نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نظارت بر اجرای صحیح قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه نهادهای دولتی به خرید آثار هنری را از جمله وظایف این نهاد قانونگذار دانست.

جواد آرین منش به ایرنا گفت: قانون اختصاص یک دهم درصد بودجه دستگاه ها و نهادی دولتی به خرید آثار هنری، گام آغازینی برای رونق اقتصاد هنر و ایجاد فرصت شغلی برای هنرمندان خواهد بود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس یادآور شد: گر چه این رقم ناچیز به نظر می رسد، اما تمام تلاش نمایندگان و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس آن است که این اقدام استمرار داشته باشد و در بودجه سال آینده نیز این مبلغ افزایش پیدا کند.

وی اجرایی شدن این قانون را حتی در روزهای پایانی سال مفید دانست و عنوان کرد: این قانون می تواند رونقی در عرصه هنرهای تجسمی و بهبود وضعیت اقتصاد هنر ایجاد کند و مشکل دیرینه این بخش را تا حدودی برطرف سازد.

آرین منش، این قانون را یکی از آرزوهای دیرینه کمیسیون فرهنگی مجلس دانست و ادامه داد: نمایندگان تلاش داشتند این قانون را در برنامه توسعه پنجم بگنجانند که موفق به کسب رای از مجلس نشدند اما خوشبختانه این قانون در بودجه سال ۹۰ تصویب شد.

به گفته وی، بسیاری از هنرمندان آثار زیبا و ارزشمندی تولید می کنند که امکان عرضه و فروش آن را ندارند و این قانون تاحدودی می تواند این مشکل را رفع کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: این خواسته کمیسیون فرهنگی مجلس گر چه با امکانات و رقم حداقلی آغاز شده، اما با پیگیری و تداوم آن در سال های آینده می تواند نتایج ثمربخشی در زمینه هنرهای تجسمی داشته باشد.

آیین نامه الزام اختصاص یک دهم درصد بودجه نهادها و دستگاه های دولتی به خرید آثار هنری پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، جزییات آن تدوین و به هیات وزیران ارسال شد.

طی ماه جاری نیز هیات وزیران با تصویب آیین نامه بند ۱۱۹ قانون بودجه ۱۳۹۰ کل کشور، یک دهم درصد از اعتبارات عمرانی ساختمانی دستگاه های اجرایی را به خرید آثار هنری اختصاص داد.


 

۱۳٩٠/٩/۳٠ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون پاسخی از سوی آمریکا در مقابل رأفت ایران در آزاد کردن تعدادی از جاسوس‌های آمریکایی نشنیده ایم، گفت: تصمیم گیری جمهوری اسلامی ایران درباره جاسوسان آمریکایی با درایت ویژه‌ای صورت خواهد گرفت.

جواد آرین منش درگفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، گفت: مشی جاسوس پروری و نفوذ در کشورهای مستقل از شیوه‌های دیرینه سازمان جاسوسی آمریکا، در کشورهای مستقل به ویژه کشورهای انقلابی است.

نماینده مردم مشهد و کلات درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا با همین شیوه‌ها توانسته انقلاب‌های مخملی را در کشورهای آسیای میانه رقم بزند و به تربیت نیروهای ستون پنجم در این کشورها اقدام کند، تصریح کرد: خوشبختانه وزارت اطلاعات و سازمانه‌های ضد جاسوسی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به قدری، قدرتمند و توانمند شده‌اند که نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشورهم قادر هستند، جاسوسان آمریکائی را رصد کنند.

وی، ادامه داد: در واقع سازمان امنیتی ایران، درجهت برقراری امنیت در کشورهای خاورمیانه و انقلابی کمک‌های شایانی را انجام می دهد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم، درباره تصمیم ایران در مقابل جاسوس سازمان سیا، با بیان اینکه یک سلسله قراردادها و پروتکل‌های بین المللی درمورد رفتار با این جاسوس‌ها وجود دارد، گفت: تاکنون پاسخی از سوی آمریکا در مقابل رأفت ایران در آزاد کردن تعدادی از جاسوس‌های آمریکایی که به نوعی به مرزهای ایران وارد شده بودند، نشنیده‌ایم، حتی این رفتار ایران  باعث سوء استفاده دشمنان انقلاب و نه عبرت گیری ازاین اقدام شد.

آرین منش درایت در برخورد با جاسوس در اختیار ایران را ضروری دانست و افزود: رفتار با جاسوس دردست ایران را نیز، شیوه‌های ضد جاسوسی که خود تخصص بسیار پیچیده‌ای است تعیین می کند، جمع آوری اطلاعات و سرنخ‌هایی که از این جاسوس می توان برای شناسایی شبکه جاسوسی آمریکا به دست آورد، اهمیت دارد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم ، تاکید کرد: قاعدتا دستگاه امنیتی ایران، برحسب معیارهای بین المللی از این جاسوس استفاده خواهد کرد.

طی روزهای گذشته روابط عمومی وزارت اطلاعات با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: دولت آمریکا در تداوم اقدامات خصمانه و همه جانبه اطلاعاتی و عملیاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و مردم سربلند کشورمان سرمایه‌گذاری سنگین و طراحی پیچیده و گسترده‌ای را ترتیب داده بود تا امکان نفوذ در تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را ایجاد نمایند.

این اطلاعیه می افزاید:‌ در این راستا سازمان جاسوسی آمریکا سیا به یکی از تحلیلگران اطلاعاتی خود که سوابقی همچون فعالیت در واحدهای اطلاعاتی ارتش آمریکا و حضور در پایگاه نظامی این کشور در افغانستان و عراق دارد، اجرای سناریوی اطلاعاتی- عملیاتی پیچیده‌ای را محول کرد.

 این اطلاعیه از دستگیری یک جاسوس سازمان سیا در ایران خبر داده بود.


 

۱۳٩٠/٩/٢٩ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه مطالبات و دغدغه اهالی حوزه فرهنگ و هنر از طریق سوال از وزرای مربوطه پیگیری می‌شود٬ اعلام کرد: توسعه تئاتر٬ سینما و هنر دغدغه‌ کمیسیون فرهنگی است.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره دغدغه‌های اخیر اهالی تئاتر گفت: مهمترین مشکل مطروحه از سوی اصحاب و اهالی تئاتر در ارتباط با مجلس و کمیسیون فرهنگی٬ مساله بودجه و اعتبارات است در حالی‌که لایحه بودجه را دولت٬ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تهیه و به مجلس تقدیم می‌کند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: مجلس بودجه را طراحی نمی‌کند اما همه ساله بودجه فرهنگی از جمله بودجه تئاتر٬ سینما و سایر رشته‌های هنری در حد امکان در کمیسیون فرهنگی افزایش پیدا کرده و چیزی از آن کاسته نشده است.

وی با بیان اینکه نگاه کمیسیون فرهنگی توسعه فرهنگ و هنر است٬ ادامه داد: نگاه کمیسیون فرهنگی با توجه به وظیفه و تخصص و ماموریت آن٬ توسعه فرهنگ و هنر است؛ البته نه هر فرهنگ و هنر و تئاتری؛ بلکه دغدغه٬ درخواست و مطالبه ما تولید آثار فاخری است که در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی باید جهت‌گیری داشته باشد و تاکید ما بر تولید آثار فاخر در حوزه سینما و تئاتر و اختصاص بودجه ویژه برای آن است.

آرین‌منش درباره نظارت کمیسیون فرهنگی بر چگونگی تخصیص بودجه در این حوزه گفت: دولت هیچ سالی بودجه‌های تعیین شده در حوزه فرهنگ را به صورت صد در صد تخصیص نداده است و البته بودجه سایر بخشها نیز همیشه با کاستی‌هایی همراه بوده است در حالی‌که همواره درخواست ما در جلسه با وزیر ارشاد و ورزش و مسئولان مربوطه پایبندی به قانون بوده است.

عضو کمیسیون فرهنگی یادآور شد: اعضای کمیسیون فرهنگی همواره دغدغه‌های اهالی فرهنگ٬ هنر و ورزش را دارند و مسائلی همچون تحقق پیدا نکردن قانون٬ تخصیص پیدا نکردن بودجه٬ درست هزینه نشدن بودجه‌های فرهنگی را از طریق سوال از وزرا به دولت منتقل می‌کنیم زیرا مساله و وظیفه ماست.

وی با بیان اینکه توسعه تئاتر٬ سینما و هنر جزو دغدغه‌های کمیسیون فرهنگی است٬ از آمادگی اعضای این کمیسیون برای تشکیل جلسات مشترک با اهالی فرهنگ و هنر خبر داد./


 

۱۳٩٠/٩/٢٦ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:عصر روزگذشته طرح نظارت و شرح وظایف سازمان صداوسیما در کمیسیون فرهنگی مجلس به تصویب رسید.

جواد آرین منش،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درخصوص تصویب شرح و وظایف سازمان صداو سیما به باشگاه خبرنگاران گفت:ماده نهم که مربوط به طرح نظارت مجلس به سازمان صدا و سیما را مشخص می کند ،مطرح شد.

وی با اشاره به وظایف مشخص شده در روز سه شنبه کمیسیون فرهنگی مجلس،اظهار داشت:تهیه ساختار و الگوی نیروی انسانی،انحلال و ادقام واحدهای سازمانی و شرح وظایف و اختیارات آنها،‌تهیه راهها و برنامه های مربوط به نیروی انسانی،‌نظام ها و فرآیندها،‌نظارت تولید بر برنامه ها و پخش و تهیه و پیشنهاد بودجه سالیانه برنامه ها،‌تهیه و پیشنهاد آیین نامه تشکیلاتی،مالی و اداری و استخدامی خاص صدا و سیما نصب عزل مدیران سازمان صداوسیما عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی،‌تهیه منشور اخلاقی کارکنان،استخدام و بکارگیری نیروی انسانی و انتصاب مدیران نمایندگان خارج از کشور از جمله وظایفی است که در این طرح برای رئیس سازمان صداوسیما مشخص شده است.

آرین منش خاطرنشان کرد:بعد از اصلاح قانون اساسی باید قانون نحوه مدیریت صداوسیما را از تصویب مجلس می گذراندند که بعد از سالها اکنون برای رفع خلاءهای موجود این مفاد قانونی برای چگونگی اداره شورای نظارت بر صداوسیما مشخص شد.

 


 

۱۳٩٠/٩/٢٤ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس گفت:تمامی گروه‌های اصولگرا در استان خراسان رضوی فعال بوده و مشغول ارزیابی افراد برای گنجاندن آنان در لیست‌های انتخاباتی خود هستند.

جواد آرین‌منش به ایسنا گفت: جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری از چند وقت پیش فعالیت انتخاباتی خود را آغاز کرده و ۱۶ تشکل فعال رسمی عضو جبهه، مشغول رصد اوضاع انتخاباتی در مشهد و شهرستان‌های استان هستند.

وی تصریح کرد:درجلسات هفتگی جبهه پیروان خط امام و رهبری که روزهای شنبه در دفتر این جبهه برگزار می‌شود،مجموعه افرادی که آمادگی خود را برای حضور در انتخابات اعلام کرده‌اند، از سوی جبهه پیروان خط امام و رهبری دعوت شده و مجموعه برنامه‌های آنان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود:این جبهه براساس نظرخواهی‌هایی که ازتشکل‌ها داشته است، برحسب اولویت از کاندیداها و داوطلبان حوزه انتخابیه مشهد که تاکنون ۴۰ نفر شده‌اند و ممکن است تا زمان ثبت‌نام به بیش از ۱۰۰ نفر افزایش یابند، دعوت کرده و هر هفته برنامه‌های ۳ نفر از آنان را بررسی می‌کند.

نماینده مردم مشهد درمجلس درخصوص ارائه لیست واحد اصولگرایان در این شهر گفت:ما تلاش داریم جبهه پایداری برغم این‌که هنوز در تهران به مجموعه ۷+۸ ملحق نشده است، در خراسان در لیست واحد شرکت کند و تاکنون صحبت‌هایی نیز با مسوولان جبهه پایداری در مشهد صورت پذیرفته و آنان نیز تمایل خود را برای حضور در جلسات مشترک و ارائه فهرست‌های واحد برای مشهد و شهرستان‌های استان اعلام کرده‌اند.

وی تاکید کرد:سعی می‌کنیم،صرف نظراز اتفاقاتی که در تهران می‌افتد،تمامی تشکل‌های انتخاباتی فعال در استان مانند جمعیت رهپویان و ایثارگران، جبهه پایداری، جبهه پیروان خط امام و رهبری و تشکل‌های فعال آن را، زیر نظر نماینده ولی‌فقیه در خراسان و امام جمعه مشهد که دغدغه انتخابات را بیش از سایرین دارند و مسائل را به دقت بررسی می‌کنند،به یک همگرایی خوب و یک لیست واحد برسانیم.

آرین‌منش در خصوص آخرین اخبار حضور شخصیت‌های برجسته کشوری برای نامزد شدن از حوزه انتخابه مشهد گفت: برخی افراد از جمله تعدادی از وزرای قبلی، استانداران، نمایندگان پیشین مجلس، فرماندهان عالی رتبه بسیج و سپاه، فرمانداران، شهرداران و مدیران شهری، اساتید دانشگاه و حداقل ۱۰ روحانی طراز اول و برجسته کشور، تمایل خود را برای حضور در انتخابات از حوزه انتخابیه مشهد اعلام کردند که باید تا روز ثبت‌نام منتظر بود.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس تصریح کرد: با اعلام آمادگی‌‎های صورت گرفته از جانب افراد مختلف، ان‌شاءالله یک لیست قوی و واحد در مشهد و شهرستان‌های استان خراسان رضوی از جانب اصولگرایان ارائه خواهد شد.


 

۱۳٩٠/٩/٢۳ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با کاهش تعطیلات و بومی کردن تعطیلات مذهبی،ضمن بیان راهکارهایی گفت:کاهش تعطیلات چنانکه درست اجرا شود امر مطلوبی است اما پیش از آن باید ساعات بهره وری را به حداکثر برسانیم.

جواد آرین منش نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در رابطه با پیشنهاد ارائه شده ازسوی مرکز پژوهشها مبنی بر حذف یا بومی کردن تعطیلات مذهبی در تقویم کشور به مهر گفت:مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی نمی تواند خود طرح ارائه کند،چرا که طرح باید از سوی ۱۵ نماینده مجلس ارائه شود تا بتوان آن را طرح قانونی دانست.

 وی افزود: مرکز پژوهشها می تواند ارائه کننده پیشنهاد به کمیسیونها و نمایندگان باشد ویا درباره طرحها و لوایحی که در مجلس وجود دارد اظهار نظر کند، پیشنهاد و نظر کارشناسی زمانی جنبه طرح پیدا می کند که به امضای جمعی از نمایندگان برسد.

آرین منش با اشاره به اینکه هرگونه تغییر و تحول در تعطیلات به دلیل حساسیتهای موجود نیازمند دقت فوق العاده ای است ،گفت:درمجلس هفتم یک نوبت و درمجلس هشتم نیز یک نوبت تغییر در تعطیلات مطرح شد و به دلیل حساسیتها و واکنشهایی که ایجاد شد و همچنین  کار کارشناسی دقیقی در رابطه با آن صورت نگرفته بود، این پیشنهاد به طور عملی از دستور کار مجلس خارج شد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:تعطیلات در کشور ما سه دسته هستند. یک دسته تعطیلات ملی ، یک دسته مذهبی و یک دسته به مناسبت انقلاب اسلامی به وجود آمده است.از این رو جابجایی هرکدام از این دسته ها ممکن است مشکلاتی پدید آورد.اعتقاد دارم شاید نتوانیم در برخی تعطیلات تغییر به وجود آوریم،از سوی دیگر ممکن است جابه جایی تعطیلات میسر باشد به جای حذف آن . به این معنا که دو روز از تعطیلات عید نوروز کم کرده و دو روز به تعطیلات عید غدیر اضافه کنیم.

وی با اشاره به پیشنهاد بومی کردن تعطیلات و تعطیل کردن خراسان رضوی در سالروز شهادت امام رضا(ع) گفت:درحال حاضر این طرح وجود دارد و اختیاراتی به مدیران استانی در این رابطه واگذار شده است به طوری که ولادت و شهادت امام رضا(ع) در استان خراسان تعطیل است و این امر هیچ مغایرتی با قانون ندارد.

جواد آرین منش تأکید کرد: در کشوری که تنها دربرگیرنده حرم یک امام معصوم است؛باید ولادت و شهادت این امام که با اقبال گسترده مردم برای زیارت از اقصی نقاط کشور مواجه است،تعطیل باشد. این امر یک نقص جدی است که نتوانیم چنین روزی را تعطیل رسمی بدانیم.

وی اظهار داشت: کاهش تعطیلات در کشور امر مطلوبی است اما قبل از مطرح کردن این طرح به نظر می رسد برای توسعه کشور نیاز به ارتقای بهره وری و استفاده مفید از ساعات کار داریم، وقتی مرکز پژوهشهای مجلس یا نهادهای دیگر اعلام می کند کار مفید در ایران ۲ ساعت است، در مرحله اول باید این ساعات را به ساعات کار واقعی تبدیل کنیم، اگر بتوانیم در روز این ۲ ساعت را به چهار یا شش ساعت افزایش دهیم بهتر از کاهش تعداد تعطیلات است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:در گام بعدی اگر از تمام این ظرفیتها استفاده کردیم و بازهم نیاز به تلاش و کار مضاعف بود می توان برخی تعطیلات را حذف کرد.


 

۱۳٩٠/٩/٢۳ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری خراسان رضوی با بیان اینكه معیار تعیین صلاحیت ها همان است كه در قانون مشخص شده، گفت: نباید كسی در این زمینه فراتر از قانون عمل كند.

جواد آرین منش روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در تعیین و احراز صلاحیت ها مبنا قانون انتخابات است و بر اساس آن باید عمل شود و دیدگاه ها و نگرش های شخصی، گروهی و سیاسی نباید به آن وارد شود.

وی اظهار داشت: خواست همه مسوولان، گروه های سیاسی و مردم، برگزاری انتخاباتی باشكوه و با مشاركت حداكثری، تشكیل مجلس قوی، كارآمد و دارای صلاحیت است.

وی گفت: انتخابات، اساس نظام حاكم بر كشور ما است و جمهوریت نظام وابسته به مشاركت مردم در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی افزود: یكی از بارزترین نمادهای مشاركت مردم در عرصه های سیاسی حضور آنان در انتخابات است.

وی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران از نظر استفاده از آرای مردم و مشاركت آنان در صحنه های گوناگون، پیشگام ترین كشور در منطقه و عرصه بین المللی است ،چنانكه در طول بیش از 30 سال گذشته، تمام شئون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را مبتنی و متكی بر آرای مردم كرده است.

آرین منش با بیان اینكه انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی تفاوتی اساسی با دوره های گذشته دارد، افزود: در این دوره انتخاب چهره های اصلح دشوارتر از قبل است و نیاز دارد بزرگان، علما، مراجع، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، جامعه روحانیت مبارز و مانند آنها در این زمینه ورود پیدا كنند.

وی اظهارداشت: هم اكنون تلاش و عزم جریان اصیل اصولگرایی پیرو ولایت فقیه بر حضور قوی و وحدت بخش در عرصه انتخابات است.

 


 

۱۳٩٠/٩/٢٢ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

 

عضو کميسيون فرهنگي مجلس از تشکيل کارگروهي براي تعيين حدود وظايف سازمان صدا و سيما، وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در مواد ۲ و ۶ طرح اداره صدا و سيما خبر داد و گفت: اين کارگروه ضمن بازنگري مواد ۲ و ۶، تعيين حدود وظايف نهادهاي موردنظر را به عهده خواهد داشت مواد ۲ و ۶ که مربوط به حوزه هايي است که اختياراتي به صدا و سيما داده شده وزارت خانه هاي ارشاد و ارتباطات نسبت به واگذاري اين حوزه ها به صدا و سيما در طرح نظارت بر صدا و سيما معترض هستند.جواد آرين منش نماينده مشهد در گفت وگو با خراسان با اعلام اين خبر اظهار داشت: از ۴۰ماده اين طرح ۸ماده بررسي شده و به تصويب کميسيون فرهنگي رسيده است.وي افزود: از مهم ترين بخش هايي که به تصويب رسيده مي توان به ماموريت ها، خط مشي کلي و اصول و ارزش هاي حاکم بر سازمان صدا و سيما اشاره کرد.آرين منش گفت: علاوه بر اين وظايف و اختيارات سازمان است که مسائلي مثل توليد، تامين، پخش برنامه هاي متنوع و جذاب راديويي و تلويزيوني با رويکردهاي آموزشي،خبري و اطلاع رساني، ترويج و اشاعه، افکار و آرمان ها و آثار بنيانگذار جمهوري اسلامي و ... از جمله اين موارد مهم است. عضو کميسيون فرهنگي با بيان اين که در جلسه آينده ماده ۸ اين طرح بررسي مي شود گفت: در اين ماده به وظايف و اختيارات رئيس سازمان پرداخته شده است.آرين منش با اشاره به موارد مشترک وظايف سازمان صدا و سيما با وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات در مواد ۲ و ۶ اين طرح گفت: کارگروهي مرکب از نماينده وزارت ارشاد، نماينده وزارت ارتباطات، نماينده سازمان صدا و سيما، يک عضو کميسيون فرهنگي به علاوه يک کارشناس از مرکز پژوهش ها تشکيل شد.


 

۱۳٩٠/٩/٢٢ساعت ٩:٤٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

جواد آرین منش ، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی اساسی ترین مشکل جوانان خراسانی و فارغ التحصیلان دانشگاهی را بیکاری دانست و گفت: ضرورت ایجاد اشتغال پایدار ، توسعه کار آفرینی و توسعه مشاغل جدید از جمله موضوعات مهمی است که مجلس شورای اسلامی در تدوین و تصویب قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه به آن اهتمام و توجه داشته است ، حمایت مالی و تشویق خوشه ها و زنجیره های تولیدی ، ایجاد پیوند و ارتباط مناسب بین بنگاه های کوچک ، متوسط و بزرگ ، رفع مشکلات وموانع رشد و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط ، گسترش کسب و کار خانگی و همچنین حمایت مالی از بخش غیر دولتی به منظور توسعه و گسترش آموزشهای کسب و کار از جمله نکاتی است که از دولت خواسته شده است در طول اجرای برنامه پنجم توسعه به آن اهتمام جدی نماید.

بزرگترین دغدغه جامعه جوان خراسان رضوی را مشکل بیکاری بویژه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی افزود: مسأله بیکاری در خراسان رضوی و مشهد مقدس اگر چه در مقایسه باسایر کلان شهرها و استان های کشور از شدت کمتری برخوردار است و نرخ بیکاری نسبتاً پائین تر است لکن در عین حال بزرگترین دغدغه جامعه جوان خراسان رضوی را مشکل بیکاری بویژه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهد.

هدف گذاری برنامه پنجم توسعه رسیدن به نرخ بیکاری 7% در پایان برنامه است که قطعاً دست یافتنی است برای رسیدن به این هدف ما در خراسان رضوی تا پایان برنامه بایستی 420 هزار فرصت شغلی ایجاد نمائیم که در صورتی که از ظرفیت های استان به درستی استفاده نمائیم به مراتب بیش از این میسر خواهد بود.

از ظرفیت ها در 24 ساعت 5/18 ساعت در شبانه روز استفاده نمی گردد

عضو کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت قبل از ایجاد فرصت های جدید شغلی حفظ اشتغال موجود است که در حال حاضر یک میلیون و 850 هزار شاغل در 247000 کارگاه خراسان رضوی وجود دارد و بایستی در تثبیت کامل این فرصت ها برنامه ریزی و دقت لازم صورت گیرد. دومین گام توسعه اشتغال در خراسان ، ارتقاء بهره وری است از امکانات ، کارخانجات و کارگاه های موجود که در حال حاضر با ظرفیت بسیار پائین حدود 5/5 ساعت در 24 ساعت بکار مشغولند و از ظرفیت ها در 24 ساعت 5/18 ساعت در شبانه روز استفاده نمی گردد. دلیل عمده این امر هم کمبود نقدینگی کارگاه های تولیدی است که نیازمند جهت دهی منابع بانکی و هدایت سرمایه ها در این مسیر و هدفمند کردن منابع بانکی در جهت اشتغال مولد است و وزارت جدید کار ، تعاون و رفاه اجتماعی لازمست ضمن توانمند سازی بانک های در اختیار این وزارتخانه یعنی بانک توسعه تعاون ، بانک رفاه و صندوق مهر امام رضا(ع) و تعامل با بانک مرکزی منابع مورد نیاز جهت توسعه اشتغال و کارآفرینی را تأمین نماید.

عدم همکاری بانک ها در تخصیص تسهیلات و منابع به بخش اشتغال

وی با بیان این مطلب اضافه کرد: گزارشات در شش ماهه اول سال جاری در خراسان بیانگر عدم همکاری بانک ها در جهت تخصیص تسهیلات و منابع به بخش اشتغال است و در شش ماه اول سال 90 فقط بانک تجارت در قالب 4 فقره وام به کارخانجات آرد تسهیلات اعطاء نموده و سایر بانکهای استان هیچگونه اقدامی در این زمینه نداشته اند.

تصویب قانون مشاغل خانگی از سوی مجلس شورای اسلامی گام مهمی در جهت قانونمند شدن مشاغل خانگی و توسعه مشاغلی است که زنان خانه دار در کنار خانه داری می توانند داشته باشند و خراسان تا پایان سال 90 قادر خواهد بود 100 هزار مجوز مشاغل خانگی را در 214 رشته شغلی ایجاد نماید که در صورت قدری مساعدت و ارائه تسهیلات تحول چشمگیری در زمینه اشتغال در استان ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 4000 طرح آماده دریافت تسهیلات در انتظار بررسی و کمک سیستم بانکی است که مدیریت استان لازمست موضوع را جدی تر پیگیری نماید.

بجای ایجاد کارگاههای جدید بایستی ظرفیت کاری کارگاه های موجود را بالا ببریم

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: به منظور دستیابی سریعتر به فرصت های شغلی جدید به نظر میرسد با توجه به فعال بودن یا نیمه فعال بودن 247000 کارگاه در خراسان بجای ایجاد کارگاههای جدید بایستی ظرفیت کاری کارگاه های موجود را بالا ببریم و با افزودن 2 نفر نیروی جدید به کار گاه های موجود قادر خواهیم بود نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد نماییم که کاری دشوار نخواهد بود.

در حال حاضر مجلس در حال تصویب قانون رفع موانع کسب و کار است که در صورت اجرائی شدن می تواند گام مهمی در جهت تقویت بخش خصوصی و رونق کسب و کار برداشته شود.

در کنار تصویب قوانینی نظیر قانون توسعه مشاغل خانگی ، قانون رفع موانع کسب کار ، اصلاح قانون کار بگونه ای که دربردارنده منافع کارگر و کار فرما باشد ، توسعه نظام استادوشاگردی، فراهم کردن زمینه توسعه صادرات ، ایجاد رقابت سازنده و مؤثر ، بالا بردن زمان کار واحد های تولیدی حداقل بصورت دو شیفت می تواند معضل بیکاری جوانان را به حداقل ممکن برساند.

عدم ارتباط رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه یکی از دلایل عمده بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهها که بخش عمده بیکاران را در حال حاضر تشکیل می دهند عدم ارتباط رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار است. دانشگاهها در رشته هایی مبادرت به تربیت نیروی انسانی می نمایند که این رشته ها اولویت بازار کار نیست و در نتیجه با خیل انبوهی از فارغ التحصیلان بیکار مواجه هستیم.

وی افزود: ما در خراسان و شهر مقدس مشهد که باحضور 25 میلیون زائر مواجه هستیم ، به راحتی می توانیم در بخش خدمات فراتر از 50% فرصت های شغلی را متمرکز نمائیم و امکان ده ها رشته جدید خدماتی هنوز وجود دارد و بنگاه ها و مؤسسات کاریابی بایستی خلاقیت بیشتری را از خود بروز دهند، یکی از موضوعاتی که آمارها و نرخ رسمی اشتغال و بیکاری را فریبنده و غیرواقعی می نمایاند این است که متأسفانه ما مبنا و شاخص اشتغال و بیکاری را شاخص های سازمان بین المللی کار (ILO) محاسبه می کنیم ، نوع محاسبه ای که اگر در هفته فردی یکساعت کار داشته باشد و در ازای انجام فقط یکساعت کار مزدی دریافت نماید، هرچند ناچیز آن فرد در محاسبات آماری در زمره شاغلین محسوب می گردد و نه بیکاران ، سؤال اینجاست که آیا فردی با انجام یکساعت کار در هفته قادر است زندگی خود و خانواده را اداره نماید؟ لذا نباید ما با استناد به این آمارها خود و جامعه را فریب دهیم و با ارائه اینگونه آمارهای غیر واقعی دل خوش کنیم.

در حال حاضر بیشترین مراجعات به دفاتر نمایندگان مجلس را جویندگان کار تشکیل می دهند

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بیشترین مراجعات به دفاتر نمایندگان مجلس را جویندگان کار تشکیل می دهند. آمارها نشان دهنده این امر است که جوانان 15 تا 24 ساله و 15 تا 29 ساله امسال رکورددار بیکاری در کشور و در استان خراسان بوده اند و از این میان 1/29 % را بیکاران شهری و 8/16 % را بیکاران روستائی تشکیل داده اند. در خراسان بخش خدمات بیشترین سهم را در اشتغال زائی داشته است.

دولت محترم در سال 1390 مدعی ایجاد 5/2 میلیون فرصت شغلی بوده است ، در حالیکه آمار کل بیکاران کشور را درآمار های رسمی 2 میلیون و 600 هزار نفر می داند ، معنای این امر اینست که اگر 5/2 میلیون فرصت شغلی محقق شود و مشاغل فعلی پایدار بماند ما در سال آینده فقط بایستی برای افراد جدیدی که وارد بازار کار می شوند فرصت شغلی ایجاد نمائیم و نه بیشتر که این امر با سایر آمارهای ارائه شده همخوانی ندارد و با 2 رقمی بودن نرخ بیکاری منافات دارد.

لذا می بایست با نگاهی علمی و واقع بینانه بزرگترین مشکل فعلی جوانان کشور را که معضل بیکاری است و خود منشأ بسیاری از ناهنجاریهای دیگر اجتماعی نظیر بالا رفتن سن ازدواج ، فروپاشی خانواده ها و طلاق ، سرقت و اعتیاد و امثال آن می باشد را مورد بررسی قرار دهیم و با عزمی ملی نسبت به رفع آن اقدام نمائیم.


 

۱۳٩٠/٩/٢٠ساعت ٩:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تمامی تحولات بزرگ تاریخی کشور ایران را خود جوش توصیف و تصریح کرد: امروز هم جنبش دانشجویی در مسیر نهضت حسینی قرار دارد و از اندیشه‌های رهبرانقلاب و امام راحل الهام می‌گیرد.

