اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیازمند آسیب شناسی مرحله اول است

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس،گفت:تورم ناشی از اجرای غلط قانون هدفمندی یارانه ها، اقتصاد کشور را بیمار کرده است.

جواد آرین منش نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، در تحلیل عملکرد دولت دراجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها،به باشگاه خبرنگاران گفت: عملکرد دولت در اجرای مرحله اول این طرح اقتصادی، متوسط بوده و مسئولین باید برای اجرای فاز دوم آسیب شناسی مرحله اول را در نظربگیرند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، ادامه داد: در ابتدای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها طبق توافق دولت و مجلس، باید بر اساس بند بند مطرح شده در قانون، مسایل اقتصادی کشور دنبال می شد و این در حالی است که دولت بر اساس رای و نظر خود و بدون در نظر گرفتن شرایط، تنها با پرداخت یارانه مستقیم این قانون را اجرایی کرد.

وی افزود:پرداخت یارانه نقدی به مردم نه تنها گرهی از مشکلات اقتصادی آنها باز نکرد بلکه فشارهای اقتصادی سنگینی را به برخی اقشار متوسط و ضعیف جامعه تحمیل کرد.

این نمایند مجلس در تحلیل مهمترین ضعف های اجرای مرحله اول قانون هدفمندی یارانه ها، اظهار داشت: تورم ناشی از اجرای غلط این طرح اقتصادی، کاهش زمان کار در بخش تولید و نیمه اقتصادی شدن فعالیت های تولیدی اقتصاد کشور را بیمار کرده و  اگر این معضلات در آغاز مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته نشود، صدمات جبران ناپذیری بر کانون اقتصادی کشور وارد می شود.

آرین منش در ادامه به تشریح روند واگذاری سود سهام عدالت از سوی دولت پرداخت و افزود:دولت در اعطای سهام عدالت به عنوان یکی دیگر از برنامه های تحول اقتصادی کشور،توفیقی نداشت.

این نماینده مجلس تصریح کرد: عدم شفافیت ابعاد این طرح برای مردم و عدم شمول این قانون به همه اقشاری که قرار بود سود سهام عدالت دریافت کنند از مهمترین مشکلات حاکم بر این طرح اقتصادی است.
وی اضافه کرد: پرداخت سود سهام عدالت زمانی تاثیر گذار ا ست که در کشور شاهد تحولات گسترده اقتصادی باشیم و در غیر این صورت با اعطای این سود در کنار پرداخت نقدینگی یارانه ها، کشور در آینده تبدیل به یک کمیته امداد بزرگ می شود. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، خاطرنشان کرد: پرداخت یارانه نقدی تنها راه حل رفع مشکلات اقتصادی نیست بلکه اهتمام به اشتغال مولد، توجه به شعار حمایت از تولید ملی و نیروی انسانی موجب افزایش صادرات و رونق اقتصاد کشور می شود.


 

/ 0 نظر / 30 بازدید