نماینده مشهد گفت:رسالت روشنفکران، متفکرین و اندیشمندان به ویژه روحانیت آگاه است که با حضور و مدیریت مجالس عزاداری تلاش کنند تا از سوء استفاده‌های جناحی که آفت و آسیب برای این مراسم‌ها می‌باشد، به دور باشد.

"جواد آرین منش" نایب رییس کمیسیون فرهنگی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص ورود مسائل حزبی و سیاسی در عزاداریهای ایام محرم گفت: نهضت عاشورا نهضتی عقیدتی، سیاسی، فرهنگی و با هدف  احیاء فریضه امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت که دامنه شمول امر به معروف و نهی از منکر همه مسائل فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را در بر می‌گیرد.

وی افزود: سخنرانان به طور طبیعی نمی‌توانند به ابعاد سیاسی نهضت عاشورا که تقابل حق در برابر باطل،‌ایثار و فداکاری در برابر دنیاگرایی و ظلم است بی‌تفاوت باشند.

نماینده مشهد تصریح کرد: اما این امر به معنای سوء استفاده از سوگواریهای ایام عاشورا توسط جریان‌های سیاسی نیست و هرگونه بهره‌برداریهای فردی، گروهی،‌حزبی از مراسم باشکوه نهضت عاشورا و انحصارطلبی بدون توجه به آرمانهای بلند امام حسین‌(ع) و اصل قرار گرفتن انحصار گرایی فردی و غلبه مصالح و منافع حزبی یا جریانی قطعاً با آرمان‌های این نهضت منافات دارد.

وی ادامه داد: روح حاکم بر عزاداریها بایستی باتوجه به فلسفه قیام امام حسین(ع) که همان احیاء امر به معروف و نهی از منکر و ایستادگی در برابر زیاده خواهی ‌های استکباری است، باشد.

نماینده مشهد گفت: امروز مصادیق حق و باطل در عرصه بین‌المللی مشخص است یعنی نظام آمریکایی استکباری و صهیونیستی امروز در برابر اسلام یعنی تمام کفر در برابر تمام اسلام صف‌آرایی کرده و با ابزارهای سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی، رسانه‌های نوین در جهت مقابله با اسلام و ارزش‌های انقلاب اسلامی ایستاده است.

وی خاطر نشان کرد: لذا ترسیم صحنه حق و باطل و نشان دادن راه صحیح برای مردم با بهره‌گیری از الگوی متعالی نهضت عاشوراو و مراحل تاریخی و تبیین آن وظیفه ماست .

نایب رییس کمیسیون فرهنگی گفت: ما باید به بصیرت و درایت که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است بتوانیم مصادیق حق و باطل را در شرایط کنونی به درستی بشناسیم و از آن در جهت حق گرایی استفاده کنیم.

وی افزود: رسالت روشنفکران، متفکرین و اندیشمندان به ویژه روحانیت آگاه است که با حضور خود و مدیریت مطلوب مجالس عزاداری تلاش کنند تا این مراسم هم از خرافات به دور باشد و هم از بهره‌برداری‌ها و سوء استفاده‌های جناحی که آفت و آسیب برای این مراسم‌ها می‌باشد، به دور باشد.

آرین منش خاطر نشان کرد: طبعاً در نظر داشتن مصالح ملی، انقلاب اسلامی و ترجیح آن بر منافع شخصی و گروهی و توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و حرکت در مسیر وحدت و همدلی می‌تواند این آفت را از این گونه مراسم دور کند.

http://www.icana.ir/News/Cultural/2009/12/49829/0/default.aspx

۱۳۸۸/۱٠/۸ساعت ٥:۱٠ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: