نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید براینکه ورود بخش خصوصی به عرصه فرهنگ باید با محوریت تقویت زیرساخت‌های فرهنگی صورت گیرد، خاطرنشان ساخت: عرصه فرهنگ، عرصه‌ای حساس و مهم است و باید گام به گام و با دقت زمینه را برای ورود بخش خصوصی به این عرصه فراهم کرد.

 

"جواد آرین‌منش" در بازدید از خبرگزاری خانه ملت درباره ضرورت خصوصی شدن رسانه‌ها خصوصا در عرصه رادیو و تلویزیون به منظور کاهش گرایش به شبکه‌های ماهواره‌ای، گفت: صداوسیما جزو موضوعات حاکمیتی است که مسوولیت آن از سوی مقام معظم رهبری انتخاب می‌شود، بنابراین خصوصی شدن به مفهمومی که در دنیا وجود دارد به این صورت که افراد بتوانند شبکه رادیو تلویزیونی ایجاد کنند و خودشان اداره و تامین محتوای آن را برعهده داشته باشند، با مصالح نظام جمهوری اسلامی مغایرت دارد.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس افزود: واگذاری امور خدماتی صداوسیما به بخش خصوصی منعی ندارد اما امور حاکمیتی آن را نمی‌توان به بخش خصوصی واگذار کرد زیرا وحدت ملی ما در گرو رسانه ملی است و اگر قرار باشد در هر نقطه‌ای از کشور یک شبکه رادیویی و تلویزیونی با خرده فرهنگ‌های مختلف ایجاد شود و گرایشات ناسیونالیستی رواج داده شود، وحدت ملی ما دچار اختلاف و تشتت و تفرقه می‌شود.

وی اظهار کرد: ما نمی‌توانیم شبکه تلویزیونی خصوصی داشته باشیم اما اینکه صداوسیما بتواند برنامه‌هایی را تولید کند و از طریق شبکه‌های کابلی خدمات بیشتری ارائه بدهد، مشروط بر آنکه زیر نظر صداوسیما باشد، امکان پذیر است.

آرین منش همچنین درخصوص ورود بخش خصوصی به مطبوعات گفت: به طور کلی هنوز رسانه‌ها اعم از دیجیتال یا مکتوب در جامعه ما نیازمند یارانه و حمایت دولت هستند و ما کمتر روزنامه‌ای را در کشور سراغ داریم که به مرحله خودکفایی و سوددهی رسیده باشد که بتواند امورش را اداره کند.

وی افزود: در طرح جامع نظام رسانه‌ای که در کمیسیون فرهنگی در حال بررسی است، جنبه‌های حمایتی، هدایتی و نظارتی مورد توجه قرار گرفته و مشارکت اصحاب رسانه در تصمیم‌گیری‌ها و نظارت بر کار با این طرح افزایش پیدا می‌کند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: حوزه فرهنگ اصلا اقتصادی نیست و نباید در نتیجه‌بخشی کارهای انجام شده در این حوزه عجله کرد زیرا ما می‌خواهیم کار انسان‌سازی انجام بدهیم و قاعدتا دولت باید هزینه این کار را بپردازد زیرا اگر قرار باشد ورود بخش خصوصی صرفا اقتصادی باشد، ممکن است برخی آسیب‌ها را به دنبال داشته باشد و بنابراین نمی‌ارزد دولت از سرمایه‌گذاری در این بخش کم کند زیرا هیچ جا به اندازه بخش فرهنگ بازده ندارد.

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ کمترین سرمایه‌گذاری و بیشترین بازده را دارد، تصریح کرد: نیازمند قوی‌سازی و ارائه زیرساخت‌ها در بخش فرهنگ هستیم تا بسترهای ورود بخش خصوصی فراهم شود.

۱۳٩٠/۱/۳٠ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: فرهنگی