'جواد آرین منش' روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط کنونی جامعه و تغییراتی که در برگزاری مراسم چهارشنبه سوری رخ داده، لازم است در این خصوص راهکاری فرهنگی اتخاذ شود.
نماینده مردم مشهد در مجلس گفت: فرهنگی مانند پریدن از آتش، امروز تبدیل به انفجار ترقه های مخرب با صدایی مهیب در کوچه و بازار و ایجاد آتش بر جان و مال انسانها شده است.
وی افزود: در فرهنگ عمومی مبحثی تحت عنوان 'ضرورت اصلاح فرهنگ عمومی' داریم که با هدف ایجاد تغییر و تحولات در بخشهایی از فرهنگ عمومی در راستای بهبود انجام می شود.
او ادامه داد: اساسا فرهنگ کشور ما از عناصر متعدد تشکیل شده و بافت فرهنگی را شکل داده که تار و پود آن در طول سالها درکنار هم قرار گرفته و به قولی فرهنگی موزاییکی را در کشور ایجاد کرده است.
آرین منش اظهار داشت: بخشی از فرهنگ کشور ما از فرهنگ قبل از اسلام و ایران و بخش دیگری از فرهنگ اسلامی اثر پذیرفته لذا ظرف فرهنگی ایران با ارزشهای اسلامی و ایرانی پر شده که برخی ریشه های فرهنگ فعلی به ایران قبل از اسلام و بخشی به ایران پس از اسلام باز می گردد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اما امروز بطور جد نیازمند بازنگری در برخی عناصر و ویژگیهای فرهنگی هستیم و باید خرافات، موهومات و عناصر مخرب را از فرهنگ خودمان دور کنیم و تحریفاتی را که در طول زمان بوجود آمده در آیینهای مختلف کنار بزنیم.
وی افزود: به این ترتیب لازم است در آیین برگزاری مراسم چهارشنبه سوری اصلاح و بازنگری صورت گیرد و حرکتهای زشت و کارهای خطرناک تبدیل به اقدامات سازنده شود.
این نماینده مجلس گفت: همانند فرهنگهایی که مورد پالایش قرار گرفته مانند روز سیزده به در که به 'روز طبیعت' تغییر نام و با فرهنگ دوستداری طبیعت جایگزین شد، در چهارشنبه سوری نیز باید تلاش شود تا آداب و رسوم زشت و ناپسند را کنار بگذاریم و صله ارحام و ایجاد روابط دوستانه در خانواده ها را تقویت کنیم.

۱۳۸٩/۱٢/٢٥ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی