نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خواستار تشکیل شورای راهبردی در تمام دستگاه‌های مسئول جهت برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی شد.

جواد آرین منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس به تبیین بیانات مقام معظم رهبری در خصوص سال جهاد اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: توسعه اقتصادی کشور مجموعه پیوسته‌ای از فعل و انفعالات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و توجه به یک بُعد آن مشکلات کشور را حل نمی‌کند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه به بافت جوان جمعیت کشور اشاره کرد و افزود: اکثر جمعیت کشور را جوانان حدود 20 تا 30 ساله تشکیل می دهند جوانانی که دانشجو یا فارغ التحصیل بوده و جویای کار هستند پس لازم است نقطه اتکای جهاد اقتصادی متوجه اشتغال جوانان باشد زیرا توجه به این امر یکی از زیر ساخت‌های توسعه که همان نیروی انسانی کارآمد است را تأمین کرده و ما را به اهداف چشم انداز 20 ساله نزدیک‌تر خواهد کرد.

*آحاد جامعه مخاطب فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری‌های سالیانه هستند

نایب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تمامی آحاد جامعه را مخاطب فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری‌های سالانه دانست و خاطرنشان کرد: بر هر سازمان و گروه لازم است که مصادیق مرتبط با خود را در ارتباط با شعارهای سالیانه شناسایی کند و تمام تلاش خود را در جهت تحقق آن به کار بندد.

نماینده مردم مشهد در خانه ملت به تبیین وظایف قوا در جهت تحقق اهداف جهاد اقتصادی پرداخت و تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی باید نرم افزارهای قانونی لازم جهت توسعه اقتصادی کشور را فراهم کند تا دولت بتواند با استفاده از آن در مسیر شتابان توسعه حرکت کند و در مقابل دولت هم وظیفه دارد قوانین مصوب را با جدیت به کار بندد و ضعف‌های قانونی را در قالب لایحه به مجلس ارائه دهد.

وی در همین رابطه ادامه داد: دستگاه قضایی نیز باید به مقابله با فساد اقتصادی بپردازد و تلاش خود را در جهت اجرای فرامین 8 ماده ای مقام معظم رهبری و برخورد با مفسدان اقتصادی به کار بندد.

آرین منش وظایف رسانه ها در سال جهاد اقتصادی از دیدگاه مقام معظم رهبری را برشمرد و گفت: ارائه اطلاعات صحیح و دقیق در زمینه اقتصادی، توانمند کردن مردم برای مشارکت مستقیم در توسعه اقتصادی، توجه به مفاهیم جهاد اقتصادی و مصادیق آن و بررسی و شناسایی عملکرد دستگاه های مسئول از عمده وظایف رسانه ها به ویژه صدا و سیماست.

*برنامه پنجم توسعه همگام و منطبق با اهداف جهاد اقتصادی است

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه خواستار تشکیل شورای راهبردی در تمام دستگاه‌های مسئول جهت برنامه‌ریزی برای تحقق اهداف جهاد اقتصادی شد و اظهار داشت: تشکیل چنین شورایی می‌تواند برنامه‌ها و فعالیت‌های هر سازمانی در ارتباط با جهاد اقتصادی را مشخص کرده و آسیب‌ها و نارسایی‌هایی که زمینه ساز عدم تحقق این شعار است را شناسایی و برطرف کند همچنین این شورا می‌تواند راهکارهای تحقق ارتقاء بهره وری که یکی از بخش های مهم فرمایش مقام معظم رهبری در پیام نوروزی بود را مشخص کند.

وی برنامه پنجم توسعه را همگام و منطبق با اهداف جهاد اقتصادی دانست و گفت: الزامات برنامه پنجم توسعه شامل بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع موجود، اجرای کامل سیاست‌های اصل44، ایجاد فرصت‌های شغلی، راه‌های کاهش وابستگی به نفت، اصلاح نظام مالیاتی، توسعه بخش تعاون به 25 درصد تا پایان برنامه، توجه به توسعه کشاورزی و صنعت، بهبود حمل و نقل و تأمین مسکن و ضرورت توجه به بهره‌وری به طوری که یک سوم رشد اقتصادی ناشی از ارتقاء بهره‌وری باشد در این برنامه مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند ما را به مطالبات رهبری در زمینه جهاد اقتصادی رهنمون سازد.

۱۳٩٠/۱/۱٧ساعت ۱۱:۱۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: سیاسی