نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از بررسی کلیات لایحه‌ی حمایت از خانواده در جلسه‌ی امروز کمیسیون فرهنگی مجلس خبر داد.

دکتر جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در خصوص جلسه‌ی امروز کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: در جلسه‌ی امروز دو موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت. یکی لایحه‌ی حمایت از خانواده بود که کلیات آن بحث شد و بررسی نهایی آن به فردا موکول شد.

وی افزود: موضوع دوم گزارش دبیرکل کتابخانه‌های عمومی کشور در مورد عملکرد و برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به جلسه بود. گزارشات مهندس واعظی دبیر کل کتابخانه‌های عمومی کشور حاکی از این بود که با وجود تلاش‌هایی که در جهت توسعه‌ی فضاهای کتابخانه‌ای انجام شده و با وجود روند رو به رشدی که داشته‌ایم اما متاسفانه با اهداف برنامه‌ی چهارم فاصله‌ی زیادی وجود دارد.

نماینده‌ی مردم مشهد در خانه‌ی ملت، افزود: در واقع در مقایسه با شاخص‌های بین‌المللی کتاب و کتابداری و کتابخانه‌های عمومی هنوز فاصله‌ی ما زیاد است و در سال اول و دوم برنامه طبق گزارش ارایه شده در جهت اهداف برنامه‌ی چهارم تلاش آن‌چنانی صورت نگرفته، اما از سال سوم به بعد تحرکاتی در جهت تحقق اهداف برنامه صورت گرفته است که با این وجود هنوز نیز با این اهداف فاصله داریم.

به گفته‌ی آرین‌منش در مورد بهره‌وری از کتاب آماری وجود دارد مثلا تعداد کتب در حال حاضر در کتابخانه‌های عمومی حدود 16 میلیون جلد کتاب است که تا پایان برنامه‌ی چهارم باید این تعداد به 56 میلیون جلد کتاب برسد؛ در واقع این تعداد باید سه برابر شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، تصریح کرد: در مورد فضاهای کتابخانه‌ای نیز به ازای هر 100 نفر بایستی هشت متر مربع فضای کتابخانه‌ای داشته باشیم که در حال حاضر حدود 5/1 متر مربع است. در مورد سرانه‌ی کتاب نیز در ازای هر چهار نفر در حال حاضر یک جلد کتاب داریم در حالی که باید به ازای هر نفر دو کتاب در کتابخانه‌ی عمومی وجود داشته باشد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر 1800 کتابخانه‌ی عمومی در کشور موجود است، افزود: این تعداد کتابخانه تا پایان برنامه‌ی چهارم باید به 2500 کتابخانه برسد و به موازات آن در جهت ارتقای سطح مطالعه و کتابخوانی اقدامات خوبی در حال حاضر انجام شده ولی هنوز با شاخص‌ها فاصله داریم.

این نماینده‌ی مجلس، خاطرنشان کرد: تصور می‌کنیم نهاد کتابخانه‌های عمومی برای رسیدن به اهداف خود نیازمند اعتبارات قابل ملاحظه‌ای هستند که در بودجه‌ی سال آینده باید به صورت مضاعف افزایش یابند. در واقع عزم جدی در بین مسوولان اجرایی برای توسعه‌ی کتابخانه‌های عمومی و حمایت از کتابخانه‌های خصوصی غیردولتی و بالا بردن سطح بهره‌بری از امکانات موجود باید صورت گیرد.

آرین‌منش تصریح کرد: هم‌چنین در جهت ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخانه نیازمند هماهنگی بین سازمان‌های فرهنگی مانند دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، نهاد کتابخانه‌های عمومی، شهرداری‌ها، مساجد و کانون‌های فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم که سطح مطالعه و کتابخانه را با برنامه‌ریزی جامع و مناسب بالا ببرند.

نماینده‌ی مردم مشهد در خانه‌ی ملت، استفاده از روش‌های معمول در دنیا مانند برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، برگزاری مسابقات کتابخوانی، روش‌های صحیح مطالعه و تندخوانی، برگزاری هفته‌ی کتاب و ... را در جهت توسعه‌ی کتابخانه‌ی عمومی مورد تاکید قرار داد.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1222916&Lang=P

۱۳۸٧/۸/٧ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: