عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:واحد پولی کشور نیاز به اصلاح دارد،زیرا ریال درحال حاظر فاقد کارایی و ارزش است.

جواد آرین‌منش،عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت:ریال امروزه فاقد خرید و فروش در بازار مبادلاتی است،بنابراین این اقدام مفید بوده و سبب افزایش اعتبار واحد پول ملی می‌شود.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت:چرا باید واحد پولی داشته باشیم که عملا هیچ گونه کاربردی در معاملات ندارد و تنها در محاسبات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرین‌منش با اشاره به موضوع تورم ادامه داد:مردم نباید تصور کنند که اگر چند صفر از پول‌ها حذف شود،این امر کاهش نرخ تورم را دربر دارد؛زیرا که تورم تابع متغیرها،ساز وکارها و فعل و انفعالات متعدد اقتصادی دیگری است و هرگاه حجم پول در کشور متناسب با تولید و تقاضا نباشد سبب ایجاد تورم می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:همه ساله مقادیری اسکناس در کشور چاپ می‌شود که خود این امر مستلزم هزینه‌های فراوانی برای کشور است.

آرین‌منش ادامه داد:معمولا سرانه اسکناس در کشورها بین 12تا 14 برگه است در حالی که سرانه اسکناس در ایران 114 برگه است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:این امر به معنای صرف هزینه‌های زیاد برای چاپ اسکناس در کشور است،البته موضوع حذف صفر از واحد پولی در ایران باید با درنظر گرفتن همه ملاحظات اقتصادی،فرهنگی،اجتماعی و همراه با اطلاع‌رسانی و توضیحات علمی و کارشناسی لازم برای مردم صورت گیرد.

آرین‌منش گفت:از دیگر پیامدهای اجرای این بحث،سهولت تبدیل کالا به واحد پول،پیشگیری از رشد حجم پول در کشور و بی ارزش شدن ریال،کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس،مبادله،حمل و نقل،نگهداری و آسان‌سازی محاسبات پولی و افزایش اعتمادمردم به پول ملی در برابر سایر واحدهای پولی دنیا است.

۱۳٩٠/۱/٢٧ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اقتصادی