منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (6)پاسداشت زبان فارسی

جواد آرین منش:

منشور فرهنگی انقلاب اسلامی (6)

ضرورت پاسداشت زبان فارسی / از جمله توصیه‌های مهم رهبر معظم انقلاب و مطالبات ایشان که در دیدار رئیس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردند مسأله ضرورت پاسداشت زبان فارسی بود.

ایشان ضمن ابراز نگرانی شدید از گسترش واژگان و اصطلاحات بیگانه، کم کاری و تعلل مسؤولان در پیشگیری از تهاجم به زبان فارسی و پاسداری از آن، به جایگاه رفیع و گستره نفوذ این زبان در گذشته اشاره داشتند و رئیس جمهور و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به برخورد و مواجهه حکمت‌آمیز با این مسأله موظف کردند.
زبان فارسی معرف «چیستی» و «کیستی» ملت متمدن ما در بستر اعصار و قرون متمادی است و آثار مکتوب و گرانسنگ زبان فارسی منعکس کننده جوهر ملی ایرانیان با فرهنگ و پیشینه‌ای کهن است که همچنان که رهبری انقلاب فرمودند از دیرباز عرصه پهناوری را تحت سیطره و تأثیر خود داشته و به طور کلی تمامی شؤون اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مردم را در برمی‌گرفته است. زبان و ادبیات هر قومی نماد هویت آن سرزمین محسوب می‌شود و همچون آیینه‌ای است که چون در آن بنگریم چهره و سیمای روح حاکم و فرهنگ و پیشینه آن قوم و ملت را در آن می‌بینیم.
ایران سربلند از سپیده دمان تاریخ تاکنون حوادث پرشماری را از سر گذرانده، آنچه این کشور دیرینه سال را در برابر هجومهای گسترده پا بر جا نگه داشته هویت ملی، فرهنگ و زبان فارسی است که سبب انسجام و وحدت ملی گردیده است.
متأسفانه امروز تهاجم فرهنگی، زبان و ادبیات فارسی را تهدید می‌کند، به طوری که این موضوع موجب نگرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی گردیده است. ایشان در دیدار مزبور فرمودند: «من خیلی نگران زبان فارسی‌ام. خیلی نگرانم من می‌بینم کار درستی در این زمینه انجام نمی‌گیرد و تهاجم به زبان زیاد است، همین طور دارند اصطلاحات خارجی به کار می‌برند، ننگشان می‌کند فلان تعبیر فرنگی به کار نبرند باید با این مبارزه کرد.»
بنا بر اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، فارسی، زبان رسمی مشترک ایران اسلامی است و شورای عالی انقلاب فرهنگی موظف است در راستای حفظ قوت و اصالت زبان فارسی، ترویج و گسترش آن و نیز در زمینه ایجاد نشاط و بالندگی زبان فارسی از طریق فرهنگستان زبان و ادب فارسی تلاش نماید، اما به نظر می‌رسد تلاشها و اقدامهای صورت گرفته نتوانسته است در اموری نظیر واژه سازی و واژه گزینی، نظارت در معادل یابی و سامان دادن و تمشیت فعالیتهای ناظر به حفظ میراث زبان و ادب فارسی از توفیقات کافی برخوردار باشد. بنابراین ضروری است شورای عالی با آسیب شناسی وضع موجود، راهکارهای جبران این کاستی را فراهم آورد، در پایان اقدامهای ذیل پیشنهاد می‌گردد:
1- تشکیل «ستاد صیانت از زبان فارسی» با حضور نمایندگان دستگاه‌های مربوط نظیر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، آموزش و پرورش، وزارت علوم و تحقیقات، صدا و سیما، ارشاد اسلامی، مطبوعات، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مخابرات و... در جهت هماهنگی و اقدام لازم و نگاهبانی از خط و زبان فارسی
2- بازنگری بر کتب فارسی و ارتقای جایگاه درس انشا و کتابخوانی
3- ایجاد سرعت و دقت در امر واژه سازی و واژه گزینی و جبران عقب ماندگی‌ها در این زمینه از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی به منظور پیشگیری از رواج معادل‌های نادرست یا ترویج واژه بیگانه
4- روزآمد و توانمندتر شدن فرهنگستان و قرار گرفتن فرهنگستان در پیشاهنگ جامعه و نه دنباله روی و اصلاح کردن لغات نادرست رایج شده.
5- دروازه بانی و رصد واژگان بیگانه و وارداتی و ممانعت از انتشار آن بویژه از طریق رسانه ملی که بیشترین تأثیر را در این زمینه دارد و هماهنگ کردن برنامه سازان و نویسندگان متون رادیویی، تلویزیونی و هنری و سینمایی.

انتهای خبر/ قدس آنلاین

 

/ 0 نظر / 57 بازدید