منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (7)علل فرهنگی اسیبهای اجتماعی

منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (7)

«لزوم توجه به علل فرهنگی آسیبهای اجتماعی» / ضرورت توجه به «علل فرهنگی آسیبهای اجتماعی» از جمله توصیه‌ها و رهنمودهای دیگری بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با ریاست محترم جمهوری و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی آن را مورد تأکید قرار دادند.

جامعه امروز ما از آسیبهایی نظیر اعتیاد، طلاق، فساد مالی و سرقت مسلحانه بشدت متأثر است. بنا بر گزارش سازمان ثبت احوال، در پنج سال اخیر از 5/12 طلاق در مقابل 100 ازدواج در سال 1387 به 1/18 طلاق در مقابل هر 100 ازدواج در سال گذشته رسیده‌ایم.
در تهران در برابر هر 100 ازدواج با 35 طلاق مواجهیم و در هفت ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، آمار طلاق 1/9درصد افزایش و آمار ازدواج 5/5درصد کاهش داشته است و در این زمینه استانهای تهران، خراسان رضوی و فارس پیشتاز بوده‌اند.
موضوع دیگری که رهبر معظم انقلاب به عنوان یکی از مصادیق آسیبهای اجتماعی بدان اشاره داشتند، مسأله اعتیاد و مواد مخدر بود.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اخیراً اعلام کرد که یک میلیون و 350هزار معتاد در کشور داریم که اگر این عدد را در یک خانواده پنج نفره ضرب کنیم، نشان دهنده این مطلب است که 6میلیون نفر از آحاد جامعه ما به طور مستقیم با معضل اعتیاد درگیر هستند.
آمار دیگری بیانگر این مطلب است که آمار زنان معتاد طی 10سال گذشته چهار برابر شده و در حال حاضر 10درصد معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند.
مسأله فساد مالی از دیگر مصادیق مورد نظر مقام رهبری بود. پرونده فساد مالی 3000میلیارد تومانی، پرونده تأمین اجتماعی، پتروشیمی و نظایر آن، طوری است که پروسه اختلاس و فساد مالی به یکی از خبرهای عادی در سیستم اقتصادی ایران تبدیل شده است.
در سال گذشته بنا به گفته فرمانده نیروی انتظامی 760فقره سرقت مسلحانه در کشور اتفاق افتاده است. همچنین 1923 قتل و افزایش 10درصدی آن را شاهد بوده‌ایم.
اینها نمونه‌ای از ناهنجاریهای اجتماعی است که بررسی علل آن ضرورتی جدی است. اصولا پدیده‌های اجتماعی نظیر طلاق، اعتیاد و سرقت اموری چند وجهی هستند و عوامل گوناگونی نظیر عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و فردی سبب ساز آنها هستند و زمینه‌های گوناگون در ایجاد و رشد و یا کاهش آن دخیل هستند که در پیشگیری از این انحرافات اجتماعی، لازم است به سهم و نقش هر یک از این عوامل توجه کرد.
متأسفانه معمولاً در بررسی علل ناهنجاریهای اجتماعی، نقش و تأثیر عوامل فرهنگی نادیده گرفته می شود و عمدتاً عوامل اقتصادی نظیر بیکاری، اشتغال و فقر مالی بزرگ‌نمایی می شود و در نتیجه در یافتن راه حلهای اساسی به بن بست می رسیم، در حالی که ریشه و علت بسیاری از مشکلات نظیر ازدواج و طلاق و اعتیاد فرهنگی است، بنابراین مشکلات فرهنگی راه حل فرهنگی می طلبد، نه صرفا اقتصادی یا راه حلهای پلیسی.
سالیان متمادی است که با مواد مخدر به صورت فیزیکی و پلیسی مبارزه می کنیم و برای آن ستاد دایمی تشکیل داده‌ایم و هزاران شهید در این زمینه تقدیم کرده ایم، اما امروز هنوز حدود 5/1میلیون معتاد رسمی در کشور داریم و صدها هزار معتاد ناشناخته و فاقد شناسنامه و دلیل این امر را باید در کم توجهی به راه حلهای فرهنگی و آموزشی بدانیم و بی توجهی به پیشگیری به جای برخورد.
آمار طلاق بشدت در حال افزایش است و بررسیها عمدتاً نشان دهنده این است که عللی چون دخالت خانواده‌ها در زندگی خصوصی زوجها، تأثیر ماهواره‌ها در فروپاشی خانواده‌ها، نقش فیلمها و سریالهای ماهواره‌ای در زدودن شرم و حیا، تعهد و حس مسؤولیت، ایجاد رقابت جنسی بسیار مؤثرند، در حالی که ما به این عوامل توجه کمتری داریم.
بنابراین توصیه رهبر معظم انقلاب این است که باید مسأله آسیبهای اجتماعی و علل فرهنگی آن مورد توجه قرار گیرد و شورای عالی انقلاب فرهنگی با بهره‌گیری از ابزارها و اهرمهای فرهنگی، آموزشی و هنری نظیر فیلم، سریال، کتاب و نشریات در جهت کنترل و پیشگیری از این ناهنجاریها گامهای مؤثرتری بردارد و اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریشه یابی فرهنگی مسایل اجتماعی و اقتصادی بپردازند.

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 178842

 

/ 0 نظر / 103 بازدید