آرین منش در ارزیابی وضعیت حوزه چاپ و نشر در سال گذشته:

حمایت‌های دولتی از حوزه چاپ و نشر کافی نبوده است

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به عدم خودکفایی صنعت چاپ و نشر کشور در بسیاری از حوزه‌ها، تأکید کرد: کمک‌های دولتی به حوزه چاپ و نشر در سال گذشته کافی و در حد مطلوب نبوده است و این حوزه مهم از فرهنگ کشور نیازمند افزایش حمایت و اعتبارات است.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت در ارزیابی وضعیت حوزه چاپ و نشر کشور در سال گذشته اظهار داشت: صنعت چاپ و نشر در ایران به لحاظ کاغذ با عدم خودکفایی روبرو است، به طوری که بخش قابل ملاحظه‌ای از کاغذ مصرفی کشور از اندونزی و دیگر کشورهای وارد می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار سوء قیمت بالای کتاب و محصولات فرهنگی در کشور، ادامه داد: اگر قرار باشد کتابی که با کاغذ وارداتی تولید می‌شود، به قیمت واقعی به دست مصرف‌کننده برسد، قیمت کتاب به شدت بالا می‌رود و این امر آثار نامطلوبی بر شاخص‌های فرهنگ عمومی کشور خواهد داشت.

وی بر ضرورت حمایت از حوزه نشر به منظور ارتقای شاخص‌های فرهنگ عمومی تأکید کرد و گفت: برای جلوگیری از بالا رفتن بهای کتاب، حوزه چاپ و نشر نیازمند کمک‌های دولتی و یارانه مناسب برای بخش کاغذ است.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نوسازی صنایع چاپ را در راستای بهینه سازی تولید ضروری دانست و تصریح کرد: نوسازی سیستم چاپی کشور مستلزم ارائه تسهیلات به چاپخانه داران برای ورود دستگاه‌های جدید و حمایت دولت و سیستم بانکی برای پرداخت این تسهیلات است.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر دستگاه‌های چاپ کشور وارداتی است و از آلمان، هند و چین و دیگر کشورها وارد می‌شود؛ بنابراین صنعت چاپ و نشر کشور نیازمند پیشرفت و رسیدن به حدی از خودکفایی و نوسازی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یادآور شد: دولت در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مشخص کرده بود که 30 درصد از درآمدهای ناشی از هدفمند شدن یارانه‌ها، درجهت حمایت و نوسازی به صنایع اختصاص یابد.

وی با اشاره به مشکل تخصیص منابع و بودجه‌ها در بسیاری موارد، افزود: طبق اطلاعات کمیسیون فرهنگی، مبلغی از درآمدهای هدفمند شدن یارانه‌ها به حوزه صنعت چاپ اختصاص پیدا نکرده است و بخش‌های فرهنگی کشور و بویژه حوزه چاپ و نشر در سال گذشته از این اعتبارات بی بهره بوده اند.

 آرین منش میزان کمک‌های دولتی را به توسعه و نوسازی چاپ کشور در سال گذشته، ناکافی توصیف کرد و اظهار داشت: ضروری است دولت سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در حوزه چاپ و نشر داشته باشد و با حمایت از صنایع چاپ برای نوسازی، بهینه‌سازی و خودکفایی زمینه‌های پیشرفت این صنعت را فراهم کند.

۱۳٩٠/۱/۸ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی