ضرورت همسان‌سازی رسم‌الخط کتاب‌های درسی

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر ضرورت بازآموزی معلمان و اساتید به منظور ترویج همسان‌سازی رسم‌الخط کتاب‌های درسی خواستار هماهنگی میان نهادهای ذی‌ربط در این زمینه شد.

جواد آرین‌منش در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملتدرباره تصمیم اخیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی در جهت ساماندهی وضعیت آموزش این زبان در کشور گفت: در خصوص رسم‌الخط فارسی و چگونگی نگارش آن باید فرهنگستان زبان و ادب و آموزش و پروش ورود پیدا کنند و انتظار از سایر نهادهای ذی‌ربط نیز هماهنگی با آنهاست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت هماهنگی میان شورای عالی انقلاب فرهنگی٬ فرهنگسستانها٬ آموزش و پرورش و دانشگاهها افزود: تاثیر پذیری مردم از این مراکز است و تصمیم برای مشخص و یکسان شدن رسم الخط در جامعه نیز باید از جایی کار شروع شود که مبادی ذی‌ربط هم در بدو کار فرهنگسستانها هستند و آموزش و پرورش نیز به عنوان مروج خط و زبان فارسی فعالیت دارد.

وی خواستار بازآموزی دبیران زبان فارسی شد و تصریح کرد: باید هماهنگی میان مربیان٬ معلمان و اساتید از طریق باز آموزی آنها صورت گیرد زیرا فارغ التحصیلان مدارس و مراکز دانشگاهی تعیین کننده نگارش خط در مراکز و موسسات دولتی و غیره هستند که در صورت برخورداری در روش صحیح و یکسان٬ جامعه را نیز متاثر خواهند کرد.

آرین‌منش در ادامه درباره عملکرد فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ارتباط با معادل سازی برای واژگان و لغات بیگانه بیان کرد: فرهنگستان اغلب موارد برای جایگزینی فارسی واژه‌های زبان بیگانه ورود پیدا می‌کند؛ اما از آن انتظار به‌روزتر بودن و سریعتر عمل کردن می‌رود تا پیش از آنکه واژه بیگانه‌ای در جامعه نهادینه شود٬ معادل آن مشخص و به مردم اعلام شود چراکه عموما این کار با تاخیر رخ می‌دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد: در شرایطی که ما با هجوم واژگان بیگانه مواجه هستیم٬ فرهنگستان قادر به ترجمه و یا واژه‌گزینی سریع برای آنها نیست؛ لذا باید حسگرهای این دستگاه قوی‌تر و سریعتر عمل کند و نیاز جامعه را در این زمینه پاسخ دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون بیشترین نقش را در فراگیر شدن لغات و اصطلاحات مصوب فرهنگستان دارد٬ گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی مصوبات خود را به دولت ارائه می‌کنند و او نیز آن را به نهادهای ذی ربط ارجاع می‌دهد.

اخیرا رئیس گروه آموزش زبان فارسی فرهنگستان زبان و ادب فارسی از برنامه دوساله این فرهنگستان برای همسان‌سازی رسم‌الخط تمامی کتاب‌های درسی در همه مقاطع تحصیلی خبر داد.

 


 

/ 0 نظر / 19 بازدید