پخش صوت و تصویر از موارد اختلاف صداوسیما و وزارت ارتباطات است

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه در قانون فعلی بر پخش کلیه امور رادیویی و تلویزیونی زیر نظر صداوسیما تاکید شده، گفت: در جریان بررسی طرح اداره صداوسیما، انحصار پخش صوت و تصویر از موارد اختلاف صداوسیما و وزارت ارتباطات بود.

جواد آرین منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت افزود: در قانون آمده کلیه امور رادیویی و تلویزیونی باید زیر نظر صداوسیما باشد و احداث شبکه‌های خصوصی تلویزیونی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز نیست زیرا با قانون اساسی مغایرت دارد.


نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر سایت یک دستگاه و نهاد بخواهد در راستای وظایف و ماموریت‌ها و ارائه گزارش فعالیتهای خود اقدام به تهیه برنامه تصویری کند، بلامانع خواهد بود اما اگر تحت عنوان خبرگزاری بخواهد فعالیتهای مشابه صدا و سیما انجام بدهد، مصداق ایجاد یک شبکه رادیویی و تلویزیونی بخش خصوصی و خلاف قانون اساسی است.


وی با اشاره به طرح اداره صدا و سیما که چندی پیش در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت، اضافه کرد: یکی از موارد اختلافی این طرح، همین مساله بود زیرا برخی فعالیت‌ها توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می‌گیرد و باید مرز آن با محدوده فعالیتهای صدا و سیما مشخص شود.


عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ادامه داد: دو ماده ۲ و ۶ از مواد این طرح پیشنهادی و ماموریتهای مشابهی که بین دو دستگاه وجود دارد، باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و تفکیک شود تا امکان نظارت و پاسخگویی برای مجلس وجود داشته باشد؛ مثلا مسائل مربوط به زیرساخت‌ها مانند فیبر نوری، انتقال تصویر و غیره موضوعات مشترکی بین صداو سیما و وزارت ارتباطات است.

نماینده مردم در مجلس هشتم با بیان اینکه طرح اداره صدا و سیما در کمیسیون فرهنگی در حال بررسی است، یادآور شد: کمیته مشترکی مرکب از نمایندگان هر دو دستگاه، مرکز پژوهشهای مجلس و کمیته رسانه‌های کمیسیون فرهنگی تشکیل شد تا آن دو ماده را به جمع بندی و توافق برسانند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: قانون اساسی مسائل مربوط به رادیو و تلویزیون و وظایف آن‌ها را کاملا مشخص کرده و در طرح کمییسیون فرهنگی نیز به دقت مشخص شده است که در چارچوب آن، بخش غیردولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی مجاز نیستند به نحوی عمل کنند که یک شبکه رادیو و تلویزیونی خصوصی تلقی شود.


 

/ 0 نظر / 19 بازدید