومان اختصاص يافته» مربوط به اعتبارات سال گذشته بوده ولي در سال جاري به استان تخصيص يافته است، گفت: با توجه به اين اعتبارات که در طول تاريخ رقم قابل توجهي است بايد اقدامات خوبي در راستاي تجهيز اراضي کشاورزي به سيستم هاي نوين آبياري انجام شود.در اين جلسه همچنين نمايندگان استان و اعضاي تعاوني کشاورزان استان نسبت به عملکرد شرکت آب منطقه اي خراسان رضوي درباره مديريت صحيح منابع آب انتقاداتي را مطرح کردند. نصب کنتورهاي هوشمند بر روي چاه هاي مجاز کشاورزي، کاهش دبي چاه ها هنگام صدور پروانه، استفاده نکردن مطلوب از آب ذخيره شده در سد دوستي براي بخش کشاورزي به ويژه در شهرستان سرخس، کم بودن ساعت کار چاه هاي کشاورزي، خارج شدن آب هاي سطحي از مرزهاي استان و احداث سد توسط کشور افغانستان بر رودخانه هريرود از جمله مشکلاتي بود که در اين جلسه بيان شد.مديرعامل شرکت آب منطقه اي خراسان رضوي که در مدت زمان کوتاهي موظف شد به اين موارد پاسخ دهد، گفت: ميزان آب ورودي به سد دوستي در سال گذشته ۲۹۲ ميليون مترمکعب بوده که از اين ميزان ۲۲۰ ميليون مترمکعب در بخش کشاورزي و ۹۰ ميليون مترمکعب در شبکه شرب مشهد استفاده شده است. مهندس جعفري ميزان استفاده کشور ترکمنستان از آب سد دوستي را ۱۶۰ ميليون مترمکعب عنوان کرد.

۱۳٩٠/٦/٢٤ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت:از دانشگاه ها و حوزه های علمیه انتظار می رود با ورود کارشناسانه به مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی الگویی از تمدن نوین اسلامی را به کشورهای اسلامی منطقه معرفی کنند تا کشورهای انقلابی را از الگوهای رایج غربی بی نیاز کنند.

جواد آرین منش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان و تاکید ایشان بر لزوم تبیین مردم سالاری دینی برای پرکردن خلاهای موجود در جهت گیری های آینده انقلاب های منطقه اظهار داشت: پس از گذشت سه دهه از عمر انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی به عنوان الگویی موفق مورد توجه کشور های اسلامی خاورمیانه و شمال آفریقا قرار گرفته است لذا در دهه چهارم انقلاب لزوم بازنگری در نقاط ضعف و قوت پیش از پیش نمایان می شود.

آرین منش با بیان اینکه حوزه های علمیه و دانشگاه ها تاکنون فعالیت کارشناسی جدی در حوزه های اقتصادی، بیمه ، بانکداری و...نداشته است، تاکید کرد:از دانشگاه ها و حوزه های علمیه انتظار می رود با ورود کارشناسانه به مسائل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی الگویی از تمدن نوین اسلامی به کشورهای اسلامی منطقه معرفی و کشورهای انقلابی را از الگوهای رایج غربی بی نیاز کنند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:پیشگامی انقلاب اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه اقتضائاتی دارد که ارائه الگوی جدیدی از مردم سالاری دینی مبتنی بر دموکراسی و نقش آفرینی مردم در شکل گیری نظام اسلامی از یک سو و معرفی آموزه های دینی به عنوان اصول و مبانی تشکیل نظام حکومتی از سوی دیگر از مهمترین شاخصه های آن است.

آرین منش با اشاره به ناامیدی ملت ها از الگوهای رایج مثل لیبرالیسم و کمونیسم گفت:ملتهای انقلابی منطقه با پذیرش الگوی مردم سالاری دینی باید این الگو را متناسب با شرایط روز و مبانی دینی و اعتقادی خود به عنوان الگوی حکومتی به مردم انقلابی شان ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر؛مقام معظ رهبری در دیدار اخیرشان با اعضای مجلس خبرگان رهبری تأکید کردند در این اوضاع و احوال پیچیده، طرح موضوع مردمسالاری دینی می تواند به کمک ملتهای منطقه بشتابد و بعنوان هدیه و یادگار امام خمینی نیازهای آنان را بر طرف سازد و با روشن کردن آینده ملت های منطقه، نگذارد دشمنان از خلاءهای موجود استفاده کنند.

 


 

۱۳٩٠/٦/٢٠ساعت ۱٢:۱٩ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد که «جنگ فرهنگی» اقدام سازمان یافته صهیونیسم بین‌الملل علیه کشورهای اسلامی و مستقل است.

جواد آرین‌منش نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس اظهار داشت:اگر نظر رهبر معظم انقلاب را فصل‌الخطاب قرار دهیم،موضع تهاجم فرهنگی استکبار علیه کشورهای اسلامی و مستقل، به عنوان یک خطر مورد تاکید ایشان است و ما را متوجه اهمیت وجود جنگ فرهنگی می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تهاجم فرهنگی، اقدام سازمان یافته صهیونیسم بین‌الملل علیه کشورهای اسلامی و مستقل است، افزود: جنگ فرهنگی، جنگی نامرئی است که سلاح آن محصولات سمعی و بصری، سینما، کتاب، مطبوعات، سایت‌های ضد اخلاقی و شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی در خدمت استکبار جهانی است.

نماینده مردم مشهد ،‌این جنگ را زمینه‌ساز کودتاهای مخملی در کشورهای مخالف استکبار دانست و ادامه داد: دلیل ایجاد مؤسسات پژوهشی مانند بنیاد سورس که در خدمت جنگ نرم یا همان جنگ فرهنگی قرار گرفته‌اند، همین است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه کسی به وجود این جنگ اعتقاد داشته یا نداشته باشد، از خطر واقعیت موجود نخواهد کاست چرا‌که در کنار تهدید نظامی و تحریم اقتصادی، جنگ‌ فرهنگی یک ابزار مهم بلکه مهم‌ترین حربه دشمن در برابر جمهوری اسلامی ایران است.
آرین‌منش،غفلت از وجود جنگ فرهنگی را کوچک شمردن دشمن و اشتباه خواند و گفت: اگر در هر جنگی، دشمن را کوچک فرض کنیم، مغلوب می‌شویم، بنابراین در جنگ فرهنگی که سربازانش نامرئی هستند، نادیده گرفتن سلاح‌های گسترش یافته دشمن خانمان‌برانداز است.

وی تصریح کرد:دراین جنگ مغزهای جوانان ما را نشانه رفته‌اند، بنابراین دولت محترم در کنار دیگر دستگاه‌ها باید در این زمینه وظایف قانونی خود عمل کنند.
آرین‌منش بر لزوم هوشیاری رسانه‌ها بویژه صدا و سیما تأکید کرد و ادامه داد: رسانه‌ها می‌توانند با آگاه‌سازی مردم و تقویت هوشمندی جامعه، جنگ نابرابر را به جنگ فعال تبدیل کنند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با قدردانی از مجموعه‌های سایبری که "در سال‌های اخیر از فضای فرهنگی کشور صیانت می‌کنند"، گفت: آنها در فتنه ۸۸، توطئه‌های دشمن را خنثی کردند.

آرین‌منش خواستار بازخوانی مواضع رهبر معظم انقلاب در باب جنگ نرم شد و افزود:مرور تذکرات ایشان می‌تواند، به مقاومت فرهنگی ما قدرت ببخشد تا بتوانیم علاوه بر کشور، قیام‌های منطقه را نیز در برابر توطئه‌های فرهنگی استکبار معنویت ببخشیم.


 

۱۳٩٠/٦/٢٠ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تأکید بر این که تحول محتوایی در سینمای پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد، سینمای ایران را الگوی مناسبی از ارزش‌های اخلاقی و انسانی برای ارائه خواند.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به روز سینما در کشور، با بیان این که تحول محتوایی در سینمای بعد از انقلاب رخ داد و تلاش‌های جدی برای سالم‌سازی فضای سینما صورت گرفت، بیان کرد: به برکت پیروزی انقلاب اسلامی، یک الگوی جدید از سینمای سالم، بدون استفاده از جاذبه‌های کاذب همچون سکس و خشونت به دنیای امروز ارائه شد تا نشان دهد جاذبه‌های سینمایی می‌تواند ارزشی، اخلاقی و انسانی باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، توفیقات سینمای ایران در این زمینه را خوب ارزیابی کرد و گفت: در حوزه سخت‌افزاری و توسعه فضای سینماها و افزایش ظرفیت سالن‌ها، تلاش جدی در آن حدی که شایسته کشور ما بود، صورت نگرفت و برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب برای رشد اقتصاد سینما دیده نشد.

وی ادامه داد: به دلیل دولتی بودن سینمای ایران، شرایطی فراهم نشد که بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه رغبت پیدا کند و این برای سینمای ایران خلاء مهمی به شمار می‌رود، زیرا اگر بخواهد توسعه پیدا کند، لازم است مردم در آن مشارکت و سرمایه‌گذاری داشته باشند و تحقق این امر نیازمند سازکار حمایتی از سوی دولت است تا سرمایه‌گذاران ورود جدی‌تری به این عرصه داشته باشند.

آرین‌منش با بیان این که سرمایه‌گذاری در بخش‌های فرهنگی توجیه اقتصادی ندارد، بر ضرورت برنامه‌ریزی و حمایت دولت در این عرصه تاکید کرد.

وی در باره عملکرد متولیان دستگاه‌ها و نهادهای سینمایی گفت: سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تغییرهای پی در پی مدیران در حوزه سینما به عنوان یک آسیب محسوب می‌شود که فرصت برنامه‌ریزی بلند مدت را از مدیران سینمایی گرفت.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم، با اشاره به راه‌اندازی شورای عالی سینما، ‌مقطع کنونی را یکی از دوره‌های درخشان سینما در کشور خواند و یادآور شد: اخیرا شورای عالی سینما تشکیل شده است که در رأس آن رئیس‌جمهوری قرار دارد که موجب می‌شود ارتقای چشمگیری در کیفیت سینمای کشور به وجود آید.

 


 

۱۳٩٠/٦/٢٠ساعت ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

رفع خلأ‌های قانونی دربرخورد با مفاسد اقتصادی وظیفه مجلس است که با تصویب و اصلاح قوانین از بیت‌المال حفاظت کند؛اما به هر حال هماهنگی قوای سه‌گانه در برخورد با مفاسد اقتصادی ضروری و انکارناپذیر است.

جواد‌ آرین‌منش،عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس "توانا"با اشاره به اظهارات اخیر رئیس قوه قضائیه مبنی بر "مانع‌تراشی برخی دستگاه‌های اجرایی در انجام وظیفه قوه قضائیه در برخورد با مفاسد اقتصادی"، اظهار داشت: برخورد با مفاسد اقتصادی بدون همکاری قوای سه‌گانه مقدور نیست، به طور مثال اگر نارسایی‌هایی در نظام بانکی اتفاق افتاده یا اختلاس‌هایی در این زمینه صورت ‌گرفته، بستر آن حوزه دستگاه‌های اجرایی است چرا که امکانات، اعتبارات و بودجه‌ها که متعلق به مردم و بیت‌المال است، در اختیار دستگاه اجرایی قرار دارد.

وی با بیان اینکه اگر دولت همکاری لازم را در برخورد با مفاسد اقتصادی نداشته باشد و اطلاعات دقیقی در این زمینه در اختیار قوه قضائیه قرار ندهد و در عین حال داعیه‌دار برخورد با مفاسد اقتصادی نباشد، انجام کار به تنهایی از سوی قوه قضائیه مقدور نیست، افزود: بنابراین دولت باید اطلاعات مربوط به مفسدین را برای رسیدگی قضایی در اختیار قوه قضائیه قرار دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان ادامه داد: رفع خلأ‌های قانونی در برخورد با مفاسد اقتصادی وظیفه مجلس است که با تصویب و اصلاح قوانین از بیت‌المال حفاظت کند؛ اما به هر حال هماهنگی قوای سه‌گانه در برخورد با مفاسد اقتصادی ضروری و انکارناپذیر است.

وی در پاسخ به این سؤال که چه کسانی در دستگاه اجرایی درصدد مانع‌تراشی برای قوه‌ قضائیه هستند، بیان داشت: قوه قضائیه خود باید دولت، مردم و مجلس را از کارشکنی‌ها و موانع موجود که از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی ایجاد می‌شود، آگاه کند چرا که برخورد با مفاسد اقتصادی مطالبه مهم مقام معظم رهبری است.

وی به فرمان هشت ماده‌ای رهبر معظم انقلاب در برخورد با مفاسد اقتصادی اشاره کرد و افزود: این فرمان همواره مورد توجه بوده و سران سه قوه نیز مصمم به تحقق و موظف به اجرای آن بوده‌اند، بنابراین دستگاه قضایی باید با قاطعیت بیشتری با مفاسد اقتصادی برخورد کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه اگر رهنمودهای رهبری در خصوص مسائل فرهنگی و مفسدان اقتصادی عملیاتی شود و مورد توجه قوای سه‌گانه قرار گیرد، مشکلات در این زمینه حل خواهد شد، تصریح کرد: هر یک از قوا نباید برای خود سیاست‌گذاری جداگانه‌ای انجام دهند، بنابراین سیاست‌گذاری‌های فرهنگی نظام از سوی شورای عالی فرهنگی صورت می‌گیرد که سران سه قوه نیز در آن حضور دارند، بر همین اساس دولت موظف است قوانین را همان‌گونه که تصویب شده اجرا کند.

وی ادامه داد: سیاست‌های مقابله با تهاجم فرهنگی، در سال‌های گذشته از سوی شورای انقلاب فرهنگی تدوین شده و راهکارهای مقابله با آن نیز مشخص شده است از این رو دولت فقط باید مجری این سیاست‌ها باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: معرفی برخی نهادهای اجرایی که مانع برخورد با مفاسد اقتصادی از سوی قوه قضائیه هستند حداقل انتظار مردم است.

وی درخصوص راهکارهای برون‌رفت دولت از رکود در برخورد با مفاسد اقتصادی، عنوان کرد: دولت در ماه‌های اول سال گرفتار برخی حواشی پیرامون جریان انحرافی شد که این امر فعالیت دولت را تحت‌الشعاع قرار داد بنابراین به علت عدم تحرک لازم در زمینه تحقق شعار جهاد اقتصادی، جهش دولت در برخورد با مفاسد و عدم تحقق کامل فرصت‌های شغلی، آنها باید در نیمه دوم سال با تلاش مضاعف وعده‌هایی که در زمینه تحول اقتصادی و ایجاد ۵/۲ میلیون فرصت شغلی به مردم داده‌اند، جبران کنند که این امر مستلزم جدا شدن دولت از حاشیه‌ها و حمایت‌های مجلس است.

 


 

۱۳٩٠/٦/۱٩ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از عملکرد صدا و سیما که صرفا به پخش مستقیم و یا غیرمستقیم فرمایشات رهبری بسنده می‌کند،تاکید کرد:‌عملکرد صدا و سیما تنها نباید به پخش فرمایشات منتهی شود بلکه تبیین و تشریح این فرمایشات وظیفه اساسی صدا و سیما است که تاکنون این وظیفه در رسانه ملی نادیده گرفته شده است.

جواد آرین‌منش،نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در تبیین نکردن فرمایشات رهبری اظهار داشت:فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مسئولان نظام و همچنین سخنرانی‌های ایشان بخصوص در ایام ماه مبارک رمضان بسیار مهم و آینده ساز است.

وی افزود: ایشان در فرمایشات خود به نوعی خط و مشی برای آینده نظام مشخص کردند که انتخابات و لزوم جلوگیری از ایجاد چالش امنیتی در آن از برجسته‌ترین بخش‌های سخنان ایشان است.

این نماینده مجلس سلامت انتخابات، ارتقای مشارکت مردم و تامین امنیت انتخابات را از جمله نکاتی دانست که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در دیدار با مسئولین نظام مطرح فرمودند.

آرین‌منش ادامه داد: طبیعی است که تمام رسانه‌ها مسئولیت دارند که رهنمودها و فرمایشات ایشان را تبیین کرده و به صورت گفتمانی در جامعه منعکس کنند که در این بین نقش صدا و سیما و رسانه ملی بسیار نقش تأثیرگذاری است.

وی اضافه کرد: رهبری در بیاناتشان به ارائه نکات کلیدی در خصوص انتخابات بسنده کردند و این وظیفه رسانه ملی است تا به صورت اساسی و گسترده این فرمایشات را در جامعه تبیین و زمینه تحقق فرمایشات رهبری را ایجاد کند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر اینکه سخنان مقام معظم رهبری خط مشی نظام را مشخص می‌کند و طبیعی است که این نکات باید در جامعه گفتمان‌سازی شود، گفت: صدا و سیما به جهت اینکه زیرنظر رهبری اداره و رئیس این سازمان از سوی ایشان تعیین می‌شود وظیفه مضاعفی در تبیین این فرمایشات دارد.

آرین‌منش ساخت برنامه‌های تحلیلی و کارشناسی برای تشریح و گفتمان‌سازی فرمایشات رهبری برای مردم را از اقداماتی دانست که صدا و سیما می‌تواند از آنها برای تبیین فرمایشات رهبری در جامعه استفاده کند.

وی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما و با بیان اینکه صدا و سیما صرفا به پخش مستقیم و یا غیر مستقیم فرمایشات رهبری بسنده می‌کند، تاکید کرد:‌ عملکرد صدا و سیما تنها نباید به پخش فرمایشات منتهی شود بلکه تبیین و تشریح این فرمایشات وظیفه اساسی صداوسیما است که تاکنون این وظیفه در رسانه ملی نادیده گرفته شده است.

این نماینده مجلس تبیین فرمایشات رهبری را راهی برای ارتقای سلامت انتخابات و مشارکت بالای مردم برشمرد و گفت: تبیین دقیق فرمایشات رهبری باید از طریق میزگردها و برنامه‌هایی از این دست در صدا و سیما گفتمان‌سازی شود.

‌آرین منش ادامه داد: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود در عیدفطر مسئله امنیت انتخابات را مطرح فرمودند که صدا و سیما باید پیش از آنکه این انتخابات نیز به سرنوشت انتخابات سال ۸۸ دچار شود هرچه سریعتر وظیفه خود را در قبال تعریف امنیت، تبیین راهکارهای رسیدن به امنیت انتخابات و جلوگیری از توطئه بیگانگان برای برهم زدن امنیت کشور به انجام رساند.

وی افزود: مطمئنا دشمنان توطئه‌هایی برای برهم زدن انتخابات دارند لذا صدا و سیما باید وظیفه وزارت کشور و شورای نگهبان را در ایجاد امنیت انتخابات تبیین کرده و نکاتی که مقام معظم رهبری برای داشتن یک انتخابات سالم را مطرح فرمودند در جامعه گفتمان‌سازی کند.

۱۳٩٠/٦/۱٧ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به اینکه در آستانه انتخابات مجلس نهم قرار داریم؛انتظار می‌رود که رسانه‌ها بتوانند یک فضای سالم انتخاباتی و اخلاقی را در جامعه حکمفرما کنند.

جواد آرین‌منش در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،اظهار کرد:رعایت اخلاق موضوع خاص یک قشر و یا گروه نیست، تمام آحاد ملت باید اخلاق را رعایت کنند.

نماینده مردم مشهد درمجلس افزود:رسانه‌ها نیز با توجه به اینکه نهادهای فرهنگی هستند، انتظار می‌رود که مروج اخلاق بوده و علاوه بر آن خود نیز اخلاق رسانه‌ای را رعایت ‌کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس تصریح کرد: در موارد حساسی که در کشور مسائلی اتفاق می‌افتد، مردم نگاهشان به رسانه‌ها است تا اطلاع‌رسانی مناسبی را دریافت کنند، به‌خصوص اینکه در آستانه انتخابات مجلس نهم قرار داریم، انتظار می‌رود رسانه‌ها بتوانند فضای سالم انتخاباتی و اخلاقی را در جامعه حکمفرما کنند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار کرد: در صورتی که سلامت در اطلاع‌رسانی و بیطرفی رعایت و مصالح ملی و نظام اسلامی رعایت شود،‌ مردم اخبار صحیح و درست را دریافت کرده و قطعا اعتماد عمومی بیشتر جلب می‌شود.

آرین منش ادامه داد:‌همچنین،هراندازه که رسانه‌ها در این مسیر موفق‌تر بوده و سالم‌تر در چارچوب ارزش‌های اسلامی عمل کنند اعتماد مردم بیشتر جلب خواهد شد.

وی دربخش دیگری ازسخنانش درباره ضرورت پرهیز رسانه‌ها از حاشیه‌های زرد و یا تبدیل شدن آنها به اردوگاه سیاسی احزاب خاطر نشان کرد: انتظار این است که رسانه‌ها دقیقا در مسیر رهنمودهایی که مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای هیات دولت و کارگزاران حرکت کنند و از حاشیه‌ها پرهیز کرده و به اصل منافع ملی توجه کنند.


 

۱۳٩٠/٦/۱٧ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به اینکه رشد شاخص‌ها در بخش تئاتر مطلوب و قابل قبول نیست، از نبود اعتدال در توجه دولت به رشته‌های مختلف هنری انتقاد کرد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت تئاتر را هنر مادر خواند و اظهار داشت: توجه به تئاتر نباید کمتر از توجه به سایر حوزه‌های هنری مثل سینما باشد؛ درحالی‌که به نظر می‌رسد دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخی رشته‌ها حساسیت بیشتری نشان می‌دهند و برخی نیز با غفلت مواجه شده است.

وی ادامه داد: اگرچه مجتمع‌های زیادی در این سال‌ها ساخته شده است که اکثر آنها دارای سالن‌های تئاتر است، اما به این هنر به صورت شایسته و بایسته توجه نشده و رشد شاخص‌ها در بخش تئاتر مطلوب و قابل قبول نیست.

نماینده مردم مشهد در مجلس با بیان اینکه هنرمندانی که به موفقیت‌هایی در حوزه خود دست یافته‌اند، کارشان را از تئاتر شروع کرده‌اند، این امر را نشانگر اهمیت عرصه نمایش دانست و خاطرنشان ساخت: اصالت‌های موجود در ذات تئاتر و ویژگی‌های منحصر به فردی از قبیل ارتباط مستقیم با مخاطب و تاثیرگذاری بالا در این هنر، توجه ویژه دولت، وزارت ارشاد و معاونت هنری را می‌طلبد.

عضو کمیسیون فرهنگی درباره برخی تغییرات در سطح مدیران وزارت ارشاد و نیز استعفاهای صورت گرفته از سوی مدیران، گفت: با توجه به اهمیت حوزه فرهنگ و هنر، اعضای کمیسیون فرهنگی نسبت به برخی تغییرات و جابجایی‌های مدیران حساس هستند و به آن رسیدگی می‌کنند؛ ضمن آنکه ارتباط مستقیم و خوبی میان آنها با مدیران هنری وجود دارد و گزارشاتی از عملکرد و فعالیت این حوزه‌ها به اعضا ارائه می‌شود.

۱۳٩٠/٦/۱٥ساعت ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از قرائت گزارش محورهای " حذف‌شده " تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی در صحن علنی مجلس خبر داد.

جواد آرین‌منش نماینده مردم مشهد و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،با اشاره به موضوع تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی گفت:کمیسیون فرهنگی تقریباً در مورد تفحص به مرحله پایانی یعنی جمع‌بندی گزارش رسیده است.

وی دراین باره افزود:البته برخی اعضای کمیسیون معتقد بودند که گزارش تهیه شده خارج از محورهای درخواست‌شده است و باید محورهای اضافی از گزارش مزبور حذف شود.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد:برهمین اساس کمیسیون مقرر کرد که محورهای اضافی تحقیق و تفحص از گزارش تهیه‌شده حذف شده و در قالب گزارشی به‌ منظور اطلاع افکار عمومی در صحن علنی مجلس قرائت شود.

آرین‌منش همچنین ادامه داد: محورهای حذف‌شده از گزارش مربوط به مشکلات و مسائل پیرامونی سازمان تربیت‌بدنی بوده و در واقع همان محورهای حذف‌شده تحقیق و تفحص است که به عنوان گزارش کمیسیون فرهنگی در صحن قرائت خواهد شد.


 

۱۳٩٠/٦/۱٤ساعت ۱:٥٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس از اتمام تهیه گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی خبر داد و گفت: دلیل توقف و تاخیر دو ساله در قرائت گزارش بحث‌های موجود بر سر لحاظ مواردی خارج از طرح و سوال اولیه در آن است.

"جود آرین منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در خصوص علل تاخیر دو ساله کمیسیون فرهنگی در ارائه گزارش تحقیق تفحص از سازمان تربیت بدنی گفت: تحقیق و تفحص پیش از این انجام شده است و گزارش نیز در این خصوص برای ارائه به صحن علنی تهیه شد اما هم‌اکنون مطرح شدن مطالبی خارج از محورهای اولیه تحقیق و تفحص، در کمیسیون مورد بحث است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با شاره به محورهای اصلی تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی افزود: تصمیم کلی و جمعی کمیسیون بر این بود که گزارش در قالب‌هایی باشد که در طرح اولیه مطرح شده است و مسائل دیگر را در بر نگیرد.

وی با بیان توقف جریان تنظیم نهایی گزارش در نقطه تجدید نظر در محورهای آن خاطر نشان کرد: اختلاف نظر‌های موجود در کمیسیون در ارتباط با نتیجه نهایی برای ارائه و قرائت گزارش در صحن علنی مجلس، بر اساس آیین نامه مورد حل و فصل قرار داده خواهد شد.


 

۱۳٩٠/٦/۱٤ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

آماری که توسط سازمان میراث فرهنگی درباره رشد گردشگری خارجی و میزان ارز ورودی به کشور ارائه می‌شود؛ قابل استناد و دفاع نیست.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درگفتگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا با اعلام این مطلب گفت:مرکز آمار ایران تنها مرجع رسمی ارائه آمار دقیق کشور است اما تاکنون وظیفه خود را در حوزه گردشگری به درستی ایفا نکرده است.»

جواد آرین منش افزود:مقرر شده بود تنها مرجع ارائه آمار دقیق در کشور مرکز آمار ایران بوده و آمارهای ارائه شده نیز توان پاسخگویی داشته باشد که این امر محقق نشد.

وی تصریح کرد:آماری که توسط سازمان میراث فرهنگی درباره تعداد گردشگری خارجی ارائه می‌شود و همچنین آماری که این سازمان درباره ورود ارز گردشگران خارجی مطرح می‌کند قابل استناد نیست.

نماینده مشهد و کلات در مجلس تاکید کرد:بهتر است تنها مرجع ارائه آمار و ارقام مرکز آمار ایران باشد و این امر از سوی دستگاه‌ها به رسمیت شناخته شود.

*سازمان میراث فرهنگی محل رصد نمایندگان است

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس همچنین گفت:به نظرمی‌رسد با سرعت بخشیدن به انتزاع سازمان میراث فرهنگی از بدنه ریاست جمهوری و واگذاری آن به وزارت فرهنگ و ارشاد به بسیاری از مشکلات موجود پاسخ داده شود.

وی درپاسخ به این سوال که چرا نظارت کافی بر عملکرد این سازمان وجود ندارد،تصریح کرد:نمایندگان مجلس به ویژه کمیسیون فرهنگی عملکرد این سازمان را از نزدیک رصد می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛"روح‌الله احمدزاده کرمانی"،رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که پیش‌تر از رشد ۳۰۰ درصدی گردشگری در ۶‌سال گذشته در کشور خبر داده بود، این بار با استناد به پیش‌بینی‌های سازمان جهانی گردشگری، اعلام کرد:ایران در سال ‌٢٠٢٠ حدود ۳/۵میلیون نفر از گردشگران جنوب آسیا را که شامل ‌٩کشور هستند، به خود اختصاص می‌دهد.

او درباره‌ وضعیت ایران در توسعه گردشگری گفته بود:براساس آمارها و مستندات گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری، رشد ایران در بخش گردشگری از متوسط جهانی بیشتر است و رشد سه برابری داریم. این در حالی است که در بیشتر نقاط دنیا، با افت رشد گردشگر خارجی روبه‌رو هستیم.

وی متوسط رشد جهانی گردشگری را ‌٢٣ درصد دانست و افزود:این رقم درحالی است که ما در ایران رشدی افزون بر ‌٨٧درصد را تجربه می‌کنیم.بنابراین در رده‌بندی بین‌المللی موقعیت ‌ایران بسیار ممتاز است.

 


 

۱۳٩٠/٦/۱٤ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی با اشاره به شبهه‌افكني‌هاي برخي دوم‌خردادي‌ها درباره انتخابات مجلس و درخواست نظارت بين‌المللي بر اين انتخابات گفت:‌فتنه‌گران پروژه‌اي مشابه انتخابات 88 را براي انتخابات مجلس كليد زده‌اند.

جواد آرین‌منش عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس اظهار داشت: انتخابات ضمن اينكه پشتوانه عظيمي براي امنيت ملي و پاسداري از نظام است، مي‌تواند بستر مناسبی برای دخالت بیگانگان در امور داخلی کشور باشد.

وی تصریح کرد: معمولاً همه اتفاقاتی که در کشورهای منطقه و آسیای میانه در سال‌های اخیر رخ داده و زمینه ایجاد کودتاهای مخملی شده، از بستر انتخابات برآمده است.

این نماینده اصولگرا با اشاره به تلاش دشمن براي به‌راه‌انداختن كودتاي مخملي در ايران طي انتخابات سال 88 گفت: زماني كه گروه‌ها، افراد و جناح‌ها منافع خود را به مصالح ملي ترجيح دهند اختلاف‌ها بروز مي‌كند و در شكل شديدش تبديل به درگيري مي‌شود و دقيقا اينجاست كه دشمن به آن مي‌دمد و فتنه‌انگيزي مي‌كند.

آرين‌منش با اشاره به اينكه ايران كشوري با قوميت‌هاي مختلف است كه تحت رهبري ولايت فقيه و قانون اساسي در عرصه‌ها حضور مي‌يابند افزود: ملت ايران با اتحاد در عرصه‌هاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي حضور يافته‌اند كه نمونه آن دفاع مقدس و انتخابات‌هاي مختلف است.

وي بر وحدت بين قوميت‌ها، گروه‌هاي سياسي و جناح‌ها تاكيد كرد و ادامه داد: فتنه 88 محصول اختلافات شديد گروه‌ها با يكديگر بر سر منافع خودشان بود كه موجب حضور دشمن در عرصه شد و در واقع اين اختلافات، آب به آسياب دشمن ريخت.

آرين منش دنياطلبي و غفلت از مصالح ملي را از ديگر عوامل بروز فتنه 88 برشمرد و اضافه كرد: هشدارهاي رهبر معظم انقلاب براي رفتن افراد به سوي وحدت و همدلي است.

وي درباره نقشه‌هاي شوم دشمن براي انتخابات پيش‌رو گفت: در انتخابات‌هاي گذشته، دو جريان اصولگرا و اصلاح‌طلب با يكديگر رقابت مي‌كردند اما توطئه جديد دشمن ايجاد تفرقه بين اصولگرايان است تا نيروهاي انقلاب متفرق شوند و كشور دچار يك آسيب جدي شود.

اين نماينده اصولگرا ادامه داد:‌ بايد مراقب بود اختلاف سليقه‌ها به تفرقه منجر نشود چرا كه نقطه قوت نظام را به چالش تبديل خواهد كرد و براي جلوگيري از اين مسئله بايد نيروهاي اصولگرا با وحدت دنبال پيروزي در انتخابات باشند.

آرين‌منش پيروزي اصولگرايان را موجب جلوگيري از نفوذ بيگانگان در كشور دانست و افزود: اگر اصولگرايان متفرق شوند، انحراف در مسير انقلاب اسلامي از مسير مجلس رخ خواهد داد.

وي درباره شبهه‌افكني و حاميان خارجي آنها نيز گفت: عوامل فتنه‌گر سال 88 همان پروژه انتخابات رياست جمهوري را كليد زده‌اند چرا كه شش ماه قبل از انتخابات رياست جمهوري نيز بحث شبهه در انتخابات را مطرح كردند.

آرين‌منش دعوت از بيگانگان براي سر در آرودن از محرمانه‌ترين مسائل كشور را زمينه‌چيني براي كودتاي مخملي دانست و افزود: كشوري كه در سخت‌ترين شرايط جنگ تحميلي، انتخابات سالم برقرار كرده و در اوج اقتدار بين‌المللي است نيازي به نظارت خارجي ندارد.

اين نماينده اصولگرا مهم‌ترين ابزار روشنگري در باب اين توطئه را صدا و سيما و ديگر رسانه‌هاي متعهد نظام دانست و اضافه كرد: از همين الان بايد نسبت به توطئه دشمن روشنگري صورت بگيرد و قبل از اينكه شبهات دشمن در ذهن برخي از مردم جا بگيرد بايد نسبت به آن افشاگري شود.

وي خاطرانشان كرد: اگر اين روشنگري‌ها انجام شود، مردم نيز همانند 9 دي، شعور و درك بالاي خود را نشان داده و توطئه دشمن و عوامل داخلي آن را خنثي خواهند كرد.

 


 

۱۳٩٠/٦/۱٢ساعت ۱:٥٥ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به بررسی طرح تحریم و تعقیب شخصیت های آمریکایی در این کمیسیون گفت: این طرح روز سه شنبه در کمیسیون فرهنگی بررسی می شود و به دلیل اهمیت بالایی که دارد، همان روز به تصویب اعضای کمیسیون می رسد.

جواد آرین منش نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس باشگاه خبرنگاران با اشاره به طرح تحریم و تعقیب مقامات و شخصیتهای آمریکایی در مجلس گفت: این طرح روز سه شنبه در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار می گیرد که به دلیل اهمیت موضوع همان روز به تصویب اعضای کمیسیون می رسد.

وی افزود:‌ تحریم مقامات و شخصیت های آمریکایی در راستای اقدام متقابل با آمریکا در برابر تحریم شخصیت ها و مقامات ایرانی است که با قانون تشدید مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا که در سال ۶۸ به تصویب مجلس رسیده است همخوانی دارد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی خاطر نشان ساخت: در صورت تصویب طرح تحریم مقامات آمریکایی در مجلس شورای اسلامی کلیه اموال و دارایی های این افراد و شرکت های وابسته به آنها ضبط و توقیف شده و انعقاد هر گونه قرارداد و تفاهم نامه با این شرکت ها ممنوع خواهد شد.

آرین منش اظهارداشت:‌بعد ازتصویب طرح تحریم مقامات آمریکایی،‌شناسایی مقامات و شخصیت های آمریکایی که نقش مستقیمی درجنایات بین المللی و حمایت مستقیم از فعالیت های تجاوزکارانه و تروریستی آغاز می شود و در زمان تصویب این طرح اسامی معینی مد نظر نیست.

 


 

۱۳٩٠/٦/٧ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره شورای عالی سینما گفت:‌تشکیل این شورا در استفاده از ظرفیت‌های کشور برای ارتقای جایگاه سینما گام مثبتی است و کمیسیون فرهنگی از هر اقدامی که به ارتقای ‌کمی و کیفی سینما و هنر بینجامد حمایت می‌کند.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)؛درباره جایگاه شورای عالی سینما افزود: باید از تشکیل این شورا استقبال کرد، چرا که شورای عالی سینما می‌تواند باعث مشورت و هماهنگی میان نهادهای گوناگون حوزه فرهنگ و هنر و سینما شود؛ مشروط بر این‌که در راستای سیاست‌های فرهنگی نظام و منویات مقام معظم رهبری اقدامات خود را انجام دهد.

وی با ابرازامیدواری نسبت به این که با این اقدام دولت‌، گام بلندی در جهت ایجاد تحول در ساختار و محتوای سینمای کشور صورت گیرد و باعث تولید آثار فاخر سینمایی و تربیت هنرمندان متعهد شود، گفت: امروز دغدغه‌ای در ارتباط با فیلم‌های سینمایی وجود دارد و ‌آثار فاخر ارزشمند و معنوی در آنها کمتر به چشم می‌خورد.

نماینده مشهد در پاسخ به سوالی درباره اصول ۱۲۷ و ۱۳۸ قانون اساسی که در آیین‌نامه شورای عالی سینما آمده است، یادآور شد:‌ در اصل ۱۲۷ قانون اساسی اختیار تعیین نماینده ویژه به رییس جمهور داده شده است و در اصل ۱۳۸ نیز تدوین آیین نامه جزو اختیارات هیات دولت است، اما آیین‌نامه‌ها نباید مغایر با قوانین مصوب مجلس باشد.

آرین‌منش همچنین درباره بودجه‌هایی که برای مصوبات شورای عالی سینما تخصیص خواهد یافت،تصریح کرد:‌ درمواردی که بودجه تصویب شده ،طبعا خارج از مصوبات قانون بودجه نمی‌تواند هزینه‌ای انجام شود،اما در هر صورت درهمین قانون بودجه هم منابعی در اختیار رییس جمهور است تا درمواردی که تشخیص می‌دهد هزینه کند،لذا برای شورای عالی سینما و مصوبات آن از منابع در اختیار رییس جمهور که در قانون پیش‌بینی شده می‌توان استفاده کرد.

وی درپاسخ به این سوال که نحوه تعامل کمیسیون فرهنگی مجلس با شورای عالی سینما چگونه خواهد بود؟ به حضور شمقدری درجلسه کمیسیون فرهنگی دریکی دو هفته گذشته اشاره و تصریح کرد:تعامل بین کمیسیون فرهنگی و معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،کاملا برقرار است و در واقع ارتباطات مستمری بین این دو حوزه وجود دارد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پایان این گفتگو در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا «شورای عالی سینما به عنوان بالاترین جایگاه سینمایی کشور مانند شورای عالی پول و اعتبار به مصوبه مجلس نیاز ندارد؟» تاکید کرد:ایجاد یک جایگاه مستمر و با ثبات نیازمند پشتوانه‌های قانونی مجلس است،درحال حاضر شورای عالی سینما قائم به دولت و شخص رییس جمهور است و براساس مصوبه هیات دولت تشکیل می‌شود؛ لذا به نظرم بهتراست این شورا از مجلس هم مصوبه داشته باشد تا جایگاه آن باثبات‌تر شود و همیشگی باشد و تغییر دولت‌ها بر آن تاثیر نگذارد.


 

۱۳٩٠/٦/٧ساعت ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر ایجاد تحول در سینمای کشور،‌ از اعضای شورای عالی سینما خواست تا رهنمود‌های رهبر انقلاب در دیدار با سینماگران و هنرمندان را منشور فعالیت‌های خود قرار دهند.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره ابلاغ آیین‌نامه شورای عالی سینما از سوی رئیس‌جمهور و مصوبات اخیر آن، اظهار داشت: ایجاد تحول در سینمای کشور به عنوان یک ابزار پرجاذبه، توانمند، ‌ارزشمند و تاثیرگذار ضروری است، زیرا ما معتقدیم با وجود گذشت ۳۲ سال از انقلاب اسلامی، هنوز جایگاه سینما برای نظام جمهوری اسلامی ایران شایسته نیست.

وی افزود: سینما در نظام ما باید انتقال دهنده پیام انقلاب اسلامی و ارزش‌های دفاع مقدس به نسل کنونی و قشر جوان باشد و همچنین این پیام را در قالب فیلم به سایر کشورهای جهان به‌خصوص مسلمانان و علاقمندان به انقلاب اسلامی ارائه دهد؛ اما هنوز در آن شرایط قرار نگرفته‌ایم و تولید آثار و فیلم‌های فاخر و تربیت سینماگران متعهد و انقلابی در وضعیت مطلوب قرار ندارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با تقدیر از توجه دولت و رییس جمهور به سینما و راه‌اندازی شورای عالی سینما و سازمان سینمایی کشور، خاطرنشان کرد: ساختارهای سینمای جمهوری اسلامی نیازمند دقت و اهتمام لازم است و این اقدامات دولت نشان‌دهنده توجه ویژه به سینما و یک گام عملی و کار مهم در جهت ارتقای جایگاه سینما در کشور محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: ما معتقدیم شورای عالی سینما باید رهنمود‌های رهبر انقلاب را در دیدار با سینماگران و هنرمندان در سال‌های اخیر را به عنوان منشور فعالیت‌های خود و مبنایی برای ایجاد تحول در عرصه سینمای کشور مدنظر قرار دهد.

آرین منش با رد موازی کاری در شرح وظایف این شورا با معاونت سینمایی وزارت ارشاد، تصریح کرد: دبیر اجرایی شورای عالی سینما، معاون سینمایی است و کاری خارج از این معاونت انجام نمی‌شود بلکه تشکیل این شورا موجب می‌شود در یک اقدام هماهنگ از ظرفیت‌های مجموعه دولت، وزرا، کلیه دستگاه‌ها و افراد دست‌اندر کار سینما استفاده شود تا جایگاه سینما ارتقا پیدا کند.


 

۱۳٩٠/٦/٦ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مشهد در مجلس شوراي اسلامي گفت:مردم در راهپيمايي روز قدس با حضور پرشكوه خود،فرياد آزادي قدس را در بهار بيداري اسلامي سر دادند.

جواد آرين منش روز شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا افزود: حضور مردم در راهپيمايي روز قدس، حضوري حماسي تر و باشكوه تر از هر سال بود.
وي گفت: باتوجه به تحولات اخير منطقه و سقوط پي در پي ديكتاتوري هاي حامي رژيم صهيونيستي، روز قدس امسال با حضور ميليوني ملت ايران، متفاوت تر از هميشه برگزار گرديد.
وي با بيان اينكه مردم آثار 32 ساله حضور خود در راهپيمايي هاي مختلف را بخوبي احساس كرده اند، اظهارداشت: روز گذشته مردم در حضور خود احساس مي كردند كه فريادشان با فريادهاي مردم از بند رسته و رها شده مصر ،تونس ، ليبي ، لبنان و ساير مردم انقلابي منطقه در يكديگر تنيده و گره خورده و موجي عظيم عليه ديكتاتوري هاي منطقه بوجود آورده است.
نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گفت: رژيم صهيونيستي كه اينك در مرزهاي خود زنداني شده، از موج بيداري و حركت ملت ايران و مردم منطقه به وحشت افتاده است.
وي با بيان اينكه اين رژيم صرفا براي اظهار وجود خود دست به تلاشهاي مذبوحانه و كشتارهاي كور مي زند، گفت: مردم روز قدس را نه تنها روز مبارزه عليه ديكتاتورهاي منطقه و رهايي قدس مي دانند بلكه اين روز را حركتي عليه استكبار جهاني و در راستاي حاكميت عدالت در جهان مي پندارند.
آرين منش افزود: قطعا اين حضور ميليوني پيروزي سريع مردم منطقه، مردم فلسطين و غزه و همچنين رهايي غريب الوقوع قدس شريف را نويد مي دهد.

 


 

۱۳٩٠/٦/٥ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو كميسيون فرهنگي مجلس گفت: امروز شاهد جهش عظيم قرآني و ترويج فرهنگ آن هستيم.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، منطقه خراسان، جواد آرين‌منش در حاشيه بازديد از ششمين نمايشگاه قرآن و عترت مشهد با ابراز خرسندي از روند رو به رشد فعاليت‌هاي قرآني در استان اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به قرآن و معارف قرآن و هم‌چنين بحث ترويج قرآن و آموزش آن امروز يك جهش عظيم قرآني به وجود آمده است.

وي با اشاره به اين‌كه توليد محصولات قرآني نيز با توجه به وضعيت ترويج قرآن روند رو به رشدي دارد،‌ افزود: برگزاري نمايشگاه قرآن يكي از نمايشگاه‌هاي ارزشمندي كه در سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب برگزار شده است و اين گونه نمايشگاه‌ها هميشه مورد مطالبه مردم است.

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس با تاكيد بر اين‌كه شهر مشهد مقدس ظرفيت برگزاري نمايشگاه قران تهران را دارد، گفت: با توجه به پايتخت معنوي بودن شهر مشهد اين مهم يكي از مطالبات مردم شهر مقدس مشهد است و با توجه به موقعيت مكاني اين شهر لازم است كه نمايشگاه قرآن به مشهد انتقال يابد.

آرين‌منش تصريح كرد: نمايشگاه‌هاي قرآن بايد هدفمند برگزار شوند و مجموعه اين فعاليت‌ها نيازمند برگزاري نمايشگاه‌ها با مضمون قرآني است؛ با برگزاري هرچه باشکوه‌تر نمايشگاه‌هاي قرآن در سطح استان و کشور مي‌توان كارنامه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را ارتقا داد.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس در خصوص افزايش فعاليت‌هاي قرآني تصريح کرد: تعداد زيادي از مراكز پ‍ژوهشي قرآني در شهرهاي مشهد، قم، شيراز و... ايجاد شد كه در گذشته وجود نداشته است.

آرين‌منش افزود: هم‌چنين وزارت علوم رشته‌هاي قرآني زيادي را افزايش داد و در نهادهايي مثل وزرات ارشاد بخش‌هاي قرآني زيادي ايجاد شد كه اين مصداق جهشي بزرگ است.

نماينده مشهد در مجلس با اشاره به اقدامات مجلس در خصوص ترويج فعاليت‌هاي قرآني گفت: مجلس در جهت پيشرفت و ترويج فعاليت‌هاي قرآني، فراكسيون قرآن و عترت را تشكيل داد كه اين فراكسيون تاكنون اقدامات مفيد زيادي انجام داده است.

آرين‌منش با بيان اين‌که در برنامه پنجم توسعه در خصوص منشور توسعه فعاليت‌هاي قرآني نقاطي در برنامه اختصاص داديم، تصريح کرد: اعتبارات قرآني روند رو به رشدي داشته است و علاوه بر اعتباراتي كه براي قرآن در نظر گرفته شده است در اعتبارات سال جاري هر سازمان نيم درصد از اعتباراتش را به بحث فعاليت‌هاي قرآني اختصاص داده است.


 

۱۳٩٠/٦/٥ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: وضعيت بودجه زيارت براي استان خراسان رضوي نامعلوم است.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، جواد آرين‌منش صبح امروز در حاشيه افتتاحيه ششمين نمايشگاه قرآن و عترت كه در محل نمايشگاه‌ها بين‌‍المللي مشهد برگزار شد، اظهار داشت: يكي از نمايشگاه‌هاي ارزشمندي كه در سال‌هاي پيروزي بعد از انقلاب برگزار شد و همچنين مورد مطالبه مردم است نمايشگاه قرآن است.
نماينده مردم مشهد و كلات در مجلس گفت: با توجه به وضعيت ترويج قرآن توليد محصولات قرآني از يك روند رو به رشدي برخوردار بوده است.
وي افزود: با توجه به قرآن و معارف قرآن و همچنين بحث ترويج قرآن و آموزش قرآن اگر بخواهد برابري كند قطعا قابل مقايسه نيست و يك جهش عظيم قرآني تاكنون به وجود آمده است.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس بيان كرد: با اين تفاسير تعداد زيادي مراكز پ‍ژوهشي قرآني در شهرهاي مثل مشهد، قم، شيراز ايجاد شد كه در گذشته وجود نداشته است همچنين وزارت علوم رشته‌هاي قرآني زيادي را افزايش داد و در نهادهايي مثل وزرات ارشاد بخش‌هايي قرآني زيادي ايجاد شد كه اين مصداق جهشي بزرگ است.
آرين‌منش تصريح كرد: در ادامه مجلس شوراي اسلامي در جهت پيشرفت و ترويج فعاليت‌هاي قرآني فراكسيون قرآن و عترت را تشكيل داد كه اين فراكسيون تاكنون اقدامات مفيد زيادي انجام داده است.
وي بيان كرد: در برنامه پنجم توسعه درباره منشور توسعه فعاليت‌هاي قرآني نقاطي در برنامه اختصاص داديم چرا كه اعتبارات قرآني روند رو به رشدي داشته است و علاوه بر اعتباراتي كه براي قرآن در نظر گرفته شده در اعتبارات سال جاري هر سازمان نيم درصد از اعتباراتش را به بحث قرآن اختصاص داده است.
وي با اشاره به اينكه نمايشگاه‌هاي قرآن بايد هدفمند برگزار شود، اظهار داشت: مجموعه اين فعاليت‌ها نيازمند برگزاري نمايشگاه‌ها با مضمون قرآني است و با اين وسيله مي‌توان كارنامه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران را ارزيابي كرد.
آرين‌منش با تاكيد بر اينكه شهر مشهد مقدس ظرفيت برگزاري نمايشگاه قرآن تهران را به صورت كامل داراست، خاطرنشان كرد: اين مهم يكي از مطالبات مردم شهر مقدس مشهد است و با توجه به موقعيت مكاني اين شهر لازم است كه اين نمايشگاه به مشهد انتقال يابد.
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس افزود: رقمي معادل 88 ميليارد تومان اعتبارات در بودجه زيارت ديده شده است كه امسال در توسعه زيارت شاهد تحولاتي خواهيم بود، سال گذشته در بحث ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي 25 درصد اختصاص پيدا كرد.
وي گفت: امسال به نظر مي‌رسد كه هنوز بودجه‌اي اختصاص پيدا نكرده است كه اين يكي از نقص‌هاي بزرگ نظام بودجه‌ريزي كشور است.

 


 

۱۳٩٠/٦/٥ساعت ۱٢:٥۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: در صورتيکه پروژه قطار مغناطيسي مشهد- تهران قابليت اجرا و عملياتي داشته باشد، از آن حمايت مي کنيم.
آرين منش در گفتگو با خبرنگار قدس افزود: معتقديم با توجه به حجم بالاي مسافر در اين محور و سفرهاي ميليوني به مشهد و از آنجايي که در ديدگاه مردم قطار وسيله اي با ضريب بالاي ايمني در حوزه حمل و نقل است، اين پروژه هم داراي توجيه اقتصادي است و هم نياز مشهد محسوب مي شود.
وي با اشاره به درخواست مجري طرح مبني بر تعيين فرصت براي ارايه دلايل کارشناسي درخصوص اجرايي بودن اين پروژه به وزير راه و مسکن گفت: توسط مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس اين موضوع در قالب نامه به وزير منعکس شده است.
وي درباره نتيجه اين درخواست افزود: هنوز پاسخي دريافت نشده است.


فرصتي براي اثبات

رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: به دنبال آن هستيم فرصتي از وزير مسکن و راه گرفته شود تا کارشناسان و مجري طرح موضوع قابليت توجيه دار بودن اجراي اين پروژه را ثابت کنند.
آرين منش با اشاره به انتقادهاي مطرح شده درباره نبود توجيه اقتصادي و فني براي اجراي اين پروژه يادآور شد: برخي معتقدند قطار سريع السير (مغناطيسي) با سرعت 500 کيلومتر در ساعت قادر نيست از تونل عبور کند و عبور آن احتمال بروز حوادثي مانند آتش سوزي را به دنبال دارد.

تونلي در کار نيست

وي گفت: مجري طرح قطار مغناطيسي مشهد با رد اين ادعا معتقد است، براي اين پروژه به هيچ عنوان تونل در نظر گرفته نشده است.
وي در اين باره که اين پروژه مصوب سال 84 دولت و داراي سرمايه گذار خارجي است و قرارداد دارد، اما چرا اکنون عنوان مي شود اين پروژه توجيه اقتصادي ندارد، گفت: اين پروژه در زمان محمدي زاده، استاندار سابق خراسان رضوي پيگيري و مصوب شد، اما بعد از تغييرات در کابينه دولت و برخي استانداران، اکنون استاندار خراسان رضوي معتقد است اجراي اين پروژه غيرممکن است !
وي در اين باره که در حالي اين مسايل مطرح مي شود که فاز صفر مطالعات اين پروژه و 70 درصد مطالعات فاز يک پروژه قطار مغناطيسي مشهد- تهران با هزينه قابل توجه انجام شده است، گفت: اطلاعي از جزئيات و اقدامات انجام شده ندارم با اين حال معتقدم اگر اين پروژه داراي توجيه اقتصادي و عمليات باشد به طور حتم اجراي آن به نفع مشهد و مسافران اين محور ريلي است.

کارگروه زيارت و نيازهاي ريز و درشت

اين نماينده مجلس درخصوص تقاضاي مجري پروژه مبني بر اختصاص 15 ميليارد تومان از محل اعتبارات کارگروه زيارت براي اين پروژه گفت: اين درخواست دريافت شده است.
وي ادامه داد: با توجه به اينکه کارگروه ملي زيارت نيازهاي ريز و درشت زيادي دارد، بنابراين به نظر مي رسد نمي توان از اين اعتبار 85 ميليارد توماني رقمي به اين پروژه اختصاص داد.

تغيير مديريت ها و حذف پروژه ها!

مجري طرح قطار مغناطيسي مشهد- تهران نيز با انتقاد از سنگ اندازي در مسير اجراي اين پروژه گفت: اين پروژه ملي مصوب سال 84 دولت و مجلس است که در سال 86 منجر به انعقاد قرارداد با شرکت سرمايه گذار آلماني شده است، بنابراين نبايد با تغيير مديريت ها حذف و اجرايي شدن آن منتفي شود.
بهروزي فر با اشاره به هزينه کرد 4/2 ميليون يورويي براي اين پروژه توسط سرمايه گذار خارجي و داخلي اضافه کرد: مطالعات فاز صفر انجام و تحويل داده شده است، ضمن اينکه 70 درصد از مطالعات فاز يک نيز صورت پذيرفته و اکنون درصدديم 30 درصد باقي ماندهمطالعات فاز يک انجام و در اختيار مجري طرح که از سوي دولت قرارگاه کربلا تعيين شده است، قرار گيرد.
وي ادامه داد: اگر اين مطالعات به موقع در اختيار مجريطرح قرار گيرد، از دوباره کاري و صرف هزينه از جيب ملت براي انجام همين مطالعات جلوگيري مي شود.
وي اضافه کرد: مطالعات فاز صفر و مطالعات فاز يک اين سيستم ريلي توسط شرکت آلماني و ايراني با 13 شرکت انجام شده است، بنابراين يک کار با ارزش علمي و عملياتي مي باشد.

طلب ما را بدهيد

وي با بيان اينکه هيچ مبنا و رديف پولي براي هزينه انجام شده در حوزه مطالعات فاز صفر و يک تعريف نشده است، گفت: اين در حالي است که 4/2 ميليون يورو طلب ما از دولت است که بايد پرداخت شود.
بهروزي فر يادآور شد: اين مبلغ توسط دولت به استانداري خراسان رضوي اختصاص داده شده است.
وي در بخش ديگري گفت: نمايندگان مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي ساماندهي اين مطالعات و تحويل آن به قرارگاه کربلا را خواستارند تا طرح عملياتي شود.
وي با اشاره به اينکه حداقل تا 40 سال ديگر هيچ کشوري به ايران هواپيما نمي فروشد، گفت: با توجه به تحريم امکان خريد هواپيما وجود ندارد، بنابراين استقرار اين سامانه ريلي (قطار مغناطيسي) مي تواند نقش مهمي در جابه جايي ميليوني مسافر محور مشهد- تهران با توجه به سرعت بالاي آن داشته باشد.
مجري پروژه قطار مغناطيسي مشهد- تهران اضافه کرد: براي اين پروژه ملي هزينه قابل توجهي انجام شد، اما اکنون استاندار خراسان رضوي معتقد است اين پروژه کارايي ندارد و در تونل آتش مي گيرد.
وي ادامه داد: براي اين پروژه به هيچ وجه تونل تعريف نشده است.
وي تأکيد کرد: درصدديم توجيه پذير بودن اقتصادي و فني اين پروژه را به وزير راه و مسکن جديد منعکس و اثبات کنيم تا پروژه عملياتي و اجرايي شود.

 


 

۱۳٩٠/٦/۳ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه برخی آثار به عنوان متون برجسته ادبیات ما شناخته شده‌‌اند، تصریح کرد: نباید در آثار تاریخی و ماندگار فرهنگی،‌ به بهانه و انگیزه اصلاح و ممیزی تغییرات دلبخواهی ایجاد کنیم.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خانه ملت درباره انتشار خبری مبنی بر عدم صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای منظومه «خسرو و شیرین» نظامی گنجوی، گفت: برخی آثار فرهنگی- ادبی، در طول تاریخ، اعصار و قرون به عنوان متون برجسته ادبیات ما شناخته شده و جزو مفاخر فرهنگی و میراث کهن ما محسوب می‌شود که دیوان شعرای بزرگ از جمله نظامی در این دسته هستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس با تاکید بر اینکه دست‌کاری در آثار ارزشمند ادبی کهن، ‌موجب لطمه به آنها می‌شود، اضافه کرد: در ممیزی آثار باید توجه لازم را مبذول کرد و نباید در آثار تاریخی و ماندگار فرهنگی،‌ به بهانه و انگیزه اصلاح و ممیزی تغییرات سلیقه‌ای ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: برخی از کتاب‌ها مانند دیوان شعرا از افتخارات فرهنگ مردم است و قطعا قابل حک و اصلاح نیست زیرا از قرون گذشته به ما رسیده و ما باید به عنوان یک امانت آن را پاس بداریم.

آرین منش بر ضرورت حرکت مسوولان ذی‌ربط در حوزه چاپ و ممیزی کتاب تاکید کرد و گفت: اگر معیارهایی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای نظارت، چاپ و ممیزی کتاب است، به طور دقیق رعایت شود، چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد که کتابی در یک مقطعی چاپ و برای تجدید چاپ با مشکل روبرو شود.

عضو کمیسیون فرهنگی اصلاح کتب در تجدید چاپ را نشانه درست عمل نکردن ممیزان در حوزه کاری خود دانست و درخصوص ورود کمیسیون متبوع خویش به این حوزه خاطرنشان ساخت: این مسائل جزو اختیارات وزارت ارشاد است و البته اگر به کمیسیون منعکس شود، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

چندی پیش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعمال ممیزی و وارد کردن اشکال‌هایی برمنظومه «خسرو و شیرین» نظامی گنجوی، برای چاپ هشتم این کتاب مجوزانتشار صادر نکرد. «خسرو و شیرین» یکی از مثنوی‌های «خمسه» یا «پنج‌کتاب» نظامی گنجوی، شاعر ایرانی قرن ششم هجری قمری است.

 


 

۱۳٩٠/٦/۳ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

سال گذشته از سوي استاندار خراسان رضوي سال رسيدگي به روستاها در استان نامگذاري شد و اين موضوع باعث گرديد تا تمامي دستگاه‌هاي مسئول، موظف به افزايش سطح خدمات‌دهي به روستاهاي استان شوند. با اين حال برخي از دستگاه‌ها در انجام اين وظيفه كوتاهي كردند، به‌طوي كه اين مسئله باعث نامه‌نگاري رئيس مجمع نمايندگان خراسان رضوي در مجلس به وزير راه و شهرسازي شد.
جواد آرين‌منش در نامه‌اش خطاب به نيكزاد آورده است: به استحضار مي‌رسانم كه طبق آمارهاي موجود تاكنون فقط 23درصد از روستاهاي بالاي 20خانوار در خراسان رضوي از اجراي طرح هادي برخوردار مي باشند و علي‌رغم توجه خاص به توسعه روستايي در اين استان متاسفانه شاخص‌ها در مقايسه با شاخص كشوري 8درصد عقب‌تر است.

نماينده مردم مشهد در مجلس در ادامه نامه خود تاكيد كرده است: براي جبران عقب ماندگي مي‌بايست علاوه بر تامين اعتبار مورد نياز پروژه‌هاي نيمه‌تمام بايد طرح هادي 210روستا با اعتباري بالغ بر 700ميلياردريال در سال جاري شروع و خاتمه يابد؛ خواهشمند است دستور فرماييد در اين زمينه مساعدت لازم صورت گيرد.


 

۱۳٩٠/٦/٢ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، از عدم توزیع یکسان اعتبارهای فرهنگی در کشور انتقاد کرد و ارزیابی و نظارت جدی دیوان محاسبات بر چگونگی تخصیص و هزینه‌کرد بودجه‌های فرهنگی، حجم پرداخت اعتبارها این حوزه و یا انحراف از آن را خواستار شد.

"جواد آرین‌منش" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت در باره نحوه هزینه‌کرد بودجه‌های فرهنگی از جانب دستگاه‌های اجرایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در سال گذشته از ۱۵ هزار میلیارد تومانی که به ارتقا شاخص‌های فرهنگی استان‌ها اختصاص داده شده بود، درصد ناچیزی صرف این موضوع شد و در بعضی استان‌ها نیز هیچ رقمی از این بودجه هزینه نشد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت نظارت بر میزان هزینه‌کرد بودجه‌های فرهنگی در استان‌های مختلف افزود: دیوان محاسبات کل کشور وظیفه ارزیابی و چگونگی تخصیص بودجه‌ها را بر عهده دارد و نظارت بر میزان پرداخت اعتبارات و یا انحراف از آن بر عهده این نهاد است که امروز  نظارت جدی دیوان بر نحوه و میزان هزینه کرد بودجه‌های فرهنگی ضرورت دارد. 

وی ادامه داد: طبعا عدم پرداخت این بودجه‌ها یا به علت کسری بودجه دولت بوده است و یا اعتبارات بخش فرهنگ در جایی به جز این حوزه هزینه شده است که نظارت بر چگونگی هزینه‌کرد این بودجه‌ها نیز بر عهده دیوان محاسبات است و انتظار می رود تا دلایل ان از جانب دیوان بررسی شود.

آرین‌منش با انتقاد از عدم توزیع یکنواخت اعتبارات بخش فرهنگ در کل استان‌های کشور افزود: ارقام چشمگیری از اعتبارت بخش فرهنگ در تهران و یا کلان شهر‌ها هزینه می‌شود و عدم توزیع متوازن آن در کشور خود باعث عقب‌افتادگی فرهنگی بسیاری از مناطق محروم کشور است.

آرین‌منش با اشاره به تجمع و برگزاری همیشگی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی مهم در تهران گفت: به مناسب‌های مختلف از جمله نمایشگاه‌های مباحث مختلف فرهنگی هزینه‌های زیادی از بودجه فرهنگی در تهران صرف می‌شود و استان‌های دیگر از این قبیل مزایا محروم هستند.

 


 

۱۳٩٠/٦/۱ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: