نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به برخی قوانین ناظر بر حمایت از حق تولیدکنندگان، نبود قانون جامع حق کپی رایت در کشور را نتیجه کم‌کاری وزارت ارشاد و دولت دانست و خاطر نشان ساخت: اینها مسائلی نیست که مجلس ابتدائا به آن ورود پیدا کند، بلکه نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است.

 

"جواد آرین‌منش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت درباره قانون حق مولف در کشور گفت: اگر هنرمندی در داخل کشور اثری را پدید می‌آورد، باید از تکثیر غیرمجاز آن جلوگیری شود؛ ما در عرصه قانونگذاری تا حدودی به این حوزه ورود پیدا کرده‌ایم و قوانینی که در سال‌های اخیر تصویب شد، ناظر بر این موضوع بود ولی هنوز از جامعیت لازم برخوردار نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس توضیح داد: قانون حق مولف جزو موارد اجرایی است؛ وزارت ارشاد باید بررسی و ارزیابی کند که ما در کجا با خلاء قانونی مواجهیم، یا در کجا رعایت این قوانین به نفع پدیدآورندگان و مصالح کشور است، سپس لایحه آن را به مجلس ارائه کند زیرا اینها مسائلی نیست که مجلس ابتدائا به آن ورود پیدا کند بلکه نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است که متاسفانه وزارت ارشاد در این زمینه کاری انجام نداده است.

وی درباره ضرورت پیوستن ایران به قانونی جهانی کپی رایت توضیح داد: اگر ما قوانین بین‌المللی را بپذیریم، در آن صورت هر اثر فرهنگی، هنری، سینمایی که در داخل کشور تکثیر و کپی‌برداری شود، باید حقوق پدیدآورندگان خارجی را تامین کند و در این صورت باید محصولاتی از این دست به چندبرابر قیمت فعلی فروخته شود. در حالیکه ما اکنون در بخش‌های متعددی مثل سینما و بازی‌های یارانه‌ای، صدها نوع تولیدات خارجی را در در داخل کشور تکثیر می‌کنیم و با قیمت ارزان در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهیم.

آرین‌منش توضیح داد: از آنجا که توازنی در تولید محصولات فرهنگی و هنری میان ما و کشورهای دیگر وجود ندارد و مثلا در بازی‌های یارانه‌ای، تعداد تولید در داخل کشور در حد و اندازه‌ای نیست که اگر حقوق دیگران را رعایت کنیم و آنها هم حقوق ما را رعایت کنند، به منفعت جمهوری اسلامی باشد، لذا پیوستن ما به قانون جهانی کپی رایت در کشور نیازمند تأمل است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر رعایت حقوق پدیدآورندگان داخلی و فرهنگ‌سازی در این زمینه، درباره موسیقی‌هایی که از صداوسیما پخش می‌شود و اینکه آیا به رعایت حق مولف توجه می‌کند یا خیر، گفت: صداوسیما اصلا مجاز نیست آثار هنرمندان را بدون اجازه پخش کند کمااینکه وقتی برخی هنرمندان مانند آقای شجریان خواستار استفاده نکردن صداوسیما از اثر خود شدند، دیگر کار آنها پخش نشد.

وی با بیان اینکه معمولا صداوسیما آثار هنرمندان را برای پخش خریداری می‌کند، افزود: من به نظر من این قضیه دو طرفه است یعنی اگر کاری به صورت رایگان از هنرمندی در صداوسیما پخش می‌شود، قاعدتا باعث اشتهار او نیز می‌شود زیرا بسیاری از هنرمندان که مشهور هم نیستند، مایلند تا آثارشان از طریق رسانه پخش شود تا در جامعه شناخته شوند. 

۱۳٩٠/۱/٢٩ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی