"جواد آرین‌منش" درگفت‌وگو با خبرنگارخانه ملت گفت: تولیدات داخلی صداوسیما در نوروز 90 از کیفیت و مطلوبیت لازم برخوردار نبوده‌اند و این برنامه‌ها در برطرف کردن اساسی‌ترین خواسته مخاطبان که شامل فیلم‌نامه و بازی مناسب است، موفق عمل نکرده‌اند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس، افزود: تولیدات صداوسیما نسبت به سال گذشته با یک سیر نزولی و کیفیت نامناسب همراه بوده و در جامه عمل پوشاندن به انتظارات مخاطبان، ناموفق عمل کرده است.

وی تأکید کرد: طنز و فکاهی به عنوان محور اصلی برنامه‌های نوروزی شناخته می‌شوند و در خصوص آموزنده بودن این برنامه‌ها تردیدی اساسی وجود دارد.

 

برنامه‌های نوروزی فاقد نکات آموزنده هستند

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با بیان این موضوع که برنامه‌های نوروزی صدا و سیما فاقد نکات آموزنده هستند، گفت: از برنامه‌های صداوسیما این انتظار می‌رفت که در کنار شاد بودن، نکات آموزنده‌ای را به مخاطبان انتقال دهند؛ اصلی که چندان از سوی مسئولان صدا و سیما مورد توجه قرار نگرفته است.

آرین منش در خصوص لزوم رقابت رسانه‌های داخلی با رسانه‌های خارجی به منظور جذب مخاطبان داخلی، افزود: نباید مرعوب رسانه‌های خارجی و دگراندیش شویم، این رسانه‌ها بدون در نظر گرفتن جنبه‌های اخلاقی و آموزشی، در تلاش هستند تا از طریق جذابیت‌های بصری، زمینه را برای جذب مخاطب فراهم کنند، بر همین اساس نباید در این زمینه از آنها پیروی کنیم.

 

عدم استفاده صدا وسیما از ظرفیت‌های موجود

وی صداوسیما را نسبت به تولید آثار فاخر برای مخاطبان داخلی، موظف دانست و تصریح کرد: متاسفانه صدا و سیما از تمام ظرفیت‌های خود برای تولید آثار مطلوب بهره نمی‌برد، این در حالی است که با تکیه بر هنرمندان توانمند ایرانی، می‌توان در تولید کالاهای فرهنگی برای رسانه ملی، گام‌های مناسبی را برداشت.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی در پایان استفاده از لهجه خاص در فیلم‌های نوروزی را نادرست دانست و گفت: هر چند مسئولان صدا و سیما، با سوء نیت از لهجه خاصی در سریال‌ها استفاده نکرده‌اند؛ اما باید مسئولان چنان حساب شده در این حوزه قدم برمی‌داشتند تا تصور تمسخر لهجه شهرستانی از سوی صدا و سیما در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌شد، نکته‌ای که متاسفانه در برنامه‌های نوروزی چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

۱۳٩٠/۱/۱٠ساعت ۸:٥٤ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی