آرین‌منش: جلسه وزارت کشور با احزاب را باید به فال نیک گرفت

آرین‌منش: جلسه وزارت کشور با احزاب را باید به فال نیک گرفت

» سرویس: سیاسی - سیاست داخلی

کد خبر: 92092315382

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۰۸:۰۵

 

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: دولت سه وظیفه در ارتباط با احزاب دارد؛ اول نظارت بر فعالیت احزاب، دوم هدایت احزاب سیاسی و سوم - که از همه مهمتر است - حمایت از فعالیت احزاب سیاسی.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به صحبت‌های وزیر کشور مبنی بر برگزاری جلسه با احزاب فعال کشور در هفته‌های آتی اظهار کرد: تشکیل این جلسه را باید به فال نیک بگیریم و گامی در جهت توجه، تقویت و حمایت از احزاب سیاسی بدانیم.

این فعال سیاسی با بیان اینکه "یکی از وظایف دولت، تحقق اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است"، افزود: در اصول قانون اساسی به مسأله تشکل‌ها و احزاب اشاره شده است و در اصل 26 قانون اساسی جمهوری اسلامی به طور مستقیم از فعالیت احزاب شناخته شده یاد می‌شود و در مورد تشکیل اجتماعات، راهپیمایی‌ها، چگونگی و شرایط آن در قانون اساسی صحبت شده است، اما متأسفانه در دولت گذشته هیچ اعتقاد و باوری به احزاب سیاسی وجود نداشت و فعالیت احزاب سیاسی نه حمایت، نه هدایت و نه نظارت نمی‌شد.

آرین‌منش با بیان اینکه "نظام‌های مردم‌سالار و مبتنی بر افکار، آرا و نظرات مردم، بدون احزاب ابتر و ناقصند"، خاطرنشان کرد: متأسفانه هنوز به درستی در جهت نهادسازی در عرصه سیاسی انقلاب گام‌های قابل ملاحظه برنداشته‌ایم و اگر قرار است قانون اساسی به درستی انجام شود و انتخابات بصورت اصول در عرصه مجلس شورای اسلامی یا ریاست جمهوری و ... شکل بگیرد و کاندیداها در این حوزه‌ها حضور پیدا کنند باید تلاش‌های سیاسی نهادهای مدنی و سیاسی شناخته شده را شاهد باشیم تا از آسیب‌های دموکراسی و مردم‌سالاری جلوگیری شود، پس حتماً باید احزاب را در کشور تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه "خواست احزاب در جلساتی با مسئولان دولتی از جمله وزارت کشور، حمایت دولت از فعالیت‌های سیاسی و قانونی احزاب خواهد بود"، تصریح کرد: وزارت کشور باید فعالیت‌ها و تلاش‌های احزاب را نظارت کند تا در چارچوب قانون حرکت کنند و اگر خلاء و ایرادی در قوانین موجود در مورد احزاب وجود دارد در جهت اصلاح آن با همکاری مجلس و بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی که اجازه فعالیت به احزاب را داده است، گام بردارد.

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "حمایت‌های مادی و معنوی از احزاب در کشور به رشد نهادهای سیاسی در کشور کمک خواهد کرد"، افزود: دولت جدید در چهار ماه اول فعالیت احزاب را مورد توجه قرار داده و در همین راستا قرار است وزارت کشور جلسه‌ای با احزاب داشته باشد که آن را باید با حسن‌ظن نگریست، چون اگر احزاب مورد توجه دولت نبودند، مثل دولت گذشته هیچگونه جلسه‌ای برگزار نمی‌شد و فعالیت احزاب مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71381

برچسب : وزیر کشور ، احزاب ، وزارت کشور

 

/ 0 نظر / 54 بازدید