نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به غیرقانونی بودن کمک دولت به باشگاه‌های حرفه‌ای از محل اعتبارات دولتی، خاطرنشان ساخت: باشگاه‌داری در کشور ما ساده نیست.

"جواد آرین منش" در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به ضرورت حضور بخش خصوصی در ورزش گفت: براساس تبصره ؟ ماده 13 دولت مکلف شده است که از بودجه و اعتبارات دولتی کمکی به باشگاه‌های حرفه‌ای نداشته باشد زیرا این باشگاه‌ها پول‌های گزافی به صورت مستقیم مانند پرسپولیس و استقلال و یا به صورت غیرمستقیم مثل باشگاه‌های فولاد، ذوب آهن و سپاهان از منابع دولتی دریافت می‌کردند و از جیب دولت تغذیه می‌شدند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس اضافه کرد: چنین تیم‌هایی از اعتبارات خوبی برخوردار هستند و قراردادهای سنگین با بازیکنان، مربیان و کادر فنی می‌بندند و از آنجایی که باشگاه‌های خصوصی قادر به رقابت با آنها نیستند و درآمدی ندارند، ضعیف باقی می‌مانند.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ورزش و باشگاه‌داری از توجیه اقتصادی برخوردار نیست، اظهار کرد: باشگاه‌های خصوصی در دنیا معمولا با درآمدهای ناشی از پخش تلویزیونی، اسپانسر، تولید کالا با برند باشگاه و فروش بلیط امور خود را انجام می‌دهند و البته بیشترین درآمد آنها نیز از محل پخش تلویزیونی است که این موضوع در کشور ما ساماندهی نشده است و باشگاه‌ها از این محل درآمدی ندارند.

آرین‌منش اضافه کرد: تنها منبع درآمدی باشگاه‌های ما از طریق فروش بلیط است که مبلغ زیادی نمی‌شود و قاعدتا باشگاه را قادر نمی‌سازد که بتواند قراردادهای هنگفت با کادر تیم ببندد و آنها باید بدون اینکه درآمدی داشته باشند، هزینه کنند.

وی با بیان اینکه باشگاه‌داری در کشور ما ساده نیست، گفت: اگر باشگاه خصوصی بخواهد با باشگاه‌های دولتی که از منابع دولت تامین می‌شوند رقابت کنند، طبیعی است که شرایط کاملا نابرابر است و می‌توان حاصل این اتفاق را در نتایجی که تیم‌ها به دست می‌آورند مشاهده کرد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگ به طرح جامعه نظام باشگاه‌داری اشاره کرد و افزود: این طرح در کمیسیون فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است و در همین راستا کمیته ویژه‌ای متشکل از نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی، مرکز پژوهش‌های مجلس، سازمان تربیت بدنی و اتحادیه باشگاه‌ها تشکل شده است.

 

۱۳٩٠/۱/۳۱ساعت ٩:۳٠ ‎ق.ظ توسط جواد آرین منش نظرات ()
تگ ها: اجتماعی