نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت به عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده منابع، نقش مهمی در تحقق شعار اصلاح الگوی مصرف دارد.
جواد آرین منش در گفت و گو با سرویس اقتصادی پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، اظهارداشت: دولت بزرگ‌ترین مصرف کننده انرژی و سایر منابع است و باید در جهت اصلاح الگوی مصرف پیشگام باشد ولی اصلاح الگوی مصرف نیازمند یک عزم ملی با مشارکت دولت، مجلس و آحاد مردم است.
وی با تأکید بر این که اصلاح الگوی مصرف باید در همه امور باشد، گفت: اصلاح قوانین، ساختارها، رفتارها و نگرش‌ها همه در زیر مجموعه این بحث قرار می‌گیرند.
آرین‌منش خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی با توجه به اهمیت حیاتی و اساسی مصرف صحیح و عاقلانه منابع کشور، سال جدید را سال اصلاح الگوی مصرف نامیدند.
وی ادامه داد: از نگاه منطق و شریعت اسلام هم تغییر و تحول در جهت اصلاح الگوی مصرف و جلوگیری از مصرف بی‌رویه ضرورت دارد و می‌توان از این طریق استفاده مدبرانه از منابع داشت.
وی تصریح کرد: رشد اقتصادی کشور مستلزم ارتقای بهره‌وری، صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع کشور است چرا که ثروت‌های ملی متعلق به همه نسل‌هاست و نسل امروز حق ندارد به گونه‌ای از این منابع استفاده کند که مانع از استفاده آیندگان شود.
آرین‌منش افزود: دستیابی به رشد اقتصادی نیازمند بهره‌وری و صرفه‌جویی است در حالی که ما جزو بالاترین مصرف‌کنندگان انرژی و آب و برق در جهان هستیم لذا با توجه به این وضعیت و بحران اقتصادی موجود در جهان، ناگزیریم که به اصلاح الگوی مصرف رو بیاوریم.
وی اضافه کرد: اصلاح الگوی مصرف باعث ارتقای شاخص‌های زندگی و کاهش هزینه‌ها می‌شود و مفهوم اصلاح الگوی مصرف استفاده صحیح، بهینه، مناسب و به اندازه از منابع کشور است که این موضوع در آموزه‌های دینی نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
آرین‌منش با تأکید بر انجام فعالیت‌های فرهنگی در این راستا گفت: اصلاح الگوی مصرف نیازمند فرهنگ‌سازی است و تا در زمینه‌ها و بسترهای فرهنگی کار نکنیم، در اصلاح موفق نخواهیم بود.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: نهادهای فرهنگی وابسته به آستان قدس رضوی می‌توانند در این زمینه نقش مؤثری را ایفا کنند.

۱۳۸۸/۱/۱٢ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: