منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (4) «ضرورت نظارت و هدایت فرهنگی»

 

منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (4) «ضرورت نظارت و هدایت فرهنگی»

 

جواد آرین منش
از جمله رهنمودهایی که مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد تأکید قرار دادند، ضرورت نظارت و هدایت فرهنگی بود و در این زمینه فرمودند: «سپردن امور فرهنگی بدست مردم نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست».
اگر این سخن ارزشمند رهبر معظم را پذیرفتیم که تحقق اهداف فرهنگی مستلزم برنامه ریزی صحیح است، باید بپذیریم که هیچ برنامه‌ای بدون نظارت و ارزیابی درست نمی‌تواند به اهداف مورد نظر خود دست یابد. به طور کلی نظارت فعالیتی است منظم و سیستماتیک که ضمن آن نتایج مورد انتظار در قالب معیارهای مورد نظر حاصل می‌شود.
در یک نظارت صحیح اقدامهای انجام شده و پیش‌بینی شده با هم مقایسه می‌شوند، اختلافها و انحرافها آشکار می‌شود و سرانجام اصلاحات و هدایتهای لازم برای تحقق اهداف و مأموریتها صورت می‌گیرد.
رهبری فرمودند «آقای رئیس جمهور، دولت و مسؤولان موظفند که توجه کنند به جریان عمومی فرهنگ جامعه، ببینید کجا داریم می‌رویم، چه دارد اتفاق می‌افتد، چه چیزی در انتظار ماست، اگر چنانچه مزاحمت‌هایی وجود دارد، آنها را برطرف کنند، جلوی موانع را عناصر مخرب را، عناصر مفسد را بگیرند.» این سخن رهبری به مفهوم ضرورت طراحی و ایجاد مدل و مکانیسمی نظارتی برای رصد شرایط فرهنگی کشور و نظارت اثربخش بر عملکرد دستگاههای فرهنگی و بررسی چگونگی اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، بدون تردید توسعه کمی و کیفی دستگاهها و نهادهای فرهنگی، تأثیرپذیری جامعه از رسانه‌های فراگیر، پیچیده‌تر شدن روابط فرهنگی و اجتماعی، توسعه فناوریهای نوین ایجاد بازوان نظارتی قویتری را در کنار شورای عالی انقلاب فرهنگی ضروری می‌سازد.
متأسفانه به دلایل گوناگون از جمله فقدان ابزارهای نظارتی، نظارت گریزی سازمانها و یا نبود باور به نظارت در حوزه‌های فرهنگی بسیاری از مصوبات ارزشمند شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی نشده است، بنابراین لازمست با ایجاد مکانیزمهای نظارتی و رصد مستمر شرایط فرهنگی کشور، و همچنین عملکرد دستگاههای فرهنگی گام عملی در جهت تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی برداشته شود و در کنار حمایتهای مالی، نظارت اثربخش نیز صورت گیرد و کوتاه سخن اینکه سه مقوله «هدایت، حمایت و نظارت» همزمان و در کنار هم مورد توجه قرار گیرد.
 

انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 176465
/ 0 نظر / 51 بازدید