عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: واحد پولی کشور نیاز به اصلاح دارد، زیرا ریال در حال حاظر فاقد کارایی و ارزش است.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با اشاره به حذف چهار صفر از پول ملی اظهار داشت: ریال امروزه فاقد خرید و فروش در بازار مبادلاتی است، بنابراین این اقدام مفید بوده و سبب افزایش اعتبار واحد پول ملی می‌شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید واحد پولی داشته باشیم که عملا هیچگونه کاربردی در معاملات ندارد و تنها در محاسبات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
آرین‌منش با اشاره به موضوع تورم ادامه داد: مردم نباید تصور کنند که اگر چند صفر از پول‌ها حذف شود این امر کاهش نرخ تورم را در بر دارد زیرا که تورم تابع متغیرها، ساز وکارها و فعل و انفعالات متعدد اقتصادی دیگری است و هرگاه حجم پول در کشور متناسب با تولید و تقاضا نباشد سبب ایجاد تورم می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: همه ساله مقادیری اسکناس در کشور چاپ می‌شود که خود این امر مستلزم هزینه‌های فراوانی برای کشور است.
آرین‌منش ادامه داد: معمولا سرانه اسکناس در کشورها بین 12تا 14 برگه است در حالی که سرانه اسکناس در ایران 114 برگه است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: این امر به معنای صرف هزینه‌های زیاد برای چاپ اسکناس در کشور است، البته موضوع حذف صفر از واحد پولی در ایران باید با در نظر گرفتن همه ملاحظات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همراه با اطلاع‌رسانی و توضیحات علمی و کارشناسی لازم برای مردم صورت گیرد.
آرین‌منش گفت: از دیگر پیامدهای اجرای این بحث سهولت تبدیل کالا به واحد پول، پیشگیری از رشد حجم پول در کشور و بی ارزش شدن ریال، کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس، مبادله، حمل و نقل، نگهداری و آسان‌سازی محاسبات پولی و افزایش اعتماد مردم به پول ملی در برابر سایر واحدهای پولی دنیا است.

۱۳٩٠/۱/٢۳ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی