عضو کمیسیون فرهنگی رسیدگی منطقی و عادلانه به پرونده فساد اقتصادی را مطالبه مجلس٬ دولت و مقام معظم رهبری دانست و از نصب قوی‌ترین کادر قضایی و اجرایی برای رسیدگی به پرونده اقتصادی ابراز خشنودی کرد.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اعلام مواضع مجلس نسبت به پرونده فساد اقتصادی گفت: مجلس شورای اسلامی با انجام بررسی‌های وسیع و گسترده و صدور گزارش کمیسیون اصل نود٬ مواضع خود را نسبت به فساد اقتصادی سیستم بانکی اعلام و پشتیبانی خود را از دستگاه قضایی برای برخورد عادلانه و منطقی با این قضیه بیان کرد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رسیدگی منطقی به این پرونده مطالبه مجلس٬ دولت و مقام معظم رهبری است٬ اظهار کرد: این اقدام نادرست تاحدودی اعتماد مردم را نسبت به سیستم بانکی سلب کرد که جبران آن مستلزم برخورد قاطع و عادلانه دستگاه قضایی است و بنابراین مردم٬ مجلس و دولت منتظر هستند تا شاهد صدور آرای دستگاه قضایی باشند.

وی ادامه داد: آنچه برای مردم حساسیت بیشتری برانگیخته است٬ نقش دستگاههای دولتی٬ نظام بانکی٬ بانک مرکزی و جریان انحرافی در این ماجرا است و بنابراین تمامی ابعاد این قضیه باید مورد توجه دستگاه قضایی قرار بگیرد که البته بهترین کار در شرایط فعلی اطلاع رسانی مناسب به مردم است تا اعتمادشان از دولت و دستگاه قضایی و مجلس سلب نشود.

عضو فراکسیون اصولگرایان با رد هرگونه برخورد سیاسی نسبت به این ماجرا بیان کرد: سیاسی برخورد کردن با مسائل قضایی قطعا لطمه جدی است و دستگاه قضایی را نیز ضعیف خواهد کرد؛ ضمن آنکه اعتماد مردم را از دست خواهد داد و هم خودش منشاء فسادهای بعدی خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر اینکه پرونده فساد اقتصادی نباید تحت تاثیر فشارهای اجرایی یا سیاسی قرار بگیرد٬ افزود: نباید موضوعی را که نیاز به تامل و تعمق دارد٬ تحت تاثیر فشارهای اجرایی یا سیاسی قرار داد و قاعدتا دستگاه قضایی باید مستندات لازم را برای صدور رای داشته باشد تا عادلانه در این زمینه قضاوت کند.

وی با مثبت ارزیابی کردن فعالیت‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود٬ گفت: با توجه به حساس شدن موضوع٬ دستگاه قضایی با تمام قوا ورود پیدا کرد و قوی‌ترین کادر قضایی و اجرایی را برای رسیدگی به این موضوع منصوب کرد و کار به خوبی پیش می‌رود ضمن آنکه مجلس اطلاعات خود را به دستگاه قضایی ارائه داده است.


 

۱۳٩٠/۸/۳٠ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: نمایشگاه‌هایی که در مشهد از جمله نمایشگاه کتاب تاکنون برگزار شده در حد شایستگی خطه خراسان نیست.

جواد آرین‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: انتظار ما از دستگاه‌ها و به‌ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد این است که در مشهد نمایشگاه کتاب را برگزار نکنند یا اگر می‌خواهند این نمایشگاه برگزار شود طوری باشد که در حد نام شهر مشهد مقدس باشد.
وی افزود: شهر مشهد با وجود بارگاه منور حضرت رضا، شناخته شدن به عنوان مرکز علم و دانش و همچنین داشتن شعرا و بزرگان نامی و علاوه بر این، حضور سالانه بیش از 25 میلیون زائر و گردشگر از سایر شهرهای ایران متمایز شده به طوری که مسئولان نگاهشان به این شهر بزرگ، ریز بینانه شده است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این دیدگاه خیلی از دستگاه‌های بزرگ دانشگاهی و به‌ویژه حوزه علمیه خراسان که بعد از قم بزرگ‌ترین در کشور است و همچنین نمایشگاه بین‌المللی مشهد به لحاظ ابعاد چیزی از تهران کم ندارد.
آرین‌منش بیان داشت: با مشکلاتی که گفته شد متاسفانه نمایشگاهی که در مشهد دارد برگزار می‌شود در حد و شایستگی نام خراسان نیست چرا که انتظار ما این است که در مشهد آثار ناشران خارجی و به ویژه کتاب‌های حوزوی عرضه شود و از ظرفیت نمایشگاه بین‌المللی مشهد که به مراتب فضای بسیار بزرگ‌تری از مصلای تهران دارد، استفاده مطلوب شود.

*در گذشته نمایشگاه از سوی اتحادیه ناشران برگزار می‌شد
وی ادامه داد: در سال‌های گذشته نمایشگاه کتاب از سوی اتحادیه ناشران برگزار می‌شد که این بیانگر مشارکت بخش خصوصی در برگزاری نمایشگاه کتاب است ولی اکنون این کار به دست ارشاد سپرد شده که کاملا این اقدام خلاف سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است.
وی در ارتباط با سرانه مطالعه استان خراسان گفت: قانون سرانه مطالعه از دو دقیقه تا 70 دقیقه برنامه ریزی شده و مشکل اساسی در این بحث این است که شاخص دقیقی برای ارزیابی این سرانه وجود ندارد اما در استان خراسان رضوی در این زمینه روند رو به رشدی گزارش شده است.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مشکلات کتابخوانی در عرصه جوانان ما کمبود تیراژ کتاب است به طوری که تیراژ کتاب در کشور باید از 10 هزار نسخه عبور کند چرا که در حال حاضر از پنج هزار نسخه بیشتر این رقم عبور نمی‌کند.

*نظام آموزشی کشور مبتنی بر تحول و خلاقیت نیست
وی تصریح کرد: برای افزایش کتابخوانی در کشور نیازمند یک تحول اساسی در نظام آموزشی هستیم به طوری که این نظام مبتنی بر تحول و خلاقیت نیست چرا که سیستم ارزشیابی آن فقط منحصر به کتاب‌های درسی است.
آرین‌منش افزود: با این تفاسیر باید یک رویکرد پژوهشی در جوانان شکل بگیرد چرا که اکثر کسانی که در کتابخانه‌ها مشغول به مطالعه کتب درسی هستند این مشکل آنها از نظام آموزشی پرورشی نشات می‌گیرد.


 

۱۳٩٠/۸/٢٩ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

در حالي‌كه17روز به زمان قانوني تقديم لايحه بودجه91 از سوي احمدي‌نژاد به مجلس مانده‌است، بار ديگر اين نگراني‌ شدت گرفته كه همانند سال‌هاي گذشته، سهم خراسان‌رضوي از بودجه سال‌آينده متناسب با نيازها و جمعيت اين استان پهناور نباشد؛ چرا‌كه در لايحه بودجه90 فقط 1/6درصد از كل بودجه تملك‌و دارايي كشور به مبلغ 361ميلياردتومان به خراسان‌رضوي اختصاص يافت كه سهم اين استان كمتر از متوسط سهم20استان كشور بود. همه اين بي‌مهري‌ها نسبت به خراسان رضوي در‌حالي‌است كه بيش از8درصد جمعيت كشور در اين استان زندگي مي‌كنند. با وجود اين انتظار مي‌رود كه در سال‌جاري استان به حداقل سهم خود از بودجه كشوري برسد و ضرورت دارد كه در اين فرصت كوتاه باقيمانده تا زمان تقديم لايحه بودجه 91 به مجلس، نمايندگان و مسئولان استان به دنبال رايزني براي افزايش بودجه استان باشند.
پيش‌بيني افزايش بودجه 91 استان
در اين رابطه نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي‌اسلامي با بيان اينكه رايزني‌ها را براي افزايش بودجه تملك‌ودارايي سال91خراسان‌رضوي شروع كرده‌ايم، مي‌گويد: دوشنبه‌شب جلسه‌اي با دكتر عزيزي، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور داريم كه قرار‌است در اين جلسه به طور مفصل در خصوص پروژه‌هاي ناتمام و مهم استان و سهم خراسان‌رضوي از بودجه تملك‌ودارايي كشور براي سال آينده صحبت‌كنيم.
جوادآرين‌منش ادامه‌مي‌دهد: هدف از اين ديدار اين است كه قبل از تدوين نهايي بودجه با رايزني‌ها بتوانيم به سهم واقعي استان دست پيدا كنيم.
وي اضافه‌مي‌كند: بايد در بودجه سال91به خراسان‌رضوي با توجه به جمعيت و ظرفيت‌هايي كه دارد، حداقل بيش از7درصد بودجه تملك‌ودارايي كشور تعلق بگيرد.
وي تاكيد‌مي‌كند: پيش‌بيني مي‌كنيم بودجه تملك‌ودارايي سال آينده خراسان‌رضوي نسبت به امسال افزايش يابد.
وي عنوان‌مي‌كند: وقتي كه لايحه به مجلس تقديم‌شود، پيگيري‌ها در خصوص بودجه فقط مربوط به يك استان خاص نمي‌شود و هر تصميمي گرفته‌شود براي همه استان‌ها خواهدبود، نه فقط براي يك استان. به همين دليل بايد تمام مسئولان در بازه‌زماني باقيمانده حداكثر تلاش‌خود را براي رسيدن به بودجه مطلوب انجام‌دهند.
بايد بودجه خراسان‌رضوي بيش از9درصد باشد
در همين رابطه عضو مجمع نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي به بودجه خراسان‌رضوي در لايحه90دولت اشاره‌مي‌كند و مي‌گويد: متاسفانه انتظارات بودجه استان در سال‌جاري به بهانه‌هايي از جمله بودجه فرهنگي و زيارت محقق نشد.
بروغني اضافه‌مي‌كند: ما به دنبال اين نيستيم كه بيشتر از حق استان بگيريم؛ بلكه انتظار داريم دولت حق واقعي خراسان‌رضوي را بدهد و كم‌توجهي به خراسان‌رضوي در سال‌هاي گذشته را جبران‌كند.
وي عنوان‌مي‌كند: بودجه استان در لايحه سال‌90دولت، بايد 8درصد از كل بودجه تملك‌ودارايي مي‌بود كه متاسفانه به‌دلايل مختلف بيش از9/1درصد كمتر از حداقل‌ها بود و اگر دولت بخواهد اين كمبودها را جبران‌كند، بايد سهم خراسان‌رضوي را در بودجه سال‌آينده بيش از9درصد در نظر بگيرد.
استاندار، نمايندگان و مسئولان در اين دو هفته تلاش‌ كنند
در اين رابطه، ديگر عضو مجمع نمايندگان استان نيز بر تلاش حداكثري مسئولان در دو هفته باقيمانده تا تقديم لايحه بودجه91دولت به مجلس تاكيد مي‌كند و مي‌افزايد: استاندار و نمايندگان بايد در مدت باقیمانده فعال شوند تا بتوانند سهم واقعي خراسان‌رضوي را از بودجه‌ تملك‌ودارايي سال91دريافت‌كنند.
سيد حسين حسيني اضافه‌مي‌كند: كارگروهي كه قراربود نيازهاي بودجه‌اي استان را بسنجد، در طول سال به صورت غيررسمي تشكيل‌شد و بر اساس اين نيز رايزني‌هايي صورت‌گرفته‌است.
به گفته وي، اگر در سال‌جاري فقط7درصد از بودجه تملك‌ودارايي كشور به خراسان‌رضوي تعلق بگيرد، استان به حق نسبي خود و نه به حق واقعي‌اش خواهدرسيد.
پیگیری افزایش بودجه استان
همچنين ديگر عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی نيز در خصوص بودجه تملك‌ودارايي استان در سال آينده، مي‌گويد: اختصاص بودجه به هر استان باید بر اساس ظرفیت‌های آن استان باشد و استان‌‌هایی از جمله خراسان رضوی با توجه به زائرپذیر بودن باید نسبت به سایر استان‌ها از بودجه قابل توجهی برخوردار باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمين محمدرضا رضایی ادامه‌مي‌دهد: افزايش بودجه خراسان رضوی با توجه به نيازهاي موجود در سال 91 به طور جدی از سوی نمایندگان استان در حال پیگیری است.
با اين اوصاف بايد منتظر ماند و ديد كه آيا مسئولان و نمايندگان استان، امسال موفق به مجاب کردن دولت براي دادن سهم واقعي خراسان رضوي از بودجه كشور خواهند شد، يانه؟

 


 

۱۳٩٠/۸/٢٩ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی خواستار انجام کاری اصولی در زمینه کتاب با هدف ارتقای سطح کتابخوانی و رفع مشکلات موجود در این حوزه شد و آسیب‌شناسی برنامه‌های هفته کتاب را گامی مهم برای ارتقاء برنامه‌های این هفته در سال آینده دانست.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره برگزاری مراسم هفته کتاب در کشور و میزان تاثیرگذاری آنها گفت: هفته کتاب با هدف ارتقای سطح مطالعه و کتابخوانی و بررسی جایگاه کتاب و نشر در جامعه نامگذاری شده است ولی این‌گونه احساس می‌شود که مسئولان بدون داشتن توجه کافی و عملی به این اهداف٬ صرفا یک سلسله برنامه‌های تکراری و یا بی‌هدف برگزار می‌کنند و حتی از میزان تاثیرگذاری آن آگاه نیستند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه برگزاری هفته‌های کتاب نیازمند بازنگری و ارزیابی از میزان تاثیرگذاری آنها در جامعه است٬ افزود: ارتقای سطح کتابخوانی و بالابردن نرخ مطالعه در جامعه به همراه برگزاری برنامه‌های فرهنگی یکی از اهداف هفته کتاب است.

وی اظهار کرد: متاسفانه هیچ‌گاه کار اصولی در زمینه کتاب انجام نشده است. این پرسش را باید از خود بپرسیم که آیا برگزاری هفته‌های فرهنگی همچون هفته کتاب، در ارتقای سطح کتابخوانی و رفع مشکلات موجود در حوزه کتاب و نشر تاثیر داشته یا به یک عادت تبدیل شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: ظاهرا معیارهایی برای سنجش میزان بهره‌برداری از هفته کتاب و حتی نمایشگاه‌های کتاب و مراسمی که در این ارتباط برگزار می‌شود٬ وجود ندارد و لذا پیشنهاد می‌شود آسیب شناسی درباره برنامه‌های این هفته صورت بگیرد تا برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت و تعیین اهداف در این حوزه انجام شود.

آرین منش تاکید کرد: باید هر سال بررسی شود چه میزان از این اهداف تحقق پیدا کرده یا شاخص‌های مورد نظر عملی شده است زیرا در غیر این صورت ضمن هدر رفتن بودجه‌ها و امکانات٬ نتیجه مورد انتظار را هم نخواهد داشت.

۱۳٩٠/۸/٢٩ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

جواد آرين منش، عضو کميسيون فرهنگي و نماينده مشهد در مجلس ، درباره شهادت ۲ زائر ايراني در انفجار تروريستي دیروز در بغداد به خراسان گفت: متاسفانه تامين امنيت در عراق به شرکت هاي خصوصي واگذار شده که اين مسئله چند آفات دارد، نخست اين که اين شرکت ها به طور تمام و کمال قادر به تامين امنيت نيستند. دوم اين که اين شرکت ها با يکديگر اصطکاک منافع دارند و حتي به اين دليل گاهي با يکديگر درگير مي شوند. وي تاکيد کرد: برخي از اين انفجارها در راستاي سودجويي اين شرکت ها است، آن ها مي خواهند ضرورت حضور خود را به دولت عراق نشان دهند و از آن جايي که بيشترين زائران عتبات عاليات را ايراني ها تشکيل مي دهند، خوب بالطبع اين حوادث در مورد کاروان هاي ايراني اتفاق مي افتد.عضو کميسيون فرهنگي مجلس با بيان اين که قطعا دولت و وزارت امور خارجه بايستي با جديت اين مسئله را پي گيري کنند، گفت: تابه حال کوتاهي هايي وجود داشته و در گزارشي که کميسيون فرهنگي در صحن علني مجلس ارائه کرد ضرورت تامين امنيت زائران مورد تاکيد قرار گرفته بود. همچنين در نشست هاي مشترکي که کميسيون با مسئولان وزارت خارجه و همچنين سازمان حج و زيارت برگزار شد اين مسئله مورد تاکيد قرار گرفت اما به نظر مي رسد توجه کافي به اين موضوع نشده است.


 

۱۳٩٠/۸/٢٦ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

جواد آرين منش عضو کميسيون فرهنگي مجلس با ناعادلانه خواندن مصوبه اخير نمايندگان درباره اعطاي پرداخت مادام العمر حقوق مديريتي، مديران عالي رتبه گفت: احتمالا شوراي نگهبان اين مصوبه را رد خواهد کرد.مجلس شوراي اسلامي روز دوشنبه گذشته به استفساريه اي رأي داد که بر اساس آن مديران عالي رتبه ۸۰ درصد حقوق مديريتي خود را به صورت مادام العمر دريافت مي کنند بر اساس اين مصوبه کساني که حداقل ۲ سال در پست هاي سياسي باشند در صورتي که از اين پست ها برکنار شده يا کناره گيري کنند در صورتي که به سمت پايين تر منصوب شوند و حقوق شان کمتر از ۸۰ درصد قبل باشد بايد مابه التفاوت حقوق به گونه اي به آن ها پرداخت شود که از ۸۰ درصد فوق العاده پرداخت حقوق برخوردار شوند.به گزارش ايسنا و عصر ايران نمايندگان مجلس هم چنين مقرر کردند که بازنشستگان اين مناصب نيز از اين دريافتي دائمي برخوردار باشند.البته اين مصوبه شامل مديران و مسئولان سياسي دولت هاي قبل نمي شود و از اين پس لازم الاجراست. نمايندگان مجلس هشتم در بررسي يک طرح استفساريه، مشخص کردند که چنانچه حقوق ثابت و فوق العاده مستمر روساي قوا، معاون اول رئيس جمهوري، نواب رئيس مجلس، اعضاي شوراي نگهبان، وزرا، نمايندگان مجلس، معاونان رئيس جمهوري، استانداران، سفرا و معاونان وزرا در مسئوليت جديد از ۸۰ درصد حقوق ثابت و فوق العاده مستمر آنان در پست قبلي کمتر باشد، به ميزان مابه التفاوت آن تا ۸۰ درصد، تفاوت تطبيق دريافت کنند.اين در حالي است که جواد آرين منش عضو کميسيون فرهنگي و نماينده مشهد در مجلس با انتقاد از اين مصوبه مجلس به خراسان گفت: اين مصوبه را يک نوع بي عدالتي مي دانم و مخالف آن هستم. به اعتقاد من اين تصميم اگر به تصويب نهايي مجلس هم برسد قطعا با مخالفت شوراي نگهبان روبه رو خواهد شد چرا که نوعي تبعيض تلقي مي شود.


 

۱۳٩٠/۸/٢٦ساعت ٩:٢٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه لایحه برای به روز رسانی قوانین را وظیفه دولت اعلام و تاکید کرد: در مورد کتاب‌های صوتی مجلس آماده تعامل با ارشاد به منظور تهیه و تنظیم قانون برای حفظ حقوق مولفان این هنر است.

جواد آرین منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، ارائه لایحه برای به روز رسانی قوانین را وظیفه دولت اعلام و تاکید کرد: دستگاهی که مرتب با اصحاب رسانه و کتاب و نشر سر و کار دارد ارشاد است به همین دلیل باید در مواردی هم چون موضوع تازه ظهور کتاب‌های صوتی که نیازمند تدوین قانون برای حمایت از حقوق مولف است لایحه تنظیم و به مجلس ارسال کند.

نماینده مردم مشهد و کلات افزود: اگر چه در مواردی هم چون طرح جامع رسانه‌ها زمانی که دولت تاخیر کرد، مجلس خود وارد عمل شد اما تجربه نشان می‌دهد در مواردی که مجلس دست به تنظیم لایحه و تهیه آن زده است عمدتا با مشکل ماده ۷۵قانون اساسی در خصوص تامین بودجه طرح یا لایحه مواجه می‌شود.

آرین منش با تاکید بر اینکه اصولا قانون گذاری از طریق ارائه لایحه صورت می‌پذیرد افزود: اگر ارشاد با مورادی رو به رو می‌شود که در حوزه فرهنگ کشور تازه ظهور است و این موارد نیازمند قانون برای اداره و یا حفاظت از حوقو مالکان آن‌ها است باید لایحه‌ای را فوری تنظیم و به مجلس بدهد.

وی تاکید کرد: در مورد کتاب‌های صوتی مجلس آماده تعامل با ارشاد به منظور تهیه و تنظیم قانون برای حفظ حقوق مولفان این هنر است.

فقدان قانون برای رسانه‌های دیجیتال اهالی این رسانه را با چالش مواجه می‌کند

آرین منش درباره خلا‌های قانون حوزه رسانه‌های دیجیتال، گفت: درقانون فعلی رسانه‌ها بیشتر به رسانه‌های مکتوب تکیه شده و برنامه‌ای برای رسانه‌های دیجیتال اعم از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها وجود نداردکه باعث بروز مشکلات بسیاری برای اهالی رسانه می‌شود.

وی با بیان اینکه تنها قانون درحوزه رسانه‌ها، مربوط به قانون مطبوعات است، افزود: در سال‌های اخیر با ورود اینترنت، رسانه‌های دیجیتالی در فضای سایبر شروع به فعالیت کرده و هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و این در حالی است که در قانون مطبوعات برای رسانه‌های جدید مواردی در نظر گرفته نشده است.

این نماینده مجلس در تشریح قانون جامع رسانه‌ها که از سوی کمسیون فرهنگی مجلس مطرح شده است، گفت: این قانون در راستای اصول بیست و چهارم و یکصد و شصت و هشتم قانون اساسی و در اجرای بند ب ماده یکصد و شانزده قانون برنامه، تهیه و تدوین شده است.

وی تاکید کرد: تمامی آنچه در طرح جامع رسانه‌ها دنبال شده، حل مشکلات جاری رسانه هاست که امیدواریم با تصویب نهایی به مرحله اجرا درآید.


 

۱۳٩٠/۸/٢٥ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی خواستار تدوین بودجه‌ای شفاف٬ عملیاتی و قابل ارزیابی شد و و از دولت خواست همه هزینه‌های فرهنگی در لایحه بودجه آورده شود.

جواد آرین منش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره ارائه لایحه بودجه ۹۱ گفت: نکته مهم و اساسی در لایحه بودجه سالهای گذشته٬ تاخیر بیش از حد در ارائه آن به مجلس بوده که همواره مشکل‌آفرین بود و زمان بررسی عملکرد بودجه سال جاری و پیش‌بینی دقیق بودجه برای سال آینده در کمیسیون‌های تخصصی را می‌کاست و کار با شتاب از کیفیت لازم برخوردار نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به انحراف هزینه‌کرد ذستگاه‌ها از بودجه مصوب افزود: در سالهای اخیر همواره عملکرد بودجه از انحراف بسیار زیادی نسبت به بودجه مصوب داشته که گاهی به دلیل عدم تحقق درآمدهای بودجه بوده و گاهی تحت تاثیر مصوبات بزرگی مانند قانون هدفمندی یارانه‌ها و عملا آنچه در قانون بودجه نوشته شده٬ هیچ گاه به طور کامل تحقق پیدا نکرده است.

وی با بیان اینکه انتظار است حداقل نود درصد مصوبات در مورد بودجه عملیاتی شود٬ اظهار کرد: معمولا تخصیص بودجه در بخش‌های عمرانی متجاوز از ۶۰ یا ۷۰ درصد نبوده و مصوبات نیز به طور دقیق و قانونی اجرا نشده است و بنابراین به نظر می‌رسد هرچقدر بودجه واقع‌بینانه‌تر و عملیاتی‌تر تهی شود٬ مناسب‌تر خواهد بود.

از کلی‌گویی در بودجه نویسی پرهیز شود

عضو کمیسیون فرهنگی با تاکید بر تدوین بودجه عملیاتی گفت: باید بودجه‌ای قابل اجرا و نظارت و ارزش‌یابی نوشته و از کلی‌گویی پرهیز شود تا قابل بررسی باشد که اختصاص بودجه ما را به اهداف مورد نظر رسانده یا خیر؛ به‌ویژه در مورد بودجه‌های فرهنگی که به صورت کمی نوشته می‌‌شود ولی کیفیت و بهره‌وری آن به این صورت قابل ارزیابی نیست و شاخص دقیقی برای ارزیابی اینکه آیا آثار هنری٬ برنامه‌های فرهنگی و تولیدات سینمایی ما را به اهداف مورد نظر در چشم انداز بلند مدت دارد نزدیک می‌کند یا دور می‌سازد.

آرین‌منش در بحث بودجه‌های فرهنگی با اشاره به فرموده رهبر معظم انقلاب که خواستار خروج بخش فرهنگ از مظلومیت و تخصیص اعتبارات مناسب به آن شدند٬ اضافه کرد: انتظار داریم توجه ویژه و مناسبی از سوی دولت در بوجه های فرهنگی صورت بگیرد.

بودجه در معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری متمرکز نشود

وی همچنین درباره تشکیل شورای عالی سینما در سال ۹۰ و اختصاص بودجه به آن گفت: بهتر است هر بودجه‌ای به هر نهادی داده می‌شود٬ به جای آنکه در معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری متمرکز شود و نهایتا مشخص نشود به کدام نهادها داده شده٬ در لایحه بودجه به صورت شفاف٬ عملیاتی و قابل ارزیابی باشد.

عضو فراکسیون اصولگرایان درمورد ابهامات تخصیص بودجه به هزینه‌های فرهنگی دولت توضیح داد: باید همه بودجه‌هایی که قرار است در بخش فرهنگ هزینه شود٬ در لایحه بودجه آورده شود و بودجه‌های متفرقه‌ای از جمله هزینه‌های فرهنگی دولت نداشته باشیم.

وی با اشاره به بودجه سال‌های گذشته در بخش فرهنگ بیان کرد: بخشی از بودجه در این حوزه به صورتی اختصاص داده می‌شد که ما متوجه نتیجه وکارآیی و بهر‌وری آن نبودیم و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.


 

۱۳٩٠/۸/٢٢ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ساخته دست اروپا و آمریکا خواند و گفت: آنها به دنبال انحراف افکار مردم اروپا از مشکلات اقتصادی خود هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، جواد آرین‌منش در نشست مطبوعاتی دانشکده خبر مشهد گزارش یوکیا آمانو رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران را برگرفته از نظرات قدرت‌های اروپایی و آمریکا دانست و اظهار داشت: آمریکا و اروپا می‌خواهند اذهان مردم خود را از مشکلات اقتصادی کشورهایشان متوجه یک کانون جدید بحران کنند.
وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به طور سنتی کانون بحرانی است تا کشورهای اروپایی و آمریکا در زمان بحران‌‌های خود برای کاستن فشار افکار عمومی از آن استفاده می‌کنند، افزود: دلیل گزارش‌هایی مانند گزارش آمانو علیه ایران به این خاطر است که هر روز شاهد انتشار اخباری از فروپاشی نظام سرمایه داری و لیبرال دموکراسی غرب هستیم به طوری که صدای شکستن استخوان‌های نظام سرمایه‌داری غرب به گوش می‌رسد.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: براساس پیش‌بینی‌ امام (ره)، بعد از سقوط نظام مارکسیستی نوبت به نظام‌های سرمایه‌داری و کاپیتالیستی می‌رسد.
وی ادامه داد: امروزه شاهد هستیم که سقوط اقتصادی غرب و نیز مشکلات اقتصادی اروپا و از سوی دیگر فشارهای ناشی از بیداری اسلامی در منطقه بر روی غرب و رژیم صهیونیستی به گونه‌ای است که ابهت آمریکا و اسرائیل در منطقه فروریخته است.
وی سه پروژه ایران هراسی، نقض حقوق بشر از سوی ایران و نیز تروریست خواندن دولت ایران را راه‌هایی برای انحراف افکار عمومی مردم اروپا و آمریکا به سمت دشمنی خطرناک به نام ایران خواند و افزود: اروپا و آمریکا تحت عنوان ساخت و تولید سلاح‌های کشتار جمعی توسط ایران در پی ایران هراسی و ایجاد وحشت بین کشورهای منطقه است.
آرین‌منش بیان داشت: با تهیه گزارش‌هایی نادرست از نقض حقوق بشر در ایران و نیز اتهام ترور سفیر عربستان با بازی خیمه شب‌بازی‌ای که او راه انداخته بود که حتی به دلیل ضعیف بودن سناریو آمریکایی‌ها هم آن را نپذیرفتند به دنبال انحراف اذهان مردم هستند.
وی فعال شدن هرچه سریع‌تر دستگاه دیپلماسی ایران را برای مقابله با اقدامات ناشی از گزارش آمانو علیه ایران را خواستار شد و تاکید کرد: با ارائه گزارش آمانو فشارها بر ایران افزایش پیدا کرده و به دنبال آن با تهدیدهایی که فرانسه و آمریکا می‌کنند و حتی موضوع ضرورت استفاده از امکانات نظامی را هم مطرح می‌کنند مسئولان نظام باید با آمادگی با این توطئه‌های جدید مقابله کنند.
نماینده مردم مشهد و کلات اظهار داشت: وزارت خارجه با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد با فعال کردن دستگاه دیپلماسی کشور و تعامل با کشورهای منطقه نسبت به تحرکات جدید دست به افشاگری زند.
وی با تاکید بر اینکه اختلاف سلیقه بین گروه‌های سیاسی و افراد در یک نظام سیاسی امری طبیعی است، افزود: در آستانه انتخابات مجلس نهم وحدت و انسجام یک نیاز است.
وی انتخابات مجلس نهم را فرصت طلایی برای دشمنان جمهوری اسلامی خواند تا به اختلافات در کشور دامن زنند و بیان داشت: معمولاً دشمنان انقلاب انتخابات را یک فرصت طلایی برای ایجاد شکاف در صفوف به هم فشرده مردم می‌دانند و این تنها منحصر به ایران نیست و اگر تمام کودتاهای رنگین رخ داده در آسیای میانه را ببینید بدون استثنا درانتخابات شکل گرفته است.
آرین‌منش پر رنگ کردن اختلافات قومی، مذهبی و سیاسی در کشور را سبب آسیب‌پذیری ایران دربرابر دشمنان دانست و بیان داشت: وحدت و انسجام رمز موفقیت مقابله با تهدیدهای خارجی است و هرچقدر وحدت داشته باشیم مقاومت ما در برابر تهدیدات خارجی هم افزایش پیدا می‌کند.

 


 

۱۳٩٠/۸/٢۱ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نایب رییس كمیسیون فرهنگی و نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی از دانشكده خبر مشهد به عنوان ضرورت توسعه آموزشهای رسانه ای در استان خراسان رضوی و حتی كشورهای همجوار یاد كرد.

جواد آرین منش روز سه شنبه در بازدید از دانشكده خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی مشهد افزود: این دانشكده با توجه به ظرفیتهای خوب در زمینه آموزشهای رسانه ای می تواند به عنوان یك بستر بسیار مناسب برای گسترش این آموزشها مطرح بوده و خلاء موجود در استان و كشورهای همجوار را پوشش بدهد.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: دانشكده خبر مشهد یكی از ضرورتهای جدی توسعه آموزشهای رسانه ای است كه از گذشته های دور همچنان احساس می شد و با تاسیس آن این ضرورت محقق شد.

وی گفت: استان خراسان رضوی با برخورداری از سه روزنامه و تعدادی دیگر هفته نامه و ماهنامه و نشریات به لحاظ كمیت و كیفیت فعالیتهای رسانه ای بعد از تهران جایگاه دوم را در كشور دارا است و از طرفی مشهد به عنوان پایگاه معنوی ایران اسلامی و بزرگترین كلانشهر مذهبی جهان انتقال دهنده پیام انقلاب در داخل و خارج كشور است و اط این منظر جایگاه مشهد بسیار ممتاز می باشد.

وی خاطر نشان كرد: برای تحقق چنین هدفی باید رسانه های استان خراسان رضوی از نظر كمیت و كیفیت و افزایش توان تخصصی فعالان آن نسبت به سایر نقاط كشور سطح بالاتری برخوردار باشد.

آرین منش گفت: رسیدن به كیفیت بالا در فعالیتهای رسانه های استان مستلزم وجود افراد متخصص است.

نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: طی سنوات گذشته به كار رسانه ای و رسانه نگاری به طور كلی و خبرنگاری به طور خاص با نگاه تخصصی نگریسته نشده بود و افرادی كه وارد این عرصه می شدند به طور تجربی به این كار می پرداختند.

نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی افزود: در این شرایط با اهتمام جدی دانشكده خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی مشهد به توسعه سطوح كمی و كیفی آموزش فعالان رسانه ای توجه خاص شد.

وی خاطر نشان كرد: دانشكده خبر مشهد طی دو سال اخیر جهش های خوبی در توسعه كمی و كیفی فعالیتهای آموزشی داشته و با عنایت به این اقدامهای شاخص چشم انداز خوبی برای این دانشكده ترسیم شده است.

نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: دانشكده خبر مشهد با ظرفیتهای شاخص خود علاوه بر آموزشهای بهینه تخصصی فعالان رسانه ای و روابط عمومی دستگاههای اجرایی استان و منطقه، می تواند نیازهای آموزشهای رسانه كشورهای همجوار را نیز پوشش بدهد.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱۸ساعت ۳:٢۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی و رییس حزب موتلفه اسلامی استان خراسان رضوی حفظ انسجام ملی و پرهیز از اختلاف سلیقه های سیاسی و قومی را از نیازهای اساسی كشور به خصوص در آستانه انتخابات ذكر كرد.

جواد آرین منش روز سه شنبه پس از بازدید از دانشكده خبر مشهد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دشمنان از انتخابات به عنوان فرصتی طلایی برای دامن زدن به اختلافها و ایجاد شكاف در صفوف مردم بهره می برند و باید هوشیاری خود را نسبت به این امر افزایش داد.

به گزارش ایرنا وی ادامه داد: حفظ وحدت و انسجام رمز پیروزی كشور و نظام اسلامی ما در مقابله با تهدیدهای خارجی است.

رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری استان خراسان رضوی اضافه كرد: هر اندازه وحدت و انسجام بیشتر افزایش یابد به همان میزان در برابر تهدیدهای معاندان و مستكبران مقاوم تر می شویم.

وی گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته ای در مورد فعالیتهای هسته ای كشورمان و دیدار آمانو مدیر كل این آژانس با مسوولان آمریكایی و اسراییلی را یاد آور شد و آن را به طور كامل یكجانبه نگرانه توصیف كرد.

وی بیان كرد: این گزارش بیش از پیش وابستگی سازمانهای بین المللی مانند این آژانس در انحصار آمریكا را نشان داد و ثابت كرد كه سازمانهای بین المللی ابزاری در جهت اهداف مسوولان آمریكایی است.

وی افزود: با نگاهی به وضعیت اقتصادی كشورهای آمریكایی و اروپایی می توان به خوبی فروپاشی نظام سرمایه داری و لیبرال دموكراسی را مشاهده كرد و پیش بینی امام خمینی (ره) كه فرمودند صدای شكسته شدن استخوانهای نظام سرمایه داری و لیبرال دموكراسی به گوش می رسد به بیش از پیش در حال تحقق است.

وی خاطر نشان كرد: سقوط اقتصادی غرب و مشكلات و بحرانهای اقتصادی اروپا و از طرفی هشدارها و تبعات ناشی از بیداری اسلامی در منطقه و جهان موجب فروریختن كامل ابهت آمریكا و رژیم صهیونیستی در جهان شده و شاهد فراگیر شدن فریادهای مرگ بر آمریكا و اسراییل در سطوح بین المللی هستیم.

آرین منش گفت: آمریكا تلاش می كند با طرح مسائلی مانند مساله هسته ای و مساله دروغین ترور سفیر عربستان سعودی به كشورمان اذهان رسانه های دنیا را از تمركز بر روی مشكلات و بحرانهای اقتصادی این كشور و همچنین كشورهای غربی متوجه ایران به عنوان كانون بیداری اسلامی منطقه و جهان كنند.

وی ایران هراسی و ایجاد وحدت در بین كشورهای منطقه و طرح مسائلی مانند تلاش كشورمان به تولید سلاحهای كشتار جمعی از جمله اهداف خصمانه آمریكا و استكبار جهانی یاد كرد.

وی با اشاره به طرح برخی مباحث مبنی بر ضرورت استفاده از تجهیزات نظامی بر علیه كشورمان از سوی آمریكا و دشمنان نظام گفت: مسوولان نظام به دفعات آمادگی خود را برای مقابله با این توطئه های معاندان اعلام كردند و ایران اسلامی در آمادگی كامل برای مقابله با هر نوع این تهدیدات است.

وی اضافه كرد: برای مقابله موثر با ترفندهای معاندان فعال شدن دیپلماسی ایران در سطوح بین المللی از ضرورتهای بسیار جدی است و باید از امكانات كشور مانند وزارت امور خارجه برای افشاگری توطئه های معاندان نهایت استفاده را كرد.

آرین منش گفت: قانون مطبوعات به طور مكرر در مجلس مورد بازنگری قرار گرفت و در طرح جامع نظام رسانه ای كشور علاوه بر رسانه های مكتوب و كاغذی سایر رسانه های دیجیتال ، خبرگزاری های غیر دولتی و هر چیزی كه به عنوان رسانه تعریف می شود، مورد بررسی و پوشش قرار می گیرد.

نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تا قبل این طرح جامع نظام رسانه ای كشور برای هدایت، حمایت و نظارت بر رسانه ها دچار خلاء های قانونی بود.

او گفت: تنها قانون درحوزه رسانه‌ها، مربوط به قانون مطبوعات می باشد این درحالی است كه طی سنوات اخیر با ورود اینترنت و افزایش حضور رسانه‌های دیجیتالی در فضای سایبری در قانون مطبوعات برای رسانه‌های جدید مواردی در نظر گرفته نشده است.

وی خاطر نشان كرد: در زمان تصدی صفار هرندی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار شد دولت لایحه ای برای رفع این خلاء قانونی تهیه و به مجلس ارسال كند كه علیرغم گذشته 5/2 سال این مساله هنوز محقق نشده است.

وی با اشاره به قانون جامع رسانه ها كه توسط كمسیون فرهنگی مجلس مطرح شده، گفت: این قانون در راستای اصول بیست و چهارم و یكصد و شصت و هشتم قانون اساسی و در اجرای بند ب ماده یكصد و شانزده قانون برنامه توسعه كشور تهیه و تدوین شده است.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در این قانون رسالت رسانه‌ها و اصول اخلاق حرفه‌ای مورد توجه قرار گرفته و سازمانی با عنوان نظام رسانه‌ای با هدف حمایت از حقوق حرفه‌ای خبرنگاران،‌ ساماندهی رسانه‌ها، فراهم كردن زمینه ارتباطات منطقه‌ای و بین المللی رسانه‌ها و همچنین نظارت بر حسن اجرای تمامی بند‌های آن پیش بینی شده است.

نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس در تشریح ویژگی‌های طرح قانون جامع رسانه‌های كشور ادامه داد: نحوه تاسیس رسانه‌ها در این قانون در نظر گرفته و هیئتی عالی برای رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها پیش بینی شده است.

به گفته وی، بر این اساس برای حمایت مالی از فعالان رسانه ای رسانه صندوقی برای پی گیری حمایت مالی و بیمه تامین اجتماعی فعالان این بخش در نظر گرفته شده است.

آرین اظهار داشت: قانون جامع رسانه‌ها تمركز در این بخش را از پایتخت كشور گرفته و برای كاهش مشكلات عرصه رسانه در سایر نقاط كشور هم سازمان نظام رسانه‌ای با هدف پیگیری امور رسانه‌ها در استان‌ها پیش بینی شده است.

رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت بودجه های فرهنگی این استان طی سالجاری در مقایسه با سال گذشته مناسبت تر و از رشد خوبی برخوردار است.

وی گفت: علاوه بر اعتبارات دستگاههای اجرایی فرهنگی امسال بیش از 171 میلیارد تومان اعتبار زیارت و بودجه خاص فرهنگی به استان تخصیص یافت.

آرین منش اظهارداشت: به دلیل استفاده نكردن صحیح از اعتبارات فرهنگی خراسان رضوی در سال 89 اعتبارات فرهنگی این استان طی سالجاری تقسیم بندی شد و سهم و درصد هر كدام از دستگاههای اجرایی مشخص شد و قرار شد كه نحوه هزینه كرد اعتبارات فرهنگی توسط دستگاههای متولی این بخش طی گزارشی به كمیسیون فرهنگی مجلس ارایه شود.

وی اضافه كرد: برای نخستین بار در برنامه پنجم توسعه كشور ماده ای برای تامین اعتبار زیارت برای مشهد در نظر گرفته شد و بر این اساس دولت مكلف شد برای ساماندهی زیارت در این شهر ردیف ویژه اعتباری را در بودجه كشور تخصیص دهد.

آرین منش گفت: بر این مبنا دولت مكلف شد كه در طول برنامه پنجم توسعه سالانه 200 میلیارد تومان اعتبار برای زیارت به مشهد تخصیص دهد ولی در سال جاری تنها 86 میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

این نماینده مجلس افزود: در مشهد به توسعه هتلهای پنج و شش ستاره نیاز نداریم بلكه مهمترین نیاز این شهر با توجه به افزایش سفر زائران و مسافران، افزایش تعداد مراكز اقامتی ارزان قیمت است و باید با نگاه خاص به این امر عنایت شود.


 

۱۳٩٠/۸/۱۸ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از تاخير در تعيين تكليف حريم مشهد، گفت: همراه با استانداري و شهرداري و مجمع نمايندگان استان موضوع حريم مشهد را پيگيري مي‌كنيم، اما نمي‌دانيم چرا اين موضوع با تعلل وزارت كشور روبه‌رو شده است.
به گزارش شهرآرا، جواد آرين‌منش روز گذشته در نشست خبري در دانشكده خبر مشهد، با بيان اين مطلب اظهار داشت: تعيين محدوده و حريم مشهد با بي‌درايتي وزارت كشور دچار تعلل شده و كار برنامه‌ريزي را براي شهرداران دچار مشكل كرده است.نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي همچنین بودجه زيارت و بودجه ارتقاي شاخص‌هاي فرهنگي را دو اعتبار ويژه مشهد عنوان كرد وادامه داد: سال گذشته بودجه فرهنگي در اختيار استانداري قرارگرفت كه به‌دليل استفاده صحيح نكردن از اعتبارات فرهنگي، بودجه امسال در مجلس تقسيم‌بندي شد.
به گفته وي، هدف از تقسيم‌بندي بودجه فرهنگي در مجلس، توزيع عادلانه بودجه‌ها و فراهم كردن شرايط نظارت بر نحوه هزينه كردن اعتبارات است.
اعتبارات فعلي زيارت با قول رئيس جمهور فاصله دارد
آرين‌منش با بيان اينكه براي اولين بار در برنامه پنجم توسعه، دولت مكلف شد براي ساماندهي امر زيارت رديف ويژه در اعتبارات خود ببيند، گفت: براي انجام اين كار دولت بايد مبلغ يكهزار ميليارد تومان را در طول پنج سال و در هر سال 2هزار ميليارد ريال به مشهد بدهد كه از اعتبار امسال فقط 86 ميليارد تومان اختصاص داده شده است كه با قول رئيس‌جمهور فاصله دارد.
وي گفت: همچنين از دولت در خواست كرده‌ايم در امر زيارت به صورت غير مستقيم تسهيلاتي را به شهرداري مشهد ارائه دهد، زيرا شهرداري مشهد نه تنها به مردم مشهد، بلكه به 25ميليون زائر از سراسر ايران و جهان خدمات ارائه مي‌كند.آرين‌منش با اشاره به اينكه در خصوص اعتبارات اين شهر همواره از دولت گلايه و مطالبه داشته‌ايم، افزود: در تخصيص بودجه‌هاي مشهد، علاوه بر اينكه تاكنون نتوانسته‌ايم حقوق خود را بگيريم، با توجه به شاخص‌هاي مورد قبول دولت براي مشهد، به همان اعتبار بيش از 7درصد هم، دست پيدا نكرده‌ايم.
نماینده مردم مشهد به بودجه سال 91 مشهد اشاره كرد و گفت: مقدمات لايحه بودجه سال 91 فراهم شده است و بايد تا يك ماه آينده بودجه سال 91 به مجلس بيايد.
كارنامه غيرقابل قبول ميراث فرهنگي در مورد توس
آرين‌منش در ادامه با اشاره به اساسنامه‌اي كه بيش از 10سال پيش در مورد بازسازي توس تصويب شده بود، گفت: در آن زمان استانداري موضوع بازسازي توس را فراموش كرد و ميراث فرهنگي و گردشگري هم كارنامه غيرقابل قبولي هم برجاي گذاشت.
وي گفت: سرمايه‌داران بخش خصوصي آن دوران هم نيز به بهانه اينكه محدوده ميراث فرهنگي است اين كار را قفل كردند و پيگيري‌هاي ما نيز نتيجه بخش نبود.
رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس با اشاره به اينكه الحاق توس به مشهد مقدمه خوبي براي انجام مطالبات مقام معظم رهبري است، گفت: در جلسات شوراي شهر موضوع توس و پيوستن آن به مشهد مطرح شد كه اميدواريم مطالبات مقام معظم رهبري در مورد اين شهر به‌زودي محقق شود.
كشف‌رود لكه ننگ شهر مشهد
آرين‌منش در ادامه، در پاسخ به سئوال خبرنگار ما در خصوص انتقاد امام جمعه از عملكرد نمايندگان مشهد در مجلس شوراي اسلامي، گفت: مجلس هشتم بيش از مجالس گذشته بر مسائل مربوط به مشهد تمركز پيدا كرده است.
وي اظهار داشت: با تلاش نمايندگان جاي مشهد در برنامه پنجم توسعه باز شد و همچنين در باره گرفتن بودجه براي قطار شهري مشهد و حمل و نقل گام‌هاي مهمي برداشته شد و در اين دوره قطار شهري مشهد راه‌اندازي شد.
وي كشف‌رود را لكه ننگ شهر مشهد عنوان كرد و گفت: كشف‌رود يك كانون آلوده در شهر محسوب مي‌شود.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱۸ساعت ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کمیسیون فرهنگی بهبود وضعیت سینما را متاثر از همکاری متقابل دولت و مجلس دانست و خواستار توجه ویژه دولت به بخش سینمایی در بودجه‌نویسی شد تا مجلس نیز از آن حمایت کند.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت گفت: خواسته و مطالبه اصلی کمیسیون فرهنگی از سینماگران توجه و تولید آثاری است که بتواند سینما را در میان توده‌های متدین مردم آشتی دهد که در این صورت اقتصاد سینما با حمایت‌‌های مردمی متحول خواهد شد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس مطالبات سینماگران از کمیسیون فرهنگی را توجه به سینما و ارتقای جایگاه آن در نظام بودجه‌ریزی کشور٬ حمایت از تولیدات و آثارسینمایی٬ رفع موانع تولید٬ مقابله قانونمند با قاچاق فیلم از طریق تصویب قوانین حمایتی٬ تخصیص اعتبارات بیشتر برای توسعه فضاها و سالن‌های سینما٬ خرید آثار و تولیدات سینمایی از سوی صدا و سیما به جای خرید آثار و فیلمهای خارجی در این سازمان ذکر کرد.

وی درباره اعتبارات و بودجه توضیح داد: قوانین بودجه توسط دولت در قالب لوایح به کمیسیون ارائه می‌شود و مجلس نمی‌تواند بودجه‌ها را دگرگون و متحول کند؛ بنابراین اگر لوایح از سوی دولت ارائه شود٬ بهتر است.

آرین‌منش ادامه داد: اگر طرحی از سوی مجلس ارائه شود که هزینه‌های دولت را افزایش دهد و یا باعث کاهش درآمدهای دولتی شود٬ با مخالفت شورای نگهبان در مغایرت با اصل ۷۷ قانون اساسی روبرو خواهد شد بنابراین برای حل مساله این صنف٬ همکاری دولت و مجلس در جهت افزایش و ارتقای بودجه‌های سینمایی موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی درمورد چگونگی رابطه بین مجلس و دولت برای بهبود وضعیت حوزه فرهنگ گفت: ما از عملکرد معاونت سینمایی به دلیل گرایشات مثبتی که در راستای اهداف انقلاب دارد٬ حمایت می‌کنیم و کمیسیون معتقد است این معاونت در راستای اهداف و وظایفی که برعهده گرفته تا حدودی موفق بوده است و بنابراین اگر دولت در سال آینده جهت افزایش بودجه‌های سینمایی در لایحه اقدام کند٬ حتما مورد حمایت کمیسیون فرهنگی مجلس نیز قرار خواهد گرفت.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱٧ساعت ٩:٤٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

نماینده مردم مشهد و كلات در مجلس شورای اسلامی گفت: دستگاه دیپلماسی كشور باید تحرك فعالانه ای در عرصه داخلی و خارجی برای افشای توطئه های آمریكا علیه جمهوری اسلامی داشته باشد.

جواد آرین منش روز یكشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: در شرایطی كه آمریكا در بحران قرار گرفته، برای برون رفت از این وضعیت و تغییر جهت دادن افكار عمومی تلاش دارد با اجرای سناریوهای مختلف، اذهان را درگیر كند.

وی گفت: آنچه در دستور كار آمریكا قرار دارد، اتهام زنی به جمهوری اسلامی در سه بخش تروریسم، نقض حقوق بشر و تولید سلاح های كشتار جمعی است.

آرین منش اظهارداشت: احتمالا اواخر هفته جاری مدیر كل آژانس بین المللی انرژِی اتمی گزارش خود را با عنوان برنامه هسته ای ایران كه شامل تعدادی اسناد مطالعات ادعایی صورت گرفته آنها از جمله اسناد ساخته و پرداخته آمریكاییها می شود را برای متهم كردن ایران به اجلاس شورای حكام ارائه دهد.

وی با اشاره به مخالفت و اعتراض روسیه و چین نسبت به این اقدام مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی كه با تحریك آمریكا صورت گرفته است، گفت: كاملا مشخص است كه مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ اختیاری از خود ندارد و آمریكا از آژانس به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف استكباری خود استفاده می كند.

این نماینده مجلس افزود: در چنین شرایطی نیازمند دیپلماسی فعال در منطقه و عرصه بین الملل و همچنین افشاگری های گسترده هستیم.

وی گفت: دستگاه دیپلماسی ایران باید اسناد گسترده موجود در زمینه نقض حقوق بشر و برخوردهای غیر انسانی آمریكا در جای جای جهان از جمله زندانهای گوانتانامو، ابوغریب، افغانستان، عراق و دیگر مناطق را ارائه دهد تا مردم دنیا بدانند كه ناقض واقعی حقوق بشر كدام كشور است.

آرین منش با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر وجود 100 سند قابل انتشار از نقش آمریكا در هدایت ترورها و تروریستها در ایران و منطقه، افزود: در زمینه استفاده از سلاح های كشتار جمعی از سوی آمریكا نیز اسناد بیشماری وجود دارد كه دستگاه دیپلماسی ما باید فعالانه در این زمینه اقدام كند.

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: تحرك دستگاههای دیپلماسی ما در افشای توطئه های آمریكا از طریق ارتباط با كشورهای مستقل منطقه و مردم دنیا نیز از دیگر اقداماتی است كه باید انجام شود.

وی تاكید كرد: در داخل كشور نیز نیازمند وحدت و انسجام ملی در برابر توطئه های اخیر هستیم زیرا هر چقدر مردم هوشمندانه با این امر برخورد كنند و هر چه یكپارچگی خود را در برابر توطئه آمریكا بیشتر حفظ كنند، موفقتر خواهیم بود.

وی افزود: احزاب و تشكلهای سیاسی، قوای سه گانه و آحاد مردم باید در این زمینه در كنار یكدیگر باشند تا خدشه ای به كشور وارد نشود.

آرین منش اظهارداشت: شرایط امروز دنیا نشان دهنده سقوط هیمنه آمریكا در جهان و در واقع خشم و انزجاری است كه در اكثر كشورهای جهان از آمریكا وجود دارد.

وی گفت: بر اساس برآوردهای رسمی آمریكا، زمانی كه انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد، دولت آمریكا در كشورها منطقه بیش از 70 تا 80 درصد محبوبیت داشت و هر چقدر ازآن زمان گذشت، شاهد تبدیل شدن محبوبیت آمریكا به نفرت ازآن دركشورهای منطقه هستیم.

او افزود: كاملا پیداست كه مقاومت سرسختانه ایران در 30 سال گذشته باعث شده است الگویی برای سایر كشورهای منطقه باشیم.

وی گفت: پیروزی اسلام گرایان در كشورهای انقلابی مانند مصر و كسب 34 درصد كرسی ها توسط اسلام گراها و كسب تنها 12 درصد كرسی ها توسط غربگرایان، نمونه ای از كاهش جایگاه آمریكا در این كشورها است.

وی با اشاره به اینكه در بیش از سه دهه گذشته آمریكا در مواجهه با ایران همواره از حربه های زور ، فشار ، تهدید و تحریم های مختلف استفاده كرده است، افزود: اخیرا نیز دچار توهمی شده است كه تصور دارد با اقداماتی مانند تحریم سپاه قدس و صدور بیانیه های جدید و ارائه اسناد ساختگی شاید بتواند راه برون رفتی را برای خود پیدا كند.

آرین منش اظهارداشت: امروز جابجایی آشكار در قدرت بین المللی اتفاق افتاده است به طوری كه غلبه قدرت مردم و توده های عظیم آنان بر دولتهای زورگو آشكار شده است.

وی گفت: بیداری اسلامی نیز یكی از نگرانی های شدید آمریكا است كه تعادل آمریكاییها را برهم زده و كانون توجهات جهان و رسانه ها قرار گرفته است لذا تصور آمریكا بر این است كه اگر كشوری كه به عنوان الگوی مبارزه مطرح است مورد هدف قرار گیرد، از شدت حركت های انقلابی كاسته خواهد شد، در حالی كه این هم تصور باطلی است و دوباره راه اشتباه انتخاب كرده اند.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱٥ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو كميسيون فرهنگي مجلس با بيان اينكه وظيفه وزارت ارشاد تدوين يك نظام ارزيابي براي بررسي نقاط ضعف و قوت برنامه هاي هفته كتاب است افزود : اهداف برپايي اين هفته بايد هر ساله مورد بازنگري قرار گيرد.

جواد آرين منش روز يكشنبه به ضرورت برپايي هفته كتاب و اهتمام جدي به ترويج فرهنگ كتابخواني در كشور اشاره كرد و به خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: در طول اين سالها هفته كتاب و اهداف آن بطور جدي مورد توجه قرار نگرفته است.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس هفته كتاب را فرصتي مناسب براي آسيب شناسي حوزه كتاب ؛ بررسي راههاي ارتقا مطالعه و كتابخواني در كشور؛ برنامه ريزي براي نهادينه كردن فرهنگ مطالعه دانست.

آرين منش تصريح كرد : در هفته كتاب بايد موانع و مشكلات اين حوزه در عرصه توليد؛ توزيع و مصرف و همچنين راههاي رسيدن به چشم انداز مطلوب مورد ارزيابي قرار گيرد.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس ايجاد نظام ارزيابي براي رسيدن به اهداف مورد نظر در اين عرصه را لازم و ضروري عنوان كرد و ادامه داد: مسوولان برگزار كننده اين هفته بايد هر سال گزارشات مربوط به برپايي برنامه ها را ارزيابي كنند؛ نقاط قوت و ضعف حوزه توليد و توزيع را بررسي و از برگزاري برنامه هاي موازي و تكراري و فاقد هدف جلوگيري كنند.

آرين منش با ياد آوري اينكه در سالهاي اخير براي ارتقا سطح دانش و مطالعه در سراسر كشور و رفع بيسوادي اقدامات خوبي صورت گرفته است گفت: البته تا رسيدن به وضعيت مطلوب فاصله زياد بوده و نيازمند تلاش بيشتر در اين عرصه هستيم .

عضو كميسيون فرهنگي مجلس نامگذاري هفته اي به نام كتاب را از سوي متوليان امر فرهنگ را تا حد زيادي بي دليل خواند و گفت: انتظاراتي كه از برگزاري اين هفته مي رود به درستي تبيين نشده و كارهاي پراكنده اي در طي آن انجام مي شود كه مي توان آن را در طول سال برگزار كرد.

وي همچنين برپايي نمايشگاه بين المللي كتاب تنها در پايتخت را منطقي ندانست و ادامه داد: بهتر است تمركز اين رويداد فرهنگي از تهران خارج شود و در استانهاي بزرگ نيز برگزار شود تا سطح دسترسي مردم به كتاب راحت تر و توزيع كتاب عادلانه تر صورت گيرد.

آرين منش توجه به صنوف مختلف در حوزه كتاب را يكي از نكات مهم براي ايجاد انگيزه براي فعالان اين عرصه برشمرد و گفت: صنوفي همچون صحافان؛ حروف چينان؛ طراحان جلد كه هميشه پشت پرده فعاليت مي كنند كمتر مورد توجه قرار مي گيرند، خوب است براي ايجاد انگيزه در اين هفته از اين افراد تجليل به عمل آيد.

وي حمايت مجلس از برنامه هاي فرهنگي را جدي دانست و گفت: برنامه هاي اين حوزه متنوع بوده اما مجلس در حد توان خود از اين برنامه ها حمايت مي كند و در زمان تدوين لايحه بودجه نيز توجه ويژه به اختصاصي بودجه مناسب دارد.

نوزدهمين هفته كتاب از 22 تا 29 آبان ماه در سراسر كشور برگزار مي شود.

۱۳٩٠/۸/۱٥ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

يك عضو فراكسيون اصولگرايان در مجلس سه شاخص صلاحيت، مقبوليت و كارآمدي را براي موفقيت اصولگرايان در انتخابات لازم دانست و گفت: احتمال وحدت اصولگرايان قريب‌الوقوع است.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ، با اشاره به نقش رسانه‌ها در انتخابات و تبليغات انتخاباتي، افزود: يكي از اركان مهم برگزاري انتخابات باشكوه و با مشاركت حداكثري، رسانه‌ها و مطبوعات هستند، آن‌ها هستند كه در آماده‌سازي افكار عمومي نقش موثري ايفا مي‌كنند و مي‌توانند اهميت و جايگاه انتخابات را در نظام مردم سالاري به خوبي را براي مردم تبيين كنند.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس در ادامه خاطرنشان كرد: رسانه‌ها هم‌اكنون به موضوع انتخابات ورود پيدا كردند و پيشنهاد مي‌كنم به صورت مرحله‌بندي، معقول و منطقي، شرايط را ترسيم كرده و با در نظر گرفتن لزوم انتخابات سالم و پرشور حضور موثر خود را به نمايش بگذارند.

وي با حضور در غرفه خبرگزاري ايسنا درباره ائتلاف اصولگرايان و روند اين موضوع،‌ بيان كرد: طبق آخرين اخبار، در آينده نزديك نمايندگان جبهه پايداري در تركيب 7+8 حضور خواهند يافت.

آرين‌منش گفت: اتفاق نظر مقدمه وحدت و پيروزي جريان اصولگرايان است و قطعاً هدف اين مباحث ارائه ليستي واحد از سوي اصولگرايان است.

آرين‌منش با بيان اين‌كه هدف اصلي، انتخاب گزينه اصلح بر اساس معيارهاي كارآمدي و صلاحيت افراد است، گفت: سه شاخص صلاحيت، مقبوليت و كارآمدي مي‌تواند انتخاباتي موفق را براي اصولگرايان رقم بزند.

نماينده مردم مشهد و كلات با اشاره به تلاش مسئولان اجرايي و نظارتي انتخابات بر فراهم كردن شرايط و زمينه براي حضور همه احزاب و گروه‌ها، اظهار داشت:‌ اصلاح‌طلباني كه در چارچوب نظام و قانون اساسي مي‌انديشند و به آينده كشور و نظام پايبند هستند بايد براي حضور در انتخابات تشويق شوند كه يك رقابت سالم براي مشاركت حداكثري فراهم شود.

اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس هم چنين خاطرنشان كرد: در حال حاضر بيش از آن‌كه فضاي جامعه براي حضور اصلاح‌طلبان مانع باشد خودشان مانع خود شده‌اند و به دليل رودربايستي نمي‌توانند افراد صالح و واجد شرايط را از مجموعه خود جدا كنند، بنابراين اولين گام براي حضور اصلاح طلبان در انتخابات، تفكيك مخالفان از وفاداران انقلاب اسلامي است.

آرين‌منش از اتمام رسيدگي طرح‌هاي نظام جامع رسانه‌هاي همگاني و هم چنين قانون مديريت صدا و سيما در كميسيون فرهنگي مجلس خبر داد و گفت: اين طرح‌ها به هيات رييسه تقديم شده است و ان‌شاء‌الله در پايان اين دوره سه يا چهار قانون فرهنگي در مجلس تصويب خواهد شد.

عضو كميسيون فرهنگي مجلس ضمن حضور در غرفه خبرگزاري ايسنا در نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها در ارزيابي وضعيت نمايشگاه با توجه به نزديكي چند ماهه به انتخابات، گفت: نمايشگاه بسيار باشكوه برگزار شد و استقبال مردم و رسانه‌ها، بسيار خوب بود، چرا كه حضور تمامي رسانه‌ها با افكار مختلف ديده مي‌شود كه اين نشان دهنده روند رو به رشد و تكاملي نمايشگاه است، و لازم است از طرف كميسيون فرهنگي مجلس تشكر ويژه‌يي از دست اندركاران اين رخداد صورت گيرد.


 

۱۳٩٠/۸/۱٤ساعت ۸:۳٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به جلسه نمایندگان مجلس با اعضای اتحادیه تهیه کنندگانتاکید کرد:بعضی از مشکلات را که دارای خلاء قانونی بوده از طریق خود قانون و با همکاری کمیته رسانه ها و نیز کمیسیون فرهنگی،‌به سرانجام خواهیم رساند.

جواد آرین منش نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص جلسه اعضای اتحادیه تهیه کنندگان با کمیسیون فرهنگی مجلس به باشگاه خبرنگاران گفت:این جلسه اتحادیه سینمای ایران که به دخواست خود اعضای شورای عالی تهیه کنندگان و به دعوت کمیسیون فرهنگی مجلس برگزار شد،با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره اتحادیه تهیه کنندگان ایران به طرح مشکلات صنفی و سینمای ایران به کار خود ادامه داد.

وی افزود:دراین جلسه،مسائل ومشکلاتی که تهیه کنندگان با آن مواجه اند‌، مطرح شده که موضوع معافیت مالی هنرمندان، ‌مسئله قاچاق تولیدات و کپی برداری از آثار تهیه شده و بسیاری از مباحث دیگر با حضور سیدضیاء هاشمی، جمال شورجه، مرتضی شایسته، حسین زندباف، محسن علی اکبری، عباس بابویهی، سیدجمال ساداتیان، سعید سهیلی، ‌حسین فرحبخش،حبیب کاوش، و بیژن امکانیان، ‌برگزار شد و این تهیه کنندگان گزارشی از فعالیت اتحادیه را به مجلس ارائه دادند.

آرین منش اظهار داشت:‌مشکلاتی نظیر کمبود فضای سینما، دم حمایت از آثار سینمایی و نیز عدم خرید آن ها از طریق تلویزیون در جمع بندی کار ما قرار گرفت.

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس،افزود:مواردی را که خلاء قانونی است را با اصلاح خود قانون و با همکاری اعضای اتحادیه تهیه کنندگان و نیز آن را با طرح های قانونی و با همکاری کمیته رسانه ها و کمیسیون فرهنگی به سرانجام خواهیم رساند.

آرین منش تصریح کرد:‌حل و فصل مسائل فوق از طریق معاونت سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیگیری شده و نقطه نظرات کمیسیون فرهنگی مجلس نیز در این خصوص اعمال می شود.

وی خاطرنشان کرد:حل مشکلات درجهت بهبود کیفی آثار با نظارت غلامعلی حداد عادل،هدایت شد و نتایج و سایر جلسات با حضور حمید رسایی،مسئول کار گروه هنر و رسانه و بیژن نوباوه وطن و سیدرمضان شجاعی، نماینده مردم ساری ادامه پیدا خواهد کرد.


 

۱۳٩٠/۸/۱۱ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

همزمان با آخرين روز از برگزاري نمايشگاه بين‌المللي مطبوعات تهران، غرفه شهرآرا در اين نمايشگاه بار ديگر ميزبان انبوه شهروندان و مسئولاني بود كه علاقه خود را به روزنامه مردم مشهد نشان دادند.

به‌گزارش شهرآرا، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته با حضور در غرفه روزنامه شهرآرا ضمن قدردانی از رشد فعالیت‌های روزنامه مردم مشهد و حضور فعال این روزنامه در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص آخرین خبرها درباره رفع مشكلات شهر مشهد گفت: خوشبختانه امسال برخلاف سال گذشته که از مجموع اعتبارات بودجه زیارت در شاخص‌های فرهنگی استان تنها 25درصد اختصاص داده شد، امید می‌رود که 100درصد اعتبارات مربوط به ارتقاي شاخص‌های فرهنگی را دریافت کنیم.
جواد آرین‌منش خاطرنشان کرد: این موضوع نتيجه نظر مساعد دولت بوده و همچنين به دنبال پیگیری‌های مدیریت استان ،اميد می‌رود اعتبار ارتقای شاخص‌های فرهنگی و بودجه زيارت را كامل دریافت کنیم.
وی اظهار داشت: علاوه بر این اعتبارات، اعتبار مربوط به خشکسالی که به استان اختصاص پیدا کرده و تعهداتی که وزیر جهاد کشاورزی در مورد کمک به مکانیزه‌کردن سیستم‌های آبیاری با توجه به خشکسالی‌های 10سال اخیر داده‌است، اين اميدواري را ايجاد كرده كه امسال گام‌های بلندی در جهت استفاده بهینه از منابع آبی برداشته شود.
نماینده مردم مشهددر مجلس تصریح‌ کرد: در مجموع، به لحاظ بودجه و اعتبارات، اگرچه هنوز ما به سهم استان خراسان رضوی و شهر مشهد که معتقد هستیم باید حدود 8/7درصد بودجه کشور باشد، دست پیدا نکردیم، ولی رسيدن به چنين سهمي از بودجه را درسال آتي پيگيري مي‌كنيم. البته با کمک‌هایي که از سوی دولت و وزرا در حال انجام است، در سال 1390 اعتبارات خوبی به استان خراسان و شهر مشهد خواهد رسید.
وي اظهار داشت: تردیدی نیست که در شاخص جمعیت با توجه به جمعیت شناور 25میلیون نفري زائران در سال، مشهد حتی در مقایسه با شهرهای زیارتی جهان مثل مکه و مدینه کاملا متفاوت بوده بنابراین توجهات دولتي به مشهد نيز باید متفاوت باشد. آرین منش یادآور شد: ما فکر می‌کنیم که مجلس گام بلندی که قرار بود در برنامه پنجم بردارد با موفقيت برداشته است.
وی اضافه کرد: بر این اساس دولت موظف است به دو حوزه توجه كند؛ یکی حوزه حمایت از بخش غیردولتی و شهرداری‌ها در جهت توانمندسازی آن‌ها برای ارائه خدمات بهتر و دیگر از حیث تخصیص مستقیم منابع و بودجه به کلانشهر مشهد.
وي افزود: معتقدیم اگرچه براساس قانون برنامه پنجم، دولت بايد توجه لازم به مشهد داشته باشد اما بايد زیرساخت‌های مشهد متناسب با جمعیت زائر و مجاور توسعه پیدا کند .
آرين منش يادآور شد: دولت بايدمشکلات ناشی از مهاجرت‌های بی‌رویه روستاییان به شهر مشهد را كه معمولا در حاشیه شهر مشهد را سکنی گزیده و باعث بروز یک جمعیت حاشيه‌نشين 900 هزار نفری شده است درك كند.وي اضافه كرد: دولت بايد در مرحله بعدنسبت به رفع اين‌گونه موضوعات برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشد و آن را در اولويت كاري خود قرار دهد.


 

۱۳٩٠/۸/۱۱ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

 

عضو حزب موتلفه اسلامی گفت:مجلس هشتم در جهت ایجاد فضایی آرام برای مردم و اتخاذ مواضع قاطعانه در قبال صهیونیسم و استکبار جهانی از خود کارنامه قابل قبولی ارائه داده است.

جواد آرین منش عضوحزب موتلفه اسلامی درخصوص عملکرد مجلس هشتم،گفت:ایجاد فضای آرام برای مردم و اتخاذ مواضع قاطعانه در قبال صهیونیسم و استکبار جهانی از نقاط برجسته نمایندگان در مجلس هشتم است که قابل تقدیر است.

عضو حزب موتلفه اسلامی به باشگاه خبرنگاران، افزود:تصویب طرح ها و لوایحی همچون قانون هدفمند کردن یارانه ها ،برنامه پنجم توسعه،افزایش نظارت بر عملکرد دولت و وزرا و ایجاد تعامل سازنده میان قوا از مهم ترین نقاط مثبت مجلس هشتم است.

آرین منش با اشاره به اینکه انتقادات واردشده از سوی برخی از جریانات به هیئت رئیسه مجلس هشتم نابجا است، خاطرنشان کرد:هیئت رییسه مجلس هشتم و در رأس آن علی لاریجانی،عملکرد قابل قبولی از خود در اداره مجلس نشان داده است و توانسته با اقتدار و صلابت خاصی مجلس را اداره کند.


 

۱۳٩٠/۸/۳ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

کميسيون فرهنگي مجلس ضمن ادامه بررسي طرح جامع رسانه، مقرر کرد پيش نويس اين طرح طي هفته آينده به صحن علني مجلس ارائه شود. در همين حال جواد آرين منش عضو کميسيون فرهنگي از اختلاف نظر اعضاي اين کميسيون درباره تشکيل سازمان نظام رسانه اي که بخشي از وظيفه آن بررسي صلاحيت متقاضيان کار در رسانه ها مي باشد خبر داد. براساس اعلام قبلي اعضاي کميسيون فرهنگي در قالب سازمان نظام جامع رسانه اي هيئتي مرکب از برخي مسئولان اجرايي، قضايي و برخي رسانه نگاران مسئول بررسي صلاحيت افراد متقاضي کار در رسانه ها مي شوند. جواد آرين منش عضو کميسيون فرهنگي و نماينده مجلس در گفت وگو با خراسان با اشاره به جزئيات اين پيش نويس اظهار داشت: طرح نظام جامع رسانه ها حاصل کار مشترک کميسيون فرهنگي و مرکز پژوهش هاي مجلس است. اين پيش نويس داراي ۷ فصل است که در فصل اول آن به تعاريف پرداخته شده است. وي افزود: در فصل دوم رسالت رسانه و اصول اخلاق حرفه اي مورد توجه قرار گرفته و در فصل سوم که با تغييرات زيادي مواجه شده به موضوع سازمان نظام رسانه اي - که مي بايست صلاحيت متقاضيان کار در رسانه ها را بررسي کند - توجه شد و اين که آيا تشکيلاتي با اين عنوان ضروري هست يا خير درباره اين بخش در کميسيون اختلاف نظر وجود دارد. وي با بيان اين که تغيير و يا تکميل اين فصل در کميسيون صورت مي گيرد گفت: يعني ايجاد اين سازمان يا استمرار فعاليت هيئت نظارت بر مطبوعات هنوز قطعي نيست در اين بخش موضوع هايي مثل هيئت عالي رسيدگي به تخلفات، هيئت عالي نظارت بر رسانه ها و هم چنين صندوق حمايت از رسانه نگاران نيز مورد توجه قرار گرفته است. آرين منش اضافه کرد: در فصل چهارم اين پيش نويس شرايط لازم براي تاسيس يک رسانه شرايط صاحب امتياز نحوه صدور پروانه انتشار، ثبت رسانه و ... در قبال چگونگي تاسيس رسانه توجه شده است. فصل پنجم نيز حقوق و تکاليفي که رسانه در برابر حاکميت، مردم، رسانه نگاران و يکديگر دارند آمده است. نماينده مشهد در ادامه گفت: در فصل ششم مسئوليت هاي مدني انتظامي و کيفري مورد بحث قرار گرفته و در فصل هفتم هم موارد متفرقه مورد توجه قرار گرفته است. وي تاکيد کرد: همه آن چه که در بالا آمده به عنوان پيش نويس اوليه اي طرحي است که به هيئت رئيسه تقديم شده و از اين به بعد متن منتشر مي شود که بايستي نقطه نظرات صاحب نظران و کارشناسان رسانه اي را دريافت کنيم. آرين منش تصريح کرد: تلاش کميسيون اين است که اين طرح به صورت هشتاد و پنجي در کميسيون تخصصي بررسي شده تا در مجلس هشتم به تصويب برسد.


 

۱۳٩٠/۸/۳ساعت ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از دستگیری عوامل سرقت های مسلحانه در مشهد توسط نیروی انتظامی در نامه ای خطاب به فرماندهی نیروی انتظامی کشور از تلاشهای پلیس تشکر نمود که متن نامه بدین شرح می باشد:

برادر گرانقدر جناب آقای سردار احمدی مقدم

فرماندهی محترم نیروی انتظامی کشور

دستگیری عوامل اصلی باند سرقت های مسلحانه طلافروشی های مشهد موجب مسرت و آرامش مردم سلحشور و همیشه در صحنه مشهد مقدس گردید. اگر چه دستگیری عوامل این باند شرور و آدمکش و جانی که از سال 1383 تاکنون مبادرت به 19 فقره سرقت مسلحانه نموده اند بطول انجامید و انتظار سرعت بیشتری در این زمینه بود ، لکن در مجموع اقدامی ارزشمند و آرامش بخش بود که قطعاً باعث تسلی خاطر بازماندگان کشته شدگان ، و همچنین آسیب دیدگان این حوادث تلخ و کسبه محترم شهر مشهد خواهد بود ، زیرا که امنیت و آرامش یکی از اصلی ترین نیازهای هر جامعه و پیش نیازی برای تحقق اهداف بلند انسانی و دستیابی به جامعه ای متعالی و عدالت محور است.

لذا ضمن تبریک این موفقیت ارزشمند به جنابعالی ، فرماندهی پلیس خراسان و همکارانشان که با تلاش شبانه روزی خود این پیروزی را رقم زدند ، بدینوسیله مراتب تقدیر و تشکر مجمع نمایندگان خراسان را از کلیه تلاشگران صدیق پلیس و نیروی انتظامی خراسان اعلام می نماییم.

خواهشمند است به نحو مقتضی از زحمات این عزیزان قدر شناسی گردد. توفیقات روز افزون همه عزیزان را از خدای سبحان مسئلت می نمایم.

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی


 

۱۳٩٠/۸/٢ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

هفتمین سر شماری نفوس و مسکن از روز دوم آبان ماه سال جاری همزمان با سراسر کشور در خراسان رضوی آغاز گردید. از آنجاکه انجام سرشماری نفوس و مسکن برای انجام برنامه ریزی های کلان و توسعه کشور یک پیش نیاز اساسی است و اساساً برنامه ریزی بدون داشتن آمار و اطلاعات دقیق و به هنگام میسر نیست ، مشارکت آگاهانه و هوشمندانه مردم عزیز و شریف استان و همکاری کلیه دستگاه های دولتی و غیر دولتی در برگزاری این کار مهم و زیر بنایی نیز ضرورتی جدی و انکار ناپذیر است .

اطلاعات دقیق در خصوص جمعیت کشور و تحولات جمعیتی و استخراج داده های حاصل از سرشماری و آمارگیری و ایجاد بانک اطلاعات ملی مبنای تصمیم گیری و برنامه ریزی برای ارائه خدمات مناسبتر اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی است.

لذا ضمن تقدیر و تشکر از مرکز آمار ایران و کلیه دست اندرکاران ، مجمع نمایندگان خراسان از مردم شریف استان درخواست می نماید تا با ارائه آمار و اطلاعات صحیح و دقیق به آمارگیران ، همچنان که در تمامی امور و اداره کشور عزیزمان مشارکت و همکاری داشته اند ، خود را در این کار عظیم و سراسری سهیم نمایند.

جواد آرین منش

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی

 


 

۱۳٩٠/۸/٢ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: هدف آمریکا از سناریوی اخیر، انزوای ایران در منطقه است.

جواد آرین‌منش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: حوادثی که اخیرا در آمریکا و کشورهای اروپایی در حال وقوع است نشانگر وجود نارضایتی و اعتراضات گسترده مردم علیه نظام اقتصادی و سیاسی آن کشورها ست.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: جنبش گسترده وال‌استریت که از آمریکا آغاز و در حال انتقال به کشورهای اروپایی است و همچنین اعتراض به تبعیض‌های ناروا و نابرابری‌های اقتصادی حاکم بر غرب و نظام سرمایه‌داری در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش غرب محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: این نظام سرمایه‌داری در عمل سبب قرارگرفتن یک درصد سرمایه‌داران بزرگ در مقابل 99 درصد عموم مردم جامعه شد و به همراه خود موج نارضایتی‌ها و اعتراضات شدیدی را به‌ همراه آورده است که ذهن سردمداران آمریکایی و صهیونیسم بین‌الملل را به خود مشغول کرده است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در کنار تمام این حوادث و مشکلات به‌وجود آمده برای کشورهای استکبار جهانی، ایجاد جریان موج بیداری اسلامی با الهام از انقلاب اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه نیز از مصائب اساسی آمریکا در رسیدن به اهداف سلطه جویانه خود در این منطقه افزوده شده است.
آرین‌منش افزود: در چنین شرایطی سیاستمداران آمریکایی که ایران هراسی را در دستور کار خود دارند، با وارد کردن اتهامات توجه برانگیز و بی‌اساس به ایران را مفری برای انحراف اذهان عمومی به این مسئله و راه حل برون رفت خود از مشکلات یافتند.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به استفاده غرب از رسانه‌ها در راستای وارد کردن اتهامات اخیر به ایران، افزود: در چنین شرایطی کشورهای استکباری با به خدمت گرفتن رسانه‌ها برای ایجاد فضای مسموم علیه ایران اتهاماتی چون اقدامات تروریستی، نقض حقوق بشر، سلاح‌های کشتار جمعی و... را در راستای انحراف اذهان عمومی در پیش گرفتند.
وی ضمن تاکید بر ایران هراسی آمریکا اظهار داشت: با توجه به ایجاد جریان موج بیداری اسلامی در منطقه و نقش جمهوری اسلامی ایران در الهام بخشی و به‌وجود آمدن این جریان، انزوای ایران و سعی در تخریب روابط آن با کشورهای منطقه در راستای ایران هراسی آمریکا در دستور کار آن قرار دارد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هدف اصلی آمریکا از اتهام به ایران در رابطه با اقدام به انجام عملیات تروریستی علیه سفیر عربستان سعودی در خاک آمریکا را انزوای ایران بررسی کرد و گفت: وجود روابط سازنده و مستحکم میان دو کشور مسلمان و بزرگ ایران و عربستان سعودی برای کشورهای استکباری یک تهدید و نگرانی بزرگ تلقی می‌شود.
آرین‌‌منش دیپلماسی فعال و سعی در ایجاد وحدت را راه حل مواجه با این اتهام دانست و اظهار داشت: باید با استفاده از یک دیپلماسی فعال و سعی در ایجاد وحدت، ابتکار عمل را در دست گرفت تا امکان دست‌اندازی و دخالت آمریکا را در مسائل منطقه‌ای به حداقل رساند.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو فراكسيون اصولگرايان مجلس معتقد است كه بخشي از افراطي گري‌ها در جامعه توسط رسانه‌ها شکل مي‌گيرد.

جواد آرين‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ، افزود: افراط و تفريط در هر شكل امر نامطلوبي است و ما بايستي در همه زمينه‌ها عقل و منطق و شريعت را مبناي كار قرار دهيم و رعايت اعتدال را در امور داشته باشيم.

وي، نقش رسانه‌ها را در حاكميت عقلانيت بسيار موثردانست و افزود: بايستي نگاه همه جانبه‌اي به مسائل داشته باشيم و سعي كنيم آنچه كه حق و عدالت و منطق و شريعت است، حاكم شود.

رييس مجمع نمايندگان استان خراسان رضوي در مورد ضرورت پاسخ به سوالات مردم توسط مسوولان خاطرنشان کرد: در نظام‌هاي مبتني بر مردم‌سالاري و يا نظام‌هاي دموكراتيك كه حاكميت بر اساس آراي مردم شكل مي‌گيرد و مسوولان عالي رتبه نظام با راي مردم تعيين مي‌شوند، طبيعي است كه شان و جايگاه و موقعيت مسوولان متكي بر آرا و ديدگاه‌ها و نظارت مردم است لذا حق دارند كه در مورد عملكرد مسوولان كه مستقيم و غير‌مستقيم توسط آنان انتخاب شدند، اطلاع داشته باشند.

وي ادامه داد: مسوولان موظف به پاسخگويي سوالات مردم هستند لذا پاسخگويي نه تنها يك حق براي مردم است بلكه يك تكليف براي مسوولان محسوب مي‌شود تا مردم را در جريان اقدامات خودشان قرار دهند.

آرين‌منش در مورد مصلحت‌انديشي براي مطرح كردن مشكلات كشور با مردم گفت: در شرايط كنوني رسانه‌ها گسترش پيدا كرده‌اند و رسانه‌هاي مكتوب و خبرگزاري‌هاي زيادي وجود دارد و وسايل ارتباط جمعي مانند ماهواره‌، راديو و ‌تلويزيون حتي تلفن همراه و پيامك‌ها وسيله‌اي سريع براي اطلاع‌رساني هستند بنابراين چيزي از نظر مردم پنهان نمي‌ماند و مردم و جريان همه مسائل قرار مي‌گيرد.

نماينده مشهد در مجلس خاطرنشان کرد: عملكرد مسوولان زير ذره‌بين مردم بوده و بهتر است كه دستگاه‌ها و مديران با مردم صادقانه رفتار كنند و واقعيات را به مردم بيان كنند و مردم هم در جايي كه لازم باشد از آن‌ها حمايت مي‌كنند لذا مسدود كردن سير اطلاع‌رساني امر پسنديده‌اي نيست مگر در موارد بسيار خاص كه اطلاعات كاملا محرمانه است و آن هم به مصلحت نظام است يعني مسائل خاص و ويژه‌ مانند اطلاعات نظامي كه اگر عموم مردم مطلع باشند، ممكن است دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي از اين اطلاعات به نفع اهداف خودشان سوء استفاده کنند.

نماينده مردم مشهد و کلات در مجلس شوراي اسلامي در مورد سوءاستفاده اخير بانكي گفت: مردم در جريان آنچه كه اتفاق افتاده قرار گرفته‌اند زيرا هم مجلس شوراي اسلامي اطلاعاتي را كه داشت در اختيار مردم قرار داد و هم قوه قضائيه، دادستان کل کشور را مامور كرد و وي هم مكرر اطلاعاتي را كه به دست آمده به اطلاع مردم رسانده مگر مواردي كه در حال رسيدگي به پرونده‌هاست و هنوز تكليف متهمان روشن نيست و آن هم درست نيست كه فرد در مظان اتهام را محكوم كنيم زيرا ممكن است دستگاه قضايي رسيدگي لازم را انجام نداده باشد و زماني که جرم افراد مشخص نشده مطرح كردن مسائل خيلي ضرورت نداشته باشد و بايد فرصت داد تا دستگاه قضايي رسيدگي‌هاي دقيق خودش را انجام داده و به اطلاع مردم برساند.

 


 

۱۳٩٠/۸/۱ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماینده مشهد در مجلس،اظهار داشت:وزیر ارشاد برای صحبت پیرامون طرح بحث دغدغه‌های کلی در حوزه فرهنگی این هفته به مجلس می‌آید.

جوادآرین منش به ایلنا تاکید کرد:بحث طرح دغدغه‌های فرهنگی این هفته با حضور وزیر ارشاد در مجلس مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار می‌گیرد.

وی افزود:به نظر می‌رسد که به دلیل دغدغه‌ها و نگرانی‌ها از شرایط فرهنگی در کشور، عدم اجرای قوانین مصوب مجلس در حوزه فرهنگ و عدم اجرای دقیق طرح توسعه حجاب و عفاف از سوی دولت نیازمند گفت‌و‌گوی بیشتری باشیم.

آرین منش با با اشاره به اینکه بین مجلس و دولت در حوزه فرهنگ باید گفت‌و‌گوی بیشتری صورت بگیرد،افزود: مجلس وظیفه‌اش نظارت بر اجرای قانون مصوب خودش است و قانون برنامه پنجم در حوزه فرهنگ توسعه الگوی اسلامی ایرانی و تدوین الگوی اسلامی تکالیفی را بر دوش دولت و دستگاه‌های دولتی گذاشته و در همین راستا نیز اعتباراتی هم متناسب با اهداف برنامه تصویب کرده است.

وی ادامه داد:بنابراین باید از قوای نظارتی خود بیشتر استفاده کنیم تا دغدغه‌های حوزه فرهنگی را بتوانیم رفع کنیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی همچنین با اشاره به صحبت‌های رییس جمهوری در اختتامیه جشنواره رسانه‌های دیجیتال گفت:چه طور می‌توان نگران جنگ فرهنگی نرم نبود.درحالی که رهبر انقلاب بار‌ها در این خصوص تذکر و هشدار داده‌اند.
این نماینده اصولگرای مجلس هشتم یادآور شد:دولت نباید این مساله را انکار کند و یا در این راستا نگران نباشد چراکه همین عدم نگرانی موجب غفلت از این حوزه حساس و در‌‌نهایت تحمل ضربه‌های سنگین از طریق این حوزه به کشور می‌تواند باشد.


 

۱۳٩٠/۸/۱ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: