حضور کم‌رنگ آثار انقلابی در جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتقاد از نبود تولیدات ارزشمند با موضوع انقلاب اسلامی در جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر٬ حرکت به سمت تولیداتی با محوریت اشاعه پیام انقلاب را خواستار شد.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت درباره روند جشنواره‌های هنری فجر گفت: جشنواره‌ها به لحاظ کمی روند رو به رشدی داشته‌اند، زیرا میزان آثار تولیدشده در حوزه سینما و تئاتر نسبت به گذشته افزایش قابل قبولی داشته و از نظر سطح مشارکت در عرصه بین‌المللی نیز دارای رشد بوده است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار بود جشنواره‌های تئاتر و سینما در دهه فجر به نام انقلاب اسلامی و با این محتوا و جهت‌گیری باشد که به نظر می‌رسد توفیقات ما در این زمینه کافی نبوده که نقیصه‌ای در این حوزه به شمار می‌رود.

وی با تأکید بر ضرورت تولید آثار با محتوای انقلاب اسلامی تصریح کرد: آثاری باید در این جشنواره‌ها به نمایش گذاشته شود که حاوی پیام نویدبخش انقلاب اسلامی برای مردم ایران و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی در جهان باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس توضیح داد: تولیدات تئاتر و سینما  در جشنواره فجر از همه انواع آن است و صبغه مفاهیم انقلاب اسلامی در میان این آثار غالب نیست.

وی با تأکید بر لزوم سیاست گذاری و حمایت نسبت به آثار انقلاب اسلامی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری گفت: در بودجه اعتباراتی برای تولید آثار فاخر سینمایی و هنری در نظر گرفته می‌شود؛ ضمن آنکه  حتی اگر اعتبارات ویژه ای هم اختصاص پیدا نکند٬ باید از سایر محل ‌ها برای این کار اعتبار تخصیص داده شود.

آرین‌منش با بیان اینکه تولید آثار فاخر با مضمون انقلاب اسلامی در حد قابل قبولی نبوده است٬ ادامه داد: باید اولویت به آثاری داده شود که در مسیر ترویج پیام و فرهنگ انقلاب اسلامی جهت‌گیری دقیق و مناسبی دارد.

وی درباره رشد کلی جشنواره‌های تئاتر و سینما از نظر کمی و کیفی بیان کرد: باید آثار هنری با معیارهای جدید و بدون تکیه بر جاذبه های کاذب سینمای غرب تولید شود؛ اگر چه ما در این سال ها قادر بوده‌ایم بدون این دو جاذبه کاذب آثار ارزشمندی را تولید کنیم.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم همچنین درباره حضور خود در شورای سیاستگذاری جشنواره تئاتر فجر گفت: در این شورا موضوعات مطروحه غالباً درباره انتظار اعضای شورای سیاستگذاری در تکیه بر آثاری با مفاهیم و ارزش های انقلاب اسلامی بود.

 


 

/ 0 نظر / 17 بازدید