نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر پیچیدگی روند بازگرداندن آثار باستانی قاچاق شده به خارج از کشور، خاطرنشان ساخت: وابستگی سازمان‌های بین المللی به لابی‌های صهیونیستی باز گرداندن آثار باستانی به داخل کشور را مشکل کرده است.

"جواد آرین منش" درگفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان اینکه بسیاری از آثار باستانی در دوران قبل از انقلاب به خارج ازکشور منتقل شده است، گفت: سازمان میراث فرهنگی در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی در جهت بازپس گیری این حق ملی انجام داده که قابل تقدیر است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی عملکرد سازمان میراث فرهنگی را با توجه به توفیقات این سازمان در بازگرداندن این آثار به داخل کشور طی سال‌های اخیر مثبت ارزیابی کرد و افزود: باز پس گیری باید در حجم بیش‌تری انجام می‌شد اما این موضوع را نباید ضعف عملکردی این سازمان قلمداد کرد.
وی ادامه داد: بازگرداندن این آثار به داخل کشور نیازمند تامین اعتبارات مالی در کنار پیگیری‌های مستمر و سازمان یافته است و نباید تنها سازمان میراث فرهنگی را مسئول دانست بلکه باید کمک کرد با تامین اعتبارات لازم زمینه برای بازگرداندن این آثار گرانبها و ارزشمند به کشور فراهم شود.
آرین‌منش وابستگی سازمان‌های بین المللی به لابی‌های صهیونیستی را از موانع اصلی در بازگرداندن این سرمایه‌های ملی به داخل کشور دانست و تاکید کرد: نفوذ قدرت‌های اروپایی و آمریکایی در سازمان‌های بین المللی سد بزرگی بر سر راه است و ضروری است دستگاه دیپلماسی و فرهنگی کشور با استفاده از راهکارهای قانونی و حقوقی دامنه دخالت این قدرت‌ها را کاهش دهند. وی نقش نظارتی کمیسیون فرهنگی بر سازمان میراث فرهنگی را به عنوان یکی از متولیان فرهنگی کشور بسیار تاثیرگذار و مهم دانست.

 

 

 

۱۳٩٠/۱/۱٥ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی