توجه به کتابخوانی مستلزم عزم ملی است

نايب رييس كميسيون فرهنگي مجلس گفت: نرخ كتابخواني در كشور هرگز شايسته نظام جمهوري اسلامي نيست.

به گزارش خبرنگارخبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه خراسان،‌ جواد آرين منش، درجلسه انجمن كتابخانه‌هاي عممومي استان كه در محل استانداري خراسان رضوي برگزار شد، اظهارداشت: نهاد كتابخانه‌هاي عمومي براساس قانون، به عنوان يك نهاد عمومي غيردولتي به تصويب رسيده، يعني اين نهاد نمي‌تواند تمام منابع خود را از بودجه‌هاي دولت تامين كند.

وي افزود: در قانون تاسيس نيز دو منبع لحاظ شده كه مهم‌ترين منبع آن نيم درصد شهرداري‌هاست، به اضافه كمك‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه از محل كمک‌هاي غيردولتي در بودجه در نظر گرفته مي‌شود.

آرين منش تاكيد كرد: نهاد مقدس كتابخانه‌هاي عمومي، متولي اصلي كتاب و كتابخواني در كشور است و طبق مشاهدات، نرخ كتابخواني در كشور هرگز شايسته نظام جمهوري اسلامي كه براساس آموزه‌هاي ديني ما شكل گرفته و بزرگترين معجزه پيامبر آن، كتاب است و خواندن و تفكر بزرگترين عبادت است، نيست و اگر شهرداري‌ها به كمك اين نهاد نيايد، وضعيت كنوني شايد بدترهم شود.

نماينده مردم مشهد در ادامه، به وضعيت كتابخانه مركزي مشهد اشاره كرد و با طرح اين پرسش كه چگونه مي‌توانيم با اين ميزان اهتمام به مقوله كتاب و كتابخواني، مدعي ترويج كتابخواني باشيم، گفت: شهرداري‌ها هيچگاه حاضر به پرداخت اين نيم درصد نبودند و در هر مقطعي يك بهانه را مطرح كردند و بهانه‌اي كه در چند سال گذشته مطرح كردند اين بود كه درحاليكه خود كتابخانه دارند، چرا بايد سهم نيم درصدي به انجمن كتابخانه‌ها بدهند.

آرين منش گفت: در آخرين مورد اين پيگيري، طبق ماده 117، وزارت كشور را مكلف كرده‌ايم كه اين نيم درصد را وصول و به نهاد كتابخانه‌هاي عمومي پرداخت كند و اگر پرداخت نشد دولت از محل كمك‌هايي كه قرار است به شهرداري بدهد اين نيم درصد را كم و به حساب نهاد واريز كند.

آرين منش گفت: تا زمانيكه يك تفاهم نامه بسته نشود، قوانين و مقررات كارساز نخواهد بود، در واقع توجه به كتابخواني يك عزم ملي مي‌طلبد كه اميدوارم شهرداري به آن توجه داشته باشد.


 

/ 0 نظر / 24 بازدید