صرف بودجه دولتی برای ورزش حرفه‌ای تخلف محسوب می‌شود

 

یک عضو فراکسیون ورزش تاکید کرد:‌ هرگونه استفاده از منابع و بودجه‌های دولتی توسط وزارت ورزش و جوانان برای ورزش حرفه‌ای تخلف محسوب می‌شود.

جواد آرین‌منش درخصوص واگذاری سهام برخی باشگاه‌های ورزشی کشور به ایسنا گفت: براساس اجرای قانون سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی،‌ سازمانی به نام سازمان خصوصی‌سازی تشکیل شده که این سازمان درخصوص برخی مجموعه‌ها و موسسات، شرکت‌ها، کارخانجات و نیز مجموعه‌هایی که مالکیت آن متعلق به دولت است،‌باید واگذاری‌ها را در دستور کار خود قرار دهد.

وی تصریح کرد:همچنین برای هرکدام از این‌ها زمانی تعیین شده که طبق آن زمان بایستی واگذاری صورت گیرد، که شامل باشگاه‌های استقلال و پیروزی و نیز راه‌آهن است.

این عضو فراکسیون ورزش مجلس خاطرنشان کرد:‌طبق الزامات قانون اصل ۴۴ می‌بایست تا پایان امسال از طریق بورس‌ یا فرابورس این واگذاری‌ها انجام شود واکنون که درماه‌های پایانی سال قرار داریم،‌ سازمان خصوصی‌سازی باید نسبت به این مساله اقدام جدی به‌عمل آورد.

آرین‌منش در ادامه اظهار کرد:از آنجایی که هرگونه پرداختی از منابع و بودجه دولت به باشگاه‌های حرفه‌ای ممنوع است، لذا ورزشکاران این دو باشگاه (پرسپولیس و استقلال) ‌ که شغل‌شان ورزش است و از راه‌ عضویت در باشگاه حقوق دریافت می‌کنند، نمی‌توانند از بودجه و منابع دولتی استفاده کنند.

وی اذعان داشت:بنابراین صرف بودجه دولتی برای ورزش حرفه‌ای از سوی وزارت ورزش و جوانان یا دولت و یا بخش دیگری از دولت که از منابع و بودجه‌های دولتی استفاده می‌کند، تخلف محسوب می‌شود و دیوان محاسبات نیز وظیفه دارد که این موارد را بررسی و گزارش تخلفات را به مراجع قضایی ارائه کند.

طبق قانون خصوصی سازی ارگان های دولتی به سه بخش تقسیم می‌شود: ۱- موسساتی که واگذاری‌شان مشکلی ایجاد نمی‌کند و تمام سهام آنها قابل انتقال به بخش خصوصی است.

۲- ارگان‌هایی که قابل خصوصی سازی هستند، اما نه به شکل کامل، در این موسسات معمولا ۵۱ درصد سهام به بخش خصوصی واگذار می شود.

۳- ارگان‌هایی که به هیچ وجه قابل انتقال به بخش خصوصی نیستند و دولت با ارائه‌ی مستندات خود دلایل این عدم امکان را توضیح می‌دهد و این نهادها در قانونی خصوصی سازی اصل ۴۴ مستثنی می شوند. در صورتی که دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در دو دسته‌ی اول و دوم باشند، باید واگذار شوند.

 


 

/ 0 نظر / 23 بازدید