نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی در خصوص رهنمودهای مقام معظم رهبری و نام گذاری امسال بعنوان اصلاح الگوی مصرف گفت: رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت حیاتی و اساسی مصرف منابع کشور به صورتی مدبرانه و عاقلانه در سال جدید خواستار این شدند که در همه امور و زمینه ها اصلاح الگوی مصرف مورد توجه قرار گیرد.

جواد آرین منش در گفتگو با خبرنگار خانه ملت افزود: رهبر انقلاب ضرورت تغییر و تحول جدی را در جهت بهره وری، پیشگیری از اسراف های غربی و عمومی و مصرف بی رویه منابع مختلف خواستار شدند. در واقع استفاده صحیح و مدبرانه از منابع کشور را بعنوان در واقع استفاده صحیح و مدبرانه از منابع کشور را بعنوان یکی از مصادیق برجسته تحول یا تبدیل احوال ملت به نیکوترین حالت آن دانستند.

نماینده مشهد درباره اقدامات اساسی در این زمینه خاطر نشان کرد: اولا اینکه نباید شعارهای سال و نام گذاریهای سالانه ای که از سوی رهبر معظم انقلاب صورت می گیرد را تا پایان سال تکرار کنیم بلکه بایستی بصورت برنامه ریزی شده و هدفمند در جهت شناسایی مولفه های اصلاح الگوی مصرف و عملیاتی کردن این شعار تلاش کنیم. بطوری که در پایان سال بتوانیم کارنامه ای از اقدامات صورت گرفته در جهت تحقق این شعار را به جامعه ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه اصلاح الگوی مصرف نیازمند عزم ملی است، افزود: همه آحاد ملت و قوای سه گانه در این زمینه بایستی برنامه داشته باشند اما دولت بعنوان بزرگترین مصرف کننده کشور بایستی در جهت اصلاح الگوی مصرف پیشگام و پیشتاز باشد.

آرین منش با اشاره به این نکته که رشد اقتصادی کشور مستلزم ارتقا بهره وری و اصلاح الگوی مصرف است، گفت: ثروت های کشور متعلق به همه نسل هاست و نسل امروز حق ندارد در جهت اسراف و زیاده روی در مصرف منابع به هر صورتی عمل کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه ما بالاترین مصرف کننده انرژی در جهان هستیم بطوری که در زمینه انرژی حدود 17 برابر کشور ژاپن، 5/8 برابر اروپا و 5/2 برابر کشور چین مصرف کننده هستیم.همچنین به لحاظ مصرف آب و برق نیز در زمره پرمصرف کننده ترین کشورها می باشیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی ادامه داد: تصویب لایحه هدفمند کردن یارانه ها و اجرای بصورت منطقی می تواند گامی مهم در جهت ارتقا بهره وری، اصلاح الگوی مصرف و تحقق شعار سال 1388 باشد.

وی گفت: اصلاح الگوی مصرف شدیدا نیازمند فرهنگ سازی است و بدون فرهنگ سازی اصلاح الگوی مصرف دست نیافتنی است چرا که این امر اساسا در گرو اعتقاد فردی آحاد جامعه و آمادگی ذهنی و روحی مردم است.

آرین منش اظهار داشت: همچنین اصلاح الگوی مصرف باعث ارتقا شاخص های زندگی، کاهش هزینه ها و خودکفایی جامعه خواهد شد.

وی گفت: ما می توانیم با ارتقا شاخص های بهره وری و اصلاح الگوی مصرف آثار بحران اقتصادی پدید آمده در کشور و جهان را به حداقل ممکن برسانیم.

نماینده مشهد ادامه داد: در برنامه چهارم توسعه رشد بهره وری حدود 5/2 درصد پیش بینی شده بود که متاسفانه از 5/1 درصد فراتر نرفت و عملا 60 درصد اهداف برنامه در زمینه ارتقا شاخص های بهره وری، کاهش نشان می دهد.

وی گفت: اصلاح الگوی مصرف به مفهوم استفاده صحیح، مناسب وبه اندازه از منابع کشور است و این امر نوعی نگرش و رفتار در جهت استفاده مطلوب از منابع است و تابعی از نگرش ها و فرهنگ حاکم بر جامعه می باشد.

آرین منش تصریح کرد: آموزه های دینی و اسلامی ما همگی مشوق اصلاح الگوی مصرف، ارتقا بهره وری، پرهیز از اسراف و توصیه به میانه روی در مصرف است.

وی افزود: اصلاح فرهنگ عمومی در جهت اصلاح الگوی مصرف مهمترین زیر ساخت و پیش زمینه تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است.

وی تاکید کرد: سیاست های برنامه پنجم که از سوی رهبر معظم انقلاب جهت تدوین برنامه به دولت ابلاغ شد قناعت، پرهیز از اسراف و ارتقا سطح بهره وری در رشد اقتصادی در حد یک سوم رشد اقتصادی کشور را در پایان برنامه مورد تاکید قرار داده است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با بیان این که بهره وری یکی از شاخص های مهم در رشد اقتصادی کشور است، ادامه داد: اصلاح الگوی مصرف یعنی استفاده کارآمد از عوامل تولید، کار، سرمایه و منابع محسوب می شود.

وی افزود: تدوین قوانین تسهیل کننده اصلاح الگوی مصرف و در نظر گرفتن مشوق ها، تنبیهات و جرایم می تواند در جهت اجرای منویات رهبر معظم انقلاب راهگشا باشد.

آرین منش تاکید کرد: تشکیل ستاد های اصلاح الگوی مصرف و کارگاه های آموزشی در سازمان های دولتی و استان ها و تعیین مصادیق در هر حوزه می تواند ما را در این جهت یاری نماید.

http://news.parliran.ir/News/Cultural/2009/3/57220/Default.aspx

۱۳۸۸/۱/۱٢ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: