نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اقدام دیوان محاسبات در بررسی همزمان بودجه دستگاه‌ها در طول سال را مثبت ارزیابی کرد و تاکید کرد: با این وجود گزارش تفریغ بودجه نهادهای فرهنگی در سال 89 با تاخیر به کمیسیون رسید و کمیسیون نتوانست در بررسی لایحه بودجه 90 از این گزارش به نحو مطلوب استفاده کند.

" جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت عملکرد دیوان محاسبات در بررسی همزمان اعتبارات دستگاه‌ها و نحوه هزینه‌کرد بودجه تخصیص یافته را اقدامی مثبت ارزیابی کرد و گفت: طبق قانون دیوان محاسبات موظف است پس از پایان یافتن سال، بررسی بودجه دستگاه‌ها را در آن سال آغاز کند و گزارش تفریغ بودجه دستگاه‌ها را به کمیسیون‌های مربوط ارائه دهد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس افزود: نحوه بررسی بودجه دستگاه‌ها در قانون، این ایراد را دارد که نمی‌توان از نتایج حاصل از بررسی بودجه هر سال، در تصویب بهتر و واقع‌بینانه‌تر بودجه سال بعد از آن استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم بررسی و پژوهش در مورد بودجه هر سال و بهره‌گیری از نتایج آن در بودجه‌بندی سال بعد، تصریح کرد: از سال گذشته دیوان محاسبات اقدام مثبتی در جهت بررسی بودجه انجام داده است و بودجه دستگاه‌ها را همزمان در طول سال بررسی می کند که این حرکت در جهت بررسی عملکرد دستگاه‌ها و نحوه بودجه‌بندی اعتبارات آنها در سال بعد بسیار موثر و مطلوب است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی اظهار داشت: در سال جاری گزارش تفریغ بودجه نهادهای فرهنگی با تاخیر به  کمیسیون رسید و کمیسیون نتوانست در بررسی لایحه بودجه 90 از این گزارش به نحو مطلوب و موثری استفاده کند.

وی با بیان اینکه کمیسیون در بررسی بودجه 90 به دلیل عدم دسترسی به گزارش تفریغ بودجه دچار مشکلاتی شد، ادامه داد: متأسفانه به دلیل دیرکرد چند روزه ارسال گزارش تفریغ بودجه، کمیسیون فرهنگی از جزئیات عملکرد هزینه‌ای دستگاه‌های فرهنگی در سال 89 مطلع نبود و نتوانست بررسی جزئی بودجه سال 89 را در تصویب بهتر لایحه بودجه 90 مد نظر قرار دهد.

آرین منش با تأکید بر اینکه این تأخیر چند روزه از ارزش کار مثبت دیوان محاسبات نمی‌کاهد، تصریح کرد: دیوان محاسبات در ارائه گزارش تفریغ بودجه گام عظیمی برداشته و توانسته است دیرکرد و عقب ماندگی ارائه گزارش را که گاه به چند سال می‌رسید، در حد چند روز کاهش دهد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با تلاش بی وقفه مسئولان دیوان محاسبات، از سال آینده مشکل تأخیر چندروزه ارائه گزارش تفریغ بودجه نیز مرتفع شود و مجلس بتواند از دستاورد مثبت دیوان محاسبات به نحو مطلوب استفاده کند.

 

۱۳٩٠/۱/٧ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی