آرین‌منش:نقد،جداکردن سره از ناسره است/قوا وظیفه خود در قبال احزاب را فراموش کرده

آرین‌منش:نقد،جداکردن سره از ناسره است/قوا وظیفه خود در قبال احزاب را فراموش کرده‌اند

» سرویس: سیاسی - سیاست داخلی

کد خبر: 92072012380

شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۱۳

 

یک نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه "هریک از قوا در مقابل احزاب وظیفه‌ای به عهده دارند"، گفت: در دولت، وزارت کشور برای صدور مجوز جهت فعالیت احزاب، قوه قضاییه به عنوان ناظر عملکرد احزاب و قوه مقننه برای برطرف کردن ضعف و نقص‌های قانونی در زمینه فعالیت‌های احزاب وظایفی به عهده دارند.

محمدجواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به اینکه "فرهنگ نقد و نقدپذیری به مفهوم واقعی کلمه در جامعه ما رشد نیافته است"، اظهار کرد: در بسیاری از موارد وقتی صحبت از نقد می‌کنیم، مرز آن با تخریب مخلوط می‌شود و در بسیاری از مواقع بیان صرف نقطه ضعف‌ها و سیاه‌نمایی‌ها تحت عنوان نقد مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه "مفهوم نقد یعنی جداکردن خالص از ناخالص، سره از ناسره و درست از نادرست"، افزود: در نقد باید نقاط ضعف و قوت در کنار یکدیگر مطرح شود چون هدف از نقد، اصلاح و رشد تکامل است‌، نه تخریب.

آرین‌منش با بیان اینکه "بخشی از اصول قانون اساسی که مربوط به توسعه سیاسی احزاب است، مغفول مانده و بهای لازم به آن داده نمی‌شود"، خاطرنشان کرد: در زمان انتخابات، نهادهای فرهنگی‌، NGOها و حتی گروه‌های فاقد شناسنامه کارکرد حزبی پیدا می‌کنند و کسی مانع فعالیت آنها نمی‌شود و حتی گاهی شاهدیم یک تشکل فرهنگی و مذهبی لیست کاندیداهای خود را معرفی می‌کند در حالی که به لحاظ قانونی، کسانی مجاز به معرفی کاندید هستند که حزب سیاسی و دارای مجوز از وزارت کشور باشند.

وی افزود: چون حساب و کتاب درستی وجود ندارد و به احزاب بها داده نمی‌شود، گروه‌های فاقد شناسنامه در زمان انتخابات کارکرد حزب را پیدا می‌کنند و ضرورتی برای رفتن به سمت تشکیل احزاب بزرگ و فراگیر و شناسنامه‌دار احساس نمی‌شود تا نسبت به اظهارات و بیانات خود پاسخگو باشند.

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه همه قوا در رابطه ایجاد‌، توسعه و رشد احزاب سیاسی و تشکل‌های سیاسی در جایگاه خود وظایفی برعهده دارند، اظهار کرد: به نظر می‌رسد قوای سه‌گانه وظیفه خود در قبال احزاب را فراموش کرده‌اند و در عمل، در کشور شاهد فعالیت احزاب بزرگ، فراگیر و پاسخگو نیستیم.

انتهای پیام

کد خبرنگار: 71381

برچسب : احزاب

 

/ 0 نظر / 61 بازدید