نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها در کمیته تخصصی این کمیسیون خبر داد و گفت: متأسفانه با وجود قول‌های مکرر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای به سرانجام رساندن قانون جامع رسانه‌ها، ارائه این قانون در قالب لایحه محقق نشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست به تعهدات اخلاقی خود عمل کند.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به فرصت دوماهه کمیته تخصصی برای تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، اظهار داشت: پس از نهایی شدن پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، این طرح به مدت یک ماه در کمیسیون فرهنگی بررسی و اصلاح می‌شود و نهایتا طرح جامع رسانه‌ها تا سه ماه آینده به صحن مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.

نماینده مشهد و کلات در مجلس حضور کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه رسانه را در تهیه پیش‌نویس طرح جامع رسانه‌ها، موجب دقت و اعمال نظرات کارشناسی در تهیه این طرح دانست و ادامه داد: در کمیته تخصصی تهیه پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها، "حمید رسایی" و اینجانب از کمیسیون فرهنگی، "سیدجلال فیاضی"، مدیرعامل سابق ایرنا به عنوان مشاور رسانه‌ای کمیسیون، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و برخی کارشناسان مورد وثوق در عرصه رسانه حضور خواهند داشت.

 

قانون مطبوعات، بخشی از قانون جامع رسانه‌ها خواهد بود

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه طرح جامع رسانه‌ها حاوی سه بخش اصلی است، تصریح کرد: قانون پیشین مطبوعات در کمیته تخصصی بررسی و اصلاح قرار خواهد شد و به عنوان یکی از سه بخش اصلی طرح جامعه رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

آرین منش بخشی از رسانه‌ها بویژه رسانه‌های نوین و دیجیتال را فاقد قانون درست و مشخص دانست و گفت: بخش دیگری از طرح جامع رسانه‌ها، مربوط به رسانه‌های دیجیتال و نوین است که در این بخش برای رسانه‌هایی که فاقد قانون مشخصی هستند، قوانین متناسب و مخصوص طرح خواهد شد.

وی با اشاره به بررسی جداگانه قوانین مربوط به سازمان صدا و سیما تصریح کرد: قوانین مربوط به صدا و سیما در طرح جامع رسانه‌ها مطرح نمی‌شود، بلکه کمیسیون فرهنگی تهیه قانون جامع صدا و سیما را در دستور کار دارد که این طرح قوانین جامع حوزه صدا و سیما را سامان‌دهی خواهد کرد.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: قسمت سوم طرح جامع رسانه‌ها، شامل قوانین و مقررات حمایتی و نظارتی بر علمکرد رسانه‌ها می‌شود که در این بخش نیز، ابزارهای حمایت از رسانه‌های مختلف و راهکارهای قانونی نظارت برعملکرد آنها بررسی خواهد شد.

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تعهدات اخلاقی خود درباره تهیه قانون جامع رسانه‌ها عمل نکرده است

آرین منش با اشاره به گذشت دو سال و نیم از اولین اقدامات برای قانون جامع صدا و سیما، اظهار داشت: در ابتدا قرار بر این بود که قانون جامع رسانه‌ها در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شود تا پس از بررسی در کمیسیون فرهنگی به تصویب برسد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را در عمل به تعهدات خود ضعیف و ناموفق دانست و گفت: متأسفانه با وجود برگزاری نشست‌های متعدد و قول‌های مکرر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای به سرانجام رساندن قانون جامع رسانه‌ها، ارائه این قانون در قالب لایحه محقق نشد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نتوانست به تعهدات اخلاقی خود عمل کند.

 

کمیسیون فرهنگی مصمم به رفع خلأهای قانونی حوزه رسانه است

آرین منش ازعدم همکاری دولت برای نهایی شدن قانون جامع رسانه‌ها ابراز تأسف کرد و گفت: کمیسیون فرهنگی برای رفع خلأهای قانونی حوزه رسانه مصمم است و قصد دارد در یک سال باقی مانده از مجلس هشتم این قانون را به سرانجام برساند و تصویب کند.

وی افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس بنا دارد تا پیش نویس طرح جامع رسانه‌ها را تهیه کند و آن را در قالب طرح به مجلس تقدیم کند تا پس از بررسی و اصلاحات مورد نیاز، قانون جامع رسانه‌ها تصویب شود و خلأهای قانونی حوزه رسانه‌ها برطرف گردد.

 

۱۳٩٠/۱/٢۱ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی