بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی اساسی ترین مشکل جوانان خراسانی است

جواد آرین منش ، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی اساسی ترین مشکل جوانان خراسانی و فارغ التحصیلان دانشگاهی را بیکاری دانست و گفت: ضرورت ایجاد اشتغال پایدار ، توسعه کار آفرینی و توسعه مشاغل جدید از جمله موضوعات مهمی است که مجلس شورای اسلامی در تدوین و تصویب قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه به آن اهتمام و توجه داشته است ، حمایت مالی و تشویق خوشه ها و زنجیره های تولیدی ، ایجاد پیوند و ارتباط مناسب بین بنگاه های کوچک ، متوسط و بزرگ ، رفع مشکلات وموانع رشد و توسعه بنگاه های کوچک و متوسط ، گسترش کسب و کار خانگی و همچنین حمایت مالی از بخش غیر دولتی به منظور توسعه و گسترش آموزشهای کسب و کار از جمله نکاتی است که از دولت خواسته شده است در طول اجرای برنامه پنجم توسعه به آن اهتمام جدی نماید.

بزرگترین دغدغه جامعه جوان خراسان رضوی را مشکل بیکاری بویژه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی افزود: مسأله بیکاری در خراسان رضوی و مشهد مقدس اگر چه در مقایسه باسایر کلان شهرها و استان های کشور از شدت کمتری برخوردار است و نرخ بیکاری نسبتاً پائین تر است لکن در عین حال بزرگترین دغدغه جامعه جوان خراسان رضوی را مشکل بیکاری بویژه بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهد.

هدف گذاری برنامه پنجم توسعه رسیدن به نرخ بیکاری 7% در پایان برنامه است که قطعاً دست یافتنی است برای رسیدن به این هدف ما در خراسان رضوی تا پایان برنامه بایستی 420 هزار فرصت شغلی ایجاد نمائیم که در صورتی که از ظرفیت های استان به درستی استفاده نمائیم به مراتب بیش از این میسر خواهد بود.

از ظرفیت ها در 24 ساعت 5/18 ساعت در شبانه روز استفاده نمی گردد

عضو کمیسیون اصل 44 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: نکته حائز اهمیت قبل از ایجاد فرصت های جدید شغلی حفظ اشتغال موجود است که در حال حاضر یک میلیون و 850 هزار شاغل در 247000 کارگاه خراسان رضوی وجود دارد و بایستی در تثبیت کامل این فرصت ها برنامه ریزی و دقت لازم صورت گیرد. دومین گام توسعه اشتغال در خراسان ، ارتقاء بهره وری است از امکانات ، کارخانجات و کارگاه های موجود که در حال حاضر با ظرفیت بسیار پائین حدود 5/5 ساعت در 24 ساعت بکار مشغولند و از ظرفیت ها در 24 ساعت 5/18 ساعت در شبانه روز استفاده نمی گردد. دلیل عمده این امر هم کمبود نقدینگی کارگاه های تولیدی است که نیازمند جهت دهی منابع بانکی و هدایت سرمایه ها در این مسیر و هدفمند کردن منابع بانکی در جهت اشتغال مولد است و وزارت جدید کار ، تعاون و رفاه اجتماعی لازمست ضمن توانمند سازی بانک های در اختیار این وزارتخانه یعنی بانک توسعه تعاون ، بانک رفاه و صندوق مهر امام رضا(ع) و تعامل با بانک مرکزی منابع مورد نیاز جهت توسعه اشتغال و کارآفرینی را تأمین نماید.

عدم همکاری بانک ها در تخصیص تسهیلات و منابع به بخش اشتغال

وی با بیان این مطلب اضافه کرد: گزارشات در شش ماهه اول سال جاری در خراسان بیانگر عدم همکاری بانک ها در جهت تخصیص تسهیلات و منابع به بخش اشتغال است و در شش ماه اول سال 90 فقط بانک تجارت در قالب 4 فقره وام به کارخانجات آرد تسهیلات اعطاء نموده و سایر بانکهای استان هیچگونه اقدامی در این زمینه نداشته اند.

تصویب قانون مشاغل خانگی از سوی مجلس شورای اسلامی گام مهمی در جهت قانونمند شدن مشاغل خانگی و توسعه مشاغلی است که زنان خانه دار در کنار خانه داری می توانند داشته باشند و خراسان تا پایان سال 90 قادر خواهد بود 100 هزار مجوز مشاغل خانگی را در 214 رشته شغلی ایجاد نماید که در صورت قدری مساعدت و ارائه تسهیلات تحول چشمگیری در زمینه اشتغال در استان ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 4000 طرح آماده دریافت تسهیلات در انتظار بررسی و کمک سیستم بانکی است که مدیریت استان لازمست موضوع را جدی تر پیگیری نماید.

بجای ایجاد کارگاههای جدید بایستی ظرفیت کاری کارگاه های موجود را بالا ببریم

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: به منظور دستیابی سریعتر به فرصت های شغلی جدید به نظر میرسد با توجه به فعال بودن یا نیمه فعال بودن 247000 کارگاه در خراسان بجای ایجاد کارگاههای جدید بایستی ظرفیت کاری کارگاه های موجود را بالا ببریم و با افزودن 2 نفر نیروی جدید به کار گاه های موجود قادر خواهیم بود نیم میلیون فرصت شغلی ایجاد نماییم که کاری دشوار نخواهد بود.

در حال حاضر مجلس در حال تصویب قانون رفع موانع کسب و کار است که در صورت اجرائی شدن می تواند گام مهمی در جهت تقویت بخش خصوصی و رونق کسب و کار برداشته شود.

در کنار تصویب قوانینی نظیر قانون توسعه مشاغل خانگی ، قانون رفع موانع کسب کار ، اصلاح قانون کار بگونه ای که دربردارنده منافع کارگر و کار فرما باشد ، توسعه نظام استادوشاگردی، فراهم کردن زمینه توسعه صادرات ، ایجاد رقابت سازنده و مؤثر ، بالا بردن زمان کار واحد های تولیدی حداقل بصورت دو شیفت می تواند معضل بیکاری جوانان را به حداقل ممکن برساند.

عدم ارتباط رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه یکی از دلایل عمده بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهها که بخش عمده بیکاران را در حال حاضر تشکیل می دهند عدم ارتباط رشته های تحصیلی با نیاز بازار کار است. دانشگاهها در رشته هایی مبادرت به تربیت نیروی انسانی می نمایند که این رشته ها اولویت بازار کار نیست و در نتیجه با خیل انبوهی از فارغ التحصیلان بیکار مواجه هستیم.

وی افزود: ما در خراسان و شهر مقدس مشهد که باحضور 25 میلیون زائر مواجه هستیم ، به راحتی می توانیم در بخش خدمات فراتر از 50% فرصت های شغلی را متمرکز نمائیم و امکان ده ها رشته جدید خدماتی هنوز وجود دارد و بنگاه ها و مؤسسات کاریابی بایستی خلاقیت بیشتری را از خود بروز دهند، یکی از موضوعاتی که آمارها و نرخ رسمی اشتغال و بیکاری را فریبنده و غیرواقعی می نمایاند این است که متأسفانه ما مبنا و شاخص اشتغال و بیکاری را شاخص های سازمان بین المللی کار (ILO) محاسبه می کنیم ، نوع محاسبه ای که اگر در هفته فردی یکساعت کار داشته باشد و در ازای انجام فقط یکساعت کار مزدی دریافت نماید، هرچند ناچیز آن فرد در محاسبات آماری در زمره شاغلین محسوب می گردد و نه بیکاران ، سؤال اینجاست که آیا فردی با انجام یکساعت کار در هفته قادر است زندگی خود و خانواده را اداره نماید؟ لذا نباید ما با استناد به این آمارها خود و جامعه را فریب دهیم و با ارائه اینگونه آمارهای غیر واقعی دل خوش کنیم.

در حال حاضر بیشترین مراجعات به دفاتر نمایندگان مجلس را جویندگان کار تشکیل می دهند

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر بیشترین مراجعات به دفاتر نمایندگان مجلس را جویندگان کار تشکیل می دهند. آمارها نشان دهنده این امر است که جوانان 15 تا 24 ساله و 15 تا 29 ساله امسال رکورددار بیکاری در کشور و در استان خراسان بوده اند و از این میان 1/29 % را بیکاران شهری و 8/16 % را بیکاران روستائی تشکیل داده اند. در خراسان بخش خدمات بیشترین سهم را در اشتغال زائی داشته است.

دولت محترم در سال 1390 مدعی ایجاد 5/2 میلیون فرصت شغلی بوده است ، در حالیکه آمار کل بیکاران کشور را درآمار های رسمی 2 میلیون و 600 هزار نفر می داند ، معنای این امر اینست که اگر 5/2 میلیون فرصت شغلی محقق شود و مشاغل فعلی پایدار بماند ما در سال آینده فقط بایستی برای افراد جدیدی که وارد بازار کار می شوند فرصت شغلی ایجاد نمائیم و نه بیشتر که این امر با سایر آمارهای ارائه شده همخوانی ندارد و با 2 رقمی بودن نرخ بیکاری منافات دارد.

لذا می بایست با نگاهی علمی و واقع بینانه بزرگترین مشکل فعلی جوانان کشور را که معضل بیکاری است و خود منشأ بسیاری از ناهنجاریهای دیگر اجتماعی نظیر بالا رفتن سن ازدواج ، فروپاشی خانواده ها و طلاق ، سرقت و اعتیاد و امثال آن می باشد را مورد بررسی قرار دهیم و با عزمی ملی نسبت به رفع آن اقدام نمائیم.


 

/ 0 نظر / 21 بازدید