پشت صحنه پیشنهاد مذاکره آمریکا

 

دولت اوباما از طریق خانم هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا پیشنهاد انجام مذاکره با جمهوری اسلامی را مطرح کرد . اگرچه اینگونه پیشنهادات از سوی آمریکا بی سابقه نیست لکن طرخ آن در شرایط کنونی و در شرایطی که امریکا و وابستگانش شدیدترین تحریم های اقتصادی و فشارهای سیاسی و تهدیدهای گوناگون را نسبت به ایران اسلامی اعمال داشته اند جای تامل جدی دارد.

دلایل اجمالی پیشنهاد مذاکره ارائه شده از سوی دولت اوباما را به شرح ذیل می توان بیان کرد:

1-تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا ،اتحادیه اروپا و سایر مراجع که به بهانه توقف برنامه ی هسته ای ایران صورت گرفت هرگز نتوانسته است مانع پیشرفت های ایران در این زمینه گردد.

2-تداوم فشارها وتحریم ها نه تنها اهداف آمریکایی ها را محقق نمی سازد بلکه بر شدت تنفر مردم ایران نسبت به دولتمردان امریکایی خواهد افزود.

3-فشارهای لابی صهیونیستی بر آمریکا  درمورد ایران به دلیل حمایت آشکارا آنان از رامنی رقیب اوباما در انتخابات کاسته شده و پیشنهاد مذاکره امریکا به ایران نوعی پاسخ به موضع گیری های لابی صهیونیستی در حمایت از رقیب اوباما نیز هست ضمن اینکه گزینه حمله نظامی را که صهیونیست ها تعقیب می کردند  کاملا منتفی می نماید .

4-اثبات توانمندی های نظامی جمهوری اسلامی ایران  در جنگ غزه وشکار پهباد آمریکایی ونفوذ سیاسی ونظامی ایران درمنطقه تیر خلاصی بر ادعاهای آهنین رژیم صهیونیستی  بود وباعث برهم خوردن معادلات گذشته گردیده است.

5-گزینه جنگ نظامی به دلیل پرهزینه بودن ،مخاطرات جدی برای منافع آمریکا ، اروپا و رژیم صهیونیستی و سایرپیامدهای اقتصادی ، سیاسی ونظامی عملا غیرممکن گردیده است به طوریکه طرح آن هم دیگر غیرعقلانی مینماید.

6-ایران اسلامی درحال حاضر کانون بیداری اسلامی و اداره کننده حرکتهای منطقه است

لذا دیگر وقت آن رسیده است  تا نوع گفتمان و ادبیاتی که در رابطه با جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته می شود تغییر کند.

7-پذیرش جمهوری اسلامی ایران جهت حضوردرپای میز مذاکره روحیه مقاومت و ایستادگی و وجهه استکبار ستیزی وابهت جمهوری اسلامی ایران را مخدوش خواهد کرد وآمریکایی ها حداکثر بهره برداری را ازاین مذاکرات درجهت تلقی مذاکرات دوجانبه به سازش وازبین بردن نقش الگویی انقلاب اسلامی درمنطقه و جهان خواهند نمود.

8-یکی یگر ازاهداف طرح مذاکره فریب توده های مردم و قرار دادن مردم در مقابل مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی، ایجاد اختلاف و دو دستگی و فراهم نمودن زمینه های فروپاشی از درون و تحقق الگوی کودتاهای مخملین است.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید