آسیب به کتاب‌ بی‌شک تنشی برای فرهنگ ملی است

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با ابراز ناراحتی از تخریب برخی از کتاب‌ها در کتابخانه ملی بیان کرد: آسیب به آثار ملی این کتابخانه با فرهنگ ایرانی همخوانی ندارد و باید مسئولان هرچه سریعترچاره‌ای برای جبران خسارت آن بیاندیشند.

جواد آرین‌منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره بی‌توجهی برخی از شهروندان به قانون، گفت: متاسفانه اولین بار نیست که اهمیت ندادن به قانون گریبان‌گیر فرهنگ جامعه ما شده و بارها دیده‌ایم ضربه زدن به اموال عمومی خسارت‌های جبران ناپذیری را به همراه داشته است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی درباره آسیب برخی از کتب کمیاب در کتابخانه ملی افزود: معمولا در کتابخانه‌های معتبر دنیا برای آنکه به اصل اثر آسیبی وارد نشود نسخه اولیه  آن را به هیچ عنوان در اختیار مراجعه کننده قرار نمی‌دهند بلکه از این کتاب‌ها کپی‌برداری می‌شود تا پژوهشگران از نمونه غیر اصل آن استفاده کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: من تعجب می‌کنم که چرا مسئولان کتابخانه ملی با وجود آنکه از نادر بودن این کتاب‌ها مطلع بودند ولی دسترسی به آن را برای همگان آسان کردند، در حالی که باید صفحات کپی شده آن مورد استفاده مخاطبان قرار می‌گرفت.

آرین‌منش در مورد تعهدات اعضای کتاخانه ملی درحفظ و نگهداری از کتب کمیاب تصریح کرد: افراد پژوهشگر و اهل مطالعه که از این کتاب‌ها استفاده می‌کنند تعهداتی در قبال حراست از آثار گرانقیمت و نادر، دارند که طبق آن باید در صورت تخریب، برخورد قانونی برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی در پایان گفت: مسئولان عالی‌رتبه نسبت به آثار ملی وظیفه‌ دارند و باید طبق قانون به آن عمل کنند. وقتی مقررات رعایت نشود باید از مسئولان توقع داشت که به این بی‌نظمی‌ها پاسخ دهند.


 

/ 0 نظر / 20 بازدید