انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در ابعاد مختلف سياسي، اجتماعي ، اقتصادي و فرهنگي آثار عظيمي را در عرصه داخلي و بين المللي بدنبال داشته است . دراين ميان آثار و تبعات فرهنگي انقلاب بيش از ساير ابعاد آن قابل توجه است .

انقلاب اسلامي ايران را اساسا بايستي يك انقلاب فرهنگي دانست كه مهمترين عامل موجده آن عنصر فرهنگ و مهمترين عامل مبقيه آن نيز عنصر و عامل فرهنگي است. مردم سلحشور وانقلابي ايران در سپيده دم انقلاب با مشت هاي گره كرده شعار فرهنگي الله اكبر و لااله الا الله سر مي دادند و خواستار حاكميت بخشيدن فرهنگ و ارزشهاي اسلامي در جامعه و زدودن آثار فرهنگي بيگانه در جامعه بودند. مولفه فرهنگ مهمترين قدرت درانقلاب اسلامي محسوب ميشود و نه مولفه اقتصاد يا قدرت نظامي چراكه مردم ما با دست خالي بر طاغوت زمان پيروز شدند و يا بعبارت ديگر خون بر شمشير پيروز شد.

فرهنگ انقلاب اسلامي و عناصر آن نظير شهامت ، ايثار ، شهادت طلبي ، عدالت خواهي ، و ظلم ستيزي باعث پيروزي رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس گرديد و امروز نيز رمز تداوم انقلاب حاكميت فرهنگ و ارزشهاي اسلامي و اعتقادات مردم به اسلام و تئوري ولايت فقيه است.

انقلاب اسلامي ايران بار ديگر انديشه حاكميت بينش توحيدي بر تمامي شئون و عرصه هاي حيات فردي و اجتماعي، اعتقاد به جاودانگي وجود انسان و كرامت و شرافت ذاتي او را بعنوان خليفه الله و امانتدار خداوند در جهان كفر زده امروز مطرح كرد.

فروپاشي نظريات و تئوريهاي مبتني بر تفكرات الحادي و ماركسيستي ، رويكرد دوباره جهان به سوي دين گرائي و گرايش به اسلام از جمله آثار فرهنگي انقلاب اسلامي است.

انقلاب اسلامي را بايد نقطه عطفي در نظريه پردازي انديشمندان علوم اجتماعي و سياسي دانست ، بگونه اي كه متفكران نظريات خود را كه بر پاي تفكرات ماركسيستي و الحادي بنا گرديده بود مورد بازنگري قرار دادند و بسياري آشكارا به ضعف و بطلان نظريات خود اعتراف نمودند.

توسعه فرهنگ انقلاب اسلامي نويد بخش استقلال كامل فرهنگي ، پيرايش جامعه از آداب و رسوم منحرف و خرافات و آراسته شدن به فضايل اخلاقي و صفات خدايي در مسير وصول به مقام انسان متعالي و استقرارارزشهاي مورد نظر اسلام در زندگي جمعي و فردي خواهد بود.

انشاءالله

۱۳۸٦/۱۱/۱۳ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: