منشور فرهنگی انقلاب اسلامی(2) پیوست فرهنگی

جواد آرین منش

منشور فرهنگی انقلاب اسلامی(2)

مقام معظم رهبری در دیدار رئیس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سالگرد تأسیس این شورا، نکات بسیار مهم و رهنمودهای ارزشمندی را خطاب به رؤسای قوای سه گانه و مسؤولان اجرایی فرهنگی کشور ارایه کردند که ما از آن به عنوان «منشور فرهنگی انقلاب اسلامی» یاد کردیم.

یکی از این نکات پر اهمیت، مسأله لزوم وجود پیوست فرهنگی بود که در این یادداشت بدان اشاره می‌کنیم.
حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای با اشاره به تأکیدات گذشته مبنی بر لزوم وجود پیوست فرهنگی برای همه موضوعات و مسایل مهم در عرصه‌های مختلف، افزودند: «برخی اوقات ممکن است تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی تبعات منفی فرهنگی در جامعه بوجود آورد که دلیل آن نبود پیوست فرهنگی است.
پیوست فرهنگی از جمله مفاهیم جدیدی است که در پی واژگان راهبردی دیگری نظیر «مهندسی فرهنگی»، «مدیریت فرهنگی» و «مهندسی فرهنگ» ابتدا از سوی رهبر معظم انقلاب وارد ادبیات ما شد و اذهان بسیاری از صاحبنظران حوزه فرهنگ را به خود مشغول کرد.
پیوست فرهنگی می‌تواند به عنوان ابزاری کارساز پیوند میان مدیریت راهبردی با مدیریت اجرایی را فراهم کند و طرحهای مهم اقتصادی، عمرانی، پولی و مالی، فرهنگی و آموزشی و... را در مسیر اهداف متعالی معنوی و فرهنگی جمهوری اسلامی هدایت کند و از آثار منفی طرحهای توسعه در حوزه فرهنگ جلوگیری کند، چرا که گاهی طرحهای توسعه در ابعاد اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، ارتباطی و مخابراتی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی که تأثیرات مهمی در فرهنگ جامعه و شیوه و سبک زندگی ایجاد می‌کنند، بدون توجه به این آثار گسترش پیدا می‌کنند و با بی‌توجهی به آثار و پیامدهای فرهنگی طرحها، آثار جبران ناپذیر فرهنگی به جای می‌گذارند.
خوشبختانه پس از طرح ضرورت موضوع تهیه پیوست فرهنگی در سال 1386 شورای تخصصی مهندسی فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت و این شورا که نگارنده نیز افتخار عضویت در آن را داشتم، موفق به تهیه و تدوین نظامنامه پیوست فرهنگی شد.
در این نظام نامه مباحثی همچون روش شناسی تدوین پیوست فرهنگی، الگوی تیپ و فرمهای پیوست فرهنگی و مصادیق پیوست فرهنگی مورد توجه قرار گرفت و آثار سوء فقدان پیوست فرهنگی در طرحهای بزرگی نظیر عسلویه، مورد بررسی واقع شد و بر اساس تجربیات شاید سایر کشورها به ضرورت داشتن پیوست فرهنگی طرحهایی نظیر طرحهای مخابراتی، تلفن همراه، رسانه‌ها، محصولات فرهنگی، قوانین کار و سیستمهای آموزشی تأکید شد.
و اینک مقدمات پرداختن به موضوع «پیوست نگاری» و چگونگی تهیه پیوست فرهنگی برای طرحهای مهم فراهم شد و امید است با همت سازمان مدیریت و برنامه ریزی، این امر به عنوان یک الزام و ضرورت در طرحهای توسعه لحاظ شود و با نظارت و پیگیری کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رهنمود مقام معظم رهبری هر چه سریعتر جامه عمل بپوشد.

/ 0 نظر / 17 بازدید