جواد آرین منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت گفت: بزرگ‌ترین حادثه قرن که انقلاب اسلامی است در این کشور به صورت حرکت کاملا خودجوش و مردمی اتفاق افتاده و حضور جوانان غیور و دانشجویان هوشمند بود که با رهبری امام خمینی (ره) بزرگ‌ترین حرکت تاریخ را رقم زد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی تسخیر چند ساعته سفارت انگلیس را حرکتی خودجوش و دانشجویی دانست و افزود: ورود دانشجویان به سفارت ریشه در تنفر ملت از روباه پیر استعمار دارد و در صد سال اخیر و به ویژه از زمان ملی شدن صنعت نفت در ایران، جنبش‌های دانشجویی همواره از ماهیت ضد استعماری و ضد استکباری و عدالت خواهانه برخوردار بوده و ماهیت مستقلی از حاکمیت داشته است.

وی ادامه داد: امروز هم جنبش دانشجویی در مسیر نهضت حسینی قرار دارد و از اندیشه‌های رهبرانقلاب و امام راحل الهام می‌گیرد.

آرین منش با تاکید بر بی‌پایه و اساس بودن اظهارات سفیر انگلیس در دخالت بخش حاکمیتی به خصوص رییس مجلس شورای اسلامی در برنامه ریزی برای ورود دانشجویان به سفارت انگلیس گفت: اگر اراده بالادستی در تسخیر چند ساعته سفارت انگلیس در تهران نقش داشت، ضرورتی برای خروج دانشجویان با فاصله زمانی کم از سفارت خانه نبود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ورود دانشجویان را به سفارت انگلیس حرکتی خودجوش اعلام و تاکید کرد: انگلیس اقدامات استعمار پیر رخ داد به عنوان تاراج کننده نفت خاورمیانه و به عنوان کسی که در همه تاراج‌هایی که پیش از انقلاب اسلامی رخ داده، نقش داشته، مورد تنفر ملت ایران است.

وی با محکوم کردن حرکت‌های مذبوحانه سفرای کشورهای اروپایی و کارناوال مسخره آن‌ها برای بازدید از سفارت و باغ قلهک تاکید کرد: این حرکات از سوی مجلس و دولت بدون پاسخ نخواهد ماند.


 

۱۳٩٠/٩/۱٩ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

شهر مشهد سالانه پذیرای 25میلیون زائر است و پیش‌بینی شده این ميزان در افق 1404 به 40میلیون نفر نیز افزایش ‌یابد؛ برهمين اساس، پيش‌‌بيني اسکان زائران، مسئله‌ای جدی و قابل توجه است که باید روی آن متمرکز شد و همه جنبه‌های آن را در نظر گرفت.

یکی از مكان‌هاي اسکان مسافرهاي شهر مشهد، زائرسراهای دولتی است. این اماکن که در سال‌های بعد از دوران دفاع مقدس براساس نیازسنجی مقتضی آن زمان شکل گرفت، در شرایط فعلی علاوه بر غیرضروری بودن فعاليت، مشکلات زیادی از جمله عدم نظارت، رقابت ناسالم در بازار بخش خصوصی و نارضایتی از خدمات‌دهی به زائران و ... را در مقوله اسکان به‌وجود آورده و این در حالی است که براساس اسناد موجود، گویا مصوبه‌ای در قانون برنامه چهارم و پنجم مبنی بر خروج این زائرسراها از سیستم دولتی نیز تصویب شده اما بنا به دلايل نامعلومي، خروج زائرسراهاي دولتي از سيستم اسكان زائران مشهد، همچنان موضوعي مبهم به نظر مي‌رسد.
زائرسراهای دولتی از اجرای قانون شانه خالی کردند!
رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه زائرسراهای دولتی باید طبق قانون به فروش گذاشته مي‌شدند، مي‌گوید: فروش زائرسراهاي دولتي مشهد، مصوبه‌اي قانوني است که دستگاه‌های دولتی زیر بار آن نرفتند و متاسفانه خلاف قانون عمل کردند.
جواد آرین‌منش با اشاره به اینکه انجام هرگونه هزینه دولتی در این مراکز، خلاف قانون تلقی مي‌شود، مي‌افزاید: البته دستگاه‌های دولتی، راهی برای فرار از قانون یافتند و به‌صورت صوری، هتل‌هاي خود را به تعاونی یا موسسه جانبی واگذار نمودند؛ در حالی که عملا دولتی هستند و با این ترفند از اجرای قانون شانه خالی کرده‌اند.
نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامي ‌با اشاره به احتمال انجام تخلف در این اماکن تصریح مي‌کند: چه بسا افراد خلافکار و یا کسانی که مجاز به اقامت در کشور نیستند به این اقامتگاه‌ها روی بیاورند، لذا نیروی انتظامي و اماکن باید قطعا خدمات نظارتی خود را اعمال کنند؛ در غیر این صورت، فعالیت‌شان غیرمجاز تلقی شده و مدیران باید پاسخگو باشند.
وی با تاکید بر اینکه زائرسراها باید برای پذیرفتن مسافر آزاد از سازمان ميراث فرهنگي یا مجمع امور صنفی مجوز بگیرند، اضافه مي‌کند: من معتقدم برای ساماندهی این شرایط، دستگاه‌های دولتی و نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان‌عالی محاسبات باید دست به کار شده و بر فعالیت این اقامتگاه‌ها نظارت داشته باشند و قانون را اعمال کنند.
کمپ‌ها در اختیار شهرداری و متولی حسینیه‌ها نیز اوقاف باشد! به نظر من نبود مدیریت و عدم هماهنگی با الگوهای اسکان استاندارد، معضل اصلی شهر مشهد محسوب مي‌شود و باید از پایه به آن پرداخت.


 

۱۳٩٠/٩/۱٠ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:اصولگرایان از حضور تمامی جریانهای سیاسی در انتخابات اسفندماه مجلس نهم، استقبال خواهند کرد.

جواد آرین منش نماینده قائنات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شرکت همه سلایق و گروهها در چارچوب قوانین نظام در انتخابات پیش روی مجلس به باشگاه خبرنگاران گفت تمام افراد و گروههایی که شرایط لازم و صلاحیت های مورد تایید شورای نگهبان را دارا باشند، قادرند در چارچوب قوانین نظام در انتخابات مجلس شرکت کنند و جریان اصولگرایی نیز از حضور تمام جریانهای سیاسی در انتخابات مجلس نهم استقبال خواهد کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر شرایط خاص اصلاح طلبان و حدس و گمانهای مختلف درباره حضور آنها در انتخابات سال جاری مجلس، خاطرنشان کرد:به وجود آورنده مشکلات اصلاح طلبان،کسی جز خود آنها نبوده و افرادی که در چارچوب نظام حرکت کرده و اصول مسلم نظام همچون قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول دارند، نباید از شرکت در انتخابات و فیلتر شورای نگهبان واهمه داشته باشند.

آرین منش افزود:اصلاح طلبان می بایست تکلیف خود را با عوامل فتنه و کسانی که خروج از حاکمیت را مطرح کردند، مشخص کنند که تاکنون چنین اقدامی از آنان سر نزده است.

 


 

۱۳٩٠/٩/٩ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

رییس مجمع نمایندگان خراسان رضوی گفت: مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران نیازمند اطلاع رسانی جامع و قوی می باشد.

به گزارش ستاد خبری بانک اطلاعات شهری مشهد، جواد آرین منش با اشاره به آغاز بکار بانک اطلاعات شهری مشهد و حومه افزود: با توجه به این که کلانشهر مشهد یک شهر زیارتی است و سالانه پذیرای بیش از 25 میلیون زائر از اقصی نقاط جهان است لذا اطلاع رسانی در همه حوزه ها به زائران بارگاه منور رضوی امری ضروری است.

وی اظهارداشت: انتظار اینست تا در پایتخت معنوی ایران اسلامی بهترین خدمات در حوزه اطلاع رسانی و خدمات شهری به مجاورین و زائرین بارگاه منور رضوی ارائه گردد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خدماتی که از سوی بانک اطلاعات شهری مشهد و حومه به شهروندان و زائران ارائه می شود تصریح کرد: خدمات این مرجع که در قالب کتاب، سی دی و سایت به مجاوران و زائران ارائه می گردد بهترین راه برای تامین نیازهای مردم است تا خود آنان بتوانند به بهترین نحو ممکن به نیازهای روزمره شان دسترسی پیدا کنند.

آرین منش تاکید کرد: اطلاع رسانی از شهر، نقاط دیدنی، مراکز تجاری، بیمارستان ها و سایر مراکز خدماتی گامی مهم و اساسی در جهت رفاه مجاورین و زائرین است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: اگر این طرح به طور جامع و کامل انجام شود می تواند باعث راهنمایی زائرین و مجاورین، کاهش بار ترافیک، معرفی مراکز و ارگان ها و هدایت مردم به سمت مراکز خدماتی برای خرید اقلام مورد نیاز خانواده ها شود.

وی یادآور شد: خدمت به مردم مشهد خدمت به کل کشور تلقی می شود.

 


 

۱۳٩٠/٩/۸ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای نداشتن نظارت از سوی وزارت ارشاد بر مسایل تبلیغاتی را محل سوال دانست.

جواد آرین منش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت گفت: قوانین به اندازه کافی در جهت کنترل و سازو کار درج تبلیغات وجود دارد و شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره مصوباتی دارد و باید بر اساس آئین نامه تبلیغات در رسانه ها درج شود.


نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه ما دربخش نظارت دچار ضعف جدی هستیم و وزارت ارشاد به عنوان متولی اصلی این موضوع کوتاهی کرده است.


وی ادامه داد: کمیسیون فرهنگی تاکنون دوبار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را جهت پاسخگویی به این موضوع و استفاده از عناوین و الغاب بیگانه فراخوانده است و وزیر در این باره توضیحاتی ارائه داده است که البته نمایندگان قانع نشده‌اند.


نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تبلیغات در هرنوع و با هر ویژگی در روزنامه ها به چاپ می‌رسد، اظهارداشت: در این باره باید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت جدی داشته باشد.


آرین منش تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود استفاده از القاب و عناوین بیگانه است که بارها این موضوع را به وزارت ارشاد گزارش کرده‌ایم اما نتیجه‌ای در بر نداشته و همچنان این روند ادامه دارد.


 

۱۳٩٠/٩/٧ساعت ٩:٥٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس،وحدت و انسجام ملی را تنها راه مقابله با تهدیدات و توطئه‌های بیگانگان عنوان کرد.

جواد آرین‌منش به ایسنا گفت:بیانات مقام معظم رهبری در هر شرایطی برای اداره کشور،پیشبرد امور،ایجاد وحدت،‌ انسجام ملی ومقابله در برابر تهدیدات بیگانگان یک ضرورت جدی است.

این عضواصولگرای مجلس تصریح کرد:هم‌چنین،مشارکت و حضور مردم درعرصه‌های مختلف سیاسی،‌ اقتصادی و اجتماعی و نیز ایمان و اعتقادات مردم به نظام و تبعیت‌پذیری از رهبری از عوامل موفقیت در صحنه‌ها بوده ‌است.

وی درباره ضرورت حفظ وحدت نیروهای انقلابی برای بی‌اثر کردن تهدیدات خاطرنشان کرد: هرگاه توطئه‌ها شدت پیدا می‌کند، ‌تنها راه مقابله با توطئه‌های بیگانگان و تهدیدات، وحدت و انسجام ملی است.

آرین‌منش درادامه یادآورشد:درحال حاضر استکبار جهانی سناریوهای مختلف مانند سناریوی اتهام ایران به تروریسم،‌ نقض حقوق بشر،‌ تولید سلاح‌های کشتار جمعی و ... را با قوت پیگیری می‌کند تا فشارهای ناشی از مشکلات اقتصادی و جنبش وال استریت را با فرافکنی به دیگران منتقل کند.

وی تاکید کرد:استکبار جهانی تصور می‌کند توجه به انقلاب اسلامی و اعمال فشار شاید بتواند تا اندازه‌ای از مشکلات آمریکا و رژیم صهیونیستی را کاهش دهد.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: بنابراین، در این روزها دست به اقدامات توطئه‌آمیز جدیدی زده است که کشور نیز در جهت مقابله با این توطئه‌ها، راهکارهایی را در پیش دارد که در صدر آن وحدت و انسجام ملی بوده و نیز تحرکات دیپلماتیک بیش‌تر از سوی وزارت امور خارجه برای خنثی کردن این‌گونه توطئه‌هاست.


 

۱۳٩٠/٩/٥ساعت ٢:٠۱ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

با توجه به اينكه چندين سال از سفر اول هيئت دولت به مشهد و حضور رئيسجمهور در بولوار طبرسي شمالي، بهمنظور بررسي حاشيهنشيني اين كلانشهر مذهبي مي‌گذرد، نهتنها تاكنون هيچ اقدامي براي مقابله با اين معضل شهري صورت نگرفته است، روز به روز نيز به اين مشكل افزوده شده و در پي آن ناهنجاري‌ها و مشكلات بسياري براي مردم مشهد ايجاد شده است.
در همين راستا نماينده مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي، در نامه‌اي كه روز گذشته براي پيگيري اين موضوع از طريق دولت به وزير كشور داده، خواستار رسيدگي به وضعيت نابسامان حاشيه شهر مشهد و عمل دولت به وعده‌
اش در اين خصوص شده است.

در متن نامه جواد آرين‌منش خطاب به وزير كشور آمده است: به استحضار مي‌رساند به‌دليل مهاجرت بي‌رويه روستاييان به شهر مشهد و مهاجرت از شهرستان‌ها و ساير استان‌ها، به دليل جاذبه‌هاي معنوي شهر مقدس مشهد، در حال حاضر جمعيتي بالغ بر 900 هزار نفر در حاشيه شهر مقدس مشهد اسكان گزيده‌اند كه با مشكلات جدي كمبود زير‌ساخت‌هاي توسعه نظير بهداشت و درمان، امكانات آموزشي و درماني و همچون وجود سكونتگاه‌هاي غير رسمي، نبود امكانات حمل و نقل مناسب و مواردي از اين دست روبه‌رو هستند.
در ادامه اين نامه تصریح شده است: جهت ساماندهي حاشيه شهر مشهد در سفر هيئت دولت و رياست جمهوري تصميماتي اتخاذ گرديد، اما متاسفانه در خصوص موضوع ساماندهي حاشيه شهر مشهد اقدامي موثر صورت نگرفت. بنابراين خواهشمند است دستور فرماييد با اعزام و تشكيل كارگروهي اين مسئله بسيار مهم كه داراي ابعاد مختلف سياسي، امنيتي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي است، مورد بررسي قرار گيرد.
آرين
منش همچنين در توضيحات تكميلي در خصوص ارسال این نامه به خبرنگار ما گفت: ساماندهي وضعيت حاشيه شهر مشهد، با اعتبارات معمول و اندك و مختصر كه در بودجه‌هاي جاري پرداخت مي‌شود، امكان‌پذير نمي‌باشد.
وي با بيان اين مطلب كه يك‌سوم جمعيت شهر مشهد در حاشيه اين شهر قرار دارد، تصريح كرد: مسائل مربوط به بهداشت و درمان، حمل و نقل عمومي، كمبود امكانات آموزشي، ناهنجاري‌هاي اجتماعي، سكونتگاه‌هاي غير رسمي، نبود مسير عبور و مرور و از همه مهم‌تر مسئله كشف‌رود، از جمله مشكلاتي است كه اگر برطرف نشود، براي مردم شهر مشهد مشكل به
وجود خواهد آمد.
عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در سفر هيئت دولت به مشهد و حضور رئيس
جمهور در طبرسي شمالي، در بين مردم اميدواري ايجاد شد و انتظار مي‌رفت كه كار ساماندهي حاشيه شهر با كمك دولت آغاز شود.
مصوبات هيئت دولت عملياتي نشد
وي اضافه كرد: بعد از سفر هيئت دولت مصوباتي به تصويب رسيد كه عملياتي نشد و مديريت استان نيز تنها به تشكيل چند جلسه بي‌خاصيت بسنده كرد و با وجود بازديد استاندار از منطقه و مشاهده مشكلات بهداشتي و ناهنجاري‌هاي موجود در منطقه، قدم‌هاي موثري برداشته نشد.
به گفته وي، كاري كه در سال جاري امكان اجراي آن وجود دارد، تخصيص اعتباراتي است كه به صورت متمركز در اختيار معاونت برنامه‌ريزي رياست جمهوري قرار دارد و بايد از این محل كمك قابل ملاحظه‌اي براي رفع مشكلات حاشيه شهر مشهد دريافت شود، اما تاكنون هيچ رقمي به اين امر اختصاص نيافته است.

 


 

۱۳٩٠/٩/۳ساعت ۱٠:٢۳ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها:

 

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت که با توجه به عملکرد موفق رییس سابق فدراسیون کشتی و موفقیت تیم کشتی ایران در عرصه‌های مختلف،کمیسیون فرهنگی خواستار استفاده از تجربیات یزدانی‌خرم در مدیریت تیم‌های کشتی است.

جواد آرین‌منش به ایسنا گفت: موضوع برکناری یزدانی‌خرم رییس سابق فدراسیون کشتی در کمیسیون فرهنگی به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت و عملکرد فدراسیون در سال‌های اخیر نیز ارزیابی شد که نهایتا موفقیت‌های چشمگیر فدراسیون کشتی مورد تقدیر واقع شد و قرار شد یحیی‌زاده به عنوان نماینده کمیسیون این موضوع را از طریق وزیر ورزش پیگیری کند.

وی در ادامه از پیگیری حدادعادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره برکناری یزدانی‌خرم ازفدراسیون کشتی خبرداد و گفت:درخواست ایشان این بوده که با توجه به عملکرد موفق ایشان،همچنان از تجربیات ایشان در این عرصه استفاده شود و این مطالبه و خواست کمیسیون فرهنگی بر اساس یک بررسی کارشناسانه و علمی است و ما تاکید داریم که در آستانه مسابقات بین‌المللی کماکان از برنامه‌های ایشان استفاده شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی درباره برکناری رییس فدراسیون کشتی درآستانه مسابقات المپیک نیز گفت:وقتی در جامعه ما مسئولی عوض می‌شود بلافاصله زیرمجموعه تغییر می‌کند و طبیعی است برنامه‌های بلندمدت دچار خدشه می‌شود که نگرانی کمیسیون فرهنگی مجلس هم درباره برکناری یزدانی‌خرم از همین بابت بود.


 

۱۳٩٠/٩/٢ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: